14/12/2010 12:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Δεν χρωστάμε στην Κυβέρνηση. Χρωστάμε στην Ελλάδα και τους Έλληνες.


«Σε αυτή την πολιτική συναίνεση δεν δίνω» τόνισε πριν από λίγο ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης Αντώνης Σαμαράς σε δηλώσεις του από την Ρηγίλλης για τα αποτελέσματα της συνάντησής του με τον Πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου.


« Ο κ. Παπανδρέου στην οικονομική πολιτική δεν θέλει συναίνεση. Ζητάει από εμάς έγκριση και συνενοχή σε αποφάσεις που η κυβέρνηση του έχει ήδη πάρει.  Πριν από τις εκλογές υποσχέθηκε ότι δεν θα πάρει άλλα μέτρα. Και σήμερα φέρνει αιφνιδιαστικά και χωρίς κανέναν διάλογο στην Βουλή κατεπείγον  νομοσχέδιο που αλλάζει δραματικά τις ζωές εκατομμυρίων συμπολιτών μας» είπε μεταξύ άλλων ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε:


Να δώσει εκείνος συναίνεση στην Ανάπτυξη, είναι θέμα εθνικής επιβίωσης


Αναφερόμενος εξάλλου στο πολυνομοσχέδιο είπε ότι «ψηφίζουμε κάποια άρθρα, επειδή το επιβάλλει η κοινή λογική, Εργασιακό μεσαίωνα όμως δεν θα δεχθούμε»


Η δημιουργική σύμπραξη της Αντιπολίτευσης, συνέχισε ο κ. Σαμαράς, έναν και μοναδικό σκοπό μπορεί να υπηρετεί  Την στήριξη των συμφερόντων της πατρίδας και του λαού. Δεν θα συναινέσουμε σε μία πορεία, όπως αυτή που ακολουθεί η Κυβέρνηση, που οδηγεί σε άδικες και μάταιες θυσίες χωρίς ελπίδα.

Δεν χρωστάμε στην Κυβέρνηση. Χρωστάμε στην Ελλάδα και τους Έλληνες.

Συνεχίζοντας, ο Α. Σαμαράς δηγλωσε:

Τόνισα, επίσης, στον κ. Παπανδρέου ότι κανένα βήμα προόδου δεν έχει γίνει για τη φοροδιαφυγή. Και το βάρος των ελλειμμάτων και του χρέους καλούνται πάλι να σηκώσουν στην πλάτη τους οι «συνήθεις ύποπτοι»:

Οι νομοταγείς, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.

Αυτή η κοινωνική αδικία δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Όπως δεν μπορεί να συνεχιστεί η αδράνεια της Κυβέρνησης για τη Διαφάνεια και την πάταξη της Διαφθοράς.

Το ζήτησα από τον Πρωθυπουργό κατά τη συνάντησή μας στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και υποσχέθηκε να καταθέσει Νομοσχέδιο τον περασμένο Ιούνιο.

Έκτοτε, και παρά τις επανειλημμένες δεσμεύσεις του, δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.

Έθεσα στον κ. Παπανδρέου και το θέμα της εξωτερικής πολιτικής.

Οι εξωφρενικές απόψεις του ΥΠΕΞ κ. Δρούτσα για την ενταξιακή πορεία της Τουρκίας στην Ε.Ε., κινήσεις και δηλώσεις αξιωματούχων της Άγκυρας και των Σκοπίων -αλλά και άλλων ξένων παραγόντων– για την Κύπρο, το καθεστώς του Αιγαίου, την Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη, τα χωρικά ύδατα, το όνομα των Σκοπίων, μας δίνουν την αίσθηση ότι η Κυβέρνηση κινείται στη σφαίρα της μυστικής διπλωματίας.

Γι’ αυτό και ζήτησα προ ημερησίας διάταξης συζήτηση στη Βουλή σε επίπεδο Αρχηγών Κομμάτων.

Για εμάς η έννοια της σωτηρίας της Πατρίδας δεν έχει μόνον οικονομική διάσταση.



Ενημέρωσα ακόμη τον κ. Παπανδρέου για την πρωτοβουλία της Νέας Δημοκρατίας να προχωρήσουμε σε πρόταση Αναθεώρησης του Συντάγματος.  Γιατί πιστεύουμε πως μια ριζική αναθεώρηση του Καταστατικού μας Χάρτη θα δώσει στην Ελλάδα τις βάσεις για να προχωρήσει το πολιτικό μας σύστημα στις αναγκαίες ανατροπές και τομές που απαιτούνται, προκειμένου να μπούμε με αποφασιστικότητα στην περίοδο της Νέας Μεταπολίτευσης.

Χαίρομαι, γιατί ο Πρωθυπουργός συμφώνησε με την άποψή μας να είναι η επόμενη Βουλή Αναθεωρητική. Το θεωρώ θετική εξέλιξη.

Με τον Πρωθυπουργό συζητήσαμε, επίσης, τα θέματα της μεθαυριανής Συνόδου Κορυφής της Ε.Ε.

Δήλωσα στον Πρωθυπουργό ότι η Νέα Δημοκρατία:

Είναι θετική στο ενδεχόμενο επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής του δανείου των 110 δισ. ευρώ, χωρίς, όμως, την επιβολή πρόσθετων μέτρων.
Είναι κατηγορηματικά αντίθετη στη μείωση των κονδυλίων για τον  Ευρωπαϊκό προϋπολογισμό μετά το 2013. Σε ώρες ύφεσης για ολόκληρη την Ευρώπη, ο Ευρωπαϊκός Κεντρικός Προϋπολογισμός οφείλει να είναι αναπτυξιακός και να διασφαλίζει την κοινωνική συνοχή των κρατών μελών.
Θεωρεί εσφαλμένη τη συμμετοχή ιδιωτών στο νέο μόνιμο μηχανισμό στήριξης της Ε.Ε., γιατί μπορεί ο μηχανισμός αυτός, αν γίνει έτσι, να οδηγήσει στην πτώχευση των πιο αδύναμων κρίκων.
Πιστεύει πως οι δημοσιονομικοί στόχοι των κρατών της Ευρωζώνης,  μπορεί μεν να είναι λογικό να βρίσκονται κάτω από την εποπτεία ελεγκτικών μηχανισμών, αλλά είναι κατηγορηματικά αντίθετη στην επιβολή κυρώσεων για εκείνα τα κράτη που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να  πραγματοποιήσουν τους στόχους αυτούς.

