#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2010 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σήμερα οι Ελληνες δεν υπακούουν σαν πρόβατα, αλλά τα πρόβατα σαν Ελληνες»



Μια έξυπνη ατάκα που αντικατοπτρίζει ακριβώς τι συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα, έριξε σε ραδιοφωνική εκπομπή του ο Τζίμης Πανούσης. Οπως είπε λοιπόν: “Αν ζούσε σήμερα ο Τσόρτσιλ, ο τελειωμένος αλκοολικός θα έλεγε: Σήμερα οι Ελληνες δεν υπακούουν σαν πρόβατα αλλά τα πρόβατα σαν Ελληνες”.

Δυστυχώς έτσι όπως κατάντησε η χώρα από τα εγκλήματα του παρελθόντος και  του παρόντος, καλείται να πάρει επώδυνα μέτρα που υπαγορεύονται από το κλιμάκιο της Κομισιόν χωρίς αντιρρήσεις απο την κυβέρνηση που "πρώτευσε" στις κάλπες την Κυριακή.

Το πρωί της Πέμπτης το οικονομικό επιτελείο παραδίδει τον προϋπολογισμό του 2011 και τα μέτρα έχουν ήδη κλειδώσει. Ωστόσο, μην εκπλαγείτε αν δείτε λιγότερα μέτρα από αυτά που προαναγγέλλονται. Δηλαδή δεν θα προβλέπονται μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις, ούτε περικοπές επιδομάτων. Αυτά θα γίνουν αργότερα. Μην πάθουν και κανένα καρδιακό οι κοψοχέρηδες...

Η αναθεώρηση του προϋπολογισμού του 2011 θα γίνει τους επόμενους μήνες όταν και αυτά τα μέτρα δεν αποδώσουν τα αναμενόμενα. Ουσιαστικά, θα πρόκειται για έναν ακόμη προϋπολογισμό που δεν θα τηρηθεί , αλλά θα αλλάξει στην πορεία.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αποφάσεις που έχουν ήδη ληφθεί για τον πρώτο Μνημονιακό προϋπολογισμό ή κατ' άλλους τον πρώτο προϋπολογισμό της χρεοκοπίας, θα οδηγούν σε επιπλέον έσοδα τουλάχιστον 5 δισ. συν τα 9 δισ. που είχαν ήδη προβλεφθεί στο προσχέδιο.

Μεταξύ των μέτρων ξεχωρίζουν:

Αύξηση του ΦΠΑ στο 13% καθώς και αύξηση του χαμηλού συντελεστή ΦΠΑ σε μια σειρά προϊόντων, ειδικά των τροφίμων. Επίσης κάποια προϊόντα από τον χαμηλό συντελεστή 5,5% θα πάνε στο 6% ενώ θα υπάρξει και προσπάθεια “ελάττωσης” της πίεσης με μείωση του φόρου σε φάρμακα και ξενοδοχειακές υπηρεσίες.
Περικοπές πάνω από 2,4 δισ. ευρώ από την υγεία και τα ασφαλιστικά ταμεία
Ψαλίδια στο Πρόγραμμα των Δημοσίων Επενδύσεων καθώς και στις ΔΕΚΟ είτε με μειώσεις προσωπικού είτε ακόμη και με κλείσιμο ζημιογόνων εταιρειών.
Αύξηση των αντικειμενικών αξιών από τον ερχόμενο Ιούλιο με στόχο την είσπραξη πάνω από 200 εκατ. το χρόνο.
Εξομοίωση από το ερχόμενο φθινόπωρο του συντελεστή φορολόγησης των καυσίμων με το πετρέλαιο θέρμανσης με αποτέλεσμα από του χρόνου να πληρώσουμε διπλάσιο ποσό για θέρμανση.
Ψαλίδι στις δαπάνες του ΕΣΥ με αποτέλεσμα να μην αποκλείεται ακόμη και να κλείσουν νοσοκομεία.
Πρόβλεψη για περίπου 1 δισ. ευρώ από πρόστιμα για ημιυπαίθριους και αυθαίρετα.

