#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2013 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Αγαπάμε τη χώρα μας πάρα πολύ για να επιτρέψουμε τον λαϊκισμό και τον εξτρεμισμό



«Πρέπει να θυμόμαστε τρία πράγματα, τα οποία μας ενώνουν: το ιστορικό παρελθόν και τη χριστιανική κληρονομιά, την ανταγωνιστικότητα (δεν μπορούμε να επιτρέψουμε στους εαυτούς μας να μείνουμε πίσω). Χρειάζεται αλληλεγγύη και υπευθυνότητα. Αυτό ζει η Ελλάδα σήμερα: από τη μία απίστευτες θυσίες και από την άλλη αλληλεγγύη από τους εταίρους της, για να ξεπεράσει την κρίση». Αυτά είπε μεταξύ άλλων ο Αντώνης Σαμαράς μιλώντας στις Βρυξέλλες και στέλνοντας μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις. Επανέλαβε επίσης ότι δεν πρόκειται να ληφθούν άλλα μέτρα.

«Χρειαζόμαστε περισσότερη Ευρώπη με αλληλεγγύη και υπευθυνότητα, τόνισε ο πρωθυπουργός και συνέχισε: «Έγιναν λάθη στο παρελθόν. Τώρα πρέπει να τα λύσουμε μαζί, να φτιάξουμε το κοινό μας μέλλον, αλλιώς θα γίνουμε οι παρίες του μέλλοντος».

Παράλληλα, το μήνυμά τους προς το εσωτερικό τη χώρας ήταν σαφές: «Αγαπάμε τη χώρα μας παρά πολύ, για να επιτρέψουμε φαινόμενα όπως ο εξτρεμισμός και ο λαϊκισμός, είπε ο πρωθυπουργός, απευθυνόμενος τόσο στα άκρα όσο και εντός της Νέας Δημοκρατίας όπου κάποιοι βουλευτές «ξεσπάθωσαν» και λαϊκίζουν σε βάρος της σωτηρίας της χώρας.

Στην εκδήλωση προς τιμήν του Κωνσταντίνου Καραμανλή ο Μάρτιν Σουλτς τόνισε ότι η κατάσταση στην ΕΕ και την Ελλάδα είναι πολύ δύσκολη. Υπάρχουν τεράστια προβλήματα. Πιστεύω ότι, αργά ή γρήγορα, θα υπάρξει λύση στην κρίση. Μία εναλλακτική για να λύσουμε το πρόβλημα, είναι να καταστρέψουμε την Ευρώπη. Πολλοί λένε «ως εδώ, δώστε τέλος στην ΕΕ, καταστρέψτε το κοινό νόμισμα». Η λύση κατά την άποψή μου δεν είναι η καταστροφή του κοινού νομίσματος.

Εύσημα για τον Κ. Καραμανλή απένειμε και η Μαρία Δαμανάκη: «Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Καραμανλή στο πολιτικό μου ταξίδι... Τώρα στην Ελλάδα η πλειονότητα των πολιτικών του αντιπάλων αναγνωρίζουν την κληρονομιά του Καραμανλή... Ο Καραμανλής με βοήθησε να αντιληφθώ γιατί το ευρωπαϊκό όραμα δεν είναι διαπραγματεύσιμο... Παρότι ήμασταν πάντα σε αντίπαλα στρατόπεδα, το '74 πρώτος άνοιξε το μονοπάτι για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας και καταδίκασε το φασισμό. Ο Καραμανλής έλεγε ότι εμπειρία είναι το όνομα που δίνουμε στα λάθη μας. Ας μάθουμε από τα λάθη μας, λοιπόν...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωρίων avatar
    Ωρίων 15/10/2013 19:08:52

    " Επανέλαβε επίσης ότι δεν πρόκειται να ληφθούν άλλα μέτρα."
    Αυτό του το διαβεβαίωσαν οι εταίροι με την αλληλεγγύη και την υπευθυνότητά τους?
    Μήπως δεν διαβάζουν antinews? Να τους στείλουμε μεταφρασμένες με τα σχόλιά τους τις παρακάτω αναρτήσεις?
    1.Πάμε προς σύγκρουση με την Τροϊκα.
    2.Ήρθε ώρα για τον Σαμαρά να αποφασίσει, με ποιους θα πάει και ποιους θα αφήσει.
    3.Στα …κάγκελα οι «γαλάζιοι» βουλευτές με την τρόικα.