Για όλα τα υπόλοιπα θέματα, θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε στη Βουλή, κατά τη συζήτηση για τον προϋπολογισμό, που έχουμε μπροστά μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GeorgeCh avatar
    GeorgeCh 14/12/2010 13:00:25

    Σωστός._

  2. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 14/12/2010 13:01:27

    Μπράβο Αντώνη!!!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 14/12/2010 20:46:07

      στο κανάλι του περιστερίου ο κεντρικός παρουσιαστής μόνο που δεν τον παρουσίασε τον Αντώνη Σαμαρά σαν έτοιμο να πεί ναί, και γενικά οτι "μαλάκωσε" κατα τα λεγόμενα γνωστής τύπισας σε άλλο κουτάκι του δελτίου.
      Φυσικά παίξανε 2 γραμμές απο όλο αυτό το κείμενο, που περιέργως έτσι αποκομένες κολλάγανε με την άποψη της λεγάμενης.... "δημοσιογράφου".

      ΖΗΤΩ Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ

  3. nick avatar
    nick 14/12/2010 13:04:46

    Άψογος ο Πρόεδρος!

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 14/12/2010 13:06:14

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
    ΑΨΟΓΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗ... ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ "ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ" ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2010 13:08:57

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ.

  6. kastroHEL avatar
    kastroHEL 14/12/2010 13:09:34

    ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ....

  7. Kennan avatar
    Kennan 14/12/2010 13:10:23

    Η είδηση πάντως είναι ότι σηκώνει τα εθνικά «Για εμάς η έννοια της σωτηρίας της Πατρίδας δεν έχει μόνον οικονομική διάσταση».

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/12/2010 13:11:03

    Λάθος του Σαμαρά, σοβαρό λάθος, η συναίνεση στην επιμήκυνση, και θα το βρει μπροστά του.

    Κόλπο είναι η επιμήκυνση, όπως και κόλπο είναι όλο το Μνημόνιο, για να έχουν τη χώρα υποταγμένη και υπό έλεγχο. Στο διηνεκές, μέσω "επιμηκύνσεων".

    Το ζήτημα είναι η χώρα να σταθεί στα πόδια της. Και όσο εμφανιζόμαστε να χρειαζόμαστε "επιμηκύνσεις" δεν πρόκειται να σταθεί ποτέ στα πόδια της.

    • Zio avatar
      Zio @ Επώνυμος 14/12/2010 13:13:05

      +1

    • factorx avatar
      factorx @ Επώνυμος 14/12/2010 13:14:27

      Δηλαδή να βγει και να πει δεν συμφωνω στην επιμήκυνση για να τον λιανίσουν μετά; Χαλάρωσε Επωνυμε. Λέει "επιμηκυνση χωρις προσθετα μετρα". Δηλαδή οχι επι της ουσίας γιατι επιμηκυνση χωρις μετρα δεν υπάρχει. Αντιλαβού;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 14/12/2010 14:12:18

        Αν είναι μόνον τακτική, εντάξει. Επί της ουσίας είναι η βασική διαφωνία μου. Εγώ θα έλεγα ότι "τι να την κάνουμε την επιμήκυνση, αφού η κατάσταση στην οποία βρισκόμασε είναι τεχνητή".

        Βασικά, από τη στιγμή που δεν έχει καταγγείλει το Μνημόνιο ως τεχνητή κατάσταση, θα παίζει πόλεμο χαρακωμάτων. Η ουσία είναι όλη αυτή, ότι πρόκειται για στημένο παιχνίδι και θα το παίζουν, όσο δεν καταγγέλλεται.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Επώνυμος 14/12/2010 14:15:29

          H κατασταση μπορει να ηταν τεχνητη αλλα τωρα εχει δημιουργησει αποτελεσματα.Οταν σημερα μιλαμε για εισοδο της Πορτογαλιας στο μηχανισμο που εχει 80% χρεος πως θα μπορουσε να βγει η Ελλαδα στις αγορες;
          Oι Πορτογαλοι δεν θελουν να μπουν στο μηχανισμο αλλα τα επιτοκια τους ειναι ψηλα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ ψυχραιμια 14/12/2010 14:18:19

            Εξακολουθεί να είναι τεχνητή και σήμερα. Και για την Πορτογαλία και για την Ιρλανδία. Όλα βασίζονται στο αρχικό ψέμα "άραγε θα μπορέσει η Ελλάδα να αποπληρώσει το χρέος της". Όπου Ελλάδα βάζεις Ιρλανδία, Πορτογαλία κλπ. Και έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Αν ξαναβγει στις αγορές η Ελλάδα, το κόλπο χαλάει, γιατί χαλάει το κλίμα που φτιάχνεται και εις βάρος των υπολοίπων. Γι' αυτό ο Στροσούλης ήρθε εδώ, επειδή η Ελλάδα είναι ο κρίσιμος αδύναμος κρίκος του συστήματος, κι έτσι και ισχυροποιηθεί και βγει από το κόλπο, την πάτησαν πανευρωπαϊκώς.

        • factorx avatar
          factorx @ Επώνυμος 14/12/2010 15:36:31

          μαξιμαλισμός

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Επώνυμος 14/12/2010 13:16:39

      ΛΑΘΟΣ Ή ΤΑΚΤΙΚΗ;
      ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΜΕΤΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ;

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ Επώνυμος 14/12/2010 13:23:01

      συμφωνω!!!
      μεγα λαθος να συμφωνησει στην επιμηκυνση!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ akatanomastos 14/12/2010 13:54:19

        επιμήκυνση συν περίοδος χάριτος = στάση, όπως Γιάννης και Γαιννάκης... άντε λίγο σπρώξιμο... περίοδος χάριτος + φοροαπαλλαγές, άντε + χαλάρωση νομίσματος (εαν το δεχτούν οι Γερμανοι). Αν πάνε σε ευρώ Β' κατηγορίας, νά τος ο Ευρωσκεπτικισμός.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ archaeopteryx 14/12/2010 23:45:19

          καλούτσικα τό πάς..ραφινάρισέ το λίγο ακόμη..
          καλλιτεχνικά......,"τό πάρτα μωρη άρρωστη.." ψάχνουμε!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ παγωτατζής 14/12/2010 23:46:50

            το "πάρτα μωρή άρρωστη" δεν είναι έτοιμοι ακόμα... :-)

          • Orestios avatar
            Orestios @ παγωτατζής 14/12/2010 23:48:29

            lol

  9. KRIOS avatar
    KRIOS 14/12/2010 13:12:11

    Α, ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕ, ΠΟΣΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ.......

