#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/12/2011 09:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαββίδης: Πως ο Παπανδρέου έστειλε τις σχέσεις με την Ρωσία στην ... Σιβηρία



Κόλαφος για τον Γιώργο Παπανδρέου και τον υφυπουργό Εξωτερικών Δημήτρη Δόλλη αποτελεί επιστολή προς τον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο, του ομογενούς βουλευτή της Ρωσικής Δούμας και επικεφαλής της 5ηςΠεριφέρειας του Συμβουλίου Αποδήμου Ελληνισμού, Ιβάν Σαββίδη. Στην επιστολή του, ο κ. Σαββίδης αποκαλύπτει ότι ο κ. Δόλλης παρενέβη σε υψηλόβαθμους Ρώσους αξιωματούχους που επισκέφτηκαν την Ελλάδα, ζητώντας τους να τον εμποδίσουν από τη δημόσια έκφραση απόψεων υπέρ της ενίσχυσης της ελληνορωσικής συνεργασίας!

Μεταξύ άλλων, στην επιστολή του προς τον πρωθυπουργό ο κ. Σαββίδης αναφέρει: «Είναι προφανές ότι η προηγούμενη ελληνική κυβέρνηση είχε ενοχληθεί από τις επανειλημμένες εκκλήσεις μου προς εκείνη να αξιοποιήσει τη δύναμη των ομογενών, προσκαλώντας τους να αποκτήσουν ομόλογα, ιδιοκτησίες ή να επενδύσουν στην Ελλάδα και προπαντός από τις απορίες που έχω συχνά εκφράσει σχετικά με την απροθυμία του κ. Γ. Παπανδρέου να προωθήσει την ενεργειακή και εν γένει οικονομική συνεργασία με τη Ρωσία. Πράγμα που διαφάνηκε άλλωστε και κατά τη μία και μοναδική συνάντησή του με τον Ρώσο πρωθυπουργό Β. Πούτιν τον Φεβρουάριο του 2010, αλλά και την πλήρη αδιαφορία του να διερευνήσει τις δυνατότητες δανειακής υποστήριξης από τη ρωσική κυβέρνηση, πολύ πριν τα πράγματα οδηγηθούν εκεί που οδηγήθηκαν σήμερα.

Με ιδιαίτερη έκπληξη και απογοήτευση, όμως, πληροφορήθηκα ότι ο αρμόδιος για την Ομογένεια και τη διεθνή οικονομική συνεργασία της Ελλάδας υφυπουργός Εξωτερικών κ. Δημήτριος Δόλλης απευθύνθηκε πρόσφατα σε υψηλόβαθμους αξιωματούχους της Ρωσικής Ομοσπονδίας, οι οποίοι επισκέπτονταν την Ελλάδα, ζητώντας τους να με εμποδίσουν να εκφράζω τις προφανώς ενοχλητικές για την τότε ηγεσία του απόψεις μου, διότι υποτίθεται ότι βλάπτω την ελληνορωσική συνεργασία.

Θα προκαλούσε θυμηδία, αν δεν ήταν τραγικό, το γεγονός ότι ο αρμόδιος υφυπουργός -προερχόμενος μάλιστα και ο ίδιος από την Ομογένεια- αντί να προωθεί τις διεθνείς σχέσεις της Ελλάδας και να αξιοποιεί κάθε πρόσωπο και κάθε δύναμη, σπεύδει να συκοφαντήσει και να προσπαθήσει να “κλείσει το στόμα” ενός πολιτικού ελληνικής καταγωγής, που δραστηριοποιείται σε μια χώρα τόσο σημαντική για τα ελληνικά εθνικά συμφέροντα, όπως η Ρωσία».

Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και για τον κ. Παπανδρέου και για τον κ. Δόλλη και το πώς κατέληξε το κλίμα στις ελληνορωσικές σχέσεις να παραπέμπει σε αυτό της Σιβηρίας…

Τύπος της Κυριακής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 11/12/2011 10:36:03

    Ο κ. Ιβάν Σαββίδης, εδώ που τα λέμε, έχει και περισσότερο ελληνικό αίμα στις φλέβες του και πνεύμα στο κεφάλι του, από κάποιους άλλους, μη λέμε και ονόματα!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ tak 11/12/2011 10:46:51

      αυτοί οι άλλοι είναι απλώς ελληνόφωνοι και Ελληνες από επιλογή (κατά δήλωση των ιδίων...)

