#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2013 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ και τρομοκρατία: αντικειμενική συμπόρευση ή υποκειμενική βούληση;



Η χώρα διέρχεται σήμερα  μια περίοδο πρωτόγνωρης πολιτικής οικονομικής και κοινωνικής κρίσης. Ο συνδυασμός μνημονίων και αυστηρών μέτρων λιτότητας, πρωτοφανούς εξωτερικής επέμβασης στην διακυβέρνηση της χώρας, γενικευμένης απαξίωσης των πολιτικών κομμάτων, ανέχειας, ανεργίας και φτώχειας δημιουργούν ένα εκρηκτικό κλίμα στο οποίο η τρομοκρατία μπορεί να λειτουργήσει ως καταλύτης και να πυροδοτήσει εξελίξεις τις οποίες δύσκολα θα ελέγξουν τα εκλεγμένα από τον λαό θεσμικά όργανα.

Στο πλαίσιο αυτό δεν μπορεί κανείς παρά να επισημάνει κανείς πως ενώ στην ημερήσια διάταξη κυριαρχούσε η έντονη πολιτική αντιπαράθεση ΝΔ- ΣΥΡΙΖΑ, η τρομοκρατία πήρε ξαφνικά την θέση του δεύτερου με μια επιχείρηση πρωτοφανούς βεληνεκούς για τα μεταπολιτευτικά δεδομένα : επίθεση στο γραφείο του ίδιου του πρωθυπουργού της χώρας.

Σε καμιά περίπτωση δε λέμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ υποθάλπει τρομοκράτες ή στοχοποιεί πρόσωπα, εταιρείες και καταστάσεις. Δεν μπορούμε όμως να μην επισημάνουμε την λατρεία του τρομοκρατικου βερμπαλισμού σε κύκλους αυτού του χώρου όπως και το γεγονός ότι κάθε φορά που η αξιωματική αντιπολίτευση βάζει «πολιτικούς» στόχους η τρομοκρατία δείχνει να τους κάνει πολεμικούς.

"Προβοκάτσια" θα μου πείτε και είναι αυτή ιστορικά μια εύκολη και συνηθισμένη απάντηση. Η οποία όμως δεν μπορεί να αναιρέσει το γεγονός ότι οι νεόκοποι τρομοκράτες θέλγονται από την «τζάμπα μάγκα» πολεμική ρητορεία του κ. Τσίπρα και κυρίως των ακραίων του ΣΥΡΙΖΑ οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τα βάλουν με την έννομη τάξη, αν και είναι μέλη του κοινοβουλίου.

Βουλευτές σαν τον κ. Διαμαντόπουλο είναι στην ουσία οι εκφραστές της ακραίας τάσης της κοινωνίας που εντυπωσιάζεται ακόμη από εκφράσεις τύπου «να καεί το .... η Βουλή», «να πάνε όλοι στο Γουδή», «κυβέρνηση Τσολάκογλου» και άλλα τέτοια.

Ο "δημοκρατικός" Τύπος και οι συνήθεις "προοδευτικοί" δημοσιογράφοι υποστηρίζουν  βεβαίως ότι όλα αυτά που συμβαίνουν τελευταία είναι αποτέλεσμα των επιθέσεων της αστυνομίας στον αναρχοαυτόνομο χώρο.  Την ίδια όμως στιγμή μαίνεται η κρίση στις σχέσεις κυβέρνησης - διαπλοκής με αφορμή τις αποκρατικοποιήσεις και τα κρατικά ασημικά. Και επειδή μας φαίνεται κάπως δύσκολο ένας αναρχοαυτόνομος των Εξαρχείων να αποκτήσει τον επαγγελματισμό που απαιτούν οι επιχειρήσεις στο Mall και την Συγγρού, οι προβληματισμοί μας και οι ανησυχίες  αυξάνονται - μαζί με τους ψιθύρους και τις εικασίες περί επαγγελματικού κτυπήματος και "ένσφαιρου μηνύματος", από όποια διαδρομή κι αν προέρχεται, διαπλεκόμενη και μή.

Ό,τι πάντως κι αν συμβαίνει ένα είναι το προφανές συμπέρασμα: Όπως και στην περίοδο που προηγήθηκε της ανόδου του ΠΑΣΟΚ παρατηρούμε άνοδο και της τρομοκρατικής δραστηριότητας. Τώρα, αν αυτή η αντικειμενική συμπόρευση είναι θέμα μόνο της υποκειμενικής βούλησης των τρομοκρατών ή και κάποιων άλλων, δεν είναι δικό μας θέμα να το ερευνήσουμε.

Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ, ας αφήσει την υποκρισία. Όταν χαρακτηρίζει προδότη και ανθέλληνα τον πρωθυπουργό της χώρας τότε τον βάζει στο στόχαστρο των τρομοκρατών. Αποδείχθηκε από την επίθεση στα γραφεία της ΝΔ. Τι άλλο θέλουν λοιπόν για να σταματήσουν αυτό το αίσχος; Κάθε φορά που μιλάνε για προδοσίες και για πολιτικούς, για «τρομοκράτες» που παίρνουν μέτρα, τότε οπλίζουν πολιτικά τους πραγματικούς τρομοκράτες με τα Καλάσνικοφ.Τελεία και παύλα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pan avatar
    pan 23/01/2013 20:55:57

    Πολυ καλά κάνετε και τα γράφετε αυτά να αναδειχθεί και αυτή η πλευρά

  2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 23/01/2013 20:58:15

    Παιδια.αφηστε στους τρομοκρατες και τους παρακατιανους,εδω το θεμα με την ΕΛΣΤΑΤ ειναι φουρνελο,ειναι ατομικη βομβα,εδω εχουμε τον σαμαρα να καλυπτει αυτους που μας εφεραν εδω,μιλαμε για μεγαλο σκανδαλο,εδω εχουν κατηγορησει τον γεωργιου για κακουργημα και ακομα τον εχει στην θεση του ο σαμαρας,εδω ειναι φως φαναρι ολα οτι υπαρχει κοροιδια του ελληνικου λαου.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 25/01/2013 12:38:53

      Μη συγχίζεσαι, κράτα μικρό καλάθι......

