#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 00:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Η ΝΔ βγαίνει ανανεωμένη, δυνατή και υπεύθυνη



Η δήλωση του προέδρου της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά:

«Θέλω να συγχαρώ αυτούς που κέρδισαν για τη νίκη τους, αλλά και αυτούς που έχασαν για τον αγώνα τους. Η Νέα Δημοκρατία θα σταθεί στο πλευρό των νέων λειτουργών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στο δύσκολο έργο που αναλαμβάνουν.

Ευχαριστώ και τις χιλιάδες των μελών μας, των φίλων μας, που τόσο πετυχημένα έδωσαν τη μάχη των εκλογών αυτών.

Ο δεύτερος γύρος των αυτοδιοικητικών εκλογών επικύρωσε τα πολιτικά συμπεράσματα του πρώτου γύρου. Η Νέα Δημοκρατία βγαίνει ανανεωμένη, δυνατή και υπεύθυνη.

Δυνατή, γιατί κατάφερε να κερδίσει στον πρώτο γύρο 33 από τους 54 Νομούς της χώρας, έναντι μόνο 6 που είχε κερδίσει στις εκλογές του Οκτωβρίου του ΄09.

Ανανεωμένη, γιατί στο δεύτερο γύρο κερδίζει 5 από τις 13 Περιφέρειες, ενώ σε άλλες δίνει μάχη, στήθος με στήθος.

Η πρόσφατη διαφορά των 10,5 μονάδων από τις προηγούμενες εθνικές εκλογές έπεσε στο κάτω από 2.

Η Νέα Δημοκρατία βγαίνει και υπεύθυνη, γιατί σε πολλές περιπτώσεις, όπως στην Αττική, τόλμησε να σπάσει κατεστημένα και άνοιξε το δρόμο στη νέα γενιά, φέρνοντας αποτελέσματα πολύ καλύτερα από αυτά που προδίκαζαν όλες οι δημοσκοπήσεις.

Η μεγάλη αποχή έδειξε ότι το εκλογικό σώμα απορρίπτει τα σημερινά αδιέξοδα και στέλνει αυστηρό προειδοποιητικό μήνυμα προς όλους.

Εμείς το μήνυμα αυτό το πήραμε.

Στόχος μας είναι, με τις προτάσεις, τις πρωτοβουλίες και τις θέσεις μας, να δώσουμε και πάλι ελπίδα και προοπτική σε όλους αυτούς, που σήμερα αμφισβητούν την πολιτική.

Τόσο αυτοί που ψήφισαν, όσο κι εκείνοι που δεν ψήφισαν, ζήτησαν σήμερα, και πάλι, αλλαγή πορείας.

Γιατί η Κυβέρνηση, με την πολιτική της, οδηγεί σε ασφυξία την οικονομία και σε απόγνωση την κοινωνία.

Αυτό θα γίνει πιο εμφανές από αύριο κιόλας. Γιατί τα μεγάλα προβλήματα για την Κυβέρνηση τώρα αρχίζουν.

Η Νέα Δημοκρατία, ανασυγκροτημένη και ισχυρή, εθνικά υπεύθυνη και αποφασισμένη, θα βρεθεί στην πρώτη γραμμή, για να ανατραπούν τα αδιέξοδα και για να ανοίξει για το λαό μας ο δρόμος της Ελπίδας.

Ευχαριστώ πολύ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rally monkey avatar
    rally monkey 15/11/2010 00:16:56

    ...α..να μην ξεχασω.. προς το παρον συνεχιστε να τρωτε Γιωργακη στη μαπα..καλο κουραγκιο

  2. Orestios avatar
    Orestios 15/11/2010 00:22:15

    Η ΝΔ θα πρέπει να ξεπεράσει και τα φοβικά της σύνδρομα μήπως την χαρακτηρίσουν λαϊκίστική όλοι οι παρακατιανοί του ΔΝΤ

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 15/11/2010 00:35:40

      Ψυχολογικό είναι το πρόβλημα λες Ορέστιε?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 15/11/2010 00:38:21

        Κατά βάση, ναι. Αν ξεπεράσει το ψυχολογικό, θα ξεπεράσει και το πολιτικό.

