#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2010 12:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Η ΝΔ ανοίγεται στην κοινωνία



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς ψήφισε, σήμερα, στο Δημαρχείο Κηφισιάς, για τη διαδικασία ανάδειξης Προέδρων Νομαρχιακής και Τοπικής Επιτροπής του κόμματος. Αμέσως μετά, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ένα μεγάλο και τολμηρό άνοιγμα στην κοινωνία, την κοινωνία τη δημιουργική, την κοινωνία που μας δίνει το δικαίωμα να πιστέψουμε και να κάνουμε πράξη την ανανέωση, έγινε, σήμερα, στο δρόμο μας προς το Συνέδριο.

Αφού η Νέα Δημοκρατία αποφάσισε να ανοιχτεί ως κόμμα και να προσφύγει στην κοινωνία, για να εκλέξει τον αρχηγό της, μετά τον Πρόεδρο της νεολαίας, σήμερα εκλέγει τον Πρόεδρο της κάθε Νομαρχιακής Επιτροπής και της κάθε Τοπικής της Επιτροπής.

Είναι μια πολύ μεγάλη ημέρα και είμαστε υπερήφανοι που είμαστε το μόνο κόμμα, που έχει προχωρήσει σε τέτοια διαδικασία ανοίγματος προς την Ελληνική κοινωνία».

Όπως επίσης πληροφορούμεθα η προσέλευση του κόσμου στις εσωκομματικές κάλπες στα Χανιά είναι πολύ καλή, παρά το κλίμα τρομοκρατίας που επιχείρησαν να δημιουργήσουν τις προηγούμενες ημέρες οι φίλοι της Ντόρας.

Κι αν στα Χανιά πάει καλά, τότε θα πάει καλά παντού

Η ψηφοφορία άρχισε στις 10:00 το πρωί και θα διαρκέσει μέχρι τις 07:00 το απόγευμα.

Δικαίωμα συμμετοχής ψηφοφορίας έχουν όλα τα μέλη του κόμματος που έχουν εγγραφεί μέχρι τις 28 Απριλίου, καθώς και τα μέλη της ΟΝΝΕΔ.

Πρόεδρος ΝΟΔΕ εκλέγεται όποιος συγκεντρώσει ποσοστό τουλάχιστον ίσο με το 40% των σταυρών προτίμησης. Αλλιώς η διαδικασία θα επαναληφθεί την Τετάρτη 3 Ιουνίου, μεταξύ των δύο υποψηφίων που πλειοψήφησαν.

Οι εσωκομματικές διαδικασίες θα συνεχισθούν με την εκλογή των μελών των Νομαρχιακών Οργανώσεων (ΝΟΔΕ) και συνέδρων, που θα διεξαχθούν την Κυριακή 13 Ιουνίου και θα κορυφωθούν με τη διεξαγωγή του 8ου συνεδρίου στην Αθήνα το τριήμερο 25-27 Ιουνίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Giorgos avatar
    Giorgos 30/05/2010 14:10:50

    Μια χαρά πάνε τα Χανιά

  2. laz avatar
    laz 30/05/2010 14:21:19

    κατα την ταπεινη μου γνωμη ο λαος πρεπει να ψηφιζει ηγετη και ηγετικη ομαδα(αυτους δηλαδη γυρω απο τον ηγετη) για ολα τα αλλα οφειλει να αποφασιζει ο εκλεγμενος...οποτε και δεν καταλαβαινω αυτες τις εκλογες...αλλωστε ποσοι γνωριζουν ποιοι ειναι οι υποψηφιοι?και γιατι να το γνωριζουν...η δομη ενος κομματος και τα προσωπα πρεπει να ειναι επιλογη του εκλεγμενου αρχηγου...εκτος των αλλων δεν εχω καταλαβει την χρησιμοτητα οσων ψηφιζονται...τι κανουν δηλαδη?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ laz 30/05/2010 16:42:50

      οι τοπικές επιτροπές λειτουργούν σε επίπεδο γειτονιάς, είναι η πιό σημαντική βαθμίδα ενός δημοκρατικού κόμματος, με την έννοια ότι αυτές μεταφέρουν αμφίδρομα τις πληροφορίες, από την ηγεσία στη βάση και αντίστροφα.

