#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Τιμάμε τις παρακαταθήκες του Κωνσταντίνου Καραμανλή



Πλήθος κόσμου παραβρέθηκε σήμερα στα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του Κωνσταντίνου καραμανλή στην Θεσσαλονίκη. Ο προεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς έφτασε στο χώρο του ανδριάντα  καταχειροκροτούμενος και στον χαιρετισμό του είπε μεταξύ άλλων:

«Ως Εθνάρχης, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ένωσε τη χώρα στις δύσκολες στιγμές της Μεταπολίτευσης. Μετά από την εθνική τραγωδία της Κύπρου και την κατάρρευση της δικτατορίας, θεμελίωσε τους δημοκρατικούς θεσμούς και, ουσιαστικά μόνος του, έβαλε την Ελλάδα στην Ευρώπη, κερδίζοντας έτσι την εκτίμηση όλων των Ελλήνων πέρα και πάνω από κόμματα.

Ως σύμβολο σήμερα, εμπνέει όλο τον Ελληνικό λαό. Ιδιαίτερα, όμως, εμείς, η Παράταξη που εκείνος ίδρυσε, τιμούμε τις παρακαταθήκες του και διδασκόμαστε από έργο του.

Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, στην πολυκύμαντη διαδρομή του, ταυτίστηκε με τον Ευρωπαϊκό προσανατολισμό, με τη θεμελίωση των Κοινοβουλευτικών θεσμών και με κάτι ακόμα που τόσο πολύ νοσταλγούμε: Τη δωρική προσωπικότητα

Ήταν απέριττος, ευθύς και σαφής. Σαφής στη διατύπωσή του. Ευθύς στα μηνύματα που έδινε. Και απέριττος στον πολιτικό του λόγο.

Δεν έκρυβε τις ιδέες του. Δεν λάτρεψε ποτέ τη λεγόμενη «πολιτική ορθότητα». Δεν διακοσμούσε τις απόψεις του με περιττά ψιμύθια. Δεν υπέκυπτε στους πειρασμούς του λαϊκισμού…

Ήταν αληθινός ηγέτης. Και απόλυτος αντίπαλος της επιδερμικής πολιτικής, της επιφανειακής πολιτικής και του «δήθεν»…





Δωρικός στο ύφος και το ήθος του. Αλλά Αριστοτελικός στην σκέψη του. Με την έννοια της σύνθεσης, της οικουμενικότητας και της Ελληνικότητας ταυτόχρονα. Του ρεαλισμού, αλλά και της διορατικότητας»

Παρόντες, ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος (εκπρόσωπος της κυβέρνησης), ο πρώην Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος, ο αδελφός του Κωνσταντίνου Καραμανλή Αχιλλέας Καραμανλής, ο Μιχάλης Λιάπης, ο Πέτρος Μολυβιάτης, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης, οι πρώην δήμαρχοι Σωτήρης Κούβελας, Ντίνος Κοσμόπουλος και Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Παναγιώτης Ψωμιάδης, όλοι οι βουλευτές της ΝΔ στην Α’ και Β’ Θεσσαλονίκης και η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Εύα Καϊλή.



Στις απουσίες καταγράφονται εκείνη του μητροπολίτη Άνθιμου, του προέδρου του ΛΑΟΣ Γιώργου Καρατζαφέρη (εκπροσωπήθηκε από τον βουλευτή Άγγελο Κολοκοτρώνη) και της Ντόρα Μπακογιάννη (εκπροσωπήθηκε από τον βουλευτή Κώστα Κιλτίδη).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεφέλη avatar
    νεφέλη 17/01/2011 17:10:26

    "Στις απουσίες καταγράφονται εκείνη του μητροπολίτη Άνθιμου, του προέδρου του ΛΑΟΣ Γιώργου Καρατζαφέρη (εκπροσωπήθηκε από τον βουλευτή Άγγελο Κολοκοτρώνη) και της Ντόρα Μπακογιάννη (εκπροσωπήθηκε από τον βουλευτή Κώστα Κιλτίδη)."

