#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2010 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: «Εμείς βάζουμε την πολιτική ατζέντα»



Σε σημερινή σύσκεψη της διευρυμένης Εκτελεστικής Γραμματείας της ΝΔ (που έχει χαρακτήρα  Επιτροπής Εκλογικού Αγώνα) ο  Αντώνη Σαμαράς κάλεσε τα στελέχη του κόμματος να πολλαπλασιάσουν τις επισκέψεις τους σε  ολόκληρη την Ελλάδα, κηρύσσοντας πανστρατιά ενόψει των αυτοδιοικητικών εκλογών.

«Σας καλώ όλους σε πανστρατιά. Θα σας παρακολουθώ όλους γιατί σας θέλω όλους δίπλα μου στην πρώτη γραμμή», είπε, απευθυνόμενος στα μέλη της Εκτελεστικής Γραμματείας και πρόσθεσε: «Μετά τη ΔΕΘ το πολιτικό κλίμα αλλάζει. Το μήνυμα της Ν.Δ. γίνεται κατανοητό. Ο λαός πείθεται ότι η Ν.Δ. και οι προτάσεις της αποτελούν το βασικό φορέα ελπίδας».

Προειδοποίησε επίσης ότι δεν θα ανεχθεί κινήσεις εσωστρέφειας: «Την ώρα της πιο ανελέητης λιτότητας, όταν κόβονται συντάξεις και μισθοί, μαγαζιά κατεβάζουν τα ρολά, η ανεργία ανεβαίνει στα ύψη, μικρομεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις βρίσκονται στα όρια, εν ολίγοις στην πιο κρίσιμη συγκυρία των τελευταίων 50 ετών, που ο λαός μάς θέλει δίπλα του, είμαι αποφασισμένος να μην επιτρέψω, ούτε κουβέντες στους παραδιαδρόμους, ούτε κουτσομπολιά, πίσω από τις κλειστές πόρτες των γραφείων».
«Όποιος θελήσει να προσφέρει όπλα στον αντίπαλο, την ώρα της μάχης, να αναλάβει τις ευθύνες του».
Είπε ακόμη ο κ. Σαμαράς: «Το μόνο όπλο της κυβέρνησης είναι η διαστρέβλωση των θέσεών μας. Όμως, τώρα πια εμείς βάζουμε την πολιτική ατζέντα».

Πρόγραμμα περιοδειών

Στη συνεδρίαση, συμμετείχαν τα μέλη της Εκτελεστικής Γραμματείας και οι βουλευτές που έχουν αναλάβει ρόλο συντονιστικό στις Περιφέρειες, ενώ απουσίαζε μόνο ο Αντιπρόεδρος του Κόμματος κ. Σταύρος Δήμας, ο οποίος βρισκόταν στην Ευρώπη λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.

Στη συνεδρίαση εγκρίθηκε και πρόγραμμα περιοδειών των στελεχών της Ν.Δ. ενόψει των εκλογών του Νοεμβρίου.

Συγκεκριμένα ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας θα ξεκινήσει τις περιοδείες του από τους Νομούς της Δυτικής Μακεδονίας την προσεχή Παρασκευή, ενώ μέχρι τις εκλογές θα επισκεφτεί τη Φθιώτιδα, την Πάτρα, το Αγρίνιο,  την Κέρκυρα, την Τρίπολη, την Ημαθία, την Κρήτη, την Ήπειρο, την Κόρινθο, τη Θεσσαλία, τη Χίο και τη Μεσσηνία. Παράλληλα, θα περιοδεύσει, κατά το διάστημα αυτό, σε πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου.

Ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος, επικεφαλής κλιμακίου της Νέας Δημοκρατίας θα επισκεφθεί κατά το αντίστοιχο διάστημα τη Ρόδο, τη Σάμο, τη Θήβα, τον Πύργο, τη Ζάκυνθο, την Καρδίτσα, τη Θεσσαλονίκη, τα Ιωάννινα, την Καστοριά, την Καβάλα και την Ξάνθη.

Ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Σταύρος Δήμας θα επισκεφθεί την Πρέβεζα, τη Χαλκίδα, το Μεσολόγγι, την Πάτρα, την Κεφαλονιά, τη Σύρο, την Αλεξανδρούπολη, τον Βόλο, την Έδεσσα, τη Θεσσαλονίκη.

Και οι δύο Αντιπρόεδροι της Νέας Δημοκρατίας, παράλληλα θα περιοδεύσουν σε περιοχές της Αττικής.

Ο Εκπρόσωπος του κόμματος κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, θα επισκεφθεί τη Λάρισα, την Καλαμάτα, το Ναύπλιο και το Κιλκίς.

Ο Γραμματέας του Κόμματος κ. Ανδρέας Λυκουρέντζος θα επισκεφθεί την Καλαμάτα, τη Σπάρτη, τα Γιαννιτσά, το Ρέθυμνο και τη Λαμία.

Ο Γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας κ. Κώστας Τασούλας θα επισκεφθεί το Άργος, το Αίγιο, την Άμφισσα, τον Αγ. Νικόλαο και τα Τρίκαλα

Ο Πρόεδρος του Ινστιτούτου Δημοκρατίας Κ. Καραμανλής, κ. Βαγγέλης Μεϊμαράκης, θα επισκεφθεί την Ηγουμενίτσα, την Ξάνθη, τη Λειβαδιά και τη Χίο.

Αναλυτικό πρόγραμμα Περιοδειών, έχει καταρτιστεί και για όλα τα Κοινοβουλευτικά στελέχη του Κόμματος, τα οποία –επικεφαλής κλιμακίων- μαζί με τα μέλη της Πολιτικής Επιτροπής, τους Γραμματείς του κόμματος κ.λπ. θα επισκεφθούν ολόκληρη τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lornion avatar
    lornion 29/09/2010 22:05:17

    πανστρατιά για να σωθεί η χώρα και ηγεσία που να πείθει . Δώστε σε νέους ευκαιρία στο βήμα σε τούτες τις εκλογές .

  2. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 29/09/2010 22:07:39

    Η Νέα Δημοκρατία πραγματικά βάζει την πολιτική agenda καιπροκαλεί εφιάλτη στην Κυβέρνηση του Μνημονίου και στα εξαπτέρυγά της. Ενα απ'αυτά, η κα Μητσοτάκη κατηγόρησε πάλι τον Αντώνη Σαμαρά σήμερα οτι έχει μετατρέψει το κόμμα σε αρχηγικό. Η κυρία αυτή δεν έχει ακόμα συνειδητοποιήσει οτι συνετρίβη την 29η Νοεμβρίου 2009 και οτι οι προσπάθεια και ο στόχος της να ηγηθεί ως προσωπάρχης της Νέας Δημοκρατίας, χάθηκαν για πάντα. Η εκλογική μάχη θα αποβεί νικηφόρα γιατί υπό τον Αντώνη Σαμαρά η Νέα Δημοκρατία εμπνέει τον μέσο Ελληνα, τη ραχοκοκαλιά της κοινωνίας μας. Με ομαδική προσπάθεια, η επιτυχία είναι ορατή.

  3. man8os avatar
    man8os 29/09/2010 23:29:06

    Tη Λεσβο ποιος θα επισκεφθει?

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/09/2010 00:40:03

    Εντωμεταξύ, σύμφωνα με το πρες τζη αρ, ο Χατζηνικολάου επισκέφθηκε το Σαμαρά. Τίτλος ανάρτησης στο μπλογκ του Παπαϊωάννου: "Πανικόβλητη η αστική τάξη, επισκέφθηκε το Σαμαρά"...

    Όταν έλεγε ο Σαμαράς ότι "θα βιάζεστε να κυβερνήσουμε", το περίμενε άραγε ότι θα έπεφτε τόσο γρήγορα μέσα;

  5. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 30/09/2010 02:41:58

    o Σαμαράς θα δώσει συνέντευξη στον χατζηνικολάου τις επόμενες μέρες..ακούγεται ο΄τι ο νικολάκης τον έχει τρελλάνει στα τηλέφωνα..μάλλον αρχίζουν να καταλαβαίνουν ότι ο ΑΝΤΏΝΗΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ..

