#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 17:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Η ΝΔ καταψηφίζει τα μέτρα



«Η σύσκεψη αρχηγών να ασχοληθεί με τη Νέα Μεταπολίτευση και την σύσταση αναθεωρητικής Βουλής !!!»

Η Νέα Δημοκρατία καταψηφίζει τα μέτρα που προτείνει η κυβέρνηση κυρίως επειδή οδηγούν τη χώρα σε μακροχρόνια ύφεση

Κατά την διάρκεια της ομιλίας του ο αρχηγός της ΝΔ άφησε επίσης να εννοηθεί σαφώς ότι το κόμμα του θα ζητήσει διερεύνηση των συγκεκριμένων ευθυνών που βαρύνουν την κυβέρνηση για την πορεία της οικονομίας και των spread το περασμένο εξάμηνο

Η επόμενη θητεία μπορεί να μην σας ενδιαφέρει κ. Πρόεδρε, ενδιαφέρει όμως η πορεία της χώρας,  είπε ακόμα σε μια απόστροφο της ομιλίας του .

Ο κ. Σαμαράς κατηγόρησε ακόμα τον Πρωθυπουργό για πρωτόγνωρη όξυνση. «Η αδυναμία σας σάς γυρίζει πίσω στο παλιό ΠΑΣΟΚ φοβάμαι», είπε χαρακτηριστικά και υπογράμμισε ότι «το ΠΑΣΟΚ παρέλαβε ένα έλλειμμα χρέους και το μετέτρεψε σε κρίση δανεισμού.

Απαντώντας εξάλλου  στις αιχμές του Πρωθυπουργού για σπατάλες στα υπουργεία επί κυβερνήσεως ΝΔ, με παράδειγμα, όπως είπε, υπέρογκες δαπάνες για κουρτίνες, ο πρόεδρος της ΝΔ δήλωσε: «Για την κουρτίνα θα απαντήσω χρηματιστήριο, για να μην πω υποβρύχια».

«Η ελληνική οικονομία παρομοιάστηκε με τον Τιτανικό επί των ημερών σας από τα χείλη του υπουργού Οικονομικών που καλύτερα θα ήταν να μην μιλούσε στο εξωτερικό», πρόσθεσε.

Ο κ. Σαμαράς ξεκαθάρισε ότι μπορεί οι πολιτικές διαφορές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να είναι μεγάλες, ωστόσο, τίποτε, όπως είπε, δεν είναι σπουδαιότερο από την ανάγκη να βγει η χώρα από την κρίση.

«Σήμερα χρεοκοπεί ένα ολόκληρο σύστημα αναδιανομής δανεικών που εσείς δημιουργήσατε» τόνισε και συνέχισε ότι η κυβέρνηση ψάχνει για συνενόχους «και εμείς συνένοχοι δεν γινόμαστε». Ξεκαθάρισε δε ότι το κόμμα του δεν δέχεται καμία σκέψη για αναδιάρθρωση του χρέους και λέει «όχι» στα μέτρα γιατί οδηγούν τη χώρα σε βαθιά ύφεση.

Αναφερόμενος στο συμβούλιο πολιτικών αρχηγών, το οποίο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, σημείωσε ότι θα πρέπει να συζητηθεί μεταξύ άλλων η Νέα Μεταπολίτευση, η ενδεχόμενη μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 αλλά και η σύσταση αναθεωρητικής Βουλής.

Έξι κόκκινες γρεαμμές

Ολοκληρώνοντας την ομιλία του, έκανε λόγο για έξι κόκκινες γραμμές του κόμματός του:

1.Να μην εμπλακεί η Ελλάδα σε οποιαδήποτε διαπραγμάτευση για εθνικό θέμα

2.Να μην υπάρξει καμία σκέψη για αναδιάρθρωση του δημόσιου χρέους.

3.Να μην γίνει ξανά βεβήλωση των ιερών χώρων όπως το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και ο βράχος της Ακρόπολης.

4.Να μην οδηγηθεί η χώρα στον φαύλο κύκλο της οργής που οδηγεί στη βία.

