Σαμαράς: Ο Τσίπρας είναι το μασκαρεμένο παλιό
13/09/2015 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Ο Τσίπρας είναι το μασκαρεμένο παλιό

Ο κ. Σαμαράς εξαπολύει σφοδρή επίθεση στον πρώην πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα τον οποίο κατηγορεί ότι εξαπάτησε τους πολίτες προεκλογικά, δεν διαπραγματεύτηκε με τους εταίρους, αλλά επιδόθηκε σε «θέατρο εσωτερικής κατανάλωσης» και ότι είναι εκείνος που πήρε εντολές από τους ξένους για το τρίτο και πιο σκληρό μνημόνιο που έφερε

Κυβέρνηση ευρύτατων συνεργασιών και φιλοευρωπαϊκού προσανατολισμού προτείνει ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς μιλώντας στην εφημερίδα «Πρώτο Θέμα», εξαπολύοντας ταυτόχρονα σφοδρή επίθεση στον Αλέξη Τσίπρα κατηγορώντας τον για μια σειρά από ψέματα που είπε προεκλογικά αλλά και κατά την διάρκεια της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ.

Όπως αναφέρει ο πρώην πρωθυπουργός η χώρα έχει ανάγκη από μια σταθερή, αξιόπιστη κυβέρνηση και, ει δυνατόν, τετραετίας για «να διορθώσει τις πιο ακραίες αδικίες του μνημονίου».

Ο κ. Σαμαράς εξαπολύει σφοδρή επίθεση στον πρώην πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα τον οποίο κατηγορεί ότι εξαπάτησε τους πολίτες προεκλογικά, δεν διαπραγματεύτηκε με τους εταίρους, αλλά επιδόθηκε σε «θέατρο εσωτερικής κατανάλωσης» και ότι είναι εκείνος που πήρε εντολές από τους ξένους για το τρίτο και πιο σκληρό μνημόνιο που έφερε. "Πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι" λέει ο κ. Σαμαράς και ως παράδειγμα αναφέρει πως "από τους 149 βουλευτές που είχαν τον περασμένο Ιανουάριο, την πολιτική Τσίπρα, την στήριξαν τελικά μόνο οι 70".

Στο πλαίσιο αυτό καλεί τον κόσμο να κάνει μια "απλή σύγκριση του mail Χαρδούβελη -για το οποίο ο ΣΥΡΙΖΑ χαλούσε κόσμο τότε- με όσα μέτρα έφερε η κυβέρνηση του κ. Τσίπρα", λέγοντας πως "είναι 13 φορές περισσότερα", ενώ με ιδιαίτερα αιχμηρό ύφος κατηγορεί πως "έχουν το θράσος να μας λένε και από πάνω ότι εμείς δήθεν παίρναμε εντολές από τους ξένους ενώ εκείνοι αντιστάθηκαν". "Τελικά συνέβη ακριβώς το αντίθετο", καταλήγει.

Χαρακτηριστικά αναφέρει πως η κυβέρνηση Τσίπρα αύξησε το ΦΠΑ στην εστίαση από το 13% στο 23%, που η δική του κυβέρνηση είχε μονομερώς επιβάλλει στην Τρόικα, η οποία δεν το ήθελε, σώζοντας έτσι χιλιάδες θέσεις εργασίας και προστατεύοντας 200.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις. "Τώρα, μετά από 7 μήνες "υπερήφανης διαπραγμάτευσης" η κυβέρνηση Τσίπρα το ανέβασε και πάλι" λέει ο κ. Σαμαράς, συμπληρώνοντας σε σαρκαστικό τόνο "ωραία διαπραγμάτευση".

"Είχαμε βγει στην ανάκαμψη μετά από έξι χρόνια λιτότητας και είχαμε εξασφαλίσει την προοπτική εξόδου από τα Μνημόνια ένα χρόνο νωρίτερα τονίζει ο κ. Σαμαράς"υπογραμμίζοντας με έμφαση πως "εκείνο που δεν έβλεπε ο κόσμος τότε ήταν τα μέτρα που δεν παίρναμε εμείς, τα μέτρα που απορρίπταμε και αποτρέπαμε. Τώρα τα παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ και είναι πολύ χειρότερα και τα νοιώθουν όλοι".

