12/11/2009 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάλος από γκάφα Μητσοτάκη - διαψεύδει ο Πάγκαλος



Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν οτι ο Θεόδωρος Πάγκαλος σε συνάντηση που είχε με κοινοβουλευτικούς συντάκτες, αναφέρθηκε σε συζήτηση που είχε με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη, σχετικά με τη διαδοχή στη Ν.Δ. Στη συζήτηση που είχαν οι δύο τους, όπως είπε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης,  ο κ. Πάγκαλος διατύπωσε την άποψη πως θα κερδίσει ο Αντώνης Σαμαράς. Ο Κ. Μητσοτάκης του απάντησε πως προέχει η ενότητα του κόμματος, η οποία κινδυνεύει στη περίπτωση που βγει ο Αντώνης Σαμαράς.

Λίγο αργότερα όμως η στιχομυθία διαψεύστηκε και απο τις δυο πλευρές.

Σε καθε περίπτωση, αληθινή η ψεύτικη η στιχομυθία, στα ίδια βήματα του Κ. Μητσοτάκη όπως γράψαμε και πριν(http://www.antinews.gr/?p=22923) κινείται και ο κ. Καρατζαφέρης  ο οποίος αναμασά το τροπάριο της διάσπασης, σε περίπτωση νίκης του Αντ Σαμαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fatfat avatar
    fatfat 12/11/2009 20:22:49

    και γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να πιστέψουμε τον κύριο Πάγκαλο?
    Η τακτική του "διαίρει και βασίλευε" δεν συμφέρει αυτή την στιγμή του κόμμα του? Μια επαπειλούμενη διάσπαση δεν συμφέρει το κόμμα του?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fatfat 12/11/2009 20:55:59

      Οι φίλοι σου είναι ο ορισμός της διάσπασης, με το συμπάθειο, και σε 10 εβδομάδες θα τα έχεις ξεχάσει όλα.

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/11/2009 20:29:21

    Συνάντηση του συνδέσμου "Οι Καλοί Σαμαρείτες". Μια διαβούλευση από σφήκες.

  3. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 12/11/2009 20:29:59

    Το επιβεβαιώνω και εγώ. Μίλησα με φίλο κοινοβ. συντάκτη.

    αυτά ακριβώς είπε.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2009 20:47:27

    ο ένας από τους δύο λέει πάντα ψέματα. ο άλλος λέει που και που ψέματα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/11/2009 21:42:32

      Αν ΣΟΥ πει ψεμα ενας ψευτης ή εάν

      ο ιδιος ψευτης ΣΟΥ πει αληθεια..

      Εαν ΕΣΥ είσαι ειτε Ψευτης ειτε Φιλαληθης τι συμπερασμα να βγαλουμε εμεις για τα νεα που μας μεταφερεις ???


      ΠΠ

  5. fatfat avatar
    fatfat 12/11/2009 21:01:30

    @ archaeopteryx.....τελικά η συζήτηση διαψεύστηκε και από τους δύο....ποιος είχε τελικά όφελος να κυκλοφορήσει αυτή η στιχομυθία, που προκάλεσε και καλά "σάλο" όπως γράφει ο τίτλος του άρθρου?
    Και γιατί να διαψεύσει αυτή την συζήτηση ο κύριος Πάγκαλος?
    Τι έχει να κερδίσει? Αντιθέτως θα συνέφερε το κόμμα του (το ΠΑΣΟΚ) να ρίξει λάδι στην φωτιά, για να τσακώνονται μεταξύ τους οι νεοδημοκράτες, αν έγινε ή όχι αυτή η συζήτηση.....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fatfat 12/11/2009 21:05:03

      ποιός από τους δύο πιστεύεις εσύ ότι λέει πάντα ψέματα΄;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 12/11/2009 21:08:14

        σπαζοκεφαλιά του φυλακισμένου ...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ αλλενάκι 12/11/2009 21:13:33

          φυλακισμένος είναι ένας λαός που για 50 χρόνια είναι όμηρος μιας οικογένεις που έχει βρει επάγγελμα να ζει σε βάρος του. Παίζει πότε έτσι πότε αλλιώς. Οι μικρότεροι ξεχνούν την περιπέτεια 65-71. Εδώ ξεχνάμε το 89-99. Τώρα πάνε να το κάνουν κληρονομικό. Δεν είναι οι μόνοι που έχουν κάνει λάθη ή ξεπουλήματα. Απλά αυτοί κάνουν μόνον αυτό. «Δεν με πήρε τηλέφωνο» είπε για τον Σαμαρά. Το ίδιο ακριβώς είπε όταν παραπονέθηκε ότι δεν τον πήραν τηλέφωνο για ιδιωτική δουλειά που δεν του έπεφτε καν λόγος. Τα «τηλέφωνα» είναι το μεροκάματο. Φτάνει πιά.

