#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2009 23:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς, ή τζάκια;


Σημεία από την ομιλία του Αντώνη Σαμαρά στο Ζάππειο


 Θέλω να μου δώσετε από μεθαύριο το δικαίωμα να μιλάω εξ ονόματός σας και για λογαριασμό σας για τα ίδια πράγματα που μιλάνε καθημερινά  όλοι οι ηγέτες της Κεντροδεξιάς σε όλη την Ευρώπη


 Για να φτιάξουμε, μαζί, το μεγάλο  Το ΠΟΛΥ Μεγάλο Κόμμα της Κεντροδεξιάς


Ένα κόμμα ελευθέρων πολιτών, όχι φοβισμένων μελών. Ένα κόμμα υπεύθυνων πολιτών όχι  προσωπικών μηχανισμών Ένα κόμμα που, όπως και να σε λένε, ακόμα κι αν έχεις την πιο ταπεινή καταγωγή να μπορείς να σταδιοδρομήσεις μόνο με την αξία σου! Και να φτάσεις ως την κορυφή. Όπως συνέβη με την Μάργκαρετ  Θάτσερ Που ήταν κόρη μπακάλη Κι έγινε η Σιδηρά Κυρία της Αγγλίας Κι όπως συνέβη με την Άγκελα Μέρκελ που ήταν κόρη ανατολικογερμανού πάστορα κι έγινε η Καγκελάριος της Γερμανίας


 Ένα κόμμα που δεν θα έχει «φέουδα», Όπου δεν θα διακρίνονται μόνο τα «τζάκια»,  Θα έχει ανοικτές πόρτες  για να μπαίνει η κοινωνία... Θα έχει ανοικτά παράθυρα για να υπάρχει διαφάνεια... Θα έχει φρέσκο αέρα για να κυκλοφορούν φρέσκες ιδέες... Αλλά δεν θα έχει «τζάκια»!


 Θα είναι αληθινά ενωμένο δεν θα είναι «συγκολλημένο».  Θα είναι λαϊκό κόμμα, δεν θα είναι «ομοσπονδία»  πολιτικών τζακιών.



 Κι επειδή κάποιοι τελευταία θέλουν να με εντάξουν κι εμένα  στην κατηγορία με τα τζάκια τους απαντώ ότι με παραίνεση του  Κωνσταντίνου Καραμανλή ίδρωσα για να ανέβω τα σκαλοπάτια από την ΟΝΝΕΔ στη Βουλή.


 Έφτιαξα δεκάδες γραφεία της ΟΝΝΕΔ σε όλη την Ελλάδα δεν γεννήθηκα «στέλεχος» έτρεχα μαζί με τον Κώστα Καραμανλή και άλλους ΟΝΝΕΔίτες, όταν ήμασταν νέα παιδιά  κι αφισοκολλούσαμε στα Πανεπιστήμια φτιάχναμε οργανώσεις της ΔΑΠ, συγκρουόμασταν με άλλους νεολαίους  τις δύσκολες εκείνες εποχές. Μπορεί να ήμασταν από ιστορικές οικογένειες αλλά δεν γεννηθήκαμε ηγετικά στελέχη. Γίναμε...


 Και μια που αναφέρθηκαν στην Πηνελόπη Δέλτα θα  πω μόνο ότι μια γυναίκα που έδωσε τα πάντα, υλική και πνευματική περιουσία για τα παιδιά αυτού του τόπου και είχε τη συγκλονιστική ευαισθησία να αυτοκτονήσει μόλις σηκώθηκε η γερμανική σημαία κατοχής στην Ακρόπολη,  μια τέτοια γυναίκα προσφοράς και θυσίας δεν έχει καμία σχέση με τα «τζάκια» για τα οποία μιλάω εγώ,  που συνήθως παίρνουν χωρίς να δίνουν και θεωρούν δικαίωμά τους να  πάει  «σόι το βασίλειο»


 Όσοι μιλάνε για μηχανισμούς, λοιπόν, να θυμούνται: Οι μηχανισμοί όλων των κομμάτων στηρίζουν τους ανθρώπους των μηχανισμών σε όλα τα κόμματα. Κι εγώ δεν είμαι άνθρωπος των μηχανισμών. Εγώ συγκρούστηκα μαζί τους