      κάτι σε multiple choice δηλαδή...

      • tak avatar
        tak @ αλλενάκι 11/12/2011 13:31:54

        Εδώ κάποιοι ... οχύρωσαν το Μπιζάνι για λογαριασμό βεβαίως των Οθωμανών και εμείς κοντέψαμε να τους εντάξουμε στο Πάνθεο των ηρώων μας!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ tak 11/12/2011 13:46:03

          ... επομένως η εξοργιστική τουρκολαγνεία ορισμένων εξηγείται και με Ιστορικά και με Οικογενειακά Κριτήρια...

  2. ioannis33 avatar
    ioannis33 11/12/2011 10:42:15

    κρατω μια επιφυλαξη,καλου κακου.επειδη το λεει ο σαββιδης δεν σημαινει οτι ειναι και ετσι τα πραγματα.αλλωστε ''ενοχος ενοχο ου ποιει''.οι δικες του προθεσεις ελεγχονται για τις συχνες παρεμβασεις του στα ελληνικα θεματα,παντως ειμαι 100% υπερ μιας ελληνο-ρωσικης προσεγγισης και συνεργασιας σε ολους τους τομεις.το ειχε σκεφτει πρωτος σοφα ο Καραμανλης και του στοιχησε βεβαια.ενεργειακα,θρησκευτικα,στρατηγικα πρεπει να ανεβουμε πρωτη θεση στον υπερσιβηρικο του Πουτιν.

    • tak avatar
      tak @ ioannis33 11/12/2011 13:33:17

      Η τελευταία γραμμή του σχολίου σου, είναι όλα τα ... λεφτά!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/12/2011 11:54:20

    Αυτή τη φωτό δε χορταίνω να τη βλέπω...
    ΥΓ: Βρε τον Δόλλιο....

  4. ΑΖ avatar
    ΑΖ 11/12/2011 12:07:46

    Ειμαι σιγουρος οτι θα τρελαθηκε ο Πουτιν με τις μαλακιες που ακουσε από το χαχα ΓΑΠ.

    ΑΖ

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ ΑΖ 12/12/2011 15:45:40

      Αμ δεν τρελάθηκε... Σάλταρε

  5. Δικερως avatar
    Δικερως 11/12/2011 12:25:10

    Ο Πουτιν στην φωτο προσπαθει να τον ματιαξει,μα ματαια.
    Ο Γιωργης εχει κρυφο φυλαχτο,ασε που η γραβατα του καλυπτει αποτελεσματικα
    και τα επιμαχα.
    Αχτυπητος,αματιαστος,απαιχτος.Γενικως εκτος συναγωνισμου.

  6. lorettab avatar
    lorettab 11/12/2011 13:06:31

    ....και τι θα εχουμε να ακοσουμε γιαυτους...μετα τις εκλογες....σοδομα και γομορα!!

  7. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 11/12/2011 14:42:44

    Ο ΙΒΑΝ ΣΑΒΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΑΣ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΣΤΙ ΙΒΑΝ ΣΑΒΙΔΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΕΙ ΣΤΕΝΗ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΝΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΗΜΟΥΝ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ.ΑΝ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΙΚΑΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΡΙΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΖΕΦΡΥ, ΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΛΥΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΔΥΣΟΣΜΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

  8. karenin avatar
    karenin 11/12/2011 14:48:54

    Γ ια όσους γνωρίζουν τα παρασκήνια στην Μόσχα τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Τον Γεναρη του 2010, στην Θεσσαλονίκη συνελήφθη ο ξάδερφος Ηρακλής Σαβίδης, κατηγορόυμενος απο τις Ρώσικες αρχές για δυο δολοφονίες. Ο Ιβάν Σαββίδης παρά τα μεγάλα μέσα δεν κατάφερε να τον ελευθερώσει. Ο ιδιος είναι μπλεγμένος σε πολλά οικονομικά σκάνδαλα
    με την Τράπεζα Μόσχας, και την ΝΤΟΝΣΚΟΙ ΤΑΜΠΑΚ, και στην Ρωσία είναι κοινή πρακτική για όσους πλουτίσανε με αμφιλεγόμενο τρόπο, να εξαγοράζουν με πολλά εκατομύρια δολ. θέση στην λίστα βουλευτών χάρι ασυλίας. Μην βιάζεσθε λοιπόν άκριτα να δεχθείτε αστήρικτες αιτιάσεις, που σκοπό έχουν τακτοποίηση λογαριασμών άλλων θεμάτων.