Αυτά κι άλλα πολλά στον προϋπολογισμό που έχει εντολή να συνταχθεί με βασικό σύνθημα “κόψτε από παντού, βρείτε χρήματα”.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BlueSky avatar
    BlueSky 17/11/2010 22:39:58

    Αγαπητοί, ξεχάσατε την επικείμενη απόλυση δημοσίων υπαλλήλων το επόμενο έτος - 2011.

  2. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 17/11/2010 22:45:58

    Ξεχασατε επισης τον εκμηδενισμο των δαπανων για την αμυνα που εχουν ως σκοπο τον αφοπλισμο της χωρας ωστε να γινει ευκολοτερη η παραχωρηση εδαφων,εθνικου πλουτου (πετρελαια-ορυκτα) και κυριαρχικων δικαιωματων σε τουρκους,αμερικανους κλπ!

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/11/2010 23:13:24

    Ο χειροτερος χειμωνας μετα απο αυτον του 41 ειναι προ των πυλων.

    • Jimmy Daras avatar
      Jimmy Daras @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/11/2010 05:44:09

      Oi xeiroterei xeimwnes (plithintikos vathmos) xeorwteroi tou 1941 ERXONTAI mexri to 2025.- Xipneiste TSAROUXADES, RAGIADES KAI KARPAZOEISPRAKTORES.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 17/11/2010 23:21:58

    Ο Τράγκας το είπε ξεκάθαρα! Όσοι νέοι ξέρουν ξένες γλώσσες να φύγουν άμμεσα. Αυτή εδώ η χώρα έχει πεθάνει. Θα προσυπογράψω και θα προσθέσω και όσοι νέοι δεν ξέρουν καιρός να μαθαίνουν. Η Ελλάς έσβησε. Τέλος!

    • ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ avatar
      ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ @ H pena tis orghs 17/11/2010 23:42:47

      Τι κατήφεια, τι μιζέρια, τι πανικός;
      Γιατί να είμαστε φυγόπονοι;
      Παλέψτε για την Ελπίδα μιας καλύτερης Ελλάδας.
      Μέσα από την κρίση γεννούνται ευκαιρίες.
      Βάλτε τα με τους φόβους σας και πιστέψτε στις ιδέες σας.
      Ο Φαήλος τα λέει άριστα στο κείμενο του.
      Πιστέψτε στις ιδέες σας και μην απελπίζεστε. Δεν είμαστε έτσι οι Έλληνες.Δεν έχουμε μάθει να σκύβουμε το κεφάλι και δεν θα το κάνουμε και τώρα.
      Τη μοναδική ξένη φράση που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι
      "Giorgo Go Home".
      Φτάνει για φέρουμε ξανά την όραμα και φιλοδοξία στην πατρίδα μας

      • man8os avatar
        man8os @ ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ 18/11/2010 01:30:53

        Και ο Σαμαρας να υποστηριξει την προσπαθεια!
        Οχι ξαφνικα να τα μαζευει και να λεει στηριζω την κυβερνηση...

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 18/11/2010 02:11:07

          Στήριξε τον λαό για να σε στηρίξει αργότερα.
          Στήριξη η κυβέρνηση έχει επαρκή από ΛΑΟΣ, Ντόρα, Κουβέλη.

      • one avatar
        one @ ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ 18/11/2010 09:54:40

        Είδες πολλούς να εξεγείρονται? Αντίθετα την έριξαν πάλι την ψήφο στο παστοκ. άμα ήταν άλλος πάνω θα είχαν κάψει και τα καμμένα.. Τώρα μούγκα όλοι.. Επομένως καλά θα κάνουμε να φύγουμε από εδώ όσο είναι νωρίς.. Και οι πολιτικοί ήδη έχουν βρει σπιτάκια εκτός Ελλάδος για τις δύσκολες μέρες.. Κάτι θα ξέρουν παραπάνω...

        • ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ avatar
          ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ @ one 18/11/2010 11:53:35

          Το δυστύχημα είναι πως η επιρροή των ΜΜΕ είναι τέτοια, ακόμη, που μπορεί υποσυνείδητα να κατευθύνει τους ανθρώπους σε λάθος επιλογές.
          Παραδεχόμενοι την ολική επικράτηση του Πα.Σο.Κ. στα καθεστωτικά ΜΜΕ, εικόνες όπως του 'αναίσθητου' Κικίλια στο παρκέ με τον ανάλογο τίτλο "Όταν ο Σγουρός έριχνε τον Κικίλια στο παρκέ" ή το απίστευτα προβοκατόρικο "βρόμικο 89", δημιουργούν ανάλογες συναισθηματικές συγκινήσεις στους Έλληνες.
          Το "βόμικο 89" αρχικά φέρει τον τίτλο για τις 'αγαθοεργίες' του Κοσκωτά και του Κουτσόγιωργα, όμως ταυτίστηκε με την συμμαχία- συγκυβέρνησης Μητσοτάκη- Αριστεράς.
          Τεχνιέντως λοιπόν δημιουργούν αρνητισμό σε οτιδήποτε αφορά 'δεξιό' στη συνείδηση του λαού και τον οδηγούν στην ψήφο, όχι κατά συνείδηση, αλλά με βάση το υποσεινήδητο, που έχει 'τραυματιστεί' από την επικοινωνιακή προπαγάνδα.
          "Σκέφτεται ο 'αριστερός':
          Να ψηφίσω Κικίλια;
          Έναν δεξίο;
          Άστο μη μου κολλήσουν τη ρετσινιά"
          Δυστυχώς έχει ακόμα πολλά κόμπλεξ οΈλληνας και πολλές ανασφάλειες που μόνο με ενημέρωση και συνεχή αγώνα θα αποβάλει.
          Έχει γίνει η αρχή και τώρα είμαστε στην πορεία.
          Οπότε,
          ΝΑΙ στη συναίνεση για το καλό της πατρίδας μόνο σε ορισμένα θέματα.
          ΟΧΙ στην παράδοση της εθνικής μας συνείδησης
          ΟΧΙ στον αστικό κοινοβουλευτισμό που οραματίζονται με τη δημιουργία πλήθους συστημικών κομμάτων.
          ΑΝ φύγεις φυγοπονείς, αν μείνεις θα έχεις το δικαίωμα αργότερα να λες ότι πάλεψες για ένα καλύτερο αύριο και δε θα αναρωτιέσαι "τι και πως".

      • θανος avatar
        θανος @ ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ 18/11/2010 12:42:47

        ποτε οι ελληνες δεν εσκυψαν το κεφαλι;τι οραμα και μπουρδες ,να μας κλεβουν οραματικα;ειναι αυτο που λεει ο πανουσης τελικα.χρονια ολοκληρα οι ξενοι καθοριζουν μαζι με μερικες οικογενειες,τι θα κανει η ελλαδα,που ζεις;η εχεις ξεφυγει απο τηνπραγματικοτητα γιατι εχεις οραμα;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ H pena tis orghs 18/11/2010 11:43:53

      Η Ελλάδα δεν έσβησε μετά από 400 χρόνια τουρκιά ρε φίλε και θα την σβήσει ο Μπράντον Γουώλς από τη Μινεσότα;;;;

      Η Ελλάδα κατσάρωσε το μουστάκι του Αδόλφου και θα μασήσει από την ανέραστη αλμπίνο Βησιγότθα;;;;

      ΠΛΛΛΛΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;

      Για να συνέρθουμε λίγο.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ tsilivithras 18/11/2010 15:52:08

        .."Η Ελλάδα δεν έσβησε μετά από 400 χρόνια τουρκιά ρε φίλε..."

        Τής άφησαν κουσούρι όμως φίλτατε μου τσιλιβίθρα..Μεγάλο κουσούρι όπως έχεις αντιληφθεί...

