Σάλος από αναφορά Παπαμιμίκου σε υποψήφιο Πρόεδρο της Δημοκρατίας
18/06/2014 17:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σάλος από αναφορά Παπαμιμίκου σε υποψήφιο Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Σάλο προκάλεσε μια αναφορά του γραμματέα της ΝΔ, Ανδρέα Παπαμιμίκου για το ποιος θα μπορούσε να είναι υποψήφιος για Πρόεδρος της Δημοκρατίας ώστε να μην οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές

Σάλο προκάλεσε μια αναφορά του γραμματέα της ΝΔ, Ανδρέα Παπαμιμίκου για το ποιος θα μπορούσε να είναι υποψήφιος για Πρόεδρος της Δημοκρατίας ώστε να μην οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές. Μιλώντας στον Real ο κ. Παπαμιμίκος είπε μεταξύ άλλων: «Είναι αδιανόητο να ακούς τον κ. Τσίπρα να γυρνάει και να λέει: “ακόμα και τον Γλέζο να προτείνουν, ακόμα και τον Κωνσταντόπουλο να προτείνουν, εμείς δεν πρόκειται να ψηφίσουμε”. Αυτό δείχνει μία βουλιμία ενός νέου ανθρώπου να βγει στην κυβέρνηση, να χαθούν οι θυσίες όλων των Ελλήνων πολιτών που έχουν γίνει μέχρι τώρα, γιατί αναμφίβολα όλοι πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι κυρίως χάρη στις θυσίες όλων μας και στην αποφασιστικότητα αυτής της κυβέρνησης αυτή η χώρα αρχίζει σιγά-σιγά και στέκεται στα πόδια της».

Πολλοί ήταν εκείνοι που εξέλαβαν την αναφορά αυτή ως έμμεση πρόταση της ΝΔ να είναι ο κ. Κωνσταντόπουλος υποψήφιος ώστε να έχει μια ευρύτερη αποδοχή. Στο διαδίκτυο έγινε χαμός ενώ και ο πρώην πρόεδρος του Συνασπισμού εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία αναφέρει: «Όταν η Ελλάδα βρίσκεται σε υπαρξιακή δοκιμασία ιστορικών διαστάσεων, είναι καταστροφικό να παίζονται παιχνίδια με θεσμούς και πρόσωπα. Τέτοια παιχνίδια δεν με αφορούν γιατί όπως όλοι γνωρίζουν, διαφωνώ με την εργαλειακή χρήση των θεσμών και την υδραργυρική συμπεριφορά των προσώπων, που κάθε φορά παίρνουν το σχήμα του σκεύους στο οποίο τοποθετούνται».

Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε, θα λέγαμε εμείς, αλλά εν πάση περιπτώσει είναι τουλάχιστον αστειότητες να προτείνονται ήδη πρόσωπα που εκ των πραγμάτων δύσκολα θα γίνονταν αποδεκτά. Άλλωστε, για την εκλογή Προέδρου δεν χρειάζονται οι ψήφοι του ΣΥΡΙΖΑ που έτσι κι αλλιώς έχει πει ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει κανέναν ώστε να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Franc- avatar
    Franc- 18/06/2014 18:04:03

    Συμπέρασμα: Τα παιδιά του κομματικού σωλήνα δεν αποκτούν υψηλό IQ επιδή τα βάζουν σε ψηλή καρέκλα...

  2. Marcelos avatar
    Marcelos 18/06/2014 19:11:54

    Ο ΣΥΡΙΖΑ τους φτύνει (όσον αφορά στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας) και στη Ν.Δ νομίζουν ότι βρέχει... Πετάει ο Παπαμιμίκος φωτοβολίδες για να μετρήσουν αντιδράσεις... Άκου ο Κωνσταντόπουλος... Εάν η Ν.Δ προτείνει για Πρόεδρο Δημοκρατίας κάποια "σημαία της Αριστεράς", στις επόμενες εθνικές εκλογές θα βρει σε όλη την Ελλάδα μόνο δυο ψήφους (στη Μεσσηνία), του πρωθυπουργού και της συζύγου του, αν ψηφίσει Ν.Δ κι εκείνη... Αυτό μας έλειπε τώρα, Αριστερός Πρόεδρος, Αριστερός Πρωθυπουργός και ο "πατερούλης" Γλέζος από πάνω να επιτηρεί και να ελέγχει πώς θα γίνεται ο "αναγκαστικός δανεισμός" και οσονούπω και η "αναγκαστική λογοκρισία" και όλα τα λοιπά "αναγκαστικά" που ξέρουμε από τα Αριστερά καθεστώτα και που δεν κρύβουν άλλωστε και στο ΣΥΡΙΖΑ ότι τα υποστηρίζουν...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Marcelos 19/06/2014 01:06:03

      Τι ψήφους που πήρε ο Γλέζος δεν τις ειδε κανείς άλλος στις ευρωεκλογές.Και ας μη ψήφισα Σύριζα αναγνωρίζω ότι ο Γλέζος τιμήθηκε από τον λαό.

