#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2012 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σήκω, Ευαγόρα, να μας πείς ελληνική ιστορία»



«- Παρόντες όλοι;

- Κύριε, ο Ευαγόρας λείπει.

- Παρόντες, λέει ο δάσκαλος. Και με φωνή που τρέμει:

- Σήκω, Ευαγόρα, να μας πεις ελληνική ιστορία:»

Η τελευταία επιστολή του Ευαγόρα Παλληκαρίδη:

«Θ’ ακολουθήσω με θάρρος τη μοίρα μου.

Ισως αυτό να είναι το τελευταίο μου γράμμα.

Μα πάλι δεν πειράζει.

Δε λυπάμαι για τίποτα.

Ας χάσω το κάθε τι.

Μια φορά κανείς πεθαίνει.

Θα βαδίσω χαρούμενος στην τελευταία μου κατοκία.

Τι σήμερα, τι αύριο; Ολοι πεθαίνουν μια μέρα.

Είναι καλό πράγμα να πεθαίνει κανείς γιά την Ελλάδα.

Ωρα 7.:30. Η πιο όμορφη μέρα της ζωής μου. Η πιο όμορφη ώρα. Μη ρωτάτε γιατί»

1 Απριλίου 1955 έναρξη του Απελευθερωτικού Αγώνα της Κύπρου.

Ενας από τους ήρωές του: Ο μαθητής Ευαγόρας Παλληκαρίδης.

Απαγχονίστηκε στις 14 Μαρτίου 1957. Ηταν μόλις 18 ετών!

Οταν πάτε στην Κύπρο, επισκεφθείτε στη Λευκωσία «Τα φυλακισμένα Μνήματα»"

Και να διαβάσετε το «Θα πάρω μιαν ανηφοριά...»

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 01/04/2012 17:12:26

    Ας το βάλουμε ολόκληρο το ποίημα του Φώτη Βαρέλη:

    " Εψές πουρνό μεσάνυχτα στης φυλακής τη μάντρα
    μες στης κρεμάλας τη θελιά σπαρτάραγε ο Βαγόρας.
    Σπαρτάρησε, ξεψύχησε, δεν τ’ άκουσε κανένας.
    Η μάνα του ήταν μακριά, ο κύρης του δεμένος,
    οι νιοί συμμαθητάδες του μαύρο όνειρο δεν είδαν,
    η νια που τον ορμήνευε δεν είχε νυχτοπούλι.
    Εψές πουρνό μεσάνυχτα θάψαν τον Ευαγόρα.
    Σήμερα Σάββατο ταχιά όλη η ζωή σαν πρώτα.
    Ετούτος πάει στο μαγαζί, εκείνος πάει στον κάμπο,
    ψηλώνει ο χτίστης εκκλησιά, πανί απλώνει ο ναύτης,
    και στο σκολειόν ο μαθητής συλλογισμένος πάει.
    Χτυπά κουδούνι, μπαίνουνε στην τάξη του ο καθένας.
    Μπαίνει κι η πρώτη η άταχτη κι η τρίτη που διαβάζει,
    μπαίνει κι η πέμπτη αμίλητη, η τάξη του Ευαγόρα.
    - Παρόντες όλοι;
    - Κύριε, ο Ευαγόρας λείπει.
    - Παρόντες, λέει ο δάσκαλος. Και με φωνή που τρέμει:
    - Σήκω, Ευαγόρα, να μας πεις ελληνική ιστορία.
    Ο δίπλα, ο πίσω, ο μπροστά, βουβοί και δακρυσμένοι,
    αναρωτιούνται στην αρχή, ώσπου η σιωπή τους κάμνει
    να πέσουν μ’ αναφιλητά ετούτοι κι όλη η τάξη.
    - Παλληκαρίδη, άριστα, Βαγόρα,
    πάντα πρώτος,
    στους πρώτους πρώτος, άγγελε πατρίδας δοξασμένης,
    συ μέχρι χθες της μάνας σου ελπίδα κι αποκούμπι,
    και του σχολειού μας σήμερα Δευτέρα Παρουσία.
    Τα ‘πε κι απλώθηκε σιωπή πα’ στα κλαμένα νιάτα,
    που μπρούμυτα γεμίζανε της τάξης τα θρανία,
    έξω απ’ εκείνο τ’ αδειανό, παντοτινά γεμάτο."

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δαναός 01/04/2012 21:07:36

      Τίποτα δεν διαφεύγει από το άγρυπνο μάτι του δάσκαλου!

