17/07/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάλος με το οκτάωρο

Βόμβα που δεν έχει προηγούμενο έσκασε το βράδυ της Τρίτης μέσω του πολυνομοσχεδίου. Η απάλειψη μιας διάταξης που ουσιαστικά ξεκαθάριζε ότι στην Ελλάδα είναι σε ισχύ και δεν καταργείται το 8ωρο και η πενθήμερη εργασία, προκάλεσε σάλο στη Βουλή με ορισμένους βουλευτές να ζητούν εξηγήσεις και τον υπουργό Εργασίας να βγάζει διευκρινιστική δήλωση. Συγκεκριμένα, το άρθρο 103 αναφέρει πως οι κατώτατες αποδοχές στον ιδιωτικό τομέα αφορούν σε εργασία 25 ημερών μηνιαίως και ημερομίσθιο για 8ωρη εργασία. Αυτό απαλείφθηκε από το συγκεκριμένο άρθρο κάτι που ερμηνεύτηκε ότι ανοίγει ο δρόμος ώστε ο οποιοσδήποτε εργοδότης να μπορεί να δίνει στον εργαζόμενό του 586 ευρώ αλλά να δουλεύει περισσότερες από πέντε ημέρες εβδομαδιαίως και περισσότερες από 8 ώρες ημερησίως.

Αργά το βράδυ, σε ανακοίνωσή του ο υπουργός Εργασίας έδωσε εξηγήσεις για την απάλειψη του άρθρου. «Η νομοτεχνική βελτίωση στο νομοσχέδιο που αφορά στον κατώτατο μισθό σε καμία περίπτωση δεν θίγει το 8ωρο και το 40ωρο και γενικότερα τα νόμιμα χρονικά όρια εργασίας όπως ισχύουν σήμερα», διευκρινίζει το υπουργείο Εργασίας. Όπως αναφέρει το υπουργείο, με τη συγκεκριμένη διάταξη του νομοσχεδίου ( άρθρο 103) θεσπίζεται μηχανισμός για τον καθορισμό του νομοθετημένου κατώτατου μισθού και ημερομισθίου για τους υπάλληλους και εργατοτεχνίτες όλης της χώρας. Η έννοια της πλήρους απασχόλησης, σημειώνεται, καθορίζεται από άλλες διατάξεις του εργατικού δικαίου, οι οποίες ουδόλως εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της διάταξης του άρθρου 103 του νομοσχεδίου. Επομένως, καταλήγει το υπουργείο, η νομοτεχνική βελτίωση κρίθηκε απολύτως απαραίτητη ώστε να μην υπάρξει σύγχυση ή αμφισβήτηση ή ακόμα και νομοθετικός πλεονασμός ως προς την έννοια και το περιεχόμενο της πλήρους απασχόλησης.

Όμως, η εικόνα δεν ήταν καθόλου καλή, οι βουλευτές βγήκαν στα κάγκελα και πολλοί έλεγαν ότι έτσι μπορεί ο εργοδότης να αναγκάσει τον εργαζόμενο να δουλέψει Κυριακές (π.χ. στα καταστήματα) και να μην τον πληρώσει.

Επρόκειτο για λάθος; Για γκάφα ή για σκοπιμότητα; Κάποιος πρέπει να απαντήσει προτού βγουν όλοι οι εργαζόμενοι στους δρόμους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maou-Maou avatar
    Maou-Maou 17/07/2013 08:39:54

    Σιγά μην βγούν οι εργαζόμενοι στους δρόμους.Αστειεύεσθαι φαντάζομαι...βρε δουλειά να έχουμε, ούτε πόσα θα παίρνουμε ,ούτε το πόσο θα δουλεύουμε έχει σημασία.

    • ΑπυθιΑ avatar
      ΑπυθιΑ @ Maou-Maou 17/07/2013 09:43:10

      Πολύ σωστά. Η εργασία ...απελευθερώνει ΚΑΙ από τη χαμερπή ανάγκη της υλικής αμοιβής. Σημασία έχει να...απασχολείσαι. Και με 100 € το μήνα, όλα καλά. Για ένα φραπέ μέρα παρά μέρα στο Ντα Κάπο εξ' άλλου, αρκούν...