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/01/2013 21:12:20

    Κόντρα στη κόντρα. Με ποιο τρόπο? Απόλυτα νόμιμο με άδειασμα όπου στην επικράτεια καταλλειμμένων χώρων, και απόδωσή τους στους φυσικο’υς ιδιοκτήτες που είναι το ευρύτερο δημόσιο. Τόσα άδεια εργοστάσια υπάρχουν. Ας συνάψουν μισθωτήρια συμβόλαια με τους ιδιοκτήτες τους. “Λεφτά υπάρχουν”

  4. tpe avatar
    tpe 23/01/2013 21:13:16

    +1000

  5. Απορών avatar
    Απορών 23/01/2013 21:21:43

    Το άρθρο είναι ψύχραιμο, ωστόσο μονομερές: πολύ χειρότερα ισχύουν για την ΧΑ και κυρίως για τους ΑΝΕΛ οι οποίοι μιλάνε για "εθνική προδοσία" "κατοχή" "Πήλιους Γούσηδες" κτλ. Τουλάχιστον ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μιλάει για εθνική προδοσία (ίσως επειδή τον ενοχλεί η λέξη "εθνική" βέβαια).
    Ωστόσο, είτε η ίδια κριτική θα πρέπει να στραφεί εναντίον όλων των ανωτέρω για να έχει βάση και να είναι ισορροπημένη, είτε θα πρέπει να σταματήσει ΤΩΡΑ αυτό το καραγκιοζιλίκι της ΝΔ. Είναι πραγματικά ντροπή αυτό που κάνει και το χειρότερο είναι ότι θα της γυρίσει μπούμεραγκ. Ο κόσμος δεν είναι τόσο χαζός ώστε να τσιμπάει για πολύ σε τέτοιου είδους προπαγάνδα: άντε να κρατήσει ένα δύο έτη αλλά μετά; Εκτός βέβαια και αν δεν μιλάμε για 4ετία αλλά για εκλογές εντός μηνών. Αλλιώς πραγματικά η στρατηγική αυτή είναι ένα από τα χειρότερα λάθη της ΝΔ και θα το πληρώσει τόσο αυτή όσο και όλοι μας γιατί αν περάσει μπροστά ο ΣΥΡΙΖΑ τη βάψαμε όλοι μας... και φυσικά όχι επειδή είναι... αντισυστημικός, αλλά επειδή όπως έγραψα και αλλού είναι η πιο συστημική φωνή που εκφράζει αυτή τη στιγμή όλο το βαθύ κράτος του πασοκιστάν που θέλουμε να αλλάξουμε και για αυτό θα πρέπει να καταγγέλεται όχι ως αντισυστημική φωνή! Έλεος δηλαδή!

    • dim avatar
      dim @ Απορών 24/01/2013 03:41:42

      Συμφωνούμε όλοι ότι ο Σύριζα στηρίζεται τώρα από όλο το πασοκιστάν όπως το λες, και για αυτό έφθασε σε τόσο υψηλά για ένα ακροαριστερό κόμμα ποσοστά... Όμως ο συνδυασμός αυτός είναι που το καθιστά 3 φορές χειρότερο για το έθνος από το ΠΑΣΟΚ του 80... Γιατί ο πυρήνας της ιδεολογίας του και όλης της ηγετικής του ομάδας κινούνται σε αυτό τον εθνομηδενιστικό χώρο... Με άλλα λόγια είναι ένα κράμα μαρξιστών, μαοϊστών, λενινιστών, εθνομηδενιστών, αναρχικών, κομμουνιστών.... Η πλευρά τους αυτή η επικίνδυνη πρέπει να αναδεικνύεται, γιατί ναι, οι παρτάκηδες του πασοκιστάν θα θέλανε να βγάλουνε Συριζα για να διατηρήσουν πχ τα κεκτημένα (που είναι ουτοπία γιατί πια δανεικά δεν υπάρχουν, αλλά αυτοί ελπιζουν και ψηφίζουν Σύριζα)... Αλλά αν καταλάβουν ότι με το Σύριζα, μαζί με την "ελπίδα για διατήρηση των κεκτημένων" παίρνουν πακέτο και όλο αυτό το εθνομηδενιστικό συφερτό, που επενδύει στο μίσος και το διχασμό, που απειλεί, που νιώθει πιο κοντά στον κάθε λαθρομετανάστη, παρά σε κάποιον Έλληνα "δεξιών" φρονημάτων, που θα τινάξει στον αέρα όλα τα ανοιχτά εθνικά μας θέματα κλπ κλπ κλπ...., θα το «ζυγίσουν» διαφορετικά το θέμα…

