#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 19:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Η πατρίδα είναι ένα χρέος που δεν ξεχρεώνει ποτέ!



Ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, έκανε πριν από λίγο της εξής δήλωση:

Επί δέκα μέρες, η χώρα βρέθηκε χωρίς κυβέρνηση, χωρίς πρωθυπουργό, με το λαό βαθιά ανήσυχο, ενώ η κρίση στην Ευρώπη έπαιρνε πρωτοφανείς διαστάσεις.

Πήραμε, λοιπόν, πρωτοβουλία με τέσσερις στόχους:

-- Να μη γίνει δημοψήφισμα.

-- Να αλλάξει Πρωθυπουργός.

-- Να δημιουργηθεί μεταβατική κυβέρνηση που θα ξεμπλοκάρει την έκτη δόση και θα προχωρήσει τη νέα δανειακή σύμβαση.

-- Να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές το ταχύτερο.

Μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα πετύχαμε και τους τέσσερις στόχους:

 

* Τελικά άνοιξε ο δρόμος για νέες εκλογές άμεσα. Κι αυτό πια είναι μια συμφωνία των δύο μεγάλων κομμάτων. Με συγκεκριμένη ημερομηνία, 19 Φεβρουαρίου.

Άλλωστε, οι εκλογές δεν είναι μόνο δικό μας αίτημα...

Είναι βαλβίδα ασφαλείας, για να εκφραστεί η κοινωνία.

Γιατί όταν δεν εκφράζεται η κοινωνία, τότε έρχεται πιο κοντά η κοινωνική έκρηξη…

Η Νέα Δημοκρατία κατάφερε ό,τι δεν έχει κάνει ποτέ κόμμα Αντιπολίτευσης: Να αλλάξει κυβέρνηση και Πρωθυπουργό στο μέσο της τετραετίας.

            Αντί να’ χουμε άλλα δύο χρόνια κυβέρνηση Παπανδρέου, θα έχουμε σε τρεις μήνες εκλογές!

 

Και το τονίζω: Οι απόψεις μας για την πολιτική που εφαρμόζεται παραμένουν. Δεν είναι πουκάμισα οι απόψεις για να τις αλλάζεις…

Άλλωστε, έχουν δικαιωθεί πλήρως. Η κατάσταση οδηγήθηκε σε αδιέξοδο…

Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, γιατί δεν πέτυχε η πολιτική που ακολουθήθηκε.

Το βλέπετε στην οικονομία που βουλιάζει, στη μεσαία τάξη που διαλύεται, στις επιχειρήσεις που κλείνουν, στους ανέργους που πολλαπλασιάζονται, στους νέους που φεύγουν. Στους στόχους που δεν πιάνονται…

 

            Όλοι ξέρουμε πια πως χάθηκε τις τελευταίες μέρες κάθε ίχνος αξιοπιστίας της χώρας διεθνώς.

Όλοι μαζί θα την αποκαταστήσουμε - ταχύτατα.

Όμως, χωρίς να δεχθούμε ταπεινώσεις, ούτε προσβολές.

Ούτε για το λαό μας, ούτε για το δημοκρατικό μας πολίτευμα.

Η Αξιοπρέπεια των Ελλήνων δεν μπαίνει στο λογαριασμό. Δεν είναι προς διαπραγμάτευση…

 

Στο τέλος αυτού του δρόμου θα ξαναπάρουμε τη μοίρα μας στα χέρια μας.

Δεν υπόσχομαι τίποτε.

Σας κοιτάω όμως στα μάτια - όλους σας - και σας λέω:

Υπάρχει προοπτική!

Υπάρχει τρόπος να βγούμε από το σημερινό εφιάλτη.

Όλοι μαζί θα στηρίξουμε τη νέα μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου στο έργο της κι ευχόμαστε να επιτύχει στην αποστολή της.

Η Νέα Δημοκρατία πήρε δύο κρίσιμα υπουργεία με ουσιαστικό ρόλο και βαρείς εθνικούς συμβολισμούς: Το Άμυνας και των Εξωτερικών.

Και στέλνει τα μηνύματα που πρέπει να στείλει

εκεί που πρέπει να τα στείλει…

Δεν θέλησα παραπάνω συμμετοχή.

Δεν θέλησα συγκυβέρνηση.

Κι ο καθένας καταλαβαίνει γιατί…

 

Η Πατρίδα δεν είναι μια εύκολη κουβέντα.

Είναι μια δύσκολη υπόθεση. Κι ένα βαρύ χρέος.

Είναι το μόνο χρέος που δεν θέλεις ποτέ να ξεχρεώσεις!

Μόνο να το τιμήσεις…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sintonistis avatar
    sintonistis 11/11/2011 19:49:56

    περιμενουμε πολλα απο εσενα, προεδρε

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 11/11/2011 19:56:36

      εχεις δημιουργησει μεγαλες προσδοκιες, στον ελληνικο λαο. στους ανθρωπους που περιμεναν υπομονετικα να επανελθει το συστημα στις εσωκομματικες διαδικασιες για να σε αναδειξουν αρχηγο της Ν.Δ. ΜΗΝ (ΤΟΥΣ) ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ.........

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 11/11/2011 20:00:10

        και κατι τελευταιο.... να μαθει ο κοσμος ολη την αληθεια.... τι στο διαολο γινεται......

        • Melathros avatar
          Melathros @ sintonistis 11/11/2011 22:33:45

          Symfono apolita

      • d.a.- avatar
        d.a.- @ sintonistis 11/11/2011 21:38:55

        μας ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΣ

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ sintonistis 12/11/2011 01:55:16

      Ολόκληρη η δήλωση ΕΔΩ:

      www.youtube.com/watch?v=tI80jmBMpH0

  2. G.K. NEA MAKRI avatar
    G.K. NEA MAKRI 11/11/2011 19:53:02

    πρέπει να επικοινωνηθούν οι θέσεις και να εξηγηθούν οι επιλογές.και φυσικά δεν φτάνουν οι γραπτές δηλώσεις,γιατί πολύ απλά θάβονται.

  3. kp8 avatar
    kp8 11/11/2011 19:55:17

    Συγγνώμη, η 19/2 παίζει ακόμη ? Διότι πολλά πλήκτρα στέναξαν ότι χάθηκε στην αβεβαιότητα των "όρων που τέθηκαν".... Είπε ο Αντώνης: "υπάρχει προοπτική ! " Με τα νέα και πιο βάρβαρα μέτρα που έρχονται ? Μας δίνει δηλαδή προοπτική η κυβέρνηση Παπαδήμου ? Θέλω να πιστέψω όλα σου τα λόγια Αντώνη ... Αλλά, με όλη την εκτίμηση που εξακολουθώ να σου έχω, διατηρώ πια πολλές επιφυλάξεις.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/11/2011 19:55:19

    Δυστυχώς Πρόεδρε, μερικοί το μόνο χρέος που αναγνωρίζουν είναι απέναντι στη μιζέρια τους. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, γιατί τώρα αρχίζει η πορεία προς την ευθύνη και την πίστη. Τελείωσε η εποχή των λαικίστικων τσιτάτων και των κίβδηλων βερμπαλισμών και η λοβοτομημένη πολιτική αντίληψη του Έλληνα δεν αντέχει το πολιτισμικό σοκ. Κράτα γερά, για να κρατάμε γερά, για να κρατάς γερά.

    • gynner avatar
      gynner @ TopGunZ 12/11/2011 02:00:25

      Τα ίδια με σένα ακριβώς λέει και ο Παπανδρέου!!Αρα....

  5. Y. avatar
    Y. 11/11/2011 19:56:21

    Η απάντηση προς όλους εκέινους που τις τελευταίες μέρες διερωτήθηκαν, αμφισβήτησαν, σκέφτηκαν να λιποτάκτησουν

  6. Σάκης Μητροπουλος avatar
    Σάκης Μητροπουλος 11/11/2011 19:57:09

    Πρόεδρε τα πήρες όλα μέχρι τώρα.

    Και με μια φράση τα είπες όλα:
    "Και το τονίζω: Οι απόψεις μας για την πολιτική που εφαρμόζεται παραμένουν. Δεν είναι πουκάμισα οι απόψεις για να τις αλλάζεις…"

    Η μεγάλη μάχη είναι μπροστά μας και είμαστε εδώ για να τη δώσουμε για την πατρίδα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Σάκης Μητροπουλος 11/11/2011 20:09:09

      NAI.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Σάκης Μητροπουλος 12/11/2011 11:48:33

      ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΑΚΗ! ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ; (Ένας πολύ παλιός αλλά και... σύγχρονος γνώριμος - Πανδρόσου...Ψυχικό...κατάλαβες;)

  7. manos avatar
    manos 11/11/2011 19:57:19

    Παραδώσατε αμαχητί τη χώρα στα νύχια αυτών που την έφεραν εδώ.
    Συν τοις άλλοις, ο ΓΑΠ θα κυκλοφοράει ατιμώρητος και ελεύθερος.
    Τελευταίο και καλύτερο το γεγονός ότι από τα 48 άτομα της κυβέρνησης, τα 39 είναι πασόκοι που παρέμειναν στις θέσεις που κατείχαν.
    Τι άλλαξε κύριε Σαμαρά λοιπόν?
    Η πατρίδα είμαστε εμείς κύριε Σαμαρά. Η πατρίδα δεν είναι τα μνημεία, τα ερείπια, τα μουσεία, τα δάση, τα βουνά, και οι παραλίες. Καλά και χρήσιμα είναι όλα αυτά, αλλά χωρίς το Εθνος πατρίδα δεν υπάρχει.
    Και αυτό που καταστράφηκε είναι το Εθνος.
    Ολοι σας κύριε Σαμαρά ανοίξατε διάπλατα την πόρτα και μπήκαν οι οχτροί. Και όχι απλώς μια κερκόπορτα, αλλά την κεντρική πύλη.
    Εδώ θα είμαστε τον Φλεβάρη, και μακάρι να βγω ψεύτης.

    • The Saint avatar
      The Saint @ manos 11/11/2011 21:59:20

      +10000000000!!!

  8. concerned avatar
    concerned 11/11/2011 19:58:52

    Μπράβο στον Πρόεδρό μας για τη δήλωσή του και τη στάση του. Μπορούμε να βασιζόμαστε στην υπευθυνότητα και την ειλικρίνειά του.

  9. AX EUROPH avatar
    AX EUROPH 11/11/2011 19:58:59

    Η Νέα Δημοκρατία κατάφερε ό,τι δεν έχει κάνει ποτέ κόμμα Αντιπολίτευσης: Να αλλάξει κυβέρνηση και Πρωθυπουργό στο μέσο της τετραετίας.


