#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 12:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς από τα παλιά



Nαι! Αυτός είναι ο Αντώνης Σαμαράς!

Ίσως ήταν η καλύτερη παρουσία του στη Βουλή!

Ένας Σαμαράς από τα παλιά!

Γεμάτος αυτοπεποίθηση.

Αποδόμησε πλήρως τον Πρωθυπουργό του Μνημονίου  με πέντε προτάσεις:

1. «Υπογράψατε μια σύμβαση που δεν μπορούσε να πληρώσει η Ελλάδα»



2. «Αν το μνημόνιο ήταν καλό για εμάς τότε γιατί σήμερα μας ξανασώζετε  κ. Παπανδρέου; Γιατί πανηγυρίζετε;

Επανόρθωση σφάλματος ήταν"



3. "Πέσατε έξω σε όλες τις προβλέψεις σας"



4. "Εσείς είστε το πρόβλημα, τα δικά σας πρόσφατα λάθη πληρώνει αυτός ο τόπος, εσείς συκοφαντήσατε τη χώρα, εσείς επιλέξατε το ΔΝΤ». Το χρέος είναι δικό σας παιδί»



5. «Όταν σε πιέζουν τότε αναγκάζεσαι να τα δώσεις όσο όσο.  Πέρσυ  χλευάσατε την πρότασή μας, τώρα σας την επιβάλουν ως εκποίηση,βιαστικά και όσο όσο».

K.Ρ.



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 12:37:02

    Ο Λαος τον ειδε??? τον ακουσε?? Θα τον ακουσει να παρει πανω του??

    ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 12:51:07

      Ο Καρατζαφέρης τον έπιασε από τα αχαμνά (SIEMENS), την αχίλλειο πτέρνα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.

      Όσο δεν ξεκαθαρίζει με την υπόθεση αυτή (βλέπε ταμείο κόμματος) τόσο ευάλωτος είναι......και θα είναι!!!!

      Το ξεσκαρτάρισμα δεν ολοκληρώθηκε με ευθύνη του Σαμαρά. Έχει τους λόγους του να μην το κάνει, έχω και εγώ τους δικούς μου να μην τους πιστεύω.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 16/03/2011 12:58:03

        ;)

        ΠΠ

      • Tassos avatar
        Tassos @ sawas 16/03/2011 13:53:59

        Εντάξει, μόνο κλείσε το καπάκι του χουντοϋπονόμου που λέγεται ΛΑΟΣ γιατί βρωμάει πτωμαϊνη.

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 17:51:42

      η σιωπηλη πλειοψηφια καταλαβε πως το πασοκ
      μετο λεφτα υπαρχουν μας υποδουλωσε στους
      διεθνεις τοκογλυφους και οτι οσο μενει αυτη
      η κυβερνηση υποδουλωνομαστε ακομα
      περισσοτερο στα διεθνη fund
      ακομα οτι οι επιφανειακη συναινεση
      ειναι προσπαθεια για διημιουργια συνενεχων
      στη κατρακυλα

  2. Wolf avatar
    Wolf 16/03/2011 12:41:58

    Κι αν δεν τον άκουσε, θα του τα επικοινωνήσει κανένας αυτά που έγιναν σήμερα (εκτός από το Antinews)???

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Wolf 16/03/2011 12:47:37

      αλυχτανε οι λυκοι...
      οσοι της ΝΔ πανε αποψε σε παραθυρα... να μην απαντουν σε ερωτησεις ΑΛΛΑ να ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΣΟΚΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ.... αλλη η ερωτηση των ΜΜΕ΄δικη τους απαντηση - ΘΕΣΗ... να παρουσιασουν οσα ειπε ο Σαμαρας..!!!
      Ειμαι λιγο Λαλιωτης και Καρχικατσης?? Ο μεγαλυτερος!!!

      ΠΠ

    • Shaman G. avatar
      Shaman G. @ Wolf 16/03/2011 12:53:46

      Μηπως παντα ετσι δεν γινεται?

      Το Antinews να ειναι καλα, δεν χρειαζομαστε αλλους να επικοινωνησουν λαθος αυτα που ειπε.
      Θα παρουν φωτια παλι τα πληκτρολογια και με τα links μεχρι το βραδυ θα εχουν μαθει ολοι, ΑΚΡΙΒΩΣ τι ειπε ο Σαμαρας!!!

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/03/2011 12:47:05

    Ουυυυυυυυυυυυυ.
    Θα τα μαθει ο λαος το βραδυ απο τον Ντερμπεντερη.

  4. αυτόκλητος avatar
    αυτόκλητος 16/03/2011 12:50:18

    Έτσι πρέπει να αντιπολιτεύονται οι μελλοντικοί πρωθυπουργοί!!!!!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αυτόκλητος 16/03/2011 13:03:18

      την γνωριζεις φανταζομαι την αμερικανικη ρηση...
      "what's in it for me ?" αυτο λεει ο Λαος.
      Οταν απαντηθει και ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΘΕΙ μια εμπεριστατωμενη με αποδειξεις και επιχειρηματα ΑΠΑΝΤΗΣΗ.. τοτε θα δουμε την αλλαγη.
      μεχρι τοτε... συζητηση κ αντιπαραθεση χωρις ουσια γ αυτους που περιμενουν ουσια στην πραξη !! οκ???

