#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2011 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Όχι στη γυμναστική της ματαιότητας



Γυμναστική στη ματαιότητα, χαρακτήρισε την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, μετά την συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια και πρόσθεσε ότι ενώ συμφωνεί στους στόχους για μείωση του ελλείμματος και του χρέους, δεν δίνει στήριξη σε αποδεδειγμένα λάθος συνταγή.

«Υπογράμμισα στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τα πλεονεκτήματα της πρότασής μας για το «Ζάππειο ΙΙ».

Γιατί σήμερα, δυστυχώς, τα πράγματα πηγαίνουν ανάποδα.

Θα πω μόνο ένα παράδειγμα:

Το 2010 το έλλειμμα ήταν 10%.

Σήμερα, παρά τις θυσίες -τις τεράστιες θυσίες του Ελληνικού λαού- η ίδια η Ευρώπη προβλέπει ότι το έλλειμμα και το 2011 και το 2012 θα παραμείνει στο 10%. Μιλάμε, δηλαδή, για γυμναστική στη ματαιότητα.

Και αυτό δεν μπορούμε να το αφήσουμε να συνεχιστεί.

Συμφωνία με την Ευρώπη στους στόχους για τη μείωση του ελλείμματος και του χρέους βεβαίως υπάρχει. Και λέμε «ναι».

Όμως, στήριξη σε αποδεδειγμένα λάθος συνταγή λέμε «όχι», όπως είναι η σημερινή εφαρμοζόμενη οικονομική πολιτική, που αποδεδειγμένα είναι λάθος.

Γιατί, προσέξτε:

Εάν ένα μέτρο, όποιος και αν το προτείνει, είναι καλό μέτρο για την Πατρίδα, έχουμε υποχρέωση, έχουμε καθήκον να το στηρίξουμε.

Εάν, όμως, ένα μέτρο βλάπτει την Πατρίδα, τότε δεν έχουμε δικαίωμα να το στηρίξουμε.

Ευχαριστώ πολύ».

 

Η συνάντηση με τον κ. Παπούλια διήρκεσε 40 λεπτά και ο κ. Σαμαράς τον ενημέρωσε για την πρότασή του για την οικονομία υπογραμμίζοντας όπως ανέφερε τα πλεονεκτήματά της.

Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης επισκέφθηκε το Προεδρικό Μέγαρο προκειμένου να ενημερώσει τον Κάρολο Παπούλια για τις οικονομικές προτάσεις που παρουσίασε την περασμένη εβδομάδα στο Ζάππειο.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας υποδέχθηκε τον κ.  Σαμαρά, με την φράση του Θουκυδίδη “οι καιροί ου μενετοί” .

Για ζοφερό τοπίο, το οποίο δημιουργείται από την κατάσταση στην οικονομία, την ασφάλεια, την εγκληματικότητα και την λαθρομετανάστευση, έκανε λόγο ο κ. Σαμαράς και τόνισε ότι “το θέμα είναι να βρούμε τη σωστή λύση”. “Το εύχομαι”, αποκρίθηκε ο κ. Παπούλιας.

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:  Χαίρομαι πολύ που σας βλέπω.  Οι καιροί ου μενετοί.

Α.ΣΑΜΑΡΑΣ:  Πώς είστε;

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:  Καλά.  Εσείς …τρέχετε.

Α.ΣΑΜΑΡΑΣ:  Πράγματι τρέχουμε. Είναι περίοδος που έχουμε την πρόταση για την οικονομία, έχουμε τώρα τις φοιτητικές εκλογές, έχουμε το γενικότερο πρόβλημα χρεών της οικονομίας, τα ζητήματα της ασφάλειας, λαθρομετανάστευση, εγκληματικότητα, τα οποία όλα μαζί δημιουργούν ένα ζοφερό τοπίο.  Το θέμα είναι να βρούμε τη σωστή λύση.

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:  Το εύχομαι.

