#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2010 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Κατά Δ.Ν.Τ. και μηχανισμού στήριξης

 



Με τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά συναντήθηκε σήμερα το απόγευμα ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Στο επίκεντρο της συνάντησης βρέθηκαν οι εξελίξεις στη οικονομία, μετά και την πρόσφατη απόφαση του Eurogroup.

Η συνάντηση κράτησρε  περισσότερο από μιάμιση και πρεαγματοποιηήθηκε ενώ είχε προηγηθεί σκληρή κόντρα στη Βουλή για το φορολογικό,

Ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί πλέον μεταξύ κυβέρνησης και αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι και η δήλωση του Αντώνη Σαμαρά που επέμεινε ότι κάθε ανάμειξη του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου θα ήταν καταστροφική για την πορεία της χώρας, ενω επανέλαβε τις θέσεις του για "κόκκινες γραμμές" στα Εθνικά Θέματα

Μετά τη συνάντηση, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας έκανε την ακόλουθη δήλωση:  

 Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Ενημερώθηκα, ενημέρωσα και συζητήσαμε σε βάθος τις κρίσιμες πτυχές αυτής της μεγάλης οικονομικής κρίσης. Εγώ εξακολουθώ να θεωρώ ότι, με το κατάλληλο μείγμα οικονομικής πολιτικής, μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας.

 ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα κάνουμε χρήση του μηχανισμού;

 Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Σας επαναλαμβάνω ότι, όσο λιγότερο μιλάμε, τόσο  καλύτερα για την οικονομία.

 Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ανέλυσε στον Πρωθυπουργό τον τρόπο, με τον οποίο μπορεί η χώρα –με κατάλληλο μείγμα πολιτικής- να περάσει μόνη της την κρίση, χωρίς να χρειαστεί να προσφύγει στον Μηχανισμό Στήριξης. Ανέλυσε επίσης τους λόγους για τους οποίους μία «συνταγή Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου» δεν ενδείκνυται για την Ελλάδα, κυρίως για τις βαρύτατες επιπτώσεις που θα έχει στα θέματα κοινωνικής συνοχής.

 Ο κ. Σαμαράς επέμεινε ιδιαίτερα στην ανάγκη να ληφθούν συγκεκριμένα μέτρα τόνωσης της οικονομικής δραστηριότητας, ώστε να μη βυθισθεί η χώρα σε βαθύτερη ύφεση και να υποστηριχθούν οι θέσεις εργασίας και η απασχόληση.

 Οι δυο άντρες έκαναν επίσης αποτίμηση των εξελίξεων που αφορούν στην Ελλάδα, μετά την αποσαφήνιση του μηχανισμού στήριξης, που έγινε την περασμένη Κυριακή στο Eurogroup.

 Έγινε επίσης γενική ανασκόπηση της πορείας των Εθνικών Θεμάτων.  Ο Πρόεδρος της Ν.Δ. υπογράμμισε ότι οι οικονομικές δυσχέρειες της περιόδου που διανύουμε, επιβάλλουν – περισσότερο παρά ποτέ- στα Εθνικά Θέματα, να είμαστε απολύτως προσηλωμένοι στις «κόκκινες γραμμές».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 14/04/2010 20:30:40

    επειδη σημερα οι φωτος ειναι απο αλλο πλανο του γραφειου
    http://multimedia.papandreou.gr/arx/photos.showPhotos?i_thema=22763&i_year=2010

    θα μαθουμε ποτέ τι κρυβει το μπλε φοντο του νεου πινακα ?
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=324981&dt=11/04/2010

    γιατι αυτος σιγοουρα δεν ειναι
    http://img341.imageshack.us/img341/7342/125960562501207.jpg

  2. anonymous avatar
    anonymous 14/04/2010 21:18:34

    Αυτή τη στιγμή οι αγορές κάνουν απαιτητά τα δάνεια που έχουν χορηγήσει στην Ελλάδα και λένε δανεικά για αναχρηματοδότηση τέλος. Αρχίστε να πληρώνετε.
    Να μας πει ο Σαμαράς που θα βρούμε τα λεφτά για να αρχίσουμε να πληρώνουμε και να μην πάμε στο μηχανισμό στήριξης. Δεν αρκεί να λες όχι πρέπει να δίνεις κι εναλλακτικές οι οποίες να είναι και ρεαλιστικές.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ anonymous 15/04/2010 14:09:51

      Εξόρυξη του κάθε λογής ορυκτού μας πλούτου,εδώ και τώρα. Σου κάνει για αρχή?