      • Απορών avatar
        Απορών @ dim 24/01/2013 10:11:17

        "Eίναι ένα κράμα μαρξιστών, μαοϊστών, λενινιστών, εθνομηδενιστών, αναρχικών, κομμουνιστών…."
        1. Το ΠΑΣΟΚ και αν ήταν κράμα με όλες τις παραπάνω συνιστώσες (+εθνικιστές) αλλά χωρίς αναρχικούς (οι οποίοι δεν υπάρχουν ούτε στο ΣΥΡΙΖΑ άλλο αν με το πες πες το πιστέψαμε κι εμείς.
        2. Βραχυπρόθεσμα η στρατηγική αυτή σαφώς και βγαίνει, αλλά βασίζεται σε σαθρά θεμέλια και θα καταρρεύσει σύντομα. Θεωρώ πως η στρατηγική της ΝΔ θα πρέπει να βασίζεται σε μακροπρόθεσμους στόχους με κύριο άξονα την εξάλειψη του λαϊκισμού και του λαϊκιστικού λόγους προκειμένου να γίνουμε σοβαρό κράτος και να ωριμάσει η κοινωνία μας και αυτά που λέγονται για το ΣΥΡΙΖΑ είναι φθηνή λαϊκιστική προπαγάνδα: (όχι επειδή πάντα δεν ισχύουν, αλλά επειδή απευθύνονται στο θυμικό. Π.χ. είναι αδιανόητο να κατηγορείται κάποιος επειδή πήγε μάρτυρας υπεράσπισης και ως εκ τούτου να ταυτίζεται με τον κατηγορούμενο΄).
        3. Στο ΣΥΡΙΖΑ εκτός από τους εθνομηδενιστές υπάρχουν και οι ακραίοι εθνικιστές (π.χ. οι μαοϊκοί) αλλά και πολύ πιο πατριωτικές φωνές (π.χ. η τάση Λαφαζάνη) και ο κόσμος το γνωρίζει. Η επικοινωνιακή τακτική που θα βασιστεί επάνω σε αυτό το ζήτημα θα στοχοποιήσει τη ΝΔ τελικά καθώς η κ. Ρεπούση βρίσκεται στη ΔΗΜΑΡ και η ΝΔ ήταν αυτή που προώθησε το βιβλίο της.
        Με λίγα λόγια, θεωρώ πως θα πρέπει να αναδειχθεί η πραγματική απειλή την οποία φέρει ο ΣΥΡΙΖΑ (δηλαδή η δύναμη της αδράνειας και το "να μην αλλάξει τίποτα") γιατί ο κόσμος για αυτό τους ψηφίζει επειδή πιστεύει ότι θα αλλάξουν τα πάντα. Αντιθέτως τονίζοντας όλα αυτά τα στοιχεία του ΣΥΡΙΖΑ μακροπρόθεσμα παρουσιάζεται ως δύναμη ανατροπής κάτι που θα λειτουργήσει μάλλον αρνητικά.

      • Kimon avatar
        Kimon @ dim 24/01/2013 19:07:13

        Τα γονίδια τους είναι απλά ανθελληνικά.

  6. kostas.k avatar
    kostas.k 23/01/2013 22:10:14

    όταν συναντιούνται δυό άνθρωποι, είναι σαν συναντιούνται έξι...δύο που θα ήθελαν να είναι κάτι...δύο πού φαίνονται κάτι...και άλλοι δύο που είναι κάτι....είναι κάτι στιγμές...

  7. Kimon avatar
    Kimon 23/01/2013 22:40:36

    Αναρχικός βουλευτής του SIRIZA σιτιζόμενος από το πρυτανείο. Κρατικοδίαιτες ΜΚΟ. Βίλλες Αμαλία με πανάκριβα εκτυπωτικά μηχανήματα. Δήλωση Δένδια σήμερα στον SKY: «Εγώ δεν αξιολογώ το ίδιο τις μολότωφ με τις βόμβες, υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους». Παλαιά δήλωση καλόπαιδου της ΝΔ, « ο καθένας έχει δικαίωμα να καίει την Ελληνική σημαία». Ένα εξαίρετο πολιτικό θέατρο σκιών σε μία απίθανη σουρεαλιστική χώρα.

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Kimon 23/01/2013 23:07:17

      Φοβεροί επαναστάτες με τον μισθουλάκο του δημοσίου μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει κάτω από το μαξιλάρι.

      Καλά που ήταν η επαναστατικότητα τους που ήταν όταν φύλαγαν κατουρημένες ποδιές γλείφοντας για να διορισθούν;;

      Ο ένας στο Μετρό ο άλλος στην ΔΕη ο άλλος στον ΟΤΕ.

      Οπως τραγουδάει και ο Πορτοκάλογλου φοιτητές της πορδής με τα λεφτα του μπαμπά.

      Θα συμφωνήσω αγαπητέ μαζί σου.

      Μαζί με τα οκνά παιδιά της άλλης παράταξης που πέρασαν την ζωή τους πουλώντας πατρίς θρησκεία οικογένεια τρώγοντας φιλέτα στο Κολωνάκι μας έφεραν ως εδώ.

      Οψεις του ίδιου νομίσματος τεμπέληδες σιτιζόμενοι στις πλάτες μας.

      Τραγωδία να μας εκπροσωπεί όλος αυτός ο θίασος.

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/01/2013 23:03:39

    Παροτι τον μετριο σε ολα Αλ Τσιπρα, δεν τον εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση, παραδεχομαι οτι κανει καποια δειλα βηματα για να περιορισει την επιρροη που εχουν στο κομμα του τα φιλο-τρομοκρατικα στοιχεια.
    Και απ οτι εχω μαθει, στη πραγματικοτητα ο ιδιος δεν εχει και μεγαλη συμπαθεια στους λαθρο & στους φιλους τους. Αλλα ειναι τοσα βαθια ριζωμενα καποια χαρακτηριστικα σε αυτο το πολιτικο χωρο, που δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερει κατι ουσιαστικο, τουλαχιστον με το υπαρχον ανθρωπινο δυναμικο.
    Πρεπει να ...Πασοκοποιησει πολυ το κομμα του, αν θελει τουλαχιστον να εχει μια καπως νορμαλ ''εικονα'' οσον αφορα τη σταση του σε θεματα τρομοκρατιας, δημοσιας ταξης, και λαθρο-μεταναστευσης.
    Και ξερει οτι αν το κανει αυτο, μετα ουσιαστικα το αλλοιωνει εντελως. Εχει πολλες ανηφοριες ο δρομος προς τη ...σοσιαλ-δημοκρατικη στροφη που ελπιζει να κανει ωστε να αγγιξει την εξουσια...

  9. Karenin avatar
    Karenin 23/01/2013 23:06:36

    Με τα μέτρα να έχουν περάσει, τα λεφτά της δόσης να καταφθάνουν κατα δισ., οι κοινωνικές αντιστάσεις εν υπνώσει, και με το λαικό κίνημα ητημένο,είναι να απορεί κανείς με την τακτική της έντασης και της πρόκλησης που επιχειρεί η κυβέρνηση.
    Η με κάθε τρόπο και θεμιτό η αθέμιτο μέσο ταυτιση του Σύριζα με την ανομία και την τρομοκρατία, δείχνει να προετοιμάζει τό έδαφος για παροξυσμό αυταρχικότητας με σαρωτική επίθεση σε κάθε κοινωνική δομή που έχει παραμείνει ακόμη όρθια.
    Ας ελπίσουμε μόνο πως τέτοιες επιβουλές μπορούν να βρούν στηριξη μόνο σε κάποιους χρυσαυγίτες και στο σύνολο οι κοινωνία να τις απορίψει.