    • Factorx avatar
      Factorx @ fatfat 12/11/2009 22:47:59

      Ξέρεις τι λένε στην Βουλή; οτι την κυκλοφόρησαν απο την Αγία Οικογένεια, για να πούνε μετά οτι ήταν προβοκάτσια

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Factorx 12/11/2009 23:04:40

        Δηλαδή εσύ τώρα θέλεις να βάλεις τον Φατφατ στο νόημα για τα γρανάζια και τα επιφαινόμενα της ρημάδας της ζωής; άστον εκεί στον ηθικό του κόσμο να κάνει τη διαφορά! μωρέ το εννοώ και το παραεννοώ!

  6. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 12/11/2009 21:07:50

    Δε νομίζω να ήταν γκάφα. Έθεσε στην αρένα της συζήτησης τον μητσοτακέικο εκβιασμό: θα μας διώξει ο Σαμαράς, τουτέστιν, θα την κάνουμε αν βγει ο Σαμαράς. Θα μπει στο μυαλό των ψηφοφόρων, that's the point.

  7. markella avatar
    markella 12/11/2009 21:20:35

    Ο Καρατζαφερεις με pampers...στην πιθανοτητα να βγει ο Σαμαρας και διπλαρωνει τη Ντορα.
    Το Πασοκ απ την αλλη θελει κι αυτο την Ντορα...
    Σε ολους μας λεει κατι η τυχαια μα επιβεβλημενη, συμπλευση ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ..
    Κριμα γιατι Αν ακουγε η Ντορα τον Αβραμοπουλο και συνενουσε στο να ψηφισουν οι φιλοι του κομματος...μπορει να εβγαινε το κοριτσι απο τους φιλους, των αλλων κομματων!
    Ειδες πως ειναι να χανεις το τυχερο σου? Επιπολαιο κοριτσι...

    • Swell avatar
      Swell @ markella 12/11/2009 21:28:12

      Mεγαλοκοπέλα.

    • Ευτέρπη Πολυξένους avatar
      Ευτέρπη Πολυξένους @ markella 12/11/2009 21:36:18

      δεν ρωτάς να μάθεις για την Μητσοτακική ψήφο στην επανεκλογή Σημίτη; για ρώτα. Που δούλευε το παιδί;

      • Ευτέρπη Πολυξένους avatar
        Ευτέρπη Πολυξένους @ Ευτέρπη Πολυξένους 12/11/2009 21:44:34

        Ποιός "έλλην" πολιτικός παρείχε κάλυψη για αείμνηστο δικηγορικό γραφείο και του είχαν φτιάξει δουλειά για το παιντί, για να έχει βιογραφικό. Και το πιστέυουν τρομάρα τους και λένε και δεν ντρέπονται "δούλεψα εκεί" "ήμουν και μανατζερ" Τα άχρηστα μαμόθρεφτα.

  8. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/11/2009 21:37:42

    Aκουσε κανεις κατι για τη σταση που κρατα ο Byron;
    Αυτη η ψυχη που ειναι;

  9. markella avatar
    markella 12/11/2009 21:40:18

    εθνικη Τραπεζα?

  10. Ευτέρπη Πολυξένους avatar
    Ευτέρπη Πολυξένους 12/11/2009 21:47:45

    αααχ markella μου αν και σενα ο μπαμπάς ήταν επίτιμος θα είχες πάντα φίλους και δουλειά και κομπιούτερ και αδερφή υποψήφια για Πρόεδρο

    • markella avatar
      markella @ Ευτέρπη Πολυξένους 12/11/2009 22:17:59

      Κοριτσι μου αυτα ειναι τα highlikia!!
      τι ξερουμε εμεις οι καυμενοι!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2009 21:49:39

    γειά σου ΠΠ.

    είμαι ψεύτης.

    (τώρα έχεις εσύ την σπαζοκεφαλιά)

  12. ataktos avatar
    ataktos 12/11/2009 21:56:02

    χεχεχεχε...

