#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σήκωσαν 1,5 δισ. ευρώ Πέμπτη και Παρασκευή από τις τράπεζες

[caption id="attachment_103214" align="alignnone" width="600" caption="φωτο Πρώτο Θέμα"][/caption]

Γράφαμε χθες στο "Ο Σαμαράς έβαλε στην θέση του τον Παπακωνσταντίνου"

Κατά την διάρκεια της σύσκεψης των πολιτικών αρχηγών ο υπουργός Οικονομίας Γ. Παπακωνσταντίνου άρχισε να μιλά για “κακό κλίμα στην αγορά σήμερα” και τα σχετικά για να δημιουργήσει κλίμα πανικού.

Τον έβαλε αμέσως στην θέση του ο Α. Σαμαράς ο οποίος του είπε σε έντονο ύφος ότι δεν έχουν συναίσθηση του τι προκαλούν στην αγορά οι δηλώσεις του ιδίου του Παπακωνσταντίνου, της Δαμανάκη και των άλλων.  Μόνο προχθές ο κόσμος έβγαλε 300 εκ. από τις τράπεζες, εξαιτίας των αλλοπρόσαλλων δηλώσεων  της κυβέρνησης, του επεσήμανε ο πρόεδρος της ΝΔ.

Διαβάστε τώρα τι γράφει σήμερα το 'Πρώτο Θέμα"
Πέμπτη και Παρασκευή τραπεζικές πηγές εκτιμούν ότι σηκώθηκαν  περί τα 1,5 δισεκατομμύρια ευρώ συνολικά! Σύμφωνα με τις ίδιες εκτιμήσεις τον μήνα Μάιο οι εκροές υπολογίζονται σε τουλάχιστον 4 δισ. ευρώ από 2 δισ. ευρώ τον Απρίλιο...
Η πλειοψηφία των  καταθετών που έσπευσαν για ανάληψη  αφορά συνταξιούχους και μικροκαταθέτες και τα ποσά που σήκωναν κυμαίνονται  από 2-3.000 μέχρι 10 -15.000 ευρώ. Κίνητρο στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν ο φόβος μήπως η χώρα οδηγηθεί σε πτώχευση, οι καταθέσεις δεσμευθούν έστω και προσωρινά και μείνουν χωρίς ρευστό ή ακόμα και να χάσουν τις αποταμιεύσεις τους.
Το μόνο βέβαιο είναι  πως πιστεύουν ότι μπορούν  να μας τρελάνουν!

Γιατί δεν μπορεί την μία ημέρα η Ελληνίδα Επίτροπος  Μαρία Δαμανάκη να σπέρνει τον  πανικό, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και  στο σύνολο των ευρωαγορών, με τις  «αποκαλύψεις» της περί συζητήσεων, σεναρίων και πλάνων για … εξοστρακισμό της χώρας μας από τη ζώνη του ευρώ και μετά να έρχεται ο καθ’ ύλη αρμόδιος υπουργός των Οικονομικών και να κατακεραυνώνει από τηλεοράσεως όσους (!;) απεργάζονται τέτοια σενάρια.

Δεν μπορεί την μια  να βγαίνουν τα κυβερνητικά στελέχη  και να δηλώνουν την αναγκαιότητα επίτευξης συναίνεσης για να μην ξεμείνει η χώρα από τα μνημονιακά δάνεια και τις δόσεις «που θα μας βγάλουν το καλοκαίρι» κι από την άλλη, λίγες ώρες μετά την αποτυχημένη ως προς το  προσδοκώμενο αποτέλεσμα συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, να βγαίνει ο κύριος Παπακωνσταντίνου και να δηλώνει τη … βεβαιότητά του ότι η Ελλάδα θα καταφέρει να πάρει την 5η δόση του Ιουνίου!