    Άρα ο Καραμανλής που έπεσε σε δύο χρόνια δεν έπεσε απο τις απειλές του Γιωργάκη για εκλογές αφού δεν θα ψήφιζε τον Παπούλια το 2010 ,γιατί τόσο δούλεμα ; Που απευθύνεστε κύριοι ;
    Με αυτά και με αυτά κάτσε να δούμε αν τελικά θα γίνουν εκλογές , πως να πιστέψεις πια ;

    • factorx avatar
      factorx @ AX EUROPH 11/11/2011 20:06:54

      Σε δυο χρόνια έπεσε ο Καραμανλής ή σε πέντε; Όπως μας βολεύουν βάζουμε τις χρον0λογίες. Βγήκε το 2004 και ξαναβγήκε το 2007. Πόσο μας κάνει;
      Και ο Παπανδρέου έχει από το 1974 μέχρι σήμερα τα λιγότερα χρόνια στην πρωθυπουργία

  10. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 11/11/2011 20:05:08

    1. Εκλογές σε τρείς μηνες περίπου!
    2. Παπανδρέου τέλος!
    Τα άλλα περισσεύουν...

  11. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/11/2011 20:05:25

    κ.Προεδρε συγνωμη, αλλα επιτρεψε μας πλεον να ειμαστε επιφυλακτικοι και το καταλαβενετε γιατι.

  12. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 11/11/2011 20:07:48

    Ο δρόμος της πατρίδας Αντώνη είναι ένας δρόμος δύσκολος,ανηφορικός στον οποίο δεν λείπουν οι λιποτάκτες,οι λιπόψυχοι ακόμα και οι προδότες.

    Χρειάζεται σιδερένια θέληση και ατσάλινα νεύρα.

    Προσήλωση από εδώ και πέρα στην αρχή πολέμου που λέει: ΕΚΛΟΓΗ ΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟΝ

    Ο σκοπός είναι από δω και πέρα ένας : ΕΚΛΟΓΕΣ στις 19 Φλεβάρη!

  13. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/11/2011 20:11:33

    Εγώ συμφωνώ με την δήλωση του Προέδρου. Πιστεύω ότι τα υπουργεία που ανέλαβαν τα στελέχη της ΝΔ δείχνουν τις προτεραιότητες της ΝΔ σε πιθανή διακυβέρνηση της χώρας. Επίσης το γεγονός ότι δεν δέχτηκε την αντιπροεδρία τονίζει το γεγονός της μη συγκυβέρνησης ,έστω και συμβολικά. Το θέμα είναι να γίνουν εκλογές έστω και την συγκεκριμένη ημερομηνία που έχει συμφωνηθεί. Για μένα αυτή η κυβέρνηση δεν πρόκειται να μακροημερεύσει ακριβώς λόγω της άκρως ετερόκλητης σύνθεσής της.
    Ωστόσο η ΝΔ οφείλει και πρέπει να εξηγήσει και να διευκρινίσει πλήρως την όλη στάση της τις τελευταίες ημέρες. Να καταλάβει ο κόσμος τις πραγματικές αιτίες όλων όσων συνέβησαν. Να ξαναδώσει κουράγιο σε όλους εμάς που νιώθουμε εξαιρετικά δυσάρεστα με την συγκυβέρνηση με αυτό το κόμμα (ΠΑΣΟΚ) με αυτούς τους τύπους (Βενιζέλος,Πάγκαλος,Λοβέρδος,Παπακωνσταντίνου,κηπουρούς και λοιπούς παρατρεχάμενους) υπό αυτές τις συνθήκες (εξωτερική πίεση και παρέμβαση,απειλή χρεοκοπίας και εξόδου από το ευρώ κτλ). Και η δήλωση του πρόεδρου είναι μια καλή αρχή!

    • Y. avatar
      Y. @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/11/2011 21:05:37

      Πλην των θεσμικών προβλημάτων που η χώρα αντιμετώπιζε, ο Σαμαράς είχε απέναντι του έναν συνομιλητή αλλοπρόσαλο, ανερμάτιστο, πνιγμένο μέσα στους βυζαντισμούς του Θατσόκ-Μπατσόκ (..πρόσθεσε σε όλα αυτά και τις δράσεις ατόμου με χαμηλό αϊκιου)

  14. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 11/11/2011 20:13:52

    Μπράβο Αντώνη Σαμαρά. Δεν πρόδωσες την Ελλάδα για μικροκομματικά οφέλη την Κυριακή. Αυτό η Ιστορία θα στο αναγνωρίσει. Κράτα γερά τη φλόγα της Ελλάδας αναμένη. Πολύς κόσμος είναι δίπλα σου, και κερδίζεις και πολλούς σκεπτόμενους , μέρα με τη μέρα!

  15. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 11/11/2011 20:17:22

    Είναι δυνατόν να "πανηγυρίζουμε" που ο Σαμαράς επιμένει ότι οι εκλογές θα γίνουν στις 19 Φεβρουαρίου; Ρωτάω ειλικρινά, όλους όσους διαβάζουν αυτή τη στιγμή τη σελίδα: ποιός πιστεύει ότι υπό τις παρούσες συνθήκες θα μπορέσει η Νέα Δημοκρατία να σχηματίσει στις 19 Φεβρουαρίου αυτοδύναμη κυβέρνηση, έτσι ώστε να μπορέσει ο Σαμαράς να ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΟΣΑ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ; Πάλι κυβέρνηση συνεργασίας θα έχουμε... Αδιέξοδο...

    • spiros avatar
      spiros @ Απαισιόδοξος 12/11/2011 07:31:06

      Πιστεύω απόλυτα . Τολμώ να πώ ότι μπορεί να έιναι και νωρίτερα. Ο στόχος να γίνουν υπό ομαλές συνθήκες επετεύχθη με: Απομάκρυνση του ΓΑΠ , και έναν προθυπουργό γνωστό,"αξιόπιστο"...... Τα λοιπά έρχονται. Πιστεύω στον ΑΣ.

  16. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 11/11/2011 20:18:07

    Πρόεδρε δεν πρέπει να δείξεις κανένα ΕΛΕΟΣ όταν θα αναλάβεις πρωθυπουργός.
    Δεν είναι μόνο ο Γιωργάκης είναι και ο Βενιζέλος είναι και ο Παπακωσταντίνου, είναι και ο Ραγκούσης, είναι και ο Καστανίδης, είναι και η Διαμαντοπούλου, είναι πολλοί κύριε πρόεδρε, πολλοί πρέπει να ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ.
    Όλοι όσοι έφτασαν την Πατρίδα εδώ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 11/11/2011 20:25:22

      Μάλιστα.
      Να δικαστούν οι Υπουργοί που θα στηρίξει με την ψήφο της η ΝΔ....;

      • Loretta avatar
        Loretta @ Ο Ιθαγενής 11/11/2011 21:48:01

        Δεν υποστηριζουν τους Υπουργους του Πασοκ...και αφηστε την παραμυθα..φροντιζουν αν μη τι αλλο αυτο που καποιοι φτηνουν καταμουτρα...ΤΗΝ ΨΗΦΟ...ξερεις αυτο που ριχνουμε στην καλπη....οταν κανουμε εκλογες....σε δημοκρατικες χωρες....και που πολλλλλοι....θεωρουν αχρηστη...και τα υπολοιπα τα ζουμε!!

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Loretta 12/11/2011 12:30:19

          Δηλαδή Λορέττα ο Παπακωνσταντίνου δεν θα λάβει ψήφο εμπιστοσύνης μεθαύριο;
          Γιατί και η παραμύθα έχει όρια.

      • Y. avatar
        Y. @ Ο Ιθαγενής 12/11/2011 02:14:10

        γεια σου Λορεττα.

  17. Underdog avatar
    Underdog 11/11/2011 20:21:06

    Ανεξαρτητα του τι λεει ο καθένας μας και τι του αρέσει, αγαπητοί φίλοι αυτή τη στιγμή υπαρχει μεγάλο πρόβλημα στη ΝΔ και ο κόσμος που ευελπιστούσε, ακόμη κι αν δεν την ψήφιζε είναι παγωμένος. Το πρόβλημα δεν είναι μονο ψυχολογικό, δεν είναι εντυπώσεων. Είναι στρατηγικής! Δεν γνωρίζω τι θα γίνει σε επίπεδο στελεχών, αλλά στη βάση και αν θέλετε στα λαικά στρώματα υπάρχει αναβρασμός. Ισως ο κ. Σαμαράς κάνει πάλι μια ανατροπή και εκπλήξει . Πάντως θα είναι πολύ δύσκολα να ανακτήσει την αξιοπιστία που είχε. Η ΝΔ μπήκε σε ένα ιδεολογικό και κυρίως στρατηγικό βερτιγκο από το οποίο θα βγεί με απώλειες. Εκτός και αν στη Συγγρού υπαρχει ο Χουντίνι και εμεις δεν το ξέρουμε ή δεν το βλέπουμε. Φάκτορα ίσως θα έπρεπε να ενημερώσεις για τα .....απόνερα της επιλογής στη συγκυβέρνηση

  18. Artemis avatar
    Artemis 11/11/2011 20:21:31

    ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΑΣ?
    ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΛΟΓΩΝ?
    ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΑΝΕΦΕΡΕ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Η ΟΧΙ?

    ΠΡΟΕΔΡΕ, ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ. ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΟΤΙ Ο ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΑ ΘΟΛΑ ΟΡΑΜΑΤΑ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ , ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.

  19. danaos avatar
    danaos 11/11/2011 20:22:08

    Έγραφα προχθές στις 07/11/2011. Είναι παγκοίνως γνωστό ότι η χειρότερη κυβέρνηση, που ταλαιπώρησε τόσο αυτήν τη χώρα τα τελευταία πενήντα χρόνια, είναι αυτή των δυο τελευταίων ετών! Ένας άπατρις, για να μην πω χειρότερα, πρωθυπουργός κατέστρεψε τα όνειρα και τις ελπίδες μας, μας έκανε να περπατούμε με το κεφάλι σκυφτό και να μην ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Δεν χρειάζεται τα αριθμήσουμε ξανά τα εσκεμμένα λάθη, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές.

    Απ’ την άλλη μεριά βρίσκεται ένας αρχηγός που τον πιστέψαμε και τον ακολουθήσαμε γιατί έδειξε ότι είναι πατριώτης! Πορευτήκαμε μαζί του χειροκροτούσαμε τις θέσεις του, την πατριωτική του στάση και καλά κάναμε. Τώρα αρχίζουμε τη γκρίνια! Το κόμπλεξ αυτής της παράταξης.

