#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2013 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάλος από την απολογία Κάντα: "Ο Μητσοτάκης επιχειρηματολογούσε υπέρ των F16..."!!!



(Ανανεωμένο) Πολιτικό σάλο προκαλούν τα στοιχεία από την απολογία του πρώην διευθυντή εξοπλισμών επί ΠΑΣΟΚ Αντώνη Κάντα για τον τρόπο που γίνονταν επί δεκαετίες οι προμήθειες οπλικών συστημάτων και έπεφταν οι μίζες σε πολιτικά και στρατιωτικά πρόσωπα. Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά τα έπαιρναν παντού, στα γραφεία τους, σε περιβόλους εκκλησίας .... στην Αγία Σκέπη Παπάγου αλλά και σε λογαριασμούς του εξωτερικού.

Το πιο συνταρακτικό στοιχείο κατά την γνώμη μου είναι το σημείο της απολογίας του, όπου ο Καντάς εμφανίζει έναν πρώην πρωθυπουργό, υπουργούς και έναν αρχηγό κόμματος να εμφανίζονται στην Βουλή περίπου σαν πλασιέ να υποστηρίζουν στη Βουλή συγκεκριμένα οπλικά συστήματα!!! Λέει συγκεκριμένα στο τέλος της κατάθεσής του:

«Θέλω να συμπληρώσω ότι είναι ενδεικτικό της διακομματικής διαπλοκής το γεγονός ότι κατά την προμήθεια αεροπλάνων στην Επιτροπή Άμυνας της Βουλής που ήμουν παρών, ο Μητσοτάκης επιχειρηματολογούσε με πολύ λεπτομερή στοιχεία υπέρ της προμήθειας των F-16, ενώ ο Έβερτ υπέρ των F-15. Αυτό με εξέπληξε διότι ήταν στο ίδιο κόμμα. Μαζί με τον Έβερτ ήταν και ο Τσοχατζόπουλος. Όταν επελέγησαν τα F-16 στους διαδρόμους του ΥΕΘΑ κυκλοφορούσε με μια δόση χιούμορ η φράση ότι ο Μητσοτάκης κέρδισε τον υπουργό.Αυτό αναφέρεται για να καταδειχτεί το σύνθετο, το πολύπλοκο και το διακομματικό παιχνίδι στο ζήτημα των εξοπλιστικών προγραμμάτων αφού ηγετικά στελέχη του ιδίου κόμματος πρότειναν διαφορετικά προϊόντα και αντιδικούσαν μεταξύ τους συμμαχώντας με στελέχη από άλλα κόμματα...»



 

Στην κατάθεση του Κάντα περίοπτη θέση καταλαμβάνει ο μεγαλύτερος έμπορος όπλων στην Ελλάδα από το 1978 μέχρι σήμερα, ο Θωμάς Λιακουνάκος της ΑΧΧΟΝ με πολύ καλές σχέσεις και  με το ΠΑΣΟΚ, αλλά κει με τηΝΔ αφού για να καταλάβετε  ο πολύ καλός του φίλος Μ. Έβερτ τον είχε βάλει, μαζί με τον Ι. Βαρβιτσιώτη και τον Γ. Κύρτσο στο ΔΣ του "Ελεύθερου Τύπου" !!!. Αλλά θα τα πούμε αυτά άλλη φορά.

Ο Κάντας υποστηρίζει ότι κ. Λιακουνάκος,  του  έδωσε ένα σακ βουαγιάζ με 600.000 ευρώ για να μην δημιουργεί προβλήματα στην αγορά των γερμανικών αρμάτων Leopard από την εταιρεία Krauss-Maffei Wegmann που εκπροσωπούσε ο Λιακουνάκος. Διηγείται μάλιστα το εξής τραγελαφικό περτιστατικό: «...μαζί του κρατούσε και ένα σακ - βουαγιάζ το οποίο φεύγοντας άφησε στον καναπέ του γραφείου μου. Μόλις το αντιλήφθηκα βγήκα έξω από την πόρτα και του είπα» ξέχασες την τσάντα». Εκείνος γύρισε και μου είπε: "είναι για σένα, δεν την ξέχασα". Την άνοιξα και μέσα ήταν 600.000 ευρώ".