5.Καμία διαφωνία να μην οδηγεί σε διχασμό. "Όσοι κλείνουν λιμάνια κόβουν το ψωμί των Ελλήνων" ανέφερε χαρακτηριστικά και

6.Να μην υπάρξει βιομηχανία εξεταστικών επιτροπών. Ο κ. Σαμαράς δήλωσε ότι η Νέα Δημοκρατία δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και προσέθεσε "ότι το τελευταίο επτάμηνο δεν θα μείνει εκτός της συζήτησης για τη σύσταση εξεταστικών επιτροπών".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 06/05/2010 16:52:25

    ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ 200 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.
    ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ;;;
    ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΔΑ ΟΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ NTINOS 06/05/2010 18:33:03

      Η Μπακογιάννη ψήφισε τελικά ΝΑΙ. Παέι για παραίτηση το κορίτσι

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ NTINOS 06/05/2010 18:41:57

      καλο ταξειδι καλο ταξειδι

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 06/05/2010 16:54:28

    Κατα τα αλλα, ζητω ο δικομματισμος, το συστημα που μας κατεστρεψε.

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 06/05/2010 16:55:56

    Ευχαριστώ κύριε Σαμαρά, απλά και λιτά ευχαριστώ.

  4. Factorx avatar
    Factorx 06/05/2010 17:00:57

    Για την Lazard εμεις δεν γράψαμε αλλενάκι;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Factorx 06/05/2010 17:05:48

      Εσείς πρώτοι από όλους Φάκτορ !!!

      Εξαιρετική πρωτιά !!!

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Factorx 06/05/2010 17:11:45

      Επίσης εσείς γράψατε και το:
      http://www.antinews.gr/?p=43718&cpage=1#comment-439987
      εαν δεν ενθυμήστε...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/05/2010 17:01:15

    Ο Σαμαράς δεν συμφωνεί με αναδιάρθρωση του χρέους - και έχει δίκιο. Η ουσία είναι αυτή! Άρα, προς τι τα κοκκοράκια; Προς τι όλη η σκηνοθετημένη κομματική κόντρα; Κταλαναίνουμε, όπως και αυτοί καταλαβαίνουν πολύ καλά.

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/05/2010 17:02:06

    Φάκτορα, είπε ότι θα πρέπει να συζητήσουν και το θέμα της ακύρωσης του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Εξίσου σημαντικό στοιχείο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/05/2010 17:06:45

      Ακύρωση του νόμου περί ευθύνης υπουργών τους ζήτησε ήδη η "τρόικα". Αλλά το περάσαμε στα ψιλά.

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/05/2010 17:04:58

    Να κάνουν 200 τους βουλευτές, χωρίς συντάξεις (έκανε και το ΚΚΕ μια σωστή πρόταση), να μη μας θεωρούν όλους ανεγκέφαλους (αλλά μόνον τους αδιόρθωτους οπαδούς τους) και να κόψουν για μερικά χρόνια τις κοκκορομαχίες. Τους βαρεθήκαμε, και το ξέρουν.

  8. sawas avatar
    sawas 06/05/2010 17:05:01

    Τέρμα στην πλειοδοσία πυροτεχνημάτων....ένθεν και ένθεν....

    ΕΡΓΑ!!!!!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ sawas 06/05/2010 17:43:04

      Ενθεν κακείθεν. Τα έργα είναι ποιοί θα αντισταθούν. Ποιοί δεν θα σκύψουν το κεφάλι. Η Αριστερά όμως δεν ζήτησε ούτε μείωση βουλευτών ούτε ακύρωση του νόμου περί ευθύνης υπουργών.

  9. otiprepei avatar
    otiprepei 06/05/2010 17:10:00

    Ο Σαμαράς πρέπει να ζητήσει και to εξής:

    A recall election (also called a recall referendum or representative recall) is a procedure by which voters can remove an elected official from office through a direct vote (plebiscite), initiated when sufficient voters sign a petition. Recall has a history dating back to the ancient Athenian democracy.

