#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ, το μεγάλο χωνευτήρι του ΠΑΣΟΚ



Οι φήμες (που δεν είναι απλές φήμες αλλά πραγματικότητα) ότι η Λούκα Κατσέλη με την «Κοινωνική Συμφωνία» της ετοιμάζεται για συνεργασία με τον ΣΥΡΙΖΑ, μπορεί να πέρασε πολύ… χαλαρά, αλλά στην Κουμουνδούρου δεν είναι καθόλου ήσυχοι. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Π. Λαφαζάνης και η αριστερή αντιπολίτευση του κ. Τσίπρα βγάζουν καπνούς από τα αυτιά κι ετοιμάζονται να κάνουν μεγάλη φασαρία σε περίπτωση που επικυρωθεί η συμφωνία κι ένα ακόμη αξιότιμο μέλος της παρέας του ΠΑΣΟΚ, περάσει το κατώφλι του «μεγάλου χωνευτηριού» της πλατείας Κουμουνδούρου.

Κάποιοι στον ΣΥΡΙΖΑ ελπίζουν ότι στο τέλος θα αποτραπεί η συμφωνία και δεν θα ενισχυθεί η πασοκική συνιστώσα, όμως, φαίνεται ότι οι προεδρικοί το έχουν πάρει απόφαση. Θα… στηριχθούν στα στιβαρά μπράτσα της κ. Κατσέλη για να οδηγηθούν στη Γη της Επαγγελίας.

Αλλά ο κ. Λαφαζάνης είναι σίγουρο ότι δε θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια. Ήδη στο iskra.gr την ιστοσελίδα που πρόσκειται σ’ αυτόν, ανέβηκε η είδηση, χωρίς σχόλια και με πολλά θαυμαστικά στον τίτλο. Δείγμα του ότι τα «έχουν πάρει στο κρανίο» και δεν κρατιούνται.

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13682:katselh-syriza&catid=83:aristera&Itemid=200

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzager avatar
    tzager 10/10/2013 09:25:41

    Δεν ξέρω κατά πόσο η Αριστερή πρωτοβουλία του Λαφαζάνη είναι στα κάγκελα ή όχι, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ακραιφνείς Αριστερίστικές δυνάμεις μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ πλέον- αλλά και στην κοινωνία- αποτελούν μία οικτρή μειοψηφία.

    Αν ο κύριος Λαφαζάνης επιδιώκει να παραμείνει για πάντα στην αντιπολίτευση και απλά να καταγγέλει ή αν ονειρεύεται τον ΣΥΡΙΖΑ του 3%, πρόβλημά του!

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πια εν δυνάμει κυβερνητικό κόμμα και επιβάλλεται να συνάψει εκλογικές συμμαχίες με φορείς και κόμματα πέριξ του χώρου του. Φυσικά και μία συμφωνία με την Κατσέλη, μέρους των Οικολόγων και στελεχών της ευρύτερης Αριστεράς θα προσδώσουν έναν αέρα νίκης στις επερχόμενες εκλογές.

    Άλλωστε να μην ξεχνάει κανείς ότι ο Νόμος Κατσέλη για τα υπερχρεομένα νοικοκυρία πολεμάται λυσσαλέα από την τρόικα και τις τράπεζες γιατί πολύ απλά προστατεύει τους φτωχούς και αδύναμους ιδιοκτήτες.

    Και όσο για το 'λεφτά υπάρχουν' που επιμελώς κύκλοι του ΠαΣοΚ προσπαθούν να φορτώσουν μόνο σε αυτήν, είναι αστείο να πιστεύει κανείς ότι η συμφωνία με το ΔΝΤ ήταν δική της απόφαση. Όλα ήταν απλά προσυμφωνημένα προεκλογικά από τον Γ.Α.Π. και τον Παπακωνσταντίνου και λίγοι γνώριζαν...

    Και στο κάτω κάτω της γραφής που είναι επιτέλους αυτή η κοινοβουλευτική επιτροπή για να μάθουμε κι εμείς πώς καταλήξαμε στο Μνημόνιο 1..???