  2. juliet avatar
    juliet 01/04/2012 17:36:26

    ''O,τι έκαμα ,το έκαμα σαν Ελληνας Κύπριος που ζητά τη λευτεριά του.Εύχομαι να είμαι ο τελευταίος Κύπριος που θ΄αντικρύσει την αγχόνη.Ζήτω η ένωσις της Κύπρου με την μητέρα Ελλάδα!Τίποτε άλλο!
    Ευαγόρας Παλληκαρίδης
    Το 1954 ,η Ελλάδα κατέφυγε στα Ηνωμένα Εθνη ζητώντας την αυτοδιάθεση της Κύπρου.Η Αγγλία αντιδρά με αιτιολογία ότι η Ελλάδα αναμειγνύεται στα εσωτερικά της θέματα!Την υπερασπίστηκε ο Τούρκος αντιπρόσωπος υποστηρίζοντας ότι ούτε η Κύπρος είναι Ελληνική ούτε οι Κυπραίοι Ελληνες!Στον διεθνή οργανισμό ελάμβαναν μέρος 60 κράτη.Η πρόταση της Ν.Ζηλανδίας με την υποστήριξη των ΗΠΑ έγινε δεκτή να μην πάρουν απόφαση πάνω στο Κυπριακό για να μην βλαπτούν οι καλές σχέσεις ανάμεσα σε πολλά κράτη -μέλη του ΟΗΕ.
    Η απόφαση προαλεί την αγανάκτηση των Κυπραίων ,ακολουθούν διαδηλώσεις σ΄Αθήνα και Κύπρο.Στην Λεμεσό πυροβοληθηκαν 3 μαθητές και ο πρώτος νεκρός καταγράφει νέα φάση στον Κυπριακό αγώνα.
    Ο Ντάρρελ ,διευθυντής τότε στη Κύπρο του Γραφείου Δημοσίων Πληροφοριών ,έκανε την εξής εκτίμηση των πολιτικων εξελίξεων:Η μακριά αλυσίδα των βρετανικών υποχωρήσεων εξελίξεων:''Η μακριά αλυσίδα των βρετανικών υποχωρήσεων ,με τελευταία την αποχώρηση απο το Σουεζ ,πρέπει να σταματήσει.Δεν πρέπει να επιτράπει το πέρασμα της Κύπρου στα χέρια μιας ΑΣΤΑΘΟΥΣ ελληνικής κυβέρνησης.Αυτό μπορεί να υπονομεύσει το ανατολικό οχυρό του ΝΑΤΟ.Εξάλου η Τουρκία παίζει ζωτικό ρόλο στο ΝΑΤΟ.''
    Η δήλωση αυτή ήτανε σημαντική ,αφού περιείχε όλα τα στοιχεία της πολιτικής ,που θα ακολουθούσαν οι Αγγλοι στο Κυπριακό.
    Κατάλαβαν ότι η αγγλική κυβέρνηση ούτε ο ΟΗΕ θα έφερνε καμιά αλλαγή στο αποικιακό καθεστώς της Κύπρου.Γιάυτό ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος με τον ταγματάρχη Γεώργιο Γρίβα-τον θρυλικό Διγενή- που ζούσε στην Αθήνα οργάνωσαν την ΕΟΚΑ ,δηλ. την Εθνική Οργάνωση Κυπρίων Αγωνιστών .Αφού μοίρα είναι του ελλινισμού ,όταν η διπλωματική προσπάθεια σταματά ,να αρχίζει ο ένοπλος αγώνας.
    Αιώνες η Κύπρος αγωνιούσε και πρόσμενε σε μιά ειρηνική απολύτρωση αλλά η ιστορία στάθηκε τόσο αντίμαχή της.
    Αυτά για να θυμηθούν οι νεώτεροι πως ιδρύθηκε η ΕΟΚΑ ,με απλά λόγια ,δεν είμαι ιστορικός για να παραθέσω περισσότερα ιστορικά στοιχεία .Απλά στη τάξη γνώριζαν αλλες ότι είχα γεννηθεί εκείνη την μέρα που ένα άλλο παιδί πέθαινε για μια ιδέα για μια ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ.Συγγνώμη ...αυτά.