    Ερευνήστε το στο Google.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ otiprepei 06/05/2010 17:23:33

      Σε ποια χώρα και κάτω από ποιες προυποθέσεις;

    • dtd avatar
      dtd @ otiprepei 06/05/2010 17:45:07

      Καλή ιδέα. κάτι τέτοιο προτείνει και ο Κάμερον στη Βρετανία σήμερα. Ας το δουν στο ΕΛΚ.

  10. Stasa avatar
    Stasa 06/05/2010 17:12:57

    Bρε παίδες τι έγινε??? και δεν έχω τιβι στην δουλειά!!!!!!!!

    • alas avatar
      alas @ Stasa 06/05/2010 17:21:52

      http://www.parliament.gr/videoaudio/default.asp

      • Stasa avatar
        Stasa @ alas 06/05/2010 17:34:40

        φιλάκιιιιιιιιιιιιιι!!! :D

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Stasa 06/05/2010 17:35:56

      Στάσα και όσοι άλλοι δεν έχετε πρόσβαση σε τηλεόραση, δείτε ζωντανά μέσω διαδικτύου

      http://www.parliament.gr/videoaudio/video/par/olo/vouliTVMP.asp

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Γιάννης Σ. 06/05/2010 17:41:46

        Ελπίζω να μην βρίσκει ωραίον τον Τσίπρα...

      • Stasa avatar
        Stasa @ Γιάννης Σ. 06/05/2010 18:05:58

        Eυχαριστώωω!!
        Βρε συ Αγανάκτηση πατερούλης θα γίνει ο άνθρωπος!! :P :P

  11. smoking area avatar
    smoking area 06/05/2010 17:22:44

    Σαν θλιμένο ψυχοσάββατο ηταν ο Καρατζαφερης σήμερα
    Αν κρατησει ο ΛΑΟΣ ένα μηνα ενωμένος ζητημα ειναι

  12. tzager avatar
    tzager 06/05/2010 17:26:16

    ΄Ηταν λίγος, αποσπασματικός, αντιφατικός, φοβισμένος και εκτός πραγματικότητας.

    Στη δευτερολογία του το ΓΑΠ ήταν απλός, έπαιξε με τη δυσλεξία του και με το συναίσθημα (των ΠαΣόΚων αλλά είναι αρκετό τη παρούσα στιγμή) και κέρδισε τις εντυπώσεις.

    Αντίθετα στη δευτερολογία του ο Σαμαράς ήταν χαμηλοφτερουγιασμένος και καθόλου αποφασιστικός και ασφαλής. Και άφωνος....

    • zonitis avatar
      zonitis @ tzager 06/05/2010 17:29:39

      Ελληνικο κοινοβουλιο εβλεπες η σουηδικο;

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ tzager 06/05/2010 17:31:48

      "έπαιξε με τη δυσλεξία του"
      Τι σας δίνουνε ρε παιδιά εκεί στο ΠΑΣΟΚ, έλεος. Μα καλα εντάξει εσυ μπορεί και να βολευτηκες, τα παιδιά σου τα σκέφτεσαι καθόλου;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Αγανάκτηση 06/05/2010 17:37:19

        Η δυσλεξία ως μαθησιακό πρόβλημα έχει να κάνει με το γραπτό λόγο (γραφή και ανάγνωση). 'Οχι με τον προφορικό.
        Πραγματική δυσλεξία έχουν πάρα πολλοί εκεί μέσα, όχι μόνον ο Παπαντρέας. Φοβάμαι, η πλειοψηφία. Πόσοι νομίζετε διάβασαν το κείμενο της συμφωνίας στήριξης;

    • gekapsa avatar
      gekapsa @ tzager 06/05/2010 17:34:17

      Τζαγκερ η αντιπολιτευση για εσωτερική κατανάλωση γίνεται. Για να γραφουν εδώ οι φίλοι τι ωραία τα λέει ο Σαμαράς.Η χρεωκοπημένη Ελλάδα μόνο με το ΔΝΤ σώζεται.

