#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάντουιτς παρήγγειλαν στο Προεδρικό Μέγαρο!



Η συζήτηση ξεκίνησε με εισήγηση του Κ. Παπούλια, ο οποίος κινήθηκε σε 3 άξονες: εθνική συνεννόηση για την έξοδο από την κρίση, μέτρα για την κοινωνική συνοχή και την προστασία των αδυνάτων.

Στη συνέχεια επί 45 λεπτά ο Γ. Παπακωνσταντίνου και ο Δ. Δρούτσας ενημέρωσαν τους πολιτικούς αρχηγούς για την κατάσταση της οικονομίας και τις διεθνείς εξελίξεις. Οι δύο υπουργοί έμειναν σε διπλανή αίθουσα μαζί με τους συνεργάτες των πολιτικών αρχηγών, ενημέρωσαν και αποχώρησαν.

Από την ώρα που έκλεισε η πόρτα του γραφείου του Προέδρου της Δημοκρατίας, το μόνο που έγινε γνωστό είναι ότι γύρω στις 2 μ.μ. ετοιμάσθηκαν σάντουιτς, γεγονός που δείχνει ότι η συνεδρίαση ενδέχεται να τραβήξει ακόμη…

Ο ΓΑΠ ακούμπησε στο γραφείο του ένα μεγάλο κόκκινο φάκελο, αλλά και ένα i-pad.

Σημειωματάριο και πορτοκαλί φάκελος ήταν για τον Αλ. Τσίπρα, ενώ η Αλ. Παπαρήγα που κάθισε δίπλα του είχε δύο τσάντες. Στην άλλη πλευρά του τραπεζιού ο Α. Σαμαράς κρατούσε ένα σκούρο ντοσιέ και ο Γ. Καρατζαφέρης ένα μπλοκ σημειώσεων.

Ένα ενδιαφέρον στιγμιότυπο «χάρισαν» η Αλέκα Παπαρήγα και ο Αλέξης Τσίπρας. Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ πήγε να την χαιρετίσει, εκείνη του έτεινε το χέρι, αλλά της έπεσε η τσάντα της! Η γεν. γραμματέας του ΚΚΕ έσπευσε να την σηκώσει. Τελικά η συζήτηση Τσίπρα – Παπαρήγα έγινε λίγο αργότερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 14:50:54

    "Πες μου μια λέξη, αυτή τη μόνη λέξη". Προσπαθούν να στριμώξουν διαλεκτικά τον Αντώνη για να του αποσπάσουν τη μία λάθος λέξη και να τον καταστρέψουν πολιτικά ως τη μόνη αντιμνημονιακή δύναμη που έχει τη δύναμη να μας βγάλει από το Μνημόνιο. Το τραβάνε σε μάκρος για να τον τρομοκρατήσουν και να τον κουράσουν, μέχρι να καταφέρουν το στόχο τους.

    Κάτι μου λέει, όμως, ότι "έχουσιν γνώσιν οι φύλακες"...

  2. Κτησιας avatar
    Κτησιας 27/05/2011 14:57:40

    Μάλλον εκλογές!! ?

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 27/05/2011 14:57:45

    Επώνυμος

    Η Παπαρήγα με τον Τσίπρα δεν θα πάρουν θέση;;

    Θα αφήσουν τον Παπανδρέου με την υποστήριξη Καρατζαφέρη να συνεχίσει το μικροπολιτικό του παιχνίδι;;

    Δεν περιμένουμε να υποστηρίξουν τις θέσεις της ΝΔ άλλά είναι δυνατόν να μην πάρουν θέση σε αυτό το παιχνίδι ωμών εκβιασμών;;

    Ουσιαστικά ο Παπανδρέου είναι μειοψηφία.

    • Βασίλειος avatar
      Βασίλειος @ Aris. A 27/05/2011 16:35:21

      ... Παπαρήγα και Τσίπρας έχουν από χρόνια τώρα πάρει σαφή θέση για τα εθνικά μας ζητήματα : Όχι, Όχι .... !!! Οχιές διμούτσουνες που λένε και στο χωριό μου !!! Ακόμη ζητητάτε αν υπάρχουν ή όχι τα "κορμιά" αυτά ??? Τα πλάκωσε το "Τοίχος" !!!

  4. harry avatar
    harry 27/05/2011 15:00:57

    ...τί εννοείς δεν θα πάρουν θέση????Δεν εχουν πάρει?

  5. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 27/05/2011 15:01:17

    Εξαρτάται. Αν το δουν ψηφοθηρικά, τούς συμφέρει με χίλια να συναινέσει ο Σαμαράς.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 15:01:47

    Τη θέση τους τη θεωρούμε δεδομένη. Το ίδιο και αυτή του Καρατζαφέρη. Όλο το ζητούμενο στρέφεται γύρω από τον Αντώνη.

    Καλά θα ήταν να υποστήριζαν τις θέσεις της ΝΔ, αλλά τα κόμπλεξ που άφησε πίσω του το 1989 είναι πολύ βαθιά.