      • http://chomatery.blogspot.com avatar
        http://chomatery.blogspot.com @ tiramola 15/11/2010 13:16:49

        Η ΝΔ έχασε τον δήμο Αθηναίων, στον οποίο υπήρχε η στήριξη στο πρόσωπο του Κακλαμάνη και από τον Καρατζαφέρη και από την Μπακογιάννη, ενώ κέρδισε τον δήμο Πειραιώς με τον Μιχαλολιάκο όντας εντελώς μόνη της.
        Δύο είναι τα συμπεράσματα που εξάγονται:
        α) ότι οι Αθηναίοι και οι Πειραιώτες ήθελαν αλλαγή στην διοίκηση του Δήμου τους
        β) ότι επιβεβαιώνονται όσοι πίεζαν τον Αντώνη Σαμαρά να υποδείξει άλλο πρόσωπο για τον πρώτο δήμο της χώρας, αλλά εκείνος φοβήθηκε μήπως θεωρηθεί εμπαθής απέναντι στον απερχόμενο Δήμαρχο, επειδή εκείνος είχε πάει απέναντί του κατά την εσωκομματική διαδικασία.
        γ) ο ελληνικός λαός προσέρχεται κατά συρροή ακόμη και σε καθαρά κομματικές κάλπες όταν ελπίζει για το νέο. Και αδιαφορεί όταν τον εμπαίζουν και όσοι λίγοι προσέρχονται εκλέγουν εκείνους που κατεβαίνουν στην πολιτική σαν κάτι νέο.

  3. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 15/11/2010 00:26:16

    μην τα λέμε γιατί μετά την Αθήνα μάλλον χάνετε και η Θεσσαλονίκη.

    τι αριστερά και αντιμνημόνιο όλους τους πασόκους στηρίξανε, αυτά να βλέπουν κάτι βόδια δεξιοί που στηρίζουν πράσινους για τα μικροπολιτικά τους παιχνίδια.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Σολιαληστής 15/11/2010 00:33:16

      και κατι αλλα βοδια ..που 'αρθρογραφουν' κιολας εναντιον των ΠΑΣΟΚΩΝ - αντι να κοιταξουν να τους φερουν μεσα - οταν οι μισοι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ αηδιασμενοι απο τα εργα ΓΑΠ προσπαθουν να καταλαβουν τι τους χτυπησε και πως να αντιδρασουν

      • Σολιαληστής avatar
        Σολιαληστής @ rally monkey 15/11/2010 00:48:36

        καλά κάνε όνειρα για πασόκους εσύ, τι αηδιασμένοι 80% μια χαρά τους ξαναψήφισαν.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Σολιαληστής 15/11/2010 01:01:32

          ετσι κατεληξε ..αφου μεχρι και η ΝΔ θα τον ψηφιζε τον ΓΑΠ 'αν αλλαζε πολιτικη' (.. υπευθυνη σταση το λενε τωρα)

  4. tiramola avatar
    tiramola 15/11/2010 00:33:10

    Α, μάλιστα.
    Ο Σαμαράς κατάλαβε το μήνυμα των εκλογών και ο Παπανδρέου όχι...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ tiramola 15/11/2010 00:34:55

      (τιραμολα μεταξυ μας ..τους εσκισε ο γιωργος - τεραστιος ηγετης)

      • tiramola avatar
        tiramola @ rally monkey 15/11/2010 00:38:10

        Ποιός, ο Τζέφρυ?
        Δεν το πιστεύω
        χαχαχα

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ tiramola 15/11/2010 00:39:10

          (ναι ρε σου λεω.. μεγαλος Παικτης)

          • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
            ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ rally monkey 15/11/2010 01:09:31

            Αυριο που θα σου κοψει και τον υπολοιπο μισθο, βγες να πανηγυρισεις ξανα.Παπανδρεου γερα παρτους τα λεφτα!!

  5. doraki avatar
    doraki 15/11/2010 00:35:04

    μεγαλη απογοητευση....ολα ακουγονταν οτι θα ειναι καλυτερα αλλα θεωρω οτι το πασοκ μια χαρα τα καταφερε σε αυτους τους καιρους.......να δουμε απο εδω και περα.....ο σαμαρας προσπαθει αλλα ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη.....

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ doraki 15/11/2010 00:44:02

      Κούκο βγάλατε, κουκιά δεν έφερε.

  6. astris avatar
    astris 15/11/2010 00:47:29

    Για να δούμε τον Σαμαρά να κάνει κωλοτούμπα τώρα για το μνημόνιο. Αντε και το antinews απο κοντά κωλοτουμπίτσα παιδιά, ετοιμαστήτε!

    • man8os avatar
      man8os @ astris 15/11/2010 02:06:27

      Δεν θα κανει κωλοτουμπα.
      Ειναι σταθερος στην αποψη του.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 15/11/2010 00:49:14

    Η ΝΔ πρέπει να βγάλει τα "μπαλάκια" της από το ροζ Gucci τσαντάκι που κρεμόταν στον αγκώνα και να τα επανακολήσει...!!!