ΣΧΟΛΙΑ

  1. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 28/11/2009 00:15:03

    Τέτοιο ηγέτη με πολιτική πλατφόρμα,όραμα,και ηγετικά προσόντα έχω να ακούσω από το 1974 της μεταπολίτευσης.
    Ναι αυτά τα προσόντα τα είχε μόνο ο μεγάλος Ανδρέας και τώρα ο Αντώνης.
    Ημουν μέχρι το 1996 (Ιμια)στο πατριωτικό Πασόκ και έφυγα λόγω Αααρόν Αβούρ.
    Θα ακολουθήσω αυτή την φορά την γυναίκα μου (από τα φοιτητικά της χρόνια 1978 με την Ν.Δ).
    Ομως εάν κερδίσει (δεν πρόκειται)η Μητσοτάκενα και επειδή έχω κυνηγηθεί από το Μιτσοτακέϊκο θα απομακρυνθώ την άλλη ημέρα.
    Αυτά για να ξέρουν κάποιοι ποιός μπορεί να μαζέψει ψηφοφόρους στη Ν.Δ
    Πιστεύω ότι ο Αντώνης ο Σαμαράς θα φτιάξει μια νέα μεταπολίτευση και με την βοήθεια του λαού θα στείλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όλα αυτά τα τζάκια και τα λαμόγια που τους περιστοιχίζουν.

    Σας εύχομαι και με την νίκη για το καλό του τόπου.

    Υ.Γ θα γραφτώ και εγώ μαζί με την σύζυγό μου και θα ψηφίσω,θα παραμείνω όμως και θα ενεργοποιηθώ μόνο με την νικη του Αντώνη.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ETHEROVAMON 28/11/2009 00:21:32

      ποιός να το περίμενε πως θα έρθει μια μέρα που ο ηγέτης της δεξηάς θα αρχίσει να μαζεύει όλους εμάς από τ΄ αριστερά κοντά του..., μια δεξηά που πολιτικά δεν μας εξέφρασε ποτέ, αλλά βάζουμε την αξιοπρέπεια της πατρίδας μας πάνω απ΄ όλα....

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ ETHEROVAMON 28/11/2009 00:25:02

      Και δεν θα είσαι ο μόνος.... Πολύς κόσμος θα κάνει αυτό ακριβώς...
      Κόσμος που δεν ψήφιζε Ν.Δ. που δεν είναι φανατικοί ή ανοίκουν σε άλλους πολιτικούς χώρους... θα γραφτούν μόνο και μόνο για να εκλεγεί ο Σαμαράς. Και φανταστείται άν λεω αν οι μηχανισμοί διαβρώσουν το σύστημα και βγάλουν την εκλεκτή τους τι διαγραφές έχουν να γίνουν την επομένη μέρα....
      Γιατί η βάση έχει αυτή τη δύναμη όταν την παραβλέπουν...

      • loretta avatar
        loretta @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 28/11/2009 00:30:06

        και οπως ειπε και ο ΑΝΤΩΝΗΣ αυτο το χρωσταμε στον ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ...αυτος ηταν που πολεμησε για το ανοιγμα στην βαση...φανταστειτε να ανοιγοταν και σε απλους φιλους.

        • lsz avatar
          lsz @ loretta 28/11/2009 03:10:17

          ρε παιδια εγω ΝΔ οταν ακουγα εβγαζα σπυρια..και τωρα με σαμαρα εχω γινει οπαδος!!

          ο ανθρωπος τωρα που ειναι σε κυβερνητικη θεση ειναι η ελπιδα του τοπου..

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 28/11/2009 03:14:09

          Isz

          αληθεια μετα απο ποσες ομιλιες του η συνεντευξεις κατεληξες στην αποφαση σου?

