#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σήμερα ο Βενιζέλος ...μείωσε τις τιμές και κατατρόπωσε την ακρίβεια!



Ερανίσματα από τις σημερινές δηλώσεις Βενιζέλου:

Ι.  «Το πρόβλημα δεν είναι να μην ανεβαίνουν οι τιμές, αλλά να πέσουν.»

Σωστό! Και τι κάνατε εσείς για αυτό; Αυξήσατε την τιμή του ρεύματος και το ΦΠΑ!

ΙΙ. Ο κ. Βενιζέλος ζήτησε να αξιοποιήσουμε στο έπακρο τα περιθώρια του ευρωπαϊκού δικαίου, «για να μη γινόμαστε θύματα ενός σκανδάλου που εξελίσσεται, μετά την ένταξη της Ελλάδας στην ΟΝΕ, δηλαδή πολλά τυποποιημένα προϊόντα της ευρωπαϊκής αγοράς να πωλούνται στην Ελλάδα ακριβότερα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες».

Σκάνδαλο είπατε; Και εσείς τι κάνατε ως Υπουργός Ανάπτυξης εκείνη την εποχή;Και ως υπουργός Οικονομικών προσφάτως;

ΙΙΙ. Ο κ. Βενιζέλος πρότεινε «την καθιέρωση του Εθνικού Συμβουλίου Καταναλωτών και Αγοράς, στο οποίο θα λογοδοτούν κάθε τρίμηνο όλες οι ανεξάρτητες αρχές, που έχουν ρυθμιστικές αρμοδιότητες και σχετίζονται με την αγορά: Η Επιτροπή Ανταγωνισμού, η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας, η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και κάθε σχετικό όργανο.»

Δηλαδή η λύση για τον κ, Βενιζέλο είναι να δημιουργήσει μια ακόμα επιτροπή η οποία θα ελέγχει τις άλλες...επιτροπές! Και γιατί θα επιτύχει αυτή η επιτροπή, αφού απέτυχαν οι προηγούμενες;

ΙV. O κ. Βενιζέλος, υποσχέθηκε την «αξιοποίηση διεθνούς τεχνικής βοήθειας, ώστε να σαρωθεί το σύνολο της αγοράς, να εντοπιστούν και να ξεριζωθούν όλες οι στρεβλώσεις».

Θυμίζω την τελευταία φορά που ο πρώην καταλληλότερος Γιώργος είχε ζητήσει....διεθνή τεχνική βοήθεια μας προέκυψε...Τρόϊκα, ΔΝΤ, Ραϊχενμπάχ, ομάδες κρούσης κ.λ.π. Ο  κ. Βενιζέλος τι ακριβώς έχει στο μυαλό του;

V. Ο κ. Βενιζέλος εξήγγειλε την καθιέρωση ως δείκτη αναφοράς, όχι μόνο και γενικώς του δείκτη τιμών καταναλωτή, αλλά του «πληθωρισμού του φτωχού», δηλαδή του «καλαθιού της νοικοκυράς του μέσου και φτωχού νοικοκυριού».

Αφού μας φτώχυναν, τώρα δημιουργούν και το καλάθι του ..φτωχού!

Για το καλάθι του ..πλούσιου δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, θα ρωτάει τον ...Άκη!

VI.Ο κ. Βενιζέλος αναφέρθηκε και στο  «κίνημα της πατάτας».

Λογικό με τόσες ...πατάτες που έχει κάνει!!



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 20/04/2012 17:45:49

    Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη και να μην τον αδικούμε τον άνθρωπο:
    Ι. Το να πέσουν οι τιμές είναι ζητούμενο και βεβαίως υπάρχει πρόβλημα με τα μέτρα που πήρε η προηγούμενη Κυβέρνηση.
    ΙΙ. Ως Υπουργός Οικονομικών φρόντισε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να μεταναστεύσουμε σε χώρες της Ε.Ε. ώστε να αγοράζουμε εκεί πιο φθηνά τα προϊόντα που εδώ πωλούνται ακριβότερα.
    ΙΙΙ. Οι Επιτροπές είναι μια από τις αδυναμίες του κ. Βενιζέλου και αυτό διότι έχουν Πρόεδρο! Μαράζι είναι αυτό, πως να το κάνουμε!
    IV. Άλλο ο Γιώργος, εκείνος έκανε λάθη και τον είχε παρασύρει!
    V. Αφού δεν μπορεί να βρει λύση για τον πληθωρισμό, ''δημιουργεί'' κατά την προσφιλή του τακτική έναν άλλο πιο ''πιασάρικο'' όρο και όποιος τσιμπήσει!
    VI. Είναι μέσα στα πράγματα. Σε λίγο θα προτείνει την καθιέρωση αγορών on line από τους παραγωγούς. Κάτι πήρε και από το Γιώργο!

