#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2013 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σήκω Αλέκο Παναγούλη να τον δεις...



Αλήθεια, τι ξεπεσμός. Ένα ιστορικό όνομα να τσαλακώνεται με τέτοιο τρόπο. Αν σηκωθεί ο Αλέκος Παναγούλης, ο ήρωας του αντιστασιακού αγώνα κατά της Χούντας, θα έχει κακά ξεμπερδέματα ο αδερφός του. Για ακόμη μια φορά ο ανεπάγγελτος Στάθης Παναγούλης, που έκανε τη δεκαετία του ’80 «αρμένικη βίζιτα» στο ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα και τώρα το παίζει αριστερός, ξαναχτύπησε.

Δεν του έφταναν οι δηλώσεις του πριν μερικούς μήνες ότι περιμένει λιντσάρισμα όπως τον Καντάφι όλους εμάς τους… μνημονιακούς, τώρα μας απειλεί με φυλακές.

Χρησιμοποιώντας το βήμα της Βουλής ο κ. Παναγούλης προέτρεψε την κυβέρνηση να φτιάξει τις φυλακές γιατί μπορεί να τις χρειαστεί. Η φράση του κ. Παναγούλη την οποία είπε απευθυνόμενος στο προεδρείο ήταν: «σας καλώ να απευθύνετε στην κυβέρνηση μια ανθρωπιστική έκκληση. Να φτιάξετε τις φυλακές, γιατί μπορεί να σας χρειαστούν».

Αυτός ο άνθρωπος, που απειλεί με διώξεις τους πολιτικούς του αντιπάλους, είναι στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος ευαγγελίζεται νέα ήθη στην πολιτική ζωή του τόπου. Κι όμως, ο κ. Τσίπρας ο «Ευρωπαίος» τον ανέχεται αυτόν τον άνθρωπο και συναγελάζεται μαζί του. Κι όμως, ούτε και στις πιο σκληρές πολιτικές περιόδους της χώρας δεν τόλμησε να φερθεί ένας βουλευτής με τέτοιο τρόπο. Μόνο τους τελευταίους μήνες τα όσα έχουμε ακούσει μέσα στην αίθουσα του κοινοβουλίου συγκρίνονται με το πεζοδρόμιο. Βασικός αντιπρόσωπος της λογικής του πεζοδρομίου ο κ. Παναγούλης. Τι να πει κανείς. Αν αυτή είναι η Αριστερά τότε θα πρέπει να ντρέπονται όσοι τους ψηφίζουν.

Όπως ήταν αναμενόμενο έγινε χαμός στη Βουλή μετά από αυτή τη δήλωση. Η υφυπουργός Υγείας, Ζέττα Μακρή, έκανε λόγο για προσπάθεια «μπαχαλοποίησης» της πολιτικής ζωής από τον ΣΥΡΙΖΑ, λίγη ώρα αφότου είχε αποχωρήσει από το βήμα ο κ.Παναγούλης.  «Την ευπρέπεια της συζήτησης έως τώρα τη διατάραξαν δηλώσεις για φυλακές από τον ίδιο συνάδελφο, που προέτρεπε σε λιντσάρισμα. Από συνάδελφο της αξιωματικής αντιπολίτευσης, που ανέχεται και δεν καταδικάζει -υποκινεί θα έλεγαν άλλοι, που είναι πιο αυστηροί από εμένα- έκνομες πράξεις, που φιλοξενεί στους χώρους της εξέχοντα στελέχη που διώκονται για κακουργηματικές πράξεις με ιδιαίτερη ηθική απαξία. Ντροπή για το κοινοβούλιο κρίμα για την αξιωματική αντιπολίτευση» είπε η κ. Μακρή. Στη δήλωση του κ. Παναγούλη αναφέρθηκε και ο βουλευτής της ΝΔ, Τάσος Νεράτζης, ο οποίος δήλωσε ότι η «η μόνη φυλακή που χρειάζεται είναι η φυλακή τω στόματί του... ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NK avatar
    NK 09/11/2013 16:53:04

    Πρώτα η των ονομάτων επίσκεψις: ο σοσιαλισμός (ΠΑΣΟΚ) είναι αριστερός.