Στην απολογία του ο Κάντας αναφέρεται και στα εξής πρόσωπα ή εταιρείες:



Πάνος Ευσταθίου, εκπρόσωπος της κατασκευάστριας γερμανικής εταιρείας, STN ATLAS, που τον δωροδόκησε για την προμήθεια των υποβρυχίων 214 και τα ASRAD με 1,5 εκατομμύριο.

Φάνης Λυγινός, Ελβετός τραπεζίτης, που του άνοιξε λογαριασμούς στους οποίους εμβάζονταν οι μίζες.

Σπύρος Μεταξάς, ο δικηγόρος που του συνέστησε τις offshore.

Kωνσταντίνος Δαφέρμος, εκπρόσωπος της κατασκευάστριας των kornet εταιρείας KBP.

Παύλος Νικολαίδης, «πρόεδρος», όπως λέει, «ή αντιπρόεδρος σε κρατική πολεμική βιομηχανία, μάλλον την ΕΒΟ, στενός φίλος και κουμπάρος του Τσοχατζόπουλου, ο οποίος στα τέλη του 2002 μου ζήτησε να του καταβάλω κάποια από τα χρήματα που πήρα από το Δαφέρμο».

Λάμπρος Μπαρτζώκας, υπάλληλος της κρατικής ρωσικής εταιρείας ROSOVOORUZEHNIA που τον δωροδόκησε για το αντιαεροπορικό σύστημα OSA AMK .

Δημήτρης Παπαχρήστος, εκπρόσωπος της γερμανικής WEGMANN,απ΄ τον οποίο επίσης δωροδοκήθηκε.

Χρήστος Τούμπας, απόστρατος της πολεμικής αεροπορίας, εκπρόσωπος της EMBRAER, από τον οποίο επίσης έλαβε "δωράκι".

Κωνσταντίνος Μπαλέρμπας ή Μπαλέμπας σύμβουλος της Ericsson που του κατέβαλλε χρήματα για τα ραντάρ ARTHUR.

Ο Κομνόπουλος (της ΚΕΣΤΡΕΛ;) που τον δωροδόκησε για τα EXOCET του πολεμικού ναυτικού.

Οι μίζες που εισέπραξε:

1. Υποβρύχια - Συνολικά  500-600.000 ευρώ.

2. Σύστημα κατεύθυνσης και ελέγχου  του αντιαεροπορικού βλήματος Stinger  Asrad: Περίπου 1.500.000 ευρώ.

3. Αντιαρματικοί πύραυλοι ΚΟRNET: Περίπου 3 .000.000 δολάρια , εκ των οποίων τα 700.000 ευρώ σε μετρητά.

4. Αντιαεροπορικό σύστημα μικρού βεληνεκούς OSA AMK: 1.700.000 δολάρια.

5. Αυτοκινούμενα πυροβόλα  της γερμανικής εταιρείας WEGMANN: Συνολικά  750.000 ευρώ εκ των οποίων  100.000 ευρώ σε μετρητά.

6. Αερομεταφερόμενο σύστημα  επιτήρησης  ελέγχου (ΑΣΕΠΕ) : Συνολικά 250.000 ευρώ.

7. Ραντάρ αντιπυροβολικού ARTHUR : 240.000 ευρώ.

8. ΜΙRAGE 200-5: 800.000 ευρώ.

9. Πύραυλοι επιφάνειας - επιφανείας σε πυραυλακάτους  πολεμικού ναυτικού -EXOCET: Περίπου 400.000 ευρώ.

10. LEOPARD 2 : 600.000 σε ένα σακ βουαγιάζ μέσα στο γραφείο του.

11. Επί κυβερνήσεως Ζολώτα  το 1989 -αναβάθμιση αρμάτων Μ48, αμερικανικής προέλευσης με γερμανική τεχνολογία: 1.000.000 ευρώ.