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ juliet 01/04/2012 18:44:11

      Tα καταφερες παλι να με συγκινησης Ιουλιετα.Ετσι ειναι ο Ελληνισμος
      παντα εδεινε την ζωη του για την πατριδα και ομως ειμαστε ακομα σκλαβωμενει.Δεν το χωραει ο νους μου πως μας εφεραν μεχρι εδω και κανεις δεν εχει ακομα πληρωσει.ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΜΑΣ

      • juliet avatar
        juliet @ μαρικα 01/04/2012 19:13:36

        Mαρίκα μου , γεννήθηκα εκείνη τη μέρα.....

        • μαρικα avatar
          μαρικα @ juliet 01/04/2012 20:04:52

          Εγω πηγαινα σχολειο και ειχα γραψει ενα ποιημα,
          το θυμαμε ακομα,ειμουν 10 χρονων.
          Κυπρο μας πολυποθητη ,πολυβασανισμενη, Κυπρο μας ομορφο νησι, Κυπρο μας λαβωμενη.
          Απο του Χαρτινγκ τα δεινα γρηγορα θα γλυτωσεις στα σκλαβομενα σου παιδια την λεφτερια θα δωσεις
          στασου Κυπρο περηφανη για ολα τα παιδια σου οπου θυσιαστηκανε για την ελευτερια σου.Δακρια....

          • juliet avatar
            juliet @ μαρικα 01/04/2012 20:42:22

            Εισαι πολλά χρόνια εκτός;Η Πατρίδα ζει από τους Ελληνες όπου και αν βρίσκονται.Να είσαι πάντα καλά ,Μαρίκα μου.

          • μαρικα avatar
            μαρικα @ juliet 01/04/2012 20:50:14

            50 χρονια και οι κεραιες ειναι παντα
            στραμενες στην πατριδα Ιουλιετα μου

          • juliet avatar
            juliet @ μαρικα 01/04/2012 20:55:05

            Και εγώ μεγάλωσα κοντά σε Έλληνες του εξωτερικού ,ο πατέρας μου,ίσως γι΄αυτό αγάπησα πολύ την Ελλάδα .

          • μαρικα avatar
            μαρικα @ juliet 01/04/2012 20:59:07

            Που μεγαλοσες?

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 01/04/2012 21:14:36

            Ο πατέρας μου γεννήθηκε στη Ρουμανία από Ελληνες και ήλθε πολιτικός πρόσφυγας το 49 οταν εκλειναν τα σύνορα ,είχε και ελληνική υπηκοότητα .Παντρεύτηκε την μάνα μου ,μισή Κεφαλλονίτισσα -μισή Μαλτέζα και εγώ γεννήθηκα στη Πάτρα .Η Πάτρα ήτανε επιλογή ,δεν ήθελε να μείνει αλλού.Αυτά...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 01/04/2012 21:10:01

      "Ελευθεριά για σένα χάνομαι
      Μα θα ΄ρθουν πίσω μου άλλοι..
      Στρατοί οι γιοί μου και τα εγγόνια μου
      για να σ΄ ελευθερώσουν...
      Λίγοι είμαστε και αλλοίμονο στη γή,
      αν ξοφληθεί η γενιά μας..."

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 01/04/2012 21:27:40

        Kύριε Ροδινέ
        καλησπέρα ,από τη μια εσείς και απ΄την άλλη ο Γιάννης μας θυμήσατε ότι υπάρχουμε ,ότι είμαστε Ελληνες μ΄αξιοπρέπεια και όχι ανθρωπάκια ελεεινά .Πονάμε ,δακρύζουμε για την Ελλάδα μας .

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ juliet 01/04/2012 21:29:20

          η μνήμη είναι η κιβωτός του έθνους

  3. S.R. avatar
    S.R. 01/04/2012 17:53:17

    Τιμη και δοξα στους μεγαλυτερους συγχρονους ΕΛΛΗΝΕΣ ηρωες !!! Τα παλληκαρια της ΕΟΚΑ και πιο πολυ ακομα , αυτους ,σαν τον Ευαγορα Παλληκαριδη, τον Καραολη, τον Δημητριου, τον Ματση, τον Αυξεντιου και ολους τους αλλους που, νεοι οντες, βαδισαν προς τον θανατο, απορριπτοντας εγγλεζικες προτασεις για αμνηστια και φυγη στο Λονδινο, αν επροδιδαν...... Πεθαναν για την Ελλαδα .... Για την Ελλαδα που γεννησε μια γενια ,την γενια του Κλεφτοτεχνειου, που γαλουχημενη με τα ναματα της αριστερας, ξεφτιλισε και περιφρονησε οτι Ελληνικο.... Και που σιγουρα αυτη η σαπια γενια αγνοει ,στο μεγαλυτερο ποσοστο της ,την υπαρξη αυτων των ηρωων.... Μια προταση... Οσοι πατε στην Κυπρο , μην ξεχασετε να επισκευθειτε τα "Φυλακισμενα Μνηματα"....Προσωπικα παω καθε φορα που κατεβαινω στην Κυπρο, και παντα η συγκινηση με πνιγει το ιδιο... Συγγνωμη για το προσωπικο υφος της αναρτησης μου...