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ tzager 11/10/2013 00:22:28

      Ποιά Κατσέλη; Οι μεγάλες μεταγραφές είναι ο Φωτόπουλος, ο Μπαλασόπουλος, ο Καλφαγιάννης και όλοι οι άλλοι καπεταναίοι του συνδικαλισμού... Έτσι θα πάει η Ελλάδα μπροστά! Πασοκάρα αθάνατη!!

      • Κωνσταντίνος Σπ avatar
        Κωνσταντίνος Σπ @ μεταρρυθμιστής 11/10/2013 10:20:53

        Διότι το ΠΑΣΟΚ είναι μέχρι σήμερα μεγάλο κόμμα!
        Αιμοδοτεί από ΣΥΡΙΖΑ μέχρι Χρυσή Αυγή και όλο περισσεύει κάτι για τον Βενιζέλο!

  2. ωρίωνας avatar
    ωρίωνας 10/10/2013 09:31:08

    Kαι έτσι ολοκληρώνεται το μοίρασμα του ΠΑΣΟΚ. Το "καλό" ΠΑΣΟΚ συγκυβερνά με την ΝΔ και το "κακό" ελπίζει να συγκυβερνήσει με τον ΣΥΡΙΖΑ. Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Βεβαίως θα μου πείς αφου πάνω απ' το 45% του Ελληνικού λαού έγινε κάποτε ΠΑΣΟΚ, είναι αδύνατο πλέον να έχουμε κυβέρνηση χωρίς ΠΑΣΟΚ μέσα...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 10/10/2013 10:04:11

    Igniting the flames of all-weather political passion.

  4. ΔιΑίρεση avatar
    ΔιΑίρεση 10/10/2013 11:46:12

    ...Μάζευε κι ας είν και ρόγες! Μη ζηλεύετε εσείς.
    Όλοι θα έχουτε Πασόκ. Φτάνει και είναι βολικό, για κάθε χρήση.

  5. giorgos avatar
    giorgos 10/10/2013 13:07:30

    Ευτυχως που ολοι οι κακοι ΠΑΣΟΚοι η δεν εχουν εκλεγει η εχουν γινει ανεξαρτητοι.Τους καλους -οπου θελετε βαζετε τονο-τους πηραμε με μεταγραφη εμεις στην ΝΔ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ που πριν λιγο καιρο εβριζαν πρωτα την παραταξι και στην συνεχεια τον εκαστοτε προεδρο.ελπιζω να μην ξεχασαμε τι ελεγε ο αδωνις για τον Σαμαρα.ισως σε καποιους ειναι βολικο να ξεχνουν εμεις ΟΧΙ.

  6. Hawk avatar
    Hawk 10/10/2013 13:52:09

    Τελικά από δω το πάμε από κει το πάμε στον δικομματισμό θα καταλήξουμε, νάτο, νάτο, έτοιμο το νέο ροζουλί πασοκ, έτοιμο να διεκδικήσει την εξουσία.
    Και συ λαέ βασανισμένε, δυστυχώς ξεχνάς, ξεχνάς και πολύ και γρήγορα.

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ Hawk 10/10/2013 14:13:12

      Και γιατί να πάμε στο ροζουλί ΠΑΣΟΚ φίλε Hawk ?. Δεν σου αρέσει το τυρκουάζ ΠΑΣΟΚ που έχουμε τώρα?
      Αλλωστε μια αλλαγή πάντα εκτονώνει την πίεση στο πόπολο. Ούτως ή άλλως τα προγράμματα της τρόικας που υπογράψαμε και τα επόμενα που πάλι θα υπογράψουμε, εφαρμόζονται με τον αυτόματο πιλότο. Και να θέλει να τα εφαρμόσει λάθος κάποιος Ελληνας πολιτικός δεν θα τον αφήσουν. Η μείωση στον ΦΠΑ στην εστίαση που ξέφυγε μετά απο τον αγώνα ενός ολόκληρου χρόνου απο την κυβέρνηση, ήταν δοκιμαστική και απέτυχε.
      Και τώρα αν πάλι με 24ωρη "εργασία" καταφέρει η κυβέρνηση να αποσπάσει απο την τρόικα μείωση του φόρου στο πετρέλειο θέρμανσης, πάλι δοκιμαστικά ίσως το πετύχει, χωρίς να είναι σίγουρο οτι θα διαρκέσει...

  7. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 11/10/2013 00:24:47