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2014 23:06:20

    Κι εγώ προτείνω τον σκύλο μου.

    • makis Stefanatos avatar
      makis Stefanatos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/06/2014 12:46:16

      Συμφωνώ αγαπητέ! Άλλωστε η μέχρι τώρα πολιτεία των αξιοτίμων Προέδρων (ιδαίτερα του απερχόμενου), μόνο ως ρεζίλι των σκυλιών μπορεί να χαρακτηριστεί...

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/06/2014 23:28:22

    Δε ξέρω αν είπε κάτι άλλο ο άνθρωπος,αλλά από το παραπάνω απόσπασμα εγώ καταλαβαίνω ότι περισσότερο ήθελε να τονίσει τη μανία του Τσίπρα να βγεί πρωθυπουργός με οποιοδήποτε τρόπο,παρά να προτείνει τον Κωνσταντόπουλο για Πρόεδρο...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Κυθήριος 19/06/2014 01:03:19

      Η μανία του Τσίπρα ; Δηλαδή ο Σημιτης δεν είχε μανία ; Ο Σαμαράς που πήρε τή Ντόρα στο κόμμα ; Ο μόνος ηγέτης που δεν είχε, ήταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής το 1974 που τον κάλεσαν να κυβερνήσει. Και τέλος πάντων η θέση του ΠΤΔ μόνο στα χαρτιά είναι ανώτατη, στη πραγματικότητα είναι διακοσμητική.Τι Παπούλιας, τι Στεφανόπουλος, τι Κωνσταντόπουλος.

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/06/2014 08:10:05

    εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιοί ηλίθιοι συνέδεσαν νομικά, τεχνικά, την εκλογή προέδρου, που έχει περιορισμένη εκτελεστική εξουσία, με την επιβίωση της (οποιασδήποτε) κυβέρνησης και επομένως της όποιας κυβερνησιμότητας του τόπου. κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει ποιόν "ανώτερο" σκοπό εξυπηρετεί αυτή η διασύνδεση...

    • KώσταςΜΠ avatar
      KώσταςΜΠ @ Νίκος Αργεάδης 19/06/2014 08:28:45

      O Κωνσταντίνος Τσάτσος... Αυτός έγραψε το Σύνταγμα του 1974,αυτός έβαλε την αυξημένη πλειοψηφία των 180, αυτόν αποκαλείτε "ηλίθιο"...Γιατί τότε ο Πρόεδρος είχε εξουσίες και ορθά κρίθηκε πως για να τις ασκήσει θα πρέπει να έχει εκλεγεί με πλειοψηφία που να υπερβαίνει την κυβερνητική. Με τις αναθεωρήσεις του μεγάλου ηγέτη Ανδρέα οι εξουσίες περικόπηκαν, αλλά η αυξημένη πλειοψηφία των 180 παρέμεινε για να μην είναι ο ανώτατος άρχων ένας ακόμη κυβερνητικός διορισμός. Και το σύστημα δούλεψε. Το 1995, το 2000, το 2005. Μετά ήρθε ο ΓΑΠ δηλώνοντας πως με αφορμή την προεδρική εκλογή θα σπάσει την παράδοση , θα οδηγήσει σε εκλογές μην ψηφιζοντας Πρόεδρο, έταξε πατριωτικές αυξήσεις στον τιμιότερο λαό του κόσμου και ο σοφός και τίμιος λαός του έδωσε 45% . Τώρα τα ίδια κάνει και ο Τσίπρας...

      • my way avatar
        my way @ KώσταςΜΠ 19/06/2014 08:53:09

        Ορθότατη αναφορά.

  6. Κοινό Ελλήνων avatar
    Κοινό Ελλήνων 19/06/2014 16:01:15

    "κυρίως χάρη στις θυσίες όλων μας" Ποιά ακριβώς θυσία έκανε ο Παπαμιμίκος δηλαδή; Εγκατέλειψε τη θέση του προέδρου της ΟΝΝΕΔ για τη θέση του γραμματέα της ΝΔ; Να του κολλήσουμε και ένσημα μήπως;