Ασκεί επίσης σκληρή κριτική για την πολιτική που άσκησε η απελθούσα κυβέρνηση όχι μόνο στην οικονομία αλλά και στην Παιδεία και στο Μεταναστευτικό, επιδεινώνοντας παντού την κατάσταση, ενώ υποστηρίζει ότι ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ δεν εκπροσωπεί το «νέο», αλλά, αντιθέτως, είναι το παλιό που εμφανίζεται μασκαρεμένο ως δήθεν καινούριο.

Στη συνέχεια σημειώνει πως "είχαν ζητήσει οι εταίροι και από εμάς την αύξηση του ΦΠΑ σε μια σειρά από αγαθά και εμείς την είχαμε απορρίψει", προσθέτοντας πως "επειδή εμείς πιάναμε τους στόχους μας στα πλεονάσματα, το είχαμε αποτρέψει κιόλας".

Γι’ αυτό και εκτιμά ότι έχει πάρει «την κάτω βόλτα», αφού τα «ακραία ψέματα μόνο προσωρινά μπορεί να νικήσουν την αλήθεια». Δηλώνει, εξάλλου, αισιόδοξος για τη νίκη της Ν.Δ. και βέβαιος ότι ο κ. Μεϊμαράκης θα είναι καλός πρωθυπουργός για να μπορέσει «η νέα κυβέρνηση να διορθώσει τις καταστροφές που άφησε πίσω του το νέο Μνημονίο αλλά και το επτάμηνο του Τσίπρα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leukos avatar
    leukos 13/09/2015 16:37:41

    Η ιστορία σε δικαίωσε,δικαίωσε μας και ΕΜΑΣ!!! που σε πιστεύουμε…βαλε και θα σε ξαναβγάλουμε και θα κλείσουμε εμείς τα στόματα στα μικρά φιδάκια…..! Δεκανίκια του σύριζα δεν είμαστε ούτε θα γίνουμε….

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ leukos 13/09/2015 17:21:42

      ῎Ετσι! Μᾶς καταδίκασε νά βλέπωμε τά μητσοτακέικα φαντάσματα τῆς ντόρας καί τῶν ὁμοίων της. Πιστεύαμε ὅτι εἴχαμε ἀπαλλαγεῖ ἀπ᾿ αὐτούς πού πριόνιζαν τήν καρέκλα τοῦ ΑΣ. Ποῦ τέτοια τύχη. . . Κάνε κάτι ΑΣ!! Χανόμαστε στόν "μεσαῖο" χῶρο!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ leukos 13/09/2015 20:55:52

      +1000

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ leukos 13/09/2015 22:12:22

      Μαζί σου !!!!

  2. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 13/09/2015 17:27:43

    Προεδρε,η δικαιωση του εργου σου,καθως και η προσωπικη σου,τελικα ηλθαν πολυ νωριτερα απ οσο περιμεναν .Παντα το δικιο θριαμβευει,οσο κι αν προσπαθουν να το θαψουν και να το υποβαθμισουν.Οτι και να γινει στις 21 Σεπτεμβριου,πρεπει να ξεκαθαρισει η κατασταση στην παραταξη απ τα ερπετα που καθε φορα αλλαζουν χρωματα,και το πληρωνουμε ολοι οσοι αγωνι ζομαστε ανιδιοτελως.Σταθηκαμε βουβοι και ενωτικοι ολο αυτο το διαστημα για το καλο της πατριδας,ομως να μην το εκλαμβανουν καποιοι ως αδυναμια.Εντιμη σταση λεγεται και μη προδοτικη.Εκανες πολλα και για την παραταξη και για τους Ελληνες,ολοι πια το βλεπουν και το παραδεχονται.Παρε αποφασεις και προχωρα δυνα μικα .Οσοι ειναι γνησιοι νεοδημοκρατες και αγαπουν αγνα το χωρο αυτο θα σε στηριξουν εκ νεου.Μην αφησεις χωρο στους ''μασκαρεμενους σωτηρες''!!!!!!

  3. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 13/09/2015 17:32:53

    Εάν στις εκλογές της επομένης Κυριακής η Νέα Δημοκρατία λάβη λιγότερες ψήφους (και ποσοστό) από τις προηγούμενες του Ιανουαρίου, τότε εκτός της αναζητήσεως ευθυνών στους παρατρεχάμενους της διαπλοκής και στους αιωνίως συμβιβασμένους (γιατί είναι εκβιάσιμοι), μήπως πρέπει να επανέλθη ο Αντώνης ? Εγώ τουλάχιστον θα αγωνισθώ για αυτό. Δεν εύχομαι βεβαίως να χρειασθή να το κάνω... Αντώνη ποια ήταν τά δεδομένα πού έγειραν την ζυγαριά και παραιτήθηκες ???

  4. V avatar
    V 13/09/2015 19:28:57

    Α. Σαμαρά να μιλάς συχνότερα δημόσια Η αποψη σου μετράει

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ V 13/09/2015 20:55:23

      Έτσι ακριβώς. Απόψεις μπορεί να έχουν πολλοί και διάφοροι, να γράφουν άρθρα και ασκήσεις επί χάρτου, αλλά απόψεις σοβαρές και υπεύθυνες, που έχουν αποδειχθεί τέτοιες, από την ίδια την πραγματικότητα (όπως του Σαμαρά) έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και τις χρειάζεται ο δημόσιος λόγος.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ V 13/09/2015 23:18:39

      Ετσι ακριβως.-

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 13/09/2015 19:31:27

    απλά γίγας!!!! Όχι απλά δικαιωμένος αλλά και μάγκας γιατί και μουγγός δεν έμεινε και την παράταξη βοηθάει και τα ΣΥΡΓΕΛΑ ξεφτιλίζει με επιχειρήματα!!!! Μακάρι να κάνει ακόμη μια δυο τοποθετήσεις να καταλάβουν κι άλλοι.. Όλοι μαζί μπορούμε να κρατήσουμε τη χώρα !!!! όσο για τις καρέκλες έχουμε αποδείξει ότι είμαστε οι μόνοι που χρησιμοποιούν δημοκρατικές διαδικασίες ανάδειξης...

  6. ΝΤΑΗΣ avatar
    ΝΤΑΗΣ 13/09/2015 21:54:31

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΑΗΣ 14/09/2015 16:17:46

      +1000

  7. Φρουρός avatar
    Φρουρός 13/09/2015 21:56:32

    Σε όλα άξιος! Θα κάνει πολλά πολλά χρόνια η Ελλάδα να ξαναβρεί τέτοιον πρωθυπουργό όπως ήταν ο Σαμαράς. Ήταν η μοναδική κυβέρνηση , η δική του, εν μέσω κρίσης που παρέλαβε τα χειρότερα δημοσιονομικά και τους χειρότερους δείκτες της οικονομίας και τα παρέδωσε απίστευτα καλλίτερα. Σχεδόν βγαίναμε από τα μνημόνια μέχρις ότου ήρθε ο μεγαλύτερος καταστροφέας της χώρας ο Τσίπρας. Συγκρίνετε τα αποτελέσματα της διακυβέρνησης Σαμαρά και Τσίπρα. Ο ένας πάλεψε και έφερε αποτελέσματα μαζί με την εμπιστοσύνη που ανέκτησε διεθνώς η χώρα μας κι ο άλλος έκλεισε τις τράπεζες, βούλιαξε τις επιχειρήσεις και την οικονομία, σκούπισε τα αποθεματικά όλων των οργανισμών και των Δήμων και τέλος έφερε και το πιο σκληρό μνημόνιο για άλλα 3 χρόνια. Αντί να ζητάει την ψήφο του λαού ο κος Τσίπρας πρέπει να βρεί τρύπα να κρυφτεί με όλη αυτή την καταστροφή που έφερε. Είναι και αναιδής, εκτός από ψεύτης γιατί νομίζει, με το κοντό του το μυαλό, ότι θα μας κοροϊδέψει. Κανονικά, αν ήμασταν μια κανονική χώρα αυτός ο κύριος δεν θα μπορούσε ούτε στον δρόμο να κυκλοφορήσει.

