27/05/2010 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: «Η κυβέρνηση μας θα τα αλλάξει όλα»...

Η Νέα Δημοκρατία καταψηφίζει επί της αρχής την «μεταρρύθμιση» του «Καλλικράτη» και δεσμεύεται μόλις έλθει στην κυβέρνηση, άμεσα να αντιμετωπίσει τα πιο κραυγαλέα προβλήματα των συνενώσεων, τόνισε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς κατά την ομιλία του στην Βουλή στην συζήτηση επί της αρχής για το αμφιλεγόμενο νομοσχέδιο.

Η μεταρρύθμιση της Αυτοδιοίκησης είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την εγκαταλείψουμε στα χέρια του ΠΑΣΟΚ, που έχει μπερδέψει την κομματική ιδιοτέλεια και την υστεροβουλία του με το δημόσιο συμφέρον, είπε ακόμα ο πρόεδρος της ΝΔ και πρόσθεσε:

Ο επόμενος «Καποδίστριας» ή ο επόμενος «Καλλικράτης» δεν ξέρω πως θα ονομάζεται. Αυτό είναι το λιγότερο, άλλωστε…Σας υπόσχομαι όμως, ότι θα είναι σχέδιο λειτουργικό, βιώσιμο και αναπτυξιακό. Και πάνω απ’ όλα, σύμφωνο με τη θέληση των τοπικών κοινωνιών. Θα τονώνει την Περιφέρεια, δεν θα την αποψιλώνει. Ενώ θα φέρει νέα πρόταση συνολικής διοικητικής μεταρρύθμισης βασισμένης στις αρχές που έχουμε ήδη διακηρύξει, μόλις το επιτρέψει η δημοσιονομική κατάσταση της χώρας.



Αύριο θα αναθεματίζουν όλοι τον καημένο τον Καλλικράτη, όπως σήμερα αναθεματίζουν τον Καποδίστρια.



Η Ελλάδα έχει, επί αιώνες, πολύ πλούσια αυτοδιοικητική παράδοση.

Που υπήρξε πάντα έπαλξη Ελευθερίας, πηγή Κοινωνικής Συνοχής και εφαλτήριο Ανάπτυξης.

Αυτή την παράδοση την καταστρέφει το Σχέδιο που συζητάμε σήμερα.

Αυτή την παράδοση θα την αποκαταστήσουμε και θα την εκσυγχρονίσουμε εμείς.

Διαβάστε όλη την ομιλία εδώ: http://www.antinews.gr/?p=47486

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 27/05/2010 12:38:01

    Αμην και πότε.

  2. Web Resources.eu avatar
    Web Resources.eu 27/05/2010 12:38:18

    Καμία προσπάθεια για σοβαρότητα !

    Τα δυο μεγάλα παιδιά μου θυμίζουν τα παιδάκια που μαλώνουν για ανιαρά πράγματα και το ένα λέει το αντίθετο από το άλλο μόνο και μόνο για να του τη σπάσει !

    Μέχρι πότε ?

  3. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 27/05/2010 12:51:01

    ..."και είτε με τις αρχαιότητες ,είτε με ορθοδοξία
    των Ελλήνων οι Κοινότητες φτιάχνουν άλλον γαλαξία..."

    • ΛΟΓΟΣ avatar
      ΛΟΓΟΣ @ καθρέφτης 27/05/2010 13:30:52

      Tι να φταίει η Bουλή
      τι να φταιν οι εκπρόσωποι
      έρημοι και απρόσωποι βρε
      αν πονάει η κεφαλή
      φταίει η απρόσωπη αγάπη που 'χε βρει

      Mα η δικιά μας έχει όνομα
      έχει σώμα και θρησκεία
      και παππού σε μέρη αυτόνομα
      μέσα στην τουρκοκρατία

  4. ? avatar
    ? 27/05/2010 13:31:52

    Δεν θα έρθει στην κυβερνηση και έτσι θα προχωρήσει ο Καλλικρατης απροσκοπτα.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ ? 27/05/2010 15:37:51

      Και να έρθει σάμπως θα τον καταργήσει; Τα ίδια λέγανε και για τον Καποδίστρια και τελικά μόνο το Βραχάσι και την Τσαριτσάνη βολέψανε

  5. Dimi avatar
    Dimi 28/05/2010 08:40:51

    Εν όψει Διεξαγωγής των Εσωκομματικών Εκλογών της νέας Νέας Δημοκρατίας
    Κυριακή 30 Μαϊου, 2010. Ωρα 10:00πμ–19:00μμ.

    Οι ψηφοφόροι της νέας Νέας Δημοκρατίας, ζητούμε να μάθουμε ποιοί είναι
    οι υποψήφιοι και οι δεξιότητές τους και για ποιό λόγο, να τους εμπιστευθούμε με τη ψήφο μας.