    ...καθώς αυτές θα είναι κι οι μόνες παρουσίες ΑΝ ποτέ γίνει ανδριάντας του Κ. Μητσοτάκη σε κάποια πλατεία στα χανιά.

    • loretta avatar
      loretta @ νεφέλη 17/01/2011 19:03:20

      Nεφελη

      ειναι αληθεια οτι τον κιλτιδη τον γιουχαραν ασχημα.....!!!

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ loretta 17/01/2011 19:41:50

        Δεν ήμουνα εκεί...αλλά το ελπίζω.

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 17/01/2011 17:12:02

    Μπράβο στον Μπουτάρη που είπε ότι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήταν Ο Πρόεδρος Ολων των Ελλήνων!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ νεφέλη 17/01/2011 17:42:11

      Μήπως προηγουμένως έκανε κανέναν δειγματοληπτικό έλεγχο στα προϊόντα του;...

    • ένας avatar
      ένας @ νεφέλη 17/01/2011 18:02:25

      όχι όλων, με όλο το θάρρος, δικός μου δεν είναι... σέβομαι όσους τον θεωρούν σημαντικό έλληνα, εγώ όμως έχω εντελώς αντίθετη γνώμη με βάση τον πολιτικό του βίο από το 1936 και μετά, με κορυφαία αρνητικά για μένα τα 1937, 1945, 1946 κλπκλπκλπ, τέλος πάντων...

      αφού όμως περί σάπιου πολιτικού συστήματος ο λόγος, ορίστε και ένας γρίφος: το 1946, μέσα στον εμφύλιο - από τη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα μπορούσες να ταξιδέψεις μόνο με πλοίο λόγω των μαχών - δύο δικηγόροι, ιδρύουν τι? Τεχνική εταιρεία!!! σας λέει κάτι το σχέδια μάρσαλ? τα χωράφια της Αττικής που αγοράστηκαν μπιτ παρά και μετά έγιναν κυριλέ βόρεια προάστια? Άραγε σε ποιόν έλληνα μεταβίβασαν τις αποθήκες της βέρμαχτ στην Θεσσαλονίκη οι γερμανοί, λίγο πριν χτυπήσουν τα πόδια σβέρκο?

      Ο Καραμανλής πάντως, για να επιστρέψω στην αρχή, μετά την επάνοδό του από το γιατάκι του λαγού, εκεί που την είχε πέσει για να περάσουν τα δύσκολα της χούντας, σίγουρα είχε κάνει άπειρα βήματα στην σωστή κατεύθυνση, με αποτέλεσμα δικαίως όλοι να μνημονεύουν εκείνη, την μεταπολιτευτική πολιτική του δράση... εμένα πάντως δεν μ'αρέσει...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ένας 17/01/2011 18:45:11

        Έχει πλάκα που ακόμα μερικοί νομιζουν ότι ο Καραμανλής έφυγε με τη χούντα. Με τον ανένδοτο έφυγε του Μητσοτάκη και της Μάργκαρετ, οι οποίοι παίξανε μια χαρά το παιχνιδάκι των παραστρατιωτικών...

        • ένας avatar
          ένας @ TopGunZ 17/01/2011 19:22:18

          εντάξει μπορεί να μη τα ξέρω και καλά... εδώ ήταν?
          και, για να μιλάμε γενικότερα, όχι για τον καραμανλή δηλαδή, ο πολιτικός που σπεύδει να αγοράσει τις αποθήκες από τους γερμανούς πριν φύγουν (να βγάλει κι'ένα κέρδος από την κατοχή ρε παιδί), που στήνει τεχνική εταιρεία μέσα στον εμφύλιο (ενώ δε ξέρει πόσες άκρες έχει ο κασμάς) διότι "με την δεξιά έχουμε οικονομική άνθηση, προοδεύουν οι ικανοί δηλαδή, άρα αφού ξέρεις ότι θα πέσει το αμερικάνικο πακέτο, κορόιδο είσαι να μη μπεις πρώτος στη σειρά να το μαζέψεις?" - άραγε από το '46 μέχρι το '50, που οι δεξιοί και οι αριστεροί έλληνες σφάζονταν μεταξύ τους, πόσα δημόσια έργα κατασκευάστηκαν? ο πολιτικός που αγοράζει κοψοχρονιά το χωράφι μου, το μετατρέπει σε άρτιο οικόπεδο μετά και το πουλάει για χρυσάφι... αυτός ο πολιτικός ρε παιδιά, τι είναι?
          εγώ στην δικιά μου φυλή, εθνάρχη και γενάρχη αναγνωρίζω μόνο τον Καποδίστρια και εχθρούς το σκυλολόι που τον έφαγε...