12. Από διάφορα προγράμματα που δεν θυμάται -όπως δήλωσε-, "είτε του Θωμά Λιακουνάκου, είτε  άλλων εκπροσώπων: 1.000.000 ευρώ".

Διαβάστε όλη την απολογία του Α. Κάντα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kritwn avatar
    kritwn 27/12/2013 19:27:54

    Πρέπει να γίνει έλεγχος πόθεν έσχες όλων όσοι ήταν σε νευραλγικές θέσεις στο δημόσιο για την τελευταία τριανταετία. Και μετά για όσους βρεθούν ενοχοποιητικά στοιχεία δήμευση περιουσίας. Δεν χρειάζεται φυλάκιση γιατί θα πρέπει να γεμίσουμε την Ελλάδα φυλακές.

    Να κάτι που θα μπορούσε να κάνει ο Σαμαράς και να πάρει 40% στις επόμενες εκλογές. Να βουλώσουν και τα στόματα όλων των αντιπολιτευόμενων που μας βάζουν όλους στο ίδιο σακί.

    • T. S. avatar
      T. S. @ kritwn 27/12/2013 20:07:05

      Σωστός. Όχι φυλακή να τους ταΐζουμε κι από πάνω. Δημευση περιουσίας και ουστ απο εδω. Αυτοδυναμία θα πάρουμε στις εκλογές.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ T. S. 28/12/2013 00:50:20

        Φυλακή, να βάλουμε χωράφια σε κλουβί να βγάζουν το φαϊ τους. Σιγά σιγά αλλά σταθερά και με στοιχεία να μπούνε όλου μέσα

      • FFF avatar
        FFF @ T. S. 28/12/2013 04:02:12

        Συμφωνώ απολύτως και να ξεκινήσετε απο τον πιο βρώμικο απο όλους τον Τούρκογλου.

    • panas avatar
      panas @ kritwn 28/12/2013 00:09:11

      Θα γίνει... ΧΑΧΑΧΑ

    • νικος π. avatar
      νικος π. @ kritwn 28/12/2013 10:13:06

      ο ελεγχος για τα τριαντα χρονια ειναι ανουσιος αφου τα κακουργηματα αναλογα παραγραφονται μετα 15-20 χρονια οποτε οποιος τα,φαγε απο το ΄94 και πριν καθαρισε αν δεν συνεχισε τη μασα.

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/12/2013 20:23:56

    ΜΠΟΧΑ........ειναι η ανταποδοτικοτητα των φορων στο Ελλαδισταν. Πληρωστε κοροιδα.

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Σαρακατσανος 28/12/2013 00:51:09

      Κλασικός Έλληνας, γιατί να πληρώσω αφού θα τα φάνε, ας κλεύω και γω

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/12/2013 20:28:21

    Συγγνώμη, μία σύμβαση χωρίς μίζες έγινε ποτέ..;
    Εμ γιαυτό είναι κανένας δόλιος δημόσιος υπάλληλος που δεν τα πήρε και δεν τον πιστεύει κανείς, για να μην πούμε πως αυτός ειναι πιθανότερο να έχει καταλήξει σε εισαγγελέα αν πήγε να χαλάσει καμιά δουλειά. Ευτυχώς κάπως αλλάζει αυτό τουλάχιστον, αλλά αυτές οι αποδείξεις πλέον της σάπιας μεταπολίτευσης πρέπει να οδηγήσουν σε τιμωρία και σε μια νέα εφεξής νοοτροπία. Γρήγορα, μόνο σαπίλα δεν μπορούμε άλλο να αναπνέουμε, αυτή η μπόχα από το σπασμένο απόστημα κοντεύει να μας πνίξει, δεν αντέχεται πια.

  4. τάσος avatar
    τάσος 27/12/2013 21:07:24

    οι γερμανοί πρέπει να μας έχουν για μεγάλους ουζμπέκους.