Συνάντηση με Τομεάρχες και Ευρωβουλευτές

Πριν μεταβεί στο Προεδρικό Μέγαρο, ο Αντώνης Σαμαράς, συναντήθηκε με τους Τομεάρχες και τους Ευρωβουλευτές του κόμματος.

Και είπε τόσο σε αυτούς, όσο και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ό,τι ακριβώς είπε στον Ελληνικό λαό κατά την παρουσίαση του Ζαππείου ΙΙ.

Ότι το 2010 το έλλειμμα της χώρας ήταν 10%. Σήμερα το έλλειμμα της χώρας εμμένει στο 10% και οι προβλέψεις μιλούν από μόνες τους: το 2011 και το 2012 το έλλειμμα θα παραμείνει στο 10%.

Αυτό είναι «γυμναστική στη ματαιότητα». Ο Σαμαράς λέει «ναι» στους στόχους για μείωση του ελλείμματος και μείωση του χρέους της χώρας. Άλλωστε αυτοί είναι και Ευρωπαϊκοί και Ελληνικοί στόχοι. Όμως στήριξη στη σημερινή εφαρμοζόμενη πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου λέει «όχι».Γιατί είναι λάθος. Είπε: «αν ένα μέτρο είναι καλό, τότε είναι υποχρέωσή μας, είναι καθήκον μας να το στηρίξουμε. Αν το μέτρο όμως βλάπτει την Πατρίδα, δεν έχουμε δικαίωμα να το στηρίξουμε».

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας είναι σαφής, κρυστάλλινος. Ας το καταλάβουν όλοι όσοι ξεκίνησαν το γαϊτανάκι της συναίνεσης και χορεύουν γύρω από τον εαυτό τους. Ο Σαμαράς δεν εκβιάζεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 15:03:15

    Το θέμα των λάθρο αρχίζει και μπαίνει ψηλά στις προτεραιότητες του Σαμαρά. Ελπίζω να συνεχίσει και να οξύνει την κριτική του επ' αυτού.

    • Delta Lamda avatar
      Delta Lamda @ Αυριανιστής 17/05/2011 15:13:37

      Σωστός! Αλλως αφήνουμε χώρο για να κάνει παιχνίδι το ΛΑΟΣ... Λίγο αργά βεβαια αλλά φαινεται οτι ο Σαμαράς το ηθελε ετσι για να κλιμακώνει την επίθεση...

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ Delta Lamda 17/05/2011 16:27:37

        έτσι ακριβώς..σε επίπεδο στρατηγικής και τακτικής ο καλαματιανός δεν παίζεται..ήδη η διαφορά στο λεκανοπέδιο εξανεμίστηκε και λογικά στις επόμενες δημοσκοπήσεις θα είμαστε μπροστά και με διαφορά..

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 17/05/2011 15:33:54

    Αντωνη ΖΗΤΑ επιτελους ΕΚΛΟΓΕΣ!!

    • man8os avatar
      man8os @ Kostas D 17/05/2011 18:24:15

      Συμφωνω, Προεδρε δες τι θα κανει η ΔΑΠ και σχεδιασε εκλογικη στρατηγικη.

  3. astral avatar
    astral 17/05/2011 15:58:27

    δεν εχει γινει crystal clear (απο τα σκουπιδοκαναλα βεβαιως) οτι το Μνημονιο ΙΙ χρειαζεται για τον απλο και ξεκαθαρο λογο οτι το Μνημονιο Ι εχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ.

  4. Μικες avatar
    Μικες 17/05/2011 16:00:09

    παμε για εκλογες

  5. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 17/05/2011 16:24:55

    ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ. ΤΡΕΧΤΕ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΤΩΡΑ... ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΠΟΥ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΧΡΟΝΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ. Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑ ΠΑΜΕ....!!!!