    Α ρε Μητσοτάκη τι ζημιά έκανες...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 27/05/2011 15:05:49

      Προβλέπω ο Παπούλιας να ζητήσει και αύριο συνάντηση προσπαθώντας να δώσει τροφή στην προπαγάνδα που θα αναπτυχθεί όλο το βράδυ ότι ο Σαμαράς το σκέφτεται.

      Θα μοιράσει συμπεράσματα της συζήτησης και θα δώσει μάχη να τους φέρει και αύριο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Aris. A 27/05/2011 15:12:53

        Χαχαχα!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 27/05/2011 15:07:51

      Λέω αν θα πάρουν θέση στο γαιτανάκι εκβιασμών και πιέσεων που έχει στηθεί σε εσωτερικό και εξωτερικό εναντίον όσων διαφωνούν που ενισχύεται από τις ενέργειες Παπούλια.

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 15:08:41

    Α(να)σφαλείς πληροφορίες: η κ.Παπαρήγα ζήτησε το σαντουϊτς της να έχει προσιούτο και παρμεζάνα με επικάλυψη Filadelphia. Φήμες ότι ζήτησε και μυτζήθρα τυρνάβου φυλαγμένη σε κνίτικο ταγάρι ελέγχονται ως συκοφαντίες του Τσίπρα.

    • Άγνωστος Μ. avatar
      Άγνωστος Μ. @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 15:09:30

      Με πρόλαβες :(

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Άγνωστος Μ. 27/05/2011 15:27:28

        Απ, φιλαράκι όποιος προλαβαίνει τρώει..

  8. Άγνωστος Μ. avatar
    Άγνωστος Μ. 27/05/2011 15:08:59

    Παρακαλείται όποιος γνωρίζει το περιεχόμενο του κάθε σάντουιτσ να μας ενημερώσει άμμεσα!

    • AUD avatar
      AUD @ Άγνωστος Μ. 27/05/2011 15:15:36

      προσούτο με λιαστή ελιά και φέτα ..

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ AUD 27/05/2011 15:26:58

        Το αγαπημένο μου. Τη λιαστή την τσακίζω και σκέτη.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 15:12:27

    Ναι, μάλλον δεν θα πάρουν κι αυτό γιατί, αν πάρουν, α) θα αναγνωρίσουν αντιμνημονιακή πρωτοκαθεδρία στο Σαμαρά, πράγμα που θα σημαίνει δεινή πολιτική ήττα για αυτούς και β) θα ξυπνήσουν τα κόμπλεξ του 1989...

    • Antigonos avatar
      Antigonos @ Επώνυμος 27/05/2011 15:40:08

      Φίλε Επώνυμε και χωρίς καμία εριστική διάθεση παρακολουθώ πως περιγράφετε πολλοί εδώ τον Σαμαρά σαν τον ηγέτη με Η κεφαλαίο. Θέλω να σε ρωτήσω (και η ερώτηση δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε σένα) τι στάση θα κρατήσει το antinews αν όλα αυτά αποδειχτούν φούμαρα! Αν ο Αντώνης αποδειχθεί Αντωνάκης και λύγίσει;

      Ελπίζω να μην προσπαθήσετε μετά να μας το σερβίρετε με ΠΑΣΟΚ-εια τεχνάσματα.

      Η ερώτηση είναι ερώτηση απορίας και όχι πρόκληση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Antigonos 27/05/2011 16:32:48

        Απαντάω για τον εαυτό μου: Διαφώνησα π.χ. με το Ζάππειο 2 και το δήλωσα πολύ καθαρά. Μου την είπανε που διαφώνησα, αλλά συνέχισα να διαφωνώ. Αν όλα αυτά αποδειχθούν φούμαρα, τόσο το χειρότερο για όλους μας. Προσωπικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να σκύψω το κεφάλι.

        Όμως ΔΕΝ πιστεύω ότι θα αποδειχθούν φούμερα. Πιστεύω ότι ο Πρόεδρος θα μπορούσε να ρισκάρει και λίγο περισσότερο, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση ενός που μιλάει εκ του ασφαλούς. Κατά τα άλλα, είναι πολύ φανερό για μένα ότι είναι στη γραμμή του αληθινού εθνικού συμφέροντος.

  10. Νικος avatar
    Νικος 27/05/2011 15:14:29

    Αντώνη , μην τρως και μην πίνεις τιποτα που θα σου προσφέρουν . Περιέχουν μνημονιοσκονη!!