      Εκανε ιστορικό λάθος ο Σαμαράς που καταψηφίζει. Και διασυρεται μιλώντας για αξιοποίηση ακίνητης περιουσίας και ιστορίες για αγρίους που θέλουν χρόνια για να υλοποιηθούν, οταν σε 10 μέρες γίνεται σταση πληρωμών άν δε μας δώσουν λεφτα οι ξένοι

      • Orestios avatar
        Orestios @ gekapsa 06/05/2010 17:39:15

        Πήγαινε να τα πείς αυτά στην εκλογική περιφέρεια και θα δεις τί ντομάτα έχεις να φας.
        Αναλυτικά όμως να τα πεις.
        Όχι διλημματικά.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ gekapsa 06/05/2010 17:39:37

        Πάντως ο Σαμαράς δεν συμφωνεί με στάση πληρωμών, ούτε με αναδιάρθρωση του χρέους, Το είπε σαφώς, και όπως είχα γράψει από μέρες, αυτό ειναι κάτι απολύτως λογικό και προβλέψιμο. Άρα;

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ gekapsa 06/05/2010 17:43:50

        Κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε.
        Αρνειστε την κοινή λογική!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ gekapsa 06/05/2010 17:45:29

        Εγώ κρατώ την ουσία, και η ουσία είναι αυτή: Η ΝΔ δεν έγινε κόμμα της Goldmann Sachs και των "ομογενών" εφοπλιστών του City, ούτε μπορεί εύκολα να γίνει. Δεν μου πέφτει λόγος, αλλά νομίζω, παρά την ταλάντευση, παραμένει Ευρωπαικό Ηπειρωτικό συντηρητικό κόμμα, όπως του Σαρκοζύ και της Μέρκελ (κι εκείνης το κόμμα ταλαντεύτηκε). Και αυτό είναι καλό, λογικό και δείχνει ένστικτο αυτοσυντήρησης, μέσα σε τόσα κακά, παράλογα και αυτοκαταστροφικά που γίνονται γύρω μας.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ gekapsa 06/05/2010 17:53:11

        Τελικά άν κατάλαβα καλά, ο Σαμαράς είπε "όχι στάση πληρωμών, ούτε αναδιάρθρωση του χρέους, παίρνουμε τα δάνεια της συμφωνίας στήριξης από ΕΕ και ΔΝΤ, δεσμευόμαστε για την αποπληρωμή, διαφωνούμε όμως με τον κυβερνητικό χειρισμό και με τον καταμερισμό ευθυνών για το πώς φθάσαμε εδώ, γι αυτό καταψηφίζουμε το εν όλο". Τα λοιπά είναι κομματικές κοκκορομαχίες και οξύτητες για το θεαθήναι, χωρίς ουσία. Όσοι παρουσιάζουν το γεγονός ως "νέο Εμφύλιο", απλώς πουλάνε μούσια.

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ gekapsa 06/05/2010 17:55:29

        @gekapsa

        Μην πέφτεις θύμα λαϊκισμού ότι δήθεν δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τον γκρεμό του ΔΝΤ. Η εναλλακτική πρόταση είναι συγκεκριμένη. Δες αναλυτικά:

        http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=60482&Itemid=486

        http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=58709&Itemid=92

        http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=59858&Itemid=92

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ gekapsa 06/05/2010 18:01:29

        Φίλε Μανώλη Μ., η κομματική συνθηματολογία με τους γκρεμούς του ΔΝΤ κτλ δεν βοηθά. 'Ας προσέχαμε όσο ήταν καιρός, τώρα είμαστε μέσα στη χαράδρα και καλό είναι να λέμε την αλήθεια. Με πορδές αυγά δεν βάφονται.