        • lsz avatar
          lsz @ loretta 28/11/2009 03:23:29

          κοιτα εγω δεν ψηφισα ποτε ΠΟΛΑΝ ουτε ΝΔ οπως ειπα..
          αλλα πως το λενε..το πραγμα μιλαει απο μονο του..απ την αλλη ντορα...ε οταν ακους ντορα και γιωργακη λες οκ το κλεινουμε το μαγαζι κατι πρεπει να κανω..βεβαια δεν αρκει αυτο ...πρεπει να υπαρχει και το αντιπαλο δεος...γνωριζοντας το 93...διακρινω κατι που δεν υπαρχει συχνα στην πολιτικη..ηθος...υπερασπιζεται τις ιδεες του που ειναι και ιδεες του λαου με καθε πολιτικο κοστος...αυτο ειναι παρασημο!!οι καρεκλοκενταυροι των κομματων που μαθαν στην επικυψη τον ψεγουν...προτιμουν τα σταλινικα ποιμνοστασια με καθε τιμημα απο τα πολιτικα κομματα.. πραγμα απιστευτο...η ψηφος στην πολαν(παρολο που κακα τα ψεμματα ηταν το πιο πετυχημενο κομμα που βγηκε απ το μαντρι εως τωρα)ηταν λιγο φλου αφου δεν εβγαζε κυβερνηση..δεν ψηφισα...τωρα ομως?τωρα βλεπω εναν αφθαρτο ανθρωπο,τιμιο,αξιοπρεπη και πατριωτη που δεν ειχε μπαμπα να τον προστατευει στο κομμα..το πραγμα εχει φτασει στο αμην..βλεπω την απειλη του θατσερισμου απεναντι..τον λαικισμο της αριστερας τους απατριδες ,τον γιωργακη....ΣΑΜΑΡΑΣ...η μονη ελπιδα...οι ομιλιες τους ηταν επισης μικρη εκπληξη για μενα..ειναι ολα οσα σκεφτομαι...τον συμπαθω..τον θεωρω χαρισματικο θα διαπρεψει αν του δοθει η ευκαιρια...αυτα...

  2. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 28/11/2009 00:25:56

    B.K.Σ.
    Συμφωνώ και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι που θα έλθουν και θα στρατευθούν στη προσπάθεια του Αντώνη.
    Και να είσαι σίγουρος ότι θα γράψει ιστορία !!!!

  3. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 28/11/2009 00:30:14

    Και εγω που δεν εχω ψηφισει κομμα που να ξεπερασε το 5% ειμαι με τον Αντωνη και στον 2ο γυρο θα ταξιδεψω στην Ελλαδα να τον ψηφισω...

    Θελω να εχω αυριο μεθαυριο ενα πρωθυπουργο που να μην ντρεπομαι να τον δειχνω...

    • Κωστας-Κερκυρα avatar
      Κωστας-Κερκυρα @ Χαζος του χωριου 28/11/2009 00:36:37

      Φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα αν δεν ψηφισεις την πρωτη κυριακη δεν μπορεις να ψηφισεις την δευτερη λογω κλεισιματος των καταλογων .

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ Χαζος του χωριου 28/11/2009 00:45:03

      Δυστυχώς για να μπορέσεις να ψηφίσεις σε ενδεχόμενο δεύτερο γύρο, θα πρέπει να έχεις ψηφίσει και στον πρώτο.

  4. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 28/11/2009 00:30:40

    Αυτή την ώρα ο "αμερόληπτος" ΣΚΑΪ έχει συζήτηση με καλεσμένους δημοσιογράφους... τον Χατζηδάκη και την ανεκδιήγητη Βούλτεψη...
    Συγχαρητήρια κύριοι των ΜΜΕ!!!
    Την Δευτέρα το βράδυ ποιους θα έχει καλεσμένους ?

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 28/11/2009 00:37:51

      ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟ, ΤΟΝ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΗ
      ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ

      • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
        ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 28/11/2009 00:50:13

        Ε! ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ... ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΕΤΟΙΑ ΜΜΕ
        ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ... Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ...
        ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ...
        ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ...

  5. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 00:37:02

    Τον παλμό της συγκέντρωσης στην Κοτζιά τον πρόσεξε κανείς;

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 00:43:44

      Είδαμε τον Αρη πόσο βαριόταν.

      • Βανζέλ Παπαντό avatar
        Βανζέλ Παπαντό @ Κώστας Θ. 28/11/2009 00:54:45

        Υπερβολές

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 01:36:46

      Πετραλιά, Έλσα Παπαδημητρίου, Κασσίμης, Πολύδωρας, και λοιπή φρεσκαδούρα. Και ένα κανονάκι (δυνατός προβολέας) να φωτίζει τον ουρανό ακριβως οπως στην Άτζελα Δημητρίου σε μπουζουξίδικο του Μπουρναζίου πέρσυ το χειμώνα.

  6. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 28/11/2009 00:41:21

    To prosexame...htan polla ta lefta!