    Ζητούμε να δημοσιοποιηθούν το Ονoμα, σύντομο βιογραφικό, καθώς και
    τυχόν στήριξή τους στη μέγγενη ΔΝΤ, των υποψηφίων:

    -Νέων Προέδρων Νομαρχιακών Οργανώσεων (ΝΟ.ΔΕ)

    -Προέδρων και Μελών Δημοτικών Τοπικών Επιτροπών (ΔΗΜ.Τ.Ο.) και,

    -Διαμερισμάτων Τοπικών Επιτροπών (ΔΙΑΜ.Τ.Ο.)

    Γιά τους υποψηφίους, Δεν ήταν ενήμεροι:

    Ούτε το Τηλεφωνικό Κέντρο: 210/3354454

    Ούτε η Γραμματεία Οργανωτικού: 210/5285477

    Ούτε η Υπηρεσία Παραπόνων: 210/7418220

    Εμείς όμως, θέλουμε να είμαστε και ενημερωμένοι και
    συνειδοτοποιημένοι Ψηφοφόροι της νέας Νέας Δημοκρατίας.

    Φιλικά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Dimi 28/05/2010 09:11:47

      Dimi, δεν ξέρω αν διάβασες προηγούμενο σχόλιό μου σχετικά με τον πολύμηνο αγώνα που έκανα για να έλθω σε επαφή με την Τ.Ο. της περιοχής μου, που απέβη άκαρπος. Η γραμματεία οργανωτικού δεν γνωρίζει καν τις διευθύνσεις των γραφείων των οργανώσεων. Ζήτησα με επιστολή μου στον υπεύθυνο γραμματέα να δημοσιευθούν στην ιστοσελίδα της ΝΔ οι διευθύνσεις, τα τηλέφωνα και τα ωράρια λειτουργίας των Τ.Ο. - καμμία απάντηση.

      Χθες έλαβα στο κινητό μου μήνυμα από κάποιον που ζητάει να τον ψηφίσω, και επιτέλους με αυτό τον τρόπο έμαθα και τη διεύθυνση του εκλογικού μου κέντρου! Συμπέρασμα: όλα αυτά δεν είναι σοβαρά, κατά τη φτωχή μου γνώμη οι τοπικές οργανώσεις ΔΕΝ λειτουργούν, εγώ δεν γράφηκα για να μετατραπώ από πολίτης σε ψηφοφόρο, και, αν στη ΝΔ ονειρεύονται κινηματικές διαδικασίες, μάλλον χρειάζονται εντατικά σεμινάρια - ούτε στον ύπνο τους δεν πρόκειται να δούνε προκοπή.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 28/05/2010 09:31:37

        http://www.antinews.gr/?p=47365&cpage=1#comment-455767

      • Dimi avatar
        Dimi @ δρόμος 28/05/2010 11:25:44

        Δεν ήμουν ενήμερη γιά τον πολύμηνο αγώνα σας γιά επαφή με την Τ.Ο. της περιοχής σας. Εγώ, έμαθα γιά τη δική μου μέσω Γραμματείας, χωρίς όμως να μου δοθεί κι ο αριθμός τηλεφώνου επικοινωνίας με τη Τ.Ο. Είναι εκπληκτικό το πώς, η διαχείρηση (χωρίς πρόβλεψη) του πιό απλού θέματος, του αυτονόητου, μετατρέπεται σε περιπλοκότητα που ταλαιπωρεί αφάνταστα τους Ελληνες Πολίτες και Ψηφοφόρους.

        Η νέα Νέα Δημοκρατία, παρακαλείται να ενημερώνει την Εκλογική της Βάση έγκαιρα και ολοκληρωμένα γιά τους εκάστοτε Υποψηφίους. Η Μη-Ενημέρωση των Ψηφοφόρων, συνεπάγεται μεγάλη αποχή, ακόμη και ακύρωση των Εκλογών.

        Ψήφος στα τυφλά, σε ό,τι μάς αφορά, ΔΕΝ πρόκειται να χαριστεί Ποτέ! και σε Κανένα.

        Σχετικά με το «Ερωτηματολόγιο Γιά τις ΑυτοΔιοικητικές Εκλογές»:

        Ερώτηση:

        “Ενδιαφέρεσαι να παίρνεις μέρος σε τέτοιες διαδικασίες διατύπωσης της άποψής σου, μέσα από συγκεκριμένα ερωτηματολόγια;”

        Απάντηση: Γιά τους ενδιαφερόμενους να λάβουν μέρος, δεν υπάρχουν τα σχετικά Πεδία:
        Oνοματεπώνυμου / Διεύθυνσης / Ταχυδρομικού Κώδικα

        Το εν λόγω Ερωτηματολόγιο, εφόσον ή μία σελίδα του δεν επαρκεί, μπορεί να είναι διπλής όψεως.