  6. Χρηστος Παπανικος avatar
    Χρηστος Παπανικος 30/09/2010 03:31:51

    Στην τηλεοραση η στην εφημεριδα ?εχει ενδιαφερον

  7. KYNAIΓΕΙΡΟΣ avatar
    KYNAIΓΕΙΡΟΣ 30/09/2010 04:18:06

    Ο πρόεδρος Αντώνης Σαμαράς δεν χρειάζεται να πάει στην Κρήτη. Δεν έχει
    καμμία δυνατότητα η Ν.Δ. εκεί, τον χρόνο του θα χάσει και θα κινδυνεύσει
    από τις συνομωσίες της Ντόρας

    Ο πρόεδρος Αντώνης Σαμαράς να πάει στην Ροδόπη, να επισκεφθεί την πόλη
    της Κομοτηνής και τον Ίασμο , όπου επικεντρώνεται η προσπάθεια και η δράση
    του Τουρκικού Προξενείου προκειμένου να εκλεγούν "Τούρκοι" δήμαρχοι.

    Ο κίνδυνος είναι ιδιαίτερα ΜΕΓΑΛΟΣ γιά τον Ίασμο .

    Κύριε Σαμαρά, ακούστε τη φωνή της Θράκης που ΧΑΝΕΤΑΙ !

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ KYNAIΓΕΙΡΟΣ 30/09/2010 08:01:38

      Ναι μωρέ... Δεν έχει καμία ελπίδα στην Κρήτη...

      Διασπορά ηττοπάθειας, μάθημα πρώτο στη μεγάλη των προβοκατόρων σχολή...

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ Επώνυμος 30/09/2010 10:24:42

        ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑLCO ΣTH KRHTH : ΠΑΣΟΚ (ΑΡΝΑΟΥΤΑΚΗΣ) : 60 %, ΝΔ (ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ) : 20 % ΝΤΟΡΑ (ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ) : 9 %. Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΣΤΑ...ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΟΥΒΕΛΟΥ!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/09/2010 10:39:40

        Σκέψου... Ούτε στην Κρήτη δεν καταφέρνει να ξεπεράσει τη ΝΔ. Και πιστεύω ότι το ποσοστό της όσο περνάνε οι μέρες και δεν έχει δυναμική νίκης θα μειώνεται κι άλλο...

  8. 2505 avatar
    2505 30/09/2010 10:50:09

    ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΑ ΠΑΧΙΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ!!!ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΛΑΝΤΖΑΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΥΠΕΡ ΤΑΤΟΥΛΗ ΚΑΙ ΝΤΟΡΙΚΩΝ ΔΗΜΑΡΧΩΝ!!ΣΤΗΝ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ????

    • metalhead avatar
      metalhead @ 2505 30/09/2010 11:13:29

      φιλε παμε για πτωχευση και μπλεξαμε για καμια 30ετία..νομιζεις οτι ενδιαφερει κανέναν η βεντετα ντορας σαμαρά?.θα βυθιστουν και οι δυο στη γενικη αδιαφορία....και δε θα τους φταίει κανείς

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ 2505 30/09/2010 12:07:10

      Λαμπρόπουλος, Καλαντζάκου είναι γνωστοί για τη δράση τους. Μην ανησυχείς, έχουν γνώση οι φύλακες. Η κυρία γόνος τα τελευταία χρόνια τρώει μαύρο και ψάχνει να βρει την ψήφο της. Έτσι είναι κυρία μου. Επειδή ο πατέρας και ο παππούς σου ήταν βουλευτές δε σημαίνει πως αξίζεις κι εσύ. Να πας να δουλέψεις να δεις πως είναι η ζωή. Ο άλλος ο Μαυρογυαλούρος άντεχε τόσα χρόνια με τα ρουσφέτια, τους γάμους και τα βαφτήσια. Τώρα τον πήραμε είδηση. Οι Μεσσήνιοι δεν ξεχνούν.

      • metalhead avatar
        metalhead @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/09/2010 12:36:11

        ο ελληνας δε ξεχνάει.βεβαια αμα του τάξεις κανα διορισμό έστω και στέιτζ. το παθαίνει το ψιλοαλζτχαϊμερ