  10. τάσος avatar
    τάσος 23/01/2013 23:50:35

    πρέπει να βρεθούν όλοι οι υπεύθυνοι της κωλοβασίας που ξεκίνησε το δεκέμβριο του 2008 και οδήγησε την ελλάδα στο δντ και να τιμωρηθούν. είτε βρίσκονται σε τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, εφημερίδες, σέρβερ, πανεπιστήμια, καταλήψεις, ασφάλειες, πρεσβείες, εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, γραφεία, είτε αυτοί είναι διπλωμάτες, είτε δημοσιογράφοι, είτε αστυνομικοί, είτε αναρχοβοσκοί.

  11. τάσος avatar
    τάσος 24/01/2013 00:17:07

    και το βασικότερο, η αθήνα κάηκε με προκάλυψη τα συλλαλητήρια της γσεε και της αδεδύ. και κάθε μέρα παρά τις καταστροφές της προηγούμενης, τα συλλαλητήρια συνεχίζονταν με περισσότερη μανία, μέχρι την τελευταία μέρα που κάηκαν τα πάντα, όπου είχε συλλαλητήριο η ολμε, οι δάσκαλοι.

  12. dim avatar
    dim 24/01/2013 00:24:59

    Θα μας τρελάνετε όλους ??? Τη τακτική της έντασης και της πρόκλησης η κυβέρνηση την επιχειρεί ???? Ή οι συνεχείς δηλώσεις τόσων στελεχών και εκπροσώπων του Σύριζα ??? Δηλαδή ο Σύριζα λέει όσα λέει, και παρόλα αυτά η κυβέρνηση είναι που προκαλεί ???

    Όταν απευθύνεσαι στους κυβερνώντες, που εξελέγησαν μάλιστα πολύ πρόσφατα και που στηρίζονται αθροιστικά από το υψηλότερο ποσοστό ψήφων που έχει στηριχθεί ποτέ κυβέρνηση μετά το 1974, και τους αποκαλείς: Προδότες, Δωσίλογους, Τσολάκογλου, μιλάς για πραξικοπήματα, για αντισυνταγματικές διαδικασίες, για κατάλυση της δημοκρατίας, για κατοχική κυβέρνηση, όταν καλείς τον κόσμο να ανατρέψει μια κυβέρνηση προσφάτως εκλεγμένη, που ακόμα και στις δημοσκοπήσεις απολαμβάνει την εμπιστοσύνη του λαού, όταν λες ότι δε συνιστούν περίεργη κατάσταση η παρουσία μπουκαλιών, μασκών, καδρονιών, όταν θεωρείς τις καταλήψεις χώρους κοινωνικών αγώνων, όταν δικαιολογείς τη βία, συγκρίνοντας τη με την βία που ασκείται στη κοινωνία από τις πολιτικές της κυβέρνησης κλπ κλπ κλπ, έχεις μετά το θράσος να κατηγορείς τη κυβέρνηση ότι αυτή είναι που προκαλεί και ακολουθεί τη τακτική της έντασης ????

    • Απορών avatar
      Απορών @ dim 24/01/2013 01:51:26

      Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, οι χαρακτηρισμοί αυτοί ακούγονται κυρίως από τα δεξιά της ΝΔ και όχι από το ΣΥΡΙΖΑ. Αντιθέτως η ΝΔ λαϊκίζει αγρίως πάνω σε αυτό το θέμα σε βαθμό αυτογελοιοποίησης... Η στάση της μου προκαλεί αηδία παρόμοιας υφής με την αηδία που μου προκαλούν ο ΣΥΡΙΖΑ, οι ΑΝΕΛ και η ΧΑ όταν κοροϊδεύουν τον κόσμο για την οικονομία. Με άλλα λόγια με αηδιάζει η υποκρισία, όταν ακούω τους πολιτικούς να λένε πράγματα που ξέρουν ότι είναι βλακείες και δεν τα πιστεύουν καν.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Απορών 24/01/2013 13:45:49

        Πολιτικοί παντός χρματος, που λένε πράγματα ξέροντας ότι είναι βλακείες και δεν τα πιστεύουν καν, το κάνουν για να υπηρετήσουν "ανώτερους και ευγενείς σκοπούς".
        Δούλοι είναι οι πολιτικοί αυτοί, και φυλάνε τ' αφεντικά τους: Τους λιπαρούς Έλληνες μεγαλοαστούς.

    • Νίκος Μπάρκας avatar
      Νίκος Μπάρκας @ dim 24/01/2013 02:27:11

      Καλά,σε λίγο θα μας πεις ότι ο Σύριζα είναι κυβερνών κόμμα..Η τρικομματική κυβέρνηση-ανδρείκελο ΔΕΝ είναι εκλεγμένη από τον Ελληνικό λαό,σχηματίστηκε κατόπιν συνεννόησης των τριών αρχηγών.Όσο για τις μάσκες
      κατέβηκες ποτέ σου σε πορεία να διεκδικήσεις(τί ρωτάω κι εγώ)χρειαζόμενος ο,τιδήποτε για να προστατέψεις τον εαυτό σου??Ανόητε..

      • Kimon avatar
        Kimon @ Νίκος Μπάρκας 24/01/2013 19:09:50

        Μπορείς να εκφράζεις την αποψή σου χωρίς χαρακτηρισμούς και ύβρεις. Έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα έτσι να είσαι πιστικός.

