#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2011 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Η χώρα χρειάζεται επανεκκίνηση



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων για το μήνυμα της συνέντευξης του Προέδρου του κόμματος κ. Αντώνη Σαμαρά, στην εφημερίδα «Το Βήμα», έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Το μήνυμα του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνη Σαμαρά είναι ξεκάθαρο:

Η χώρα χρειάζεται επανεκκίνηση παντού.

Επανεκκίνηση στην οικονομία, την ασφάλεια, τη μεταναστευτική πολιτική, την υγεία, την παιδεία.

Επανεκκίνηση που να εγγυάται Ανάπτυξη, Ελπίδα και Αξιοπρέπεια.

Για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα».

Σαμαράς στο Βήμα για τον κ. Παπανδρέου: «Πήγε και υπέγραψε το μνημόνιο, χωρίς να ξέρει τι υπογράφει και χωρίς να διαπραγματευθεί το παραμικρό. Πέρσι ήταν η εποχή της συναίνεσης. Το ΠΑΣΟΚ την αρνήθηκε και την τορπίλισε. Τώρα είναι η ώρα αλλαγής των όρων του μνημονίου».

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. apneagr avatar
    apneagr 06/03/2011 13:54:25

    Το ΠΑΣΟΚ δεν θα μπορεί, η ΝΔ δεν θέλει, κι έτσι η συγκυβέρνηση γίνεται ελκυστική...

    Καλή Σαρακοστή ελπίζω όχι για πάντα...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ apneagr 06/03/2011 15:25:35

      +1000000000000

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/03/2011 14:00:11

    Σα να μην πατάει γκάζι ηθελημένα την ώρα που ο άλλος παραπαίει...Ρε παιδιά μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

    • αλιγγάτωρ avatar
      αλιγγάτωρ @ Ηλίας 06/03/2011 14:20:10

      Θα έλεγα οτι η διακυβέρνηση μιας χώρας δεν απαιτεί παρορμητισμούς αλλά συγκροτημένη σκέψη και σχέδιο. Να μην αρχίσει σαν το Παπανδρέου με το λεφτά υπάρχουν και καταλήξει άδοξα άλλη μια προσπάθεια διακυβέρνησης. Ολα τα πράγματα απαιτούν τον καιρό τους. Εξάλλου δεν θέλει να δώσει και τη δικαιολογία - ερέθισμα στον Παπανδρέου να "παραδώσει" εξουσία και να δραπετεύσει αλλά Καραμανλής. Πρώτα ο εχθρός πρέπει να καταπέσει εντελώς και μετά να σκυλευθεί. Άλλωστε οποιαδήποτε προσπάθεια εμπρησμού του πολιτικού πεδίου αυτή τη στιγμή δεν είναι σίγουρο οτι θα αποτελέσει και κέρδος για τον Σαμαρά.

      • ΠΕΡΣΕΑΣ avatar
        ΠΕΡΣΕΑΣ @ αλιγγάτωρ 06/03/2011 15:22:03

        Το πρόβλημα είναι ότι αν το καθυστερήσει πολύ στο τέλος θα αναγκαστεί εκτός από το πτώμα του πασοκ να σκυλεύει και τα δικά μας .

      • Gaetano avatar
        Gaetano @ αλιγγάτωρ 07/03/2011 18:12:32

        Το Θεμα έιναι η τύχη του Σαμαρα και της ΝΔ η η κατάντια της χώρας και η προσπάθεια σωτηρίας της . Ο Σαμαρας πρεπι να έχει ήδη αρχίσει να σκέφτεται την επόμενη μέρα και σχέδιο οχι 100 αλλα 6 ημερών διότι αν αποτύχει την 7η μέρα θα έχει φύγει όπως η Κυβερνηση στην Αργεντινη . Ας μην ξεχνάμε . Ο ΓΑΠ είπε λεφτά Υπάρχουν και κατα πως φαίνεται πριν τα δυο χρόνια θα έχει φύγει . Ο Αντωνης είπε πως έχει άλλο μίγμα για έξοδο απο το μνημόνιο . Αν η χώρα σκάσει στα χέρια του θα φύγει σε τρεις μήνες . Υπάρχει άλλο μίγμα η αλλα λόγια να αγαπιωμαστε .

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 06/03/2011 14:21:06

      Ηλία, το πρόβλημά σου είναι ότι διαβάζεις πολλά σκουπίδια στο διαδίκτυο - μόνο ένας αφελής, ή άσχετος πολιτικά νομίζει ότι το ΠΑΣΟΚ θα καταρρεύσει έτσι εύκολα. Τι είπε ο Καντάφι; Εγώ δεν φεύγω, θα γίνει Βιετνάμ. Κάτι τέτοιο θα γίνει κι εδώ.