    • juliets avatar
      juliets @ S.R. 01/04/2012 18:13:17

      ''Φυλακισμένα μνήματα'' η Κυπριακή Βαστίλλη.
      Ηλθε η μάννα του Γρηγόρη κι είπε:
      ''Ξύπνα Γρηγόρη,
      τζ΄έφτασε η μάννα σου κοντά σου
      ήρτεν να δει τους κόπους σου
      τζαι τα κρησφύγετά σου ..
      Εγώ,γιέ μου ,δεν σε χάρηκα
      τζαι σπίτι μου δε σε είδα,
      να σε χαρεί η Πατρίδα μας
      για την ελευθερία''.
      Θα θυμώμαστε ,θα θυμώνται τα παιδιά μας όπου και αν βρίσκονται η ιδέα δεν θα πεθάνει ποτέ ,ότι και να γίνει .......

  4. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/04/2012 18:04:50

    Είναι που τα βιβλία στα σχολεία μας δεν έχουν ούτε ένα λόγο για τον Ευαγόρα Παλλικαρίδη και τον Γρηγόρη αυξεντίου, αλλά έχουν χίλια λόγια για τους μετανάστες· μη τυχον και μολυνθούν τα ελληνόπουλα...

    Αθάνατοι!
    Τρεις αγχόνες στη Λευκωσία

    Που τρέχουν όλοι αυτοί
    γιατί τόση αναταραχή
    για να σκοτώσουν τρία παιδικά χαμόγελα;
    Γιατί φοβούνται πως είναι τόσο δύσκολο
    να σκοτώσουν αυτά τα χαμόγελα;

    • S.R. avatar
      S.R. @ Β.Κ.Σ. 01/04/2012 19:21:04

      Βλεπεις, φιλε Β.Κ.Σ. , η αριστερη σαπιλα, εχει βρωμισει τελειως το παρον μας και προσπαθει να μεγαλωσει και τις επομενες γενιες, σαπισμενες επισης... Αλλοιμονο, αν εκανε αναφορες σε τετοιους εθνικους γιγαντες...

    • 0lga avatar
      0lga @ Β.Κ.Σ. 01/04/2012 23:30:14

      Τα παλια βιβλια της Γλωσσας περιειχαν το ποιημα για τον Ευαγορα Παλληκαριδη. Τα καινουρια δεν εχουν καμια αναφορα σ΄εκεινον τον αγωνα και στους ηρωες του.

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Β.Κ.Σ. 01/04/2012 23:34:14

      Γιασου ΒΚΣ.τι να πω δεν αχω λογια μια ζωη εμεις στον αγωνα και αλλοι
      στην κουταλα και στην προδοσια της πατριδας μας.
      Στεναχωρη επετιος.Τα θυμαμε ολα σαν να ηταν εχθες.

  5. prop avatar
    prop 01/04/2012 18:42:17

    Σε τελική ανάλυση, είμαστε όλοι νεκροί. Δυστυχώς, δεν μπορούμε να διαλέξουμε πως, αλλά αυτό που μπορούμε να διαλέξουμε είναι πως συναντούμε εκείνο το τέλος, ούτως ώστε να μας θυμούνται - σαν άνδρες.
    O Πρόξιμος στον Μάξιμο, από την ταινία Gladiator.

    (Ultimately, we're all dead men. Sadly, we cannot choose how but, what we can decide is how we meet that end, in order that we are remembered, as men.)

  6. kostas avatar
    kostas 01/04/2012 18:55:59

    ευτυχως που υπαρχουν ακομα και να ειστε σιγουροι οτι θα υπαρχουν παντα ΕΛΛΗΝΕΣ που πιστευουν στο εθνος και θεωρω οτι δεν κοιμομαστε ηρεμοι οσο υπαρχουν ακομα σκλαβομενες πατριδες.Το αγχος μου ειναι μονο να μεταδοσουμε ολοι μας τι δειψα μας αυτη στα παιδια μας .Ευτυχως που υπαρχουν ακομη και αξιοι δασκαλοι και οχι μονο καθηγητες τυπου Ραμπουση

  7. S.R. avatar
    S.R. 01/04/2012 19:14:20

    Μακαρι juliets, μακαρι να γνωρισουμε αυτη την ηρωικη σελιδα του Ελληνισμου στα παιδια μας... Αν θα γινει θα γινει μονο απο μας... Η σαπισμενη ιστορια που διδασκουν πια στα σχολεια προβαλλει "κοινωνικους αγωνιστες", της πλακας και της συμφορας, αντι για αυτα τα διαμαντια ...