    Δεν θα μπώ σε συζητήσεις του τύπου ''ο Στάλιν δεν τα έκανε σωστά'', κτλ. Ο Στάλιν είναι κομμουνιστής και οι σοσιαλιστές αριστεροί. Δεν μπορώ να ακούω '' η αριστερά δεν κυβέρνησε'', όταν είχαμε 30 χρόνια ΠΑΣΟΚ. Είναι σαν το άλλο αναλφάβητο ''η Χούντα δεν τελείωσε το 73''. Πράγματι, τελείωσε το 74.

    Για το συγκεκριμένο άτομο τι να πω; Η ιστορία έχει αποφανθεί πολλάκις. Από τον Σοφοκλή Βενιζέλο μεχρι τον Ανδρέα Γ. Παπανδρέου και τον ΓΑΠ για την αξία των συγγενών.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/11/2013 17:16:46

    Ὁ Σταθούλης πετάει τούβλα γιά φυλάκες καί ὁ Τασούλης τόν μαλώνει μέ φυλακές στό στοματάκι... Ὄχι βρέ,πιπέρι χρειάζεται...

  3. Ιππο-Κριτης avatar
    Ιππο-Κριτης 09/11/2013 17:18:26

    Κάποια στιγμή άκουσα έναν βουλευτή, ο οποίος αγανάκτησε με τα όσα έλεγε ένας συνάδελφο του, να λέει: " μα επιτέλους, δεν πάει άλλο, θα πρέπει να ζητήσουμε πιστοποιητικό καλής ψυχικής υγείας γιά όσους θέλουν να γίνουν βουλευτές".

  4. Michal V avatar
    Michal V 09/11/2013 18:22:09

    "-Εσύ Γκρούεζα τι δουλειά κάνεις;
    -Μα εγώ είμαι του κόμματος κ. Υπουργέ!"
    Αυτός ο "κύριος" αλήθεια τι δουλειά έκανε; Α! κατάλαβα" ήταν και είναι του κόμματος

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/11/2013 19:17:44

    Ε αφού δε βρέθηκε ποτέ κανείς να του πεί "σε κάνανε βουλευτή λόγω του ονόματος του αδερφού σου ,κάτσε στην άκρη και μη μιλάς!"

    Η ευπρέπεια θα μας φάει! Νομίζετε πως όταν γίνει κυβέρνηση ο Συριζα θα μας αντιμετωπίσει με...ευπρέπεια? Φαντάζεστε τη Ζωή Κωνσταντοπούλου... Εξουσία?

    Οσο για τον Παναγούλη ,καλό θα ήταν να ψάξει να βρεί ποιοί δολοφόνησαν τον αδερφό του ,για ανοίξουν το δρόμο σε ποιά λαμόγια...

  6. Mariana avatar
    Mariana 09/11/2013 19:23:18

    Καλά λέει, είναι μόνος του ο Άκης και έχει αρχίσει να βαριέται χωρίς ανθρώπους της τάξης του να πει δυο κουβέντες...

  7. Valantis avatar
    Valantis 09/11/2013 20:17:13

    O Τσίπρας, στις εκλογές με λίστα, έβαλε στη Βουλή 71 ως επί το πλείστον ΑΚΡΟαριστερούς βουλευτές, οι οποίοι σε εκλογές με σταυρό δεν θα έβρισκαν ούτε τις ψήφους των συγγενών τους στην κάλπη...