    ...ή απλά να ψοφήσει στην άκρη να τελειώνουμε με τις συστεμικές δικαιολογίες.

    Ήπια αντιπολίτευση απέναντι στην μεγαλύτερη πολιτική απάτη της σύγχρονης Ελλάδας ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

    Γκε γκε μίστερ Αντώνης;;;;

    Και όλα αυτά τα ωφελιμιστικά αριθμητικά "από 10 στους -2" και "τόσες + τόσες περιφέρειες" είναι ναχαμε-ναλέγαμε για τους κομματόσκυλους και τους προσωπολάτρες.

    Πληρώνεις γ*μ*σιάτικα αλλωνών αλλά στην συνείδηση του κόσμου φίλε Αντώνη ο πολιτικός ΠΛΕΟΝ είναι ένοχος ανεξαρτήτως χρώματος...και δεν σου πέφτει λόγος στο ΓΙΑΤΙ...μόνο στο ΠΩΣ θα το διορθώσεις.

    Επειδή είσαι εξυπνότατος άνθρωπος (και κατά πολλούς ΚΑΙ πατριώτης) κάτσε και σκέψουν τι σημαίνει 60% αποχή σε εποχές μνημονίου.
    Τότε θα συλλογιστείς το μέγεθος της αποτυχίας σου φίλε Αντώνη.

    Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει απλώς θα περιμένεις τη σειρά σου να γίνεις πρωθυπουργός.
    Θα γίνει κι αυτό μην ανησυχείς...αγάλι-αγάλι...μη βιαζόμαστε.

    Για την ώρα κάτσε να βλέπεις τον "συγκάτοικο" να σε πουλάει τρελίτσα.

    • victoria avatar
      victoria @ tsilivithras 15/11/2010 01:21:36

      Tsili, μας αφήσατε μόνους.

      Σήμερα ο Άδωνις και ο Πλεύρης με κακία λένε ότι ο Σαμαράς πήγε να γίνει αριστερά, από την άλλη η χρυσή αυγή ανέβηκε και τα ντοράκια επιχαίρουν. Οι τιραμόλα το ίδιο και οι αριστεροί (όχι όλοι, αλλά πολλοί) στήριξαν πασόκους. Κι οι διορατικοί σκεπτόμενοι ακόμα δεν βλέπετε ποιος παλεύει μόνος του με όλους.

      Κατηγορείτε για κομματισμούς και παρωπίδες. Δεν βλέπετε ότι υπήρξε και κόσμος που ψήφισε όχι για να βολευτεί ή για τη θεσούλα του, αλλά γιατί ανησυχεί για τη χώρα. Αυτούς τους αφήσατε μόνους. Διοργανώστε τώρα συλλαλητήρια.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ victoria 15/11/2010 09:48:48

        victoria καλή μου αν αναφέρεσαι σε μέν στο δεύτερο πληθυντικό τότε μάλλον υποννοείς ότι υποστηρίζω την θέση του Θράκα περί αποχής.
        Κάνεις λάθος.
        Συμμερίζομαι τις απόψεις του αλλά εγώ ΠΗΓΑ να ψηφίσω και τις 2 Κυριακές κουβαλώντας και το σόι μου στα χωριά του κάνοντας εκατοντάδες χιλιόμετρα.

        Κι επειδή λοιπόν ΕΚΑΝΑ αυτό που πίστευα ότι πρέπει να κάνω επί της παρούσης το σοκ της αποτυχίας του Σαμαρά είναι ακόμα μεγαλύτερο και απλά το αντιμετωπίζω με σαρκασμό.
        Το είχα γράψει κι εγώ και άλλοι φίλοι εδώ μέσα: αν για να στηρίξω την επιλογή Σαμαρά πρέπει να στηρίξω ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ & ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ όπως ο Πανίκας ο Γκιουλ ο Κακλα κτλ τότε αγαπητή κα ΝΔ you better do your best...!!!

        Όμως εδώ μας υπενθυμίζετΑΙ τακτικά "η τέχνη του εφικτού" πρκειμένου να συνάδουμε με την ήπια ΕΩΣ ΥΠΟΠΤΗ αντιπολίτευση Σαμαρά.

        Well THAT went down the drain now didn't it????

        Είμαι σίγουρος ότι επιθυμείς ΜΟΝΟ το καλό της πατρίδας victoria...κι εγώ το ίδιο...κι ο Θράκας το ίδιο.
        Αλλά σαν σώφρονες ενήλικες πρέπει ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ να ανο΄ξουμε τα μάτια μας και να δούμε ότι είχαμε 60% αποχή ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ λες και είναι ρεμάλια ή απατεώνες.

