#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2013 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Όσοι διαφωνούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους



Η φορολόγηση των ακινήτων προς στιγμήν προσέλαβε χαρακτηριστικά πολιτικής κρίσης στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ. Εντολές που δεν εφαρμόστηκαν, φόβοι και αγωνίες που οδηγούν σε αναδίπλωση αλλά και στην οργή του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά συνθέτουν το παρασκήνιο των εξελίξεων.

Τα όσα συνέβησαν έχουν εξοργίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τον Πρωθυπουργό, ο οποίος μετά την κατ’ ιδίαν συνάντηση το βράδυ της Πέμπτης με τον Ευάγγελο Βενιζέλο, έδωσε εντολή στον Γιάννη Στουρνάρα να αρθούν αδικίες και να γίνουν βελτιώσεις στο σχέδιο νόμου.

Η αναδίπλωση ήταν αναμενόμενη μπροστά στο κύμα των αντιδράσεων των βουλευτών, ενώ όπως φάνηκε έπρεπε να γίνει καλύτερη προετοιμασία και να μην φθάνει η κυβέρνηση την ύστατη στιγμή να τρέχει ασθμαίνοντας να δώσει λύση.

Για μια ακόμη φορά η Κ.Ο. θύμισε «στρατό ατάκτων» με τους περισσότερους βουλευτές να κινούνται εκτός γραμμής, χωρίς να έχουν κατά νου το εθνικό συμφέρον, αλλά την εκλογική τους πελατεία.

Αυτή η συμπεριφορά όπως ήταν αναμενόμενο έβγαλε εκτός εαυτού τον ίδιο τον Σαμαρά. Όσοι βρέθηκαν τις τελευταίες ημέρες εντός ή πέριξ του γραφείου του Πρωθυπουργού στο Μέγαρο Μαξίμου λένε ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που τον άκουσαν να μιλά σε τόσο έντονο ύφος.

Η οργή του Πρωθυπουργού είχε άμεση σχέση με το πλήγμα γοήτρου που δέχτηκε η κυβέρνηση για πολλοστή φορά εντός ολίγων εβδομάδων.

Συνεργάτες του Πρωθυπουργού τόνιζαν μάλιστα ότι «μπορεί προς στιγμήν να "σκιάστηκε" η εικόνα της αποφασιστικότητας που έχει εξασφαλίσει η κυβέρνηση αλλά το κέρδος από το τελικό σχέδιο για τη φορολόγηση των ακινήτων θα είναι πολλαπλάσιο για την οικονομία και την κοινωνία».

Παρά αυτή την εκτίμηση, η εμπειρία της περασμένης εβδομάδας και κυρίως η «ενοχλητική» στάση πολλών βουλευτών, έχει προκαλέσει την οργή του Πρωθυπουργού, ο οποίος δεν πρόκειται να υποχωρήσει στον σχεδιασμό του.

Ο ίδιος εμφανίζεται έτοιμος να δώσει απαντήσεις σε όλους και για όλα το βράδυ της ερχόμενης Δευτέρας στην εκπομπή «Ανατροπή» του Γιάννη Πρετεντέρη στο Μέγκα.

Στις προθέσεις του Πρωθυπουργού είναι να «επαναδιατυπώσει με απόλυτη σαφήνεια και αποφασιστικότητα την πολιτική του και να καλέσει όσους διαφωνούν να λάβουν τις αποφάσεις τους ξεκαθαρίζοντας ότι οι επιλογές της πλειοψηφίας θα πρέπει να ακολουθούνται από όλους».

Μάρκος Αυρήλιος  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας avatar
    Κωστας 01/11/2013 11:07:43

    Απολυτο δικιο εχει.Οχι ψηφοθηρικες τζαμπα μαγκιες.Οποιος διαφωνει δεν τα ψηφιζει στην βουλη.

  2. yec avatar
    yec 01/11/2013 11:32:31

    Στη πρώτη παράγραφό σας γράφετε ότι ο Πρωθυπουργός έδωσε εντολή να αρθούν αδικίες και να γίνουν βελτιώσεις στο Σχέδιο Νόμου και αντί να ψέξετε τον Στουρνάρα και τον ανεκδιήγητο Καραβίτη (έπρεπε ήδη να έχει απομακρυνθεί πυξ, λαξ και δοντάξ) που εισηγήθηκαν νομοσχέδιο με αδικίες, ψέγετε τους βουλευτές που τις επεσήμαναν.