  13. ΦΩΤΕΙΝΗ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΗ 24/01/2013 01:24:36

    Η ΝΔ βλέποντας πως στο παρελθόν της είχε βγει η προπαγάνδα με τα γεγονότα του 2008 και έριξε τον Σύριζα από το 19 στο 4, το βρήκε και σήμερα σαν μια καλή ευκαιρία να το επαναλάβει. Τώρα όμως οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Ο κόσμος ξύπνησε και δεν τσιμπάει σε τέτοιες μπαρούφες. Για μένα, αλλά και για πολλούς φίλους που το συζητάω τρομοκράτες είναι αυτοί που τρομοκρατούν τη ζωή μας, τη καθημερινότητά μας, την αξιοπρέπειά μας. Αυτοί που μας μειώνουν στα μάτια των παιδιών μας, που κοιτούν με απορία την απόγνωσή μας.

  14. Μακεδών avatar
    Μακεδών 24/01/2013 02:38:08

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Οπως θα επαναστατουσαν καποιοι μουσουλμανοι εαν "απιστοι" εμπαιναν μεσα σε ενα τζαμι και το καταλαμβαναν ετσι και οι αναρχικοι επαναστατησαν γιατι η κυβερνηση εισεβαλλε και βεβηλωσε τους "ναους" τους.Δεν ειναι τυχαιο οτι η κυβερνησε επεστρεψε αμεσα την "Λελας καραγιαννη"στους καταληψιες και σταματησε αποτομα τις εκκενωσεις καταληψεων.
    Η απαντηση του αναρχοαυτονομου χωρου ηταν αμεση και δυναμικη και ειναι σιγουρο πως αν καταλυοταν ακομα μια καταληψη θα ειχαμε αιμα.
    Οι ανθρωποι δεν εχουν απλα μια ιδεολογια.Εχουν μια θρησκεια που ονομαζεται αναρχοσυνδικαλισμος.
    Για παραδειγμα στο ΑΠΘ μετα τα γεγονοτα της βιλας Αμαλιας αρχισαν να φτιαχνουν στα διαφορα "στεκια" (υπο καταληψη χωροι του πανεπιστημιου) "οχυρωματικα εργα" και να ετοιμαζουν μολοτοφ,να κουβαλανε πετρες και παλουκια και γενικα να ετοιμαζονται να αμυνθουν σε μια ενδεχομενη εισβολη.Εδω εχουμε να κανουμε με δραστηριοτητες "τακτικου πολεμου".
    Καποιοι ανελαβαν τον "ανταρτοπολεμο" πυροβολωντας τα γραφεια της Ν.Δ. και βαζοντας βομβα σε ενα εμπορικο κεντρο.
    Η κυβερνηση πηρε αμεσως το μηνυμα και σταματησε οποιαδηποτε δραστηριοτητα εναντια στις καταληψεις.Και η "Λελας καραγιαννη" ανακαταληφθηκε και συντομα οι αλλες καταληψεις θα επιστρεψουν στα χερια των αναρχοαυτονομων.
    Μας αρεσει δεν μας αρεσει ετσι ειναι.Υπαρχει στην Ελλαδα ενας ιδεολογικος χωρος (με θρησκευτικα χαρακτηριστικα) ο οποιος εχει δημιουργησει τους δικους του ιερους ναους (καταληψεις) με πρωτευουσα τα γνωστα Eξαρχεια.Η κυβερνηση πηγε να τα βαλει μαζι τους χωρις να εχει υπολογισει την δυναμη τους.Μετα απο μερικες σφαιρες και μια βομβα το ξανασκεφτηκε και εκανε πισω.
    Μερικες μερες πριν απο τους πυροβολισμους στα γραφεια της Ν.Δ. ειδα μια αφισα στον δρομο η οποια εγραφε πανω πανω : "ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΕΙΤΕ" και απο κατω εγραφε "ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ-ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΣΤΑ ΟΠΛΑ-ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ".
    Πριν δυο μερες ειδα γραμμενες σε εναν τοιχο τις φρασεις: ΠΑΙΞΑΤΕ ΚΑΙ ΧΑΣΑΤΕ-ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΛΙΩΣΟΥΜΕ-ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.
    Απο εκει και περα για ποιον επαγγελματισμο μιλαμε?Εριξαν ενα καρο σφαιρες και μονο δυο χτυπησαν "στοχο".Μια στο γραφειο του Σαμαρα και μια στην ταρατσα.Μπαμ κανει οτι ριχθηκαν απο ασχετους σαν τα παιδακια της συνωμοσιας πυρηνων της φωτιας.
    Οι προκυρηξεις θα γραφουν σιγουρα το ιδιο πραγμα: "Καταπατησατε τους ναους μας (τις καταληψεις) και απαντησαμε ενοπλως.Και στο τελος το ιδιο κλισε "Κατω τα χερια απο τις καταληψεις"
    Σημερα στην Θεσσαλονικη και σε ενα τετοιο "στεκι" του ΑΠΘ πραγματοποιηθηκε ειδικη συνελευση για τον νεο ανταρτικο πολης,την μορφη του και το...μελλον του με τηλεφωνικη παρεμβαση-ομιλια μελων της συνωμοσιας πυρηνων της φωτιας που αναζητουνται απο την αστυνομια.
    Δηλαδη τι αλλο θελετε?Να προβουν σε επισημη παραγγελια καλασνικοφ και χειροβομβιδων μεσω προκυρηξης διαγωνισμου?
    Γιαυτο παντως απο εδω και περα οταν ακουνε στην κυβερνηση την λεξη "καταληψη" θα κοκκινιζουν απο ντροπη.Η ηττα ηταν συντριπτικη!
    Με "θερμα επεισοδια" τυπου "Βιλλα Αμαλια" δε μπορει να χτυπηθει το προβλημα!Αν καποια κυβερνηση δεν αποφασισει ολοκληρωτικο πολεμο με σκοπο την πληρη εξαλειψη του προβληματος τοτε το προβλημα αυτο θα ζει και θα βασιλευει.

  15. dim avatar
    dim 24/01/2013 03:15:24

    Τι επίπεδο !!!