        Καταλαβαίνεις;;;
        Αν ήταν 5-6 θα συμφωνούσε απόλυτα με τους κατήγορους.
        Δεν είναι όμως.
        Είναι παραπάνω από τη μισή χώρα.
        Παραπάνω από τη μισή χώρα...!!!!
        Κι αντί να σταματήσουν ΕΠΙΤΟΠΟΥ όοοοοολες οι συζητήσεις εμείς ακόμ δαχτυλοδείχνουμε αυτούς τους ανθρώπους...!!!!

        Αυτή λοιπόν η τακτική είναι που κάνει τον Θράκα και εμένα προσωπικά να "δείχνουμε" κομματισμούς, προσωπολατρείες και παρωπίδες.
        Όσο θα βρίζουν τον κοσμάκη που δεν έχει λεφτά να αγοράσει ένα βαζάκι βαζελίνη να γλυστράει πιο ανώδυνα ΤΟΣΟ κι εγώ θα "βλέπω" επίδοξους κομματόσκυλους που δεν ενδιαφέρονται για την πατρίδα πάρα μόνο για την πάρτη τους και την κωλοπαράταξη.

        Ο Σαμαράς έκανε λάθος.
        Μεγάλο λάθος.
        Τα είπαμε πριν τη ΔΕΘ.
        Δεν περιμένει κανένας να κάνει τον Τσε Γκεβάρα.
        Απλά πρέπει να ντυθεί "αρσενικός" και να πείει ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ τον κοσμάκη ότι ήρθε για να τον βοηθήσει και να κάνει ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ που ζητάει δημεύσεις, φυλακές και επιτέλους ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ!!!!

        Όποιος ΔΕΝ βλέπει το λάθος και επιμένει να μετράει περιφέρειες και ποσοστά είναι μικρόνοος και επικίνδυνος σε μια εποχή που η χώρα μας χρειάζεται Ο-Λ-Ο-Υ-Σ ανεξαιρέτως.

        Την καλημέρα μου.

  8. atyos avatar
    atyos 15/11/2010 00:54:23

    Εδω που φτασαμε ή το διαλύεις το κόμμα(?) ή αποκυρήσεις εντελώς το IMF &
    το μνημόνιο προτείνοντας σοβαρές λύσεις και ανένδοτο αγώνα.Διαφορετικά βάζεις υποψηφιότητα για <> & <>.Περιμένω
    σαφήνεια & εφικτές λύσεις.

  9. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 15/11/2010 01:05:38

    Ανεξάρτητα αν η Ν.Δ. κερδίζει τους 33 απο τους 54 νομούς και μείωσε στον πρωτο γύρο την διαφορά στο 2%, οι πολιτικές εντυπώσεις χάθηκαν μαζί με τις περιφέρειες Αττικής, Πελοποννησου και των Δήμων Αθηναιων και Θεσ/νικης.
    Γι' αυτό άλλωστε ο ΓΑΠ έτρεξε να το "γιορτάσει" επισκεπτόμενος το εκλογικό κέντρο του Καμίνη στο οποίο ειχε προστρέξει ηδη και ο Σγουρός.
    Εν τω μεταξυ κανείς δεν λέει οτι το 2009 και σε ολόκληρη την Αττική η Ν.Δ. ειχε μόλις 30% ενω τωρα έκανε 47,5% ή οτι μπορεί να εχασε τον Δημο Αθηναίων αλλά πηρε τον Πειραιά...
    Το κακό ειναι οτι οι επιλογές δεν ηταν οι καλύτερες και δυστυχώς τα πολιτικά οφέλη ψαλιδίστηκαν και ο κίνδυνος εσωστρέφειας ειναι πάλι ορατός. Ηδη άρχισε και απο εμας εδω μέσα!

    Μπορεί να δουλεύεις συστηματικά και βημα προς βημα να προσεγγίζεις στον στόχο σου, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς οτι την τελική νίκη δεν θα στην δώσουν οι πολλές μικρές νίκες που θα κάνεις στην πορεία αλλά οι λίγες μεγάλες και σημαδιακές που θα συμπαρασύρουν όλες τίς άλλες...

  10. γιωργος avatar
    γιωργος 15/11/2010 01:05:53

    Εχασε Πελοποννησο,Αττικη και κυριως δημους Αθηνας και Θεσσαλονικης μετα απο 25 και χρονια.
    Μια λεξη...ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ!