  2. theo1611 avatar
    theo1611 20/04/2012 17:48:05

    Αγαπητέ ΚΡ,

    Οι αντιπαραθέσεις μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μάλλον αφήνουν αδιάφορο τον κόσμο αν δεν τον εξαγριώνουν.

    Στην κοινή συνισταμένη συνείδηση έχουν αποτύχει αφού ωδήγησαν τη χώρα στα βράχια.

    Το οξύμωρο είναι ότι αυτοί που έχουν συμφωνήσει το πρόγραμμα (Μνημόνιο 2 με κάθε λεπτομέρεια διά νόμου, στόχοι-χρονοδιάγραμμα-μέσα επίτευξης) συμπεριφέρονται ως να μην υπάρχει και μάλιστα χρησιμοποιούν τη γαργάρα που κάνουν για να εγκαλέσουν αυτούς, που δεν έχουν συμφωνήσει στο πρόγραμμα, ότι δεν έχουν πρόγραμμα, πράγμα το οποίο είναι βέβαια αλήθεια.

    Δυστυχώς και ο ΑΣ εκών, άκων ή εκών-άκων δεν δείχνει να μπορεί να κρατήσει αποτελεσματικά τα γκέμια για την επόμενη μέρα (και τα επόμενα χρόνια που είναι το διακύβευμα, θα προσέθετα).

    Τα γκέμια περνάνε μέσα από συννενόηση με όλες τις πολιτικές δυνάμεις κατά τη γνώμη μου και αυτό δείχνουν οι δημοσκοπήσεις.

    Το βάρος πέφτει στον ΑΣ γιατί ακριβώς προηγείται!!!

    ΥΓ: Η στρατηγική της αυτοδυναμίας που έχετε επιλέξει δεν έχει, με βάση τις δημοσκοπήσεις, πολιτική νομιμοποίηση. Εάν συνεχιστεί, δεν θα υπάρχει πολιτική νομιμοποίηση και για συμφωνίες μετά τις εκλογές, ούτε για τον ΑΣ, ούτε για τους υπόλοιπους!

    • airman avatar
      airman @ theo1611 20/04/2012 18:05:13

      ''Η στρατηγική της αυτοδυναμίας που έχετε επιλέξει δεν έχει, με βάση τις δημοσκοπήσεις, πολιτική νομιμοποίηση. Εάν συνεχιστεί, δεν θα υπάρχει πολιτική νομιμοποίηση και για συμφωνίες μετά τις εκλογές, ούτε για τον ΑΣ, ούτε για τους υπόλοιπους!''
      'Αλλο πράγμα η αυτοδυναμία, άλλο η πολιτική νομιμοποίηση, άλλο η στρατηγική και άλλο οι δημοσκοπήσεις.
      Η αυτοδυναμία συνεπάγεται και πολιτική νομιμοποίηση.
      Η στρατηγική της αυτοδυναμίας είναι απαιτούμενο για την επίτευξή της.
      Τα ευρήματα των δημοσκοπήσεων σε προεκλογική περίοδο (και όχι μόνο) αλλοίμονο εάν αποτελέσουν ποτέ κριτήριο για ''πολιτική νομιμοποίηση'' θέσεων και προγραμμάτων.
      Υ.Γ. Η πλύση εγκεφάλου έχει πάντα αποτελέσματα.

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ airman 20/04/2012 18:11:29

        Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, άλλο η στρατηγική άλλο η τακτική. Θα μπορούσα να συμφωνήσω βέβαια ότι δεν υφίσταται στρατηγική, παρά μόνον τακτική, του βλέποντας και κάνοντας. Θεμιτό, αλλά καταστροφικό στην παρούσα συγκυρία

        ΥΓ: Πρόσεξε βέβαια ότι επιμένω να τα βρει με τους άλλους και όχι με τα συνεταιράκια.

      • tak avatar
        tak @ airman 20/04/2012 18:14:53

        airman, για κάποιον που θέλει να εκθέτει δημόσια τη γνώμη του, οι δημοσκοπήσεις των ... οιονοσκόπων (φαντάζομαι από τους οιωνούς να αντλούν στοιχεία), είναι ο χειρότερος οδηγός στήριξης αυτής της γνώμης. Έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως πάνε τα πράγματα και αρχίζουν σιγά - σιγά να το δείχνουν, Η Νέα Δημοκρατία θα πάει σημαντικά πιο πάνω από το 30% και το ΠαΣοΚ θα ξεπεράσει το 20%. Κοντά στο 60%, εκτιμώ, τα δύο κόμματα μαζί, με τη Νέα Δημοκρατία να κάνει μια διαφορά δέκα + μονάδων. Μπορεί οι Έλληνες να κάνουν πλάκα με κάποιους νεόκοπους εθνοσωτήρες, αλλά ούτε βλάκες ούτε ηλίθιοι είναι. Ξέρουν πολύ καλά τι θα κάνουν στην κάλπη. Όλα όσα σημειώνω δεν τα εκτιμώ από τα στοιχεία των δημοσκοπήσεων, αλλά από τον αριθμό των αρνούμενων να απαντήσουν. Που είναι -όπως γνωρίζεις- εξαιρετικότατα σημαντικός!

