Σαμαράς: Δεν θα επιτρέψω σε λαϊκιστές να μας αφαιρέσουν το δικαίωμα για πρόοδο
02/07/2014 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Δεν θα επιτρέψω σε λαϊκιστές να μας αφαιρέσουν το δικαίωμα για πρόοδο

«Κακόγουστο αστείο» χαρακτήρισε ο πρωθυπουργός την κριτική της αντιπολίτευσης και των συνδικαλιστών, ότι η κυβέρνηση ξεπουλάει τα πάντα, σε παρέμβασή του για το θέμα της ΔΕΗ, από το Στρασβούργο.

«Στην Ελλάδα προσπαθούμε να προχωρήσουμε σε αποκρατικοποιήσεις που έχουν γίνει παντού αλλού στον κόσμο και παντού αλλού απέδωσαν» τόνισε, ενώ έφερε ως παράδειγμα την περίπτωση του ΟΤΕ, λέγοντας πως, από τον καιρό που αποκρατικοποιήθηκε, οι Έλληνες απέκτησαν εύκολη πρόσβαση στο τηλέφωνο σε χαμηλότερες τιμές. Ειδικά για το θέμα της "μικρής ΔΕΗ" διαβεβαίωσε ότι θα έρθει στη Βουλή και θα συζητηθεί εκτενώς.

«Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να επιτρέψω σε φανατικούς λαϊκιστές και δημιουργούς ψεύτικων εντυπώσεων στον ελληνικό λαό, να μας αφαιρέσουν το δικαίωμα για πρόοδο. Το δικαίωμα της προόδου περνάει και μέσα από τις αποκρατικοποίησεις» υπογράμμισε ο Αντώνης Σαμαράς και πρόσθεσε: «Το κράτος που έπαιζε τον επενδυτή και κατέστρεφε την οικονομία έχει πια πεθάνει και δεν πρόκειται αυτού του είδους τη ζωή που είναι σε βάρος του ελληνικού λαού, τη ζωή δηλαδή των συνδικαλιστών που διοικούσαν κρατικές αποτυχημένες επιχειρήσεις, να το αφήσουμε να συνεχιστεί».

ΑΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seagull avatar
    Seagull 02/07/2014 16:54:46

    Ωραία είναι όλα αυτά και τα έχουμε ξανακούσει, να μάθουμε όμως και εμείς για να πειστούμε πρώτον τι θα κερδίσει το ελληνικό δημόσιο και δεύτερον αν οι καταναλωτές θα είναι κερδισμένοι, δηλαδή αν θα μειωθεί η τιμή του ρεύματος και όλα τα σχετικά. Με στοιχεία συγκεκριμένα, γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε καταλάβει αν από τις αποκρατικοποιήσεις που έγιναν πληρώθηκε καθόλου μέρος του χρέους και που ακριβώς πάνε αυτά τα λεφτά. Στοιχεία λοιπόν από όλους και από την συγκυβέρνηση και από την αντιπολίτευση που είναι αντίθετη να μας εξηγήσουν και αυτοί τους λόγους που αντιδρούν. Νομίζουμε ότι πιά ήρθε η ώρα να ενημερώνουν τους πολίτες και μάλιστα σωστά, γουρούνι στο σακκί τέλος.

  2. ΑΓΙΟΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ 02/07/2014 19:32:26

    ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. Η ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ . ΔΥΣΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΕ (ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ Τ/Φ ΗΘΕΛΕΣ ΜΕΣΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ) , ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ (ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΟΣ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ) ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΤΡΙΜΗΝΕΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ) ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΙΝΕΖΩΝ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΝ . ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ,ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ,ΤΣΙΝΑΝΕ ΠΡΙΝ ΧΑΘΟΥΝΕ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΑΓΙΟΣ 02/07/2014 23:15:47

      Για να βάλεις τηλέφωνο ήθελες μέσον βουλευτή; Σε ποιά δεκαετία αναφέρεσαι,του ' 50;

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Κυθήριος 04/07/2014 02:35:37

        Η γιαγιά μου, καρδιοπαθης σε ορεινό χωριό της Στερεάς.Θεός σχωρεστην ο ποιο καλός άνθρωπος στο κόσμο έφυγε πρόπερσι πλήρης ημερων.Έβαλε τηλέφωνο το σωτήριο έτος 1996.Έφτασε 70 ετών τότε ,ήταν 1 από τα 3 σπίτια στα 20 του χωριού που δεν είχαν ακόμα σύνδεση και περιμεναν ουρά...Τηλέφωνο έπαιρνε από το καφενείο του χωριού που είχε θάλαμο με μια αντικα δεκαετίας του 1970...Και υποτίθεται είχε προτεραιότητα λόγω ασθένειας.Και αυτό με μέσο υποτίθεται.Το 1996 εγω είχα ήδη γραμμή ιντερνετ και κινητό τηλέφωνο.Η δε κινητή τηλεφωνια άργησε στο χωριό μου και σημερα έτος 2014 δε πιάνει καθόλου καλο σημα με μια από τις 3 εταιρίες κινητής. 2 Ελλαδες , η ύπαιθρος μαράζωνε και εμεις θελαμε να μπουμε στο ευρω...

      • βαγγέλας avatar
        βαγγέλας @ Κυθήριος 04/07/2014 11:44:38

        Του 70 σίγουρα, και αρκετή από του 80...

  3. Ιδιώτης avatar
    Ιδιώτης 03/07/2014 15:11:00

    Κακόγουστο αστείο είναι όταν εκστομίζετε τη λέξη "πρόοδος" μετά από το αδιέξοδο που φέρατε τη χώρα με τις επιλογές σας.

    • giorgosalexpoli avatar
      giorgosalexpoli @ Ιδιώτης 03/07/2014 16:30:32

      Ποιανου επιλογες συνελληνα? μηπως μπερδευεις τον Σαμαρα με τον γιωργακη? μην καρφωνεσαι!!!!!!!!!!!!!!!

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ giorgosalexpoli 03/07/2014 23:53:06

        Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι πολύ να τους ξεχωρίσω.

        • Ιδιώτης avatar
          Ιδιώτης @ Ιδιώτης 04/07/2014 08:18:35

          Άλλωστε, είναι και αυτά που λέει που μπορεί να μπερδέψουν κάποιον: http://www.youtube.com/watch?v=sab3shGAC28