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ γιωργος 15/11/2010 01:38:41

      Και κερδισε τα Ιονια που δεν τα υπολογιζε κανεις ,τον Πειραια και τη Θεσσαλια .Θελεις να τα ανταλλαξουμε;

  11. TASSOS avatar
    TASSOS 15/11/2010 01:13:02

    Ο Σαμαράς κέρδισε χάνοντας. Και εξηγούμε. Είπε στον Ελληνικό λαό " Θέλετε Μνημόνιο?" Και τι απάντησε σήμερα ο λαός? " Βεβαίως!!!! Στην Αθήνα, στην Αττική ,στην Θράκη ,στην Πελοπόννησο, στην Θεσσαλονίκη". Η απάντηση είναι στραβή όχι η ερώτηση. Δεν θα απολογηθούμε -κάποιοι από εμάς - επειδή ο μέσος Έλληνας θεωρεί το tele - κοντρόλ του φορέα δημοκρατίας.

  12. TASSOS avatar
    TASSOS 15/11/2010 01:15:55

    Ο όχλος είναι όχλος. Οι διεθνείς τοκογλύφοι και το εδώ μιντιακό και πολιτικό υπηρετικό τους προσωπικό το ξέρουν καλά. Ελπίζω κάποια στιγμή να το αντιληφθεί και ο Αντώνης.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ TASSOS 15/11/2010 01:19:18

      Τελικά ο κολωνακιωτισμός είναι η ιδεολογία των σαμαρικών. Η αφ'υψηλού θεώρηση σας μάρανε.

  13. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 15/11/2010 01:17:04

    Σου έχει περάσει από το μυαλό η ιδέα ότι μεταξύ απτού Μνημονίου και κοπανιστής Ελπίδας οι ψηφοφόροι επέλεξαν το απτό αντί για το κοπανιστό;

  14. TASSOS avatar
    TASSOS 15/11/2010 01:25:08

    Το κοπανιστό, Φαινότυπε, είναι η προφανής αδυναμία κατανόησης. Γι'αυτή την αδυναμία δεν φταίει κανείς άλλος παρά ο αδυνατών. Κατά τα άλλα υπάρχουν πολλοί που προτιμούσαν την απτή ύπαρξη του Ναζισμού. Προφανώς έχουν απογόνους.

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/11/2010 01:32:45

    Παντως η εμφανιση πολλων στελεχων την εβδομαδα που μας περασε , στα μεσα ηταν απογοητευτικη.Επαρση σαν η Ν.Δ να ηταν μπροστα 10 μοναδες ,πολιντικαντικος λογος που κουραζει.Αντωνη κανε μια κλειστη συσκεψη της κοινοβουλευτικης ομαδας και τωρα.Και εξηγησε τους οτι ο κοσμος θελει να βλεπει σοβαροτητα και οχι ατομα που γυαλιζει το ματι τους στην θεα πιθανης εξουσιας.

  16. ISession avatar
    ISession 15/11/2010 01:41:13

    Η ΝΔ βγαίνει ανανεωμένη, δυνατή και υπεύθυνη!

    Τι λέτε ρε παιδιά? Μα είναι δυνατόν? Που το είδατε? Έχετε παραισθήσεις? Για όνομα του θεού δηλαδή. Τα νούμερα δεν τα είδατε? Από που βγαίνει η ΝΔ κερδισμένη και δυνατή? Λίγο σεβασμό στην νοημοσυνη μας, σας παρακαλώ. Σαφέστατο δικαίωμα σας, να υποστηρίζεται τον Σαμαρά και την ΝΔ, αλλά μην μας περνάτε και για βλάκες.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ISession 15/11/2010 01:50:42

      Τα ίδια ισχύουν φυσικά και για το ΠΑΣΟΚ.
      Και τα δύο κόμματα σε πολλές περιφέρειες και δήμους πήραν λιγότερες ψήφους ακόμα κι από την προηγούμενη Κυριακή.
      Επίσης κοιτάνε τα ποσοστά που με βάση την αποχή και τα λευκά/άκυρα είναι εντελώς πλασματικά.
      Ωστόσο εκλεγέντες δήμαρχοι και περιφερειάρχες που έχουν ψηφιστεί ουσιαστικά απο το 20% ή 25% των εγγεγραμμένων δημοτών, θα διοικούν κανονικότατα για τα επόμενα χρόνια.