  5. tassos avatar
    tassos 27/12/2013 22:04:20

    Ε, καλά τώρα μας πείσανε.... Πώς να μην είμαστε καχύποπτοι και πώς να πιστέψουμε όλα αυτά όταν "αθωώνουν " τους Αγροτοσυνδικαλιστές με τα εκατομύρια που έφαγαν, στα μουλωχτά; Ποιος ξέρει τι παιγνίδι παίζεται πάλι.....

  6. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 27/12/2013 23:27:52

    Στην περιπτωση Καντα ειναι περα απο φανερο, πως τις μιζες τις δημιουργουσε η ιδια η θεση του, η καρεκλα. Μου ταδιναν λεει, απλα γιατι ειμουν εκει, και να μην προβαλω εμποδια.
    Τουλαχιστον να αρχισουμε απο αυτο που δεν κοστιζει τιποτα ρε παιδια. Απο την αμεση καταργηση ολων αυτων των θεσεων, και να πεταξουμε ολες αυτες τις καρεκλες.

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/12/2013 23:51:43

    Ο Κάντας και οι Κατάμαυροι, Μαύρο Ψαλμό ψάλλει ο κανταδόρος.
    Κάντο Νέρο και Σακραμέντο (μυστήριο)

    Canto Nero
    Sacramento el sacramento
    Canto Nero

    Ρίξτα Γκόραν, Σερβο-κροατο-βόσνιε Σαραιλή, εκδικητή της ωραίας Γυφτιάς. Είσαι απο τους λίγους που ξέρεις τι εστί μαύρο Βαλκανικό μυστήριο και σακραμέντο...
    Γκόραν Μπρεγκοβιτς - Η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου (νυν και αεί) - Απο την "Βασίλισσα Μαργκό"
    h**p://batlyrics.com/la_nuit_de_la_saint_barthelemy-lyrics-goran_bregovi%C4%87.html
    Καλά εσύ κ. Καλασνίκωφ, πρόλαβες και μας άφησες προχθές

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/12/2013 00:10:49

    Και η βερσιόν στα Εβραικά, με την υπέροχη Ofra Haza
    Goran Bregovic: Elo Hi = Ελοχάι = My God ("La Reine Margot")
    h**p://www.youtube.com/watch?v=advL2nf_3D0
    Νομίζω ότι η όμορφη αυτή μουσική είναι το μόνο που με σώζει απο το έμφραγμα, που με απειλεί όταν διαβαζω αυτά τα φοβερά νούμερα.
    Φοβερός και ο Γκόραν, η απίστευτη πραγματικότητα γίνεται πραγματική τέχνη:
    Get the, get the, get the money...
    Elohai, ten rak ko'ach l'chulam = Θεέ μου σε παρακαλώ, δώσε μας δύναμη
    Τι ακούμε...

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/12/2013 00:12:58

    "Πεντάγωνο επτά αστέρων".
    Αναρχομπάχαλο πολυτελείας.

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/12/2013 00:19:39

    Λοιπόν, προσθέτω στο βιογραφικό μου επειγόντως:
    Απόστρατος στρατιώτης πεζικού, ειδικότητα Γραφέας - Σχεδιαστής Διαγραμμάτων Ασκήσεων - Μάχης.
    Ελπίζω να με προσλάβει ως αντιπρόσωπο καμμιά ρωσική, γερμανική, γαλλική ή και κορεάτικη εξαγωγική εταιρία οπλικών συστημάτων.