    • Omifast avatar
      Omifast @ Ωρίων 15/10/2013 20:42:55

      Μα φωνάζει η Τρόικα και το ΔΝΤ:
      "απολύστε τους υπεράριθμους δημοσίους υπαλλήλους και πατάξτε τη φοροδιαφυγή για να μην χρειάζονται άλλα μέτρα"!
      Έχουν δυο χρόνια που φωνάζουν.
      Τι άλλο να πουν δηλαδή;;;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ωρίων 15/10/2013 20:43:15

      Oπως ανεφερα και αλλου η προσπαθεια να φανει οτι διατηρουνται "αντιμνημονιακα" καταλοιπα στην πολιτικη Σαμαρα απλως καταστρεφει καθε δυνατοτητα προβολης των κυβερνητικων θεσεων στο εσωτερικο.Κανεις δεν εχει διαθεση να γινεται καραγκιοζης στους φιλους του αγωνιζοντας να πεισει υπερ της κυβερνητικης πολιτικης για να ερχονται μετα καποιοι φιλοκυβερνητικοι και να αδειαζουν ολη την επιχειρηματολογια με επιχειρηματα περι κακης τροικας τυπου Τσιπρα και Καμμενου.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/10/2013 19:30:22

    Προειδοποίηση προς πάντες είναι αυτό που λέει. Και όποιος καταλάβει. Εκτός αν του αρέσουν οι εκπλήξεις...

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/10/2013 19:47:00

    Αν ρωτήσω για ποιον λόγο προχτές ο Δένδιας νομιμοποίησε 35 Μπαγκλαντεσιανούς εργάτες φράουλας στη Μανωλάδα και γιατί ο ίδιος ο πρέσβυς του Μπαγκλαντές (της χώρας που γέμισε την Ελλάδα δεκάδες χιλιάδες παράνομους, σε σημείο που θα έπρεπε να είχαμε κλείσει την πρεσβεία τους....) πήγε στη Μανωλάδα να επιδώσει τα χαρτιά νομιμοποίησης, λαϊκίζω;
    Να γιατί χρειάζεται ένα πραγματικό δεξιό κόμμα στη Βουλή: Για να ελέγχει τα πεπραγμένα ψευδεπίγραφων "κεντροδεξιών" κομμάτων...
    Οψόμεθα εις Φιλίπππους....

    • Αντώνης avatar
      Αντώνης @ ΒΙΣ 15/10/2013 21:42:33

      Αρκεί να μη στείλετε τους ψευδεπίγραφους αδέκαστους μαφιόζους, για να ελέγξουν τάχα, τους σεσημασμένους ψεύτες και υποκριτές. Εκεί είναι το πρόβλημα....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Αντώνης 15/10/2013 22:11:16

        Ἄ,ἐκεῖ εἶναι τό πρόβλημα!
        Τό ὅτι περάσαμε στή φάση τῆς ἀθρόας νομιμοποίησης ἀντί τῆς ἀπέλασης δέν εἶναι πρόβλημα;!
        Ἔ,ρε ὑποκρισία...

        • Υποψιασμένη avatar
          Υποψιασμένη @ Κυθήριος 16/10/2013 11:48:47

          Εγώ ....νομιμοποιώ αθρώα; Εγώ δεν απελαύνω; Απευθύνσου αλλού.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αντώνης 16/10/2013 13:11:15

        Το β΄ πληθυντικό να το απευθύνεις όπου δει. Εγώ δεν στέλνω κανένα, διότι δεν έχω καμία αρμοδιότητα να στείλω....
        Απλά κάνω μία διαπίστωση. Αν δεν σου αρέσει, λυπούμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 16/10/2013 03:43:09

      ΟΚ, αλλα το θεμα ειναι ποια θα ειναι η δυναμη του Δεξιου αυτου κομματος σε ποσοστα και εδρες, και αν θα βρισκει συμμαχους για συγκυβερνηση. Γιατι αν ειναι να διαλυσουμε την (προβληματικη) σημερινη Κεντρο-Δεξια, για να κυβερνανε οι Συνιστωσες του απατρη, ανεπαγγελτου, αθεου, ανθελληνα Αλ Τσιπρ για τα επομενα 10 χρονια, τοτε ευχαριστω, αλλα ΔΕΝ θα παρω. Ψυχραιμια λεμε... δεν ειναι ολα μαυρο-ασπρο (ειδικα στη πολιτικη).

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Μικρασιάτης 16/10/2013 13:13:12

        Προσωπικά, μία "Κεντροδεξιά" που μοιράζει νομιομοποιήσεις κατά δεκάδες σε μουσουλμάνους παράνομους, που δεν γνωρίζει κανείς ούτε το ποινικό τους μητρώο στη χώρα τους ή εδώ (για να μην πω πραγματικό επίθετο, ηλικία κλπ) με αφήνει παγερά αδιάφορο. Προτιμώ να την αφήσω να...τελευτήσει (για να μην χρησιμοποιήσω το ρήμα που χρησιμοποιούν για τα άλογα ζώα...).

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ ΒΙΣ 16/10/2013 18:10:52

          Α !ΒΙΣ να'ξερες πως σε παω .Την λεξη θα την πω εγω βερος Καραμανλικος γαρ ' 'Προτιμω να την δω να ..ψοφισει !΄΄.Μπραβο σου

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/10/2013 20:00:22

    "Επανέλαβε επίσης ότι δεν πρόκειται να ληφθούν άλλα μέτρα."

    Δεν είναι αρκετό αυτό πια.