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ ένας 17/01/2011 23:15:00

        Μήπως ήσασταν συμμαθητές και δεν σε άφηνε να αντιγράφεις;

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 17:26:57

    Θα μιλησω γενικα κ ας στεναχωρησω καποιους.
    Αγαλματα που δεν στηνει ο ΛΑΟΣ εχουν μικρη αξια.
    Αγαλματα που ξηλωνει ο ΛΑΟΣ εχουν τη σημασια τους.
    Αν μεθαυριο μας στησουν και τον Αντρεα τι θα πουμε??
    Η ιστορια ειναι φρεσκια ακομη για αγαλματα.. μετα το 2020-2030 να εχει γραφτει και ξαναγραφτει η Ιστρορια.

    Το "αγαλμα" του Αγνωστου Στρατιωτου ποιος το εχτισε? Του Λεωνιδα? του Μ Αλεξανδρου στη Θεσσ/νικη??
    Αν ρωτησει καποιος - ΚΑΝΕΝΑΣ!- το Λαο αθ σου πει αυτος ποιο αγαλμα θελει να πληρωσει να φτιαχτει και δεν θα ειναι της συγχρονης Ιστοριας. ΕΥΤΥΧΩΣ.

    ΠΠ

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 17:33:54

      ...παρατηρώ, σε τρομάζει η ιστορική μνήμη!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ νεφέλη 17/01/2011 17:41:12

        τινος η μνημη? δωσε λιστα να σου πω που τρομαζω και που αισθανομαι υπερηφανος.

        ΠΠ

        • νεφέλη avatar
          νεφέλη @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 17:54:00

          Οταν μιλάς για ΛΑΟΣ εννοείς το παρεάκι ή τον κόσμο που υποφέρει ;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ νεφέλη 17/01/2011 23:26:06

            μα φυσικα τον κοσμο που υποφερει και δεν αντεχει την κοροιδια.

            ΠΠ

        • Βλητος avatar
          Βλητος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 19:16:49

          υπαρχει ενος ρωσοντυμένου εφιππου στη Λαμία!!
          που καποιοι τόλμησαν να το στήσουν, με πολλους τους ζωντανούς να το μουτζώσουν.
          Με το αίμα να στέκει ακόμα.
          Ειναι εκεί!!! Ανεχτό! εκεί η ιστορία πάλιωσε; έδωσε τις απαντήσεις της στο αδικο κόκκινο ποτάμι που χύθηκε;
          Αν ανεχεστε τα μεν , έ που να πάρει , ανεχτείτε και τα δε(ν).

          • ένας avatar
            ένας @ Βλητος 18/01/2011 13:06:11

            το "ν" γιατί το βάζεις δίπλα στο "δε" και μάλιστα σε παρένθεση? χωρίς διάθεση εξυπνακισμού τα τελευταία χρόνια κοντεύουμε να ξεχάσουμε τα πέντε γράμματα που μάθαμε στο σχολείο... η έκφραση "τα μεν και τα δε", με αρχή την ευρηματική "μάγκικη" γλώσσα των ελληνικών κωμωδιών, καθιερώθηκε σαν "τα μεν και τα δεν"... καλά που πρόλαβα κι'έγινα καράφλας και δεν έχω μαλλί να τραβήξω... όχι τίποτα, ήθελα να το πω δηλαδή...