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ panagiotis_argos 17/05/2011 16:33:20

      Παναγιωτη συμφωνώ!
      Ειναι τουλάχιστον φαιδρό να παρακαλάνε τώρα για συναινεση.
      Ας πορευθεί λοιπόν με τα εξαπτέρυγα...

    • nick avatar
      nick @ panagiotis_argos 17/05/2011 16:39:19

      + 1000

  6. xbab avatar
    xbab 17/05/2011 16:39:29

    Σωστός....
    Εξ άλλου ποιός εμποδίζει την κυβέρνηση να πάρει μέτρα προς όφελος της πατρίδας;
    Γιατί δηλαδή ν' απαιτείται η συναίνεση(και μάλιστα κατά πολλούς έγγραφη) της αξιωματικής αντιπολίτευσης;
    Ολοκληρωτικό καθεστώς έχουμε;
    Αυτό θέλουν να μας επιβάλλουν;

  7. enianos avatar
    enianos 17/05/2011 16:57:28

    Την φράση η Καραμανλής η τανκς την θυμάται κανείς?

  8. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 17/05/2011 17:05:17

    Απ'ότι δείχνουν οι εξελίξεις οι επόμενες 2 εβδομάδες θα κρίνουν την πορεία του Έθνου μας για την επόμενη 10ετία. Ήρθε η ώρα του κ.Σαμαρά. Το παιχνίδι πλέον είναι στα χέρια του. Οι επιλογές όπως τις βλέπω με την στενή προσωπική μου οπτική; Φτωχοί, χρεοκοπημένοι κι ελεύθεροι ή φτωχοί, χρεοκοπημένοι και σκλαβωμένοι. Εύχομαι να επιλέξει το πρώτο.

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 17/05/2011 17:09:55

    O Παπούλιας κινείται πλέον οριακά εντός της συνταγματικής νομιμότητας.
    Το αναθεωρημένο Μνημόνιο-μια που το προηγούμενο υπήρξε η Επιτομή της Αποτυχίας- ΔΕΝ χρειάζεται 180 βουλευτές. Η Συναίνεση στο Λάθος που προπαγανδίζουν άγρια και συντονισμένα ΠΑΣΟΚ, Καθημερινή, ΔΟΛ και οι Σάντσο Πάντσα του Μνημονίου( Ντόρα του 1% και Λάος) είναι ένα συνηθισμένο για τη Δημοκρατία "παιγνίδι" των κομμάτων και ομάδων συμφερόντων(ΜΜΕ, επιχειρηματίες) στο οποίο ΟΥΔΕΜΙΑ δουλειά δεν έχει να μπλέκεται ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Από πότε είναι δουλειά του Προέδρου να υποδεικνύει στα κόμματα που λογοδοτούν στον Λαό τι στάση θα πρέπει να κρατήσουν; Από πότε και με ποιό δικαίωμα ο κ. Παπούλιας εμπλέκεται και λαμβάνει θέση για ένα θέμα που αποτελεί αντικείμενο πολιτικής/κομματικής διαφωνίας;

  10. juliet avatar
    juliet 17/05/2011 17:23:20

    Οταν πράττεις για το συμφέρο του συνόλου-Πατρίδας-δεν χρειάζεσαι συναίνεση,δηλ.θα πάμε κόντρα στην απέλαση των ρεμαλιών που βρωμίζουνε την Ελλάδα,παράδειγμα έφερα.
    Ζητάς συναίνεση όταν σκέφτεσαι να κάνεις συνένοχο στις βρωμιές σου και τον ''καθαρό'' για να μπορέσεις παραμονές εκλογών να πεις ''όλοι ίδιοι είμαστε''.Μέθοδοι πολιτικού ''μαρκετινγκ'' των αμερικανών συμβούλων με το τρικ της διαδοχικής μετάλαξης(ΓΑΠ=Μνημόνιο,Σαμαράς=Μνημόνιο,ΓΑΠ=Σαμαράς)

  11. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 17:35:40

    "...έχουμε τώρα τις φοιτητικές εκλογές...."
    Είστε σοβαροί;

    • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
      Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 20:19:20

      Δηλαδή, εσύ όταν ανάμεσα στα τόσα σοβαρά βλέπεις και το “…έχουμε τώρα τις φοιτητικές εκλογές….”, τί συμπέρασμα βγάζεις; Επιπολαιότητα, έλειψη σοβαρότητας, φραστικό λάθος ή κατι άλλο; Οπωσδήποτε, κάτι θετικό δεν είναι και άσε τις ύβρεις στην άκρη.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 21:23:20

        Κι εγώ σ'αυτό κόλλησα...