  10. Zio avatar
    Zio 14/12/2010 13:12:20

    απομονώνω αυτό:
    "Χαίρομαι, γιατί ο Πρωθυπουργός συμφώνησε με την άποψή μας να είναι η επόμενη Βουλή Αναθεωρητική. Το θεωρώ θετική εξέλιξη."

    για μένα, η επόμενη κυβέρνηση θα είναι οικουμενική.

    • GeorgeCh avatar
      GeorgeCh @ Zio 14/12/2010 13:21:51

      Γιατί;

      • Zio avatar
        Zio @ GeorgeCh 14/12/2010 13:30:35

        Γιατί το μενού της αναθεώρησης θα περιλαμβάνει τους ΔΥ.
        ΚΑΜΙΑ μη οικουμενική κυβέρνηση δεν θα προχωρήσει σε τέτοια αναθεώρηση, χωρίς "συναίνεση".

        • GeorgeCh avatar
          GeorgeCh @ Zio 14/12/2010 13:34:13

          Σωστό. Ευχαριστώ.

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Zio 14/12/2010 13:38:47

          Τη δωρεάν παιδεία,το πανεπιστημιακό άσυλο,τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ,τη μονιμότητα και άλλα πολλά.

          • Zio avatar
            Zio @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/12/2010 14:04:24

            Αναθεωρητική μπορεί να είναι η επόμενη Βουλή το 2013, αλλά οι αλλαγές θα ψηφιστούν το 2017.
            Θέλει προσοχή εδώ, να μην πάρει μόνος πάνω του την αναθεώρηση, γιατί ο ΓΑΠ χαλαρά θα βγεί τότε και θα πεί ότι "αυτοί το ζήτησαν, κλπ κλπ, εγώ συναίνεσα λόγω του κλίματος και των περιστάσεων" και λοιπές γραφικές και κουτοπόνηρες ατάκες.

    • factorx avatar
      factorx @ Zio 14/12/2010 15:38:36

      φίλε παρασυρεσαι απο την εμμονή σου κατά του σαμαρα και σπαταλας τον χώρο και τον χρόνο μας. Απο βγαινει αυτό που λες; Απο τα γραφεια της Ντόρας; Αλλο η αναθεωρηση, αλλο οι εκλογές

      • Zio avatar
        Zio @ factorx 14/12/2010 15:52:06

        σ εμένα αναφέρεσαι? όχι, θέλω να πιστεύω, ε?

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 14/12/2010 13:12:50

    Με δεδομένο ότι η οικονομία και η χώρα κρέμεται σε μια κλωστή ο Σαμαράς είναι υποχρεωμένος να τηρήσει τους σωστούς τόνους στις δηλώσεις του.

    Πρέπει όμως στην βουλή να σηκώσει τους τόνους για αυτά που ψηφίζονται για τον ιδιωτικό τομέα.

    Μια παρατήρηση νομίζω ότι είναι παράλειψη το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκε στον υψηλό τιμάριθμο και στις υψηλές τιμές που καλούμαστε να πληρώνουμε καθημερινά αγαθά.

    Στα θέματα της ακρίβειας πρέπει να γίνει ποιο επιθετικός.

  12. Enzo avatar
    Enzo 14/12/2010 13:12:58

    καλα τα ειπε αλλα παλι κατι του λειπει...
    λες εκει που παει να ξεσηκωσει τα πληθη τους κοβει τον αερα και τους προσγειωνει.

    • panos33 avatar
      panos33 @ Enzo 14/12/2010 13:15:51

      ακριβως την ιδια αισθηση ενιωσα.....εκει που ειμουν ετοιμος να χειροκροτησω, αρχισα να διπλοσκεφτομαι τα λογια του και να περιμενω ποσα και ποια αρθρα τελικα θα ψηφισει.......

      • Enzo avatar
        Enzo @ panos33 14/12/2010 13:17:45

        μερικα πραγματα ειναι φως φαναρι.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 14/12/2010 13:19:58

          ευτυχως να λες....

          ΠΠ

    • factorx avatar
      factorx @ Enzo 14/12/2010 15:39:19

      Μάλλος εσυ δεν μπορείς να πεις τιποτα και πετας φουσκες

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/12/2010 13:14:11

    Ακόμα μιά φορά ο Αντώνης Σαμαράς στέκεται στο ύψος των περιστάσεων. Ο Αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας, γίνεται Αρχηγός όλων των Ελλήνων και μας κάνει περήφανους.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 13:18:07

    Aναθεωρηση Συνταγματος ΝΑΙ. Παραγραφη ΟΧΙ !
    Τον Παγκαλο δε σχολιασε ο Αντωνης !!
    Τον Τσουκρατο φυλακη θα τον βαλουν??
    Επιμηκυνση ΟΧΙ.
    Εφοσον ο ΓΑΠ θα περασει τα νεα εργασιακα.. να κανει κ ενα ΝΕΟ συμβολαιο με το λαο. Να εχουμε κατι στα χερια μας κ αχρειαστο να ειναι !!....Να υπαρχουν κανονες στις σχεσεις μας μαζι ΤΟΥ. Εργασιακη σχεση δεν ειναι το πρωθυπουργιλικι? Να το υπογραψουμε ως αντισυμβαλλομενοι. Διοτι εαν το νομοσχεδιο που πανε να περασσουν δινει στους εργοδοτες τα δικαιωματα που εδωσαν οι ΠΑΣΟΚΟΙ (χωρις να μας ρωτησουν) στον Παπακωνσταντινου να βαζει γυψο οπου γουσταρει χωρις να ρωταει κανεναν... εε ειναι μια ΜΗ συλλογικη Συμβαση !

    ΠΠ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 15:03:03

      +1000!!