    Δηλαδή ο Σαμαράς μέσα σε δυο βράδια άλλαξε; Μήπως ζήτησε οφίτσια; Μήπως ζήτησε πρωθυπουργία; Μα ποτέ δεν έδειξε ότι έχει τη φιλοδοξία ενός «επίδοξου ηγέτη των συγκυριών» αλλά αντίθετα ενός «σύγχρονου ηγέτη της μορφοποίησης» μιας κοινωνίας σε παρακμή. Μέσα από επώδυνες πολιτικές επιλογές, με βαθιά επίγνωση του κοινού καλού και το δικό του timing, επιχειρεί την επανεκκίνηση εκείνων των μηχανισμών που θα αναγεννήσουν την ελληνική κοινωνία.

    Απλά οι συνθήκες αλλάζουν με την ταχύτητα του φωτός και θα πρέπει τα αντανακλαστικά σου να είναι ακόμα πιο γρήγορα! Να τις προλαβαίνεις και να τις ξεπερνάς. Και ειδικά όταν υπάρχει ο πράσινος καταλύτης που προκαλεί απρόβλεπτες in vivo αντιδράσεις. Είδαμε όλοι πως ήταν πριν λίγες μέρες τα πράσινα ανθρωπάκια , πως έγιναν επαναστάτες ξαφνικά και πως κατέβασαν τα βρακιά στη συνέχεια αλαλάζοντας το « ο Βασιλιάς απέθανε ζήτω ο ίδιος Βασιλιάς!».

    Τι να έκανε λοιπόν ο Σαμαράς; Να τους άφηνε να συνεχίσουν στις καινούριες συνθήκες; Μα δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία του.

    Πριν δυο δεκαετίες για πολύ σοβαρούς πατριωτικούς λόγους άφησε τη θέση του υπουργού και μέλλοντα αρχηγού της Ν.Δ. δεν συνθηκολόγησε με το «οι Έλληνες θα το ξεχάσουν σε δέκα χρόνια» του Μητσοτάκη και το πλήρωσε ακριβά!

    Πριν από δύο χρόνια γκρέμισε τον Μητσοτακισμό

    Προχθές και χθες νομίζω πάλι πατριωτικά λειτούργησε. Γκρέμισε τον Παπανδρεϊσμό! Αυτό που δεν το έκανε κανένας! Και πολύ απλά δεν είναι Παπανδρέου.

    Θα μπορούσε βέβαια χάριν εντυπωσιασμού να λειτουργήσει όπως ο Τσίπρας και η Παπαρήγα. Να επιμείνει στο στείρο όχι. Όμως έκανε την υπέρβασή του με το όποιο πολιτικό και προσωπικό κόστος.

    Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν να κρίνουμε και να απογοητευόμαστε! Οι κρίσεις και οι κριτικές πρέπει να γίνονται πάντα με τις διαμορφούμενες συνθήκες της στιγμής.

    Να ευχόμαστε για το καλό αυτού του τόπου να διαπραγματευτεί όπως μας έχει συνηθίσει ! Εμείς έχουμε ακόμα υπομονή! Ας μην τα πετάμε όλα με μια, δικαιολογημένη ίσως, προσωρινή ένταση του θυμοειδούς .

    Αλλά κι από την άλλη ο Σαμαράς και οι συνεργάτες του να λειτουργήσουν έτσι ώστε να μην χρειαστεί να επαληθευθεί το ρηθέν «και έσται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης».

    Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά !Και θα πάνε!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ danaos 11/11/2011 20:37:29

      Να τους άφηνε να συνεχίσουν στις καινούριες συνθήκες;
      Μάλιστα.
      Είχαμε βάλει ΒΕΤΟ για τον Πρόεδρο της Βουλής.
      Γιατί το μόνο που άλλαξε στη σύνθεση της Κυβέρνησης είναι το ΛΑΟΣ και ο Πρωθυπουργός.

      Βενιζέλος; Πάγκαλος; Παπακωνσταντίνου; Να συνεχίσω; Μπααααα τους σταματήσαμε.
      Θα τους ελέγχουμε δε και ως κυβέρνηση και ως αντιπολίτευση.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ danaos 11/11/2011 21:14:30

      Ακριβώς!!!

    • Y. avatar
      Y. @ danaos 12/11/2011 02:20:08

      Γειά σου Δαναέ! Πέστα...έτσι είναι

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/11/2011 20:24:24

    "Το βλέπετε στην οικονομία που βουλιάζει...."

    Τι άλλαξε στο οικονομικό επιτελείο;
    Θα καταργηθεί τη Δευτέρα το χαράτσι της ΔΕΗ;
    Ο κεφαλικός φόρος;
    Λεπτομέρειες της καθημερινότητας....
    Η ουσία;
    Θα μιλήσει ο κυρίαρχος λαός λοιπόν, αλλά μετά τη δανειακή σύμβαση που θα έχει υπογραφεί όχι πριν.Και θα εκφραστεί η γνώμη του λαού. Μετά. Με εκλογές.
    Μόνο που οι εκλογές δεν είναι βαλβίδα ασφαλείας. Είναι η έκφραση της βούλησης των πολιτών. Και η γνώμη των πολιτών δεν είναι ατμός ούτε επικύρωση στο ακριβές αντίγραφο.Είναι η λυδία λίθος του πολιτεύματος.
    Ας μην ξεχνούμε λοιπόν ότι οι πολίτες επιλέγουν και οι πολιτικοί υπηρετούν.
    Ας μην ξεχνάμε όμως όλοι μας, ένθεν και εκείθεν των καρεκλών, ότι και η λαϊκή έκρηξη κοινωνική έκφραση είναι όταν απαξιώνονται και νοθεύονται οι λαϊκές επιλογές.
    Γιατί στο ζύγι μπαίνουν τα λόγια και οι προθέσεις αλλά μπαίνουν και οι πράξεις.

    Οψόμεθα.

    ΥΓ

    γιατί εκλογές γίνονταν και πριν την 15η Αυγούστου του 1909....(Όταν η εφημερίδα Χρόνος, επιτέθηκε κατά «της βουλευτικής φεουδαρχίας των κομματικών συμμοριών και των Αυλών» ...ο προάγγελος)

    • Τασος avatar
      Τασος @ Ο Ιθαγενής 11/11/2011 21:04:48

      αυτά φιλέ αν τρέφεις η αν θες να ζεις σε αυταπάτες να τα πιστεύεις...

      “Το βλέπετε στην οικονομία που βουλιάζει….”

      Τι άλλαξε στο οικονομικό επιτελείο;
      Θα καταργηθεί τη Δευτέρα το χαράτσι της ΔΕΗ;
      Ο κεφαλικός φόρος;

      οχι οχι οχι θα αλλάξουν όνομα... στο είπε δεν υπόσχομαι τίποτα... ότι πει ο Δ.Ν.Τ, για μπες στην θέση του εσύ τι θα μπορούσες να κανείς για πες;;;;;;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Τασος 12/11/2011 12:35:13

        Κοροϊδευόμαστε;
        Τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με την αναδρομική ρύθμιση για κάθε Proton;
        Ούτε για τις μειώσεις μισθών και συντάξεων;
        Η νέα κυβέρνηση λοιπόν που στηρίζουμε θα εφαρμόσει την προηγούμενη πολιτική που είναι Νόμοι του κράτους και ....κατακρίναμε.
        Γιατί οι Νόμοι αλλάζουν με Νόμους και οι κυβερνήσεις με ψήφους.
        Τα παραπάνω (νόμοι) είναι καταγεγραμμένα και θα εφαρμοστούν από το ίδιο επιτελείο.
        Τα υπόλοιπα θα κριθούν από τις πράξεις.
        Οψόμεθα λοιπόν.

    • Y. avatar
      Y. @ Ο Ιθαγενής 12/11/2011 02:32:16

      Ω γέγραψε, γέγραψε. Μηδενίζουμε το κοντέρ, και ξεκινάμε απ’ το μηδέν
      “Αύξηση στους χαμηλοσυνταξιούχους και πολύτεκνους. Τίποτ’ άλλο δεν υπόσχομαι…”
      (...κι ότι είπαμε για τις 27, ισχύει)

  21. Δημήτρης Λ. avatar
    Δημήτρης Λ. 11/11/2011 20:25:05

    Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Τζέφρυ!Ξεκολλάτε αφήστε τους κομματισμούς.Κρίμα κι είχα τσακωθεί με πολύ κόσμο υπέρ του Σαμαρά στην ασρχή...Μη γινόμαστε πασόκοι στη θέση των πασόκων που δικαιολογούσαν τα αδικαιολόγητα...Με εθνικές επικλήσεις- κορώνες τελικά, δεν πειθόμαστε.Pasok ND GAME OVER...Αποκλείεται να μας πάνε σε εκλογές ο συνασπισμος το Φεβρουάριο...Πασοκ ΝΔ Λαός Καρατζφύρερ,Ντόρα,Δημαρ θα πάρουν ένα 30% όλοι μαζί...Και αναγκαστικά θα μαςεπιβάλλουν αυτην την πραξικοπηματική επιλογή για καιρό με όλη την κοινωνία απέναντι.Εκέι θα κριθούν όλα.Ντροπή στη ΝΔ.Καλά για το ελεεινό ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!Αλλά η ΝΔ πρόδωσε την ¨αντιμνημονιακή" της στάση και έδειξε το προσωπό της και πως όλον τον καιρό μας δούλευε κανονικα.Ας ενωθεί πάλι με την Ντόρα να μαζέψει κανένα 14%....

  22. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/11/2011 20:27:08

    Ο ΑΣ θα δικαιώσει την εμπιστοσύνη που του έχουμε δείξει. Χρειάζεται τη στήριξή μας τώρα περισσότερο από ποτέ.

  23. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/11/2011 20:27:34

    "Δεν υπόσχομαι τίποτε."
    Κι εγώ για το Φεβρουάριο δεν υπόσχομαι τίποτα.

  24. Σίγουρα; avatar
    Σίγουρα; 11/11/2011 20:31:45

    Κύριε Σαμαρά, δεν αμφισβητώ τις καλές σας προθέσεις αλλά κάποιοι, πριν καν η νέα κυβέρνηση αρχίσει να μπουσουλάει, ζητάνε να εξαντλήσει την τετραετία. Θέλει η π.... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει-με άλλα λόγια. Και ξέρετε η εκ των προτέρων λευκή επιταγή εμπιστοσύνης αυτών , ποτέ, μα ποτέ δεν ήταν πραγματικά λευκή. Είναι αυτοί που στην ουσία τραβήξαν το χαλί κάτω από τα πόδια του Παπανδρέου όταν κατάλαβαν πως θα τους έβαζε χέρι, γ. Σας εύχομαι καλή τύχη πάντως

  25. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 11/11/2011 20:32:14

    Πρόεδρε οι Έλληνες, όχι στα χαρτιά, αλλά στην καρδιά σε πιστεύουν κι έχουν και υπομονή!! έλεος πια με το παραμικρό και με το ό,τι γράφεται ή ακούγεται μας πιάνει όλους ο πανικός και λακίζουμε!!