Δεν γίνεται να δηλώνει  βέβαιος ότι δεν θα ξεμείνει η  χώρα από λεφτά με το ατράνταχτο επιχείρημα: « θα βρεθεί και θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση». Ούτε να μας λέει ότι ακόμα το … παλεύει γιατί «η διαπραγμάτευση δεν κλείνει αν δεν κλείσει».

Δεν γίνεται η  κυβέρνηση να αφήνει χθες, σχεδόν όλη  την  ημέρα, την κρισιμότερη της  εβδομάδας αν θέλετε, τους μικροκαταθέτες, τους Έλληνες φορολογούμενους, μισθωτούς, ανέργους, συνταξιούχους, να αναρωτιούνται πότε θα «σκάσει» η βόμβα με την οποία ώρες πριν τους είχε τρομοκρατήσει από τας Ευρώπας η κυρία Δαμανάκη. Να τρέχουν στα γκισέ των τραπεζών για να σηκώσουν τις οικονομίες τους.

Δεν είναι δυνατόν το τραπεζικό σύστημα να χάσει από τη ρευστότητά τους περί τα 1,5 δις ευρώ (αυτά που σηκώνανε οι τρομοκρατημένοι) και σήμερα το πρωί ο υπουργός των Οικονομικών να λέει πως οι συζητήσεις περί εξόδου από το ευρώ είναι «παραπλανητικές» , να διαβεβαιώνει πως ούτε η η Ελλάδα έθεσε ποτέ τέτοιο θέμα, ούτε φυσικά οι εταίροι μας και να καταλήγει πως  «δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας»!

Για να μην σχολιάσουμε  το έτερο απίστευτο επιχείρημα ότι  ούτε χρεοκοπία θα έχουμε, ούτε αποχώρηση  από το ευρώ γιατί «η Ευρώπη γνωρίζει πολύ καλά τι σημαίνει η μη εκταμίευση της 5ης δόσης»
Αν απορείτε τι γνωρίζει η Ευρώπη κι όχι εσείς, ο κύριος Παπακωνσταντίνου σας λύνει την  απορία: «Αν ζωστούμε με πυρομαχικά και ανατιναχτούμε, θα καταστρέψουμε τους γύρω μας και θα έχουμε ανατιναχτεί και εμείς» …
(Σ.Σ: Φοβού τους  Έλληνες …)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimos avatar
    dimos 28/05/2011 14:43:40

    όλοι για τα μπάζα είναι. Το τραπεζικό σύστημα πνέει τα λοίσθια. Οι καταθέτες δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Οι μικρομέτοχοι όμως κινδυνεύουν να χάσουν τη περιουσία τους, εάν τελικά οι τράπεζες κρατικοποιηθούν. Το παράδειγμα της ΑΤΕ τα λέει όλα.

  2. athamas avatar
    athamas 28/05/2011 14:48:56

    Μήπως αυτός είναι τελικά ο στόχος τους, οι τράπεζες ? Γιατί με την πρώτη ματιά κάτι τέτοιο φαίνεται!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ athamas 28/05/2011 14:54:25

      Η αλήθεια είναι ότι ο μεγαλύτερος χαμένος από μια ελληνική χρεοκοπία θα ήταν κυρίως οι ελληνικές τράπεζες.
      Οι ξένοι επενδυτές είναι tοo big to fail, και κινδυνεύουν μόνο αν καατρρεύσουν 2-3 χώρες μαζί, ή η Ισπανία που αποτελεί μεγάλο οικονομικό μέγεθος στην ευρωζώνη.
      Οπότε, αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά μήπως το ερώτημά σου είναι και το πιο ουσιώδες τελικά;

      • Sofie avatar
        Sofie @ Strange Attractor 28/05/2011 15:00:58

        Στόχος να καταρεύσουν οι ελληνικές τράπεζες γιατί?
        Δεν καταλαβαίνω τη λογική.....για να μπουν ξένες?