    • anonyme avatar
      anonyme @ H pena tis orghs 18/11/2010 17:23:46

      Δεν θα με αναγκάσει ο γιωργάκης και το δντ να φύγω από την
      χώρα μου , δεν θα τους κάνω την χάρη!
      Αντιθέτως θα μείνω εδώ να παλέψω να φύγει ο γιωργάκης και
      το δντ γιατί είναι επικίνδυνοι και ανεπιθύμητοι!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ H pena tis orghs 19/11/2010 14:30:36

      Και πώς να μάθουμε ξένες γλώσσες; Νομίζεις ότι περισσεύουν για φροντιστήρια; Εξάλλου είναι κι αυτό μέσα στις μεθοδεύσεις της κυβέρνησης της παιδικής χαράς: να μην έχεις λεφτά να μάθεις μία ξένη γλώσσα, 'άρα να μην μπορείς να φύγεις από την Ελλάδα, άρα να μείνεις εδώ να σε πηδάνε τα χασανάκια και να σε απομιζούν οι κυβερνόντες (τρομάρα τους!)

  5. perastikos avatar
    perastikos 17/11/2010 23:29:47

    Θα πάνε λέει το ΦΠΑ των εκδοτικών επιχειρήσεων, δηλ. των εφημερίδων και περιοδικών ανεξαρτήτου ύλης απο το 5,5 στο 6%!!! Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι!
    Μη στερηθούμε τίς φυλλάδες και τα πορνοπεριοδικά και πεινάσουμε! Και ως χορτάτοι που είμαστε, ας μας βάλουν τα τρόφιμα και λοιπά είδη πρώτης ανάγκης στο 13% και κάποια απο αυτά στο 23%.
    Ετσι για να κάνουμε λίγο μεσογειακή δίαιτα... κι αν είναι να πεινάσουμε ας φάμε τίς φυλλάδες των μεγαλοεκδοτικοεργολάβων που δεν θα μας κοστίσουν ακριβώτερα απ' οτι σήμερα.
    Να προσφέρουμε και μια χειρα βοηθείας στους αναξιοπαθούντες νταβατζήδες!
    Αίσχος.

  6. QuaSimodos avatar
    QuaSimodos 17/11/2010 23:32:18

    ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΡΝΟ-DVD ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΤΖΟΥΛΙΑΣ Ή ΤΑ CD ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΣΚΥΛΟΥΣ Ή ΣΚΥΛΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΦΠΑ;;;

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ QuaSimodos 18/11/2010 11:46:51

      Οχι, αλλά θα προβλεφθεί επιστροφή.

  7. Misha avatar
    Misha 17/11/2010 23:42:30

    Η μόνη ορατή διέξοδος είναι στο πεζοδρόμιο.
    Θα γίνει νομοτελειακά.
    Και δε θα είναι από τους επαγγελματίες μπαχαλάκηδες , θα είναι από τους αγαναχτισμένους και οργισμένους νεόπτωχους που τους παίρνουν την μπουκιά από το στόμα. Γι αυτό και θα είναι τσουνάμι απρόσμενο και καταστροφικό.
    Μετά ταύτα το τρίγωνο Βουλή-Ιπποκράτους -Ρηγίλλης θα μπορέσει να γίνει ένα μεγάλο Πάρκο Εθνικής Ανεξαρτησίας με όμορφα δέντρα καθένα από τα οποία θα φέρει μια πινακίδα με το όνομα του δοσίλογου που κρεμάστηκε στον τόπο που φυτεύτηκε το δέντρο προς σωφρονισμό και διαπαιδαγώγηση των επερχομένων γενεών.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Misha 18/11/2010 11:46:58

      Τι φοβερή ιδέα ρε συ Misha...

      Το Πάρκο της Ντροπής!!!

      Η απόλυτη ξεφτίλα και το στίγμα στις πλάτες των παιδιών τους.
      Μια πλάκα-διαπόμπευση για κάθε έναν απατεώνα εις βάρος της Πατρίδας του.

      Αιώνιο μνημείο περιφρόνησης.