    • Mind the GAP avatar
      Mind the GAP @ tzager 06/05/2010 17:40:55

      Έλεος! Ο GAP είναι πολιτικός νάνος, ο οποίος σήμερα απογυμνώθηκε, στα μάτια, τουλάχιστον των όσων νοημόνων παρακολούθησαν τις ομιλίες. Ο Σαμαράς με την ομιλία του, έδειξε στοιχεία, πρώτα και κύρια, σοβαρού πολιτικού, αλλά συγχρόνως έδειξε στοιχεία πατριώτη και εθνικού ηγέτη. Έχω την εντύπωση ότι κάτι αμερικανοτσολιάδες, (σε όλα τα κόμματα και τις παρατάξεις)θα χάσουν τον ύπνο τους.

      • alas avatar
        alas @ Mind the GAP 06/05/2010 18:05:41

        το θέμα είναι ότι όλα τα μιντια ιντερνετικά-τηλεοράσεις είναι δικά τους και δεν πρόκειται να δείξουν τίποτα από όσα είπε ο Σαμαράς.. θα κόψουν και τα σαρδάμ με τα άλογα του jeffrey και θα τον παρουσιάζουν ηγέτη και καλά.. ήδη στο νετ τα πασοκομπλόγκς λένε μόνο για τον jeffrey και τίποτα για το σαμαρά..

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tzager 06/05/2010 17:48:40

      Και μετά ξυπνησες.Κι αυτός ο λαοφιλέστατος αρχηγός που προσκυνάς, το ΓΑΠ, θα περάσει το νομοσχέδιο που θα μου κόβει τρείς συντάξεις και λες ότι κέρδισε τις εντυπώσεις. Βρε πάτε καλά; ΄Ετσι ικανοποιείσθε αναμετάξυ σας οι πρασινοφαιοί; Ξυπνήστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε .......Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει κι ο Λιακόπουλος.

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/05/2010 17:50:57

        Φοβάμαι πως το "καιρός γαρ εγγυς" αφορά τη διάλυση της ΝΔ.
        sorry

      • alas avatar
        alas @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/05/2010 18:01:28

        μάλλον το πασοκ θα φύγει νύχτα.

  13. anonyme avatar
    anonyme 06/05/2010 17:32:07

    είπε ότι θα συμφωνήσει με επιμέρους αρθρα του νομοσχεδίου
    και αυτό ερχεται σε αντίθεση με τις αποκλειστικές και ασφαλείς σας
    πληροφορίες σας ότι θα πει όχι και στα επιμέρους άρθρα και όχι μόνο επί της αρχής.
    Γύρω στις δύο αναρτησατε αυτή την είδηση...κρίμα..

  14. ακις avatar
    ακις 06/05/2010 17:35:17

    Εγω απ'οσο ξερω τα πραγματα εχουν ως εξης, ή παιρνουμε αυτα τα μετρα (οπως μας τα δινουν) και παιρνουμε τα δανεια ή... τι? Δηδ. οσοι συμφωνείτε να μην παρουμε τα δανεια οτι θα τα καταφερετε? Τι προτεινετε για μετα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ακις 06/05/2010 17:49:57

      άσε τα σαχλά... Αν 7 μήνες τώρα είχε πάρει τα μισά μέτρα από αυτά πυο έχουν γραφτεί εδώ το τελευταίο 12μηνο, σήμερα θα είμαστε Πορτογαλία.

      Τρομάξαμε τις αγορές με λαϊκισμούς Κατσέλη και Τιτανικούς (ποιος τον είπε αυτόν) και πράσινες _ωλοτούμπες. Έναν μπακάλη να είχαμε για Κυβέρνηση, θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα. Αλλά είναι φαίνεται μοίρα μας να μην θέλουμε ή να μην μπορούμε. Ωστόσ 7 μήνες έκανε ακριβώς το αντίθετο από ότι θα έκανε ο ..μπακάλης.

      • kuk avatar
        kuk @ archaeopteryx 06/05/2010 18:00:46

        AN TOTE EIXAME.....TWPA TI? AYTO LEME....