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 06/03/2011 15:26:21

        Μηπως αυτα ειναι υπερβολες? Το ΠΑΣΟΚ ηδη εχει παρει την κατω βολτα σαν κυβερνηση, οι πολιτες καθε μερα του γυριζουν την πλατη, και το μονο που εχεει να κανει η ΝΔ ειναι να κεφαλαιοποιησει την φθορα, και να κανει εξωστρεφη αντιπολιτευση, στην Βουλη και γιατι οχι? στο δρομο.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ factorx 06/03/2011 16:46:55

        To προβλημα μου φακτωρ ειναι το πασοκ και ο γαπ. Στο διαδικτυο τα διαβαζω ολα. Και απο δω και απο κει και κραταω αυτα που νομιζω εγω για σωστα. Το αντινιουζ με κερδισε ως αναγνωστη αλλα η νδ με εχει χασει προ πολλου απο το κοπαδι. Με συνθηματα περι ειρηνικης επαναστασης και επανεκινησης ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ. Και ναι μεν στηριζω και πιστευω Σαμαρα, αλλά διατηρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ για το τι ακριβως θελει να κανει οταν και αν παρει την κυβερνηση. Επαναδιαπραγματευση του μνημονιου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Υπαρχει ΜΟΝΑΧΑ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΠΑΥΛΑ.
        Τα προβατα πεθανανε.

      • spiros avatar
        spiros @ factorx 06/03/2011 18:29:41

        Αυτό είναι το σωστό. Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην .......................... Προσοχή στις κινήσεις.

      • Gaetano avatar
        Gaetano @ factorx 07/03/2011 18:18:15

        Ε οχι και να συγκρίνουμε Κανταφι με ΓΑΠ . Έλεος Ο ΓΑΠ μέχρι Οκτωβριο έχει φύγει διότι η χώρα θα έχει πτωχευσει Ο πανικός εινΙ στα ματιά του Μαζυ του η άντε λίγο αργότερα θα φύγουν και οι πολιτικοί απο τα αλλα κόμματα. Ποιοι θα έρθουν ; Θα δούμε .

  3. nick avatar
    nick 06/03/2011 14:05:26

    Εθνική επανεκκίνηση. Ωραίο σύνθημα, ωραία φράση.
    Αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε...

  4. popolaros avatar
    popolaros 06/03/2011 14:17:52

    Reboot λοιπόν.
    Περιλαμβάνεται και default?

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 06/03/2011 14:20:21

    Mπήκα στην ιστοσελίδα του Βήματος(γιατί το έντυπο αυτό το θεωρώ προσβολή να το αγοράσω) και ΔΕΝ βρήκα την συνέντευξη Σαμαρά...
    Μήπως κάποιος γνωρίζει που μπορούμε να την διαβάσουμε, γιατί στον ΔΟΛ ούτε τάληρο δεν δίνω.

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 06/03/2011 14:29:26

    μεχρι και ο Λουκας Παπαδημος τον εγκατελειψε.
    παει για Αμερικη ο Λουκας.
    ρε συ Λουκα κατσε εδω που περναμε καλα.
    τωρα αρχιζουν τα ωραια.
    δεν θα τα δεις ολα απο το CNN.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/03/2011 14:42:58

    N του το πει στ Αγγλικα του ΓΑΠ...

    GAP you are an insidous person.
    - intended to entrap or beguile: YOU HAVE an insidious plan.
    - stealthily treacherous or deceitful: YOU ARE an insidious enemy.

    Τα λεω εγω.. να βοηθησω στην επικοινωνια...

    ΠΠ

  8. bromoskylo avatar
    bromoskylo 06/03/2011 15:41:09

    Προσοχή! Τον όρο "επενεκκίνηση" τον χρησιμοποίησαν και άλλοι:
    http://bromoskylo.blogspot.com/2010/10/h-restart.html

  9. Kennan avatar
    Kennan 06/03/2011 15:45:32

    @ προς apneagr: Μας επεξεργάζεσαι αγαπητέ; σε χαχόλους νομίζεις οτι απευθύνεσαι; Βάζεις ένα πόνημα του Θραξ Αναρμόδιος που ούτε ξέρει τι του γίνεται και νομίζει οτι επειδή έπιασε ένα πληκτρολόγιο στα χέρια του έγινα τουλάχιστον Λένιν και σπαταλάς τον καιρό μας.
    Ρε Φάκτορα κόψε τα σχόλια εκείνων που μπαίνουν εδώ μέσα για να διαφημίσουν το μπλογκάκι τους. Εχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε απο το ανοίγουμε λινκς

    • Αστος avatar
      Αστος @ Kennan 06/03/2011 18:03:50

      Μην τα ανοιγεις τοτε.
      Το διαδικτυο ειναι γεματο απο δαυτα εσυ τα πατας ολα δηλαδη ?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Kennan 06/03/2011 20:05:50

      @Kennan

      Αφού δεν ξέρω τι μου γίνεται δεν έχω σκοπό να παρουσιάσω κάποιο επιχείρημα για το αντίθετο. Και ευχαριστώ για την αβρότητα. Αν και δεν έχουμε γνωριστεί.