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/11/2009 21:59:40

    εφτασα σε οργασμο... σταμααατα !! χαχαχα

    στο ιδιο κομμα ανηκουν και οι 2 λεβεντες. λυπαμαι το Φακτωρα ( προστιμα!! και δε λεω... )

    ΠΠ

    βασικα στις κοχονες μου τι ειπαν τα 2 ζα. μα εντελως.. ομως..

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2009 22:03:07

    άντε να περάσει αυτή η περίοδος να πούμε και τίποτα... πω πω με έχει πιάσει προεκλογικίαση (άσε που αναρωτιέμαι τι θα γίνουν όλα αυτά τα νέα φρούτα που κυκλοφορούν... όλο θηλυκά ονόματα, μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Κομφούκιος.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/11/2009 22:07:35

    "Θα επρεπε να ζουμε τη ζωη μας αναποδα. Πρωτα θα επρεπε να παθαινεις, να φευγει απο τη μεση αυτο το κακο. Μετα ζεις σε γηροκομειο, απο το οποιο σε πετανε κλωτσιδον μολις γινεις αρκετα νεος. Απολαμβανεις τη συνταξη σου, σου δινουν ενα χρυσο ρολοι, και πηγαινεις στη δουλεια σου. Εργαζεσαι για σαραντα χρονια, μεχρι να γινεις αρκετα νεος. Το ριχνεις στα παρτυ, το αλκοολ και εισαι ετοιμος για λυκειο. Επειτα πηγαινεις δημοτικο, γινεσαι παιδι, παιζεις δενε χεις ευθυνες.
    Γινεσαι μωρο, επιστρεφεις στη μητρα, περνας 9 μηνες επιπλεοντας και.. τελειωνεις την υπαρξη σου με εναν οργασμο". Γουντι Αλεν

    Στην περιπτωση του επιτιμου λετε να κυλησει αναποδα ο χρονος τωρα.. και να ακολουθησει την πιο πανω πορεια?? ΟΙΜΕ


    ΠΠ

  16. lagos avatar
    lagos 12/11/2009 22:38:09

    Ο Πάγκαλος είναι λαγός της Ντορίτας. Αφού δεν της βγήκε με τον Μεϊμαράκη είπε να πάρει έξωθεν βοήθεια.

  17. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/11/2009 22:45:36

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Κυττα κατι συμπτωσεις...
    Το ιδιο ακριβως περιγραφει και ο Πλατων στον ΠΟΛΙΤΙΚΟ.
    Για να εκλεψε ο αταλαντος Γουντυ , το αποκλειω.

  18. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 12/11/2009 22:59:28

    Ποια διασπαση;

    Πλακα κανουμε;

    Αν η οικογενεια Μητσοτακη διασπασει (και) τη Νεα Δημοκρατια, απο καθαρη μνησικακια, αυτη τη φορα ουτε σε χιλια χρονια δεν θα μπορεσει να ξαναμπει στο κοινοβουλιο ενας Μητσοτακης, Μπακογιάννης, Κούβελος, οποιοσδήποτε σχετικός με την οικογένεια. Όσα τραπέζια και να κάνει στον Μπους.

    Δεν ειναι τοσο ανοητοι, η εξουσια ειναι ομορφη εστω και για την αυρα της.
    Θα μεινουν και θα περασουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Γιατι, θα λογοδοτησουν για τιποτα; Ή θα χάσουν τις σίγουρες εδρες και την ατυπη ηγεμονία στην Κρητη; Ιδίως αυτό το τελευταίο.

    Δεν εχει μονο το ΠΑΣΟΚ χαχόλους, ιδίως σε κάποιες-κάποιες επαρχίες..., εχει και η ΝΔ μπολικους.

    Οταν ημουν σχεδον παιδι, ο Παυλος Μπακογιαννης δολοφονηθηκε. Την αφισσα του, την εχω ακομα, 20 χρονια μετα, στα 30... περασμενα πια.

    τοτε , μαλιστα, μου ειχε φανει πολυ ασυνηθιστο ενας συνομηλικος μου (τωρινος) στα 35 του να εχει το Υπουργειο Οικονομικων/Εξωτερικων. Ο Μητσοτακης ηθελε καποιον ξυπνιο αλλα χωρις πολλη πειρα, ομως του παραβγηκε ατιθασος και παρατολμος.

    Απο τοτε πολλα περασαν, με τη ΝΔ ζησαμε σε αλλους κοσμους, η ΝΔ δεν αλλαξε, κι ας ο κοσμος γυρισε αναποδα. Και τελικα, το προβλημα δεν ηταν το Υπουργειο Εξωτερικων στα 35 αλλα η παραδοση της χωρας στην καθε ειδους διαπλοκη και μια εξωτερικη πολιτικη φτιαγμενη απο δουλικες ψυχες για δουλους.