          • ένας avatar
            ένας @ Βλητος 18/01/2011 14:19:21

            "το αίμα να στέκει ακόμα"... στους ταγματασφαλήτες αναφέρεσαι, στους χίτες ή τους γερμανοτσολιάδες? μήπως στους εθελοντές της εσπό? τους παοτζήδες? τους καθαρόαιμους έλληνες του Καρά Πατσάκ? του Μιχάλ Αγά? Του Τσαούς Αντών? τους Σουρλαίους? σε ποιόν?

        • νεφέλη avatar
          νεφέλη @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 23:17:13

          ΠΠ
          Απορία ψάλτου ...βηξ ...παρατηρώ!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ νεφέλη 17/01/2011 23:27:28

            τωρα μπηκα... ειμαι παλιος εδω και με γνωριζουν!!!...
            ενας ειναι ο Λαος. Απλα το εγραψα με κεφαλαια για να το επισημανω, οπως κανω και σε αλλα κειμενα μου.

            ΠΠ

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 17:49:26

      Του Ανδρέα έλα να το καμαρώσεις στην αρχή της Βασιλίσσης Όλγας (με μπρούτζινο ζιβάγκο !)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 17:51:27

        Εμεις το πληρωσαμε? Ο Δημος ή το Ιδρυμα? πες μου να τρελλαθω..

        ΠΠ

      • rs avatar
        rs @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 18:24:26

        Κατ΄αρχήν δεν είναι στην αρχή της ΒΟλγας. Είναι στο συνοικισμό Βότση και πληρώθηκε και στήθηκε απο τον Δήμο Καλαμαριάς. Από τον Δήμο, όχι απο τους δημώτες!
        Αποφασίζουμε και διατάζουμε. Φυσικά αν δεν κάνω λάθος, του Καραμανλή πληρώθηκε απο ιδιώτες, αλλά λίγη σημασία έχει.
        Τα αγάλματα των πολιτικών, ειδικά "αυτών" των πολιτικών είναι κάθόλα απαράδεκτα. Γίνονται για να "προβοκάρει" ο ένας τον άλλον και είναι εντελώς απαράδεκτα όταν καταλαμβάνουν δημόσιο χώρο με "τσαμπουκά".
        Και οι δυό με τον τρόπο τους ζημίωσαν την Ελλάδα.
        Αν κάποιοι πρέπει να ευγνωμονούν τον Καραμανλή αυτοί πρέπει νάναι οι εργολάβοι και οι μπετατζήδες. Κατέστρεψε με τις αποφάσεις κάθε δημόσιο και αστικό χώρο.
        Για να αναφερθούμε σε κάτι "ανώδυνο" και όχι στα πολιτικά πεπραγμένα του ..... κ. Τριανταφυλλίδη!
        Όλα τα υπόλοιπα εντάσσονται στο επικοινωνιακό τσίρκο της πολιτικής!
        Πάντως προβλέπω πολύ σύντομα το άγαλμα να αλλάζει ....χρώμα!

  4. νεφέλη avatar
    νεφέλη 17/01/2011 17:40:18

    ... προς τι η χυδαιότης;

  5. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 17/01/2011 17:53:36

    Τί γίνεται ρε παιδιά?

    Το "πρωτο θεμα" λεει οτι πλήθος κόσμου επευφημούσαν τον Κωστάκη και φώναζαν «είσαι μεγάλος», «είσαι ο καλύτερος», «μετά από σένα το χάος» , «πάρε πάλι το μαγαζί» και τέτοια...

    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=100465

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ SPYROS T. 17/01/2011 17:55:59

      Δηλαδή θα μας τρελάνουν τελείως???

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ SPYROS T. 17/01/2011 17:57:14

      Υ.Γ.

      Δηλαδή θα μας τρελάνουν τελείως???

