04/12/2009 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς - Μπακογιάννη μαζί σε Συνέδριο του ΕΛΚ

Και η Ντόρα Μπακογιάννη θα συμμετέχει στην αντιπροσωπεία της ΝΔ που θα συνοδεύσει τον πρόεδρο του κόμματος Αντώνη Σαμαρά στη Βόννη προκειμένου να παραστεί στις εργασίες του Εκλογικού Συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος στις 9 και 10 Δεκεμβρίου.

Πιο αναλυτικά, η αντιπροσωπεία της ΝΔ, η οποία θα συνοδεύσει τον Πρόεδρο του κόμματος, έχει ως ακολούθως:

· Μπακογιάννη Ντόρα

· Αβραμόπουλος Δημήτριος

 · Βαρβιτσιώτης Ιωάννης

· Παναγιωτόπουλος Πάνος

· Χατζηδάκης Κωστής

 · Τασούλας Κώστας

 · Σταϊκούρας Χρήστος

 · Παπακώστα-Σιδηροπούλου Κατερίνα

 · Αρβανιτόπουλος Κωνσταντίνος

 · Παπασταύρου Σταύρος

 · Πεγκλής Μιχάλης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 04/12/2009 17:23:29

    πολύ χαίρομαι για την Παπακώστα! η δεύτερη γυναίκα της αντιπροσωπείας!
    πάω να γκουγκλίσω για Σταϊκούρα, Παπασταύρο, Πεγκλή.

  2. Y. avatar
    Y. 04/12/2009 20:01:09

    Σταϊκούρας. Γιός του δ/ντή του πολιτικού γραφείου του ΚΚ2, για πολλά-πολλά χρόνια. Ο φέρελπις οικονομολόγος υιός, πέρασε από διάφορα συμβούλια φορέων που εποπτεύονται από το ΥπΟικ επί Αλογοσκούφη, μεταξύ αυτών και του ΕΛΚΕ. Σήμερα βουλευτής Φθιώτιδας, είχε μάλιστα και κόντρα μαζί του ο Ντοράκιας της Φθιώτιδας Γιαννόπουλος, διότι στις εκλογές του’07 στηρίχθηκε (κατά τον καθηγητή) από τον κομματικό μηχανισμό. Συμπερασματικά, παιδί οικογενειοκρατίας λάϊτ.

  3. kanis avatar
    kanis 04/12/2009 23:51:41

    Η δεύτερη επανάληψη της ιστορίας αποτελεί ...φάρσα!

  4. trochalos avatar
    trochalos 05/12/2009 00:02:12

    Έπρεπε να πάνε μόνο ο Σαμαράς,ο Αβραμό η Παπακώστα, και ο Παναγιωτόπουλος

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ trochalos 05/12/2009 00:12:15

      Η Ντορα ειναι απαραιτητη γιατι ο Σαμαρας ειναι υποπτος για εθνικιστης.Αυτη θα δωσει εγγυησεις στο ΕΛΚ οτι δεν τρεχει τιποτα και ειναι φιλοευρωπαιος.Για τον ιδιο λογο ηταν ΥΠΕΞ επι Καραμανλη.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 05/12/2009 00:22:36

        Δηλαδή δεν τον ξέρουν τον Σαμαρά στο ΕΛΚ που ήταν Ευρωβουλευτής και θα εγγυηθεί η Ντόρα. Ψυχραιμία!!!!!!!!

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ ψυχραιμια 05/12/2009 00:23:19

        Mπορείς ν' αποδείξεις αυτά που γράφεις ή πρέπει να τα δεχτώ de facto;

        Αν δε μπορείς να τάποδείξεις, τότε απορρίπτονται!

        Πάντως ο Αντώνης ήταν επί 3 συναπτά έτη στις Βρυξέλες!
        Μάλλον ο Αντώνης ξέρει πολύ καλύτερα πρόσωπα και πράγματα απ' ότι η Ντόρα!