  26. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 11/11/2011 20:34:28

    Γιά μένα προσωπικά, ἀλλά καί πολλούς ἀπό τήν βάση, τό πιό ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ εἶναι ὅτι ὁ Σαμαρᾶς ΠΑΡΑΙΤΗΣΕ τόν πλέον ἘΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πρωθυπουργό (dealer) τῆς μεταπολίτευσης!

    Μέ εὐρώ ἤ δραχμή, ἔχω ΤΥΦΛΗ ἐμπιστοσύνη στόν ἀρχηγό μας--ἘΙΝΑΙ ἘΛΛΗΝΑΣ καί ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Φωτεινή 11/11/2011 21:03:50

      +100000000

  27. axis avatar
    axis 11/11/2011 20:35:28

    Ο Σαμαράς έκανε ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να σώσει τη χώρα και να την οδηγήσει σε εκλογές. Αλλά τώρα πρέπει να αφήσουμε την κριτική - στην έτσι κι αλλιώς μεταβατική κυβέρνηση - και να ετοιμαστούμε για τις εκλογές. Να βάλουμε νέους ανθρώπους στα ψηφοδέλτια. Να προτείνουμε εφαρμόσιμες λύσεις στα προβλήματα του κόσμου. Να εμπνεύσουμε εμπιστοσύνη στον οικογενειάρχη. Η βάση της ΝΔ είναι η μέση ελληνική οικογένεια που αγαπά την πατρίδα αλλά και την Ευρώπη. Η αυτοδυναμία θα εξαρτηθεί από τα νέα πρόσωπα, τον κατανοητό και καθαρό πολιτικό λόγο, την ηρεμία και την σιγουριά που θα εμπνεύσουμε στον μέσο πολίτη.

  28. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 11/11/2011 20:38:59

    Αντώνη Σαμαρά, δεν εγκαταλείπεις ποτέ, γι΄αυτό και ο λαός δεν σε εγκαταλείπει.

  29. Aggelos avatar
    Aggelos 11/11/2011 20:44:04

    "Άρα ο Καραμανλής που έπεσε σε δύο χρόνια δεν έπεσε απο τις απειλές του Γιωργάκη για εκλογές αφού δεν θα ψήφιζε τον Παπούλια το 2010 ,γιατί τόσο δούλεμα ; Που απευθύνεστε κύριοι ;"


    μα υπηρχε τοτε εκλογη προεδρου μπροστα..

    τωρα δεν υπηρχε..

    κανεις τροπος να προκαλεσει αλλος εκλογες πλην του Γαπ και του γερο παπουλια..

    ο Σαμαρας μονο να κατσει στην ακρη μπορουσε και να φωναζει Εκλογεες..

    βλεποντας την Ελλαδα να καταρρει,,με εναν πανικοβλητο Γαπ..

  30. Τασος avatar
    Τασος 11/11/2011 20:46:00

    Η αλήθεια :

    ...Να αλλάξει Πρωθυπουργός.... και ήρθε ο Παπαδημος μαζί με το Σημιτισταν....

    – Να δημιουργηθεί μεταβατική κυβέρνηση που θα ξεμπλοκάρει την έκτη δόση και θα προχωρήσει τη νέα δανειακή σύμβαση..... Για την Δανειακή σύμβαση αλλά λέγατε άσε που δεν ξέρετε τους ορούς.....

    – Να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές το ταχύτερο...Ο Παπαδημος αλλά είπε...

    -Μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα πετύχαμε και τους τέσσερις στόχους... Κυριε Πρόεδρε για να γίνετε πρόεδρος στης Ν.Δ δουλεύατε από 2004 μην σε λίγα εικοσιτετράωρα αποτύχετε....

    Υ.Γ εγώ σας ψήφησα!!! και τρέχα για εσάς και έβλεπα του μέλλον ως ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.... Για ένα Έθνος!

    • Y. avatar
      Y. @ Τασος 12/11/2011 02:40:10

      Σαν σε διχασμένη προσωπικότητα σε κόβει το μάτι μου. Μιά υπε΄ρ του Σαμαρά, μια κατά
      Μιά στο έτσι, μιά στο γιουβέτσι

  31. romios avatar
    romios 11/11/2011 20:48:36

    Το ότι ο Αντώνης Σαμαράς υπέκυψε, όπως φαίνεται, σε πιέσεις, δεν με εμποδίζει από το να εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ίσως ο μόνος Πατριώτης πολιτικός, που αξίζει οπωσδήπτοε να στηριχθεί. Ο τρόπος, μάλιστα, που κάποια κέντρα προσπάθησαν να μεταθέσουν τη συζήτηση από την πλήρη αποτυχία του ΓΑΠ και της πολιτικής του στις "κωλοτούμπες" του ΑΣ δείχνει ξεκάθαρα ότι παραμένει εκτός συστήματος -αν ήταν μέρος του θα τον κάλυπταν (όπως τόσους και τόσους).

    Παρά την όποια πικρία λοιπόν, Αντώνης Σαμαράς πιο σταθερά από ποτέ!

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ romios 11/11/2011 21:06:25

      +1000000
      A

  32. Aggelos avatar
    Aggelos 11/11/2011 20:48:47

    "“Δεν υπόσχομαι τίποτε.”"


    αυτο μου αρεσε..

    οι τιμιοι ανθρωποι καιχριστιανοι, δεν υποσχονται ή ορκιζονται για τιποτα..

    αρκει μονο ο λογος τους..

  33. Y. avatar
    Y. 11/11/2011 20:57:24

    Ο Σαμαράς έβαλε τους δύο εντιπροέδρους της ΝΔ στη κυβέρνηση, για να οργανώσουν την υποδοχή του προέδρου τους στις 20/2

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Y. 11/11/2011 21:05:12

      Εντάξει είπαμε βρε Υ...

      • Y. avatar
        Y. @ victoria (true) 12/11/2011 02:43:38

        ...καθ’ υπερβολή

  34. Greek Voter avatar
    Greek Voter 11/11/2011 20:57:47

    Μέσα από το βήμα του Antinews είχαμε όλοι την ευκαιρία να εκφράσουμε, τις τελευταίες μέρες, την υποστήριξή μας ή τη διαφωνία μας στη στάση του Σαμαρά και να ασκήσουμε κριτική με κάθε τρόπο που εμείς θεωρούσαμε ορθότερο ή αποδοτικότερο, προκειμένου να μεταφέρουμε τα σωστά και αληθινά μηνύματα προς τον Πρόεδρο.

    Είναι γεγονός ότι μας πίκρανε πολύ με τη στάση αυτή που επέδειξε και θεωρώ πως έκανε σημαντικά λάθη.

    Και για εκείνον, όμως, θεωρώ πως ήταν μια καλή ευκαιρία, ίσως η τελευταία, να μετρήσει τη φιλία ή τη λυκο-φιλία εκείνων που επέλεξε να αποτελούν το στενό του περιβάλλον.

    Να ξανασκεφτεί πως η παράταξη αυτή διαθέτει στελέχη ικανά, τα οποία θα μπορούσαν με επάρκεια, πατριωτισμό και αυταπάρνηση να συνδράμουν στο δύσκολο έργο του και στους οποίους ίσως να μην έχω δώσει την ευκαιρία που τους αξίζει..

    Ακούγοντας το σημερινό μήνυμά του, αισθάνομαι πως αξίζει να τηρήσω μια στάση αναμονής και να του δώσω τον απαραίτητο χρόνο να ανασυνταχθεί προκειμένου να κερδίσει σταδιακά τη συμπαράστασή μας.

    Πριν μια εβδομάδα έλεγα πως όταν έχεις το λαό μαζί σου οι κλίκες αναγκαστικά σωπαίνουν. Εύχομαι να το αντιληφθεί.

    Ελπίζω να κάνει τις επιλογές του με ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και αν χρειαστεί – που σίγουρα θα χρειαστεί- να μη διστάσει να έρθει σε ρήξη με αυτούς που πρέπει (εντός και εκτός).

    Αντώνη ο λαός περιμένει αλλαγή πλεύσης.

    Μη φοβηθείς να το τολμήσεις.

  35. Jorge avatar
    Jorge 11/11/2011 21:03:45

    Ως παλαιός (πλέον) ψηφοφόρος της ΝΔ και πιστεύοντας ότι το κόμμα αυτό υπάρχει για να εκπροσωπεί το νηφάλια και ώριμα σκεπτόμενο μέρος της κοινωνίας (δε δείχνει να το κάνει πλέον), έχω εκπλαγεί με την επιπόλαιη και αυτάρεσκη συμπεριφορά του:

    Για τη ΝΔ το πρώτο μέλημα, σήμερα που κυριολεκτικά βουλιάζει ο τόπος, είναι οι εκλογές! Σα να μην ήταν κυβέρνηση μέχρι "προχθές", σα να μην έχει ΣΥΝΕΥΘΥΝΗ για τη σημερινή κατάσταση. Γνωρίζω πολύ καλά ότι το χρέος είναι κυρίως τέκνο του ΠΑΣΟΚ και του ιδρυτή του, αλλά η διακυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή έδωσε νέο momentum στο χρέος. Ήταν επίσης επιζήμια για τον τόπο. Ήρθε και η "βοήθεια" του ΓΑΠ και φτάσαμε ως εδώ...

    Βιάζεται όμως η ΝΔ να πιάσει την καυτή πατάτα? Θα κάνει τίποτα διαφορετικό θέλει να πιστέψουμε? (άσχετα με τη συμμετοχή της στη συγκυβέρνηση - περί αυτού πρόκειται φυσικά - ή όχι). Ή μήπως η ΝΔ περιμένει κανά "θρίαμβο" στις εκλογές? Τα ποσοστά είναι λίγο πολύ γνωστά και δείχνουν και πάλι συγκυβέρνηση αλλιώς διαλυθήκαμε!