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 17/01/2011 17:59:40

    FACTORX: Αγαπητέ: παρακαλώ πολύ μην ακολουθείτε την φρασεολογια μπλογκς του ακροδεξιού, ή ακροαριστερου χώρου. Μπορείοτε να εκφραστείτε ελέυθερα χωρις χυδιαότης

  7. factorx avatar
    factorx 17/01/2011 18:16:52

    @SPYROS T: Το πρώτο Θέμα μπορεί να λέιε τα δικά του. Ο δικός μας άνθρωπος στην Θεσσαλονίκη λέει για καμιά 30αρια άτομα, τα ίδια με τα εγκαίνεια της ΔΕΘ, που φωνάζαν συνθήματα υπερ καραμανλή. Και οι φωτογραφίες που δημοσιεύουμε μιλάνε

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ factorx 17/01/2011 18:23:52

      Εδώ το defencenet γράφει ότι ο Σαμαράς αποθεώθηκε από 3000 κόσμο
      http://www.defencenet.gr/news/?p=50304

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ factorx 17/01/2011 20:45:54

      Α λέω κι εγώ τί διάολο...

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/01/2011 18:17:35

    O IΩΑΝΝΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ Ο ΠΑΠΑΣ, Ο ΜΑΚΑΡΙΟΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΩΣ ΕΓΓΥΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΑ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΣΑΜΨΩΝ.
    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΗ, ΟΠΩς ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ. Η ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ, ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ.
    ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΕΟΚ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΤΑΕΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΧΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ.
    Η ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΕΙ.
    ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΛΑΙΚΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΔΕΨΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΟΥ.

    • ένας avatar
      ένας @ SOTPAP 18/01/2011 11:04:44

      έχουν τα δέντρα αυτιά;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ ένας 18/01/2011 14:30:40

        AAAAAAAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA άψογος!

  9. τακις avatar
    τακις 17/01/2011 18:41:29

    Αφηστε τα λογια και πες τε μας ποιος πληρωνει το αγαλμα και τις φιεστες του Παπαγεω/λου?Του φαγανε απο τα ταμεια τα λαμογια οι υπαλληλοι του 53 εκατ.ευρο.Γιατι?πως? Τα αγαλματα τον μαρανανε αυτον και τους συν αυτω.Με τα χιλιαδες ευρο που πληρωσαμε εμεις οι ελληνες φορολογουμενοι να μας πει ποσες θεσεις ανεργων θα καλυπτε.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ τακις 17/01/2011 18:48:09

      Το ότι για την υπεξαίρεση ευθύνεται πρωτίστως αρχιπασοκόμουτρο ουδέν σχόλιο, ε?

    • Tassos avatar
      Tassos @ τακις 17/01/2011 22:57:25

      Ενας Πασόκος έφαγε 15 μύρρια και τα κανε μπουζουκτσήδικα, ομάδες μπάσκετ (η σημερινή Καβάλα) και γκόμενες. Τα υπόλοιπα 36 είναι πρόστιμα.

  10. Petros avatar
    Petros 17/01/2011 18:55:00

    Ελληνας πολιτικός ΕΘΝΑΡΧΗΣ.
    χμμμ.... Πάμε παρακάτω.

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/01/2011 19:40:02

    Ανεγείρουμε ανδριάντες και προτομές σε πολιτικούς, όταν ακόμη δεν έχουμε τιμήσει τους νεκρούς των πολέμων μας. Δηλαδή δεν έχουμε τιμήσει τη μνήμη αυτών που έδωσαν τη ζωή τους για τη πατρίδα, ή «τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι». Στην αρχαία Αθήνα αυτούς που αμελούσαν το καθήκον της απόδοσης τιμών στους νεκρούς των πολέμων τους εκσφενδόνιζαν. Κατά τα άλλα διδάσκουμε την Αντιγόνη.

    Δεν έχουμε τιμήσει τη μνήμη ούτε εκείνων που για τους οποίους υπάρχει πρόβλεψη σε συνθήκες. Ούτε τους νεκρούς της Κύπρου. Και ο γέρος Καραμανλής έχει τη δική του ευθύνη.

    ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΛΩΖΑΝΗΣ
    ΜΕΡΟΣ Ε' - ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΟΙ
    ΤΑΦΟΙ

    Άρθρον 124.