  15. ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ avatar
    ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 14/12/2010 13:27:34

    +1000

  16. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/12/2010 13:35:46

    "Δεν χρωστάμε στην Κυβέρνηση. Χρωστάμε στην Ελλάδα και τους Έλληνες."
    Για πότε λέτε να ξεπληρώσετε στους Έλληνες;
    Γιατί δε σε βλέπω και πολύ πρόθυμο να πληρώσεις έγκαιρα.
    Διάβαζα αρχικά και ήμουν έτοιμος να πάρω το ρόπαλο να βγώ αύριο στο Σύνταγμα.Αλλά στο τέλος πάλι αναδίπλωση.
    Όταν ξεκινάς ανακοίνωση για διαφοροποίηση (όχι συναίνεση) δεν μπορείς να λες στο τέλος ότι θα ψηφίσω και μερικά άρθρα, με δεδομένη πάντα την κυβερνητική πλειοψηφία. Μου θυμίζει το αστείο:
    "Το απόγευμα θα γίνει επανάσταση .Σε περίπτωση βροχής, με νεότερη ανακοίνωση, η επανάσταση θα γίνει σε κλειστό χώρο"

    • Misha avatar
      Misha @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/12/2010 15:08:27

      +++++

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2010 13:40:17

    Μιά χαρά τα είπε.

    Σε αντίθεση με τον φίλο μου τον Π-Π, εάν η αναθεώρηση του Συντάγματος διασφαλίζει τον διαχωρισμό των εξουσιών και μας βάλει σε νέα πολιτειακή και πολιτική βάση, εγώ θα έδινα αμνηστεία, με την εξαίρεση αιρετούς. Σε αυτοίς δήμευση μέχρι α' βαθμό (περαίωση). Να φύγουμε μπροστά,. ούτε κρεμάλες ούτε κυνήγι μαγισσών.

    Μία επισήμανση. Εάν πάρει αυτά που λέει περί Ευρώπης ένα βήμα πιο πέρα, με την παραδοχή ότι η Γερμανία ουδεμία όρεξη εχει να μοιραστεί το σεντούκι της, βλέπω Ευρωσκεπτικισμό (και εμένα τουλάχιστον δεν με χαλάει αυτό, άλλους δεν ξέρω).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 14/12/2010 13:47:00

      Ειδες τον πικανα σπαγγετι με τα Αιολικα ??? Ετσι θα μας κανουν ! οπου και οποτε φυσα ο καθε Νομος, ετσι και θα χορευουμε. Οταν δεν φυσαει, θα βαζουν αλλους να μας "φουσκωνουν τα πανια!"
      Να δω τι σημαινει "αναθεωρηση", τα αρθρα και να παω πασο.
      Αισθανομαι ενα βαρος..

      ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 14/12/2010 13:48:44

      Καθολου ευρωσκεπτικισμος δεν υπαρχει.Αντιθετα ειναι υπερ της ευρωπαικης Ομοσπονδιας.Αυτο δεν μπορει να γινει με το να πληρωνουν διαφορετικα επιτοκια οι χωρες οπως θα γινει με το μηχανισμο της Μερκελ.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 14/12/2010 13:51:31

        για συνέχισε τον συλλογισμό στην δεύτερη πρότασή σου...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 14/12/2010 14:12:47

          Με το μηχανισμο οι αδυνατες χωρες θα πληρωνουν παντα καπελο στα επιτοκια για να αντισταθμισουν το ρισκο.Οποτε αν πληρωνεις ψηλα επιτοκια στο ευρω τι νοημα εχει το κοινο νομισμα;

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ψυχραιμια 14/12/2010 14:25:57

            εκεί πας και εσύ, εκεί πας (και επαναλαμβάνμω δεν με χαλάει -- αν έχουμε μάθει από τα λάθη του παρελθόντος, αν δεν εχουμε μάθει ...)

          • Kasut avatar
            Kasut @ ψυχραιμια 14/12/2010 16:46:06

            Εμενα μου φαινεται οτι καλυτερο θα ηταν τωρα να μετατρεψουμε ολα μας τα ευρω σε δολλαρια με επισημη συμφωνια. Εχεις ενα νομισμα 30% φτηνοτερο σε σχεση με το ευρω και δεν κινδυνευεις με υποτιμηση.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 13:41:36

    Επισης αφησε ασχολιαστη τη συναυλια του Νταλαρα στο Ναο !..
    Ωωωω μεγιστη ξεφτυλα και ξεπεσμος. Που εισαι ρε Πανουση να γραψεις εναν υμνο!!!
    Ο ΓΑΠ θα το δωσει δανεικο το κρατος και οποιος δεν αντιδρα ειναι ΕΝΟΧΟΣ και οχι συνενοχος. ΕΝΟΧΟΣ για προδοσια.

    ΠΠ

  19. NIKOS avatar
    NIKOS 14/12/2010 13:43:01

    ΠΕΣ ΤΑ ΑΝΤΩΝΗ

  20. Tem avatar
    Tem 14/12/2010 13:52:03

    Αρκεί να φύγει ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ και απο εκεί και πέρα θα βρεθούν λύσεις.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Tem 14/12/2010 15:05:14

      Συμφωνω.....!!!!! Ολα μετα σε κλιμα καλυτερο ψυχολογικα για ΟΛΟΥΣ,
      σκαλι σκαλι θα ανακαμψουν σταδιακα..
      ΠΡΟΕΧΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!

  21. Zio avatar
    Zio 14/12/2010 14:07:18

    Δείχνει πλέον φανερά ότι περνάει από το στάδιο της αντίδρασης, σε αυτό της δράσης. Χρειάζεται όμως περισσότερη ενέργεια και ορμή.

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 14:12:10

    Ακουω "ιδιοτικοποιησεις υψους 7 Δις ευρω" και ερωτω ..
    Γιατι ειναι 7 & και οχι 10???? Ποιος κανει την αξιολογηση? Ο δανειστης? θα στειλει εμπειρογνομωνα? Θα πληρωσουμε εμεις τον μιλημενο αξιολογητη των Δανειστων μας να μας βγαλει τις αξιες που θα αγορασουν τα αφεντικα του ?
    Ειναι πολυ πολυ σοβαρο το ζητημα ! Ειδικα στις σημερινες συνθηκες. Τα ορνια κανουν βολτες πανω απ το πτωμα μας.

