#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2011 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάλος από τις αποκαλύψεις Σπινέλλη για μίζες σε εφοριακούς



Τη διενέργεια επείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης για τη διερεύνηση καταγγελιών του πρώην γ.γ. Πληροφοριακών Συστημάτων Δ. Σπινέλλη, οι οποίες μαρτυρούν διάβρωση του κρατικού φοροεισπρακτικού μηχανισμού, ζήτησε από τον οικονομικό εισαγγελέα Γρ. Πεπονή, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος.

Στη διάρκεια εκδήλωσης του ΕΛΙΑΜΕΠ, ο κ. Σπινέλλης μίλησε για τον κανόνα του 4-4-2, που όπως είπε, αποτελεί κοινό μυστικό και εξήγησε ότι το 40% αφορά την «έκπτωση» επί του προστίμου που επιβάλλεται στον εκάστοτε φορολογούμενο, το άλλο 40% αντιστοιχεί στη μίζα του εφοριακού και μόλις το 20% αποτελεί το ποσοστό του προστίμου που καταλήγει τελικά στα δημόσια ταμεία.

Στόχος της προκαταρκτικής είναι να διερευνηθεί εάν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία και αυτά να κατατεθούν, παρότι θα έπρεπε να έχουν εμφανιστεί έως τώρα υπηρεσιακά και να έχουν τεθεί υπ’ όψιν της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Οικονομικών, αλλά και της δικαιοσύνης.

Την ίδια ώρα ο βουλευτής της ΝΔ Μ. Κεφαλογιάννης  απέστειλε επιστολή προς την Πρόεδρο της Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής με την οποία ζητεί να κληθούν σε  ακρόαση οι αρμόδιοι για την απώλεια ετησίως εσόδων του Κράτους 13 δισ. Ευρώ η  ποσοστού 5%-6% επί του ΑΕΠ, από τη φοροδιαφυγή.  Ο κ. Κεφαλογιάννης επικαλείται μάλιστα και τον νυν διευθυντή σχεδιασμού και ελέγχων του ΣΔΟΕ Νίκο Λέκκα ο οποίος στην ίδια εκδήλωσε σχολίασε ότι «το ποσοστό αυτό (μίζας) έχει αυξηθεί στο 10%»!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 14/12/2011 16:47:21

    Τα πρόστιμα είναι υπέρογκα και δυσανάλογα των παραβάσεων. Τα κρατάνε δε ψηλά για να εισπράττουν μίζες. Αυτή τη στιγμή ένας που δεν έχει να πληρώσει τα χαράτσια τρώει προσαύξηση 1% το μήνα δηλ. 12% το χρόνο. Ούτε πιστωτική κάρτα να ήταν. Και να βρει κάποια στιγμή αυτός ο άνθρωπος λεφτά και να θέλει να τους τα δώσει για να εξοφλήσει απλά δε μπορεί διότι δε θα εξοφλήσει.

    Εν πάση περπτώσει το σύστημα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των νταβατζήδων και των εκβιαστών. Τώρα δεν υπάρχουν άλλα λεφτά, πάμε σε κατάρρευση και η κατάρρευση θα τους συμπαρασύρει όλους.

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 14/12/2011 16:57:12

    Ως τί οργίστηκε ο Ραγκούσης; Για την εισαγγελική έρευνα σε βάρος του Καπελέρη που θα προστάτευε τους λαθρέμπορους καυσίμων με νομοθετική ρύθμιση άκουσε καθόλου; Τους λαθρέμπορους που έβαλε στο μάτι ο αποκαλυπτικός Σπινέλλης και γι' αυτό ο Βενιζέλος τον παραίτησε; Ο κύριος Ραγκούσης έχει πρόβλημα με την αποκάλυψη και δεν έχει πρόβλημα με τη συγκάλυψη;

  3. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 14/12/2011 18:00:00

    Εξοργίστηκε ο Ραγκούσης? Τι μου λέτε ? Ανατρίχιασα.........
    Ας πει κάποιος στον κ. Υπουργό ότι το κόμμα του γιγάντωσε τη μίζα και τη διαφθορά. Ότι επί κυβερνήσεων πασοκ δημιουργήθηκαν τα μεγαλύτερα και τα μικρότερα σκάνδαλα.Τα ληγούρια άμα πιάσουν καρέκλα γίνονται επικίνδυνα και οι καρεκλάτοι επικίνδυνοι ανήκουν στο κόμμα του και άμα τους βγάλεις από το παιχνίδι της μάσας γυρνάνε και σε δαγκώνουν. Τα ποσοστά που αναφέρει ο κ. Σπινέλης δεν βγαίνουν. Αλλιώς είναι. Σιγά να μην κέρδιζε ο μεσαίος επιχειρηματίας 40%.