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ ακις 06/05/2010 18:34:22

      ΕΞΟΡΥΞΕΙΣ.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 17:46:48

    Αυτόν τον φάυλο κύκλο της οργής να προσέξουμε. Αυτό και τον διχασμό. Με τα δύσκολα που έρχονται, πολλοί αλήτες μέσα και έξω θα βολευτούν από οργή, βία, και διχασμό.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ archaeopteryx 06/05/2010 17:50:19

      Εαν υπήρχε ένας στη βουλη σήμερα που έσπειρε το διχασμό ήταν ο ΓΑΠ. Οργίλος ζητούσε διαρκώς νομιμοποίηση και άλλοθι της ανικανότητάς του. Ως και τις αντιστασιακές "δάφνες" του μακαρίτη πατέρα του θυμήθηκε.

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2010 17:48:52

    Eξ απαλών ονύχων ...εξόριστος στο ..Harvard!

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 17:57:00

      Το παιδί δεν ήξερε τι σημαίνει η φράση αυτή αλλά το αναγνώρισε. Πάλι καλά

  17. anonymous avatar
    anonymous 06/05/2010 17:54:55

    Για να δείτε και την πλάκα που εχει πάθει το Ντορεικο και το επίπεδό τους, αλλά και τα παιχνίδια που παίζονται:

    Το παραπολίτικα της Ρετσίνας Κουρτάκη που ξεκίνησε την καριέρα του απο το μαγαζί του Μητσοτάκη στα Χανια και πότέ δεν εφυγε βρίζει τον Σαμαρά ως "προδότη" απο χθες

    Ειναι γνωστό όμως οτι μιλά τακτικά με τον εκπρόσωπο της ΝΔ, τον Παναγιωτόπουλο.

  18. ακις avatar
    ακις 06/05/2010 18:11:40

    Αν θα παει για διάλυση η ΝΔ μετα θα ακολουηθσει και το Πασοκ, ειναι μαλλον η τελευταια τους λυση ωστε καποιοι να συνεχισουν την πολιτικη πανω στα αποκαιδια της χωρας και καποιοι αλλοι να γλυτωσουν το λιντσάρισμα...(αν και για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος...αν θα γλυτωσουν)

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/05/2010 18:23:22

    O Nigel Farage eixe aeroporiko atuxima.

    http://www.timesonline.co.uk/tol/news/politics/article7117971.ece

  20. alas avatar
    alas 06/05/2010 18:27:42

    psifise nai i dorito... na diagraftei TORA

  21. Lgz avatar
    Lgz 06/05/2010 18:27:51

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑ

    • Manos-England avatar
      Manos-England @ Lgz 06/05/2010 18:28:43

      bye bye!!!!!!!!!!!

  22. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/05/2010 18:28:10

    Μόλις ψήφισε ναι η Μπακογιάννη. Τέλος.-

  23. a avatar
    a 06/05/2010 18:29:52

    Η Ντόρα ψήφισε ναι στην σωτηρία της χώρας. Αντωνάκι κάνε κόμμα με την Παπαρήγα.

  24. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 06/05/2010 18:40:39

    Ο αδερφούλης ψήφισε ΟΧΙ, έχει και αρχές το παιδί.Μοιάζει στο μπαμπά του, τακατακα...

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ PANAYIOTIS 06/05/2010 18:45:27

      Μήπως μοιράσανε το παιχνίδι οικογενειακά (λέω τώρα ο πονηρός)

      • mara avatar
        mara @ Αρράκις الراقص 06/05/2010 18:53:46

        Έ! Μην φύγουνε και όλοι μαζί... Έχουν και την τακτική τους... Άσε την κοπέλα να πάει πρώτα στο καινούργιο της "σπίτι" και μετά θα τους καλέσει.....

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ PANAYIOTIS 06/05/2010 19:00:02

      Eίναι προσωποιημένη ιδεολογική αντίθεση. Η Ντόρα φέρεται όπως φερόταν οι ρεφορμιστές σοσιαλδημοκράτες όταν υπήρχε η προσωπική αντιπαθεια μεταξύ Λένιν και Κάουτσκυ. Ο Κυριάκος είναι το ανάλογο των σοσιαλεπαναστατών (των λεγόμενων Εσέρων). Ο Λένιν θα τον καθαρίσει σε δύο χρόνια. Μετά η ΝΔ-ΜΛ θα μπεί σε νέες περιπέτειες, αλλά θα εμφανισθεί ο Στάλιν θα τους καθαρίσει όλους.