    Μη θιγομένων των ιδιαιτέρων διατάξεων των διατυπουμένων εν τω κατωτέρω 126ω άρθρω, τα Υψηλά Συμβαλλόμενα Μέρη θα μεριμνώσι περί της προφυλάξεως και συντηρήσεως των εν ταις χώραις αυτών νεκροταφείων, τάφων, κοιμητηρίων και αναμνηστικών μνημείων των στρατιωτών και ναυτών εκάστου εξ αυτών, των πεσόντων επί του πεδίου της μάχης ή αποβιωσάντων συνεπεία των τραυμάτων των, δυστυχημάτων ή ασθενειών μετά την 29ην Οκτωβρίου 1914, ως και των θανόντων εν αιχμαλωσία αιχμαλώτων πολέμου και πολιτικών κρατουμένων μετά την αυτήν χρονολογίαν.

    Τα Υψηλά Συμβαλλόμενα Μέρη θα προέλθωσιν εις συνεννόησιν όπως παράσχωσι πάσαν ευκολίαν προς εκπλήρωσιν της αποστολής των, εν τοις οικείοις αυτών εδάφεσιν, εις τας επιτροπάς, εις ας έκαστον εξ αυτών δύναται να ανάθεση την εξακρίβωσιν, καταχώρισιν, συντήρησιν των ειρημένων νεκροταφείων, κοιμητηρίων και τάφων και την ανέγερσιν επί των τόπων αυτών καταλλήλων μνημείων. Αι επιτροπαί αύται δέον να μη έχωσιν ουδένα στρατιωτικόν χαρακτήρα.

    Τα Υψηλά Συμβαλλόμενα Μέρη συμφωνούσιν όπως παρέχωσιν αμοιβαίως, υπό την επιφύλαξιν των διατάξεων της ιδιαιτέρας αυτών νομοθεσίας και των απαιτήσεων της δημοσίας υγιεινής, πάσαν ευκολίαν προς εκτέλεσιν των αιτήσεων περί μεταφοράς εις τας πατρίδας των των λειψάνων των εν τω ανωτέρω άρθρω αναφερομένων στρατιωτών και ναυτών αυτών.

    Άρθρον 125.

    Τα Υψηλά Συμβαλλόμενα Μέρη υποχρεούνται να χορηγήσωσιν αλλήλοις:

    1) Πλήρη κατάλογον των αιχμαλώτων πολέμου κρατουμένων, οίτινες απεβίωσαν εν αιχμαλωσία, μεθ' όλων των χρησίμων προς εξακρίβωσιν της ταυτότητός των πληροφοριών.

    2) Πάσαν πληροφορίαν περί του αριθμού και του τόπου των τάφων των ενταφιασθέντων άνω προηγουμένης εξακριβώσεως της ταυτότητός των.

  12. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 21:00:10

    Έχει να φάει μπογιά...

    Την τραβάει έτσι όπως είναι, άσπρο - άσπρο... μέχρι κι ο κυρ Γιάννης δέν θ'αντέξει στον πειρασμό μου φαίνεται - το Δημαρχείο κοντά είναι κι άν έχει κάνει και μερικές "δοκιμές" βραδυάτικα...

    • Tassos avatar
      Tassos @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 22:59:37

      Δύσκολο φίλε. Και γιατί ο κόσμος της Θεσνίκης ξέρει ότι επί Πρωθυπουργίας του έγινε ό,τι έργο έγινε, και γιατί έχει κόσμο πάντα το μέρος και γιατί η πολιτική σύνθεση της περιοχής εγγυάται ότι όποιος διαννοείται κάτι τέτοιο θα φεύγει σακατεμένος.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ τσώφλι πασατέμπου 18/01/2011 04:00:14

      Ακου δω....τσωφλι,
      1) Η Βορεια Ελλαδα ειναι παραδοσιακα γαλαζια και Καραμανλικη..
      οποιος τολμησει και μονο να μιλησει εναντιον του Καραμανλη( ειτε του γηραιοτερου ειτε του νεωτερου) θα τον φανε ζωντανο.. Πολυ περισσοτερο τωρα που ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ!!!!! Ακου και μονο τα συνθηματα απο το λαο υπερ του και αυτο αρκει πιστευω..
      Στην Βορεια Ελλαδα οι ανθρωποι ειναι πολυ πιο συνειδητοποιημενοι
      πολιτικα και δεν παρασυρονται ευκολα απο "ρευματα" και "μοδες"....

      2) Οσο δε για το Μπουταρη.... Αυτον ΚΑΝΕΙΣ δεν τον θελει και το ξερει και ο ιδιος.... Βγηκε καταλάθος, λεει διαρκως "προοδευτικες ασυναρτησιες", αλλα κι ευχαριστησε οταν "βγηκε δημαρχος" το μητσοτακεικο, το Λαος, κτλ....και δυσαρεστησε και τους ηλιθιους που τον ψηφισαν....
      Ξερει οτι ετσι και κανει το παραμικρο θα τον γδαρουν....
      Ο κοσμος δεν αστειευεται..και κυριως με αρλουμπες περι τουρκων κτλ.

      • TΣOMΠANOS avatar
        TΣOMΠANOS @ Kostas D 18/01/2011 09:07:26

        Σωπα ρε Πατριωτη ,σαχλαμαρες λες για τους Θεσσαλονικιους,Απολιτιστοι περα για περα....

      • ένας avatar
        ένας @ Kostas D 18/01/2011 11:11:53

        δεν είσαι βόρειος, αυτό κάνει μπαμ... αν για παράδειγμα πας στην περιοχή του Παγγαίου - πλην της γενέτειρας Πρώτης - και μιλήσεις υπέρ του Καραμανλή, σε περιμένει μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη... δες για παράδειγμα τι έγινε με τον Δήμο Αμφιπόλεως: εκεί ανήκει και η Πρώτη, οι κάτοικοι της οποίας απαίτησαν να μετονομαστεί όλος ο Δήμος σε Δήμο Κωνσταντίνου Καραμανλή - είναι σαφές ότι δεν γνωρίζουν οι άνθρωποι την ιστορία της Αμφίπολης και το πόσο σημαντική είναι ιδιαίτερα στις μέρες μας η αναφορά στην αρχαία Αμφίπολη και όχι σε ένα επίθετο που παραπέμπει στην Τουρκία αφού σημαίνει "κάτοικος του Καραμαν" από όπου είχε έρθει ο παππούς του. Λοιπόν, φυσικά ο Δήμος Αμφίπολης παραμένει Δήμος Αμφίπολης, αφού ξεσηκώθηκαν οι δημότες και πάτησαν πόδι...

      • ένας avatar
        ένας @ Kostas D 18/01/2011 15:06:24

        έχει δικαιωθεί ο Κώστας ο Καραμανλής? πάλι πίσω έμεινα... εγώ έμεινα ακόμα στην εποχή που παρέλαβε έλλειμμα 3%, έκανε αμέσως απογραφή και μας ανακοίνωσε ότι ψεμματα έλεγε ο Σημίτης, στην πραγματικότητα ήταν όχι 3 αλλά 6%... και το παρέδωσε 16%...

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2011 21:51:42

    Σημασια εχει οτι ο Σαμαρας στο λογο του αναφερθηκε κυριως στον ευρωπαικο προσανατολισμο της χωρας που καθιερωσε ο Καραμανλης.

  14. yiannos avatar
    yiannos 17/01/2011 23:22:51

    χμμμ...όταν λες "σημασία έχει" σε ποιά σημασία αναφέρεσε?

  15. The Narrator avatar
    The Narrator 18/01/2011 03:27:37

    Χώρα και αυτή....
    Έχουμε ανδριάντες και οδούς Καραμανλή και Παπανδρέου, αεροδρόμια Βενιζέλου, οδούς Κόκκαλη κ.ά. , αλλά σε κοτζάμ Αθήνα δεν υπάρχει σε κεντρικό σημείο ανδριάντας του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, ούτε καν του Περικλή και του Θεμιστοκλή. Μην πω για Πυθαγόρα, Ευκλείδη, Ιπποκράτη, Αισχύλο, Σοφοκλή και Αριστοφάνη...
    Και αυτή η έρμη η Μακεδονία που θα έπρεπε να είναι γεμάτη με ανδριάντες του Φιλίππου, του Αλέξανδρου και του Παύλου Μελά;
    Μετά μας φταίει ο νεοταξικός ΣΚΑΙ και οι Βερέμηδες που μιλούν "για γέννηση του Έθνους" του 1821....

    • Tassos avatar
      Tassos @ The Narrator 18/01/2011 08:58:38

      Στη Θεσσαλονίκη έχει και άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου και του Φιλίππου και του Π.Μελά (υπάρχει και πάρκο Μακεδονομάχων με ανδριάντες διαφόρων οπλαρχηγών) και του Αριστοτέλη.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Tassos 18/01/2011 09:03:33

        αυτα ποιος τα εφτιαξε? Ιδιωτες? ο Δημος ? το Κρατος?

        ΠΠ

  16. ένας avatar
    ένας 18/01/2011 07:22:57

    ναι, συμμαθητής μου ήταν, αντέγραφε στη ζούλα συνέχεια και μου την έσπαγε... η κλοπή κάθε είδους είναι βλέπεις παιδικό χούι...

  17. ένας avatar
    ένας 18/01/2011 11:21:13

    και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εγώ που τον κρίνω εντελώς αρνητικά, είμαι σίγουρος ότι αν ήταν ζωντανός και μάθαινε ότι ήθελαν να δώσουν το όνομά του στον Δήμο Αμφίπολης, θα τους έπαιρνε με τις κλωτσιές... όλα τα στραβά είχε πάνω του, τη μαγκιά του Παγγαίου όμως την είχε...

  18. βαγόνι avatar
    βαγόνι 18/01/2011 14:12:23

    Μία διαφορά: ο Ανδρέας,εν ζωή,αδιαφορούσε για την "οργάνωση" της
    υστεροφημίας του....ούτε ένα βιβλιαράκι δεν είχε αφήσει να γραφεί....,
    ούτε το σημαντικότερο ακαδημαικό του-απο τα πολλά-βιβλίο, το
    Economics as Science, δεν μερίμνησε να μεταφραστεί....πολλοί στενοί του
    φίλοι μπορούν να διαβεβαιώσουν ότι έβγαζε σπυριά στην ιδέα των
    "μεταθανάτιων οδών" και αγαλμάτων....Το τί επιχειρούν, μετά θάνατον,
    ορισμένοι, είναι για να αποκομίσουν όφελος οι ίδιοι.....Φίλοι ή αντίπαλοι
    του συμπίπτουν,τουλάχιστον, σε μιά διαπίστωση: ήταν κλασσικός
    αντικομφορμιστής.
    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής είχε,εν ζωή, επιμεληθεί την "μεθοδευμένη"
    έκδοση των αρχείων του, δυό τρείς βιογραφίες-συμπεριλαμβανομένης
    και αυτής ενός Γάλλου Ακαδημαικού-την προσωνυμία του "εθνάρχη"-
    μας έβαλε στην ΕΟΚ!-,το είδος της κηδείας και ταφής σε ιδιόκτητο κτήμα...
    ...."μακριά απο το αγριεμμένο πλήθος", περίπου τα πάντα!
    Αυτή παραμένει η διαφορά, ανάμεσα σ'έναν 'Αρχοντα και σ'έναν.....
    ..καραμπινάτο μικροαστό1

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 18/01/2011 14:29:37

      Πράγματι,ο τίτλος του "εθνάρχη" ταιριάζει στον
      Ιωάννη Καποδίστρια και αυτονοήτως στον
      Ελευθέριο Βενιζέλο!

  19. βαγόνι avatar
    βαγόνι 18/01/2011 14:32:10

    Για τα υπόλοιπα, η ...αδέκαστη ιστορία...πολλά χρόνια μετά....όσοι προκαταλαμβάνουν την κρίση της, τους
    εκδικείται χωρίς έλεος!

    • ένας avatar
      ένας @ βαγόνι 18/01/2011 15:01:43

      βαγόνι μαζί σου.-

  20. The Narrator avatar