  8. Arion avatar
    Arion 17/11/2010 23:58:46

    ΟΙ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΤΗΣ ΠΑΣΠ ΣΕ ΡΟΛΟ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ ΠΟΛΙΤΟΦΥΛΑΚΩΝ, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ, ΜΕ ΚΑΔΡΟΝΙΑ, ΠΑΛΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΛΟΣΤΑΡΙΑ!!


    http://voliotaki.blogspot.com/2010/11/blog-post_6344.html

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Arion 18/11/2010 00:28:39

      Να μαζεψει αυτο το τσουρμο των αληταραδων αμεσως η Διαμαντοπουλου.Ντροπη.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Arion 18/11/2010 01:37:20

      Και γιατί στα Αγγλικά οι επεξηγήσεις ?
      Πολύ μαχητικοί αυτοί οι ΠαΣόκοι βρε παιδί μου......

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ AegeanHawk 19/11/2010 14:34:59

        Είναι στα αγγλικά για να μας θαυμάσουν και οι εξ' αποδώ!

    • Θεσσαλονικιός avatar
      Θεσσαλονικιός @ Arion 18/11/2010 07:11:29

      Ενώ οι άλλοι με τα κόκκινα καδρόνια δεν είναι αληταράδες! Άφεριμ!

      • co avatar
        co @ Θεσσαλονικιός 18/11/2010 12:11:11

        αμφιβαλλετε οτι το Δεκεμβρη του 08 τα ιδια παιδια της ΠΑΣΠ "διαμαρτυρονταν" μαζι με του μαυρου μπλοκ;

        δεν ειμαι φαν θεωριων συνομωσίας αλλα τελικα γνωριζοντας καλυτερα την ψυχοσυνθεση τους οχι μονο δωσαν προστασια σε αυτους που τα σπαγαν απεναντι στην επαρατο δεξια τοτε κυβερνηση , αλλα πιθανώς βάλαν και κανενα χερακί - η το εκαναν outsource, δες στεκι ρεσαλτο.

        αυτο ειναι το πασοκ, φωτια και τσεκουρι αρκει να κυβερνανε αυτοι, η χωρα ειναι τελειωμενη. στην καλυτερη να γινουμε η κολομβια των βαλκανιων.

  9. joao avatar
    joao 17/11/2010 23:58:52

    Tα κουρελια τραγουδανε ακομα..

  10. NTINOS avatar
    NTINOS 18/11/2010 00:33:41

    ΤΟ μέγιστο κακο της δικτατορίας ειναι οτι διέκοψε την πολιτική ζυμωση εκεινων των χρόνων με αποτέλεσμα να επανέλθουν δριμυτεροι oi ΟΙ ΣΟΥΛΑΤΣΑΔΟΡΟΙ και το χειρότερο έδωσε ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ που γιναν στελεχη κυβερνησεων και ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
    ΑΥΤΗ Η ΚΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
    ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΤΥΧΙΑ,Η ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΑΛΛΑΧΤΕΙ ΑΚΟΜΗ.
    Η ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.
    Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΙΝ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΤΟ 1974.
    Η ΓΕΡΜΑΝΟΘΡΕΜΕΝΟΙ …ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΕΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΜΕΡΚΕΛ.
    Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ …ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΟΥ ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΞΟΧΙΚΑ

  11. Έρεβος avatar
    Έρεβος 18/11/2010 00:36:43

    Προκειμένου να γατζωθούν μερικούς μήνες ακόμα στην εξουσία δεν διαστάζουν να συνθλίψουν την κατώτερη τάξη. Θεωρούν δεδομένο ότι υπάρχει ακόμα ρευστό στην κατοχή του κόσμου, στοχεύουν να το μαζέψουν μέχρι τελευταίας δεκάρας και μετά να μας χρεωκοπήσουν.

    Αντί να ψάξουν και να βρουν το χρήμα στα στρώματα της κοινωνίας όπου αυτό υπάρχει, αυτοί καταμερίζουν τα βάρη των ξένων τοκογλύφων ίσα σε όλους φτωχούς, μεσοαστούς και πλούσιους.