        Ξέρεις κάτι που δε ξέρουμε εμείς;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ένας Τυχαίος 05/12/2009 00:39:51

          Το αντι εγραψε ενα ποστ για τη γερμανικη εφημεριδα Suddeutche Zeitung νομιζω που τον ονομαζε εθνικιστη.
          Τα οσα ειχαν γινει τη δεκαετια του 90 δε ξεχνιουνται την Ευρωπη.Πιστευω να πανε ολα καλα.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Ένας Τυχαίος 05/12/2009 01:41:51

          Ψυχραιμία, μέχρι τώρα ήμουν ήπιος σε θέματα φιλο-ντορισμού. Πρέπει όμως να το πούμε: Η Süddeutsche Zeitung του Μονάχου είναι (αριστερο)φιλελεύθερη εφημερίδα και αντιπολιτευόμενη το συντηρητικό Χριστιανοκοινωνικό Κόμμα της Βαυαρίας, κυβερνόν κόμμα στο κρατίδιο της Βαυαρίας και σύμμαχο των Χριστιανοδημοκρατών.
          Πώς ήθελες δηλαδή μία τέτοια εφημερίδα να ονομάσει τον Σαμαρά; Σαν να εκπλήσσεσσαι που ο Στέφανος Κασιμάτης τον θεωρεί εθνικιστή και ο Ριχάρδος Σωμερίτης τον ονόμασε "αριστοκράτη Καρατζαφέρη".
          Η ΝΔ ανήκει στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, όχι στους Φιλελεύθερους. Για να ξέρουμε τι λέμε. Είναι δεξιό κόμμα. Στη Γαλλία, λένε "la Droite" για τον αντίστοιχο χώρο. Η Δεξιά. Ας το χωνέψουμε επιτέλους.

        • oxoxo avatar
          oxoxo @ Ένας Τυχαίος 05/12/2009 03:24:44

          Οι γερμανικές εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας με αφορμή την εκλογή Σαμαρά στην ηγεσία της ΝΔ έγραψαν για την επιστροφή "του σκληρού διαπραγματευτή". Ούτε εθνικιστής ούτε άλλες ελλαδικές μ......ς.

  5. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 05/12/2009 01:28:10

    ωραια και "πολιτισμενα" τα παραπανω... Ομως εδω ιντα μαγειρευετε ωρε συντεκνοι?

    http://www.patris.gr/articles/170192

  6. Le canard avatar
    Le canard 05/12/2009 01:31:32

    Ωπα τοις ...Μαυρη Αντιδραση

  7. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 05/12/2009 05:47:09

    ΧΑ!

    Τα ευρωπαικα μουτρα που εκβιαζαν για το Σχεδιο Αναν ηταν δημοκρατες;

    Για αυτους τι εγραφε το γερμανικο αυτο εντυπο;

    Δηλαδή οι Γάλλοι ΔΕΝ είναι εθνικιστές; (με την κακή έννοια). Εμεις υποστηριξαμε το φασιστικο καθεστως της Βιρμανιας;

    Οι Λεττονοί που έχουν σε Απαρτχάιντ τους Ρώσους τους ΔΕΝ είναι ρατσιστές;

    Οι Τσέχοι που κυρήσσουν παράνομη την Κομμουνιστική Νεολαία ΔΕΝ είναι φασίστες;

    Ή Μέρκελ που μιλάει για την "Μητέρα Γη" ΕΙΝΑΙ εθνικίστρια; Η μηπως ξεχναμε τις αποζημιωσεις που μας οφειλουν ακομα οι Γερμανοι;

    Οι Ολλανδοι και οι δανοι που ζητουσαν ΧΕΡΣΑΙΑ επιθεση στη Σερβια ειναι ΕΙΡΗΝΙΣΤΕΣ;

    Οι Αγγλοι που εισεβαλαν στο Ιρακ ειναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ;

    Ελατε ρε παιδια, να το κοψουμε το παραμυθι.

    Ολα τα βρωμομουτρα το συμφερον τους κοιτανε. Να ξεμπερδεψουν και να στησουν καμμια φαμπρικα στα Σκοπια.

    Σιγα τον επικινδυνο εθνικιστη Σαμαρα. Απλα, φωναζει ο ανθρωπος - και για το "Μακεδονικο", 90% με το δικιο του.

    Ακους εκει λεει θελει την εξωθεν καλη μαρτυρια της Ντορας...

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 05/12/2009 06:47:18

      Κι επειδη καμμια φορα παραφερομαι, οταν βλεπω υποκρισια, το "βρωμόμουτρα" δεν παει στην εφημεριδα ή στους αριστερους η αριστεροφιλελευθερους ...

      Γενικα, δεν παει, ειναι βρισια...