      Η τοπική κοινωνία έχει δικαίωμα και καθήκον να επιλέξει αυτούς που την εκπροσωπούν στο κόμμα. Το ότι σήμερα τα νέα μέλη της ΝΔ δεν γνωρίζουν τους υποψηφίους οφείλεται στη λαθεμένη τακτική (απόρροια φυσικά της λάθος πολιτικής) των προηγουμένων ηγεσιών. Αυτό σιγά-σιγά διορθώνεται, και είναι στο χέρι μας να διορθωθεί παντού.

  3. Lgz avatar
    Lgz 30/05/2010 18:56:59

    Τα σκυλάκια της κυρίας γαβγίσανε για τελευταία φορά στην Καβάλα.
    Ο κόσμος όμως δεν τσιμπάει, απλά γραφικοί...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Lgz 30/05/2010 19:51:06

      Υπάρχουν ακόμη τέτοια? Ρίχτε τους άμεσα στον 'πολιτικό αποτεφρωτήρα' που λέει και ο Τράγκας να καθαρίζουμε άπαξ δια παντός.

      • Lgz avatar
        Lgz @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/05/2010 20:05:04

        πώς αντιδράς όταν κάπιοις αποκαλεί τον πρόεδρο, προδότη
        μέσα στο εκλογικό κέντρο?

        έχει χάρη που είχε παππούδες συνταξιούχους μπροστά μου

  4. Asterix avatar
    Asterix 30/05/2010 19:27:40

    Μεγάλη προσέλευση σε εμάς.
    Πήγα στις 4 το μεσημέρι και ως τότε είχαν ψηφίσει 510. Ως τις 7 αναμένονται άλλοι τόσοι γιατί ως τότε οι περισσότεροι ήταν οι ηλικιωμένοι.
    Ούτε στις βουλευτικές δεν είχαμε τέτοια προσέλευση.

  5. Tassos avatar
    Tassos 30/05/2010 20:27:07

    Στην δική μου τοπική Δόξα - Παπάφη Θεσνίκης είχε μεγάλη φωτό του Μητσοτάκη και μικρή του Αντώνη... Και για να προλάβω τις απορίες είναι η πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου καθότι έχω να ψηφίσω ΝΔ από το 91...

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 30/05/2010 20:32:13

    Πήγα και ψήφισα αν και δεν πολυγούσταρα. Το έκανα για να πάνε στον εξω από δω κάτι μητσοτακικά απολειφάδια που λυμαίνονται τις τοπικές χρόνια τώρα. Γνώμη μου, να διαλυθούν όλες οι τοπικές. Χωρίς ουσιαστικό λόγο ύπαρξης, με μεγάλα λειτουργικά έξοδα δίνουν λόγο ύπαρξης σε άχρηστους συνταξιούχους τοπάρχες που -και καλά - έχουν λόγο σε ζητήματα πολιτικής αλλά ουσιαστικά λειτουργούν ως ρουσφετολόγοι και λαμογίσκοι της κάθε μικρής τοπικής κοινωνίας.

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 30/05/2010 20:58:54

    Δεν πήγα, επειδή θεωρώ απαράδεκτο να είναι υποψήφιοι ακραιφνείς υποστηρικτές της άλλης πλευράς. Ούτε να μην δώσουν χρίσματα σε ανθρώπους που αύριο μπορεί να φύγουν, ακόμη κι αν εκλεγούν, δεν ήταν άξιοι στην Ρηγίλλης. Ε, θα είναι άξιοι της τύχης τους, διότι εξόργισαν πολύ κόσμο με αυτές τις επιλογές.

  8. jbjb avatar
    jbjb 31/05/2010 03:20:26

    ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΒΙΒΑΝ ΑΡΓΥΡΗ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΝΟΔΕ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ.


    Για πρωτη φορα στα χρονικα της εκλογης προεδρου Ν.Ε.της Ν.Δ.στη Φθιωτιδα εκλεγεται και μαλιστα ανετα γυναικα στο αξιωμα του προεδρου.Η Βίβιαν Αργύρη λαμβανει το 47% περιπου του συνολικου αριθμου των ψηφων.δευτερος ερχεται ο Μιχαλης Κορδολεμης που παιρνει το 31% των ψηφων και τριτος χωρις να εκλεγεται μελος της Νομαρχιακης Επιτροπης ειναι ο Ηλίας Σιγας που λαμβανει το 22% αλλα παροτι ξεπερνα το 20% επειδη ερχεται τριτος δεν εχει το διακαιωμα συμμετοχης του στα μελη της Νομαρχιακης Επιτροπης.