    Πρόκειται για κυβέρνηση κοινωνικής αναλγησίας.
    Και καλά τον κόσμο δεν τον φοβούνται, την ιστορία όμως;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Έρεβος 18/11/2010 02:13:49

      Ζούν σε μια παράνοια. Δεν υπάρχει ρευστό πια.
      Εκτός αν "λίπος" εννοούν την ατομική περιουσία

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/11/2010 00:43:22

    Νομιζω οτι σε λιγες μερες , την ημερα μνημης του χαμου του νεαρου Αλεξη,η Αθηνα θα αλλαξει οψη.Δεν θα ειναι μονο νεαροι στο πεζοδρομιο αυτη τη φορα.

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/11/2010 00:43:38

    Τζίμης über alles,
    ρε νταλάρες

    χα-χα-χα!

    • blue nile avatar
      blue nile @ Professor Moriarty 18/11/2010 03:31:19

      καλό !

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/11/2010 05:01:13

    Πρέπει όλοι μαζί να βάλουμε πλάτη για να πάει η Χώρα μπροστά. Μην είστε οπισθοδρομικοί.

    • Damokles avatar
      Damokles @ Δημήτρης 18/11/2010 11:35:43

      Κάποιοι θα βάλουν πλάτη, αλλά οι πολλοί μάλλον θα δόσουμε κ@λο...

  15. PANOS avatar
    PANOS 18/11/2010 07:16:18

    Πειραιάς 16 /9/2010
    Βρισκόμαστε μαζί με την παρέα μου σε ένα κουτούκι στην αγορά και πίνουμε τα ουζάκια μας όταν κόπια στιγμή χτυπα το τηλέφωνο το κινητό και ακούω τη φωνή της γεωργίας της γυναίκας μου .Πανό άσε ότι κάνεις και έλα στο σπίτι ,συνέβη κάτι πολύ ευχάριστο γρήγορα μη καθυστερείς καθόλου
    Τι να θέλει τώρα?
    Καλά πίνουμε τα ουζάκια μας
    Τι να κάνω όμως τα άφησα και τουρ για το σπίτι στο δρόμο σκαφτόμουν τι μπορώ να ήταν το ευχάριστο λαχείο δεν είχαμε αγοράσει καμία κληρονομία δεν περιμέναμε τι μπορώ να ήταν?
    Κάποτε φτάνω .παρκάρω κάτω από το σπίτι η γεωργία κάθετε στο μπαλκόνι καταλαβαίνει ότι είμαι εγώ από το θόρυβο της μηχανής του αυτοκινήτου που αν και τυφλή έχει ακοή σαν της γάτας και μου φωνάζει .γρήγορα να πας στην κύρια Ευτυχία σε έχει πάρει 5 φόρες τηλέφωνο παραξενεύτηκα τη μπορεί να συμβαίνει τον Δάμωνα τον είχα δη πριν δυο μέρες ακίνητο αμίλητο όπως τον έβλεπα άδω και 35χρονια περίπου Κάποτε φτάνω και βλέπω την κύρια Ευτυχεία να πετά σε πελάγη ευτιχειας να μα αγκαλιάζει να με φιλά και μέσα από τα κλάματα αλλά κλάματα χαράς να μου λέει ο Δάμων γύρισε. Από που την ρωτώ και μου φωνάζει μου μίλησε μου γέλασε μου έκλαψε
    μου μηλισαν τα ματάκια του τα ακουω και τρεχω και εγω στο δώμα του Δάμωνα το βλέπω και εγώ πια έχει χάσει το κίτρινο χρώματος και τα μάτια του παίζουν και γυρίζουν παντού σκάει ένα χαμόγελο και με περνούν τα δάκρια Η κύρια Ευτυχεία κλαίει γιατί βλέπει ότι είμαι ο δεύτερος που αναγνωρίζει μετά από την ιδία .Γίνεται το σώσαι γέλια κλάματα αγκαλιές να πηδάμε από τη χαρά μας όλα αυτά μαζί ΓΥΡΙΣΕ Ο ΔΑΜΩΝ ξέχασα και τα ούζα και τη ζωή μου και τα πάντα είχε γυρίσει ο φίλος ο Δάμωνας από τη χωρατών ανθρώπων φυτών από τη χωρά του πουθενά
    Ο Δάμων μετά από μια τουφεκιά είχε τραυματιστεί και είχε γίνει φυτό Από τις 17 /11 73 είχαμε να μιλήσουμε Τι είχε συμβεί? θα σας τα πω αναλυτικά για να καταλάβετε .θα πάμε πίσω αρκετά χρόνια και θα σας εξιστορήσω τα γεγονότα
    Ήταν 17 /11/73
    Ήμερες δύσκολες τότε για όλους στην Αθηνά γινόταν η εξέγερση του πολυτεχνείου και ο κόσμος ήταν σε αναταραχή .Ο κόσμος