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Sofie 28/05/2011 15:29:40

          ..Βαλκανια, Τουρκια κλπ, αλωβητες απο τον χρηματοπιστωτικο αρμαγεδονα 2007-'09, δεν εβγαζαν και λιγα, και ειχαν και προοπτικη για περισοτερα.. λεμε τωρα

    • drider avatar
      drider @ athamas 28/05/2011 15:20:57

      Η κυβέρνηση λειτουργεί πραγματικά περίεργα σε πολλά θέματα.

      Ο Παπακωνσταντίνου δήλωσε πριν 1-1,5 μήνα ότι θα έχουμε παραγωγικούς φορολογικούς-ελεγκτικούς μηχανισμούς σε 3 χρόνια!
      Τα φορολογικά δικαστήρια δεν έγιναν ποτέ, ενώ είχαν εξαγγελθεί.

      Τί να πώ; Σε συνδυασμό με το κλίμα αβεβαιότητας, τις διάφορες δηλώσεις τους και τα δεδομένα προβλήματα των τραπεζών, είναι σαν "κλείνουν" το μάτι στους πολίτες και να τους λένε σώστε τα λεφτά σας!

      "Μην πληρώνετε τους φόρους σας και μαζέψτε τις καταθέσεις σας από τις τράπεζες".

      Επιδιώκουν την κατάρρευση της οικονομίας, και το κυριώτερο, για ποιό λόγο;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ drider 28/05/2011 15:32:42

        ..πηρε 1μιση χρονο+ να αρχισει να αντιλαμβανεται η κοινη γνωμη ο'τι το πραγμα στηθηκε και ο ΓΑΠ εκτελεσε/εκτελει οσο του το επιτρεπουμε.

        • drider avatar
          drider @ rally monkey 28/05/2011 15:40:26

          Ναι, αλλά απλώς η διαπίστωση δεν απαντάει και στο κύριο ερώτημα... Γιατί;

          • Μέρμιγκας avatar
            Μέρμιγκας @ drider 28/05/2011 16:10:33

            Η οικονομική εξαθλίωση θα στρώσει το δρόμο για εθνοδιαμελισμό.

          • drider avatar
            drider @ Μέρμιγκας 28/05/2011 16:20:21

            Δηλαδή;

          • Ρεαλιστής avatar
            Ρεαλιστής @ drider 28/05/2011 17:07:12

            Πιστεύεις ότι αυτό το έχουν καταλάβει? Οτι οδηγούμαστε στην κατάρευση της οικονομίας? Αν ναί η πολιτική τους θα ήταν διαφορετική , όσον αφορά τουλάχιστον στην φορολογία. Πρόκειται για αδαείς που δεν μπορούν να συντονιστούν μεταξύ τους ή για τεχνοκράτες που δεν λειτουργούν συλλογικά γιατί ....το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.
            Για τον πανικό που δημιουργήθηκε στις τράπεζες τις προηγούμενες μέρες θα ήθελα να τιμωρήσουν έστω τη δαμανάκη , έτσι για να γίνει κάτι αν και φταίει μόνο το ότι τόσα χρόνια άφηναν τον κοσμάκη να κοιμάται στην αμάθεια.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ drider 28/05/2011 17:14:08

            νομιζω κυριωτερο ειναι το πρωτο που λες
            'Επιδιώκουν την κατάρρευση της οικονομίας'

            στο 'γιατι' απαντησεις σιγουρα δεν θα βρεις στα Μεσα και επομενως δε θα ειναι 'επισημες', θα ειναι 'θεωριες συνωμοσιας'
            Υπαρχουν αρκετοι που οπως εγραψε κι ο αλλος δουλευουν (και φυσικα θα επωφεληθουν) απο την 'Αργεντινο-ποιηση της Ελλαδας' στη διαρκεια της θητειας του ΓΑΠ

            προχωρησαμε αρκετα και οσο και αν λενε ο'τι ειναι 'αναποφευκτο' μενουν κατι καθυστερησεις γιαυτο και δεν τον αφηνουν να φυγει

  3. ax-bax avatar
    ax-bax 28/05/2011 14:58:18

    Ευρώ Πολυτεχνείο
    Ευρώ Πολυτεχνείο
    σας μιλά ο ραδιοφωνικός σταθμός.....