    ΠΠ

  23. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/12/2010 14:15:31

    Επίσης, είμαι αντίθετος και με την αναθεώρηση στο παρόν στάδιο. Με δεδομένη την πλήρη κυριαρχία της Νέας Τάξης σε ενημέρωση κλπ, το μόνο που θα γίνει θα είναι να καταλυθούν πολλά συνταγματικά κάστρα σε έθνος, θρησκεία, παιδεία κλπ.

    Εκτός κι αν βλέπει ότι έρχεται η αναθεώρηση "συνταγματικών κάστρων" έτσι κι αλλιώς και πάει να προλάβει καταστάσεις για να έχει την πρωτοβουλία. Πράγμα καθόλου απίθανο.

    • DELTA avatar
      DELTA @ Επώνυμος 14/12/2010 17:46:28

      Eπώνυμε,

      Πάντα πρώτος στις αξονικές... κ μαγνητικές... τομογραφίες, γιατί ως γνωστόν, μόνο αυτές δείχνουν την πραγματική εικόνα... Όλα τα άλλα είναι συμπεράσματα απλών ακτινογραφιών.

      Μιά παλιά φίλη!

    • sawas avatar
      sawas @ Επώνυμος 14/12/2010 18:17:00

      Επώνυμε

      Εδώ είναι το ζουμί όλης της υπόθεσης

      "Θεωρεί εσφαλμένη τη συμμετοχή ιδιωτών στο νέο μόνιμο μηχανισμό στήριξης της Ε.Ε., γιατί μπορεί ο μηχανισμός αυτός, αν γίνει έτσι, να οδηγήσει στην πτώχευση των πιο αδύναμων κρίκων."

      Μόλις έδωσε τα διαπιστευτήρια του στους τοκογλύφους, τους έκλεισε το μάτι και μπορεί να βαδίσει σίγουρος για την εξουσία…

      Αυτοί λοιπόν, που τους έκλεισε το μάτι, συνεχίζουν το δικό τους παιχνίδι, δες εδώ: h**p://www.antinews.gr/?p=76080

      Αντί να ισχυροποιήσει την Ευρώπη παίζει το παιχνίδι τους και η φούσκα αυτή που μας έφτασε εδώ θα συνεχίσει να διογκώνεται. Δεν θα με παραξένευε αν έπεφταν τα spreads μετά από αυτήν την δήλωση (τραβηγμένη υπόθεση εργασίας).

      Αλλά υπάρχει ακόμα η Μερκελ. Οψόμεθα

  24. GAPονι avatar
    GAPονι 14/12/2010 14:25:40

    Μην ανησυχείτε, για το θέμα της αναθεώρησης έχει πάει την κατάσταση στα χέρια του ο Αντιπρόεδρος κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος. Όλα θα πάνε μια χαρά.
    Α, ξέχασα να πω πως συνεπικουρείται από τον μάστορα της συνταγματολογίας καθηγητή Προκόπη Παυλόπουλο.
    Ζωή σε μας...

  25. aristos avatar
    aristos 14/12/2010 14:51:25

    Για δείτε και αυτό..
    "Τα μέτρα στον προϋπολογισμό του 2011, δεν είναι αρκετά για να μειώσουν το έλλειμμα και να υλοποιηθεί ο στόχος 2012 - 2014."
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/12/2011-2012-2014.html

  26. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/12/2010 15:02:48

    Μπραβο Αντωνη!!!

  27. Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
    Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 14/12/2010 15:03:31

    Μπορεί να έχει δίκιο ο Αντώνης ψηφίζοντας κάποια άρθρα τα οποία αποτελούν προγραμματικές θέσεις του κόμματος, αλλά την δεδομένη στιγμή η κίνηση αυτή είναι άκαιρη αφού θα γίνει αντικέιμενο εκμετάλλευσης από τον προπαγανδιστικό μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ ως δείγμα συναίνεσης και αδυναμίας!
    Ήδη χθές στο MEGA έλεγαν ότι ο Αντώνης άρχισε να συναινέι…
    Ο μόνος δρόμος αυτή την στιγμή είναι δυναμική και μαχητική αντιπολίτευση, και όχι αντιπολίτευση σε αργό tempo!!!

    Ήδη ο Αντώνης έπρεπε να έχει βγεί στα κάγκελα και φωνάζει με όλη του την δύναμη…όταν εξαθλιώνονται οι Έλληνες δεν χωράει πολιτικός πολιτισμος….μας τελείωσε!

    ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΩΡΑ!!!

    ΥΓ:O Αβραμόπουλος τι ρόλο βαράει ρε Αντώνη???Δίωξε τα πολιτικά τίποτα απο δίπλα σου!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 14/12/2010 15:08:30

      -όταν εξαθλιώνονται οι Έλληνες δεν χωράει πολιτικός πολιτισμος….μας τελείωσε!

      ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΩΡΑ!!!

      Ετσι ακριβώς φίλε κι εγω ολο αυτο φωναζω!!
      Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ.. ΧΑΝΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ..

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 14/12/2010 15:38:33

        Δειτε κι αυτο!!

        http://dexiextrem.blogspot.com/2010/12/blog-post_4708.html

  28. george_T avatar
    george_T 14/12/2010 15:24:13

    Νομίζω ότι ο Σαμαράς σήμερα ήταν πολύ καλός. Κυρίως γιατί δίνει το δικό του στίγμα πολιτικής. Βγαίνει μπρος με συγκεκριμένες προτάσεις θετικές, οι οποίες αφορούν την διακυβέρνηση της χώρας και δείχνει ότι προετοιμάζεται με γρήγορους ρυθμούς για την ανάληψη της εξουσίας.

    Δευτερευόντως, αλλά όχι λιγότερο σημαντικό, γιατί δεν λαϊκίζει κάνοντας αντιπολίτευση μόνο για την αντιπολίτευση, αλλά λέγοντας ότι εφόσον κάτι συμφωνεί με τις απόψεις μας, εμείς είμαστε δεκτικοί και θα συνεισφέρουμε για να γίνει. Έχω την αίσθηση ότι με τη σημερινή του παρέμβαση δείχνει ηγετικό προφίλ και ξεφεύγει από το ξεπερασμένο στυλ αντιπολίτευσης για την αντιπολίτευση που δεν ταιριάζει ούτε στη ΝΔ ούτε στον ευατό του.