  4. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 14/12/2011 18:53:13

    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΛΑΔΩΝΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ; ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΝΟ; ΑΚΟΜΗ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ ΝΙΚΟΣ Π 14/12/2011 22:23:19

      Νήπως έχει ακούσει κανείς για δημοπρασίες διευθυντών εφοριών, που θυμίζουν SOTHBEYS-CHRISTIES etc. ????

  5. manos avatar
    manos 14/12/2011 19:11:06

    Ας απλουστεύσουν τους φορολογικούς νόμους και κώδικες, και ας γίνουν αρωγοί αντί για τιμωροί.
    Οταν εκλείψουν οι παραβάσεις, θα εκλείψουν τα πρόστιμα και κατ'επέκταση οι μίζες.
    Αλλά δεν θέλουν.

  6. Εγώ avatar
    Εγώ 14/12/2011 20:14:48

    Ο Θεός να τον φυλάει τον Σπινέλλη, μη βρεθεί κι αυτός "αυτοκτονημένος" όπως τόσοι και τόσοι που πήγαν κόντρα στη μαφία τού ΠΑΣΟΚ.

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/12/2011 21:33:37

    Εφοριακοί παίρνουν μίζες? Απίστευτο! Μένω κατάπληκτός!

    Σε λίγο θα ακούσουμε πως παίρνουν μίζες και στις Πολεοδομίες! Ελα Παναγία μου!

    Μπά...σκευωρίες είναι!

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/12/2011 22:29:47

      Που να δεις, που σε λίγο θα βγει και κανένας κακοήθης και μπορεί να πει για τους πολιτικούς......(Νομοσχέδια-τροπολογίες κτλ........)...δικαστικούς......και άλλα ζαρζαβατικά της ελληνικής κοινωνίας ?????. Θα ακούσουμε τέτοια και θα .....σκιστούν όλες οι κάλτσες του πολιτικού συστήματος, ελβετικές και μη.......

  8. Agriemenos avatar
    Agriemenos 14/12/2011 21:55:56

    Βαριέμαι αφάνταστα τις διαπιστώσεις! Πράγματα που όλοι τα ξέρουμε τα αναμασάνε συνέχεια και κάνουν, δήθεν, βαρυσήμαντες καταγγελίες. Ας μας εκπλήξουν και μια φορά ευχάριστα, μια φορά να μην κάνουν διαπιστώσεις αλλά να κάνουν πράξεις. Να μη λέμε πχ οι διεφθαρμένοι εφοριακοί (ή πολεοδόμοι κλπ) αλλά να συλλάβουν όλους αυτούς που τα "παίρνουν", στερούν από το κράτος φορολογικά έσοδα και να απολυθούν πάραυτα και να μπούν φυλακή.
    Αλλά για μια στιγμή, τελικά ποιός έφτασε τα πράγματα ως εδώ? ποιός καλλιέργησε αυτή την κουλτούρα? Εξηγούμε, σύμφωνα με το Νόμο ο εφοριακός (και ειδικά ο ελεγκτής) που πηγαίνει για έλεγχο σε μια επιχείρηση έχει τη δυνατότητα και του επιτρέπεται να καθορίσει (χωρίς κάποιους αντικειμενικά δοσμένους κανόνες) το ύψος των προστίμων και να έρθει σε επαφή με το φορολογούμενο (τυπικά για να του ανακοινώσει το ύψος του προστίμου, πρακτικά όλοι ξέρουμε ότι γίνεται αλισβερίσι). Ποιός καθόρισε τους νόμους και έδωσε την ευκαιρία σε επίορκους ανθρώπους να συμπεριφερθούν έτσι. Φυσικά οι καλοί μας βουλευτές που τους ψήφισαν! Ποιός καθόρισε όλους αυτούς τους δαιδαλώδεις νόμους που βρίσκονται διάσπαρτοι σε χιλιάδες νομοσχέδια δίνοντας τη δυνατότητα σε επίορκους δημοσίους υπαλλήλους να εκμεταλλεύονται την ανάγκη των (σε οικονομική στενότητα) φορολογουμένων (γενικά των συναλλασομένων με την ελληνική δημόσια διοίκηση)?