      • αυγερινος avatar
        αυγερινος @ ΑπυθιΑ 17/07/2013 11:23:23

        Άλλωστε δεν το είχε γράψει και σε άρθρο του , ο τιτάνας οικονομολόγος, πρώην υπουργός κ. Δούκας, οτι θα πρέπει οι άνεργοι να προσφέρουν εθελοντική δωρεάν εργασία για να μη χάνουν τη "φόρμα΄τους?
        Ε τι θέλετε ??Αν έχετε συνέχεια αργίες θα ξοδεύετε περισσότερα λεφτά.

  2. anonymous avatar
    anonymous 17/07/2013 08:43:47

    Εμένα τόσα μου δίνουν και δουλεύω πάνω από οκτάωρο, με έχουν με μπλοκάκι και δε μου πληρώνουν τα ταμεία.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ anonymous 17/07/2013 11:01:29

      Τότε εσύ φταις που κάθεσαι και δέχεσαι να δουλέυεις σαν σκλάβος, αν δεν αντιδράει κανείς τότε μην κλαιγόμαστε από το πληκτρολόγιο...

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ anonymous 17/07/2013 11:37:14

      Δηλαδή εσένα στο κάναν πριν να το βάλουν στη διάταξη; Άμα το μάθουν οι ευαίσθητοι "βουλευτές που βγήκαν στα κάγκελα", θα πάθουν σοκ, μπορεί ακόμη και να ξεχάσουν να πάνε να πάρουν το μισθό τους....

  3. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 17/07/2013 08:47:39

    Η κουτοπονηριά των λύκων (ιδιώτες επιχειρηματιες )που χαίρονται στην αναμπουμπουλα (δημόσιο) .
    Αφού δεν έχει καμία σχέση (8ωρο) τότε γιατί το αφαίρεσαν ?????????
    Ιδιώτης εργαζόμενος , το εύκολο θύμα , που του έχουν ξεσκίσει την σάρκα τα κερδοφόρα αρπαχτικά .

    • Hawk avatar
      Hawk @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 17/07/2013 10:31:46

      Μόνο που σε λίγο οι κουτοπόνηροι λύκοι θα αναγκαστούν να καταναλώνουν μόνοι τους τα προϊόντα τους και τις υπηρεσίες τους μιας και δεν θα υπάρχουν πελάτες - καταναλωτές, και έτσι θα αυξήσουν τα κέρδη τους για τα καλά, εκτός κι αν φέρουν τίποτα αριανούς, που ξέρεις ...

  4. Τ.J.R avatar
    Τ.J.R 17/07/2013 10:28:06

    Βαρέθηκα πραγματικα δεν αντέχουμε άλλο πόσο υπομονή να κανείς όταν δεν βλέπεις φως από πουθενά ο ανίκανος Βρουτσης αντί να προσπαθεί με πλαγίους τρόπους να καταργήσει το 8ωρο καλά θα κανει να βγάλει προγράμματα κατά της ανεργίας δεν μπορεί να έχει φθάσει η ανεργία 28% και ο οαεδ να μην βγάζει προγράμματα για την καταπολέμηση της.Είχα μια ελπίδα οτι αυτή η κυβέρνηση θα μεταφέρει τα βάρη από τους αδύναμους που υποφέρουν στους έχοντες αλλά δυστυχώς διαψευτικα πλήρως οι έχοντες ακόμα φοροδιαφεύγουν και κάνουν πάρτι στην μύκονο πετώντας αστακούς ο ένας στον άλλο.

  5. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/07/2013 17:28:28

    Τι π@π@ριές και κολοκύθια τούμπανα είναι αυτά; Αντί να βοηθήσουν την καταπολέμηση της ανεργίας, θέλουν καταφανώς να δημιουργήσουν στρατιές από σκλάβους άνευ ηλίου μοίρας; Αίσχος κι έλεος ταυτόχρονα. Αντώνη, τράβα κανά αυτί γιατί και η υπομονή έχει όρια!