    ψέματα όχι όλος ο κόσμος ένα μικρό κομμάτι των κατοίκων της Αθηνάς βρισκόταν σε αναταραχή και καταλάβαινε τη γινόταν στην πατησιών στην εξέγερση του πολυτεχνείου
    Το απόγευμα εκείνης της παρασκευής έβλεπες αρκετούς νέους αλλά και μεγαλύτερους σε ηλικία να ανηφορίζουν κατά Αθηνά
    Είχαμε ακούσει όλοι από τον παράνομο σταθμό των φοιτητών ότι το βραδύ θα ήταν δύσκολο
    η αστυνομία θα επιχειρούσα να τα διαλύσει όλα
    Αν θυμάμαι καλά τότε ο Δάμων με ρωτά ρε μαλακά δεν πάμε μέχρι το πολυτεχνείο θα είναι γεμάτο από μουσάκια και θα παίξουμε μαζί τους όσο θέλουμε. Του άρεσε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις και να ακουμπάμε τις γκόμενες από πίσω πράγμα που δεν είχε πάντα επιτύχεια
    αλλά καμία φορά περνάγαμε και καλά
    έτσι ξεκινήσαμε εκείνο το καταραμένο απόγευμα Αφού περάσαμε από πολλά μπλόκα κάποτε
    φτάσαμε και στο πολυτεχνείο , εκεί να δεις πανηγύρι σωστό .κόσμος σπουδαστές φοιτητές εργατες.μικροι μεγάλοι όλοι μια παρεα. τραγουδια αγγαλείες φιλία χαρά αλλά και φόβος για το τι έρχεται
    Η χούντα θα πέσει η θα συνεχίσουμε τα ιδία?
    για να μην πολυλογώ περάσαμε αρκετές ώρες εκεί
    Το βραδύ αρκετά αργά πλάκωσαν τα τανκ εμείς όπου φύγει που ήμασταν έξω από το
    πολυτεχνείο ανηφορήσαμε την πατησιών και από πίσω ακούγαμε τις ερπιστριες. Δεν ξέρω πόσες ώρες πέρασαν και μάθαμε ότι εισέβαλαν στο πολυτεχνείο.
    εγώ με τον Δάμωνα είπαμε να βρούμε μέσο να γυρίσουμε στο σπίτι γιατί σίγουρα θα ανησυχούσαν οι δικοί μας. Θυμάμαι ότι βρισκόμασταν στην Αριστοτέλους όταν είδαμε

    πάνω από ένα ξενοδοχείο στη ταράτσα να βρίσκονται κάτι τύποι με όπλα στα χεριά και να ρίχνουν στο ψαχνα. βαραγανε χωρίς διάκριση κάτω στο δρόμο και άπιον πάρει ο χάρος

    δεν προλαβαίνω να μιλήσω στον Δάμωνα και τον βλέπω να ορμά στη είσοδο του ξενοδοχείο

    ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήθελε να κάνει αφτο που σκέφτηκα αργότερα ήταν ότι ήθελε να πάει να τους σταματήσει δεν πρόλαβε όμως γιατί 10 μετρά πριν την είσοδο τον παίρνει μια τουφεκιά και πέφτει κάτω κόπηκαν τα πόδια μου η ανασασμού τη να κάνω τώρα