  17. effie B. avatar
    effie B. 15/11/2010 01:55:11

    Οι πολιτικες αναλυσεις απαιτουν ηρεμια και οχι αντιδρασεις εν θερμω.
    - Η περιφερεια της Πελοποννησου ανηκει στα απωλεσθεντα, γιατι παραδοσιακα αποτελουσε καστρο της ΝΔ. Ας αναλογιστουν οι εκλεγμενοι βουλευτες τι εφταιξε να φορτωθει μια ολοκληρη περιφερεια τον κο. Τατουλη!!
    - Το ιδιο και ο Δημος Θεσσαλονικης. Οι σφιχτοι εναγκαλισμοι με την εκκλησια φαινεται οτι εχουν παψει να προσελκυουν τον κοσμο!!
    - Στην περιφερεια Αττικης ο Κικιλιας πηγε πολυ καλα αν σκεφτει κανεις οτι ξεκινησε σαν αουτσαιντερ κοντα στο 15%, περασε στον δευτερο γυρο και εφερε ενα αξιοπρεπεστατο ποσοστο με τεραστιο πολεμο και λασπη.
    - Την Αθηνα την εχασε ο Κακλαμανης και οχι ο Σαμαρας!! Οτι και να εκανε η ΝΔ οι Αθηναιοι ηταν τοσο θυμωμενοι μαζι του που δεν θα υπακουαν. Το ερωτημα ηταν γιατι η ΝΔ ενεδωσε στον αρχικο "εκβιασμο" Κακλαμανη!!

    Μια σοβαρη αποτιμηση δειχνει οτι η ΝΔ παραμενει ο αλλος πολος που πρεπει ομως να αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!!! Σε επιπεδο προσωπων (εκφραστων της πολιτικης) αλλα και της ιδιας της πολιτικης.
    Η ελπιδα ομως βρισκεται αλλου: στο εναμιση περιπου εκατομυριο ψηφοφορων της ΝΔ που απειχε και που συστηματικα αρχισε να το κανει απο τις Ευρωεκλογες του 2009. Αυτοι μενουν εξω απο το συστημα. Καθε τοσο προστιθενται και αλλοι τοσοι. Αλλα δεν πηγαινουν αλλου!!! Αυτους λοιπον πρεπει να προσελκυσει η ΝΔ, να τους δειξει τον αλλο δρομο. Με πραξεις πια!!! Η θεση του Α. Σαμαρα στη ΝΔ ειναι εδραιωμενη γερα, τωρα περισσοτερο απο ποτε. Ειναι κυριαρχος! Στο χερι του ειναι να αναδιοργανωσει ενα φθαρμενο κομμα και να το αναδειξει σε προταση εξουσιας προσελκυοντας τη ΘΕΤΙΚΗ ψηφο των πολιτων. Η τωρα η ποτε!!!!!!!!!

  18. Kostas D avatar
    Kostas D 15/11/2010 02:20:02

    Παιδιά κάθομαι και διαβάζω τώρα τις αναρτήσεις και σκέφτομαι, για όνομα Θεού, καθόμαστε κι αναλύουμε το τι ελαττωμα είχε ο Α η Β γαλάζιος υποψήφιος.... Το Μνημόνιο/ Τροικα... δε μας αφορά καθόλου...???? Που από αυριο θα δουμε κι άλλες συνέπειες?? Δηλαδή η αντιμνημονιακή πολιτικη τους ΔΕΝ ήταν κίνητρο για τον κοσμο... Σε άλλη χώρα ζούνε? ΔΕ θα τους επηρρεάσει???? Αυτό μας καίει πρωτίστως, από αύριο κιόλας.. Που έρχονται κι άλλα μέτρα με ευθύνη όσων απείχαν η ψηφισαν τα τσιράκια του μνημονιου/πασοκους....
    Πολύ χάρηκα που ο Μπουτάρης ευχαρίστησε τη Ντόρα..... Ετσι να πέφτουν οι μάσκες.. επιτέλους!!!!!
    (Μην κάθονται μερικοί και γενικολογουνε΄με αοριστίες )