    • Eva avatar
      Eva @ Valantis 10/11/2013 06:58:36

      Και επειδή κάποιοι είχαν μεγαλώσει
      πρότειναν συγγενείς τους (στη θέση τους)
      οι οποίοι δεν ήταν καν αριστεροί.
      γι αυτό μετά τις εκλογές έγιναν και πάρτυ
      απο τον σύριζα για να γνωριστούν μεταξύ τους!
      To know us better.
      Και αυτοί (φανερά) μας κοστίζουν 17.235 ευρώ μηνιαία.

  8. someone avatar
    someone 09/11/2013 20:45:10

    ΕΓΩ παντως τον θυμαμαι το ΣΤΑΘΗ ως επαναστατη συνειδησης που ειχε κανει την ΥΠΕΡΒΑΣΗ του το 1993

  9. φιλήμων avatar
    φιλήμων 09/11/2013 21:02:47

    H υφυπουργος υγειας Zέτα Μακρή που διαμαρτύρεται για τα λεγόμενα του Παναγούλη έβαλε προϊσταμένη του γραφείου της μια απόφοιτο λυκείου, αλλά με αποδοχές πτυχιούχου πανεπιστημιου. Ναι, με την υπογραφή του Γεωργιάδη φαρδια πλατια από κάτω. Λες και δεν υπάρχουν στις λίστες τις κινητικότητας δεκάδες άτομα με περισσότερα προσόντα που θα άξιζαν αυτό τον μισθό. Ντροπή, αλισβερίσι παντού.

  10. Valantis avatar
    Valantis 09/11/2013 21:19:06

    Όλοι οι υπάλληλοι γραφείου του εκάστοτε υπουργού και υφυπουργού, θα πρέπει να είναι συνέχεια οι ίδιοι. Όχι ο καθένας να φέρνει τους "φίλους" του...
    Να έχει ο υπάλληλος θέση π.χ. "υπάλληλος γραφείου υφυπουργού υγείας". Συνέχεια εκεί. Αυτή να είναι η δουλειά του.

    Όποιος υπουργός ή υφυπουργός θέλει "δικούς" του βοηθούς και μάλιστα συντοπίτη και με απολυτήριο γυμνασίου, να τους πληρώσει από τη τσέπη του.
    Τέλος

    • Eva avatar
      Eva @ Valantis 10/11/2013 07:06:09

      Η να ζητήσει εθελοντές.
      Ούτως η άλλως κανένας δεν θα βγεί χαμένος
      με τέτοιες γνωριμίες!
      Πλάκα-πλάκα ο κοσμάκης (αυτοί οι πολλοί, που δεν έχουν πρόσβαση στα βουλευτικά γραφεία η καλύτερα αυτοί που δεν θέλουν να έχουν) αηδιάσανε και δεν πάει άλλο.
      Ας συμμαζευτούν λοιπόν οι κύριοι πολιτικοί μας
      γιατί οι εποχές άλλαξαν, και η πείνα αγριεύει τα πράγματα.

  11. Άφωνος... avatar
    Άφωνος... 09/11/2013 23:25:32

    Ο Παναγούλης λέει αλήθεια:

    Αμφιβάλει κανένας ότι, άμα βγει ο Συριζα, θα μπουν πάρα πολλοί "μνημονιακοί" φυλακή; Όχι μόνο πολιτικοί, δε. Τραπεζίτες, διοικητές ταμείων, χρηματιστές, πρόεδροι οργανισμών...

    Μα, αυτό, ως το πιο εύκολο να υλοποιηθεί, θα είναι το πρώτο μέτρο, για να πάρει περίοδο χάριτος.

    Γιατί, το πρώτο που θέλει ο λαός, τώρα, πλέον, είναι "να μπουν φυλακή όσοι μας έφεραν εδώ". Μετά έρχονται τα οικονομικά. Κι επειδή ο Συριζας στα οικονομικά χωλαίνει, ε...

  12. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 10/11/2013 07:59:31

    Μηπως δεν φταιει το ονομα;Αυτη η Β' Αθηνας,ανεξαρτητως κομματος,βγαζει και βγαζει...