    • juliet avatar
      juliet @ S.R. 01/04/2012 19:22:40

      S.R
      Oταν έγραφα το μόνο λάθος που έκανα ήτανε να βάζω ένα ν στο τέλος των λέξεων ,και να με ρωτά η φιλόλογος από την Κύπρο είσαι;
      Τώρα μου παραμεγάλωσα βάζω ένα s , juliet είναι αλλά εκ παραδρομής στο τέλος κολάω και ένα s.

      • S.R. avatar
        S.R. @ juliet 01/04/2012 19:30:55

        Χαιρομαι που τελικα εισαι η original... !!

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 01/04/2012 19:45:13

    ΣΤΙΓΜΕΣ
    Οι τσέπες μας που ήταν πριν γεμάτες αμύγδαλα
    (τ’ αμύγδαλα έχεις πολλή ξεγνοιασιά όταν τα ξεφλουδίζεις
    κατηφορίζοντας αργά την πλαγία του βουνού)
    τώρα είναι γεμάτες πανικό.

    Οι ηλιόλουστοι αγροί τώρα δεν μας ανήκουν πιά,
    τους ηλιόλουστους αγρούς τους κοιτάμε πιά απ’ το παράθυρο.
    Και τι παράθυρο μπορεί να υπάρξει αντικρύ τους;

    Μας έκλεισαν το δρόμο οι ανοιχτοί ορίζοντες,
    μας στέρησαν το νερό οι πλημυρισμένοι ποταμοί,
    μας προσγείωσαν οι δυνατές μας φτερούγες.

    ΕΠΙΓΡΑΜΜΑ
    Και η Ελλάδα τελευταίος θάμνος στο γκρεμό
    να τον αρπάζει η Λευτεριά και να κρατιέται.

    ~Κώστας Μόντης (1914-2004) O Ποιητής της Κύπρου και
    “Δημιουργός των ολιγόστιχων Ποιημάτων με το απύθμενο βάθος”
    (Μαρίνα Σχίζα)

  9. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/04/2012 20:09:12

    Στα σχολικά βιβλία της Μάνας δεν θα βρείτε αναφορές στον Ευαγόρα και στους συντρόφους του. Το κλέος του και το παράδειγμα του πέφτουν βαριά στο ευαίσθητο "προοδευτικό " στομάχι της ημιμαθούς αλητείας που επέδραμε στα Πανεπιστήμια, στο Παιδαγωγικό, στο Υπ. Παιδείας. Εκτός από τις πόλεις μας, πρέπει να ανακαταλάβουμε και την Παιδεία.

  10. S.R. avatar
    S.R. 01/04/2012 20:38:15

    Ειρησθω εν παροδω οτι, εκτος απο την Ελλαδιτικη αριστερη σαπιλα, και η Κυπριακη αντιστοιχη (ΑΚΕΛ), προσπαθει να εξαφανισει τον θρυλο αυτο του Ελληνισμου, που γραφτηκε απο το 1955 -60... Γι αυτο και δασκαλοι προσκειμενοι στο ΑΚΕΛ ,ποτε δεν πανε τα παιδια "επισκεψη" στα Φυλακισμενα Μνηματα".... Ενοχλουν οι ηρωες, ενοχλουν πολυ, ολους τους (εθνικα) ευνουχους...

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/04/2012 22:19:49

    Τυχεροί που πέθαναν...

    Αν είχαν ζήσει ,το 1974 ισως κάποιοι να τους έλεγαν φασίστες και πρόδότες...

    Οπως τον συναγωνιστή τους (και τρόμο των Αγγλων), τον άτυχο Ν.Σαμσών!

    Η αλήθεια πονάει...

  12. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 01/04/2012 23:14:07

    και να μην ξεχναμε και τους νεοτερους Κυπριους αγωνιστες.. Ισαακ, Σολωμου και θα προσθετα και την τεραστια μορφη που τον εφαγαν οι τουρκικες μυστικες υπηρεσιες τον Θεοφιλο Γεωργιαδη... μαζι με τον Ευαγορα και τον Παλληκαριδη αποτελουν φαρο της Ελλαδας των ιδανικων και της αεναου εστω και ανισης μαχης για λευτερια-ανεξαρτησια-αυτοδιαθεση...