  11. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 28/12/2013 00:33:52

    Και μετά μας λένε πως πρέπει να διατηρήσουμε την ελπίδα μας! Ποιά ελπίδα, που κάθε μέρα η ζωή μας γίνεται και δυσκολότερη; Είναι δυνατόν να γίνει αυτό χωρίς κάθαρση; Μα και οι πέτρες ξέρουν πως η ατιμωρησία γεννά τη διαφθορά! Υπάρχει καμιά πρόθεση να τιμωρηθούν όσοι έφαγαν τον άμπακο και έκλεψαν τη ζωή των παιδιών μας; Πώς; Με την υπόθεση της SIEMENS=ΜΙΖΕΝΣ στο αρχείο και το ριφιφί του Χρηματιστηρίου ως μη γενόμενο; Κάνεις κάθαρση με το ΠΑΣΟΚ να σου κρατάει τον αναπνευστήρα; Ασφαλώς Όχι!

  12. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 28/12/2013 00:51:58

    Επειδή εδώ μέσα κυκλοφορούν πολλοί δικηγόροι να τους ενημερώσω σχετικά με κάποιο διεθνή νόμο, τον οποίο έχει υπογράψει και η Ελλάδα...σχετικό με τη διεθνή διαφθορά....Είναι μεταφρασμένος και στα Ελληνικά (γιατί άραγε;)...έρχονται (;) επιτέλους πορτοκαλί στολές για πολιτικούς, επιχειρηματίες και στρατιωτικούς ....αρκετά τραβήξαμε τα τελευταία 80 χρόνια οι ΕΛΛΗΝΕΣ...με την κρίση ΟΛΟΙ θα γνωριστούμε καλύτερα...

    ΥΓ. αναρωτιέστε γιατί η διαφθορά είναι το θέμα της αναμπουμπουλούλας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε Ελλάδα και Τουρκία; ΠΡοειδοποίηση: το ψάρεμα περί πραξικοπήματος ΔΕΝ πιάνει πιά....γκέ-γκε;

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/12/2013 01:58:01

    Τα F 15 , ειδικα τοτε, τα ειχαν παρει απ τους Αμερικανους, μονο χωρες όπως το Ισραηλ, η Σ. Αραβια (αν θυμαμαι καλα, ας με διορθωσει καποιος) και η Ιαπωνια. Δλδ πολύ στενοι συμμαχοι των ΗΠΑ, και σε πολύ ...ιδιαιτερες περιοχες.

    Σαφως ανωτερο αεροσκάφος το F 15 από όλα της κατηγοριας του, αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να το παρουμε εμεις τοτε. Εκτος απ όλα τα άλλα, θα διαταρασσόταν ο συσχετισμος δυναμεων με τη Τουρκια. Και ειδικα τοτε η ΗΠΑ δεν θα ηθελαν κατι τετοιο.

    Το F 16 ηταν το στανταρ εξαγωγιμο αεροπορικο προιον των ΗΠΑ. Το θεμα ηταν με ποιους ορους θα το αποκτουσαμε, και αν στη πορεια θα αναβαθμιζοταν πχ με επομενης γενιας οπλικα συστ , ρανταρ, αντιμετρα κτλ

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Μικρασιάτης 28/12/2013 15:00:41

      Οχι δεν είναι έτσι. Το F-15 ηταν ένα πανάκριβο και ξεπερασμένο μαχητικό (ακόμα και το νεώτερο μοντέλο Strike Eagle), που θα το πληρώναμε σε τιμές...Eurofighter! Επιπλέον ,η υποδομή υποστήριξης που έπρεπε να δημιουργηθεί απο το μηδέν θα ήταν το ίδιο ακριβή.

      Είναι χαρακτηριστικό πως αμέσως μετά την επιλογή τότε της Ελλάδος να πάρει το F-16 Block 52 Plus, και το Ισραήλ, παρόλο που ήδη είχε παραγγείλει 25 F-15 Strike Eagle, ακύρωσε περαιτέρω αγορές , και επέλεξε το ίδιο μοντέλο F-16I.

      • factorx avatar
        factorx @ ΣΤΕΛΙΟΣ 28/12/2013 15:10:31

        Επειδή ου γαρ έρχεται μόνον και βαριέμαι να ψάξω - αντίπαλο δεν ηταν τότε και το Εurofighter;

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ factorx 28/12/2013 18:32:44

          Οχι σε αυτή τη φάση. Τα Εurofighter ,Rafale κλπ αφορούσαν την επιλογή του νέου μαχητικού 4ης γενιάς.(ΝΜΑ). Η συζήτηση για F-16 ή F-15 ήταν για συμπλήρωση του υπάρχοντος στόλου 3ης γενιάς.