  7. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 00:52:18

    Ας ελπίσουμε τα κομπιούτερ να βγάλουν το αποτέλεσμα που χρειάζεται η ΝΔ

  8. mara avatar
    mara 28/11/2009 01:00:12

    Προσέξαμε, τον πρώην υπουργικό "θίασο" της Ντορίτσας και θυμηθήκαμε ποιοί φέρουν ευθύνη για την κατρακύλα της Ν.Δ. Έπρεπε να βάλουν και φόντο το 33% που πήρε το κόμμα στις εκλογές.
    Τους είδατε καλά??? Γιατί τις επόμενες εκλογές δεν νομίζω να τους ξαναδείτε...
    Την Κυριακή θα είναι το τέλος εποχής της χειρότερης οικογένειας που πέρασε απο την πολιτική ζωή του τόπου.
    Έρχεται ο φρέσκος αέρας του Αντώνη Σαμαρά!!! Επιτέλους να αναπνεύσουμε!!!

    • ETHEROVAMON avatar
      ETHEROVAMON @ mara 28/11/2009 01:03:08

      ΜΑΚΑΡΙ!!!!!

  9. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 28/11/2009 01:07:20

    Ο Ανδρέας έγινε πρωθυπουργός στα 62. Ο Αντώνης είναι 58. Ελπίζουμε όλοι να γίνει μια πραγματική Αλλαγή αυτή τη φορά.

  10. ΟΝΝΕΔίτης avatar
    ΟΝΝΕΔίτης 28/11/2009 01:15:53

    την Κυριακή όλοι γερά ψηφίζουμε Αντώνη Σαμαρά !!!!

  11. n.f. avatar
    n.f. 28/11/2009 01:31:10

    ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΜΕΜΠΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ Η ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ...ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΗ ΛΕΕΙ...ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ...ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ .....ΤΙΠΟΤΕ....!! ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙ..ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ..ΜΑ ΤΙΠΟΤΕ.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ...!!!! ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ......!!!ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ .....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ

  12. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 28/11/2009 01:36:04

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΛΕΙΔΩΣΕ.

  13. σταμ avatar
    σταμ 28/11/2009 01:43:44

    κλειδωσε!

  14. Tasos avatar
    Tasos 28/11/2009 01:56:31

    Ρε παιδιά , για να ξεβρωμίσει αυτό το κόμμα πρέπει να φύγουν οι μισοί βουλευτές του. Είναι δυνατόν να πάμε μπροστά με Κιλτίδηδες, Γιακουμάτους, Κακλαμάνηδες (γελάει ο κόσμος με σας τους Αθηναίους που τον βγάλατε δήμαρχο), με Λαμπρόπουλους, με καλατζάκες, με ...Πολύδωρες, με Βαρβιτσιώτηδες (πάτε καλά εκεί στην Αθήνα? ειλικρινά ρωτάω) και το σόϊ Μητσοτάκη? Μακάρι ο Αντώνης να τα καταφέρει γιατί θα είναι νίκη του ελληνικού λαού αλλά με τόσα βαρίδια μην βουλιάξει κι ο ίδιος.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Tasos 28/11/2009 03:14:41

      Για Γιακουμάτο Κακλαμάνη και Λαμπρόπουλο δέν έχει ακουστεί απολύτως τίποτα το επιλήψιμο εκτός και άν αναφέρεις με προκατάληψη αυτά τα ονόματα γιατί ανήκουν στους εχθρούς σου.

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ Κεραυνός 28/11/2009 03:19:40

        Όχι να μας λές τώρα και για Λαμπρόπουλο έλεος που τον έδιωξε απο υπουργό γιατί αρνήθηκε τα ρουσφέτια, τέτοιοι άνθρωποι είναι πρότυπα για τα κόμματα τους.

        • lsz avatar
          lsz @ Κεραυνός 28/11/2009 03:26:03

          ο κακλαμανης καλος ανθρωπος φαινεται αν καιδ εν νομζιω πως πεταει ο δημος αθηνων επι ημερων του..τους αλλους δνε τους ξερω...ο γιακουματος δνε κρινεται...τι εργο προσεφερε στο υπουργειο?δεν ξερω...αν επραξε καλως μπραβο...χρησιμος για το μελλον αν οχι οχι...