  19. man8os avatar
    man8os 15/11/2010 02:27:00

    Μερικες παρατηρησεις:
    Η Αθηνα χαθηκε εξαιτειας της κακης δημαρχιας Κακλαμανη.
    Η Αττικη ηταν αρκετα πιθανο να χαθει, εξαλλου τον στοχο τον ξεπερασαμε, ο Κικιλιας περασε δευτερο γυρο και ειχε πολυ καλη παρουσια
    Η Κεντρικη Μακεδονια κερδηθηκε, αν και ειναι εμφανης η φθορα του Ψωμιαδη
    Η Ηπειρος καη η Δυτικη Μακεδονια ηταν αναμενομενες, αν και με προβληματζει το υψηλο ποσοστο του ΠΑΣΟΚ στην Δυτικη Μακεδονια
    Τεραστια εκπληξη το Ιονιο, το ειχα για χαμενο
    Τραστια εκπληξη το Β.Αιγαιο, δεν μπορω να συνειδητοποιησω γιατι χασαμε.Φαινεται πως απηχαν ολοι οι ψηφοφοροι του ΚΚΕ
    Στον Πειραια μετρησαμε μια εξαιρετικη επιτυχια, η οποια συνεβη επειδη ομονοησε η παραταξη.
    Στην Θεσσαλονικη παλι, γιατι ουτε εκει δεν μπορεσαμε να κεφαλαιοποιησουμε το αρχικο πλεονεκτημα?
    Σαν συμπερασμα, στον πρωτο γυρο η ΝΔ πετυχε μια μιση νικη. Ομως τελικα δεν προχωρησε παρακατω. Δεν καταφεραμε να πιασουμε την νικη.
    Η τεραστια αποχη ειναι ευκαιρια, αρκει να την εκμεταλευτουμε.
    Πρεπει να δειξουμε οτι δεν ημαστε ολοι ιδιοι.
    Ο κυριος Σαμαρας και οι αντιπροεδροι του κομματος πρεπει να συνεχισουν τις περιοδειες σε ολη την Ελλαδα.
    Επισης να συνεχισει η δυναμικη αντιπολιτευση, τοσο στην βουλη, οσο και εξω απο αυτην, ωστε ο κοσμος να καταλαβει οτι η ΝΔ αγωνιζετε, δεν ειναι σαλονατη.

  20. Karampinas avatar
    Karampinas 15/11/2010 03:15:17

    Καλά θα κάνει να δει ότι καταρχήν τα αντιμνημονιακά μέτωπα και τρίχες κατσαρές δεν δουλεύουν. Οι αριστεροί τον πούλησαν κανονικότατα (όχι ότι υπήρχε η παραμικρή ελπίδα για το αντίθετο) για να εκλέξουν τον ευαισθητούλη μεταναστολάγνο στην Αθήνα και τον μην πω τι, Άνθιμο Killer στη Θεσσαλονίκη. Πρέπει να πει τα πράγματα με το όνομά τους στην οικονομία όπως Μπερλουσκόνι Σαρκοζύ και να βάλει από τα πρώτα στην ατζέντα την λαθρομετανάστευση. Τέλος να τσακίσει την κρατικοδίαιτη αριστερά στα πανεπιστήμια στις κρατικοδίαιτες και καλά μη κυβερνητικές ΜΚΟ, στα επιδοτούμενα ΜΜΕ και να λειτουργήσει το δημόσιο τομέα με στρατιωτική αυστηρότητα.

  21. Κώστας avatar
    Κώστας 15/11/2010 03:23:36

    Ο Καραμανλής να ζητήσει συγνώμη χρειάζεται. Τίποτα άλλο δεν θέλουμε από αυτόν.
    Συγνώμη, που έκανε την Ντόρα Υπ.Εξωτερικών.
    Συγνώμη, για την υπουργοποίηση Τατούλη
    Συγνώμη για Ρουσόπουλο, Βαληνάκη, Βουλγαράκη.

    Θα παραμείνει συμπαθής. Αλλά στις ήττες της Θεσσαλονίκης και της Αθήνας έχει μεγάλο μερίδιο. Οποιος ξέρει τα στοιχειώδη από πολιτική, γνωρίζει πως το συλλογικό υποσυνείδητο και οι μνήμες ΄δεν σβήνονται μέσα σε 12 μήνες. Και οι αρνητικές μνήμες από την πενταετία(άλλοτε δίκαια, άλλοτε ελέω πασοκικής προπαγάνδας)είναι ακόμη εδώ. Και γεννούν αποχή και "όλοι ίδιοι είναι". Γι' αυτό ο Καραμανλής να σκεφθεί πως σήμερα είδαμε σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα απόνερα της ήττας του, τοου 10/2009. Και να κάτσει στη Ραφήνα...

