20/11/2009 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Μιλάμε για ιδεολογία όχι για διαχείριση και κυβερνητισμό



Έμφαση στην ανάγκη ανάδειξης της ιδεολογίας της Νέας Δημοκρατίας έδωσε πάλι ο υποψήφιος πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, μιλώντας σε κομματικούς του φίλους από την Καλλιθέα και την Νέα Σμύρνη σε κεντρικό ξενοδοχείο.

«Είστε πολίτες όχι πελάτες. Μιλάμε για ιδεολογία όχι για διαχείριση και κυβερνητισμό. Η διαχείριση είναι αυτή που έκανε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ να φαίνονται ίδιοι» σημείωσε.

Ο κ. Σαμαράς τόνισε ακόμη ότι ο αντίπαλός του δεν είναι εσωκομματικός, δεν είναι κάποιο στέλεχος από την παράταξη, αλλά είναι το ΠΑΣΟΚ.

Ανέφερε ακόμα ότι οι λέξεις «κλειδιά» για την παράταξη είναι «ιδεολογία, οργάνωση, ενότητα και αντιπολίτευση», επισημαίνοντας πως «η μεγάλη μάχη αρχίζει στις 30 Νοεμβρίου».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. noworries avatar
    noworries 20/11/2009 22:53:24

    Βέβαια το "μιλάμε για ιδεολογία όχι για διαχείριση και κυβερνητισμό" είναι ένας εύσχημος τρόπος να πεις "θα μας πάρει πολλά χρόνια να ξαναγίνουμε κυβέρνηση". Ρίχνεις και μετά τις εσωκομματικές εκλογές κι ένα περί επανίδρυσης του κόμματος και καβατζάρεις δύο τετραετίες να έχεις να πορεύεσαι.

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 20/11/2009 23:23:41

    γιατί έχω την αίσθηση πως είναι πολλά τα μυαλά που περιμένουν εκεί έξω να συμπορευθούν με τον Σαμαρά μόλις σταθεί στα πόδια της και στην ψυχή της η βάση του κόμματος και έχουν μπει τα καθαρά, τα ζωοποιά κριτήρια..;
    http://meticslexicon.blogspot.com/2009/10/blog-post.html

    nw
    διότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν τους ενδιαφέρει η σκέτη εξουσία, ξέρουν πως εμπεριέχει την παταγώδη κατρακύλα όταν δεν είναι πρωτίστως ηγεμονία! Και η ηγεμονία ξερνά τους αδηφάγους εκ φύσεως.

    • remali avatar
      remali @ B.K.Σ. 20/11/2009 23:46:45

      εκει διαφημιζει οτι στηριζει Ντορα με συνδεσμο στο σαιτ

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ remali 21/11/2009 00:17:38

        το e-rooster ως πόρταλ είναι γνωστό στην πιάτσα. Όμως ο συντάκτης ζει στ Νέα Υόρκη, σαφώς επηρεασμένος από τη ζωή του εκεί και οι θέσεις του στο μπλογκ του -που φιλοξενείται στο εν λόγω πόρταλ- πχ για τη λαθρομετανάστευση είναι αξιοπρόσεκτες. Δεν μ΄ ενδιαφέρει τί διαφημίζει ο καθένας, τις σκέψεις διαβάζω κι αναλόγως κρίνω κι επιλέγω ό,τι μου ταιριάζει στα χνώτα μου και ανοίγει έστω κατά μία μοίρα τον ορίζοντα μου.

  3. bigfish avatar
    bigfish 20/11/2009 23:35:29

    noworries για να γίνει επανίδρυση της ΝΔ θα πρέπει να υπάρξει μια ιδεολογία πάνω στην οποία θα κινηθεί.θα πρέπει όμως να υπάρξουν και οι κατάλληλοι πολιτικοί που θα την υποστηρίξουν
    Με την ντόρα μόνο τυχοδιωκτισμός μπορεί να υπάρξει καθώς όλοι οι υποστηρικτές της κατά πλήθος είναι λαμόγια με μεγαλύτερο την ίδια και αυτοί είναι που ευθύνονται και για την ήττα των εκλογών.
    πως είναι δυνατόν η ντόρα να συνεχίζει να μιλάει για πρόοδο και αλλαγές?τέτοια υποκρισία!!!
    Δεν σέβονται τίποτα ούτε τους ίδιους τους ψηφοφόρους τους.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 21/11/2009 00:07:08

    Επλίζω να μην τα ξεχάσει ο Σαμαράς μετά της 29, για κοινωνική και «λαϊκή δεξιά» και καθαρή πατριωτική φωνή πάντα με διαφάνεια και εντιμότητα.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 21/11/2009 00:11:18

      οποιος ξεχασει θα λογοδοτησει σε ολους μας!! τερμα τα παιχνιδια.