Σαμαράς: Να ακυρωθεί το δημοψήφισμα – παρωδία και να αρχίσει η διαπραγμάτευση
28/06/2015 21:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Να ακυρωθεί το δημοψήφισμα – παρωδία και να αρχίσει η διαπραγμάτευση

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Καλώ τον ελληνικό λαό να παραμείνει ψύχραιμος και ενωμένος.

Καλώ και τον κ. Τσίπρα να ακυρώσει αμέσως το χωρίς πια περιεχόμενο δημοψήφισμα – παρωδία.

Γνωρίζει ότι είναι πρωτίστως τα δικά του λάθη που τον υποχρέωσαν ακόμα και στο κλείσιμο των τραπεζών.

Η πατρίδα μας πρέπει να παραμείνει στην καρδιά της Ευρώπης και στο ευρώ. Ο κ. Τσίπρας οφείλει να συνεχίσει τις διαπραγματεύσεις. Αν δεν μπορεί ο ίδιος, ας τολμήσει τη μεγάλη εθνική συνεννόηση.

Από την πλευρά μας, θα κάνουμε τα πάντα για να αποκατασταθεί η ομαλότητα στη χώρα και να επιστρέψει η Ελπίδα στους Έλληνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φρουρός avatar
    Φρουρός 28/06/2015 22:02:18

    Ο ΠτΔ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ; ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΕΣΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ, ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΘΕΙ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑ. ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΟΥΛΗΣΗ. ΑΛΛΙΩΣ ... ΤΟ ΧΑΟΣ ...

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Φρουρός 28/06/2015 22:38:53

      Ποιός "πρόεδρος"? Ο πάκης? άσε μας κουκλίτσα μου!!! (με καταλαβαίνεις!)

      • Φρουρός avatar
        Φρουρός @ πΔπ 28/06/2015 23:18:59

        Δυστυχώς κατώτερος των περιστάσεων. Θα ήταν πρόεδρος ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ας πούμε και θ΄άφηνε τη χώρα σ΄αυτά τα χάλια; Α. Σαμαρά ότι κάνεις δυστυχώς θα το κάνεις μόνος σου, όπως πάντα ...

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ Φρουρός 29/06/2015 05:55:17

          Αν ζούσε ο ΚΚ Α', θα χτύπαγε το χέρι στα μάγουλα του Τσίπρα και θα του έκανε ένα μάθημα "γαλλικών"! Το θέμα θα ελύετο αμέσως! (λέγεται ότι είχε βαρύ χέρι και μιλούσε άψογα "γαλλικά" ο μακαρίτης!)

  2. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 28/06/2015 22:18:18

    ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ Πριν 5 μήνες, σε προεκλογικό βίντεο η Νέα Δημοκρατία κατέγραψε τις "ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ" για τον Κόσμο, την Οικονομία, τη Χώρα από μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Προέβλεπε όλα αυτά που συμβαίνουν σαν εφιάλτης τώρα. Ακόμη και το κλείσιμο των Τραπεζών! http://youtu.be/gGMrc2Xz02s ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ | 28-06-2015 @10:28 pm

  3. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 29/06/2015 00:13:33

    ΒΟΜΒΑ ΓΙΟΥΝΚΕΡ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΓΝΟΗΣΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_el.htm http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5270_en.htm https://twitter.com/search?q=junkerEU Βόμβα έριξε πριν από λίγο ο Πρόεδρος της Κομισιόν Ζαν Κλωντ Γιούνκερ, με tweet στα Ελληνικά, όπου ενημερώνει ΕΠΙΣΗΜΑ τον Ελληνικό λαό, η Πρόταση των θεσμών που κραδαίνει η Κυβέρνηση ΔΕΝ ήταν η πολιτική, η οποία ενώ συζητιόταν και είχαν αποδεχθεί οι Θεσμοί, αρκετά από εκείνα που ζητούσε ο Αθήνα, η Κυβέρνηση αποχώρησε από τη Διαπραγμάτευση το βράδυ της Παρασκευής χωρίς να δώσει δυνατότητα να παρουσιαστεί είτε ολόκληρη είτε σε περίληψη η Τελική Πρόταση των Δανειστών, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! Παρατίθεται δε, και η Τελική Πρόταση στα άγγλικά, που προβλέπει ΦΠΑ 13% για τα Ξενοδοχεία και ΟΧΙ 23%, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν παύουν να είναι σκληρά τα μέτρα.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ... ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ | 28/06/2015 @8.33 pm = = = = Προσωπική μου γνώμη: Τον λόγο έχει πλέον, η Δικαιοσύνη. ΔΕΝ είναι δυνατόν ο Ελληνικός Λαός διεθνώς να διασύρεται και να τρομοκρατείται από τη πρώτη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά ΔΟΛΙΑ αριστερά.

  4. GLAD avatar
    GLAD 29/06/2015 00:31:52

    Ολο τον τελευταίο καιρό κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την "τρόικα". Μετά από όσα σιγά-σιγά "ξεφεύγουν" και δημοσιοποιούνται είμαι σχεδόν βέβαιος. Προ ολίγου ο Κεγκέρογλου είπε στον ΣΚΑΙ ότι γνώριζε εκ της συμμετοχής του στην προηγούμενη κυβέρνηση , πως οι Ευρωπαίοι "τα είχαν βρεί" με τον Τσίπρα από τον Δεκέμβριο. Έτσι εξηγείται η οργή του Σουλτς τώρα πως τον εξαπάτησε ο Τσίπρας. Κατόπιν αυτών έχω την γνώμη πως θα είναι μέγα λάθος αν ο Σαμαράς στην όλη ρητορική του των επομένων ημερών δεν περιλάβει έντονη κριτική προς τους δανειστές . Δεν νομίζω ότι οφείλει να έχει κανέναν ενδοιασμό. Ετσι θα αφαιρέσει "βέλη από την φαρέτρα" των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ εκθέτοντας τους στην κοινή γνώμη και κυρίως εκθέτοντας τους ΑΝΕΛ απ' όπου μπορεί να αντλήσει ψήφους . Παράλληλα μπορεί να διατυμπανίζει πως το "έριξαν" γιατί αντιστάθηκε.

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 29/06/2015 08:14:45

    η έκφραση του Φίλη στη τηλεόραση είναι όλα τα λεφτά. Ο Τσίπρας έπρεπε να πει προεκλογικά την αλήθεια, ή να παραδεχτεί μετεκλογικά ότι δεν μπορεί να κάνει αυτά που έταξε. Κάηκε από σύμβουλους του.