  15. thouthou avatar
    thouthou 28/11/2009 02:03:14

    Ως παλιός ΝΔτης, μου αρέσει το όραμα που έχετε εμπνευστεί....
    Αλλά μην ξεχνάτε ότι η ουσία ξεκινά από την Δευτέρα... Εκεί αρχίζει ο αγώνας, δεν σταματά την Κυριακή...
    Αυτή η τεράστια χαρά, ας μην κομματικοποιηθεί την Δευτέρα.
    Αν βγει ο Σαμαράς, όλοι θα πάρουμε αυτή την ψυχολογική ελπίδα. Πολλοί, πέρα της ΝΔ, θα αναπνεύσουν.
    Απλά η χώρα δεν θέλει παράτες. Ψυχορραγεί....
    Από Δευτέρα (αυτή ή την άλλη), ας ξεκινήσει αυτός ο αέρας που θα διώξει την μούχλα από την χώρα... Ας ξεκινήσει όμως, γιατί αυτές τις χαριτωμενιές τις έχουμε φάει στην μάπα πολλές φορές... Έχουμε σωθεί τόσες φορές, που πλέον τα κομματικά παιχνίδια έχουν καταντήσει γραφικά....
    Από Δευτέρα τα σπουδαία....

    • lsz avatar
      lsz @ thouthou 28/11/2009 03:15:38

      ο σαμαρας το απεδειξε θουθου...ηταν νεαρος η προεδρεια της νδ ηταν ορατη γι αυτον και ομως παρεμεινε σταθερος στις αποψεις του που ηταν και αποψεις του λαου..το 93 ειναι πολιτικο παρασημο του ...δνε προσκυνησε οπως κανουν αλλοι για την καριερα...ηρθε πριν λιγο καιρο πισω στην νδ(το επετρεψαν οι μητσοτακικοι) και ολοι τον ειχαν τελειωμενο...αλλα η βαση ειναι εδω...

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 02:50:03

    http://www.fanispapadopoulos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=27
    ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ

  17. lsz avatar
    lsz 28/11/2009 03:11:56

    μα αν αποφασισει να κανει διαχειριση ενος σαθρου συστηματος αλα κωστας καραμανλης θα διαλυσει και το κομμα και τον ιδιο πολιτικα...

    • lsz avatar
      lsz @ lsz 28/11/2009 03:13:29

      θελει πολιτικες καρατομησεις σε καθημερινη βαση και ανανεωση με νεα στελεχη αφθαρτα μορφωμενα..κραταμε οτι καλο διαθετει η νδ και στελνουμε στα σπιτια τους ετσι και τους αλλιως...διαφορετικα ας μην ξεχναμε το ριζικο του κωστακη...ας γινει πλοηγος του αντωνη

    • loretta avatar
      loretta @ lsz 28/11/2009 03:17:12

      Ιsz

      μην μπερδευεσε ο σαμαρας δεν θα γινει ανθρωποδιωκτης απλα μεσο των διαδικασιων θα προκυψουν οι ικανοι αξιοι και με αξιες. ...και δεν θα γινει σε 1 μηνα η 3 μηνες αυτο θελει το χρονο του για να υπαρξει συνοχη συνεχως γιαυτο επιμενω πανω απολα να παψουμε να ειμαστε συμμετοχικοι.

    • lsz avatar
      lsz @ lsz 28/11/2009 03:27:38

      ειναι βεβαια αδιαφορος ο τροπος...αυτο που απαιτειται ειναι αξιολογηση σιγουρα του καθενος...και φυσικα αν αποδειχτει ανικανοτητα ή ακομα χειροτερα δολος καρατομηση...η ευρεση ικανων στελεχων ασφαλως θα παρει χρονο...και παντως ηδη εστω λιγα υπαρχουν και τωρα

  18. loretta avatar
    loretta 28/11/2009 03:18:03

    να μην παψουμε ηθελα αν πω.

  19. loretta avatar
    loretta 28/11/2009 03:30:52

    αν ολοι αυτοι που δηλωνετε νεοι οπαδοι εγγραφείτε κιολας.... συγχαρητήρια στον ΑΝΤΩΝΗ και φυσικα σαυτους που σας προετρεψαν.

    καλο βραδι και καλη μας επιτυχια.

    ps ...ΦΑΚΤΟΡΑ ..ευχαριστω για την φιλοξενια...και θα συνεχιζω να σε παρακολουθω προς δυσαρεσκεια μερικων.