  14. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 28/12/2013 08:50:12

    Τι ήθελε να αποδείξει γέρος άνθρωπος και έμπαινε μέσα σε F-16? Ότι είναι σέξυ κι όποιος αντέξει; Τρομάρα του.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γιώργος Αχαιός 28/12/2013 15:03:34

      Χαρά στο κουράγιο του όμως ,στην ηλικία του ,το σωστό να λέγεται.

      Αλλα βέβαια ,αμα ξέρεις πως και να συντριβεί το αεροπλάνο εσύ δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ ΣΤΕΛΙΟΣ 28/12/2013 15:41:22

        Αν είναι να μην πέφτουν τα αεροπλάνα επειδή είναι μέσα ο μητσοτάκης, να φτιάξουν μητσοτακο-φυλαχτά οι πιλότοι. Αντί να τρέχουν σε αγίους κι εκκλησίες...

  15. giorgos avatar
    giorgos 28/12/2013 09:03:04

    Κατά μάνα κατά κύρη κατά γιο και θυγατέρα..........

  16. danas avatar
    danas 28/12/2013 09:11:46

    βρε παιδιά για την ουσία τίποτα?
    το οτι αποδεικνύεται οτι η δεξιά και το πασοκ τα παίρνανε τα μιζάκια δεν θα πειράξει κανέναν εδώ μέσα? ααα ξέχασα συγγνώμη αυτή ήταν η νδ και το πασόκ που αποτάσσονται πρωθυπουργός και αντιπρόεδρος . Τώρα τους εκπροσωπεί ο τσίπρας χαχαχαχαχαχα για πόσο βλάκες μας περνάνε!

  17. guest avatar
    guest 28/12/2013 11:10:28

    Να διερευνηθεί αν το μαχητικό στο οποίο μπήκε ο επίτιμος υπάρχει ακόμη ή αν μετά έπεσε

  18. Nik avatar
    Nik 28/12/2013 16:00:19

    Τα ποσοστά κέρδους στα όπλα πρέπει να είναι αστρονομικά για να μοιράζουν τόσα φράγκα σε δωράκια. Τελικά μήπως πουλάνε "μακέτο" μόνο για παρελάσεις και ουσία μηδέν;

  19. factorx avatar
    factorx 28/12/2013 18:39:34

    OK

  20. kosmasindikopleustis avatar
    kosmasindikopleustis 28/12/2013 19:13:38

    Η απόλυτη διαπλοκή στα εξοπλιστικά δεν αφορά μόνον τουλάχιστον τα τότε δύο μεγαλύτερα κόμματα (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ), πολιτικούς (εννοείται υπουργούς Αμύνης, και πάρα πολλούς ακόμα), αντιπροσώπους ξένων βιομηχανιών, ντόπιες εταιρείες, στελέχη του υπουργείου Αμύνης, κ.ο.κ., αλλά και συγκεκριμένα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Ισως τα περισσότερα. Αυτά έπαιρναν κείμενα (π.χ. δήθεν συνεντεύξεις) που ήταν πληρωμένες καταχωρήσεις, ουσιαστικά, διαφήμιση, και πολλά άλλα τυχερά, για να αβαντάρουν το ένα ή το άλλο οπλικό σύστημα. Για να κτυπήσουν τον έναν η τον άλλον πολιτικό, ανάλογα ποιο σύστημα υποστήριζε. Τα ΜΜΕ (μεγάλες εφημερίδες κυρίως), αλλά και κάποιοι δημοσιογράφοι, λειτούργησαν με το αζημίωτο, και είναι εξίσου συνυπεύθυνα με όλο το παραπάνω σύστημα διαπλοκής. Εξάλλου, και αυτά τα ίδια, τα αφεντικά της οικονομικο-πολιτικής διαπλοκής δεν τα ελέγχουν;