    Ελπίζω ειλικρινά, ο σαμαράς να το ραγισει λιγο αυτό το πράγμα, διότι για αυτο καταρχην τον εμπιστευεται τοσος κοσμος.

    με ενοχλει ελαχιστα το οτι ειναι κι αυτος παιδι πολιτικης οικγενειας, εαν αποδειξει οτι εμαθε κατι ολα αυτα τα χρονια και οτι ειναι συνεπης με τον τοπο αλλα και τους γυρω πολιτισμους.

    και να ανοιχτει σε οσους απο την επομενη μερα θα ερθουν με ιδεες και προτασεις χωρις αναγκαια να ανηκουν στο χωρο του. Τα Λακοστακια, τα Τρουσαρντι που βλεπει κανεις στα αγγλοφωνα "τσαγια" (meetings) των διαφορων κολλεγιο-συμβουλων (που συνηθως δεν δικαιολογουν τη λαμψη καποιων πτυχιων τους), δεν πολυκυκλοφορουν στα αληθινα δυσκολα πανεπιστημιακα τμηματα, αλλα κατα τεκμηριο οι εξυπνοτεροι ελληνες περνουν απο εκει μεσα και ΔΕΝ ανηκουν στη ΔΑΠ... ουτε συνηθως πουθενα αλλου.

    εαν ο σαμαρας το ξεχασει αυτο ή δεν μπορεσει να ανοιχτει σε αυτο το χωρο (με την ΠΟΛ.ΑΝ δεν υπηρχαν οργανικα οι προυποθεσεις), θα γινει ενας λιγο καλυτερος Παπανδρεου. Το πολυ.

    εαν το τηρησει ως υποσχεση και ιδιως εαν το υλοποιησει,

    οποιος το καταφερει αυτο,

    θα πεθανει σε βαθυ γηρας πρωθυπουργος


    Τωρα, και να το ειπαν και πως το ειπαν το περι "διασπασης", αυτοι οι δυο κιολας...

    Λυπαμαι τη βραδιατικη ωρα που θα ξοδευα να σκεφτω ενα γριφο χωρις λυση ! :)

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Giorgos_T 12/11/2009 23:27:07

      Συμφωνώ, δε νομίζω να φύγει. Η Ντόρα και ο ευρύτερος κύκλος της δεν έχουν λόγο ύπαρξης εκτός ενός μεγάλου κόμματος εξουσίας. Το θέμα είναι πως θα αντιμετωπίσει ο Αντώνης αυτήν την κατάσταση. Καμιά φορά σκέφτομαι εάν είναι καλύτερο να διασωθεί η ενότητα ή να πάρουν τον οματιό τους και να μπορέσει ο Αντώνης να ανασυγκροτήσει ουσιαστικά το κόμμα.

  19. deksios avatar
    deksios 13/11/2009 00:42:19

    Το θέμα δεν είναι αν θα φύγει ή όχι η Ντόρα αυτοβούλως αλλά αν το κόμμα τη χρειάζεται. Προσωπική μου άποψη είναι πως όλο αυτό το σύστημα πρέπει να το ξηλώσει ο Σαμαράς ακόμα κι αν κάνει η Νέα Δημοκρατία τρεις τετραετίες στην αντιπολίτευση-που έτσι κι αλλιώς θα κάνει δύο γιατί δεν καλύπτεται διαφορά δέκα μονάδων τόσο εύκολα.

    Πρέπει να ξεμπερδεύουμε μια κι έξω με όλη αυτή τη λέρα που μας έκαναν να ντρεπόμαστε που είμαστε δεξιοί. Όλα τα golden boys, τους καιροσκόπους, τους απολιτίκ που ντρέπονται να πουν πως είναι δεξιοί, τους Μεϊμαράκηδες. Όλο το σύστημα της Ντόρας πρέπει να ξεριζωθεί από το κόμμα.

    Διαφορετικά θα υπάρχουν μονίμως μηχανοραφίες και ο Παπανδρέου θα κυβερνήσει καμιά εικοσαετία σερί.