    • m.s avatar
      m.s @ ax-bax 28/05/2011 20:36:12

      στο μικρόφωνο η Μαρία Δραχμανάκη

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 28/05/2011 14:58:50

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

  5. Sofie avatar
    Sofie 28/05/2011 14:59:04

    Όλοι έχουμε καταλάβει πλέον ότι πρόκειται για εκφοβισμό.
    Από πριν το Πάσχα περιμένουμε εν αγωνίως τα νέα μέτρα και νεά μέτρα δεν βλέπουμε.
    2 περιπτώσεις υπάρχουν
    1) Να μην ξέρουν τι τους γίνεται και να περιμένουν να τους πουν οι ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ με τη ολοκλήρωση της έκθεσης τους....εν ολιγοις καράβι ακυβέρνητο η ελλάδα ή μάλλον καράβι που κυβερνιέται από τους δανειστες ενώ η κυβέρνηση είναι μόνο επιτελική
    2) Να είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που θα ακούσουμε που να πούμε απ'το ολότελα καλή κ'η Παναγιώτενα...

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/05/2011 14:59:42

    Έτσι είναι πλέον στη χώρα : Δημοκρατία αλλά των ανωνύμων και των επωνύμων...

    Αν είσαι ανώνυμος τορναδόρος έρχεται ο εισαγγελέας.
    Αν είσαι η Δαμανάκη ή ο Παπαδημητρίου έχεις απλά πληροφορίες.

    Αφού και καλά κάνει ο κύριος Υπουργός ανησυχεί για το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας ας ζητήσει την παρέμβαση του εισαγγελέα για τη διερεύνηση των πληροφοριών της επιτρόπου κα Δαμανάκη και του δημοσιογράφου του ΣΚΑΙ κου Παπαδημητρίου.

    Γιατί και οι 3 να λένε την αλήθεια ...δεν γίνεται.

  7. manos avatar
    manos 28/05/2011 14:59:59

    Τον τορναδόρο από τα Χανιά ήξεραν να τον κατηγορήσουν.
    Την κυρία αυτή, θα την αφήσουν ελεύθερη?
    Η μήπως ξέρει κάτι παραπάνω?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ manos 28/05/2011 15:01:04

      Αυτή είναι τορναδόρος της εξουσίας.

      • Sofie avatar
        Sofie @ Strange Attractor 28/05/2011 15:03:00

        Η κυρία αυτή είναι απλά γελία....
        Δεν νομίζω από τότε που άλλαξε τις πεποιθήσεις της (σε τέτοιο ακραίο σημείο) να την εκτιμάει κανείς...

        • manos avatar
          manos @ Sofie 28/05/2011 15:14:29

          Το 1974 άρπαξε ένα μικρόφωνο.
          Τ0 2011 το κρατάει ακόμα ...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 28/05/2011 16:04:43

            το δευτερο με παρεα !! χαχαχα

            ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 15:19:12

    Λιγα πηραν
    να σηκωσουν ΟΛΟΙ με Τραπεζικες Επιταγες 100Δις για 1 μηνα.. μεχρι Συνοδο Ιουνιου.... αν κατσουν καλα οι Δανειστες τα ξαναβαζουμε !!

    2 βδομαδες πριν την καθε δοση, αναληψεις 100Δις και ολοι για φραπε !!!....
    Φυσικα να κανουμε και τη δουλεια που πρεπει !!! οκ??