  29. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 14/12/2010 15:36:34

    Το αν η δήλωση Σαμαρά θα αναπτύξει τη δυναμική που εμείς θέλουμε ή που εμείς βλέπουμε θα εξαρτηθεί από το πώς θα τη διαχειριστεί το κόμμα και από το αν και πώς η ηγεσία και τα στελέχη θα αντιπαρέλθουν την προπαγάνδα, που ξεκίνησε με το πρωτοσέλιδο των "Νέων" σήμερα το πρωί.
    Πάντως το "Δεν χρωστάμε στην Κυβέρνηση [δηλ. στους ξένους], αλλά στην Ελλάδα και στους Έλληνες" θυμίζει το "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες".

  30. karabacardish avatar
    karabacardish 14/12/2010 15:44:41

    @ επώνυμο
    Η κρίση είναι τεχνητή όχι γιατί " Όλα βασίζονται στο αρχικό ψέμα “άραγε θα μπορέσει η Ελλάδα να αποπληρώσει το χρέος της” ", αλλά για τους (βαθύτερους) λόγους που αναλύονται εδώ: http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2244.aspx.

  31. man8os avatar
    man8os 14/12/2010 15:44:47

    Ξεπερασε και αυτη τη τρικλοποδια με επιτυχια. Μπραβο στον Προεδρο.
    Αλλα αν δεν βγουν τα πραγματα στον Γιοργο και ζητησει δημοψηφισμα εκει θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα. Αναρωτιεμαι ολο το κοπαδι των βουλευτων του ΠΑΣΟΚ θα ψηφισει το νομοσχεδιο?

  32. χ.... avatar
    χ.... 14/12/2010 15:57:33

    στημενα ειναι ολα ετσι ωστε να υπαρχει δευτερος πολος για να εχει ελπιδα ο κοσμος
    στην Αργεντινη οσα χρονια ηταν εκει το ΔΝΤ οποιος και να κυβερνουσε η πολιτικη ηταν ιδια
    πρεπει να φυγουν και οι 300 και οι γνωστες οικογενειες που εχουν και να διαλυθουν τουλαχιστον τα δυο μεγαλα κομματα

    • man8os avatar
      man8os @ χ.... 14/12/2010 15:59:42

      Στην Ελλαδα δεν τον υπολογισαν. Τους προεκυψε. Τωρα δεν ξερουν πως να τον αντιμετωπισουν.

      • χ.... avatar
        χ.... @ man8os 14/12/2010 16:07:25

        μακαρι να μην τον υπολογισαν και να τους χαλασει εστω και λιγο τα σχεδια

  33. τακις avatar
    τακις 14/12/2010 16:10:58

    Σιγουρα χρωστατε πολλα αλλα δεν βλεπω κινηση να τα παρετε απο τη παρεα του κουρασμενου Κωστακη,του Αλογοσκου,του Παπαθανα και της υπολοιπης κλικας.Οσο τους εχεις κοντα σου δεν θα δεις ασπρη μερα.Ο κοσμακης δεν ειναι βλακας δεν ξεχνα τη πενταετια της διαφθορας και της ρεμουλας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ τακις 14/12/2010 17:11:42

      Παραπάνω χρόνια ήταν ο Γιωργάκης υπουργός, όχι μόνο 5.

  34. Enzo avatar
    Enzo 14/12/2010 16:13:47

    βρε μια χαρα τα λεει παντα ο Σαμαρας αλλα χρειαζεται σφυροκοπημα επι καθημερινης βασεως και να μην αφηνουν να πεσει τιποτα κατω.
    επισης και λιγο λαϊκο λογο αμα εβαζε δεν θα με πειραζε.
    Παντως η Ελλαδα ειναι δεμενη χειροποδαρα και μας εχει βαλει σε μεγαλους μπελαδες ο Γαπ.

  35. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 14/12/2010 16:36:04

    To ζητούμενο είναι εάν στην ΝΔ υπάρχει ο κομματικός μηχανισμός ο οποίος θα στηρίξει τον Σαμαρά στον πιο έντονο και σκληρό αντιπολιτετικό αγώνα ο οποίος απαιτείται. Πολύ φοβάμαι ότι τα υπάρχοντα στελέχη σε μεγάλο βαθμό είναι καλοζωισμένα, αποιδεολογικοποιημένα και ανίκανα για διεξαγωγή πολιτικού αγώνα. Σύγκρινε τις εκδηλώσεις της ΚΝΕ και της ΟΝΝΕΔ. Απαιτούνται δεξιά στελέχη, χωρίς ενοχικό κόμπλεξ για αυτό το οποίο πρεσβεύουν με ευθύ πολιτικό λόγο .. και όχι bon viveur τηε Γλυφάδας και της Κηφισιάς.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νέστωρ 14/12/2010 16:38:58

      Θα επαναλαβω κατι που εχω γραψει παλιοτερα. Οσο ο Αντωνης δεν αξιοποιει τον Πανο Καμμενο με τα οσα γνωριζει πλεον απο τις εξεταστικες... χανει χρονο !!!

      ΠΠ

      • factorx avatar
        factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 17:19:37

        Γιατί, επειδή είναι φίλος σου ΠΠ;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 23:52:35

        ΠΠ ....υπάρχουν σκελετοί στην ντουλάπα τού Καμμένου;;;

  36. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 14/12/2010 17:23:33

    Είναι γνωστό ότι ο Καμμένος αξιοποιούσε πάντα προς όφελός του την δουλειά των δημοσιογράφων. Ο ίδιος διακρίθηκε στην Βουλή χάρις στις αξιοποίηση αφελών μπλόγκερς. Αλλά θα μείνει και αυτός και άλλοι στην ιστορία επειδή άφησαν να φύγουν ανενόχλητους απο την Εξεταστική τον Κόκκαλη και την Μπακογιάννη. Να μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ο Μητσοτάκης τον εβαλε τον Πανουλη στην Βουλή.

  37. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/12/2010 17:25:29

    Επόμενη κίνηση : διάλυση του ταξιδιωτικού πρακτορείου ΟΝΝΕΔ.

    Εντάξει, δεν μπορούσε να το κάνει την Άνοιξη, εν όψει του Συνεδρίου, όταν έβγαλαν το χαντζηπαπάρι.

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 14/12/2010 17:29:54

      Το εφικτο ειναι να τον περιθωριοποιησει τωρα. Ειναι αχρηστος.
      Εχω μια απορια, την οποια θα ηθελα να μου την απαντησει καποιος που να ξερει. (και αλλοι εχουν την ιδια απορια)
      Γιατι δεν στηριξε πιο ενεργα τον Χατζη? Το παλικαρι πραγματικα αξιζε την θεση, θα βοηθουσε περισσοτερο και θα συμπαραστεκοταν στον προεδρο.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ man8os 14/12/2010 17:42:18

        τελικά, θέλετε δημοκρατικές διαδικασίες ή όχι?

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ δρόμος 14/12/2010 17:49:03

          Τα έχουμε πει αναλυτικά τον καιρό της εκλογής. Η ΟΝΝΕΔ ήταν διαβρωμένη πολύ βαθιά. Τα πρόσωπα που ψήφισαν ήταν οι διαβρωμένοι. Δεν έγιναν οι κινηματικές διαδικασίες που έγιναν με την εκλογή Σαμαρά και τελικά η ΟΝΝΕΔ έμεινε στα χέρια αυτών που την παρήκμασαν. Αν ψηφίζουν οι παρηκμασμένοι, θα βγάλουν παρηκμασμένο πρόεδρο, λογικό δεν είναι; Αν είχε ψηφίσει όλη νεολαία που αυτοχαρακτηρίζεται ΝΔ (όπως έγινε στις εκλογές για Πρόεδρο κόμματος), δεν είχε βγει αυτός που βγήκε.

          Τελικά δηλαδή το αποτέλεσμα δεν πιστεύω ότι ήταν αυτό που θα ήταν αν είχε γίνει πραγματικό άνοιγμα στην κοινωνία και ψήφισε ο κομματικός σωλήνας, κυρίως.

          Αυτό με τις "δημοκρατικές διαδικασίες" είναι πολύ σχετικό. Και αν έβγαινε η Ντόρα από ένα "αντιπροσωπευτικό συνέδριο", ποιος θα έλεγε ότι δεν ήταν "δημοκρατική διαδικασία"; Η ουσία να εκτελείται η βαθύτερη θέληση του λαού και η διαδικασία πρέπει να εξυπηρετεί αυτόν τον σκοπό και όχι να τη νοθεύει. Αν βάζουμε π.χ. έναν λαό να ψηφίζει και να ξαναψηφίζει σε ένα δημοψήφισμα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα που θέλουμε (Ευρωσύνταγμα-συνθήκη Λισαβώνας), τότε είναι ή δεν είναι "δημοκρατική διαδικασία"; Τυπικά είναι, αλλά ουσιαστικά δεν είναι.

          • chrisss avatar
            chrisss @ Επώνυμος 14/12/2010 18:25:08

            Λάθος. Για όσους ξέρουν, ο Σαμαράς άφησε τον Παπαμιμίκο να γίνει πρόεδρος..θα μπορούσε να είχε ακυρώσει τις εκλογές, όταν έμαθε πως ο Παπαμιμίκος νόθευε..

  38. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 14/12/2010 18:27:43

    Δηλώσεις άρτιες και ξεκάθαρες. Οπως τον θέλει ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας.

  39. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/12/2010 18:33:48

    Μπράβο Αντώνη! Σιγά-σιγά θα καταλάβουμε όλοι, ακόμα και οι πλέον δύσπιστοι, το πόσο πολύ ζημιώθηκε η χώρα από την πολύχρονη απουσία σου.

  40. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2010 19:43:21

    Πολύ ξεκάθαρος ο λόγος του Σαμαρά. Ντόμπρος και ευθύς.

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2010 20:33:21

    Καλά όλα αυτά που λέει ο Σαμαράς. Ο λόγος του όμως δεν περνά σε καμία περίπτωση στις μάζες. Έχει ανύπαρκτη στήριξη στα ΜΜΕ αλλά και στο διαδίκτυο. Τον στήριξαν κάποιοι Bloggers οι οποίοι ουσιαστικά και τον έβγαλαν αλλά δεν είδαν κάποια ανταπόδοση. Το αντίθετο μάλιστα...
    Στον αντίποδα το ΠΑΣΟΚ είναι οργανωμένο και η παρουσία του είναι παντού.
    Ακόμα και το νεοσύστατο κόμμα της Μπακογιάννη έχει διαδικτυακή ομάδα.
    Κρίμα για το Σαμαρά γιατί ήταν από τους ελάχιστους της προκοπής στη ΝΔ...

  42. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/12/2010 21:01:28

    Θα ηθελα να πιστεψω οτι θα μοιασεις στο μικρο το δαχτυλακι της Πηνελοπης

    θα ηθελα να ξεχασω τα χρονια που εζησες και τις στιγμες που μοιραστηκες
    με τον Τζεφρευ

    θα ηθελα να διαγραψω την εφιαλτικη σκεψη για λεσχες και στοες

    θα ηθελα εναντια σε ολο μου το ειναι να πιστεψω οτι θα υπακους στους
    Ελληνες και σε κανεναν αλλο

    αλλα......καθως ειμαι ανικανος για ολα αυτα αγνοησε εμενα και δικαιωσε
    10 999 999 Ελληνες

  43. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/12/2010 22:04:13

    ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ
    ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΧΡΕΟΣ
    ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΧΡΕΟΣ
    ΑΛΛΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΧΡΕΟΣ
    ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΠΑΧΘΕΣ ΧΡΕΟΣ = ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΚΟ
    ΑΛΛΟ ΟΙ ΝΕΟ/ΑΧΘΟΦΟΡΟΙ = ΣΚΛΑΒΟΙ
    ΚΑΙ ΑΛΛΗ Η ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

    Τι είναι “απεχθές χρέος”;
    Posted by olympiada στο Δεκεμβρίου 14, 2010
    (Οι τρεις όροι είναι οι εξής:
    1.Να έχει συναφθεί χωρίς την συγκατάθεση του Έθνους! Σας λέει τίποτα;
    2.Ποσά που εισπράχθηκαν από το δάνειο να σπαταλήθηκαν με τρόπο που αντιβαίνει τα συμφέροντα του Έθνους. Σας λέει τίποτα;
    3.Ο πιστωτής να είναι ενήμερος των παραπάνω.)