      ΠΠ

  5. ρητωρ! avatar
    ρητωρ! 16/03/2011 13:00:04

    ενα Γαμα κανει το "λαο", "Λαγο"!
    γιαυτο νοιωθει υποχρεωμενος στην μεγαλη εφημεριδα στο μεγαλο καναλι και στο μεγαλο...Αλαφουζο! επειδη του χαριζει 9 μπας κσι καταφερει ναπιασει τα...3(ΤΡΙΑ!).
    στελνω μηνυμα στον Αδωνι!
    που

  6. Rote Phane avatar
    Rote Phane 16/03/2011 13:03:22

    Σε μια γωνια της Βουλης καθοταν η κακομοιρα η Ελλαδα (αορατη) και κοιταζε και ακουγε περιλυπη το θεατρο του παραλογου του Θεατρου της Βουλης με πρωταγωνιστες αυτους που εθυνονται ωστε ο Λαος να φθασει στη εσχατη καταντια του.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2011 13:38:42

    Ο Σαμαράς ήταν άψογος και τους κατατρόπωσε. Οι ψοφοδεείς όμως πασόκοι εθνοπατέρες από κάτω, χειροκροτούσανε τον ΓΑΠ!
    Ήμαρτον...

  8. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 16/03/2011 13:52:15

    Να δείτε που τα κανάλια σήμερα θα καλέσουν κάτι νούμερα σαν τους Αρούληδες-φλούφληδες πάκηδες γιαννόπλουλους που τους σιχαίνεται όλη η παράταξη οχι για άλλο λόγο αλλά για να αποδομήσουν τον Σαμαρά.

  9. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 16/03/2011 14:08:39

    Καλά τα έχωσε ο Σαμαράς.
    Μένει όμως να δούμε ΠΡΑΞΕΙΣ!
    Και φυσικά ρητή δέσμευση για ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.
    Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα πείσει κανέναν ουδέτερο ψηφοφόρο.
    Και το πρόσφατο παράδειγμα του ΓΑΠ στις εθνικές εκλογές που παραπλάνησε τον Ελληνικό λαό με τα ψέματά του έχει γίνει μάθημα σε πολλούς.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Γιώργος Π 16/03/2011 17:57:02

      τουλαχιστον δεν μας ταζει παραδεισους ουτε
      κανει αντιπολιτευση για την αντιπολιτευση
      αλλα παντοτε με προτασεις.ας περιμενουμε
      το ζαππειο 2 για να δουμε μετρα για την
      εξοδο απο την κριση

  10. man8os avatar
    man8os 16/03/2011 14:13:21

    Ηταν εξαιρετικος ο προεδρος σημερα!
    Μπραβο του. Σε αυτους τους ρυθμους πρεπει να συνεχισει.
    Η περιοδος οφειλει να ειναι προεκλογικη.

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 16/03/2011 14:27:23

    Η ΝΔ δεν έχει μιλήσει ακόμα για της αυθαίρετη πισίνα του Πετσάλνικου στην Καστοριά. Πρόεδρος της Βουλής να χτίζει αυθαίρετα. Επί ΝΔ όλοι γαυγίζανε για τον Μαγγίνα. Τώρα σιωπή. Ακόμα και από τη ΝΔ που θα έπρεπε να καταθέσει πρόταση μομφής για τον πρόεδρο της Βουλής.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:28:57

    Δημοψηφισμα για τις αποφασεις της 25 ης Μαρτιου.
    Δε θα παρει απογασεις το ΓΑΠ για την Ελλαδα σε γυψο για 40 Χρονια !!!!
    Οποιος δεν βλεπει το προβλημα.. να παει σπιτι του.
    Θα δωσουμε εξουσιοδοτηση στο ΓΑΠ να μας Τοκισει?? και να μας υποθηκευσει για 3 γενιες???
    ΕΓΩ ΟΧΙ !

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 16:04:11

      Να ψηφιστει στην βουλη με 180. Ιδιο πραγμα ειναι.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 16/03/2011 16:41:55

        Εαν δημοψηφισμα με 80% !!!!!! ΚΑΤΑ-ΟΧΙ θα ηταν καλυτερο!!!
        το 80% ΟΧΙ ειναι κομπλα για τις Αγορες και τους Δανειστες.
        το 180 στη Βουλη το εχουν υπο ελεγχο !!!! οκ???
        οκ.. τετοια ωρα τετοια λογια..

        ΠΠ

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 16/03/2011 15:37:13

    Προκαλούνται:

    Το Mega, ο Σκάι, ο ΑΝΤΕΝΝΑ, το STAR και το ALTER (όταν πληρώνει και λειτουργεί),
    ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ της παρουσίας του Εθνικού μας Ηγέτη σήμερα το βράδυ.

    Εχουν οι διοικούντες το ψυχικό σθένος ; Οχι βέβαια. Αν το είχαν, έπρεπε να παρουσιαστούν με το πραγματικό ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ πρόσωπο των μέσων ενημέρωσης.