    Ξερω οτι με πιστευετε και γνωριζετε τι θα συμβει !! ΟΛΟΙ !!! χαχαχαχααα

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 15:30:10

      Γιατί έχω αρχίζει να πιστεύω ότι αυτό ακριβώς θέλουν να κάνουμε οι κυβερνώντες; Γίνονται έτσι διαπραγματεύσεις;

      Τί βγαίνει από τη μπλόφα (κατάρρευση τραπεζικού συστήματος) πάνω στη μπλόφα (δεν θα πάρετε την Χ δόση);

      Ακόμα και στο πόκερ κάποια στιγμή ο ένας από τους παίκτες "καλεί" την μπλόφα του άλλου.... Ποιός με βεβαιώνει ότι η σημερινή κυβέρνηση ξέρει καλό πόκερ;

      Και να το γράψω και πιο προχωρημένα, μήπως ο Σαμαράς έχει συναινέσει στη "μη συναίνεση" με τον Παπανδρέου;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ drider 28/05/2011 19:46:40

        γραφεις..Ποιός με βεβαιώνει ότι η σημερινή κυβέρνηση ξέρει καλό πόκερ;
        δεν θα επρεπε να σε απασχολει καν
        το γεγονος ο'τι παιζει με τα δικα σου τσιπς για λογαριασμο αλλου..δεν αρκει δηλ. ?
        οσο για ερμηνειες στη σταση του Α.Σ - δεν παυουν να κινουνται στη σφαιρα της ψυχαναλυσης
        ειδικα το συναινεση/μη-συναινεση ειναι το ερωτημα ακριβως οπως το θετει η διαπλοκη
        - ξεκολαμε..

        • drider avatar
          drider @ rally monkey 28/05/2011 20:44:51

          Ακριβώς με απασχολεί επειδή "παιζει με τα δικά μας τσιπς".
          Το "για λογαριασμό άλλου", δεν μπορώ να το εκτιμήσω ακόμα.

          Όσο για το σε ένα βαθμό "στημένο" θέατρο από το πολιτικό σύστημα, νομίζω δικαιώνομαι (όλοι απορούσαμε γιατί ο πρωθυπουργός συγκάλεσε αυτή τη σύσκεψη αφού ήταν σχεδόν βέβαιο το "όχι").

          Να μην ξεχάσω να επισημάνω κάτι. Τους Ευρωπαίους τους φοβίζει πραγματικά ένα πιθανό ντόμινο από χρεοκοπία και έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ. Δεν ξέρουν, δεν τους έχει ξανατύχει...

          Αν βρισκόταν κάποια λύση για να μπορέσουν να περιορίσουν τον συστημικό κίνδυνο, μάλλον δεν θα το σκέφτονταν ιδιαίτερα. Θα μας δείχνανε την πόρτα της εξόδου (ανεξάρτητα από συναίνεση ή όχι).

          Μάλλον αλγεινές εντυπώσεις τους δημιουργεί αυτό που αντιλαμβάνονται σαν παιγνίδι από την πλευρά των "αγνώμονων" Ελλήνων που δεν θέλουν να ακολουθήσουν πιστά τις συνταγές τους. Ίσως ακόμα και να νιώθουν προδομένοι (δικαιολογημένα ή όχι).

          Δεν είναι τυχαία η δήλωση του Ζισκάρ ντε Εστέν.

    • athamas avatar
      athamas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 16:09:09

      Περσότερα θα ήταν, αλλά η τράπεζες δεν είχαν ρευστό !

      • Orestios avatar
        Orestios @ athamas 28/05/2011 17:42:43

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. bunker avatar
    bunker 28/05/2011 15:19:15

    το τραγικο ειναι οτι αυτα τα σεντουκιασμενα λεφτα λειπουν απο την πραγματικη οικονομια.

    αλλα αντε τωρα να μιλησει για πατριωτισμο ο λαθρολαγνος γαπας ...

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/05/2011 15:59:40

    ΠΠ ΜΟΝΟ ΧΡΕΗ ΕΧΩ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΥΑ 28/05/2011 17:52:57

      τραβα τα με μπαλαμουτι και κουβεντα..... οσο παει...!
      γυναικα εισαι ξερεις.... με την καλη εννοια!