  9. φορομπήχτης avatar
    φορομπήχτης 14/12/2011 22:29:59

    οι εφοριακοί, όπως και όλοι οι άλλοι κλάδοι, παίρνουν μίζες αναλογικά το ίδιο. Σε ποσοστά, το ίδιο διεφθαρμενοι είναι κι αυτοί, και οι δικαστικοί, και οι αστυνομικοί, και οι λιμενικοι, και οι πολεοδόμοι, και οι οποιοιδήποτε άλλοι.
    Απλά κατα καιρούς, ανάλογα με τα πολιτικά παιχνιδια και σκοπούς, βάλλονται περισσότερο ή λιγότερο διάφοροι κλάδοι.
    Ετσι λοιπόν, τον τελευταίο καιρό,
    - για να μην μπορούν να διεκδικήσουν το επίδομα που ως τώρα έπαιρναν,
    - επειδή η οικονομική αστυνομία έχει περισσότερη "δυναμική"
    - επειδή πρέπει άμεσα να μπει ο ιδιωτικός τομέας στην είσπραξη αλλα και τον έλεγχο αλλα΄και την επιβολή των όποιων τιμωριών όσον αφορά τα δημόσια έσοδα,
    οι εφοριακοί, με την παραμικρή ευκαιρία, λοιδωρούνται και εξεφτελίζονται.
    Παλιά καλή τακτική.
    Σε λίγο καιρό που θα γίνει το πεσιμο σε φαρμακοποιούς, ταξιτζήδες, αργότερα (γιατί όχι; αμφιβάλλει κανείς;) δικαστικούς ή αστυνομικούς, τα όποια μεμονωμένα περιστατικά θα μεγιστοποιούνται όσο χρειάζεται κι ακόμα περισσότερο.
    Αμφιβάλλει κανείς;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ φορομπήχτης 15/12/2011 01:46:50

      Τι μου λες; Να τους λυπηθούμε λοιπόν; Τόσο καιρό έπιναν το αίμα των ελεύθερων επαγγελματιών με τον νταβατζηλίκι που πουλούσαν ανερυθρίαστα και μετά φορτώνονταν όλα τα βάρη οι μισθωτοί. Δηλαδή αν υπάρχουν και άλλοι που είναι διεφθαρμένοι, το συνάφι σου δικαιολογείται;
      Παλιά μαθήτρια της μητέρας μου αναγκάστηκε να παραιτηθεί από ΔΟΥ του Πειραιά γιατί η κοπέλα ήταν τίμια και δεν έπαιρνε μίζες και χάλαγε την πιάτσα. Την εξανάγκασαν σε παραίτηση, με πρώτο και καλύτερο τον διευθυντή της ΔΟΥ.
      Να απολυθείτε ΟΛΟΙ, μακάρι και να αναλάβουν εταιρείες ιδιωτικές την είσπραξη χρεών. Μακάρι να γίνει αυτό και θα δούμε για πότε θα βελτιωθούν τα οικονομικά της χώρας.
      Κανείς δεν θα σας λυπηθεί. Κανείς, σας το υπογράφω!

      • φορομπήχτης avatar
        φορομπήχτης @ ΒΙΣ 15/12/2011 22:17:01

        θα σου πω ένα πράγμα:
        πλέον όλες τις ειδοποιήσεις προ κατάσψεσης τις κάνει ιδιώτης (δικαστιός επιμελητής).
        Ξέρεις πόσα χρεώνει και τα δίνεις θες δε θες;
        ΠΕΝΗΝΤΑ (50) ΕΥΡΩ.
        Ξέρεις πόσα έπαιρνε ο επιμελητής (υπάλληλος της εφορίας) για κάθε επίδοση;
        ΠΕΝΗΝΤΑ (50) ΛΕΠΤΑ.

        Βοήθειά σου λοιπόν. Περιμένω όμως να απαιτήσεις να σε φυλάξουν ιδιώτες αστυνομικοί (με όπλα, έτσι; ), (και να σε δείρουν αν μιλάμε για ΜΑΤ), να σε δικάσουν ιδιώτες δικαστές και να σε εγκλείσουν ιδιώτες ανθρωποφύλακες. Και να πολεμήσουν για τη σημαία σου ιδιώτες φαντάροι.
        Αντε γειά τώρα.

  10. Enzo avatar
    Enzo 14/12/2011 23:52:26

    Αυτοι οι Εφοριακοι έχουν τα καλύτερα σπίτια απο την πολυ δουλεια που έχουν ρίξει

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/12/2011 01:03:17

    Επί των θεμάτων και ζητημάτων αυτών θέλουμε και απαιτούμε τη ΝΔ και τον Α.Σ. να πάρουν συγκεκριμένες πρωτοβουλίες με συνέχεια κι αποτελέσματα.
    Πολιτική είναι κύρια πράξη της ηθικής και έννομης λειτουργίας της Κοινωνίας και της Πολιτικής.