      Αλλα, η μηνις απευθυνεται σε ενα σωρο υποκριτες:

      που ηταν ο ΓΑΠ οταν γινοταν το επαισχυντο εμπαργκο στα Σκοπια;

      Που ηταν οι Ευρωπαιοι Σοσιαλιστες εμπρακτως οταν γινοταν το εμπαργκο στο Ιρακ;

      Απεβαλαν το Βρετανικο Εργατικο Κομμα οι Ευρωπαιοι Σοσιαλιστες για την εισβολη στο Ιρακ;

      Για αυτος μιλω, που για να σωσουν ζωες παιδιων θα επρεπε να κινησουν τη γη και τον ουρανο - κι αντι για αυτοκανουν φασαρια για τα ασημαντα για να κρυψουν τα τεραστια

      Κι αντιθετα , καποιοι "γραφικοι" υπερπατριωτες τα ελεγαν απο αντιαμερικανισμο.

      ΑΛηθεια, με το μετρο της ανθρωπιας θα μετρησουμε ή μονο με το μετρο των αυταρεσκων δεισιδαιμονιων μας;

      Οι ασημαντοι θα ερθουν να μιλησουν σε λαους με ιστορια γραμμενη απο τον πονο.Οι αναλυτες της δεκαρας που υπεθεταν οτι θα ερθουν στο Ιρακ και οι μανες των νεκρων παιδιων θα τους υποδεχτουν με λουλουδια, οχι με ρουκετες... και δεν θα στρατολογουνταν στην τρομοκρατια, αν την νομιζαν -τοτε- για ειναι τετοια και δεν την περασαν για αντισταση...

      Αυτοι γεννησαν την τρομοκρατια στο Ιρακ, αυτοι της δωσαν αλλοθι και αυτοι θα την συντηρησουν εαν τα βρουν μαζι της.

      Που ηταν οι "ανθρωπιστες" οταμν πιεζοταν η θεληση του Κυπριακου λαου, που επρεπε με το ντε και καλα να προσαρμοσει τους φυσιολογικους φοβους του στις αναγκες καποιων τεχνοκρατων;

      Και αδικο να ειχαν οι κυπριοι, ο φοβος τους επρεπε να γινει σεβαστος.

      Αλλα αυτοι οι βασανιστες συνειδησεων δεν ειναι πνευματικη Γκεσταπο, ε;

  8. tiramola avatar
    tiramola 05/12/2009 08:50:11

    To φθαρμένο νεοδημοκρατικό προιόν αμπαλάρεται σε νέο φαντεζί περιτύλιγμα για να προσελκύσει νέους αγοραστές...
    Φιλελεύθεροι , νεοφιλελεύθεροι , ριζοσπάστες , εκσυγχρονιστές , μεταρρυθμιστές και πάσης φύσεως παμφάγοι κηφήνες ονομάζονται τώρα "κοινωνική δεξιά".
    Απαραίτητη επινόηση ο όρος αυτός που είναι κενού ιδεολογικού περιεχομένου , ώστε να σηματοδοτήσει την "διαφορά" και το "νέο ξεκίνημα" με Σαμαρά αρχηγό.
    Πως μπορεί άραγε να είναι κοινωνική η δεξιά όταν ο "υγιής" ανταγωνισμός που είναι υποτίθεται το ιδεολογικό υπόβαθρο αυτού του κόμματος , στην πραγματικότητα οδηγεί σε ατομικότητες ισχύος σε βάρος αδυνάτων και κατακερματισμό της κοινωνικής συνοχής?
    Το ατομικό συμφέρον είναι το κυρίαρχο στην "ιδεολογική" πλατφόρμα της δεξιάς.
    Ειναι δε τέτοιο το μέγεθος της κοροιδίας που το "σφουγγάρι" θα σβήσει όλα τα ανομήματα της διακυβέρνησης Καραμανλή και όλοι αυτοί που έβριζαν την "οικογένεια" θα την φάνε στη μάπα πάλι και όλες οι φωτογραφίες των μελών της "οικογένειας" με τους Χριστοφοράκους και τους Καραβέλλες θα μπουν στο αρχείο εν ονόματι της "ενότητας".

    Βάζω ένα απόσπασμα από κείμενο του αείμνηστου Ανδρέα για να καταλάβουν κάποιοι τι σημαίνει να ασχολείσαι με την πολιτική και για ποιούς λόγους αξίζει τον κόπο να το κάνεις
    "Το σοσιαλιστικό μοντέλο πρέπει να εξασφαλίζει απόλυτα δημοκρατική κοινωνία και πρέπει να εγγυάται την ίση πρόσβαση στην πληροφόρηση και τις επικοινωνίες σε όλους τους Πολίτες. Πρέπει να εγγυάται την δημοκρατική διαδικασία ενός αποκεντρωμένου προγραμματισμού. Το ερώτημα του τί πρέπει να παράγεται και πώς, το ερώτημα των κοινωνικών προτεραιοτήτων, των μοντέλων κατανάλωσης, του τρόπου ζωής, όλα αυτά που τώρα αποφασίζονται απο τεχνοκράτες, επιχειρηματίες και τραπεζίτες, θα πρέπει να περάσουν σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ στο επίπεδο ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ, ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ, ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ ΕΚΛΕΓΜΕΝΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ."