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Σικελιανος 01/04/2012 23:16:03

      συγγνωμη τον Ευαγορα Παλληκαριδη και τον Αυξεντιου ηθελα να πω....

  13. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 01/04/2012 23:30:42

    Τιμή και δόξα στους ήρωες μας.

  14. Pluto avatar
    Pluto 01/04/2012 23:41:59

    Γιά τον SR:
    ξέρεις, καί οι αριστεροί είναι Ελληνες.Αλλά ξέχασα ,βρίζοντάς τους με κάθε αφορμή (ακόμα καί δήθεν αποτίοντας φόρο τιμής στον ήρωα Παλλικαρίδη) αισθάνεσαι υπεροχή καί ευεξία, ως γνήσιος Ελληναράς πατριδοκάπηλος(= αυτός που καπηλεύεται την έννοια της πατρίδας γιά μικροκομματικούς σκοπούς καί οφέλη).

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Pluto 02/04/2012 00:36:30

      Αλήθεια, οι αριστεροί τι αισθάνονται βρίζοντας την πατρίδα? Όταν τα μπουμπούκια τους στα Πανεπιστήμια τραγουδάνε αντεθνικά συνθήματα για αδέρφια τους Αλβανούς και Τούρκους? Όταν οι "καλλιτέχνες" τους απαξιώνουν κάθε εθνική αξία και ανάγουν σε ύψιστο ιδανικό τη γεμάτη κοιλιά? Υπεροχή και ευεξία αισθάνονται κι αυτοί?

    • S.R. avatar
      S.R. @ Pluto 02/04/2012 09:38:12

      @Pluto.... Ασε τα σαπια ,αγορι μου.... Οι αριστεροι της Κυπρου ΥΠΟΝΟΜΕΥΑΝ ανοιχτα τους αγωνες της ΕΟΚΑ, κοροιδευοντας τους αγωνιστες σαν "βαρελοτους", το δε ΑΚΕΛ κανει οτι μπορει για να αφελληνισει την Κυπρο, ειτε στα βιβλια ιστοριας ,ειτε και στην γλωσσα...
      Οι αριστεροι της Ελλαδας, δεν ειδα ΠΟΤΕ να αναφερονται και να τιμουν τους ηρωες αυτους, που ,βεβαια, δεν ταιριαζουν στον διεθνισμο τους, και στην δηλωμενη αλλεργια τους για οτι Εθνικο.... Οσον αφορα εμενα, ναι, ειμαι Ελληνας, και μακαρι να γινω "Ελληναρας" !!! Τραβεστι, ευνουχισμενες συνειδησεις ,δεν μου πανε εμενα !!! Γκεγκε, δημοκρατη μου ?

  15. Pluto avatar
    Pluto 02/04/2012 00:53:53

    Aαα, επειδή κάποια αριστερά γκρουπόυσκουλα στα πανεπιστήμια βρίζουν την Ελλάδα(που τόσο επάξια εκπροσωπούν επισήμως οι ΓΑΠο-Μητσοτάκηδες-Παπαδήμοι), δικαιούται να βρίζει την Αριστερά και o SS παραπάνω,με αφορμή (αν είναι δυνατόν!) ένα παλληκάρι που τόσο ηρωικά καί ανιδιοτελώς έδωσε το αίμα του για την Ελλάδα.Ελεος, θεομπαίχτες!