  25. Manos-England avatar
    Manos-England 06/05/2010 18:43:11

    Apisteuto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Manos-England 06/05/2010 18:55:20

      Εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει η Έλλάδα...

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/05/2010 18:43:34

    Τρία Παρων στη συμφωνία της υποτέλειας από τρεις βουλευτές του Πασοκ, Σακοράφα, Δημαρά και Οικονόμου.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ αλλενάκι 06/05/2010 19:01:48

      Δεν περίμενα να το πω ποτέ αλλά η Ντόρα έχει περισσότερα κότσια από τη Σακοράφα και μεγαλύτερα (μην πω τί) από το Δημαρά και τον Οικονόμου μαζί. Αν έλεγαν όχι θα έμεναν στην Ιστορία

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αρράκις الراقص 06/05/2010 19:12:33

        αυτή τελεί σε κατάσταση ψυχικής διάστασης με την ηγεσία της ΝΔ πολλά χρόνια και είχε αποφασίσει να την κάνει, απλά τώρα βρήκε μια "μεγαλοπρεπή" ευκαιρία

        ας μη ξεχνάμε ότι η απόφασή της είναι συνεπής προς τα συμφέροντά της, εφόσον εκπροσωπεί πολιτικά τις 20 οικογένειες που διαχειρίζονται το πλουτο της χώρας, όπως εξάλλου η ίδια δηλώνει και επαίρεται, ότι στις εκδηλώσεις που διοργανώνει "προσέρχεται ολόκληρο το ΑΕΠ" της χώρας

        οι άλλοι τρεις τώρα μόλις αρχίζουν να νιώθουν τα απο-σκιρτηματάκια...

  27. alas avatar
    alas 06/05/2010 18:59:26

    ematha oti to pasok diegrapse tous 3..

  28. TARAMAS avatar
    TARAMAS 06/05/2010 20:25:49

    "Θα πρέπει να σημειωθεί, τέλος, ότι ο Αντ. Σαμαράς επικοινώνησε χθες τηλεφωνικά με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Χ. Μπαρόζο, τον πρόεδρο του ΕΛΚ Β. Μαρτένς, καθώς επίσης με τον Γάλλο και τον Γερμανό πρεσβευτή στην Αθήνα προκειμένου να τους ενημερώσει για τις θέσεις της Ν.Δ., αλλά και να τους διαβεβαιώσει ότι ανεξάρτητα από τη διαφωνία που έχει το κόμμα του με την κυβέρνηση,

    Η Ν.Δ. δεσμεύεται από τις συμβάσεις που υπογράφει το ελληνικό κράτος, γιατί η ελληνική πολιτεία έχει συνέχεια και πως τα χρήματα αυτά θα επιστραφούν από την Ελλάδα όπως προβλέπουν οι συμβάσεις. Με τον κ. Μαρτένς, μάλιστα υπήρξε και δεύτερη τηλεφωνική επικοινωνία, όταν ο πρόεδρος του ΕΛΚ έμαθε για τα επεισόδια στην Αθήνα και ζήτησε να ενημερωθεί γι' αυτά από τον πρόεδρο της Ν.Δ."

    Μ' άλλα λόγια, αφού καθυσηχάσουμε τους Ευρωπαίους ότι στα κρυφά συμφωνούμε μη κάνουνε κανα χαζό και δε μας σώσουν, πετάμε κορώνες στη βουλή και ψηφίζουμε ΟΧΙ μπας και μαζέψουμε κανα ψηφουλάκο από τη λαική δυσαρέσκεια ή ακόμα περισσότερο αν τελικά αποτύχει το πρόγραμμα στήριξης.

    Ωραία, νέα ΝΔ, με νέες ιδέες για μια Ελλάδα νέα ....