    "ΔΕΝ είναι εκλεγμένη...." - Βλέπω αμφισβητείς και το ίδιο το πολίτευμα της χώρας μας... Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία έχουμε αν δε το ξέρεις…

    "Ανδρείκελο..." , "Αρχ..." -Ποιοί? Οι τρείς αρχηγοί, που οι δύο εξ' αυτών απολαμβάνουν τη μεγαλύτερη δημοφιλία από όλους τους πολιτικούς αρχηγούς των κομμάτων της αντιπολίτευσης, ο ένας μάλιστα κρίνεται και καταλληλότερος του Τσίπρα με 53% -31%....

    "Ανόητοι..." - Η πλειοψηφία που στηρίζει Σαμαρά, προφανώς για εσένα είναι ανόητοι, αφού στηρίζουν...

    Άλλη μια απόδειξη, πως ο χώρος που κινείστε εσύ και οι όμοιοι σου, στην ουσία με τα λεγόμενα τους και τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν επενδύουν στο μίσος, το διχασμό και κλείνουν το μάτι στη βία και τη τρομοκρατία...

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/01/2013 04:50:13

    Συμφωνώ ότι οι «αναρχοαυτόνομοι» δεν είναι παρά ταλεμπάνια μιας νοσηρής παραθρησκείας και συμφωνώ ότι απαιτείται να συντριβούν και να εξαλειφθούν με οποιοδήποτε κόστος. Ωστόσο μην αναπαράγεις κι εσύ αυτά που κοκορεύονται οι ίδιοι, ότι δήθεν «η κυβέρνηση δεν υπολόγισε την δύναμή τους» (sic), γιατί άθελά σου παίζεις το παιχνίδι τους επικοινωνιακά. Άλλωστε, έστω κι άν ξανατρύπωξαν μέσα προσωρινά, δεν πρόκειται για «ανακατάληψη» και τέτοια γιατί τα κτίρια ήταν αφύλακτα. Σιγά το κατόρθωμα. Σημασία έχει ότι έσπασαν τα στεγανά, και τα μέχρι τώρα «άβατα». Αυτό κάθε άλλο παρά ήττα είναι για την κυβέρνηση. Και δεν νομίζω ότι θα σταματήσουν οι επεμβάσεις.

    Από εκεί και πέρα, δεν νοείται ένας ολόκληρος λαός (ή ένα κυρίαρχο κράτος, άν το θέτεις έτσι) να εκβιάζεται από 1000 άτομα, υπό τον φόβο του αίματος. Άλλωστε, σάματι και τώρα δεν μας σκοτώνουν (βλέπε Μαρφίν); Όλοι αυτοί χωράνε μια χαρά σε μια φυλακή μεγάλη ή (άν δεν υπήρχαν νομικά κωλύματα) σε ένα σαπιοκάραβο στη μέση του πελάγους. Τα ονόματά τους τα ξέρει το κράτος. Είναι ανάγκη λοιπόν με τον ένα τρόπο ή τον άλλον, όποιος ανευρίσκεται σε τέτοια κατάληψη μέσα, παρόλο που θα συνεχίσει να βρίσκεται στη ζωή ύστερα από αυτό, να φεύγει από την εξίσωση και να μην μπορεί να δαγκώσει ποτέ ξανά. Οριστικά. Και να του επιμερίζεται προσωπικό κόστος αφόρητο. Ένα σκληρό ιδιώνυμο του στυλ «απαγορεύεται η φυσική παρουσία σε όποιους χώρους ορίσει η αστυνομία» είναι μια καλή αρχή. Ας βάλουμε την έμπνευσή μας να δουλέψει. Κι όσο το χοντραίνουν τα μαμόθρεφτα των συριζαίων, τόσο θα εμπεδώνεται ως κοινός τόπος η πεποίθηση ότι πρέπει να συντριβούν με κάθε κόστος.

  17. ΛM avatar
    ΛM 24/01/2013 10:37:01

    XA XA XA!!! Βεβαίως. Και αν δεν ...λειτουργήσει αυτή η πρωτοποριακή ιδέα με το ...σαπιοκάραβο, υπάρχουν και τα ξερονήσια. Τι τα έχουμε εκεί μεσοπέλαγα να κάθονται αναξιοποίητα;;; Προτείνω δε, να εξανδραποδιστούν σε αυτά όλοι όσοι επιλέγουν το ...αίμα ως αναπόφευκτη κατάληξη των οποιωνδήποτε ιδεολογικών αλλά και κάθε άλλων εσωτερικών μας διαφορών. Επίσης, όποιος καταλαμβάνει την εξουσία, να ξαποστέλνει με συνοπτικές διαδικασίες τους αντίθετους στο πυρ το εξώτερον (Αη Στράτη, Μακρόνησο, Γυάρο κ.λ.π. ) σαν τον παλιό καλό καιρό, ώστε να μπορεί απερίσπαστος να κάνει τη δουλειά του βρε αδερφέ....
    Άμα είναι ....μπαρουτοκαπνισμένος ο άνθρωπος!!!! Αμέσως διακρίνει την αποτελεσματικότερη λύση. Τι συζητήσεις, αναλύσεις και διαβουλεύσεις. Αυτά είναι χάσιμο χρόνου. Βούρδουλας και παπόρι.
    ΕΥΓΕ!!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΛM 24/01/2013 12:31:15

      Γράψε με το κανονικό σου, να σου απαντήσω. Αυτό μου έλειπε πάντως, να έχω την ... έγκρισή σου!

      • ΛM avatar
        ΛM @ ΚΜ 24/01/2013 14:14:05

        Εσένα δε σε ρώτησε κανένας. Να μην πετάγεσαι λοιπόν εκεί που δεν σε σπέρνουν.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΛM 24/01/2013 14:58:50

          Υποδείξεις να κάνεις στα υπόλοιπα ψευδώνυμά σου!

          • ΛΜ avatar
            ΛΜ @ ΚΜ 24/01/2013 15:18:24

            Μην πετάγεσαι σαν ....αυτό που είσαι λέμε.