  22. blue nile avatar
    blue nile 15/11/2010 03:47:14

    Κάποιοι φιλοκυβερνητικοί χωρίς λόγο και αιτία χαίρονται.
    Για να σκεφτούν καλύτερα κάποια πράγματα:
    1) Την πρώτη Κυριακή εκεί που αναμετρηθηκαν όλες οι πολιτικές δυνάμεις η διαφορά ΝΔ - ΠΑΣΟΚ ήταν στο 1,9%. Άντε να δεχθούμε ότι οι πιο πολλοί που ψηφίσαν Δημαρά ήταν πασόκια οπότε σε περίπτωση εθνικών εκλογών θα ψήφιζαν ΓΑΠ. Περίπου η διαφορά θα κυμαινόταν στο 3%.
    ΑΠΌ ΤΟ 10,5% που έχασε η ΝΔ στις βουλευτικές εκλογές έριξε πάρα πολύ τη διαφορά σε 3% το πολύ.
    2) Αυτή η μείωση οφείλεται στην αντιμνημονιακή σημαία του Σαμαρά.
    Τώρα που το μνημόνιο απέτυχε , τώρα που θα έρθουν νέα ακόμα πιο σκληρότερα μέτρα, ειδικά τώρα που ο ΓΑΠ εγγυήθηκε ότι δεν χρειάζονται, η εκλογική δύναμη του ΠΑΣΟΚ θα πέσει και άλλο. Ακόμα και οι πιο καλοπροαίρετοι θα καταλάβουν τι εστί μνημόνιο.
    3) Η κυβέρνηση κέρδισε οκτώ περιφέρειες τις δύο όμως πιο βασικές τις κέρδισε με τη σύμπραξη του ΛΑΟΣ. Οπότε γιατί πανηγυρίζει?
    Μια τρίτη τη Θράκη τη κέρδισε για τα περίπου 250 πούλμαν πληρωμένων Τούρκων που τους έφεραν από μέρη πέραν του Έβρου για να ψηφίσουν τον Γκιόργκο τους.
    Άν θέλετε ρωτήστε Κομοτηναίους πασοκτσήδες, θα σας το επιβεβαιώσουν.
    4) Για όσους κατανοούν τι έγινε ένα είναι το συμπέρασμα: Τα μέλη της κυβέρνησης προβάρουν από τώρα αντιπολιτευτικά σακάκια Ο Σαμαράς είναι ο επόμενος πρωθυπουργός της χώρας ακόμα και αν οι εκλογές γίνουν σε τρεις μήνες. Θα έχουν παρθεί τα νέα μέτρα και μην περιμένετε ότι θα περάσουν έτσι.
    Bye bye Giorgos...

  23. headbangers balls avatar
    headbangers balls 15/11/2010 11:19:23

    μπλα μπλα μπλα..τον βουλγαράκη ακόμα δε τον διέγραψαν, για τα παραποιημένα στοιχεία μόκο, εγω δε θέλω ουτε μείγματα ουτε τρίχες κατσαρές...τα κότσια τα εχεις να διαγράψεις βουλγαράκη -αλογοσκούφη..δε τα εχεις, χάσε 500.000 ψηφους και στις επόμενες αλλες 500.000

  24. ANNITA avatar
    ANNITA 15/11/2010 11:54:46

    H Ν.Δ απέτυχε γιατί δεν είχε καλή επικοινωνιακή πολιτική, η οργάνωση της ήταν ελλιπής και με πρόσωπα που δεν ενέπνεαν το ενδιαφέρον του λαού. ΕΊΠΑΜΕ Σαμαράς πρέπει να ανανεώσει το επιτελείο του με νέα πρόσωπα, εντάξει,όμως να έχουν και μια εμπειρία από την πολιτική σκηνή.Χάθηκαν οι Δήμοι; να ψάξει πρόσωπα νέα μέσα από τους Δήμους τα οποία είναι αξιόλογα και έχουν δώσει το σωστό στίγμα πολιτικού και ανθρώπου τιμώντας την παράταξη και την μερίδα του λαού που εκπροσωπούν. Με αυτό τον τρόπο θα συντόνιζε περισσότερο την επικοινωνία του με τον κόσμο και θα γινόταν και πιο αποτελεσματική ανασυγκρότηση του κόμματος. ΄Οταν όμως έχει άτομα στην παράταξη του που απαξιούν να στηρίξουν με αυτό τον τρόπο τους Δήμους,γιατί αν θέλουμε να δούμε και πιο πέρα από τα δεδομένα....είναι ένας τρόπος στήριξης δήμων και λαού κατ επέκταση στο σύνολό του αυτή η κίνηση. 'Ετσι λοιπόν το ΠΑΣΟΚ κατέβηκε πιο οργανωμένο εστιάζοντας την προσοχή του στη πραγματική στήριξη των δήμων και στην καλή επικοινωνία αυτών και της Κ.Οργάνωσης τους άσχετα με τις διαφορές απόψεων που έχουν και αυτοί μεταξύ τους παραμερισαν για λίγο αυτή την αρνητική όψη και κέρδισαν στο αποτέλεσμα έστω και αγκομαχώντας.

  25. DIMSAV avatar
    DIMSAV 15/11/2010 17:10:25

    η ΝΔ κερδισε και κατι ακομη επεσε η μασκα της ντορας και των υποτακτικων της.