  21. Ανεξάρτητη Μεραρχία avatar
    Ανεξάρτητη Μεραρχία 29/12/2013 00:03:16

    Ένας ΓΓ του ΠΑΣΟΚ δεν γνωρίζει για μιζάρισμα των πολιτικών προϊσταμένων του, του ΠΑΣΟΚ, αλλά γνωρίζει τις απόψεις πολιτικών τις ΝΔ. Οι πολιτικοί του προϊστάμενοι τι άποψη είχαν για το ίδιο θέμα δεν μας είπε.

    Ακόμη και τώρα στόχος τους είναι η διάλυση της ΝΔ και στην ΝΔ τρία πουλάκια κάθονται.

    Άξιοι της μοίρας σας.

  22. tk avatar
    tk 30/12/2013 00:11:29

    Ο κλέψας του κλέψαντος δηλαδή....μετά ποιητικοί λόγοι με στόμφο περί δημοκρατίας, δικαιοσύνης..ανεξάρτητης κλπ.

    Τι λόγια να υπάρχουν για να περιγράψουν αυτούς τους δυστυχισμένους κλεφτες, διότι δυστυχία και κατάντια είναι η περίπτωση τους το λιγότερο, τι λόγια να υπάρχουν να περιγράψουν αυτόν τον κόσμο που έδωσε και δίνει ακόμα το δικαίωμα σε αυτά τα νούμερα να κάνουν ότι κάνουν.....

  23. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 30/12/2013 23:34:52

    Η Νεα Δημοκρατια απο το 2004 ειχε τα στοιχεια αυτα. Τα εδωσε νεοδημοκρατης οικονομολογος στρατιωτικος που υπηρετουσε στο πενταγωνο και διευθυντης μετα την αποστρατια του γραφειου υπουργου της Νεας Δημοκρατιας(απ' τους πιο αξιολογους και εντιμους υπουργους). Το κομμα σας προτιμησε να κλεισει τα αυτια. Ισως η τυχη της χωρας να ηταν διαφορετικη αν με τα στοιχεια του κυριου Τ....... ειχαν παει φυλακη οι Ακηδες απ' το 2004. Ελεος πια με τα κροκοδειλια δακρυα!

  24. falcon avatar
    falcon 31/12/2013 11:08:17

    Ο Κάντας το μόνο που ήξερε καλά αποδεδειγμένα, ήταν πως να παίρνει μίζα. Σύμφωνα με το πόρισμα της επιτροπής του ΓΕΑ για την νέα προμήθεια αεροσκαφών, το F-16 υπερτερούσε στα βασικά και επιθυμητά κριτήρια όλων των άλλων αεροσκαφών και το πόρισμα υπάρχει για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει Η αναφορά περί πολιτικών προσώπων Μητσοτάκη ή Έβερτ είναι για να θολώσει τα νερά στα πλαίσια της πράσινης προπαγάνδας. Ένας μέτριος αξιωματικός που αναδείχθηκε όπως πολλοί άλλοι μέσα από τους πράσινους διαδρόμους, για να ανεβοκατεβάζει ακόμα και του Γ Κλαδάρχες στο ΓΕΑ επί εποχής του όταν έφερναν αντίρρηση. Να μας πει ο Κάντας πόσα έχωσε στο ΠΑΣΟΚ. Η Ένωση αποστράτων αξιωματικών Αεροπορίας οφείλει να διαγράψει άμεσα τον Κάντα από μέλος της, διότι προέβη σε ενέργειες που μειώνουν το κύρος των εν ενεργεία, εν αποστρατεία αλλά και των πεσόντων ηρώων αεροπόρων. Οι ήρωες πεσόντες αεροπόροι δεν έδωσαν τη ζωή τους για την πατρίδα για να παίρνει μίζες ο Κάντας. Αίσχος