  11. να τους δω να τρέχουν avatar
    να τους δω να τρέχουν 27/05/2011 15:24:09

    http://www.youtube.com/watch?v=ESIK3xRrDVU

    Το μόνο που θέλω είναι (ΝΑΙ) να τους δω να τρέχουν
    να τους δω να τρέχουνε, να τους δω να τρέχουνε
    Το μόνο που θέλω είναι (ΝΑΙ) να τους δω να τρέχουν

  12. Ψηλός avatar
    Ψηλός 27/05/2011 15:29:10

    Θέατρο είνα ρε παιδιά, για να περάσσουν τα μέτρα. Η τρόικα κάνει την σκληρή ότι δεν θα πέσει το χρήμα ,και οι δικοί μας κάνουν τους τρομαγμένους ,μην αγριέψει πραγματικά ο κόσμος και τους πάρρει το ποτάμι.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:31:08

    Τυφλα να χουν τα ριαλιτι !!! χαχαχαχα ρευτηκε κανεις?
    και απο ουσια.. τηγανίτα ξερη!

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:33:44

      Κοροϊδευεις; Περίμενε να φάει ο Καρατζαφέρης το μπουρίτο με καυτερό ταμπάσκο και θα δείς...δεν είναι ανούσιος....

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 16:51:02

        Να, τί σου έλεγα, πρώτος βγήκε από το συμβούλιο και ξέρασε..

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 16:57:35

          χαχαχαχαααα πολυ καλο !! χαχαααα

          ΠΠ

  14. AUD avatar
    AUD 27/05/2011 15:42:06

    ρε.. μέσα ακόμη είναι???

  15. SAVAS avatar
    SAVAS 27/05/2011 15:42:32

    Η σύσκεψη κατά τη γνώμη μου θα αργήσει, και μετά θα βγούν απο την αίθουσα για να ξεκινήσουν οι ανακοινώσεις. Αυτό θα συμβεί γιατί εκτός απο τα χρηματιστήρια θα έχουν κλείσει και οι αγορές. Τα δις που πέχτηκαν την Παρασκευή του άρθρου της γερμανική εφημερίδας ήταν πάρα πολλά. Ας μας ενημερώσει κάποιος τι ώρα κλείνουν τα χρηματιστήρια και τι ώρα μετά το κλείσιμο των χρηματιστηρίων κλείνουν οι αγορές όπου παίζονται τα ομόλογα.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2011 15:42:40

    Να προσέξουν τα ισπανικά αγγούρια. Εχουν καινούργια κωλοβακτηρίδια!

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 15:49:07

    Αυτή η ιστοσελίδα ειδικεύεται στην παραγωγή "πληροφοριών" που μόνο σκοπό έχουν να "κάνουν παιχνίδι".

    • sp_athens avatar
      sp_athens @ Επώνυμος 27/05/2011 15:50:38

      Γι' αυτό και η επιφύλαξη...

  18. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 15:52:24

    Α, ωραία, ο Καρατζαφέρης κάνει δίαιτα...
    ή μαλλον πλησιάζουν το Λαό...
    Ε, καιρός ήταν ντε.
    Πως έλεγε ο Χαρρυ Κλυν κάποτε;
    Το κρασί παλιό
    Το τυρί μουχλιασμένο...
    Πάν' αυτά πια...

  19. Μηνάς avatar
    Μηνάς 27/05/2011 16:03:53

    Έτσι, λιτότητα, με σάντουιτς!

  20. fotini avatar
    fotini 27/05/2011 16:30:44

    ΤΑ ΒΡΟΜΟΚΑΝΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΑΙΣΕΙ [ΑΝΤΩΝΗ ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΝΑΠΑΝΕ ΝΑ ΠΝΙΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ Κ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΑΝΤΩΝΗ ΜΗ ΜΑΣΑΣ..........

  21. ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 27/05/2011 16:43:50

    O Αντώνης, σήμερα, απλά, πρέπει να αποδείξει, πως είναι ο εσαεί διάδοχος των Μεγάλων Ελλήνων.Του Ιωνα Δραγούμη,εκείνου που διέβλεπε πριν από καθε αλλο τιςγεωστρατηγικές εξελίξεις της εποχής του. . Της Πηνελόπης Δέλτα, εκείνης που αυτοκτόνησε , όταν ο Χίτλερ μπήκε στην Αθήνα.Οτι είναι πολιτικό παιδί του ευπατρίδη Εύαγγελου Αβέρωφ. Με αυτές τις παρακαταθήκες, πιστεύω, πως θα αντέξει το ηθικό βάρος της μεγάλης αποστολής του.Οι Πραγματικόί Ελληνες, 'οταν, αντιμετώπιζαν προβλήματα εθνικής κυριαρχίας, έλεγαν "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ",όπως οΛ εωνίδας στις Θερμοπύλες.

  22. Ψηλός avatar
    Ψηλός 27/05/2011 18:22:52

    Ρε σεις πρέπει να κάτσουν να συμφωνήσουν και σε ορισμέναα πράγματα. Δεν γίνεται συνέχεια με κοκκορομαχίες. Θα βουλιάξει η χώρα.

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ Ψηλός 28/05/2011 16:35:15

      Παράδειγμα: Είμαι εγώ και ένας άλλος. Του λέω πως αν δεν μου δώσει τα λεφτά του θα τον σκοτώσω. Πρέπει να συμφωνήσουμε για να μην χυθεί αίμα.

      Αυτό είναι συμφωνία ή εκβιασμός;