  18. EΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    EΠΙΚΟΥΡΟΣ 24/01/2013 10:43:21

    Φίλε Απορών μιλάς λογικώτατα, αλλα αν σε ακούσει ο Σαμαράς, οι "επικοινωνιολόγοι" τύπου Λούλη θα μείνουν άνεργοι και ο Δένδιας θα έχει την τύχη του Χρυσοχοίδη...

    • Απορών avatar
      Απορών @ EΠΙΚΟΥΡΟΣ 24/01/2013 19:32:49

      Δεν ξέρω αν πρόκειται για επικοινωνιολόγους τύπου Λούλη (με την τακτική του οποίου όμως να μη ξεχνάμε ότι η ΝΔ ήταν στο 40% γιατί είχε κατά νου ότι η Ελλάδα έχει μια υφέρπουσα ροπή προς την αριστερά μεταπολυτεχνιακά) και δεν ξέρω καν αν χρειάζονται επικοινωνιολόγοι σήμερα. Αλήθειες χρειάζονται και κοινή λογική. Ο Δένδιας άρχισε καλά, πολύ καλά θα έλεγα αλλά τον τελευταίο μήνα κάνει τη μια γκάφα μετά την άλλη: δεν υπάρχει λόγος να αδειάσεις τα κατειλλημένα σπίτια εκτός και αν έχεις σχέδιο άμεσης ανάπλασης και αξιοποίησης, αλλιώς απλά θα σαπίζουν όπως σάπιζαν και πριν. Ως προς την ανομία, βγάζεις έναν νόμο που λες: όποιο δημόσιο κτίριο είναι κατειλλημένο μπορεί εντός 6μήνου να δίνει ένα συμβολικό ενοίκιο στη δημοτική αρχή και μια φορά το μήνα μπορεί η αστυνομία να ελέγχει τις δραστηριότητες κτλ. ώστε να στερήσεις κάθε επιχείρημα τους και να τους "τακτοποιήσεις" (δεν λέω μονιμοποιήσεις). Παράλληλα με το συμβολικό ενοίκιο τους βάζεις να υπογράψουν και ότι ανά πάσα στιγμή αν κριθεί αναγκαίο το κράτος μπορεί να πάρει το ακίνητο προς αξιοποίηση και ούτε γάτα ούτε ζημία. Όπως ακριβώς έγινε στη Γερμανία, Ολλανδία κτλ. Όλα τα υπόλοιπα είναι φασαρία χωρίς λόγο και ουσία... Επίσης, η επίθεση κατά των δικαστών για ευθύνες της βουλής είναι απαράδεκτη: οι βουλευτές ψήφιζουν τους νόμους βάσει των οποίων οι δικαστές κρίνουν! Πως γίνεται να κρίνει τις δικαστικές αποφάσεις; Διατελώ απορών...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Απορών 24/01/2013 19:34:30

        Και φυσικά δεν εννοώ ότι θα έπρεπε να ακολουθηθεί και η αριστερότροπη πολιτική που ακολουθήθηκε από τη ΝΔ λόγω του 40%. Αντιθέτως, αν είχε την επικοινωνιακή πολιτική Λούλη και άρχιζε σοβαρές φιλελεύθερες παρεμβάσεις στην οικονομία τώρα θα ήταν ακόμα κυβέρνηση και δεν θα ήμασταν στο ΔΝΤ...

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/01/2013 13:00:01

    Ουτε βούληση, ούτε συμπόρευση.
    Το Ελληνικό "κόλλημα" στη δεκαετία του 1970 είναι.
    Σαράντα χρόνια πίσω.
    ¨Οταν στη λοιπή Ευρώπη "έχτιζαν Παρθενώνες" η RAF-Baader Meinhof, οι Brigade Rosse και η Directe Action, στη χώρα της φαιδράς αγγουρέας τρώγαμε βαλανίδια, παρέα με τον Γιώργο, τον Στέλιο και τον Νίκο.
    Μετά ήρθαν τα παπαδοπαίδια με τους μπαγλαμάδες, ο μελισσοκόμος και ο τύπος της Χιλιαδούς με το ροφό καρφωμένο στην τρίαινα.
    Που να σας λέω τώρα...

  20. andreas avatar
    andreas 24/01/2013 13:24:04

    ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΥΓΙΟΥΣ ΚΟΜΑΤΟΣ ΛΑΙΚΗΣ ΔΕΞΙΑΣ

  21. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 24/01/2013 14:14:17

    Κι ας τα συνδυάσουμε όλα αυτά με την επίσκεψη, υποταγή Τσίπρα στο USA και με τα ενεργειακά παιχνίδια Ευρώπης, Ρωσίας, ΗΠΑ. Ο αριστερός ΣΥΡΙΖΑ πήρε θέση ξεκάθαρα και περιμένει οδηγίες...

  22. Μακεδών avatar
    Μακεδών 24/01/2013 18:37:31

    Και τελικα υπηρξε αναληψη ευθυνης μεσω προκυρηξης για την βομβα στο Mall.Βασικο θεμα?τι αλλο?Οι εκκενωσεις των καταληψεων απο την κυβερνηση!Και η προκυρηξη για τις σφαιρες στο κτιριο της ΝΔ θα εχουν σιγουρα την ιδια ρητορεια (κατω τα χερια απο τις καταληψεις).