  14. nikos avatar
    nikos 16/03/2011 15:44:50

    Οταν ο γιωργος λεει οτι το δημοσιο χρεος ειναι δημιουργημα της νεας δημοκρατιας και δεν παιρνει αμεση απαντηση για το ακριβως αντιθετο δηλαδη οτι το δημοσιο χρεος κατα 90% ειναι δημιουργημα των κυβερνησεων του πασοκ σημαινει οτι δεν ξερει να κανει αντιπολιτευση ο σαμαρας.
    Η νεα δημοκρατια θα ανακαμψει μονο οταν αποφασισει να δειξει στο λαο οτι τα προβληματα του παρελθοντος ειναι προβληματα που δημιουργησαν κυριως οι κυβερνησεις του πασοκ δηαφορετικα δεν υπαρχει περιπτωση να βγει πρωτο κομμα.

  15. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 16/03/2011 16:09:16

    1.Από τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης δεν έχουμε να περιμένουμε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!
    2.Πρόεδρε, προχώρα. Εδώ είμαστε κατά χιλιάδες (WHO -TOMMY)
    3. Μόνος στόχος οι εθνικές εκλογές "να σώσουμε οτιδήποτε αν σώζεται".

  16. Isovitis avatar
    Isovitis 16/03/2011 16:43:08

    Πολύ καλός σήμερα.
    Τα 2, 4 και 5 καθώς και τα παλαιότερα
    α) μετατρέψατε τη κρίση χρέους σε κρίση δανεισμού και
    β) ελευθερώσατε το θηρίο από το κλουβί και μας εγκαλείται γιατί δεν το μαζέψαμε
    ας τα έχουμε πρόχειρα σε κάθε πολιτική συζήτηση με φίλους.

    • Isovitis avatar
      Isovitis @ Isovitis 16/03/2011 16:44:18

      Υ.Γ. Ξέχασα και το ΛΑγΟ... Πολύ γέλιο!

  17. Striker avatar
    Striker 16/03/2011 17:00:55

    Κάθε δεύτερη λέξη του Καρατζαφέρη είναι Κρανιδιώτης. Μιλάμε για μεγάλη στενοχώρια.

  18. thanasis avatar
    thanasis 16/03/2011 18:03:16

    επιτελους ακουμε εναν αρχηγο που μιλαει στην ψυχη
    του μικρομεσαιου και του οικογενειαρχη του οποιου
    την ψηφο υφαρπασε δολιως στις τελευταιες εκλογες
    αλλα ο παπανδρεου θα την παθη σαν τον τσοπανη
    που αφου δυο φορες φωναξε λυκος λυκος την
    τπιτη ο λυκος εφαγε το

  19. ΚΜ avatar
    ΚΜ 16/03/2011 18:26:28

    Δεν άκουσα την ομιλία του Σαμαρά αλλά γενικά χρειάζονται (και) τέτοιες λακωνικές, σαφείς και περιεκτικές τοποθετήσεις, όπως οι παραπάνω 5 προτάσεις, για να περνάει το μήνυμα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΚΜ 16/03/2011 18:31:45

      Θα πρότεινα να την ακούσεις ή να τη διαβάσεις.
      Αξίζει.

  20. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 16/03/2011 19:53:08

    Πολύ καλή η παρουσία του κ. Σαμαρά σήμερα!
    Άργησε όμως στην αντιπολίτευση ... Εμείς το φωνάζαμε και η ΝΔ ασχολείτο με τα... βαρίδια!
    Αν ακούσετε την σημερινή ομιλία του Παπανδρέου, αλλά και τις θέσεις του εδώ και 18 μήνες, καταλαβαίνει κάποιος ότι του δώσαμε ... γήπεδο..!
    Δεν τολμούσε κανείς να υπερασπισθεί ότι θετικό είχε η Κυβέρνηση Καραμανλή στα 5,5 χρόνια!
    Ένα δείγμα αυτό που φωνάζαμε από τον Ιούλιο του 2010 και μόλις σήμερα το ανέδειξε ο Αντώνης Σαμαράς, μετά από 8 μήνες, ενώ θα έπρεπε να ήταν σημαία απ' όλη την Κ.Ο. της ΝΔ!
    Αν δεν σας κάνει κόπο διαβάστε την ανάρτηση της 31/07/2010 και αυτές που ακολουθούν:
    http://emprosdrama.blogspot.com/2011/03/blog-post_4959.html

  21. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/03/2011 00:40:06

    Διάβασα τώρα την ομιλία και πράγματι βάζει με εξαιρετικό τρόπο τα πράγματα στη θέση τους, διαλύοντας τις θριαμβολογίες και την παραπλανητική επιχειρηματολογία του ΠΑΣΟΚ.

    Να μη σταματήσει να τα επαναλαμβάνει αυτά τα πράγματα (και αναλυτικά και πιο συνεπτυγμένα) για να εμπεδωθούν από την κοινή γνώμη. Γιατί, δυστυχώς, η κυβέρνηση διαθέτει έναν τεράστιο προπαγανδιστικό μηχανισμό και σχεδόν ακούγεται μόνο η δική της φωνή.