    Όχι πια μεγαλοστομίες και νεοπλατωνική φλυαρία.
    Πολιτική επί του συγκεκριμένου. Νηφαλιότητα, αδιαπραγμάτευτο ήθος και ηθική.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Μανιάτης 15/12/2011 01:13:42

      Τι τρελός όρος είναι αυτό το "νεοπλατωνική φλυαρία";

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Τιγράνης 15/12/2011 10:03:07

        Εννοώ την κενή περιεχομένου ρητορική με σκοπό την αποφυγή του συγκεκριμένου.
        Λόγος αυτάρεσκος, ναρκισσιστικός, μεταφυσικός, υποσχετικός, βαρύγδουπος, απατηλά κολακευτικός και ποιητικός, απατηλά πατριωτικός και φιλολαϊκός, θολός αλλά και δόλια σαγηνευτικός.
        Εν ολίγοις, ο ψεύτικος λόγος της ανίκανης, ανεπαρκούς και δόλιας πολιτικής νομενκλατούρας της χώρας μας.

  12. Johny.B avatar
    Johny.B 15/12/2011 07:52:00

    Με τρομάζει το γεγονός ότι κάθε φορά ανακαλύπτουμε την χαμένη Ατλαντίδα. Εδώ ο κόσμος το έχει τούμπανο και μεις κρθφό καμάρι. Εξεπλάγην λέει ο πολύς Ευάγγελος Βενιζέλος από τις αποκαλύψεις του Σπινέλη και διέταξε εισαγγελική παρέμβαση. Δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως.

  13. NIKOS avatar
    NIKOS 15/12/2011 10:30:03

    ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΔΙΣ ΘΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΥΨΗΛΟΜΙΣΘΟΙ.

  14. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 15/12/2011 12:19:32

    Και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά προκύπτουν από το αμίμητο «νεοπλατωνική φλυαρία»; Η φράση τελείως, μα τελείως άστοχη.

  15. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 15/12/2011 21:26:26

    Έστι δίκης οφθαλμός; ακάρι.

  16. φορομπηχτόνι avatar
    φορομπηχτόνι 15/12/2011 22:21:30

    οι εφοριακοί είναι το ίδιο διεφθαρμενοι είναι κι αυτοί, όπως και οι δικαστικοί, και οι αστυνομικοί, και οι λιμενικοι, και οι πολεοδόμοι, και όλοι οι άλλοι.
    Όμως ανάλογα με τα πολιτικά παιχνιδια και σκοπούς, βάλλονται περισσότερο ή λιγότερο διάφοροι κλάδοι.
    Ετσι λοιπόν, τον τελευταίο καιρό, οι εφοριακοί, λοιδωρούνται και εξεφτελίζονται
    - για να μην μπορούν να διεκδικήσουν το επίδομα που ως τώρα έπαιρναν, επειδή η οικονομική αστυνομία έχει περισσότερη “δυναμική” και επειδή πρέπει άμεσα να μπει ο ιδιωτικός τομέας στην είσπραξη αλλα και τον έλεγχο αλλα΄και την επιβολή των όποιων τιμωριών όσον αφορά τα δημόσια έσοδα. Παλιά καλή τακτική.
    Σε λίγο καιρό που θα γίνει το πεσιμο σε φαρμακοποιούς, ταξιτζήδες, αργότερα (γιατί όχι; αμφιβάλλει κανείς;) δικαστικούς ή αστυνομικούς, τα όποια μεμονωμένα περιστατικά θα μεγιστοποιούνται όσο χρειάζεται κι ακόμα περισσότερο.

    Για παράδειγμα, πλέον όλες τις ειδοποιήσεις προ κατάσχεσης τις κάνει ιδιώτης (δικαστικός επιμελητής).
    Ξέρεις πόσα χρεώνει και τα δίνεις θες δε θες;
    ΠΕΝΗΝΤΑ (50) ΕΥΡΩ.
    Ξέρεις πόσα έπαιρνε ο επιμελητής (υπάλληλος της εφορίας) για κάθε επίδοση;
    ΠΕΝΗΝΤΑ (50) ΛΕΠΤΑ.
    Ετσι λοιπόν , ιδιώτες αστυνομικοί, ιδιώτες δικαστές, ιδιώτες φαντάροι κ.λπ. με ό,τι αυτό συνεπάγεται, είναι αυτό που αξίζει σε όσους κόπτονται (προφανώς από κόμπλεξ) εναντίον ενός συγκεκριμένου είδους δημοσίου υπαλλήλου, όποιος και να είναι αυτός.
    Αντε γειά τώρα.