Σαμαράς:Θα κάνω τα πάντα για να κρατήσω τον ομφάλιο λώρο με την Ευρώπη
08/07/2015 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς:Θα κάνω τα πάντα για να κρατήσω τον ομφάλιο λώρο με την Ευρώπη

« Είμαστε η μόνη γέφυρα της Ελλάδος προς την Ευρώπη και αυτήν την γέφυρα δε θα τη ρίξει κανένας»

Ανοίγοντας την συνεδρίαση της Κ.Ο. της Νέας Δημοκρατίας ο κ. Σαμαράς, υπογράμμισε πως χθες ο κ. Τσίπρας ήρθε αντιμέτωπος με ευθύνες και λάθη του, σημειώνοντας πως "η χώρα βρίσκεται σε κατώφλι εξόδου από το ευρώ και του το είπαν ρητά, εύχομαι να αλλάξει γραμμή, η ζημιά είναι μεγάλη αλλά η καταστροφή Grexit είναι αδιανόητη. Το αν θα μείνει στο ευρώ η Ελλάδα είναι απόφαση και μόνο του ελληνικού λαού, δεν δικαιούται καμία συμμαχία ακραίων να μας βγάλει από Ευρώπη. Τώρα θα αποδειχθεί αν υπήρξαν τραγικά λάθη ή προσχεδιασμένο έγκλημα".

Στη συνέχεια τόνισε πως "Και τώρα μπορεί να γίνει η σύγκριση για το πως κυβερνήσαμε εμείς και δεν μιλάω για δικαίωση μιλάω για τη σωτηρία της πατρίδας. Ο ΣΥΡΙΖΑ κατέστρεψε γέφυρες με την Ευρώπη, αλλά οι Ευρωπαίοι ξέρουν ότι εμείς μπορούμε να αποκαταστήσουμε τη ζημιά, και γνωρίζουν ότι έκαναν και σφάλματα και απέναντι μας και στη χώρα. Και ξέρουν, όπως και ο λαός το ξέρει ότι είμαστε η μόνη γέφυρα με την Ευρώπη.

Ο Κ. Σαμαράς σημείωσε "αυτό τον ομφάλιο λώρο με την Ευρώπη, αυτήν την αξιοπιστία, θα κάνω προσωπικά τα πάντα για να την κρατήσω ανέπαφη γιατί είναι περιουσιακό στοιχείο για την παράταξη και για όλη τη χώρα».

"Τον αγώνα θα τον κερδίσουμε", είπε ο κ. Σαμαράς, επισημαίνοντας πως "το έργο που κάναμε δε πήγε χαμένο. Έχει ρίζες και θα αποδειχτεί σωτήριο για τη χώρα" .

Ο κ. Σαμαράς επισήμανε πως δεν πρόκειται για μια απολογητική ομιλία του, και είπε ότι η ΝΔ θα είναι μια γροθιά, συσπειρωμένη, δίπλα στο Βαγγέλη Μεϊμαράκη.

Τέλος ευχαρίστησε όλους για τη συνεργασία, στην "πιο δύσκολη συγκυρία της χώρας".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 08/07/2015 14:52:51

    ΑΣ, μπές στήν κοῦρσα τῆς ἐκλογῆς γιά τήν προεδρία τοῦ κόμματος ἀπό τήν ΒΑΣΗ ὅποτε γίνει. Γιατί οἱ ὑποψήφιοι πού ἀκούγοντε ἐξοργίζουν τούς ἁπλούς ψηφοφόρους. Στό γράφει μιά διαχρονική καί ἀμετανόητη ΝΔ. ῾Η συγκίνηση σου ἦταν ἔκδηλη καί μέ ἐξοργίζει πού οἱ ῞Ελληνες δέν στήριξαν τήν προσπάθεια σου νά μᾶς βγάλης ἀπ τό τούνελ τῶν μνημονίων καί γεοπολιτικῶν ἐξελίξεων. ΕΙΣΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ, ἔκλαψα καί γώ μαζί σου.

    • Eva avatar
      Eva @ Φωτεινή 08/07/2015 16:26:50

      Ετσι ακριβως.Πολεμηθηκε οσο κανενας. Αληθεια περιμενατε να τον στηριξει ο αοριστου χρονου (και τωρα μονιμας)?

    • billos avatar
      billos @ Φωτεινή 08/07/2015 17:19:28

      Να μπει στην κούρσα οπωσδήποτε τον Οκτώβρη,είναι μακράν καλύτερος όλων.Δεύτερη ''εθνική εφεδρεία'' δεν αντέχει η ΝΔ και ο τόπος.Πρέπει να είναι ξανά πρόεδρος ΑΜΕΣΑ.

    • ΝΕΦΕΛΗ avatar
      ΝΕΦΕΛΗ @ Φωτεινή 10/07/2015 18:38:27

      Συμφωνώ και τον στηρίζω. Δεν θέλω να ακούω και να βλέπω κανέναν και ιδιαίτερα καμία.

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/07/2015 15:51:43

    Ποτέ κανένας αρχηγός του κόμματος δεν φθονήθηκε , δεν υπονομεύτηκε , δεν λοιδορήθηκε τόσο , όσο εσύ ..... Υπεύθυνος , πατριώτης , ανώτερος άνθρωπος και τότε και τώρα . Ένας και μοναδικός , Αντώνης Σαμαράς !

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Diamond Angel 08/07/2015 19:14:46

      Ακριβώς έτσι!

  3. Πεπρωμενο avatar
    Πεπρωμενο 08/07/2015 17:06:06

    Η ροη της ζωης μερικες φορες ειναι τοσο απλη, αλλα φανταζει τοσο συνθετη. Το μοναδικο βαριδι που ειχε ο Αντωνης Σαμαρας απο τον Σεπτεμβριο κι επειτα ηταν ενα και μονο ενα. Αυτο το κομμα που ονομαζεται ΝΔ και περιλαμβανει αρκετους συμπλεγματικους γυρολογους. Επιτελους απελευθερωθηκε! Παραλληλα η ΝΔ απεκτησε τον ''προσωρινο'' Προεδρο που της πρεπει. Με τα ''Γαλλικα'' του οταν πρεπει κτλ.... Επειδη ομως στη χωρα πρεπει να ασχοληθουμε με πολυ σημαντικοτερα θεματα απο την ψυχοθεραπεια των Ντοριτως και των συν αυτω....Συντομα, οταν θα δουν το αδιεξοδο, παλι τον Αντωνη Σαμαρα θα καλεσει η ιστορια για τη νευραλγικη θεση της χωρας. Οποτε και ο καθενας θα εχει αυτο που του αξιζει! Η ΝΔ τον Βαγγελη και η χωρα τον Αντωνη..!!! Αυτη θα ειναι η υπερτατη δικαιωση και για εκεινον και για τους Ελληνες οι οποιοι μπορουν ακομη να σκεφτονται. Ευχομαι, καπου εκει εξω να διαβαζει ο Αντωνης...!!!

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ  K avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ K 08/07/2015 18:42:08

    Συμφωνω μακαρι να το πραξει και μεις θα ειμαστε παντα διπλα του γιατι το αξιζει

  5. fallen angel avatar
    fallen angel 08/07/2015 23:09:36

    Πλήρωσε το γεγονός ότι σε αυτό το κόμμα ποτέ δεν τον αποδέχτηκαν ως αρχηγό. Δυστυχώς τώρα το πληρώνει και η Χώρα.