        • theo1611 avatar
          theo1611 @ tak 20/04/2012 18:20:07

          Προτιμώ μία πιο πρακτική προσέγγιση των πραγμάτων από την πραγματική ζωή.

          Αυτούς που σε έστειλαν στα βράχια τους στέλνεις σπίτι τους, όπως θα το έκανες και στην επιχείρησή σου!!!

          • juliet avatar
            juliet @ theo1611 20/04/2012 18:40:22

            Tους πετάς στο Λανάτι!

          • theo1611 avatar
            theo1611 @ juliet 20/04/2012 18:53:50

            Ακριβώς Juliet!!!

            Και τώρα που σε βρήκα, μία απάντηση που σου οφείλω:

            Όχι, δεν είμαι από τα Διβαράτα!!!
            Γυναικοχώρι που λένε και οι Μωραϊτες, είναι τα Βλαχάτα Σάμης νυν Καραβόμυλος Σάμης, μετά το σεισμό!!!

            ΥΓ: Η σκούφια μου κρατάει από Κρήτη και Σμύρνη, που ενώθηκαν στη Μυτιλήνη!!!

          • juliet avatar
            juliet @ theo1611 20/04/2012 19:12:41

            theo1611
            Αν ήσουνα Κεφαλλονίτης ,δεν θα σου είχα μπέσα .Ενα κομμάτι μου είναι από εκεί και αν σου και το όνομα είμαι σίγουρη ότι ξέρεις την οικογενειά μου,ο ανηψιός μου είναι γεωπόνος ...ο Χριστόφορος.Η δική μου σκούφια είναι Μάλτα ,Ιταλία και το κομμάτι το Ελληνικό από το διαβολονήσι .Εγω νοίωθω Πατρινιά ,εκεί γεννήθηκα,μεγάλωσα ,εκεί είναι οι φίλοι μου.Εχω και εκεί φίλους παιδικούς .Από την Αγια Ευφημία το ένα κομμάτι ,απο'την Ανω Μεριά το άλλο.Χαίρομαι που δεν είσαι Κεφαλλονίτης ,ειλικρινά!

  3. giannis avatar
    giannis 20/04/2012 18:10:35

    Λάθος το γάντι, δεν το χρειάζεται (γιά χειρουργική επέμβαση) διότι ο απίθανος
    αυτός άνθρωπος.... χειρίζεται τον μπαλτά... και όποιον πάρει ο χάρος, αυτό μας
    έχει αποδείξει μέχρι τώρα, τα άλλα τα παραμύθια της ομιλίας του είναι γιά τους
    αποχαυνωμένους άρρωστους αμετανόητους πασόκους.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ giannis 20/04/2012 19:17:16

      αχά..ιδού το δίλημμα:
      Βενιζέλος ο χειρουργός ή
      Βενιζέλος ο κρεοπώλης;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ ΕΥΑ 21/04/2012 00:22:23

        χαχαχα! και εγώ είχα μείνει στο ..τοξοβόλος... γάντι του πάει το χασάπης!

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/04/2012 18:15:56

    Μέγας λαοπλάνος.πω πω πω!!!!!!!!!!ΑΙΣΧΟΣ

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ ΠΕΛΙΑΣ 20/04/2012 18:26:00

      Ρήτορας ναι, σοφιστής ναι!!!
      Λαοπλάνος γιατί?
      Είδες κανέναν να παραμυθιάζεται?

      • juliet avatar
        juliet @ theo1611 20/04/2012 18:38:59

        Nαι ,ο ίδιος μπροστά στο καθρέπτη!

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2012 18:35:16

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στις υποσχέσεις Βενιζέλου για την ακρίβεια, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Ο κ. Βενιζέλος έκανε σύμβουλο την υποκρισία και όπλο του τον εμπαιγμό. Προσποιείται πως βρήκε φάρμακα για όλες τις παθήσεις που έφερε το ΠΑΣΟΚ. Μόλις τώρα, ανακάλυψε την ακρίβεια, που κατατρώει τα κουτσουρεμένα εισοδήματα των ελληνικών νοικοκυριών, ενώ ως Ύπαρχος του Παπανδρέου δεν άκουγε, δεν έβλεπε και δεν έλεγε τίποτε.

    Μόλις τώρα, θυμήθηκε τις ενδοομιλικές συναλλαγές, ενώ για δυόμισι χρόνια κρατούσαν στο ψυγείο το νόμο που ψήφισε η Ν.Δ.