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 14/04/2010 22:44:54

    @anonymoys
    ποτε και κανενας δεν αποπληρωνει χωρις νεα εκδοση

    αν σκεφτομασταν σοβαρα να ΜΗΝ κανουμε χρηση του μηχανισμου στηριξης αμεσως μετα την συμφωνια επρεπε η κυβ/νση να ανακοινωσει Πακετο Μετρων ΙΙ που θα εδειχνε καθαρα και στην πραξη οτι το κρατος θελει και μπορει να ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ
    ομως και παλι το αποτελεσμα δεν θα ηταν εξασφαλισμενο
    - στην κυβ/νση ακομα και να ηθελαν να κανουν πολιτικο χαρακιρι μαλλον ξερουν οτι δεν μπορουν να εισπραξουν αρα η σωτηρια πρεπει να ερθει -αν ερθει- υποχρεωτικα απέξω
    - ο Σαμαρας το ξερει γιαυτο ουτε καν το προτεινε (το θα βγουμε απο την κριση μονοι μας οντως δεν λεει και πολλα..τα νουμερα δεν βγαινουν)
    - ο παιχτης στην αγορα επισης το ξερει και λεει 'αφου δεν τους δανειζει η γερμανια γιατι να τους δανεισω εγω?'
    τωρα γιατι δεν δανειζει η γερμανια ειναι αλλο ωραιο και ουσιαστικο θεμα συζητησης

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/04/2010 22:53:57

    Φυσικά και μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας. Αλλά οι Πασόκοι, το μόνο που νοιάζονται είναι να φταίει κάποιος άλλος. Ευθυνόβοφες αδερφές.

  5. rally monkey avatar
    rally monkey 14/04/2010 23:20:39

    τα περι αναπτυξης και τονωσης της οικονομικης δραστηριοτητας καλα τα λεει ..αλλα ειναι so 2011..
    για να σε πιστεψουν χρειαζονται αμεσα εισπρακτικα μετρα shock & awe στυλ
    (πχ συνταγη των τεχνοκρατων του ΔΝΤ: παγωμα και σε δευτερη φαση δεσμευση καταθεσεων οσων οφειλουν στο δημοσιο..χωρις πολλες συζητησεις για να εχει μεινει και κατι στο λογαριασμο)
    η προσαρμογη θα ειναι βιαιη ας γινει οσο γινεται δικαιοτερη

  6. Θεοδωρος Μπρατσιωτης avatar
    Θεοδωρος Μπρατσιωτης 14/04/2010 23:53:54

    Ακουσα ότι η συμμετοχη μας στο ΔΝΤ ανερχεται στα 150.000.000 Ε ΤΟ ΜΗΝΑ
    είναι αληθεια ? αν ναι από πότε τα καταβαλουμε ? πόσο είναι το συνολο των καταβληθεντων ? τι «προνομιο» εχουμε ? (αν εχουμε )
    γιατι πληρωνουμε τοσα λεφτα σ’ένα οργανισμο τις «υπηρεσιες» του οποίου
    προσπαθουμε αγωνιωδως να αποφυγουμε ?
    αν εχει καποιος μια απαντηση παρακαλω ας την παραθεσει

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Θεοδωρος Μπρατσιωτης 15/04/2010 00:05:54

      Είναι αλήθεια.
      Με τη νέα συμφωνία New Borrow Agreement που ψηφίστηκε τον Απρίλιο του 2009 η Ελλάδα συμφώνησε να "δανείσει" στη Διεθνή Νέα Τάξη βλέπε ΔΝΤ 2,5 δις.

      Για μια σύγκριση της τάξης μεγέθους η Αμερική από 10 δις θα συνεισφέρει 100 δις δολ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θεοδωρος Μπρατσιωτης 15/04/2010 00:15:41

      Μα ειμαστε ιδρυτικο μελος οπως και στον ΟΗΕ.Ιδρυθηκε το 1944 μαζι με ολους τους θεσμους που προετοιμασαν το μεταπολεμικο κοσμο.
      Στην Ελλαδα φυσικα εχει δαιμονοποιηθει επειδη επιβαλλει δρακοντια μετρα για να πληρωθουν τα χρεη.Στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης βεβαια.
      Η προηγουμενη Ελλαδα δεν ειχε τιποτα μαζι του αλλα δεν το χρειαζοταν κιολας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Θεοδωρος Μπρατσιωτης 15/04/2010 00:35:55

      Όταν μας έκαναν δημόσιο διεθνές δίκαιο και διεθνείς οργανισμούς στο πανεπιστήμιο μας το είχαν πει. Έτσι είναι. Είναι οργανισμός αλληλεγγύης. Το κάθε κράτος πληρώνει ανάλογα με το μέγεθός του το μερίδιό του κι όταν έχει ανάγκη πάει και τα παίρνει. Είχε προσφύγει και η Αγγλία επί Θάτσερ νομίζω.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/04/2010 00:07:28

    Πάντως στη φωτό, μια χαρά χορεύει το pas de deux με το ΓΑΠ.
    Τέλειος συντονισμός!

  8. fatfat avatar
    fatfat 15/04/2010 07:08:03

    @ archaeopteryx....ωραία - και πρωτότυπη θα έλεγα - επιχειρηματολογία έχεις......το επιχείρημά σου μάλιστα "Ευθυνόβοφες αδερφές" τους κατατρόπωσε.....έχουν κρυφτεί όλοι σε λαγούμια..........

  9. Θεοδωρος Μπρατσιωτης avatar
    Θεοδωρος Μπρατσιωτης 15/04/2010 09:27:46

    Ευχαριστω που με τιμησατε με τις πολυτιμες απαντησεις σας
    Αν καταλαβα καλα, μ’ένα προχειρο υπολογισμο ,συνυπολογιζομενων και των τοκων επι τοσα ετη , το συνολικο ποσο υπερβαινει κατά πολύ το ελλειμμα , για του οποίου την (μερικη) καλυψη, δανειζομαστε με επαχθη επιτοκια
    (δεδομενου ότι μεγαλο μερος τψν δανειων παει στην εξυπηρετηση του χρεους-μερικως- εξ ου και η διογκοση του)
    «Λογικα» λοιπον το ΔΝΤ ,δεν θα επρεπε , να χρηματοδοτει τα επιτοκια του δανεισμου ,στο υψος,τουλαχιστον, των τοκων των ποσών συνεισφορας ως ελαχιστη ανταποδοση ?
    Ελπιζω η απαντηση να μην είναι ότι …«χρηματοδοτηση» θεωρειται η διαφορα επιτοκιου δανειου του ΔΝΤ σε σχεση με τα επιτοκια «δανειου» των «αγορων»

  10. ΠΟΛΑΤΣΙΔΗΣ Δ ΠΑΥΛΟΣ avatar
    ΠΟΛΑΤΣΙΔΗΣ Δ ΠΑΥΛΟΣ 15/04/2010 09:59:18

    ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΣΧΑΤΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΘΕΜΙΤΕΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΑΛΑΖΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

  11. δρόμος avatar
    δρόμος 15/04/2010 10:41:13

    πριν από λίγο η Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε σε συνέντευξή της στον ΣΚΑΪ ότι "δεν τίθεται θέμα καταστροφής της Ελλάδας αν προσφύγει στο μηχανισμό στήριξης". Την επιδιώκει παλεύοντας με νύχια και με δόντια τη διαγραφή η κυρία... θα την ηρωοποιήσουμε, άραγε ?

  12. Θεοδωρος Μπρατσιωτης avatar
    Θεοδωρος Μπρατσιωτης 16/04/2010 02:36:45

    Στο πλαισιο μιας μετριοπαθους συνεισφορας στον προβληματισμο .Ας απαντησουμε..
    Για ποιο λογο να παρακαλαμε για (περιορισμενο, ) δανεισμο με τοκο (και ορους) από κεφαλαιοποιημενες εισφορες που καταβαλαμε στο ΔΝΤ χωρις υπολογισμο τοκων ?
    ( ή μηπως αυτοι υπολογιστικαν και κεφαλαιοποιηθηκαν ?)
    Ποία είναι ,αναλογικα, η επιδραση αυτων των ποσών στη διαμορφωση
    (βραχυπροθεσμα ,με την εγγραφη τους στον προυπολογισμο) του ελλειμματος και (μακροπροθεσμα) του χρεους ?
    Σε ποιο βαθμο αυτό ειχε σαν αποτελεσμα να μην ανταποκριθουμε στις υποχρεωσεις άλλων δανειακων συμβασεων ?
    Ποσο μας «κοστισε » αυτό σε χρεολυσια? Αυτά όλα δεν πρεπει να συνεκτιμηθουν τι στιγμη κατά την οποια το ΔΝΤ προτιθεται να «μας βοηθησει» ?
    Δεν ειναι η υποχρεωση προς το ΔΝΤ μια μαυρη τρυπα 150.000.000 ευρω το μηνα , μια απολυτως αντιπαραγωγικη δαπανη, και η οποια πρεπει να κλεισει ?
    Ισως υπαρχουν απαντησεις ,ικανοποιητικες , αλλα φοβαμαι οτι θα δημιουργουσαν
    Πιο τραγικα ερωτηματα που δεν θα τα αντεχαμε