  20. lsz avatar
    lsz 28/11/2009 03:39:34

    κοιτα ηταν να μην παω με χαλουσε αυτο το "μελος της νδ"...αλλα οκ αν ειναι να βγει σωστος πρωθυπουργος τι να λεμε πρεπει να παω...διοτι μετα το διλημμα θα ναι γιωργακης ή ντορα οποτε κλαφτα...αλλοι δωσαν την ζωη τους για την πατριδα..ε εμεις ας δωσουμε μια ψηφο..το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε

    υς:βεβαια αν βγει ντορα θα διαγραφω παραυτα απ το κομμα

  21. blue nile avatar
    blue nile 28/11/2009 03:47:11

    Θα γραφτώ και εγώ και θα ψηφίσω Σαμαρά. Και ας με πονάει λίγο αυτό. Εμπιστεύομαι το πρόσωπο απαρνούμενος ιδεολογίες και ιδέες που μείναν ορφανές ύστερα από την αδυναμία της αριστεράς της χώρας μας να πει τα αυτονόητα, να κάνει τα απαραίτητα, να σχεδιάσει τα αναπόφευκτα.
    Δε ξέρω πόσο θα ωφελήσει τον τόπο η διαφαινόμενη εκλογή Σαμαρά. Μπορεί άραγε ένα πρόσωπο λειτουργώντας στα ασφυκτικά πλαίσια της στυγνής χούντας των κομμάτων να αναστήσει τη νεκρή μεταπολίτευση; Μπορούν άραγε οι όποιοι ακολουθήσουν τον ορθολογιστικό του λόγο να συμβάλουν στη διακοπή της παρακμής? Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή θυμίζει ασθενή σε θάλαμο εντατικής. Υπερχρεωμένη, με ένα τεράστιο σπάταλο και αναποτελεσματικό δημόσιο, με ερημωμένες τις εκτός των αστικών κέντρων περιοχές της, με την υπογεννητικότητα να απειλεί την συνέχιση του έθνους ως άλλος θεριστήρας χάρος. Με υψηλής στάθμης ανεργία και μια παιδεία που η διάλυση της υποθηκεύει το κοινό μέλλον. Με αμφίβολη την διατήρηση της εδαφικής της ακεραιότητας. Και τέλος με πολιτικούς ταγούς που δεν αντιλαμβάνονται ή δεν θέλουν να αντιληφθούν τη κρισιμότητα της κατάστασης αγωνιζόμενοι μόνο για τα προσωπικά τους οφέλη.
    Μακάρι ο Σαμαράς να θέσει τις βάσεις για την επίλυση των προβλημάτων που ταλανίζουν τον τόπο.
    Μακάρι να ξαναφέρει την ελπίδα.
    Μακάρι.

    • ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
      ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. @ blue nile 28/11/2009 07:53:31

      Αγαπητέ μου είαι άξιος συγχαρητηρίων. Μπράβο. Ο Αντώνης δέν στενεύει τη ΝΔ αντιθέτως θα την διευρύνει.

  22. loretta avatar
    loretta 28/11/2009 03:50:23

    Διαβαστε το ακολουθο που εχει τιτλο ΚΕΜΑΛΟΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΝ ΒΓΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    http://olympia.gr/2009/11/27/%CE%BA%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%B1%CE%BD-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83/

  23. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 08:12:45

    ΗΜΟΥΝ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΞΕΓΡΑΦΤΗΚΑ ΤΟ 92 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΓΡΑΦΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΓΩ ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ ΘΟΔΩΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΞΕΓΡΑΦΟΜΑΙ.

    • ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
      ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. @ ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 08:18:59

      Ασφαλως Μαρία , εύκολο είναι όπως επίσης και πολλοί που ειμαστε ήδη με Ντορα μπουχός. ΑΛΛΆ ΤΙ ΛΕΜΕ πρωινιάτικα σε 40 ωρίτσες Η ΕΛΠΙΔΑ ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ .

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 20:05:34

      Πολλά μέλη της Νέας Δημοκρατίας που ξεγράφτηκαν το 1992 έπεσαν εδώ μέσα, καλά απο τότε δέν ξαναψήφισες ποτέ Νέα Δημοκρατία ούτε το 2004 που την ψήφισαν οι μισοί σχεδόν Έλληνες?

  24. sauraki avatar
    sauraki 28/11/2009 10:44:56

    ΦΕΡΤΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ. ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΕΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΓΓΟΝΙΑ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ!