#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2012 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: "Θάνατος δεν είναι μόνο να πεθαίνει κανείς, αλλά και να ζει χωρίς ελπίδα..."



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση για τον τραγικό θάνατο του 77χρονου συταξιούχου:

«Είμαι συγκλονισμένος. Δυστυχώς, δεν είναι ο πρώτος. Έχουμε ρεκόρ αυτοκτονιών. Αυτό εννοούσα όταν μιλούσα για την εθνική κατάθλιψη και την ανάγκη να βγούμε, μια ώρα αρχύτερα, από την κρίση.

Θάνατος δεν είναι μόνο να πεθαίνει κανείς, αλλά και να ζει σε απόγνωση, χωρίς ελπίδα.

Αυτό ακριβώς κάνει το χρέος μας πιο βαρύ και πιο επείγον!

Να βγάλουμε τη χώρα από το τέλμα!

Να βγάλουμε τους Έλληνες από την απελπισία!».

Η προαναγγελθείσα αυτοκτονία

Το μνημόνιο του ΓΑΠ οδηγεί τους πολίτες στην αυτοχειρία; Δεν είναι ένα «αμαρτωλό» ούτε πολιτικάντικο ερώτημα. Είναι καθαρά κοινωνικό και πολιτικό ερώτημα. Με αφορμή την τραγική απώλεια του 77χρονου και την αξιοπρέπεια που ανέδειξε το σημείωμά του, αξίζει να θυμηθούμε πως αυξήθηκαν κατά 20% οι αυτοκτονίες την τριετία 2009 – 2011, δηλαδή στα χρόνια του μνημονίου.

Το έχει παραδεχτεί ο ίδιος ο Παπουτσής με απάντησή του στη Βουλή. Την τριετία 2009 – 10 Δεκεμβρίου 2011 είχαμε 1.727 αυτοκτονίες και απόπειρες αυτοκτονίας, και ο ρυθμός είναι ανοδικός κάθε χρόνο: το 2009 έγιναν 507 αυτοκτονίες, το 2010 (πρώτη χρονιά του μνημονίου) ανέβηκαν στις 622 και το 2011 (μέχρι τις 10 Δεκεμβρίου) είχαν φθάσει τις 598.

Τα περιστατικά κατανέμονται ανά περιοχή ως εξής:

-Αττική: το 2009 ανήλθαν σε 158, το 2010 σε 178, το 2011 σε 198.

-Θεσσαλονίκη: το 2009 ανήλθαν σε 55, το 2010 σε 98, το 2011 σε 97.

-Ανατολική Μακεδονία - Θράκη: το 2009 ανήλθαν σε 30, το 2010 σε 39, το 2011 σε 30.

-Κεντρική Μακεδονία: το 2009 ανήλθαν σε 34, το 2010 σε 42, το 2011 σε 25.

-Δυτική Μακεδονία: το 2009 ανήλθαν σε 9, το 2010 σε 11, το 2011 σε 15.

-Hπειρο: το 2009 ανήλθαν σε 16, το 2010 σε 18, το 2011 σε 16.

-Θεσσαλία: το 2009 ανήλθαν σε 32, το 2010 σε 56, το 2011 σε 46.

-Στερεά Ελλάδα: το 2009 ανήλθαν σε 34, το 2010 σε 28, το 2011 σε 25.

-Πελοπόννησο: το 2009 ανήλθαν σε 41, το 2010 σε 45, το 2011 σε 36.

-Δυτική Ελλάδα: το 2009 ανήλθαν σε 32, το 2010 σε 41, το 2011 σε 41.

-Ιόνια Νησιά: το 2009 ανήλθαν σε 12, το 2010 σε 10, το 2011 σε 8.

-Βόρειο Αιγαίο: το 2009 ανήλθαν σε 5, το 2010 σε 12, το 2011 σε 9.

-Νότιο Αιγαίο: το 2009 ανήλθαν σε 12, το 2010 σε 14, το 2011 σε 13.

-Κρήτη: το 2009 ανήλθαν σε 37, το 2010 ανήλθαν σε 30, το 2011 σε 39.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεφέλη avatar
    νεφέλη 04/04/2012 16:46:11

    Είναι πιά ...αργά!
    Τα λόγια δεν αρκούν!
    Καθένας τις πράξεις μετρά!
    Ετσι πια τις επιλογές τους όλοι μετρούν!

  2. Carlos avatar
    Carlos 04/04/2012 17:45:55

    "Να βγάλουμε τη χώρα από το τέλμα!

    Να βγάλουμε τους Έλληνες από την απελπισία!.."