      Αυτό με το "επαναστάτης του πληκτρολογίου" μου τόπε και κάποιος παλιότερα, και του είπα πως είμαι κατά των επαναστάσεων, και μάλιστα των αιματηρών.

      Υστερα δεν θυμάμαι, τα τελευταία 200 χρόνια στην ευρώπη, να βγήκε ο λαός ιδιαίτερα κερδισμένος από καμμιά τέτοιου τύπου επανάσταση.

      Δεν είμαι επαναστάτης και δεν με κάνει επαναστάτη το ότι δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να στηρίξω αυτό το διεφθαρμένο παιχνίδι των κομμάτων, που παίζεται εδώ και δυο αιώνες στην ελλάδα, για κανέναν λόγο.

      Ελπίζω εσύ που κάνεις το αντίθετο να έχεις σοβαρούς λόγους, και να έχεις σιγουρευτεί ότι θα αποφύγουμε τα φαινόμενα της διαφθοράς του παρελθόντος, δηλαδή να ξέρεις τι σου γίνεται.

      Θραξ Αναρμόδιος

  10. man8os avatar
    man8os 06/03/2011 16:59:13

    Ηλια συμφωνω μαζι σου, με μια μικρη *.
    Πρεπει να προσπαθουμε για το εφικτο. Και ειμαι βεβαιος οτι ο Σαμαρας θα κανει οτι καλυτερο μπορει.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ man8os 06/03/2011 17:42:46

      man8o αρκετα με τα συνθηματα. Αλλοι εχουν ηδη ξεκινησει να δρουν : www.citypress.gr/freesunday/index.html?action=article&article=778

      Η νδ γιατι απεχει απο τετοιες πρωτοβουλιες;;;

  11. JOHN avatar
    JOHN 06/03/2011 22:12:46

    Δεν τον ενδιεφερε ουτε τι υπεγραφε ουτε τι συνεποιες θα ειχε για τη χωρα αυτο που εκανε.Μηπως αλλωστε θιγεται?Εντολες ακολουθει απο κομπιναδορους και τοκογλυφους της διεθνους μαφιας.Οσο για το Σαμαρα απο ευχολογια και στρατηγικες καλα παει,αυστηρα ομως ως εκει και μη παρεκει.

  12. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/03/2011 01:29:28

    Όλοι περιμένουμε να σοβαρευτεί, Μήτσο μου... Αλλά Αυτός, αντί να διεκδικήσει τα κάστανα όσο είναι ακόμα στη φωτιά, προτιμάει να τα κάψει ο Άλλος και να πάρει, εκ του ασφαλούς, τα αποκαΐδια.
    Καταλαβαίνεις ότι, στο σενάριο αυτό εμείς παίζουμε τα κάστανα.

  13. zame avatar
    zame 07/03/2011 12:49:21

    -Επανεκκινηση- σημαινει ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ του ΧΡΕΟΥΣ..(στην καλυτερη περιπτωση &.. παγωμένα μέχρι νεοτερας στην χειρότερη περίπτωση..)

  14. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/03/2011 16:26:33

    Κάτι τέτοια επικοινωνιακά λάθη κάνει η ΝΔ και μετά ρωτάνε τι φταίει.
    Αύριο όλα τα πράσινα ΜΜΕ θα ταυτίσουν την επανακκίνηση με την επανίδρυση του Καραμανλή για να υπονομεύσουν το λόγο του Σαμαρά.
    Καλά πότε θα βάλουν μυαλό;

  15. zame avatar
    zame 08/03/2011 13:08:33

    ειτε επανακκινηση.. ειτε επανιδρυση.. το timing ομως.. δεν εχει καμια σχεση με του ΚΚ. και τα τοτε δεδομενα..του.
    ενω τωρα ειναι επιβεβλημενο & εξυπακούεται.
    αλλα θα προτιμούσα έργα που να "δημιουργούν τίτλους" ..παρά τιτλους και να περιμένουμε εργα..