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 13/09/2015 22:23:32

    Επιπλέον, ο Σαμαράς προέβλεψε και προειδοποίησε έγκαιρα και για τη Βαβέλ ασυνεννοησίας εντός του syriza . Και επαληθεύτηκε με τη διάλυση του syriza σε συνιστώσες και κομματάκια και το επακόλουθο σύρσιμο της χώρας σε εκλογές σε 7 μήνες!

  9. deltaplus avatar
    deltaplus 13/09/2015 23:18:03

    Ειναι δυνατον ρε ΑΝΤΩΝΗ γερολυκε να ασχολεισε με γατακια τυπου τσιπρα; θα μου πεις βεβαιως οτι ναι και θα ασχοληθω διοτι αυτα τα δημαγωγικα γατακια βλαψαν την πατριδα.....εχεις δικιο ο,τι και να πεις...αλλωστε το ειχες προβλεψει εξ'αρχης οτι ο τσιπρας ειναι το ατυχημα που δεν επρεπε να συμβει στην πατριδα...δυστυχως συνεβει το ζησαμε κι'αυτο...και τωρα ξερεις θα κληθει η ΝΔ να καθαρισει παλι την κοπρο του αυγεια και να επωμισθει παλι το κοστος απο την ζημια που κανουν τετοια οντα.καλο μας κουραγιο...*θα φυλαξουμε παλι θερμοπυλες* οτι κανουμε αλλωστε μια ζωη....

  10. Νικ avatar
    Νικ 14/09/2015 02:13:31

    Εθνικό κεφάλαιο για την χώρα ο Αντώνης Σαμαράς. Είναι ώρα με τον Μεϊμαράκη να πάρουν το τιμόνι της χώρας. Άξιος

  11. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 14/09/2015 11:28:12

    @ Νικ ...Εθνικό κεφάλαιο για την χώρα ο Αντώνης Σαμαράς .... Συμφωνώ απόλυτα.

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ Ελενα Κανελλοπούλου 14/09/2015 13:04:52

      Συμφωνώ...αλλά το εθνικό κεφάλαιο παραιτήθηκε και τώρα παίζουμε με Βαγγέλα στο γήπεδο...τις πταίει;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Βιεννεζος 14/09/2015 16:20:32

        Οι "πατριώτες" που στα γκάλοπ είχαν ρίξει τη ΝΔ στο 18% και στο δημοψήφισμα του αρχιψεύτη ψήφισαν ΟΧΙ δίνοντάς του λευκή επιταγή. Πάντα παρέα με το Μητσοτακέικο και τα λοιπά λαμόγια εντός της ΝΔ που δε γούσταραν το Σαμαρά επειδή δεν τους έμοιζε...

  12. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 14/09/2015 14:52:08

    Πάντως αγαπητέ μας Πρόεδρε το πόσο καλό έκανες γενικά και το πόσο κακό έκανες στους μικρούς της υπόθεσης φαίνεται και απ' το γεγονός ότι ακόμη και τώρα εσένα φοβούνται και γι' αυτό και σε συκοφαντούν με κάθε τρόπο. Εδώ για να πας μπροστά πρέπει να είσαι βλάκας και / ή βρώμικος.

  13. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/09/2015 16:21:58

    "είχαν ζητήσει οι εταίροι και από εμάς την αύξηση του ΦΠΑ σε μια σειρά από αγαθά και εμείς την είχαμε απορρίψει", προσθέτοντας πως "επειδή εμείς πιάναμε τους στόχους μας στα πλεονάσματα, το είχαμε αποτρέψει κιόλας". Τα είπες όλα Αντώνιε. Μόνο έτσι βουλώνεις στόματα. Με αποτελέσματα, όχι με ψευτομαγκιές για ψήφους των ευκολόπιστων και αφελών...