    Μόλις τώρα, υπόσχεται πρωτοβουλίες του Κράτους, ενώ ως πρόσφατα παρακολουθούσε ως θεατής τις αρνητικές εξελίξεις.

    Οι δηλώσεις του, σήμερα, προκαλούν.

    Προκαλούν γιατί, ενώ το ΠΑΣΟΚ, τόσο προεκλογικά, όσο και μετεκλογικά ισχυριζόταν ότι θα ρίξει τις τιμές κατά τουλάχιστον 10%, τελικά εκτίναξε την ακρίβεια στα ύψη.

    Προκαλούν γιατί η ακρίβεια επιμένει, την ώρα που η ύφεση βαθαίνει και το οικογενειακό εισόδημα μειώνεται.

    Προκαλούν γιατί είναι η εμμονή τους στη φοροκαταιγίδα και τις αυξήσεις ΦΠΑ, που επιδείνωσε την κατάσταση.

    Προκαλούν διότι το μόνον που κάνουν είναι να θυμίζουν αυτά που έλεγαν και δεν έκαναν.

    Ο κ. Βενιζέλος, ας καταλάβει ότι είναι, πια, πολύ αργά για υποσχέσεις».

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Κώστας Ροδινός 20/04/2012 19:06:20

      Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την εκτροπή που θα ακολουθήσει:

      Όταν το αγγούρι έχει μπεί στον κ..ο, και υπάρχει δέσμευση για βαθύτερη διείσδυση οσονούπω, οι επικοινωνιακοί σύμβουλοι και οι πολιτικοί χρήστες έχουν προηγούμενη πείρα από αντίστοιχες καταστάσεις?

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ theo1611 20/04/2012 23:40:30

        Δέν ξέρω γιά τούς ἐπικοινωνιακούς συμβούλους καί τούς πολιτικούς χρήστες,ἀλλά σίγουρα ἒχει μεγάλη πείρα ὁ ἀπλός κόσμος....,σέ ὃσους ἒχει ἀπομείνει χώρος γιά περαιτέρω...διείσδηση...

  6. voter avatar
    voter 20/04/2012 18:46:12

    Αγαπητέ αρθρογράφε ,

    καμμία αντίρρηση στα όσα γράφεις , αλλά αυτή η φωτογραφία τι χρειαζόταν ?Χάθηκαν άλλα επαγγέλματα να "ντύσεις τον Ευάγγελο ? ( του θηριοδαμαστή , του ακροβάτη ... κάτι άλλο τελοσπάντων ! ) Υπάρχουν και άνθρωποι που ετοιμάζονται για χειρουργείο .

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/04/2012 19:18:10

    Κώστα..με τόσα ερανίσματα στα δύο άρθρα σήμερα, ο Μπένι θα σιχαθεί την Κυριακή των Μυροφόρων...

  8. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 20/04/2012 20:42:26

    Τελικά στο ΠΑΣΟΚ, πρέπει να έχουν πραγματικά πολύ μεγάλο οικονομικό πρόβλημα. Το προεκλογικό σποτάκι, πρέπει να το γύρισαν μόνοι τους. Γι' αυτό έφεραν πίσω τον Τσουκάτο, για καμεραμαν.

  9. Miltos avatar
    Miltos 20/04/2012 21:05:54

    Αν δεν ήταν τόσο χάλια η οικονομική κατάσταση θα είχα πεθάνει από τα γέλια με αυτά που λέει.
    Δυστυχώς τώρα μόνο να κλάψω μπορώ για το δούλεμα που μας ρίχνει ο κ. "3.000.000 ευρώ σε καταθέσεις", που τολμά να μιλάει για αυτόν που δεν έχει λεφτά να πάρει τα απαραίτητα.

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2012 23:44:06

    Δημιουργοῦν τό καλάθι τοῦ φτωχοῦ...,μόνο τό καλάθι...,δέν λένε ὃμως πῶς θά γεμίσει...

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2012 23:47:02

    Οἱ πωρωμένοι πού θά ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ,αὐτοί πού χειροκροτοῦσαν τόν ΓΑΠ στήν τελευταία του ὁμιλία,ὃλοι αὐτοί δέν παραμυθιάζονται;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 00:24:53

      Αυτοί Κυθήριε έχουν το ακαταλόγιστο

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φελίζα 21/04/2012 00:48:23

        Μετριοῦνται σάν Ἒλληνες πού ψηφίζουν ὃμως Φελίζα μου!

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 01:02:15

          Κυθήριε ναι ψηφίζουν, αλλά το λες μόνος σου "Οἱ πωρωμένοι πού θά ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ.." είναι αυτοί που βλέπουν τον πράσινο ήλιο που τους καλεί. Άσκοπα πιστεύεις ότι ο Βενιζέλος άφησε δείγμα του ήλιου?