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Pluto 02/04/2012 01:59:10

      Πλουτο... η σημερινη αριστερα δεν εχει καμια σχεση με την πατριωτικη αριστερα παλιοτερων δεκαετιων.. παλια οι αριτσεροι ηταν πατριωτες και αγαπουσαν την Ελλαδα οσο κανεις αλλος και το πιστευω πραγματικα.. ομως τα τελευται 20 χρονια εχει καταντησει εκτροφειο αντεθνιστων, αποδομητων, και αντιπατριωτικου λαικισμου... βαζουν ταμπελες, λοιδωρουν τους παντες ως ρατσιστες και φασιστες εχουν δε καποιες αγκυλωσεις (ειδικα με το μεταναστευτικο) που μαλλον επιζημιο ειναι για τα εθνικα θεματα...
      δυστυχως μεγαλη μεριδα εξ αυτων εχουν μολυνθει απο αντιπατριωτικα ιδεολογηματα και το χειροτερο εχουν παρει θεσεις κλειδια οπως οι πανεπιστημιακες εδρες των κοινωνικων και ανθρωπιστικων σπουδων και απο κει κυριολεκτικα λερωνουν τον νεο φοιτητοκοσμο (που ειναι και ευαλωτος σε ο,τιδηποτε αντι να το ντυσεις με λιγο αντιρατσισμο αι ανθρωπισμο)... ετσι εχουμε φτασει σε σημειο να αμφισβητουν μανιωδως το ελληνικο εθνος, να παραχαρασσουν την ιστορια, και να γινονται βασιλικοτεροι του βασιλεως εναντιον των εθνικων μας θεματων... υπαρχουν αριστεροι και πολλοι μαλιστα που δεν θελουν να ακουνε για γεννοκτονιες των Ελληνων στην Ανατολη, αμφισβητουν την ιστορικη συνεχεια του εθνους μας, καθυβριζουν και ειρωνευονται ανθρωπους που μαχονται για την ηθικη δικαιωση των Ποντιων και λοιπων Ελληνων της Ανατολης, υποστηριζουν με αφελεια την ιστορικη ληθη με το επιχειρημα οτι θα φερει τους λαους πιο κοντα, ενω ως τωρα οποιος Ελληνας εξεφραζε τον προβληματιμσο του για το μεταναστευτικο αμεσως με κραυγες επεφταν πανω του να τον πουνε ρατσισταρο και φασιστα... και φυσικα δεν χαμπαριαζουν ουτε δινουν σημασια για τον κινδυνο να χαθει η πατριδα μας απο την πρωτοφανη αλλοιωση που επιχειρουν στην πατριδα μας με ολα αυτα τα μεταναστευτικα κυματα... εχω μιλησει με αρκετους και σου δινω το λογο μου δεν τους ενδιαφερει καν αν σε 30 χρονια οι Ελληνες ειναι μια μικρη μειοψηφια στον τοπο μας... οχι ολοι..αλλα πολλοι εξαυτων ιδιως του αριστεριστικου χωρου... προερχομαι απο αριστερη οικογενεια..ο παππους μου πολεμησε στην Πινδο και μετα ηταν ανταρτης στα βουνα της Πελλοπονησου, και με την ανταρτικη ομαδα του ειχε επιφερει πολλα πληγματα στους γερμανοναζιστες.. ως αντιποινα μας εκαψαν το σπιτι και σκοτωσαν τον αδερφο του και αλλους 2 συγγενεις μας... μετα ηρθαν οι γερμανοτσολιαδες και τον εστειλαν στην μακρονησο.. εκει αφησε και τα κοκκαλακια του μολις 39 ετων.. σε πληροφορω ηταν πολυ πιο πατριωτης και οραματιζοταν μια ελευθερη και ανεξαρτητη Ελλαδα απο πολλους δεξιους της εποχης.. ο δε πατερας μου να μην σου πω τι τραβηξε αργοτερα απο το παρακρατος της δεξιας (και μιλαμε για ανθρωπο που δεν εδωσε ποτε δικαιωμα, αλλα βλεπεις ηταν γιος του ανταρτη)... τοτε ηταν μια φουρνια αριστερων που η Ελλαδα μεσα τους τους γεμιζε, ριγουσαν με την ελληνικη σημαια και με την ιδεα της εθνικης ελευθεριας και ανεξαρτησιας, τιμουσαν τους ηρωες και τους αγωνες του ελληνικου εθνους... ομως αργοτερα τα πραγματα εκφυλιστηκαν απιστευτα.. και φτασαμε πια ο αριστερος οχι αδικα να γινεται συνωνυμος του ανθελληνα.... και δυστυχως ο αριστεριστικος αντεθνικος λογος εχει πια εισβαλλει παντου..ενας μολυσματικος ιος που εξαπλουται καθημερινως και κυριως στα πανεπιστημια και στη νεολαια μας...

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/04/2012 01:43:21

    Κώστα, το παρελθόν προσφέρει εθνική, ψυχική ανάταση.
    Το παρόν (του Μάκη) υπογλώσσια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 02/04/2012 11:48:33

      σωστός!