    • factorx avatar
      factorx @ yec 01/11/2013 11:42:12

      Υποθέτω οτι πρώτη φορά μπήκες εδω. Διάβασε και τις προηγούμενες αναρτήσεις

      • yec avatar
        yec @ factorx 01/11/2013 11:51:51

        Και σεις το έχετε κάνει, δεν αντιλέγω. Η απορία μου είναι γιατί είναι προς ψόγο και η, από πλευράς των βουλευτών, επισήμανση των αδικιών του νομοσχεδίου, δεδομένου μάλιστα ότι κάτι φαίνεται να αποδίδει. Ήδη, το γράψατε, ο Πρωθυπουργός έδωσε την εντολή άρσης των αδικιών.

  3. peloponisios avatar
    peloponisios 01/11/2013 11:36:02

    Αρκετα, εως εδω. Ας ξεκαθαρισει επιτελους η κατασταση γιατι δεν παει αλλο.
    Ο κοσμος πραγματι ειναι στα καγκελα και η αρνητικη ψυχολογια εντεινεται μερα με την μερα.

    • Θηριάκι avatar
      Θηριάκι @ peloponisios 01/11/2013 15:25:18

      Σιγά τώρα. Μην τα παραλέμε κι όλας! Όλα θα τακτοποιηθούν.

  4. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 01/11/2013 12:01:47

    "Τα όσα συνέβησαν έχουν εξοργίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τον Πρωθυπουργό, ο οποίος μετά την κατ’ ιδίαν συνάντηση το βράδυ της Πέμπτης με τον Ευάγγελο Βενιζέλο, έδωσε εντολή στον Γιάννη Στουρνάρα να αρθούν αδικίες και να γίνουν βελτιώσεις στο σχέδιο νόμου"

    ΟΚ μας πείσατε... 1 χρόνο που ετοιμάζεται ο ενιαίος φόρος δεν τον είδες ρε Αντώνη;

    Το Εθνικό συμφέρον επιβάλλει σκληρές αποφάσεις αλλά δίκαιες, κι ο ενιαίος φόρος ακινήτων δεν είναι σε καμιά περίπτωση μια δίκαια απόφαση…

  5. Jim Bim avatar
    Jim Bim 01/11/2013 12:06:41

    Ο Στουρνάρας για ακόμα μια φορά δείχνει να είναι από άλλο πλανήτη, αντί να πιάσει την φοροδιαφυγή των εκατομμυρίων κυνηγάει τον αγρότη και τον μικρομεσαίο ….
    Γιατί δεν κάνει ο Θεοχάρης μία διασταύρωση Ε9 με δηλωθέντα εισοδήματα της τελευταίας 10 ετίας ??? έχει όλα τα στοιχεία στο TAXIS, με ιδιαίτερη έμφαση σε Γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς ??? Πως οι επιχειρηματίες ιδιοκτήτες εισηγμένων στο ΧΑ δηλώνουν εισοδήματα χαμηλότερα των στελεχών τους αλλά ζουν μέσα στη χλιδή ???

    Γιατί δεν προτείνει ένα νέο νόμο κατά τον οποίο όλα το νομικά πρόσωπα που έχουν μέτοχο – ιδιοκτήτη το δημόσιο να πάνε αυτόματα στο ενιαίο μισθολόγιο ???

    Οι άνεργοι του ιδιωτικού τομέα θα πληρώσουν τους νέους φόρους για το σπίτι στο χωριό ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ _ ΑΠΕΡΓΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ????

    Πρέπει να καταρτιστεί ένα σχέδιο οικονομικής διαχείρισης με ανθρώπους της αγοράς και όχι μόνο ανεπάγγελτους αποφοίτους του HARVARD ….

    • anarcholiberal avatar
      anarcholiberal @ Jim Bim 01/11/2013 12:58:52

      Μάλλον θα ήθελες να πεις ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ, διότι Δικηγόρος, θα κόψει και μια αποδειξούλα την κατωτατη εστω αμοιβή του, όπως αυτή προκύπτει από τη σχετική ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΗ που ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΣ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΣΑ. Οι άλλοι όμως;;; ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ;;; Ελεος με τους Δικηγορους φιλαράκο!!

      • JIM BIM avatar
        JIM BIM @ anarcholiberal 02/11/2013 15:54:48

        Ούτε δικηγόρο να κόβει απόδειξη για όλη την αμοιβή έχω δει!

  6. tzager avatar
    tzager 01/11/2013 12:20:09

    Μαζέψτε τον Άδωνι απ'τα κανάλια!

    Όσο μιλάει, τόσο η ΝΔ χάνει 1 μονάδα...

    Έλεος!

    • Valantis avatar
      Valantis @ tzager 01/11/2013 15:36:47

      Μια χαρά τα λέει ο Άδωνις και μια χαρά τα χώνει στην Αριστερά.
      Εάν δεν το έχετε καταλάβει, η Αριστερά είναι πλέον ο μεγάλος πολιτικός μας αντίπαλος.
      Χρειαζόμαστε στελέχη που να ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ στην Αριστερά δεν χρειαζόμαστε το Μητσοτάκη και το Χατζηδάκη να ανταλλάσσουν φιλοφρονήσεις και κομπλιμέντα...

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Valantis 01/11/2013 15:57:09

        Επρεπε να δειτε σημερα το πρωϊ πως γουρλωσε τα ματια και ταχασε ο Παπαδακης στον ΑΝΤ1 οταν ειπε ο Γεωργιαδης:
        και συ Γιωργο Παπαδακη να αναλαβης υπουργος να βρεις λυσεις για ολα οσα εδω καταγγελεις, γιατι αμα πεσει η κυβερνηση θα κλεισει το καναλι και θα μεινεις ανεργος....
        Αν μη τι αλλο ειναι ετοιμολογος.

        • ΠρινΤοΤέλος avatar
          ΠρινΤοΤέλος @ Ρηνα 01/11/2013 16:07:43

          Δεν είναι απλά ...ετοιμόλογος. Είναι και ανεκδιήγητος.

        • Κωστας avatar
          Κωστας @ Ρηνα 01/11/2013 17:11:48

          Απλα ολα τα επιχειρηματα του ειναι σκετη προπαγανδα για τους γνωριζοντες που ζουν εξωτερικο.

          • Valantis avatar
            Valantis @ Κωστας 01/11/2013 17:39:21

            Κώστα,
            εμείς που ζούμε στο εξωτερικό ξέρουμε όμως όλοι ότι μόνο με τέτοια προπαγάνδα στην Ελλάδα κουνάς τον κόσμο...
            Προτιμώ τον Άδωνι να τα χώνει στον ΣΥΡΙΖΑ από το Στυλιανίδη ή τις αμπελοφιλοσοφίες της Ντόρας περί συνεργασιών κτλ.

        • Valantis avatar
          Valantis @ Ρηνα 01/11/2013 17:45:37

          Ρηνα,
          όπως γράφω πιο πάνω, ο μεγάλος πολιτικός αντίπαλος πλέον είναι η Αριστερά (και τα ακροαριστερά παρακλάδια της).
          Ο άκρατος λαϊκισμός και η πέραν τον ορίων δημαγωγία του ΣΥΡΙΖΑ δεν αντιμετωπίζονται με τις "βαθυστόχαστες πολιτικές αναλύσεις" της Ντόρας...
          Χρειαζόμαστε ανθρώπους οι οποίοι με τρεις φράσεις να αποστομώνουν την Αριστερά!
          Μπαμ-μπαμ...

          Δεν χρειαζόμαστε το small talk του κάθε Στυλιανίδη στις παρουσιάσεις βιβλίων...

      • Θηριάκι avatar
        Θηριάκι @ Valantis 01/11/2013 16:10:28

        Είδε ο γύφτος τη γενιά του.....
        Επιλέξτε τους εκπροσώπους που σας εκφράζουν λοιπόν.
        Μη ντρέπεστε.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/11/2013 12:31:17

    Το πληγμα γοητρου το προκαλεσε ο ιδιος ο Σαμαρας με την εκτος τοπου και χρονου καλλιεργεια κλιματος μαχης με την τροικα και τις προσδοκιες οτι θα γινει μια μαχη ,δεν θα ληφθουν άλλα μετρα και μετα ολα θα ειναι καλα.
    Διαπραγματευσεις πρεπει να γινονται και σκληρες μαλιστα αλλά οποιαδηποτε αυτοεξαγριωσις για την τροικα και καλλιεργεια αντιμνημονιακου κλιματος ερχεται μπουμεραγκ καθως αμεσως ορμουν ολοι να παρουν ανεφικτα πραγματα.
    Ειναι βουτυρο στο ψωμι των αντιμνημονιακων και αμεσως αρχιζει η απαιτηση οχι για μη ληψη νεων μετρων αλλά για αποσυρση μετρων που ηδη εχουν ληφθει οπως ΦΠΑ,πετρελαιο,φορος ακινητων και οτι μπορει να φαντασθει κανεις.
    Η κυβερνηση η ιδια και οσοι φιλοκυβερνητικοι σηκωσαν ξαφνικα αντιμνημονιακο λαβαρο και τωρα τρεχουν να τα μαζεψουν δημιουργησαν το κλιμα για το οποιο διαμαρτυρονται.

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/11/2013 12:36:00

    Οι μόνοι δήμαρχοι που θυσίασαν το μισθό τους για την Ελλάδα είναι δύο Ιταλοί. Αυτο νομίζω τα λέει όλα...

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 01/11/2013 14:17:44

      Μην ξεχνας κι εκεινο τον συνταξιουχο που προσφερε στον ΓΑΠ την συνταξη του για την αποπληρωμη του χρεους !

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 01/11/2013 16:48:22

      Ἀγαπητέ Γιῶργο,ἑκατομύρια Ἕλληνες θυσίασαν μέρος τοῦ μισθοῦ τους γιά τήν Ἑλλάδα,γιά ὅλη τους τή ζωή.
      Γιά Δημαρχαίους δέ ξέρω...

  9. ΠρινΤοΤέλος avatar
    ΠρινΤοΤέλος 01/11/2013 17:12:30

    ''…Τότε είδα το μεγάλο ικρίωμα, όπου έπρεπε ν᾿ ανεβώ, άγνωστο αν θα στεφθώ βασιλιὰς, ή θα κυλήσω στο καλάθι των αποκεφαλισμένων.''
    Ενέδρα-Τάσος Λειβαδίτης (απόσπασμα)

  10. cp avatar
    cp 01/11/2013 17:37:16

    Η οικονομία πάει πολύ καλα!Turbo !!!!!!
    Γιατι οχι άλλα μέτρα?
    Αφού λεφτά υπάρχουν ,λόγω του οπικονομικού θαύματος !!!

  11. Κωστας avatar
    Κωστας 01/11/2013 20:05:21

    Δεν περναει την ερωτηση μου.Δεν πειραζει.

  12. Μαρτίνι avatar
    Μαρτίνι 01/11/2013 22:41:31

    '' Όσοι διαφωνούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους''
    Ωραίο αυτό, αλλά δε γίνεται όποτε μας ...εξυπηρετεί, μέσα σε μιά στιγμή οι ίδιοι άνθρωποι που χωρίς να διαβάζουν μνημόνια, νομοσχέδια, δανειακές συμβάσεις, ψήφιζαν επανειλημμένα κι ευθαρσώς ''Ναι σε όλα'', να μεταβληθούν αίφνης σε σοβαρούς, σε υπεύθυνους και σε συνειδητοποιημένους ...υπερασπιστές του ...Εθνικού συμφέροντος!
    Και με το αισχρό ''Ναι σε όλα'' τους και με τις υποκριτικές τους αντιδράσεις σήμερα, υπερασπίζονται το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει, που είναι η προσωπική εξασφάλιση, η αδιάκοπη είσπραξη του μηνιαίως παρεχόμενου δεκαχίλιαρου (συν τα εξτρά), η διατήρηση των προνομίων και γενικώς, η υπεράσπιση των κεκτημένων τους.
    Όσο αντιλαμβάνονται οι ...αξιότιμοι οτι η λαϊκή οργή φουντώνει εκ της αδιάκοπης ....κακομεταχείρισης και φοροεξόντωσης, όσο καταλαβαίνουν οτι διατρέχει άμεσο κίνδυνο η επανεκλογή τους, τόσο θα ...επαναστατούν κατά των άδικων και ανάλγητων μέτρων, ακόμη κι αν οι ίδιοι τα ψήφισαν στο παρελθόν, καπηλευόμενοι αξίες, όπως η ....σωτηρία της πατρίδας!
    Από τους φαύλους καιροσκόπους κι απ΄τους αναίσχυντους ωφελιμιστές που τόσο σου φάνηκαν χρήσιμοι, δεν είναι λιγάκι παράταιρο να απαιτείς ηθική, σοβαρότητα και συνέπεια; Δεν διέθεταν ποτέ τις συγκεκριμένες ιδιότητες, δεν τις έχουν και ούτε πρόκειται ποτέ να τις ….αποκτήσουν.
    Γιατί αν τις διέθεταν, τότε η Ιστορία θα είχε γραφτεί πολύ διαφορετικά......