      • juliet avatar
        juliet @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 21:53:46

        @Θεσσαλονικιος(εκ Πελοποννήσου)
        να σου το πω αλλιώς,πες ότι ο Καμίνης έφτιαχνε ποδηλατόδρομο,πες, και πηγαίναμε με ποδήλατα όλοι και έβλεπες έναν με κανό δεν θα έπεφτε φάπα!!!έτσι ήτανε και τούτο .....εσύ είχες στο νού σου τις εκλογές και μια νίκη της ΔΑΠ..και οι λοιποί σχολιάζανε άλλα.

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 23:02:10

        Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου),

        γιατί δεν είναι σοβαρές οι φοιτητικές εκλογές; η φοιτητική νεολαία δεν ενδιαφέρει; τα ζητήματά της; με ποιούς θα γίνουν οι μεταρρυθμίσεις, ποιοι θα σηκώσουν στους ώμους τους την ανόρθωση του τόπου; δεν είν αυτοί οι νέοι άνθρωποι; με αυτούς αν δε γίνει κουβέντα τώρα στο χώρο τους, πότε θα γίνει;
        Αλλά ίσα να μη χύσεις τη χολή.
        Κάτι θετικό έχεις να μας πεις;

        • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
          Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ Εύμηλος 17/05/2011 23:27:36

          Τώρα, μάλιστα, σωθήκαμε!

        • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
          Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ Εύμηλος 17/05/2011 23:31:18

          Αλλά, για να σου δώσω απάντηση λέγοντας ευθαρσώς τη γνώμη μου, ο φοιτητικός συνδικαλισμός είναι ό,τι πιο ανυποληπτο και διεφθαρμένο υπάρχει στα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν θέλει ο Σαμαράς να προσφέρει Εθνική Υπηρεσία στην υπόθεση της Παιδείας, το πρώτο που θα πρέπει να κάνει είναι να διαλύσει τη ΔΕΠ και θα ακολουθήσουν οι άλλοι.

          • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
            Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 23:31:56

            ΔΑΠ εννοώ.

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ Εύμηλος 18/05/2011 11:00:02

          Μα με ποιους να γίνει κουβέντα; Με τις φοιτητικές εκλογές μόνο τα κομματόσκυλα ασχολούνται και όσοι φοιτητές πάνε για να ψηφίσουν φίλους τους κτλ... Έχετε δει ποσοστά συμμετοχής; Πολύ σωστά μιλά ο Θεσσαλονικιός εκ Πελοποννήσου.

          • Αίθρα avatar
            Αίθρα @ Αίθρα 18/05/2011 11:01:06

            Και το λέω ως φοιτήτρια αυτό.

  12. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 17/05/2011 18:17:14

    Αγαπητέ, το σχόλιο έγινε με αγάπη και διάθεση υποστήριξης. Αν σήμερα κάποιος μπορεί να κάνει κάτι, αυτός είναι ο Σαμαράς. Ας ξεκολήσουμε πια από τις βλακείες του παρελθόντος. Άλλωστε, το βλογ αυτό δεν έχει τόσες φορές διακηρύξει την ανάγκη να απαλλαγούμε από τη φενάκη της μεταπολίτευσης, ως βασική προϋπόθεση εξόδου από το χάος .....

  13. Σ.τ.γ.θ avatar
    Σ.τ.γ.θ 17/05/2011 19:16:57

    Η κυβέρνηση βρήκε από μόνη της την λύση με την τρόικα και το μνημόνιο που... το πρώτο ΔΕΝ χρειαζόταν 180 Ναι ενώ για το δεύτερο χρειάζεται για να έχει λέει ευρύτερη συναίνεση...!!! - Μωρέ να μπορούσα να πω το μπούρδεεες όπως η Σαπφω Νοταρά - [ για δεν κάνουν δημοψήφισμα εεεε ]
    Δεν μίλησε με κανένα, δεν ρώτησε κανέναν, δεν συμβουλεύτηκε κανέναν, δεν έδωσε λογαριασμό [ και συνεχίζει ] σε κανέναν, δεν ΄'' διαβουλεύτηκε '' με κανέναν και το χειρότερο Υπέγραψε μια σύμβαση που μάλλον δεν την διάβασε κανένας . Μπορεί βέβαια να την διάβασε αλλά να μη κατάλαβε ... αλλά τότε ποιό το κακό και ποιό το χειρότερο κακό...
    Κανονικά ξερόλες, και σαν σύνολο η κυβέρνηση και καθένας υπουργός χωριστά , απ το πρωί ως το βράδυ μας σώζανε και μας ξανασώζανε
    Ας θυμηθούμε μόνο πόσες φορές ο πρωθυπουργός δημόσια καυχήθηκε ΣΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!! ΣΩΣΑΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ..!!!
    Και αφού μόνος - μόνοι τους- βρήκαν την σωστή λύση και σώσανε την Ελλάδα , τι σόι μεγαλοψυχία τους βρήκε και θέλουνε την συναίνεση του Σαμαρά για να πάρει κι αυτός λίγη δόξα ...
    Επιμένουν δε με κάθε τρόπο να μοιραστούν μαζί του την δόξα ; και τι του ζητούν , μια συναίνεση στο λάθος όπως είπε ο Αντώνης.
    Γιατί αν βαδίζουν σωστά τι την θέλουν την συναίνεση
    Μήπως για συνενόχους ψάχνουν ; Λες ;;
    Και είναι τουλάχιστον αστείο να υποστηρίζουν , αποτυχημένη ξαποτυχημένη η πολιτική της κυβερνήσεως ,προκειμένου να σωθεί η πατρίδα πρέπει να συναινέσει ο Σαμαράς...
    Να συναινέσει στο λάθος ... Σώζεται κανείς κάνοντας λάθη ; Ημαρτον!!!
    Αϊκα ελέπω, άϊε Δέσποτα , και υβρίζω και υστερνά λένε Ο Χάμπον υβριστέας εν...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 19:46:15

    ΑΟΖ, Λαθρο, Εθνικα θεματα, Οικονομικα....
    αυτη τη σειρα βαζω.

    ΠΠ

  15. Παντα Διωκομενος avatar
    Παντα Διωκομενος 17/05/2011 19:57:50

    ΠΡΟΕΔΡΕ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΩΡΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ...

  16. moikanos avatar
    moikanos 17/05/2011 19:59:50

    Δηλαδή για να καταλάβω ο Παπανδρέου έχει την συναίνεση των υπουργών και βουλευτών του και ζητά και του Αντώνη;;;!!!
    ή το πρόβλημα είναι :αδέρφια πολιτευτές μαζί στη φάπα και στον μάσα χώρια;
    Γιατί άν κλαύτηκε ο Παπανδρέου στην Ευρώπη ότι δε με παίζει η δεξιά, δεν θυμάμαι ο Σαμαράς να του είπε όχι πχ για αποκρατικοποιήσεις, για μάζεμα σπατάλης κ.λ.π
    Δεν έχει αυτοδυναμία; Δεν στηρίζεται απο τα ΜΜΕ; Γιατί δεν προχωρά;
    Ποιος τον κρατά;
    Μήπως δεν του ταιριάζει ο ρόλος του παιδοκτόνου;

  17. Νικος avatar
    Νικος 17/05/2011 20:06:32

    ΣΑΜΑΡΑΣ: ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
    (της Κυβερνησης)


    Οχι Γιαννης αλλα Γιαννακης δηλαδη.......