  20. ΠΜ avatar
    ΠΜ 13/11/2009 01:31:09

    Γιατί ο σιωπηλός μέχρι σήμερα, με τα διαδραματιζόμενα στη ΝΔ, Καρατζαφέρης, άρχισε να μιλάει;;;
    Γιατί ισχυρίζεται ότι ο Σαμαράς ως αρχηγός της ΝΔ θα τη διαλύσει;;;;
    Γιατί δεν χαίρετε ανα διαλυθεί η ΝΔ;;;

  21. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 01:47:01

    γιατί αυτή την συζήτηση να την έχει διοχετεύσει η πλευρά της κυρίας Μπακογιάννη? Για να την χαρακτηρίσει προβοκάτσια της άλλης πλευράς? -κάτι που η άλλη πλευρά σίγουρα θα διέψευδε-.
    Η πλευρά Μπακογιάννη δεν σκέφτηκε το πιθανό ενδεχόμενο,όταν κυκλοφόρησε αυτή η φήμη, ο κύριος Πάγκαλος αυτή την συζήτηση αντί να την διαψεύσει, να την παραδεχόταν off the record σε δημοσιογράφους ή να απαντούσε σιβυλλικά "Ουδέν σχόλιο"?
    Τότε η πλευρά Μπακογιάννη δεν θα είχε μεγάλο πρόβλημα?
    Εκτός αν πιστεύετε ότι μόνοι τους θέλουν να βγάλουν τα ματάκια τους...οπότε πάω πάσο....
    Πιο πιθανό αυτή την φήμη να την διοχεύτευσε η πλευρά Σαμαρά - ΟΧΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ - για να εκθέσουν τον κύριο Μητσοτάκη, που πολλοί τον "έχουν στην μπούκα" και δεν θέλουν και πολύ για να του επιτεθούν και να του προσάψουν άλλο ένα ατόπημα....

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ fatfat 13/11/2009 01:57:29

      Κοίτα αυτή τη φήμη δεν τη πιστεύω. Μπορεί όμως να εγινε ετσι και να μαθεύτηκε απο αφέλεια του Πάγκαλου.
      Το γεγονός είναι πως σήμερα έχουμε πολλαπλές διαφορετικές πηγές που περιγράφουν την ίδια διαπίστωση. Ότι θα αποχωρήσει δηλ η κ Μπακογιάννη εαν βγει ο Σαμαράς. Ενδεικτικά αναφέρω... Καρατζαφέρης στο Χατζηνικολάου το πρωί, Πολίτης του 9,84 στα ΝΕΑ, http://www.tanea.gr/default.asp?pid=12&ct=8&artID=4545695 , Παγκαλος, δηλώσεις στελεχών που υποστηρίζουν Ντόρα για κίνδυνο της ενότητας.
      Τυχαία είναι ολα αυτά την ιδια στιγμή και τι κοινό έχουν όλοι αυτοί?????

  22. oxoxo avatar
    oxoxo 13/11/2009 03:36:36

    Δεν έχουν να παν πουθενά. Μη μασάτε. Κλίμα θέλουν να δημιουργήσουν. Βλέπουν ότι χάνουν και ποντάρουν στην πόλωση. Δεν αντιλαμβάνονται ότι έτσι θα χάσουν με πιο παταγώδη τρόπο. Βγήκε και το εξαπτέρυγο του μητσοτακισμού ο Καρατζαφέρης να στηρίξει την κόρη του μέντορά του. Βγήκε κι ο Σκυλακάκης που ήρθε χτες από το άλλο μητσοτακικό παραμάγαζο των "Ταύρων". Ο πανικός είναι κακός οδηγός. Είναι όμως κι αποκαλυπτικός.

  23. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 04:42:07

    @ Aris M...αφού ο κύριος Πάγκαλος το διέψευσε....ποια λοιπόν "αφέλειά του" επικαλείσαι? Και γιατί - αν υπάρχει και 1 πιθανότητα να το είπε - να το διαψεύσει?.....και γιατί είπε ο κύριος Καρατζαφέρης ότι η κυρία Μπακογιάννη θα φύγει από το κόμμα αν εκλεγεί πρόεδρος ο κύριος Σαμαράς?
    Γιατί τον συμφέρει να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ η κυρία Μπακογιάννη, επειδή φοβάται ότι ο κύριος Σαμαράς έχει υψηλή αποδοχή και μεγάλη διείσδυση στο ΛΑ.ΟΣ.......

  24. Aris M. avatar
    Aris M. 13/11/2009 05:38:55

    Τι περίμενες να κάνει δηλ???να επιβεβαιώσει off the record δηλωση??
    Για το 2ο συμφωνούμε...εκτος αν συμβαίνει τίποτα αλλο που θα το δούμε τις επομενες ημέρες.