      ΠΠ

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/05/2011 16:22:38

    Το τσόκαρο και ο νάνος

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 28/05/2011 17:43:26

      +110 δισεκατομμύρια

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/05/2011 16:30:11

    Τελικά η περσόνα αυτή αναδεικνύεται σε μεγάλο θηλυκό ΕΦΙΑΛΤΗ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 28/05/2011 16:30:48

      Και αυτή και ο γλοιώδης συνοδοιπόρος και άλλοτε ομόσταβλός της Μίμης κάτι...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 28/05/2011 16:45:07

        ο Μ στην "ν"
        χαχααα

        ΠΠ

        • tampakiotis avatar
          tampakiotis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 16:53:48

          αγαπητε ΠΠ. ο τιτλος του βιβλιου ,δειχνει ...τι ακριβως ειναι και ο συγγραφευς.........

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tampakiotis 28/05/2011 17:51:51

            συνεννοουμαστε !!!

            ΠΠ

  13. Mak avatar
    Mak 28/05/2011 17:16:31

    Τελικά το μεγάλο ερώτημα που θα μας απασχολεί τις επόμενες δεκαετίες θα είναι αν αυτοί που μας κυβέρνησαν από το 2000 και μετά ήταν ηλίθιοι ή στημένοι.

    Προσωπικά πιστεύω και τα δύο...

    Στημένοι ηλίθιοι...ο χειρότερος συνδυασμός!

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/05/2011 18:07:34

    Ωραίο χαμόγελο έχει η Δαμανάκη. Γελάει προς τα χάμω.
    Μήπως είναι συγγενής τού Δρούτσα;

  15. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 28/05/2011 19:25:03

    Όλοι τους, Παπακωνστανινου, Δαμανάκη και πολλοί άλλοι αποτελούν "είδος προς εξαφάνιση". Δίνουν τον υπερπάντων αγώνα πρίν το άδοξο τέλος των. Είχα σχολιάσει πρόσφατα στο antinews για το "πως βλέπουν" οι ξένοι τραπεζίτες και αναλυτές στο Λονδίνο τον Υπουργό Οικονομκών. " a small entity without a structured methodology and language". Ο κύριος αυτός, με στήριξη των φερεφώνων του δημοσιογραφίσκων, αγραμμάτων των περισσοτέρων, περνάει την εικόνα του "μεγάλου και σπουδαίου" στην Ελλάδα για επικοινωιακούς λόγους. Και οι ομόλογοί του στην Ευρωζώνη έχουν την ίδια άποψη γι'αυτόν.
    Μην σας προκαλεί έκπληξη λοιπόν η έν γένει υπουργική συμπεριφορά του . Πολύ κάτω του μετρίου. Δυστυχώς, όπως όλοι στους θώκους της πολιτικής και του δημόσιου βίου. Μήπως θυμάστε τί είπε άποτε ο Κατσιφάρας ;

  16. Αλλος Γιάννης avatar
    Αλλος Γιάννης 28/05/2011 19:47:26

    Είστε αχάριστοι και αναιδέστατοι.Χλευάζετε μιά "Ηρωίδα του Πολυτεχνείου".!

  17. deldio avatar
    deldio 28/05/2011 20:24:18

    Προσωπική άποψη: Οι καταθέσεις κατά τη γνώμη μου έχουν ήδη χαθεί από τις πτωχευμένες ελληνικές τράπεζες αυτό που μένει είναι πώς θα "περάσει". Επειδή για προφανείς λόγους αυτό δεν μπορεί να ανακοινωθεί π.χ. ως μερική δέσμευση, μπορεί να συνδυαστεί με το ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας και υποδομών. Περίπου δηλ. συναινέστε στο ξεπούλημα των πάντων, να πάρουμε το χρήμα, να το πάρουν οι τράπεζες, να γλυτώσουν οι καταθέσεις κλπ. Έτσι θα είμαστε όλοι μας όμηροι, θα παραλύσει κάθε αντίδραση ίσως και να αλληλοφαγωθούμε, όπως επιδιώκει και επιτυγχάνει η κυβέρνηση 1 χρόνο τώρα. Δοκιμάστε να ανοίξετε π.χ. λογαριασμό στο εξωτερικό.

  18. m.s avatar
    m.s 28/05/2011 21:04:07

    Η κατάσταση ξεκαθαρίζει.
    Δε συζητάμε για 5η δόση (είναι σίγουρη).
    Συζητάμε για νέο δάνειο 60 δις.
    Μέσα και οι ιδιώτες.
    Οι εργολάβοι μπαμπούλες (Ολλανδία … αφήστε τον πρωθυπουργό και τον οικονομικών … να παρακολουθείτε τον Βέλιγκ τον τραπεζίτη) άφησαν τον τσαμπουκά.
    Για το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ καλό ( με το αζημίωτο) θα μας σώσουν.
    Θυμηθείτε αυτό το όνομα DEXIA !!!!!!!!!
    Πατάτα ψημένη ΚΑΙ σε ελληνικά κάρβουνα.
    Η κυρά Μαρία όσο ξέρει από τράτες και γρι γρι άλλο τόσο ξέρει από οικονομία.

  19. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 28/05/2011 21:22:01

    Strange Attractor ξέχασες και τα Ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία & τότε να δω τι σύνταξη θα παίρνουμε οι Ελληνες. Σκεφθείτε επίσης ότι μ'αυτά και μ'αυτά θα κατέβει κατά πολύ το κόστος εργασίας σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Μιλαμε δηλαδή για ανώτατους μισθούς 600 ευρώ. Τέλεια Ρουμανοποίηση της χώρας.

  20. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 28/05/2011 21:23:20

    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ


    Στηρίξτε τα ελληνικά προϊόντα και υπηρεσίες, γιατί έτσι θα στηρίξετε τις
    θέσεις εργασίας *σας* και θα δημιουργήσετε θέσεις εργασίας για συμπατριώτες
    σας!!!



    *12 Αλλαγές που μπορούν να σώσουν την οικονομία, δηλ. "το κεφάλι μας"!


    1. Αντί για *ΤΥΡΙ *gouda (άγευστο) ψωνίστε Λογάδι Ηπείρου ή Μακεδονικό
    τυρί, κασέρια, κεφαλοτύρια Κρήτης, Νάξου, Μυτιλήνης κλπ . Λιώνουν το ίδιο
    καλά στην πίτσα και στα τοστ.

    2. Aντί για *ΠΑΓΩΤΑ *Nestle, Algida, προτιμήστε τώρα με τις ζέστες
    τα πραγματικά ελληνικά :*ΕΒΓΑ, ΚΡΙ ΚΡΙ** και ΜΟΝΟ αυτά !!!!

    3. Αντί για Coca Cola- Pepsi Cola αγοράστε ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ Lux, Εψα,
    Παλίρροια, Βαπ Κουγιός (Βασικά μην πίνετε αναψυκτικά, αλλά αν πίνετε,
    προτιμήστε ΜΟΝΟ ελληνικά !!!!!)

    4. Αντί για *ΜΠΥΡΑ*Heineken, Amstel κλπ , αγοράστε Kraft,
    ΦΙΞ, Βεργίνα, Μαγκνους Παπαδημητρίου (Εξαίρετη και καλοψημένη!).

    5. Αντί για *ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ *Barilla, Misco που παράγονται από
    πολυεθνική, αγοράστε μόνο μακαρόνια Μ έ λ ι σ σ α. Είναι εξαιρετικά και τα καλύτερα από όλα (δοκιμάστε αυτά του καρότου !!! Απίθανα !!!!)

    6. Αντί για .. προσούτο, Ιταλίας αγοράστε μόνο ελληνικό προσούτο Καρπενησίου

    7. Αντί για *ΣΚΛΗΡΟ ΤΥΡΙ* Δανίας, αγοράστε ελληνικά κεφαλοτύρια
    (παράδειγμα Γκλίτσα, Όλυμπος, Νάξου, Μυτιλήνης κλπ .

    8. Αντί για *ΓΑΛΑ *εισαγωγής Βερόπουλου και Lidl αγοράστε γάλα ελληνικό,
    ΑΓΝΟ, ΜΕΒΓΑΛ, Όλυμπος Αγρόκτημα Βραχιάς, ΕΒΟΛ, ΚΟΡΦΗ, ΤΟΥ ΚΡΗΤΙΚΟΥ, ΚΡΙ-ΚΡΙ, κλπ μόνο ελληνικά.

    9. Αντί για *ΠΟΤΑ *Ουίσκυ κ.τ.λ., αγοράστε τσίπουρο, ούζο, τσικουδιά και
    προτιμήστε μόνο ελληνικά κρασιά, που είναι και απίθανα !!!!.

    10. Αντί για *ΣΟΚΑΛΑΤΕΣ *Nestle, αγοράστε ΜΟΝΟ σοκολάτες-σοκολατάκια ΙΟΝ που είναι και οι καλύτερες (*και έως και σήμερα, μονο ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ) *, άλλωστε πρέπει να σωθεί η επιχείρηση που επιμένει να είναι ελληνική). Ο Παυλίδης, δυστυχώς, δεν γλύτωσε και πουλήθηκε στους Γάλλους !!!!! δεν χρειάζεται να στηρίζουμε Γαλλικές επιχειρήσεις !!!

    11. Αντί για *ΤΑΞΙΔΙΑ *εκτός Ελλάδας, προτιμήστε φέτος την Ελλάδα και
    μόνο!! Και διαπραγματευτείτε τις τιμές !!!

    12. Αντί για *ΤΣΙΓΑΡΑ *Marlboro, Camel, Kent, Winston κ.τ.λ. των αγαπημένων
    αμερικάνων, αγοράστε ΚΑΡΕΛΙΑ, ΣΕΚΑΠ HELLAS special, ΞΑΝΘΗ. Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΨ'ΤΕ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ !!!!

    13. ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΙΑΤΡΟΙ: *ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...*

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μηχανολόγος 28/05/2011 22:22:16

      Ετσι λαδωνεται η Ελληνικη Μηχανη !! ευγε !!!!

      ΠΠ

  21. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 28/05/2011 21:27:16

    Δεν ήρθαν οι εταίροι μας για να μας ελέγξουν. Για να ξεσηκώσουν το σχέδιο
    ήρθαν. Όλοι θέλουν να κλέψουν, αλλά δεν ξέρουν τον τρόπο!

  22. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 28/05/2011 21:28:04

    Ελλάδα, η χώρα των δυο ταχυτήτων... Νεκρά και όπισθεν!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μηχανολόγος 28/05/2011 22:22:58

      Εχουμε αυτοματο πρασινο πιλοτο για την ωρα... χαχαχαχα

      ΠΠ

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 00:25:55

        αεροπειρατες ειναι ΠΠ

  23. a824 avatar
    a824 29/05/2011 00:32:06

    Οι ΗΠΑ ειναι αυτες που στηριζουν την Ελλαδα και καθε φορα που οι Ευρωπαιοι πανε να μας κανουν τη ζωη ποιο δυσκολη ποτε ο Γκαιντερ ποτε ο ιδιος ο Ομπαμα βγαινουν μπροστα και με δηλωσεις τους φερνουν τα πραγματα στα ισια και οχι γιατι μας αγαπανε αλλα δεν θελουν να υπαρξει αποσταθεροποιηση γιατι θα υπαρξει αν καταρευσουμε εντελως.