    Λυπάμαι αλλά υπάρχει αναντιστοιχία πράξεων και λόγων..Με τη μνημονιακή πολιτική όσο και να την "βελτιώσεις"-αν επιδέχεται βελτίωσης-ακόμη και με μια ισχυρή και αυτοδύναμη κυβέρνηση,το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η γενοκτονία των Ελλήνων..Αυτά είναι μόνο η πρώτη πράξη.Αν δεν καταγγελθεί ως τέτοια αυτή η πολιτική τότε αυτά που σήμερα φαντάζουν(?) ως φόβητρο-συνέπειες της χρεωκοπίας-θα είναι ασήμαντα μπρος στην καταστροφή που έρχεται και ήδη εκκατομύρια Ελληνες τη βιώνουν..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Carlos 04/04/2012 18:05:37

      Αν κάποιος σε πετάξει σε μια τρύπα μην κατηγορείς αυτόν που προσπαθεί να σε βγάλει από αυτήν.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Carlos 04/04/2012 19:41:35

      Σας έχει ζαβλακώσει η αντιμασαρίτιδα. Ποιός έκανε τσαμπουκά στην Μέρκελ όταν όλοι υποκλίνονταν; Ποιός σήκωσε πρώτος την αντιμνημονιακή σημαία και τους έκανε όλους αντιμνημονιακού; Ο τσίπρας;

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/04/2012 17:59:05

    Ενώ αν σε μιλούσε καθόλου θα ήταν ένοχη σιωπή! Τουλάχιστον πάει στο δικαστήριο να δικαστεί. Άλλοι κρύβονται στα λαγούμια τους...

  4. Carlos avatar
    Carlos 04/04/2012 18:26:06

    Κατηγορώ αυτόν που ισχυρίζεται οτι με βγάζει αλλά απλώς με σπρώχνει βαθύτερα-ανεξαρτήτως προθέσεων..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Carlos 04/04/2012 18:55:06

      Το χέρι σου δίνει προς το παρόν, αν δε το πιάσεις, κάτσε μέσα να κλαις τη μοίρα σου.

      • Carlos avatar
        Carlos @ TopGunZ 04/04/2012 20:12:38

        Να κλαίω την μοίρα μου δεν πρόκειται.Ελεύθερος άνθρωπος είμαι-τουλάχιστων όσο ελεύθερος μπορεί να είναι κάποιος στην Ελλάδα των μνημονιών..Ναι,μου δίνει το χέρι,το ίδιο χέρι που υπέγραψε-με ενστάσεις και ενδοιασμούς είναι πια αδιάφορο-για να δέσει τα δικά μου χέρια και όλων μας στα δεσμά της υποτέλειας του χρέους..Αυτό το χέρι δεν πρόκειται να το πιάσω γιατί ξέρω τώρα που οδηγεί.
        Μη νομίζεις,και εγώ κάποτε πίστευα οτι εκεί είναι η λύση.Όπως θα λέγαν και στο πραγματικό Top Gun η αντιπαράθεση είναι blue on blue..

  5. tak avatar
    tak 04/04/2012 19:36:22

    Φίλε TopGunZ βλέπεις πόσο άδικος είναι ο κόσμος! Σηκώνει το σταυρό, φορτώνεται τις αμαρτίες των άλλων και από πάνω του κάνουν και παρατηρήσεις, αυτοί που δεν έχουν καταλάβει τα τι και πώς. Είναι η ελπίδα της χώρας ο Αντώνης Σαμαράς και δυστυχώς δε θα κλαίει τη μοίρα του μόνο όποιος δεν πιάσει το απλωμένο του χέρι... Όλοι μαζί θα κλαίμε...

  6. Kennan avatar
    Kennan 04/04/2012 19:40:02

    Πρέπει να ντρέπεσαι που χρησιμοποιείς ένα τέτοιο θέμα για να βγάλεις το μίσο σου στον Σαμαρά. Ξεχνάς φαίνεται την Πηνελόπη Δέλτα

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/04/2012 22:17:40

    Αν εσύ τον κατηγορείς που κατάφερε να τους εμποδίσει να σου πετάξουν και τις δέκα φτυαριές χώμα στα μούτρα, αλλά του ξεφύγανε οι πέντε, δικαίωμά σου. Μην ξεχνάς φυσικά ότι κάποιοι κατακαημένοι θέλανε να σου αδειάσουν μισή μπετονιέρα σκυρόδεμα.

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/04/2012 22:18:56

    Δόξα τω Θεώ που παραπονιούνται για την υπογραφή στο δεύτερο. Γιατί αν δεν υπέγραφε πάλι θα παραπονιόντουσαν οι ίδιοι, απλά θα είμασταν όλοι πακεταρισμένοι για δωράκι στους αγαπημένους μας γείτονες...

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/04/2012 00:47:20

    @ιθαγενή, αγαπητέ αυτούς που λες τους έβαλε εκεί δυστυχώς ο περήφανος αλλά ..παραπλανημένος ελληνικός λαός, μην τα μοερδεύουμε. Ο Παπαδήμος είναι προσωρινός κ θα μας τελειώσει πολύ σύντομα. Ιδίως αν δεν ξανάπαραπλανηθούν οι Έλληνες.