    Μια δύναμη από μέσα μου με έσπρωξε να τρέξω να τον σηκώσω να τον βάλω στη πλάτη μου και όπου φύγει όσο πιο γρήγορα μπορούσα τον βάζω στη πλάτη μου και στο πρώτο στενό κάνω αριστερά ευτυχώς δεν δίψασαν για άλλο αίμα και τα κατάφερα να απομακρυνθούμε στα 300 μετρά βλέπω ένα αυτοκίνητο παρακαλώ τον οδηγό του ζήτω βοήθεια και αυτός αμέσως ανταποκρίνεται τον βάζουμε στο αυτοκίνητο και φεύγουμε και τον πάω στην καρδιολογική κλινική που βρίσκετε στη Συγγρού και τον αφήνω στον εφημερεύοντα γιατρό

    Αμέσως κάνω και το τηλέφωνο στο σπίτι του και τους λέω που να έρθουν

    το τι επακολούθησε καλύτερα να μην σας το πω

    Ήρθαν οι γονείς του Δάμωνα κάτι φίλοι από την γειτονία και οι σκηνές που εξελιχτήκαν ήταν σκηνές από τραγωδία

    Οι γιατροί μας είπαν ότι η σφαίρα έκανε μεγάλη ζημία και ότι ο Δάμων θα έμεινε φυτό και αν ήθελε ποτέ ο θεός θα ξανασηνερχοταν

    Πέρασαν πολλά χρόνια ώσπου να φτάσουμε στη σημερινή μέρα που ο φίλος ξαναγύρισε αυτή ήταν η περιπέτεια του Δάμωνα

    Κύρια Ευτιχια θα πρέπει να το γλεντήσουμε και σήμερα κιόλας τις φώναξα και αυτή σαστισμένη συμφωνείσαι μαζί μου το βραδύ όλοι στο κήπο στο σπίτι μου τους αγαπημένους θα τους φωνάξω εγώ .

    Και πραγματικά το τηλέφωνο δεν σταμάτησε να καλεί και να ενημερώνει τους αγαπημένους για το πιο γλυκό νέο

    ο Δάμων γύρισε και σήμερα θα το γλεντήσουμε να ζήσουμε κάτι από τα πάλεια όπως τοτε που ήμασταν όλοι ένα

    σύντροφοι φίλοι αδελφοί και που τώρα κάπου το έχουμε χάσει

    Εγω μετά από αυτό το γεγονός γνώρισα μια πηγή αγάπης και πίνω αχόρταγα αγάπη είμαι ο ευτυχέστερος της γης

    αλλά αυτήν την ιστορία θα σας την πω του χρόνου

  16. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 18/11/2010 07:37:18

    Στην Ιρλανδία, μία φιλελεύθερη χώρα, άρχισαν να κατηγορούν τον πρωθυπουργό, τον υπουργό οικονομικών, κάποια άτομα που έπιασαν πόστα χωρίς να τους γνωρίζει κανένας.
    Σε όλη την Ευρώπη κυβερνούν οι γνωστοί-άγνωστοι που χρεωκοπούν τις χώρες από μέσα, νομοθετούν, βοηθούν την εγκληματικότητα.

  17. kokisat avatar
    kokisat 18/11/2010 07:45:23

    οσο θα υπαρχουν χειροκροτητες των κομματων φιλες και φιλοι,τοσο θα υπαρχει και το κατεστημενο του ειδους των πολιτικων που μας κυβερνουν.πρεπει να σηκωθουμε ολοι απο τους καναπεδες μας,χανονται κεκτημενα που καποιοι,στο παρελθον,ματωσανε για να τα απολαμβανουμε εμεις σημερα.Πρεπει να δωθει ενα τελος,στην αυθαιρεσια των πολιτικων.

  18. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 10:01:21

    ψηλα το κεφαλι ρε, τι μιζερια ειναι αυτη?
    εχουμε τεραστιες δυνατοτητες σαν χωρα, ηγεσια θελουμε.
    ας συμαχησουμε ακομα και με τους τουρκους και με τους σκοπιανους και με τους αλβανους, να κανουμε business με ολους τους γειτονες.
    κανενας σκατας πολιτικος υπαρχει να τα κανει?

  19. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 18/11/2010 11:36:46

    ΚΥΡΙΟΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ.... ΚΑΝΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑΣ? ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

    • Χαλκιδέος avatar