  17. Pluto avatar
    Pluto 02/04/2012 06:17:23

    Φιλε Σικελιανέ,
    εγώ φαίνεται είμαι παλαιομοδίτης.
    Ο πατέρας μου, έφεδρος αξιωματικός στην Αλβανία, στον Εμφύλιο πολέμησε με τον Εθνικό Στρατό,από το `46 στα Ζαγοροχώρια μέχρι τέλους. Η μητέρα μου από βασιλόφρονα οικογένεια (ο αδελφός του πατέρα της ήταν ο στρατηγός Κωνστ. Παπακωνσταντίνου διοικητής του μετώπου στο Ρούπελ) πολέμησε με τον ΕΛΑΣ στα Δεκεμβριανά.Συνελήφθη τραυματίας αιχμάλωτη, την έσωσε στο παρά πέντε ο θειός της από την Ειδική Ασφάλεια, στην οδό Ελπίδος καί τους υπονόμους της όπου κατέληξαν τόσοι καί τόσοι.
    Από 16 χρονών είμαι αριστερός,Ελληνας πατριώτης...
    Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου ,πολλοί (ψευδεπίγραφοι) αριστεροί στρέφονται κατά της πατρίδας.Αλλά καί πόσοι τάχα μου εθνικόφρονες να δεις,έχω την ευκαιρία καί τους βλέπω επαγγελματικά,άστα να πάνε!

  18. juliet avatar
    juliet 02/04/2012 07:41:45

    Καλημέρα,
    αν αρχίσουμε οι δεξιοί πατριώτες -οι αριστεροι -προδότες πάλι θα βρεθουμε στην αρχή.Μεγαλωμένη σε μιά οικογένεια με μισούς αριστερούς και μισούς δεξιούς φανατικοί όλοι .Οι μισοι ερχόμενοι από κουμουνιστική λαίλαπα να λένε τι έκαναν οι αριστεροι και τους φόνους που έγιναν μπροστά στα μάτια τους ,οι άλλοι μισοί από το σόι της μάνας μου να καυχόνται για τις εξορίες τους στη Μακρόνησο .Και εκεί στη μέση ,είπα ..οι πρώτοι πολέμησαν για την επιβίωση ,οι δεύτεροι γιατί; ο εχθρός ήτανε ένας οι Γερμανοί γιατί έπρεπε να διχαστούν για να πολεμήσουν;
    Πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται Ανθρωπος ,στη πορεία χαράσει την ιδεολογία του όποια και αν είναι ,η οποία πρέπει να είναι σεβαστή και να μην περιορίζει την ελευθερία του άλλου.Η ανθρωπιά δεν έχει ιδεολογία αριστερή -δεξιά.Η σκέψη είναι εκείνη που δημιουργεί την αντιπαλότητα και την μικρότητα.Δεν μου είναι δύσκολο να πολεμήσω για το καλό της Πατρίδας δίπλα στον ''πολιτικό'' αντίπαλο,και αφού τελειώσει ο αγώνας και συνεχιστεί ο σεβασμός να λέμε ένα γειά αλλά θα έχουμε την ίδια υπερηφάνεια ότι πολεμήσαμε για ένα σκοπό για την Ελευθερία.Είναι απλά τα πράγματα.
    ''Από όλους τους κακούς ανθρώπους αυτοί που πρέπει να τιμωρούνται περισσότεροι είναι εκείνοι οι οποίοι ,ενω είναι οι ίδιοι ένοχοι ,τολμούν να κατηγορούν τους άλλους για τα εγκλήματα τους'' ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ
    Καλημέρα ,καλή βδομάδα.

  19. Nik avatar
    Nik 04/04/2012 17:27:33

    Που ήσασταν όλοι εκείνο το βράδυ που δημοσιογράφοι, σε ζωντανή εκπομπή για το σχέδιο Αννάν, μας είπαν ότι ο Αυξεντίου, ο Μάτσης και άλλοι πεσόντες της ΕΟΚΑ είχαν κάνει εθνοκαθάρσεις; Κανένας από τους επιφανείς ήρωες της ΕΟΚΑ δεν πρόλαβε τις διακοινοτικές ταραχές, όλοι είχαν πέσει ένα τουλάχιστον χρόνο πριν.

    Που ήσασταν να φλομώσετε τα τηλέφωνα του σταθμού και να κατακεραυνώσετε τους μισθοφόρους που διαφήμιζαν το σχέδιο Αννάν, σχέδιο που προνοούσε συντριπτική υπεροπλία των Τούρκων στην Κύπρο με υπογραφή Ελλήνων στρατιωτικών;

    Πόσοι Ελληνες κάθε χρόνο πάνε στην Τουρκία για διακοπές και πόσοι στην Κύπρο;