    Έχοντας λοιπόν μια Ελλάδα που είναι πια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΕΙΛΟΣ ΤΟΥ ΓΚΡΕΜΟΥ και με τους Ευρωπαίους να είναι έτοιμοι, όχι πια να τη βοηθήσουν, αλλά λόγω ΓΑΠ να της δώσουν μια ΣΠΡΩΞΙΑ και να κινδυνεύουμε με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΧΡΕΟΚΩΠΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ, η ΝΔ έχει το χαβά της με τις εκλογές, ακόμα κι ας αυτό σημαίνει να πάνε τα πράγματα στραβά εν τω μεταξύ και να κυβερνήσει τα ερείπια μιας τριτοκοσμικής πλέον Ελλάδας.
    Μπράβο επιτυχία, συγχαρητήρια!

    Η ΝΔ έχει κατρακυλήσει σε πολιτικές πρακτικές του '80 και σε επίπεδο κόντρας ποδοσφαιρικών ομάδων. Χρησιμοποιεί στρατηγικές όξυνσης και πόλωσης, τη χειρότερη προσφορά προς την πατρίδα αυτήν τη στιγμή. Βλέπει το κομματικό συμφέρον πάνω από το εθνικό (που σε τέτοιες συνθήκες, εκτός από εθνική προδοσία, είναι απλώς βλακεία αφού, αν ανοίξει η ρουφήχτρα, θα μας καταπιεί όλους μαζί). Αυτό κύριοι δεν είναι δίψα για εξουσία, αυτό είναι ΤΥΦΛΑ για εξουσία!

    Δε βλέπετε ότι η ευρεία κοινωνία απομακρύνεται από τα κόμματα? Δε σας παρακολουθεί πλέον. Επιμείνετε λοιπόν στο μικρόκοσμό σας, για να τον δείτε να συρρικνώνεται όλο και πιο πολύ και στο τέλος θα καταλήξετε με μία "ΝΔ-ούλα" (και ένα "ΠΑΣΟΚ-άκι" από την άλλη). Μικρά και ξεπερασμένα κόμματα.

    Μετά λύπης ...

  36. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 11/11/2011 21:17:03

    Πάντως για κάποιον που πέτυχε και τους 4 στόχους που είχε βάλει-όπως είπε- πολύ χλωμό τον είδα και δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ευτυχής για τα σπουδαία κατορθώματά του.
    Πρόεδρε, το μόνο που κατάφερες ήταν που έκανες το Δήμα και τον Αβραμόπουλο να μιλήσουν. 2 ολόκληρα χρόνια είχαμε να ακούσουμε τις φωνές τους. Είχαμε πιστέψει πως μουγκάθηκαν.
    Α, και κάτι ακατόρθωτο που μας εξέπληξε ευχάριστα.
    Κατάφερες και ξεκόλλησες τον Αρούλη από τη Μύκονο και επιτέλους θα βάλει τάξη σε καυτά ζητήματα της τρέχουσας πολιτικής σκηνής όπως: όταν βγαίνουμε σε πρωινή εκπομπή βάζουμε ανοιχτόχρωμη μάσκαρα και σε μικρή ποσότητα σε αντίθεση με τις βραδινές που προσθέτουμε και λίγο σκούρο eyeliner.

  37. A.M. avatar
    A.M. 11/11/2011 21:23:44

    Μια διευκρίνηση:
    Άλλο πράγμα είναι η εκτίμηση σε ένα πρόσωπο και εντελώς διαφορετικό ζήτημα η συμφωνία ή η διαφωνία με τις αποφάσεις και τις ενέργειες του συγκεκριμένου προσώπου.

    Στο δια ταύτα...

    Σαφώς και εμπιστευόμαστε τον Σαμαρά σαν την καλύτερη λύση και σαφώς και θα ψηφίσουμε Σαμαρά έστω και σαν «το μή χείρον βέλτισον» και σαφώς και θεωρούμε τον Σαμαρά κατά πολύ περισσότερο πατριώτη από πολλούς άλλους πολιτικούς όπως ο ΓΑΠ ή ο Καρατζαφέρης ή η Ντόρα.

    Διαφωνούμε όμως ΚΆΘΕΤΑ με την όποια συγκυβέρνηση και την όποια υποστήριξη σε μια ΜΉ εκλεγμένη απ' τον ελληνικό λαό «κυβέρνηση» πολλώ δε μάλλον θα τα πάρουμε στο κρανίο ΕΆΝ ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΕΊ και το χρονοδιάγραμμα περί εκλογών στο τρίμηνο.

    Γνωρίζοντας πως και στον Σαμαρά ασκήθηκαν πολύ μεγάλοι εκβιασμοί και πως η απόφαση που πήρε δεν ήταν οικειοθελής - φαντάζομαι πως αν ήταν στο χέρι του άλλες αποφάσεις θάχε πάρει - παρόλα αυτά συνεχίζουμε να διαφωνούμε με την απόφαση συγκυβέρνησης αν και κατανοούμε τις συνθήκες υπό τις οποίες λήφθηκε και εν μέρει και δικαιολογούμε.

    *Όπου πρώτο πληθυντικό βάλτε πρώτο ενικό αν δεν σας εκφράζει η τοποθέτησή μου.

  38. arslonga avatar
    arslonga 11/11/2011 21:25:35

    Ο Σαμαράς έχει πει μέχρι τώρα πολύ ουσιαστικά πράγματα. Η πραγματοποίηση τους είναι πάρα πολύ δύσκολη. Με την προσωπικότητά του και την ιδεολογική του τοποθέτηση κατάφερε να κινητοποιήσει τον κόσμο της ΝΔ και να αποφύγουμε τα χειρότερα μετά την πτώση της κυβέρνησης Καραμανλή. ΄Εκανε φοβερές προσπάθειες να αποφύγει τη διάσπαση της ΝΔ λόγω εσωτερικής (και εξωτερικής υπονόμευσης), έβαλε πολιτικούς στόχους, ακολούθησε συγκρατημένη αλλά κλιμακούμενη τακτική, πήρε ρηξικέλευθες θέσεις και έκανε ορθότατες πολιτικές εκτιμήσεις και προβλέψεις για το πως θα εξελισσόταν η κατάσταση.Έβγαλε λόγους που συγκίνησαν τους πληγωμένους έλληνες και τους έκαναν άλλη μια φορά να ελπίζουν πως αυτή η φορά θα είναι η σωστή.

    Παρουσίασε ελλείψεις κυρίως στα οργανωτικά του κόμματός του και στην ανάδειξη νέων πολιτικών προσώπων. Τα είχε; αν όχι, μπορούσε άραγε να τα βρει;
    Ορθότατα διέγνωσε ότι κάθε μέρα που περνούσε με τον γαπ στην εξουσία ήταν μια μέρα πιο κοντά στην απόλυτη καταστροφή. Η συμμετοχή του στην απομάκρυνση του γαπ είναι ό,τι περισσότερο μπορούσε να προσφέρει τη δεδομένη στιγμή.

    Υπέστη φοβερή και ύπουλη διάβρωση από το πολιτικοοικονομικό κατεστημένο και τα ΜΜΕ και μέσα και, το κυριότερο, έξω από την Ελλάδα ώστε να φαίνεται ότι δεν μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική λύση στον γαπ. Αυτό έχει ανυπολόγιστες συνέπειες για την Ελλάδα.
    Η απόφασή του για "συγκυβέρνηση" λόγω των συγκυριών και των συμφερόντων που παίζονται σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο είναι απόφαση με γνώμονα την Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι υποβάθμισε τους κινδύνους του αντίκτυπου στο εσωτερικό, αλλά οι κίνδυνοι της μη σύμπραξης, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, πρέπει να ήταν πολύ μεγαλύτεροι. Πιστεύω ότι ήταν μεγαλύτεροι.

    Με τις "αποκαλύψεις" των τελευταίων ωρών και τις ενδοκομματικές "κινήσεις", δεν τίθενται εν αμφιβόλω οι συνεργάτες του. Τίθεται ο ίδιος. Μακάρι όσοι συζητούν αυτό το το θέμα να έχουν υπολογίσει που πάνε.
    ΄Οσο για την συγκυβέρνηση, δώστε μια ευκαιρία στον Σαμαρά, έχει πάρει μεγάλο ρίσκο σε βάρος των προσωπικών του συμφερόντων. Μακάρι να βγει νικητής το εθνικό συμφέρον. Είναι για όλους μας.

  39. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 11/11/2011 21:40:53

    Βαθιά ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ τίποτε άλλο..

  40. σταμ avatar
    σταμ 11/11/2011 21:42:06

    κε Σαμαρα για να ξανασυναντηθουμε πρεπει πια να ελθης εσυ στους δρομους !

  41. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 11/11/2011 21:44:22

    Αξιότιμε και αγαπητέ Αντώνη Σαμαρά, έτσι έπρεπε. δυστυχώς. δεν πειράζει. Μα τα μάτια δεν παρασαλεύουν από τους στόχους μας. Έσω δυνατός. Έσω έτοιμος.

  42. Ηλίας avatar
    Ηλίας 11/11/2011 21:48:08

    "Δεν υπόσχομαι τίποτε."
    Ώπα Σαμαρά. Τι θα πει δεν υπόσχεσαι τίποτα. Μετά από όλα αυτά που συνέβησαν βγαίνεις και μας λες δεν σας υπόσχομαι τίποτα;;; Κι εγώ δλδ γιατί να σε ξαναπιστέψω και να σε εμπιστευτώ; Εγώ και όλοι μας δεν θέλουμε υποσχέσεις για αυξήσεις, φοροαπαλλαγές και τα σχετικά. Δεν στράφηκε ο πικραμένος πολίτης σε σενα γι αυτά. Στράφηκε σε σένα ο Ελληνας γιατι του υποσχέθηκες ΕΛΠΙΔΑ,ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ για τη χώρα του. Και ενω σε στηριξε εν μεσω φτωχειας, απογοητευσης και απαξιωσης εσυ τι εκανες την κρισιμη στιγμη;;; Τη στιγμη που το καθεστως κατερρεε;;; Τη στιγμη που ο λαος ξεκινησε να παιρνει το λογο με το ζορι για τη ζωη του ενω κανεις δεν του ζητουσε το λογο;;;ΣΥΝΕΠΡΑΞΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ, ΟΙ ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟ...ΕΥΡΩ [!] ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΡΟΠΟ.
    Δε θα σχολιασω παραπανω τη σημερινη δηλωση γιατι θα πω καμια βαρια κουβεντα.
    Μενω ομως στο "δεν σας υποσχομαι τιποτα" και σου λέω φιλε και συντοπιτη Αντωνη Σαμαρα:
    ΟΥΤΕ ΕΓΩ. ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΙ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΗΣΕΤΕ.

    • cobalt avatar
      cobalt @ Ηλίας 11/11/2011 23:07:49

      Ενώ άμα σου έλεγε "Λεφτά υπάρχουν" ε;

      ή αλλιώς:

      - "Θα σας φτιάξουμε σχολεία!"
      - "Μα δεν έχουμε παιδιά!"
      - "Θα σας κάνουμε και παιδιά!!"
      Τότε θα ήταν καλά;

      ή αλλιώς

      ΤΥΦΛΟΙ ΤΑ Τ' ΩΤΑ ΤΟΝ ΤΕ ΝΟΥΝ ΤΑ Τ' ΟΜΜΑΤ' ΕΙ

      • AX EUROPH avatar
        AX EUROPH @ cobalt 11/11/2011 23:28:38

        Εκείνη η περίφημη επαναδιαπραγμάτευση ; Πάει και αυτή ; Θεωρήθηκε υπόσχεση και απορρίφθηκε ;

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ AX EUROPH 12/11/2011 01:39:32

          Οι θέσεις μας δεν είναι πουκάμισα για να τις αλλάζουμε

  43. ΕΥΑΓΟΡΑΣ avatar
    ΕΥΑΓΟΡΑΣ 11/11/2011 21:58:33

    Καπετάνιε κράτα την γέφυρα !!!!!!

  44. PANOS avatar
    PANOS 11/11/2011 22:14:46

    Συγχαρητήρια Πρόεδρε. Ήταν ότι έπρεπε αυτή η δήλωση. Σε στηρίζουμε απόλυτα στο δύσκολο έργο σου. Εγώ προσωπικά είμαι υπερήφανος που είσαι ο ηγέτης μας.

  45. giorgos avatar
    giorgos 11/11/2011 22:19:12

    Ελπίζω να κάνει τους Έλληνες εθνικά υπερήφανους και να δούμε τους ξένους ξανά στα μάτια.
    Να δώσει όραμα στους Έλληνες ότι αξίσει να παραμείνεις στην χώρα για να δώσουμε ένα καλύτερο αύριο στα παιδιά μας.Γιατί οι γενιές των 25 ετών και άνω είναι χωρίς όραμα, ελπίδα για αυτούς τουλάχιστον αν δουν για τα παιδιά τους.
    κ. Σαμαρά η χώρα και εσείς είμαστε στο ποιο κρίσιμο σταυροδρόμι της σύγχρονης ιστορίας μας ελπίζω να ανταποκριθείτε, να πάρετε αποφάσεις με γνώμονα το συμφέρον τις χώρας και τον κατοίκων της.

  46. m.s avatar
    m.s 11/11/2011 22:23:47

    Συμπέρασμα.
    Α. Οι αντιπρόεδροι Δήμας και Αβραμόπουλος πρέπει να κάνουν λίγο υπομονή, μέχρι να έρθει και το ιππικό.
    Β. Αναβαθμίστηκε καλαισθητικά η Βουλή με τον ερχομό της Κουντουρά.(όχι πως οι άλλες Ν.Δημοκράτισσες πάνε πίσω...αλλά έχει ένα αέρα ρε παιδί μου...)
    Γ. Παπανδρέου: θα αναστενάξουν πετάλια και κουπιά... μέχρι εκεί ...παραπέρα δεν το βλέπω..γυάλιζε ή μου φάνηκε το μάτι του Βενιζέλου;;
    Δ. Παπαδήμος : Θα δει τι εστί βερίκοκο όταν θα απλώσει το χεράκι του στο Πασοκικό κομματικό κράτος . Καλό είναι να το προσπαθήσει όμως … μη τα περιμένει όλα από τον Αντώνη… θα έχει και ΜΕGAλη βοήθεια…
    Ε. ΝΔ .Μη περιμένετε να σας ψηφίσουν κρυφοΠασόκοι και κρυφοΚουκουέδες… θα κλαίγονται μέχρι τις εκλογές ‘Αντώνη μας πρόδωσες’!!!!
    ΣΤ. Τα γομάρια τελικά αντάμωσαν στη Βουλή.
    Ζ. Σταματάει και αντιστρέφεται η όποια διαρροή προς το ΛΑΟΣ γιατί πλασαρίστηκαν σε υπουργεία αρένες και όχι κυριλέ που φτιάχνεις πρόσωπο…σαν αυτά της ΝΔ …
    Η. Αν η ΝΔ δεν ‘στήριζε΄ και η κυβέρνηση μέσα στους τρείς μήνες πετύχαινε (το θεωρώ απίθανο) θα μετρούσε απώλειες, αν αποτύχει (το πιο πιθανό) αναλαμβάνει και τα υπόλοιπα υπουργεία με πιθανή αυτοδυναμία από τις εκλογές και κάνει δώρο στο Πασόκ μια επτάκοπο με πηδαλιούχο να κάνουν παρέα στο ΓΑΠ.

  47. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/11/2011 22:42:38

    Αγαπητοί συνέλληνες
    τις τελευταίες μέρες παρακολουθούμε εμβρόντητοι καταιγιστικές εξελίξεις για την πατρίδα μας. Καλούμεθα σε απίστευτα μικρό χρόνο, να επεξεργαστούμε και να αφομοιώσουμε τεράστιο πλήθος πληροφοριών. Και είναι τώρα η ώρα, που πρέπει με πολύ προσοχή να ξεχωρίζουμε την αλήθεια από το ψέμα.
    Είναι φυσικό σε όλους να δημιουργούνται αμφιβολίες για τις προθέσεις του Αντώνη Σαμαρά.
    Παρακολουθώ όμως με προσοχή τις προσπάθειες αποδόμησης του.
    Σήμερα σε άρθρο του στο Βήμα ο καθηγητής Νομικής του ΑΠΘ, τον βάζει στο ίδιο τσουβάλι με τον ΓΑΠ και ζητάει να αποχωρήσουν και οι δύο από την πολιτική σαν "συνυπεύθυνοι για την κατάσταση της χώρας" !!!!!!!!
    Παρακολουθώ έκπληκτος πως τον αντιμετωπίζουν ντόπια και ξένα ΜΜΕ αλλά και το σύνολο των πολιτικών της Ευρώπης, ακόμα και αυτών του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος.
    Μήπως τελικά είναι αυτό που πρέπει να προσέξουμε;
    Μήπως αυτό δείχνει, πως ξέρουν από τώρα, ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα είναι δύσκολος συνομιλητής τους;
    Μήπως έχουν καταλάβει ότι δεν είναι προσκυνημένος;
    Εμένα τουλάχιστον, αυτό διαλύει τις όποιες αμφιβολίες και "του έχω εμπιστοσύνη", όπως ζήτησε.

  48. DimitrisBakoulas avatar
    DimitrisBakoulas 11/11/2011 22:43:15

    Θεωρείς τον ευατό σου ανεύθυνο των ευθυνών του ανοίγματος της Κεντρκής πύλης?Με κάνεις και γελώ!!!Φαντάσου δηλ. να μπεί ο εχθρός και με ντουφέκι Λάκυ.......,θα σηκωθείς να λακίσεις και το παρών δεν θα δώσεις!!!Άρα όπως γράφεις και καλά το γράφεις θα μείνουν τα μνημεία,τα ερείπια,τα δάση, τα βουνά,οι παραλίες κ.λ.π. Επομένως ο Σαμαράς θα'ναι βλάκας αν Κυβερνήσει τη χώρα για κάτι λαμόγια-Λάκυδες σαν και σένα!!!Άλλα έτσι είναι πάντα,αυτά που νιώθει κάποιος,αυτά γράφει!!!Άλλοι είναι αυτοί που χύνουν ιδρώτα και αίμα!!!

    • manos avatar
      manos @ DimitrisBakoulas 12/11/2011 08:34:37

      Ξαναλέω παιδί μου. Εδώ θα είμαστε. Μην λες μεγάλα λόγια.
      Ναι, και δεν φέρω ευθύνη για την προδοσία.
      Λαμόγιο είσαι εσύ και οι όμοιοι σου.

  49. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/11/2011 22:45:56

    Δαναέ
    Ο Σαμαράς έκανε αυτό πού έπρεπε να κάνει.
    Αντέδρασε σωστά τίς τελευταίες μέρες καί φρόντισε νά μήν αφήσει τήν χώρα να καεί.
    Τό πρώτο καί κύριο ήταν νά μπεί σέ καραντίνα ο πυρομανής καί όχι νά τού δοθεί χείρα βοήθειας.
    Δύσκολοι χειρισμοί σέ μιά δύσκολη περίοδο. Μπράβο.

    • danaos avatar
      danaos @ Ιαπετός 11/11/2011 23:15:03

      Φθάσατε βλέπω με το καλό!Τα λέμε!

  50. leonidas avatar
    leonidas 11/11/2011 22:50:48

    "Να δημιουργηθεί μεταβατική κυβέρνηση που θα ξεμπλοκάρει την έκτη δόση και θα προχωρήσει τη νέα δανειακή σύμβαση."

    ποσο θα την προχωρησει προεδρε την συμβαση?

    καλες οι ατακες αλλα καλητερα τα γεγονοτα. ποια η αλλη συνταγη? το αλλο μειγμα πολιτικης ?η εξεταστικη? αυτα μαλλον δεν ηταν πουκαμισα αλλα φανελακια ασπρα που τα αλλαζουμε καθε μερα.

    ποιος θα μας δωσει ελπιδα σημερα? ποια ειναι η ελπιδα μας ποια? ποιος θα μας βγαλει απο αυτην σκατοκατασταση? ποιος θα κοιταξει στα ματια τoν σαρκοζι και την μερκελ για να εξασφαλισει την καλητερη συμφωνια .

  51. anonymous avatar
    anonymous 11/11/2011 23:05:08

    Τα κομματικά δε μας ενδιαφέρουν. Το εθνικό συμφέρον όμως ναι. Παρόλο που στο άκουσμα του δημοψηφίσματος έπεσα από τα σύννεφα θεωρώ ότι αν εξελισσόταν ομαλά κι έβγαινε ΟΧΙ τότε θα είχαμε περισσότερα όπλα.

    • m.s avatar
      m.s @ anonymous 12/11/2011 09:33:32

      ναι ναι... τόξα , σφεντόνες ματσούκια

  52. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/11/2011 23:20:46

    Αντώνη, αυτοί που έστησαν τη ζαριά γιατί ποντάρισαν στην κοινωνική σου ευαισθησία, δεν λογάριασαν την εθνική σου συνείδηση. Προσωπικά σε αυτήν λογαριάζω και σ’ αυτήν έχω επενδύσει τις προσδοκίες μου, για τη διαφύλαξη της Εθνικής μας Αξιοπρέπειας. Σου έχω εμπιστοσύνη!

  53. ageliki avatar
    ageliki 11/11/2011 23:29:10

    Na mou exete empistosini kai sas kitw sta matia afto ta lei OLA

  54. Stefanos avatar
    Stefanos 11/11/2011 23:36:45

    το σαββατοκύριακο θα έχει δημοσκοπήσεις.......40% θα έχει η κυβέρνηση παπαδήμου γιατί έτσι θέλει το σύστημα!!!

  55. Kostaz avatar
    Kostaz 11/11/2011 23:40:20

    Αυτή τη φορά ο Σαμαράς απέδειξε πως κάθε άλλο παρά βλάκας είναι! Απλά στην πολιτική πρέπει να κάνεις και σκόντο καμμιά φορά..
    Θα τους την σκάσει εκεί που δεν το περιμένουν..
    Να μου το θυμηθείτε....

  56. BlueSky avatar
    BlueSky 12/11/2011 00:04:48

    Ένα γράμμα προς τον Πρόεδρο, από κάποιον ΝΔκράτη, προσηλωμένο στις αρχές και την ηγεσία του κόμματος και ειδικότερα προσηλωμένο σε έναν πολιτικό αρχηγό, ο οποίος κέρδισε αυτό που είναι, με το σπαθί του:
    Πρόεδρε λένε:
    ''Η ΝΔ και εσύ, είστε οι μεγάλοι χαμένοι της μεταβατικής συγκυβέρνησης''.
    ''Εάν κοιτάξει κανείς τα καθεστωτικά ΜΜΕ , προσπαθούν με κάθε τρόπο να σ' αφήσουν στη γωνία''.
    ''διαδίδεται διαμέσου άρθρων, σχολίων απλών πολιτών στο διαδίκτυο, όπως και επίσης μέσω διαφόρων συζητήσεων σε δρόμους, καφενεία κλπ...ότι την μεγαλύτερη ζημιά από αυτή την συγκυβέρνηση την υπέστη η Νέα Δημοκρατία.
    ''Διαδίδεται ότι η ΝΔ επισύρει αυτή τη στιγμή την μεγαλύτερη μήνη της κοινωνίας.''
    '' Διαδίδεται συνεχώς ότι από τη στιγμή που ο κ. Σαμαράς αποφάσισε να πει ναι στην νέα δανειακή σύμβαση και ακόμα χειρότερα, να πει ναι σε συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ (που κατηγορούσε για την καταστροφή της χώρας), αλλά και με τον ΛΑΟΣ (τον οποίο κατηγορούσε ως εξαπτέρυγο της καταστροφής), η Νέα Δημοκρατία και όλοι οι οπαδοί της μπήκαν στο κάδρο του μνημονίου''.
    ''Διαδίδεται ότι οι οπαδοί της ΝΔ αντιμετωπίζουν τώρα και τη χλεύη των οπαδών του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ, οι οποίοι μας καλοσωρίζουν στις μνημονιακές δυνάμεις του τόπου''.
    ''Διαδίδεται ότι από αυτό το κάδρο η ΝΔ, δεν θα καταφέρει να βγει μάλλον ποτέ''.
    ''Διαδίδεται ότι στις 19 Φεβ 2012 δεν θα υπάρξει ποτέ αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ, προσπαθώντας από τώρα να χειραγωγήσουν τον λαό, επενδύοντας στο ότι οι έλληνες έχουν μνήμη χρυσόψαρου.
    '' Διαδίδουν ότι ο λαός δειλά φυλλορροεί προς το απαράδεκτο ΠΑΣΟΚ, γιατί η ηγεσία της ΝΔ, το ανάστησε λίγο πριν τον πολιτικό του θάνατο , αποκαθιστώντας το στη λαϊκή συνείδηση, δικαιώνοντας και μάλιστα εκ των υστέρων και καθυστερημένα, την μνημονιακή του πολιτική''
    ''Διαδίδουν ότι ο λαός φυλλορροεί και προς τον ΛΑΟΣ, το οποίο αποκαθιστάθηκε στις συνειδήσεις, νομιμοποιώντας το ως σοβαρό κυβερνητικό εταίρο (αν είναι δυνατόν) ανάγοντάς του άξιο ψήφου από τους έλληνες δεξιούς.
    '' Διαδίδεται ότι θα θεωρήσουν τη ΝΔ, συνυπεύθυνη στις επερχόμενες απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, περικοπές δαπανών, στους φόρους, στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, στην επιτροπεία της Γερμανίας κ.λ.π.''
    Και επειδή γνωρίζουμε από παιδιά τι εστί το συμμοριτοπασόκ , αναρωτιέμαι σε ποιον θα φορτώσουν όλα αυτά, η προπαγάνδα της διαπλοκήςτά; Ελπίζουν ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα ξαναδούμε αυτοδυναμία της Νέας Δημοκρατίας. Τα καθεστωτικά ΜΜΕ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΝ ΜΕ ΚΆΘΕ ΤΡΌΠΟ να ανάγουν σε άξιο κυβερνητικό εταίρο το τηλεκόμμα ΛΑΟΣ με όποιο άλλο κόμμα ξεπεταχτεί από τον Κεντροδεξιό χώρο.
    Πρόεδρε, η εντολή της 29 Νοε 2009, ισχύει!!!!!. Θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να την αμαυρώσουν, αλλοιώσουν, υποτιμήσουν, υπονομεύσουν. Αλλά η αξία της παραμένει βαθιά στην καρδία μας και έχουμε υποχρέωση να βοηθήσουμε με κάθε τρόπο στην υλοποιησή της, προκειμένου 20 Φεβ 2012 η Ελλάς να ξαναποκτήσει αξιά κάτω από τις φτερούγες σου.
    Πρόεδρε, στο χέρι σου είναι να διαψεύσεις και να ξεσκεπάσεις τις προθέσεις αυτών που έχουν ως ίνδαλμα τον γερμανό στρατηγό Γκέμπελς. Πρόεδρε ,ξέρω ότι πιέστηκες αφόρητα, αλλά έχεις τη μοναδική ευκαιρία να αποτινάξεις τον γερμανικό ζυγό από την ελλάδα, όπως κάποτε αντιστάθηκαν άξια πρόσωπα της ένδοξης ελληνικής ιστορίας.
    Σταματάμε τη γκρίνια, συντασόμαστε στο χαράκωμα , μαχόμαστε με ορίζοντα την τελική ημερομηνία του πολέμου ενάντια στο καθεστωτικό πασόκ.
    Μας κοιτάς στα μάτια, το ίδιο κάνουμε και 'μεις. Δεν υποσχέθηκες τίποτα (και καλά έκανες), υποσχέθηκες όμως: '' ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ'' και αυτή είναι αρκετή να παλέψουμε πλάι σου.

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ BlueSky 12/11/2011 10:42:53

      Φίλε μου, αυτήν την κατάθεση ψυχής την προσυπογράφω στο ακέραιο! Παρακαλώ δε τον Φάκτορα να την αναρτήσει ξεχωριστά, της αξίζει!

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ Aφροδίτη 12/11/2011 11:10:57

        Ευχαριστώ αγαπητή Αφροδίτη!
        Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς Μπλε Ουρανός.

  57. Chris avatar
    Chris 12/11/2011 00:07:45

    Θεωρώ τεράστιο λάθος το σημερινό διάγγελμα!

    Ποιος τον συμβουλεύει;;;;;;

    Γιατί να κάνει διάγγελμα; Γιατί;

    Για να απολογηθεί; Για ποιο πράγμα; Για να δώσει εξηγήσεις; Σε ποιούς; Μία μέρα μετά την συμφωνία για Κυβέρνηση βγήκε και το μόνο που είπε είναι ότι θα γίνουν εκλογές τον Φεβρουάριο. Δηλαδή και όσοι είχαν δει ως θετική την κίνησή του, να τους χάσει και αυτούς!

    Επίσης τόσες ημέρες ακούω ότι στόχος ήταν να φύγει ο ΓΑΠ. Αλοίμονο!!!

    Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΠΑΤΡΙΔΑ!!! Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ.

    Τι και αν γίνει Πρωθυπουργός μετά από 3-4 μήνες... έσωσε την πατρίδα από τις βλακείες και τα εγκλήματα του ΓΑΠ. Και τίμια συμφώνησε σε μία κυβέρνηση και έβαλε και τους 2 Αντιπροέδρους της ΝΔ.

    Αυτό έκανε!

    Όλοι ξέρουμε και ποιο ήταν το δίλημμα που είχε και όλοι ξέρουμε ότι πήρε την σωστή απόφαση. Τέλος. Τι θα έκανε ακόμα και ο μεγαλύτερος ηγέτης; Τι θα προτιμούσε; την Δραχμή;

    Και χωρίς να έχει καμία ευθύνη! Μα καμία!!!

    Υ.Γ. Πρώτη φορά γράφω τόσο θυμωμένα αλλά νομίζω ότι δίπλα στον Πρόεδρο είναι άσχετοι άνθρωποι που τον καταστρέφουν.

    • kostas* avatar
      kostas* @ Chris 12/11/2011 02:57:16

      οτι και αν τον συμβουλευουν μην τον υποτιμας τον ιδιο , ετσι ενιωσε και ετσι εκανε ...Το πολιτικο συστημα δεχθηκε ενα χαστουκι απο την διαπλοκη , πρεπει να το παρουμε το μαθημα μας αν θελουμε να τους νικησουμε !

  58. stanley@gr avatar
    stanley@gr 12/11/2011 00:09:25

    γεια σου Λορεττα.

  59. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 12/11/2011 00:12:14

    Δεν σας κάνει εντύπωση η στροφή που έκανε ξαφνικά? Ακόμη κι αν δεν πίστευε αυτά που έλεγε, ακόμη κι αν έβαλε πλάτη στον ΓΑΠ, δεν θα τολμούσε να αναιρέσει όλα όσα υποστήριζε δύο χρόνια τώρα, εκτός κι αν προέκυψε κάποιος πολύ σοβαρός λόγος, ίσως παρόμοιος με αυτόν του ΚΚ. Είναι δυνατόν να θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά? Ας κάνουμε λίγο υπομονή.

  60. stanley@gr avatar
    stanley@gr 12/11/2011 00:12:25

    ποιος λεει οχι; οταν εισαι κομμα εξουσιας εχεις να αντιμετωπισεις με ρεαλισμο ακομη και τα οραματα σου. οταν οι επιλογες γινονται με το μαχαιρι στο λαιμο...

  61. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 12/11/2011 01:07:36

    Η χειροτερη για εμενα ενεργεια του Αντωνη Σαμαρα ηταν εξαρχης η αποδοχη
    του εκβιασμου της Γερμανικης και Γαλλικης πολιτικης ηγεσιας για να δεχτει
    με το ζορι την συναινεση....
    Ηταν βαρυτατη προσβολη στην Εθνικη αξιοπρεπεια και τους Δημοκρατικους
    θεσμους της Πατριδας ...
    Ο εκβιασμος αυτος αποτελει καταρρακωση της συνοχης και της αλληλεγγυης
    μεταξυ των εταιρων της Ευρωπαικης Ενωσης
    Η ευρωπαϊκή ενοποίηση δημιουργηθηκε ως ένωση κρατών θεμελιωμενη πάνω στις αρχές της συνεργασίας, του αμοιβαίου σεβασμού και της προσήλωσης στις Συνθήκες.
    Ειναι ντροπη για την Γαλλικη και Γερμανικη πολιτικη ηγεσια η συμπεριφορα
    αυτη απεναντι σε ενα Εθνος που παντα πολεμουσε στην πρωτη γραμμη του αγωνα οπως προσφατα εγραψε και ο Βρετανος ιστορικος Μαρκ Μαζαουερ
    σε ενα συγκινητικο αρθρο του στους Νιου γιορκ ταιμς.
    Πριν λιγες μερες θρασυτατα ο Φινλανδος Ολι Ρεν απευθυνθηκε στην Ιταλικη
    πολιτικη ηγεσια ξεκινωντας την επιστολη του λεγοντας:
    <>
    Εχουμε δηλαδη απαραδεκτη συμπεριφορα οχι μονο απο εταιρους αλλα και απο
    επισημα οργανα της ενωσεως στην οποια ανηκουμε
    Φοβαμαι οτι η Ευρωπαικη Ενωση μετατρεπεται με γοργο ρυθμο ως Λυκοσυμμαχια αρνουμενη να αποδεχτει τις καταστατικες αρχες ιδρυσης της.

  62. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/11/2011 01:30:12

    Εγώ το πιστεύω. Και σίγουρα πολλοί άλλοι εδώ αλλά και εκτός διαδικτύου. Μην σας παίρνει από κάτω!

  63. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/11/2011 01:53:14

    Γερά Αρχηγέ!

  64. Α.Π. avatar
    Α.Π. 12/11/2011 02:00:05

    Προεδρε διαφωνω καθετα με τις τελευταιες επιλογες σου. Ευχομαι ολοψυχα ομως , να εχεις δικιο.

  65. gynner avatar
    gynner 12/11/2011 02:04:28

    Πάντως το μήνυμα το έλαβες Αντώνη.Σε είδα λίγο ζορισμένο η ιδέα μου ήταν;Μην υποτιμά λοιπόν κανείς τη δύναμη του Λαού γιατί το πληρώνει.Και ας μην ξεχυνόταν το ποτάμι του κόσμου την 28η Οκτωβρίου σε όλες σχεδόν τις πόλεις της χώρας και θα βλέπαμε αν θα είχε ξεκουμπιστεί ο "πατριώτης ΓΑΠ".

  66. kostas* avatar
    kostas* 12/11/2011 02:54:54

    Δεν πειραζει που δεν σου 'ρθε η ζαρια , τζογαρισες στο Ονειρο και εισαι ετοιμος για ολα ...."Μα να το ξερεις Κερδισμενος ειναι τελικα αυτος που χαμογελα μπροστα στην Καρμανιολα " http://www.youtube.com/watch?v=hhZ0FnuFQDw .

    Αφιερωμενο Προεδρε ...Αλλωστε η μεγαλη πικρα που αντικρυσες σε αυτο το μπλογκ απο προχθες εχει να κανει απο τις μεγαλες προσδοκιες που εχει ολος ο κοσμος στο προσωπο σου και την ΠΙΣΤΗ του σε σενα ! Εδω για 20 χρονια ησουν ο "Προδοτης" και γυρισες για να φωναζουν "Ελλας Ελλας Αντωνης Σαμαρας" ακομα και αυτοι που σου πεταγαν τις βιδες !!! Η μεγαλη Μαχη ειναι τωρα , υπεκυψαμε στη Διαπλοκη φαγαμε ενα χαστουκι αλλα ειμαστε ετοιμοι για τη Μεγαλη Μαχη !!! Πρεπει να παμε σε εκλογες και πρεπει να ειμαστε διπλα σου για να το καταφερουμε αυτο !!! το συστημα θα παιξει τα ρεστα του εναντιον σου τωρα που θα βρισκει ζαλισμενο ! Εμεις οι Πικραμενοι οφειλουμε να μην γινουμε Ποτε Πιονια του και να ανασυνταχθουμε πλαι σου για το Καλο της Πατριδας ! Αλλωστε τα χουμε πει δεν μας χρωστας δε σου χρωσταμε ...Σε ¨"Αλλους" πολυ πιο σημαντικους απο εμας χρωστας να τα δωσεις ολα Πλεον !!!

    " Απο τοτε που ενας Ανεμος με εμποδισε Με ολους Εμαθα να ταξιδευω ..."

  67. task avatar
    task 12/11/2011 07:52:12

    μπορεί ο Σαμαράς προσωρινά να υποχώρησε αλλά μ αυτή την ενέργεια έδιωξε τον ΓΑΠ και όρισε εκλογές, κατι ανέφικτο πριν λίγο καιρό, όταν ζυγίζουμε τα πράγματα καλό είναι να τα βάζουμε όλα στη ζυγαριά.

  68. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 12/11/2011 08:02:22

    Gunner πότε άκουσες τα ίδια λόγια απο τον ΓΑΠ .Τα είπε αγγλικά και δεν τα κατάλαβα;Πρόεδρε προχώρα με αυτήν την φιλοσοφία .Εμείς είμαστε μαζί σου,αλλα να ξέρεις Ότι μια απο τις πιο καθοριστικές αλλα δύσκολες υποχρεώσεις ενός ηγέτη είναι να επιλέγει τα στελέχη του Αυτη η υποθεση δεν αφορά μόνο εσένα αλλα και την Χώρα και τους Πολίτες της

  69. ΘΑΝΑΣΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ 12/11/2011 10:42:57

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΥΡΙΟΙ Η ΝΔ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΠΑΣΟΚ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΘΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ;;
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΝΔ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΦΛΩΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΙΝΑΙΚΟΙ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ SUPER PARADISE.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΝΔ ΘΑΒΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΟΙΟΠΟΙΗΣΗ.
    ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙ.
    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ( ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ, ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ...).
    ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ;; ΧΩΡΙΣ ΑΓΩΝΑ;;
    "ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"
    Υ.Γ: ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΡΩΣΙΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΠΑΠΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΙΚΗ "ΕΥΡΩΠΗ".

  70. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 12/11/2011 11:53:37

    Σταθειτε διπλα του.Ακομη και σημερα θελουν να τον ταπεινωσουν.Ειναι αδιστακτοι.ΕΝΟΤΗΤΑ-ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ-ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Νεοδημοκρατης 12/11/2011 13:59:16

      +10000

  71. DimitrisBakoulas avatar
    DimitrisBakoulas 12/11/2011 13:51:16

    ‎*ΚΑΒΑΦΗΣ*

    Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
    ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
    Ποτέ από το χρέος μη κινούντες·
    δίκαιοι κ’ ίσιοι σ’ όλες των τες πράξεις,
    αλλά με λύπη κιόλας κ’ ευσπλαχνία·
    γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι, κι όταν
    είναι πτωχοί, πάλ’ εις μικρόν γενναίοι,
    πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε·
    πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
    πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους.

    Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
    όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
    πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
    κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

  72. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 12/11/2011 14:17:37

    Δυστυχώς, απ' ότι βλέπω, ξαφνικά γίναμε όλοι πολιτικοί! Και με ιδιαίτερα ...οξυδερκές πολιτικό κριτίριο! Έχω εντυπωσιαστεί από το πόσοι πολλοί είχαν επενδύσει τις πολιτικές τους ελπίδες για την Ελλάδα στον Αντώνη Σαμαρά, ενώ τώρα, δηλώνουν απογοητευμένοι απ' αυτόν. Αν θεωρήσουμε δεδομένη την ειλικρίνειά τους, κάτι για το οποίο προσωπικά αμφιβάλλω πολύ, τότε κρίνονται ως εξαιρετικά βιαστικοί. Το παιχνίδι στην πολιτική σκακιέρα, μόλις άρχισε! Αν και με 1-2, ομολογουμένως, σημαντικές στρατηγικές υποχωρήσεις, ο Αντώνης Σαμαράς ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ τους 4 βασικούς του στόχους, βάζοντας θεμέλια για τα ...αποκαλυπτήρια των πολιτικών του ένθεν κακείθεν αντιπάλων, στην επερχόμενη προεκλογική περίοδο, βασιζόμενος στην εμπιστοσύνη μας, που τόσο ειλικρινά μας ζήτησε και που μερικοί, δυστυχώς βιάστηκαν να την αναιρέσουν, αν του την έδωσαν βέβαια, ποτέ. Όσοι πραγματικά πιστεύουμε στον Αντώνη Σαμαρά και στην ελπίδα που αγωνίζεται να ξαναδώσει στο προδωμένο μας Έθνος και στην Πατρίδα μας, συνεχίζουμε να τον στηρίζουμε πάση δυνάμει, κάθε μέρα και πιο δυνατά, βασιζόμενοι στην μεγάλη του πλέον πολιτική εμπειρία και κυρίως στον ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ του! Αρχηγέ προχώρα. Είμαστε μαζί σου και δεν θα σε αφήσουμε ΠΟΤΕ!

  73. gynner avatar
    gynner 12/11/2011 15:25:37

    Τον Παπανδρέου τον έριξε ο λαός που ξεχύθηκε στους δρόμους σχεδόν σε όλες τις πόλεις της χώρας την 28η Οκτωβρίου κ.Σαμαρά.ΕΣΥ τον στήριξες όταν όλοι βουλευτές του τον είχαν έτοιμο για σουτάρισμα.Και δεν ήταν η πρώτη φορά δυστυχώς.Στο μεσοπρόθεσμο πάλι τα ίδια έκανες.Τώρα αποχαιρέτα την πρωθυπουργία που χάνεις.Να δώ τι θα πείς την Δευτέρα στην ΚΟ και αν θα δώσεις το λόγο στους βουλευτές.Περιμένω απο αρκετούς και ειδικά απο τον Καμμένο με αγωνία τις τοποθετήσεις τους.Και τέλος σε όλους τους φίλους που ψάχνουν δικαιολογίες σε τυχόν πιέσεις απο το εσωτερικό η εξωτερικό,τους απαντώ οτι στις πιέσεις φαίνεται η διαφορά του ΗΓΕΤΗ απο τον αρχηγό ενός κόμματος.