        **

        Ελαβα κι εγώ μήνυμα στο κινητό από άγνωστο υποψήφιο (τό όνομά του διαθέσιμο), ο οποίος ζητά να τον ψηφίσω. Kαι είναι αυτός, ένας πολύ καλός λόγος για να ΜΗ τον ψηφίσω.
        Επειδή, εγώ, ΔΕΝ γνωρίζω απολύτως τίποτα γι’αυτόν. Επειδή τα ερωτήματα τα οποία προκύπτουν, είναι:

        Ποιός; Και με ποιό δικαίωμα; Δίνει ερήμην μας, σε παντελώς αγνώστους σε μάς υποψηφίους, τους αριθμούς τηλεφώνων μας;;

        Οπως υποψήφιος ενδιαφέρεται να δημιουργήσει «Πελατολόγιο», να βάλει βαθειά το χέρι στη τσέπη του και να διαφημιστεί.

        Υφαρπαγή Προσωπικών Δεδομένων Μελών από τα Αρχεία της νέας Νέας Δημοκρατίας, προς ίδιον όφελος, λέγεται “Spam” και είναι ποινικά κολάσιμη πράξη. Αυτό, να το λάβουν σοβαρά υπόψη τους οι επίδοξοι υποψήφιοι “Spammers”.

        Mε την ελπίδα, ότι η καλοπροαίρετη κριτική και αγωνία μας, αγγίζoυν τα ευήκωα ώτα της Ρηγίλλης.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 28/05/2010 11:46:06

        Ευχαριστώ για την απάντηση.

        Εγώ, από τη στιγμή που έγραψα το κινητό μου στην αίτηση εγγραφής νέου μέλους, δεν θεώρησα επιλήψιμο το μήνυμα. Όμως είχα την απαίτηση αυτός ο κύριος, όπως με βρήκε χθες που με χρειάσθηκε, να με είχε αναζητήσει νωρίτερα, για να με ενημερώσει, να μου ζητήσει να πάρω μέρος στις όποιες διαδικασίες τυχόν λαμβάνουν χώρα, να με γνωρίσει με τα παλαιότερα μέλη κλπ.

        Και κάτι ακόμη: αν είχα παρακολουθήσει τη "ζωή" της οργάνωσης, και γνώμη θα είχα για το ποιόν ψηφίζω, και φυσικά ίσως να είχα καταθέσει κι εγώ υποψηφιότητα.

        Μάλλον φαίνεται ότι το σύστημα δεν θέλει να επιτρέψει την παρουσία παρείσακτων. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΑΚΟΥΣ ????

      • Dimi avatar
        Dimi @ δρόμος 28/05/2010 16:43:58

        Κι εγώ Ευχαριστώ. Κι εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Εκλογική Βάση έχει το δικαίωμα να γνωρίζει εμπρόθεσμα ποιούς και με ποιά εχέγγυα υποψηφίους θα εμπιστευθεί με τη ψήφο της. Ποιά είναι η Προστιθέμενη Αξία που θα προσδώσουν στα καθήκοντά τους, ποιά η Ανθρωποκεντρική τους προσέγγιση, ποιά τα μετρήσιμα αποτελέσματα απόδοσής τους.

        Οι καιροί είναι εξαιρετικά κρίσιμοι και πονηροί. Και τα πάντα εκ του αποτελέσματος κρίνονται. Οι Ελληνες σήμερα, είμαστε προδομένοι, εξοργισμένοι κι εξαιρετικά υποψιασμένοι. Τη πολύτιμη ψήφο μας οφείλουμε να δώσουμε με περίσκεψη ΜΟΝΟ σε ΑΦΘΑΡΤΟΥΣ ΑΞΙΟΥΣ, οι οποίοι θα εργασθούν συλλογικά, γιά το Καλό της Πατρίδας.

        Υπάρχει και ο υπαρκτός πονοκέφαλος των 1,000,000+ (έμαθα σήμερα ότι έγιναν 2,000,000!!) Ελληνοποιημένων Λαθρο-ψηφοφόρων που θα επιχειρήσουν να Πρασινο-Ισλαμοποιήσουν την Ελλάδα. Και ν’αλλοιώσουν τα εκλογικά αποτελέσματα υπέρ Jeffrey Μineiko στις Βουλευτικές και Δημοτικές Εκλογές. Kι αυτά τα εγκλήματα εκλογικής αλλοίωσης βεβαίως, θα προκαλέσουν τσουνάμι κοινωνικής οργής και αντιδράσεων, που θα σαρώσουν τα πάντα και θ’ακυρώσουν τις εκλογικές «μαϊμουδιές». Βy default.

        Πιστεύω απόλυτα στη διαφύλαξη της εμπιστευτικότητας. Και θεωρώ σοβαρό ατόπημα την προς ίδιον όφελος, πρόσβαση των υποψηφίων στον θησαυρό Προσωπικών Δεδομένων των Μελών της νέας Νέας Δημοκρατίας.

        Γιά τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σας. Και πιστεύω ότι ο Πρόεδρός μας, και μάς ακούει και καταγράφει τις προτάσεις μας.

        Clara Pacta, Boni Amici
        Καθαρές Συμφωνίες, Καλοί Φίλοι
        ~Κικέρων