  9. ΨΧ avatar
    ΨΧ 11/12/2011 14:49:01

    Όσοι παρακολουθούν τα νέα σχετικά με τον απόδημο Ελληνισμό γνωρίζουν πως τα δύο τελευταία χρόνια, με την Ελλάδα να έχει μείνει άφραγκη, ο κ. Δόλλης έχει πολλά εναντίον ομογενειακών οργανισμών όπως π.χ. το ΣΑΕ.

    Όμως ο ίδιος ο κ. Δόλλης ξεχνάει πως αυτοί οι αμφιλεγόμενου ήθους και βάθους οργανισμοί δημιουργήθηκαν και γιγαντώθηκαν (και κόστισαν πάρα πολλά στην Ελλάδα) την εποχή που ο ίδιος ο κ. Δόλλης ήταν ΓΓ Αποδήμου Ελληνισμού (1999-2003).

    Αυτά «φορ δη ρέκορντ», όπως λένε και στο Αμέρικα.

  10. jctergal avatar
    jctergal 11/12/2011 18:09:55

    Γιωργάκης ,

    λεφτά υπάρχουν. Αύξησε τεχνητά το έλλειμμα, ώστε να αναγκάσει την Ελλάδα να μπει ΔΝΤ. Βγήκε κ μας ξεφτίλισε σαν κράτος, αποκαλώντας μας διεφθαρμένους. Έβγαλε ότι παραποιήσαμε τα στοιχεία, δίνοντας ηθικό πάτημα στους ΕΕ να μην μας στηρίξουν.

    Μέσα σε 2 χρόνια. Ανεργία αύξηση 200%+ από 8% στο 18%, ύφεση στην οικονομία πάνω από -10%. Αύξηση του χρέος από το 110% του ΑΕΠ στο 180% του ΑΕΠ. Έλλειμμα σταθερό στα -9%-10% του ΑΕΠ.

    Απέκλεισε συνεργασία με Κίνα, Ρωσία, υπέγραψε συμβάσεις που κανένας δεν θα υπέγραφε.

    Μείωση εισοδήματος σε μισθωτούς κ συνταξιούχους της τάξης του -15%.

    Οποιοσδήποτε άλλος πολιτικός τα είχε κάνει αυτά, δεν θα μπορούσα να φανταστώ τι θα είχε συμβεί.

  11. Apatsi avatar
    Apatsi 11/12/2011 20:27:33

    Το όνομα Δολλης το άκουσα πρώτη φορά στην Αυστραλία το 2008. Με εντελώς αρνητικό πρόσημο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, γνωρίζοντας τις εντάσεις μεταξύ των ομογενών μας και πιθανολογόντας ότι επρόκειτο για άλλο ένα επεισόδιο μεταξύ των.
    Όταν υφυπουργοποιήθηκε, μοιραία αναζήτησα περισσότερες πληροφορίες. Δεν χρειάστηκε και ιδιαίτερη προσπάθεια, διότι αμέσως εμφανίσθηκαν δημοσιεύματα για τον βίο και πολιτεία του στο εργατικό κόμμα της πολιτείας Βικτωρείας. Έφτασε μέχρι το Νο2 του κόμματος σε πολιτειακό επίπεδο και ξαφνικά....αποχώρηση και απόλυτη σιωπή. Οι κακές γλώσσες λένε ότι του ''απαγορεύθηκε'' οποιαδήποτε εμπλοκή του με την πολιτική ζωή της Αυστραλίας . Έτσι βρήκε φιλόξενη στέγη στην παράγκα του ΓΑΠ.