    Καλημέρα σας

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 05/12/2009 09:40:42

      τιραμόλα, να μου πεις ότι όλοι έλληνες έχουμε εξελιχτεί σε σαλαμούρια, να συζητάμε αν φταίει η δεξιά του 60 ή οι πασόκοι του 80, ή οι ...αμερικάνοι, ή οι τούρκοι, το καταλαβαίνω.

      Το ατομικό συμφέρον είναι αυτό που πρέπει να προστατεύεται από το κράτος. Το κράτος και οι φορείς (άλλη πασοκική μακακία και αυτή, οι «φορείς») και οι «κοινωνία» (η άτιμη) δεν είναι αυτοσκοπός. Εσύ είσαι αυτοσκοπός. Εγώ. Εσύ και εγώ. Εμείς. Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που αρχίζει η δικιά σου. Όλα τα άλλα είναι κόλπα για να διορίζεις άχρηστους σε ΟΤΑ και «φορείς» και να φορολογούμε εσένα και εμένα για να τους πληρώνουμε. Όταν το καταλάβεις αυτό, θα έχεις προβιβαστεί σε homo sapiens από homo parasitus.

      Δεν θέλουμε κράτος πατερούλη. Δεν θέλουμε αργόμισθους μανταρίνους. Δεν θέλουμε τρωκτικά. Δεν θέλουμε να έχω άποψη εγώ, που να σου επιβάλω επειδή είναι «σωστή». Και φυσικά δεν θέλουμε δωράκια που έγιναν 500 εκατομμύρια.

      Πρέπει να παράγεται αυτο που θέλεις και μπορείς, σε ελεύθερο παζάρι. Όλα τα άλλα είναι σταλινικά. Εάν βάλουμε όλους τους «φορείς» σε ένα λεω-«φορείο» και τους φουντάρουμε στο Σούνιο, θα καθαρίσει ο τόπος από την μούχλα των τελευταίων 25 ετών. Να μιλάνε οι σοσιαλιστές για φθαρμένο προϊόν... Η κοροϊδία του αιώνα.

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ tiramola 05/12/2009 09:47:42

      Tiramola, έχουν περάσει 28 χρόνια από το επάρατο 1981.
      Δεν κατάλαβες τίποτε στο μεταξύ;
      Τα χρόνια που πέρασαν δεν σε έμαθαν τίποτε για τη διαφορά ανάμεσα στις αμπελοφιλοσοφίες και τον πραγματικό κόσμο;
      Είτε είσαι νεαρούλης που όλα αυτά που έχουν συμβεί τα τελευταία χρόνια τα διάβασες στην Ελευθεροτυπία και τα Νέα, είτε είσαι ρετάλι της δεκαετίας του 60 που έχεις κολλήσει στον Μάρξ και στον Κέϋνς και δεν μπορείς να δείς πέρα από τη μύτη σου.
      Εάν είσαι οτιδήποτε ενδιάμεσο, έχεις σοβαρό πρόβλημα ισορροπίας.

  9. Giannis avatar
    Giannis 05/12/2009 11:06:02

    Όταν ο Σαμαράς ήταν ΥΠΕΞ...η Ντόρα έφτιαχνε καφέδες στο Μαξίμου...

    • Y. avatar
      Y. @ Giannis 05/12/2009 11:46:52

      ...τους φραπέδες, που είναι και πιο εύκολοι. Τους ελληνικούς, τους έφτιαχνε ο Βαγγέλας. Ως πιο μάγκας, άρα και μερακλής. Τα υλικά τα ψώνιζε ο Βουλγαράκης από το Μισεγιάννη (ως καλός στα οικονομικά).

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 05/12/2009 11:51:42

        ....και τα τιμολόγια, κοβόντουσαν στο όνομα της Μάγιο.

  10. ident avatar
    ident 05/12/2009 13:07:47

    Πολύς λαός σα να μαζεύτηκε για το προσκύνημα στον Άγιο Παντελεήμονα. Μην στριμώχνεστε, παρακαλώ, θα χωρέσετε όλοι στο οικογενειακό άλμπουμ.

  11. αρης avatar
    αρης 05/12/2009 13:51:43

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΚΙ?ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΩΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΩΝ?ΑΛΛΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΝΕΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ???