29/06/2011 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Ένα ακόμη βήμα προς την κατάρρευση το Μεσοπρόθεσμο

«Αυτή στη στιγμή δεν κρίνεται αν θα καταρρεύσει η χώρα, αλλά αν θα κάνουμε ένα ακόμη μοιραίο βήμα προς την οικονομική κατάρρευση», τόνισε ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς στη Βουλή, απαντώντας στον Πρωθυπουργό, ο οποίος νωρίτερα τον κατηγόρησε ότι «ποντάρει στην αποτυχία της χώρας».

Αντιλαμβάνομαι, κύριε Πρόεδρε, την ανάγκη του Πρωθυπουργού -και την κατανοώ- να απευθυνθεί στην Κοινοβουλευτική του Ομάδα. Αλλά οφείλω να του πω ένα – δύο πράγματα, γι’ αυτά τα οποία μόλις είπε και να του απαντήσω. Αυτή τη στιγμή, δεν κρίνεται αν θα καταρρεύσουμε ή όχι. Κρίνεται αν θα κάνουμε ένα ακόμα μοιραίο βήμα προς την τελική κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας. Και όχι μόνο την οικονομική κατάρρευση. Αλλά και την κοινωνική και την πολιτική. Και τότε η πολιτική κατάρρευση θα είναι η δική σας, κύριε Παπανδρέου.

Και, επειδή μιλάμε κυρίως για θέματα οικονομίας, θέλω να αποτυπωθεί το πρωτόγνωρο: Και ο Πρωθυπουργός και ο υπουργός επί της Εθνικής Οικονομίας, να μην αναφέρονται, πλέον, σε στοιχεία. Το καταλαβαίνουμε αυτό γιατί γίνεται.

Εσείς μιλάτε χωρίς αριθμούς. Γιατί οι αριθμοί, δυστυχώς, δείχνουν τη δική τους ευθύνη. Και είναι πολυσήμαντο να μας πει, επιτέλους, η κυβέρνηση που συγκεκριμένα συμφωνεί και που συγκεκριμένα διαφωνεί - αν διαφωνεί - με αυτό το πρόγραμμα και θέλει να το αλλάξει.  Εμείς έχουμε κοστολογημένες, πλήρεις προτάσεις και τις έχουμε εκφράσει και με αποδεδειγμένα στοιχεία.

Ακούμε ένα πρωθυπουργό να λέει ότι «θα οδηγήσω τη χώρα στην Ελλάδα των πλεονασμάτων». Την ώρα που υπάρχουν τα μεγαλύτερα ελλείμματα. Τα οποία είχαν υποσχεθεί ότι πρόκειται να μειώσουν. Και όλο μεγαλώνουν. Το καταλαβαίνω.

Όπως καταλαβαίνω και την ανάγκη του Πρωθυπουργού να μιλήσει για τη δική μου εθνική φανέλα. Να του θυμίσω τη δική του φανέλα - με τη ΔΕΗ και την ΕΥΑΘ - που του δίνανε και φορούσε με μεγάλη περηφάνια;

Εν πάση περιπτώσει, θέλω να επισημάνω άλλο ένα σημείο, κύριε Πρόεδρε. Ευθύνη δική μας, είναι να λέμε στους εταίρους μας την αλήθεια. Όχι να κοροϊδεύουμε και τους εαυτούς μας και εκείνους.

Απέδειξα, χθες, ότι το πρόγραμμα αυτό δεν βγαίνει. Και όχι μόνο απέδειξα ότι δεν βγαίνει, αλλά πρότεινα και εκείνα τα οποία -κατά την άποψή μας- πρέπει να γίνουν.

Αυτή είναι η αλήθεια. Και αυτή είναι η αλήθεια, την οποία θα συνεχίζω να λέω και προς τους εταίρους μας -κάποτε να θυμίσω ότι μου λέγατε ότι τους έλεγα άλλα- και προς τον ελληνικό λαό. Την ίδια ακριβώς άποψη, γιατί αυτή είναι η αλήθεια. Το οφείλω και στους δυο.

Το πρόγραμμα της κυβέρνησης κρίνεται από τα αποτελέσματα, τα οποία υπάρχουν μέχρι σήμερα. Το προσωπικό μου προφίλ, κύριε Παπανδρέου, δεν το κοίταξα ποτέ. Εμένα, περιμένω να με κρίνει, πάντως, μόνον ο Ελληνικός Λαός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 29/06/2011 16:12:54

    Αντώνη, τώρα πέφτει μεγάλο βάρος στους ώμους σου.
    Ο Θεός μαζύ μας.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:14:15

    Το απογευμα εχουμε συζητηση του Εφαρμοστικου Νομου, ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε.

    Αυριο εχουν την ψηφιση του ΕΚΤΡΩΜΑΤΟΣ.

    ξαναλεω... το ΑΙΜΑ που ποτισε αυτο τον τοπο θα παει "υπερ το αρτιον??
    Ο ΗΡΩΑΣ Ηλιακης, οι ΗΡΩΕΣ Έκτορας Γιαλοψός, Χριστόφορος Καραθανάσης και Παναγιώτης Βλαχάκος ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ για μια Ανωνυμη Εταιρια ?

    Επεσαν και οι 4 στην Επιφανεια της Α.Ε. ?

    Αυτο θα πουμε αυριο στα παιδια τους και τα δικα μας?? ΡΩΤΑΩ !!

    ΠΠ

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 29/06/2011 16:17:57

    ΠΠ,έχεις δίκιο...τι να πρωτογράψει κανένας...νιώθω μια απέραντη οργή και αηδία....

  4. spiros avatar
    spiros 29/06/2011 16:31:49

    Από σήμερα αλλάζουμε τακτική . Η ΝΔ πρέπει να βγει στο κλαρί. Δεν υπάρχει λήπη για κανέναν Ας σταματήσουμε την πολιτισμένη πολιτική. Δεν καταλάβαίνου τίποτα. Όπως έπεσε η ΧΟΥΝΤΑ έτσι θα πέσει και το ΠΑΣΟΚ.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 16:32:07

    Έρχεται τσουνάμι.
    Ας ελπίσουμε πως ο Σαμαράς θα παραμείνει ανάχωμα.

  6. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 16:51:37

    Ο Σαμαρας και η αντιμνημονιακη αντιπολιτευση να κατεβει στην πλατεια, μεσα στον καπνο, μεσα στα δακρυγονα, λαικισμος η οχι αυτη πρεπει ναναι η σταση τους μεσα στον λαο που παλευει εκει εξω , μαζι με τον λαο.
    Να δειτε πως θα εξαφανιστουν τα φασιστακια.
    Τωρα καντε μετωπο ολοι μαζι δεν χρειαζεται και πολυ να τα βρειτε.
    Κατεβειτε κατω κτυπανε τον κοσμο στο ψαχνο , αντε ξυπνηστε πια.

  7. armagedon avatar
    armagedon 29/06/2011 16:59:59

    ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΥΝΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 29/06/2011 17:02:14

    Ξεπάτωσε την Ελλάδα η πασοκική αλητεία.
    Χρειάζεται κοινωνική απομόνωση των πασόκων, των απλών ψηφοφόρων. Είναι ένοχοι και ηθικοί αυτουργοί του ξεπουλήματος.
    Κόψιμο επαφής με κάθε πασόκο, στην παρέα, στη δουλειά, στην γειτονιά, παντού. Είναι ένοχοι. Θα γίνουν κοινωνικά απόβλητοι.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Κώστας 29/06/2011 17:22:16

      Είναι και φυσικοί αυτουργοί - αυτοί έφαγαν αυτά που χρωστάμε.

    • of8almos avatar
      of8almos @ Κώστας 29/06/2011 18:41:15

      Και εγω αυτό σκεφτόμουν οταν ετρωγα τον καρκίνο σε αέριο αλλά δεν ειναι λύση ο εμφήλιος

  9. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 29/06/2011 20:09:30

    Ο Σαμαράς είναι η τελευταία μας ελπίδα.
    Αν δεν απαληθευτούν οι προσδοκίες μας και με τον Αντώνη (που σε καμιά περίπτωση δε θέλω να πιστέψω) ή στο βουνό πρέπει να βγούμε ή να αρχίσουμε όλοι να βλέπουμε την Πάττυ και Χριστίνα Λαμπίρη στο STAR.

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/06/2011 23:11:30

    Ο Σαμαράς θα πρέπει να πει ότι όταν θα πάρει την εξουσία θα καταργήσει τον εφαρμοστικό νόμο γιατί δεν έχει καμία αναπτυξιακή διάσταση. Όλα τα κέρδη από τις αποκρατικοποιήσεις πηγαίνουν αποκλειστικά στο χρεός, πράγμα που εκτός από το αντιαναπτυξιακό του πράγματος θίγει την αξιοπρέπεια της Ελλάδας και των Ελλήνων αφού είναι πλήρως αποικιοκρατικό. Να προαναγγείλει την κατάργηση του νόμου αυτού και ότι θα ψηφίσει έναν άλλο προς αντικατάστασή του αλλά μετά από επαναδιαπραγμάτευση μνημονίου και μεσοπρόθεσμου.

    Αν δεν το κάνει, αφήνει σκιές ότι εν κρυπτώ αποδέχεται το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο και ότι οι αντιρρήσεις του είναι μόνο σε επιφανειακό επίπεδο.

  11. lornion avatar
    lornion 30/06/2011 01:25:30

    φρίκη τα γεγονότα των Αθηνών σήμερα.Δεν υπάρχει πολιτισμένος τρόπος συζήτησης των προβλημάτων του τόπου εντός βουλής, κι' ακόμη δυνατά νεύρα στην πλατεία από την Αστυνομία για να μη χρεωνόμαστε σαν Εθνος τα κακέκτυπα των πάλαι ποτέ βαρβάρων ?Αναρωτιέμαι !

  12. Χαλούσκα avatar
    Χαλούσκα 30/06/2011 13:25:27

    factorx@otenet.gr

    Γιατί δεν μου στέλνεις πλήρη στοιχεία στο mail;