    Ηνιοχος
    Για να τους δουμε εναν – εναν κατα ποσον ισχυουν

    1.Να έχει συναφθεί χωρίς την συγκατάθεση του Έθνους!

    Δεν υπαρχει εθνος, η Νεοφιλευθερη Δεξια σε πληρη αρμονια με την Απατρι
    Διεθνιστικη Αριστερα επεισαν τον ΠΕΛΑΤΗ ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΗ οτι δεν υφισταται
    πλεον ως εννοια, οτι αποτελει μια οικονομικη μοναδα της οποιας η θρησκεια
    ειναι η μεγιστοποιση της καταναλωσης της Υλης, επιτρεπτης μονον εντος των Ναων της Ε.Ε του Νατο και αλλων “ανθρωπιστικων” οργανωσεων.

    2.Ποσά που εισπράχθηκαν από το δάνειο να σπαταλήθηκαν με τρόπο που αντιβαίνει τα συμφέροντα του Έθνους. Σας λέει τίποτα;

    Η ανυπαρξια/διαγραφη οπως αποδειχθηκε ανωτερω της εννοιας εθνος καθιστα
    ως μη υφισταμενα και τετοια συμφεροντα, ενας ανυπαρκτος οργανισμος ειναι
    εξ’ ορισμου αδυνατον να διαθετει και συμφεροντα που δυνανται να βλαφθουν.

    3.Ο πιστωτής να είναι ενήμερος των παραπάνω.

    Επειδη ο πιστωτης ( βλεπε Διεθνεις Τοκογλυφοι) ειναι ενημεροι περισσοτερο απο τον οποιοδηποτε φροντισαν, με θρησκευτικη ευλαβεια εκ’ των προτερων
    μεσω των ΝεοΤαξιτικων Οργανισμων τους που περιλαμβανει μεταξυ αλλων τις αντεθνικες Νεοφιλελευθερη Δεξια και Διεθνιστικη Αριστερα να ενταφιασουν το εθνος παρεα με μια χουφτα "παραλογους", γραφικους", "φασιστες", "φανατικους"
    υπερασπιστες του, ανοιγωντας διαπλατα τις πορτες στην Δημοκρατια των
    φιλανθρωπων τυπου Σορος και κομπανια.

    Τεραστιο το κολπο γκροσσο, καταφεραν οι λυκοι και επεισαν τα προβατα οτι ο
    μεγαλυτερος εχθρος τους ειναι τα σκυλια φυλακες και αυτοι οι καλυτεροι τους φιλοι, εξοντωσαν ετσι τα προβατα τα κακα σκυλια, και απεμειναν παρεα με τους λυκους, σε ενα παρτυ για εναν – στον μονοδρομο της προοδου.

    Υ.Γ Καθως η πολυχρωμη παραγκα των κομματων προχωρουσε με αργους
    ρυθμους στην εκθεμελιωση της Ιερας Εστιας = Εθνους, ανελαβαν να
    δωσουν ψυχη και σωμα τα ΝεοΕποχιτικα Μεσα Προπαγανδας,
    τα Παν πουστη μια, οι Μ.Κ.Ο και τα μιλλιουνια των λαθροκατακτητων

  44. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 14/12/2010 22:08:31

    TO ATEΛΕΙΩΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ ΤΗΣ
    ΑΝΙΣΧΥΡΗΣ ΑΝΘΥΠΟ – ΥΠΟΦΛΥΔΟ – ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ


    ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΙΣΧΥΟΣ ΜΙΑΣ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ – ΝΙΓΗΡΙΑΣ
    ΤΗΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΦΥΛΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ – ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ – ΤΩΝ 100 ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ 1000 ΦΥΛΩΝ

    Η αμερικανική πετρελαϊκή εταιρεία Halliburton συμφώνησε να καταβάλει 250 εκατ. δολ. στη Νιγηρία, προκειμένου να σταματήσει η δικαστική διαδικασία εις βάρος της για υπόθεση δωροδοκίας. Ανάμεσα στους κατηγορούμενους είναι και ο πρώην επικεφαλής της εταιρείας και πρώην αντιπρόεδρος των ΗΠΑ, Ντικ Τσένι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ηνιοχος 15/12/2010 00:21:20

      Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις σε αυτό τον παλιόκοσμο, φίλε μου. Από την μία είναι αυτό που λες καθώς και ότι η περιβόητη SIEMENS επίσης συμβιβάστηκε με την τοπική κυβέρνηση για υπόθεση ανάλογη με τη δική μας έναντι εκατομμυρίων ευρώ.

      Από την άλλη, τι είναι για την HALLIBARTON 250 μύρια; τα κέρδη εξόρυξης μια ημέρας; Και οι φύλαρχοι ικανοποιημένοι, ότι δήθεν αποδόθηκε δικαιοσύνη και η μπίζνα να συνεχίζει...

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ ierofantis 15/12/2010 13:04:22

        Μπορεις να κανεις τον κοπο να συγκρινεις τα μεγεθη
        της Σιμενς με της Χαλιμπαρτον για να εξαγεις πιο
        ασφαλη συμπερασματα ποια απο τις δυο εταιρειες
        διαθετει μεγαλυτερη οικονομικη ανεση να ερχεται σε
        επιζημιους συμβιβασμους για αυτην?

        Μπορεις επισης να κανεις μια εκτιμηση του γεγονοτος γιατι στην αμελητεα χωρα των "φυλαρχων" οι πανισχυρες
        πολυεθνικες που κυβερνουν τον πλανητη υποβληθηκαν
        στην ταπεινωση και διασυρμο να καταβαλλουν γενναιες
        αποζημειωσεις ενω στην πανισχυρη, συγχρονη, ισοτιμη
        "εταιρα" και Ευρωπαικη Ελλαδα, παιζουν αεναως τις κουμπαρες με τα δυο μπαλακια και τον τριτο τον μακρυτερο?