Σαμαράς: Ανοησίες τα περί εκλογών - Μονόδρομος η εθνική συνεννόηση
04/06/2015 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Ανοησίες τα περί εκλογών - Μονόδρομος η εθνική συνεννόηση

Ανοησίες χαρακτήρισε τα σενάρια περί εκλογών ο Α. Σαμαράς και κάλεσε τον Α. Τσίπρα να προσέλθει σε μεγάλη εθνική συνεννόηση, καθώς όπως είπε αποτελεί μονόδρομο για τη χώρα.

Αναλυτική η δήλωση:

«Η δήθεν πετυχημένη διαπραγμάτευση του κ. Τσίπρα κατέρρευσε χθες βράδυ.

Τα προτεινόμενα μέτρα, όπως παραδέχονται και οι ίδιοι οι υπουργοί της κυβέρνησης, είναι πάρα πολύ σκληρότερα από τα μέτρα Χαρδούβελη.

Το «συνολικό κόστος Τσίπρα» είναι πια τεράστιο, όχι μόνο σε ΦΠΑ, ρεύμα, ιδιωτικό τομέα κλπ, αλλά κυρίως σε αξιοπιστία.

Η κοροϊδία και τα ψέματα τελείωσαν.

Όπως πρέπει να τελειώσουν και οι ανοησίες για εκλογές.

Γιατί εκλογές σήμερα θα γινόντουσαν υπό συνθήκες άγριες και ασύμφορες για τους Έλληνες.

Αφήστε που θα μας έφερναν σε χειρότερο ακόμη σημείο από εκείνο που βρισκόμαστε σήμερα.

Και, άλλωστε, τι θα ζητούσε ο ΣΥΡΙΖΑ, να πάρει εντολή από το λαό για να μας πάει στη δραχμή;

Εκτός πια και αν αυτός ήταν από την αρχή ο πραγματικός τους στόχος.

Η μόνη διέξοδος που έχει απομείνει για τον κ. Τσίπρα είναι να προσέλθει στη μεγάλη εθνική συνεννόηση που έχουμε προτείνει.

Είναι ο μόνος δρόμος για τη χώρα.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 04/06/2015 13:36:58

    Τό ξέρω, Πρόεδρε, ὅτι πάνω ἀπό τό κόμμα ἔχετε τήν ῾Ελλάδα, ὅπως καί ὅλοι οἱ Πατριῶτες. ᾿Εμένα ὅμως μέ θυμώνει γιά τήν χεῖρα βοηθείας πού προτείνετε στό συνοθύλευμα συνιστωσῶν. ῞Οταν ἐσεῖς κάνατε διαπραγματεύσεις, ἐκεῖνοι σᾶς ἀποκαλοῦσαν, προδότη, μερκελιστή κλπ. Προκάλεσαν ἐκλογές γιά νά φέρουν τήν ἐλπίδα καί ἔφεραν χάος. Δέν νοιώθω ἐκδικητικά, ὅμως ὁ ΜΥΘΟΣ τῆς ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ πρέπει νά κρυφτῆ στό χρονοντούπαλο τῆς ῾Ιστορίας γιατί μόνο δεινά ἔχει προκαλέσει στήν Πατρῖδα. ᾿Αφῆστε τους νά πιοῦν τό πικρό ποτῆρι τῆς ἀλλοπρόσαλης πολιτικῆς τους μέχρι τελευταία γουλιά!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Fotini 04/06/2015 14:03:33

      Μονο Φωτεινη μου που εγω δεν μπορω να πηδαω να φτασω τις κονσερβες που θα πεφτουν απο το ελικοπτερο.....ασε που μπορει να μουρθει και καμια στο κεφαλι να μ αφησει στο τοπο. Δυστυχως το πικρο ποτηρι θα ειναι για ΟΛΟΥΣ, πρωτα για το λαο αλλα και για οσους κυβερνησαν, φταινε δε φταινε.....Εχεις δει λαο σε παρακρουση; να επιτιθεται σε οποιον εχει σχεση με κυβερνηση; ευχομαι να μην το δεις ποτε, ουτε και μεις βεβαια..... Σε αλλο σχολιο μου εγραφα για την ανυποπτη επαρχια. Ξερεις πως αντιδρα ενας που βρισκεται στον κοσμο του και ξαφνικα αυτος καταρρεει; Με τους λαθρο να του σπανε τη πορτα; να του κλεβουν το μαντρι; να του αρπαζουν τη σοδεια; να του καινε για εκδικηση τις ελιες; (αμφιβαλλεις;). Βουταει ο,τι βρει μπροστα του κι οποιον παρει ο Χαρος. Αν δε, οπως πολυ σωστα ανεφερε σε αλλο σχολιο αναγνωστης, βασιστεις στο στρατο να επιβαλλει ταξη και εκεινος βρισκεται στα συνορα για την υπερασπιση εθνικων εδαφων; Ασε Φωτεινη μου γιατι δεν θα ειναι απλα πικρο ποτηρι αυτο αλλα μονιμο "οξος και χολη"... ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΓΟΥΔΗ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΛΗΣΜΟΝΑΝΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΟΥΣ.-

      • Fotini avatar
        Fotini @ Ρηνα 04/06/2015 15:53:58

        Μεταξύ δύο κακῶν τό μή χεῖρον βέλτιστον, λοιπόν. Συμφωνῶ, ἀλλά παρατείνεται μιά ἄρρωστη κατάσταση μέ παυσίπονα. ᾿Εγώ προτιμῶ νά φέρη ὑπογραφή τσίπρα ἡ συμφωνία, δέν χρειάζοντε ἄλλοι συμβαλόμενοι.

      • Naruto avatar
        Naruto @ Ρηνα 04/06/2015 21:47:44

        Η αποψή σου για την ανύποπτη επαρχία είναι μία αρχετυπική συμπεριφορά πολλών ανθρώπων . Πολλοί ανθρωποι μπροστά σε μια καταστροφική απειλή κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά τους νομίζοντας οτι κλείνουν εξω και την απειλή . Όταν πλέον πεισθούν οτι κινδυνεύουν τότε ξεσπά η βία . Πολύ φοβάμαι οτι σύντομα θα δούμε βίαια γεγονότα στην πατρίδα μας και οχι μόνο .

    • Υπάρχει και κουγκι avatar
      Υπάρχει και κουγκι @ Fotini 04/06/2015 20:12:59

      συμφωνώ απόλυτα ,στα μπαράκια που συχνάζει με τους συντρόφους του με ουίσκι και τσιγάρα όσα συζητούν ειχαν και τις ευκολες λύσεις, η πραγματικότητα τους προσγείωσε ανωμμαλα!!!Όσο για το κουγκι ππου επικαλούνται! !καιρός είναι για την ανηφόρα του βουνού, να πάρουν και το Πάνο μαζί τους

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 04/06/2015 14:15:34

    για να δουμε τα τρολλακια της κουμουνδουρου και οι αθλιογραφοι τους τι θα του προσαψουν για αυτη του την λογικη προταση.. ειμαι πολυ περιεργος.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Παρατηρητής 04/06/2015 16:09:44

      Δεν εισαι ο μονος.

      • πΔπ / παναγιώτης Δημητρίου παπαδογιαννοπετροδημητροκωστόπουλος avatar
        πΔπ / παναγιώτης Δημητρίου παπαδογιαννοπετροδημητροκωστόπουλος @ Vassilis 04/06/2015 20:50:55

        Θα περιμένουμε αρκετά! Για την ώρα, μούγκα στην στρούγκα!