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Νικος 17/05/2011 23:05:18

      Να μείνουμε χρεωμένοι δηλαδή; Να ταΐζουμε το κηφηναριό και να οδηγούμε την κοινωνία στο περιθώριο; Αυτό επιθυμείς;
      Ε, όχι. Εμείς θέλουμε ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
      Κι ο Αντώνης Σαμαράς και μπορεί και θέλει1

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 17/05/2011 20:32:36

    Γυμναστική στη ματαιότητα=exercise in futility στην επισημη γλώσσα των μνημονιακών νεοραγιάδων. Καμμιά φορά οι "Αμερικανιές" είναι υψηλή φιλοσοφία και ο Κος. Σαμαράς ξέρει τι λέει. Ματαιότητας γυμναστική αλλά, υποθέτω, επικερδής ως τωρα για μερικούς εντός της κυβέρνησης των δωσίλογων. Ίδωμεν...

  19. nicknametaleftaiparhoun.gap avatar
    nicknametaleftaiparhoun.gap 17/05/2011 21:06:05

    Κράτα Αντώνη ,οι τελειωμένοι, αφου τα έκαναν θάλασσα , επειδή στην ουσία δεν έκαναν τίποτε , πέραν από περικοπές μισθών και συντάξεων , στον κοσμάκη , δεν τόλμησαν ούτε μια ΔΕΚΟ να πουλήσουν γιατί άγονται και φέρονται από τους συνδικαλιστές που οι ίδιοι πριμοδοτούν με 50 εκατομύρια τον χρόνο ,όταν οι χαμηλόμισθοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι και όχι μόνο στενάζουν και μετρούν και το τελευταίο λεπτό και πάλι δεν τα βγάζουν πέρα.
    Τώρα που θα απολύσουν,τώρα που θα πουλήσουν , τώρα ψάχνουν κοροιδο να του τα φορτώσουν τα μαγκάκια!
    Κράτα Αντώνη ασ΄ τους να βουλιάξουν , κάνε δημοψήφισμα (αυτό τρέμουν ) θα σε ακολουθήσουν και άλλα κόμματα και τότε τα μαγκάκια θα αναγκαστούν να ζητήσουν την συναίνεση του Λαού!!
    Τότε θα πληρωθούν κατά τα έργα τους!
    ΚΡΑΤΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ!!

  20. juliet avatar
    juliet 17/05/2011 22:18:52

    Πρόεδρε,ζήτα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ,η χώρα είναι σε διάλυση.Κάνε κλεφτοπόλεμο,μια στο καρφί και μιά στο πέταλο,τους πονάει να χάσουνε τη πράσινη ανάπτυξη ,είναι πολλά τα λεφτά.Δεν υπάρχει έντιμο παιγνίδι,ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.Εχει πόλεμο και τα όπλα σου τα καθαρά είναι μόνο οι προδομένοι Ελληνες ,δεν φάγανε όλοι ,δεν είναι όλοι απατεώνες ,αυτοί σένα περιμένουνε, αξίζει για αυτούς ....

  21. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2011 23:46:17

    Άψογος ο Σαμαράς.
    Έβαλε στη θέση τους ακόμα και αυτούς που "ξεχνούν" ποιά είναι.

  22. ΑΡΧΑΙΟΣ avatar
    ΑΡΧΑΙΟΣ 18/05/2011 00:48:10

    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ; ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ........ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΠΑΨΤΕ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΔΩΣΤΕ ΤΗΣ ΑΛΛΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ. ΑΣ ΠΟΥΜΕΕΕΕ........ ΦΑΥΛΟΛΗΣΤΕΥΣΗ. ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Ε;;;;;