    ΙΔΟΥ:

    Ο κόσμος της αντίστασης και της εξέγερσης

    Η ιστορία όμως δεν τελειώνει στον παγωμένο χρόνο των εμπορικών κέντρων. Η συσσωρευμένη κρατική βία επιστρέφει κάθε τόσο στον αποστολέα της. Συγκρούσεις με τα ΜΑΤ, εμπρησμοί σε επιλεγμένους στόχους της κυριαρχίας, αυθόρμητες επιθέσεις σε πολιτικούς, αποκλεισμοί και καταλήψεις, ένοπλες ενέργειες. Μετά την εξέγερση του '08 οι εστίες αντίστασης πολλαπλασιάστηκαν. Τα αφεντικά φοβούνται τις αντιθεσμικές ρωγμές. Και φοβούνται πιο πολύ την αλληλεγγύη μας και την οργανωμένη αντεπίθεση μας. Ξερνούν έναν οχετό τρομολαγνείας για να διαχύσουν τους δικούς τους φόβους στην κοινωνία. Χαρακτηρίζουν τρομοκρατική κάθε πράξη που αντιτάσσεται στους νόμους τους, από μια βομβιστική επίθεση μέχρι μια απεργία, για να δικαιολογήσουν την επιστράτευση των δικών τους τρομοκρατικών μεθόδων. Ένας ψυχολογικός πόλεμος υποστηρικτικός στις στρατιές των αστυνομικών σκυλιών που σαρώνουν τους δρόμους. Στόχος τους η εμπέδωση ενός καθεστώτος φόβου στα κομμάτια της κοινωνίας που βιώνουν την εξαθλίωση και την υποτίμηση της ζωής τους και κατατάσσονται στην λίστα των πιθανών υπόπτων σε μια εξεγερσιακή συνθήκη.
    Ακούμε τις δακρύβρεχτες εκκλήσεις για ομαλότητα και βλέπουμε στρατό κατοχής και πογκρόμ στο κέντρο της Αθήνας, στρατό κατοχής μέσα στα πανεπιστήμια, στρατό κατοχής στα Εξάρχεια, στρατό κατοχής στη Χαλκιδική για τους εργολάβους της βιομηχανίας χρυσού. Χτυπάνε τις γειτονιές των μεταναστών και της εξέγερσης; Θέλουν λεηλατημένους τόπους; Χτυπάμε τους μηχανισμούς τους. Και δυναμώνουμε όλους τους αγώνες ενάντια στην εξουσία.
    Εδώ και καιρό η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει τη γενική εισβολή των κατοχικών ταγμάτων στους κατηλειμμένους αυτοοργανωμένους χώρους, που επιχειρήθηκε μέσα στις γιορτές. Απώτερος σκοπός αυτής της στρατηγικής είναι η διάλυση των συλλογικοτήτων αντίστασης. Ονειρεύονται την απομόνωση των αναρχικών, για να εξαφανίσουν την προοπτική μιας ανατρεπτικής συνάντησης όλων των καταπιεσμένων απελευθερωτικών διαθέσεων. Επιδιώκουν την απομόνωση κάθε ανθρώπου που εξεγείρεται, για να κλιμακώσουν την εκμετάλλευση, την αλλοτρίωση και τον έλεγχο.
    Σήμερα επιτίθενται στις καταλήψεις επειδή αποτελούν παραδείγματα επανάκτησης των αναγκαίων μέσων για την αυτονόμησή μας από την κυριαρχία. Καταστρέφοντας τις αυτοοργανωμένες κοινωνικές υποδομές, που δοκιμάζουν άμεσα στο παρόν την δυνατότητα συλλογικοποίησης της ζωής ενάντια στον κόσμο της εξουσίας, θωρακίζουν το καθεστώς της εξαθλίωσης. Η ουσία της επίθεσης στις καταλήψεις είναι η καταδίκη των φτωχών στη ζητιανιά. Είναι η εξουδετέρωση του οράματος της ελευθερίας και της αλληλεγγύης. Το προσκύνημα στους «φιλάνθρωπους» άρχοντες.
    Θα μπορούσαμε να μην υπερασπιστούμε με όλους τους τρόπους πάλης το αντιστασιακό έδαφος που βρίσκεται στο στόχαστρο του κράτους; Όχι. Γιατί αν αφήσουμε τις καταλήψεις, μετά θα χτυπηθούν όλες οι εστίες αυτοοργάνωσης και μετά η κάθε πολιτική ομάδα και τελικά θα καταδιώκεται ο κάθε σύντροφος, μέχρι να εξοντωθεί κάθε επαναστατική παρουσία. Το κράτος σχεδιάζει για όλους όσους αγωνίζονται ότι εφαρμόζει μέχρι τώρα για να αδρανοποιήσει τους διωκόμενους αντάρτες.
    Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είμαστε οι αυτόκλητοι υπερασπιστές των καταλήψεων, ή ότι οι καταλήψεις δεν καταφέρνουν να σταθούν μόνες τους, αντίθετα το παράδειγμα της ανακατάληψης της βίλας Αμαλίας δείχνει ακριβώς το αντίθετο. Όμως η κατασταλτική επίθεση είναι ολομέτωπη, δεν αφορά μόνο τις καταλήψεις και όσο πιο πολύμορφες και πιο δυναμικές είναι οι δράσεις μας, τόσο το καλύτερο.

  23. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 25/01/2013 13:15:36

    Απλά εισπράττουμε τα επίχειρα της διαφθοράς του λογισμού μας, του πνευματικού βολέματος και του εξοστρακισμού του ορθολογισμού. Αν κάποιος ουδέτερος παρατηρητής έκανε τον κόπο να παρακολουθήσει την πορεία της σκέψης μας από τη μεταπολίτευση και μετά, θα ήταν μάρτυρας της πορείας προς ένα ανατριχιαστικό ατύχημα σε αργή κίνηση.
    Για τι να μιλήσει κανείς; Για τη (σκόπιμη) σύγχυση της πραγματικής βίας με την μεταφορική (όπως την εννοεί βεβαίως ο καθένας μας), ή με την από κοινωνική σύμβαση νόμιμη κρατική βία, ώστε να δικαιολογούμε το φασίστα που έχουμε μέσα μας ο οποίος ωρύεται να εξαλείψουμε τους αντιπάλους μας; Για τη (βολική) άρνηση της επιβολής της δικαιοσύνης στις δικές έκνομες πράξεις με τη δικαιολογία ότι οι έκνομες πράξεις κάποιων άλλων μένουν ατιμώρητες; Για την (υστερόβουλα) πλήρη διαστροφή του τι είναι προς όφελος του λαού και της κοινωνίας και τι αντιλαϊκό και αντικοινωνικό, έτσι ώστε για παράδειγμα να θεωρείται κοινωνικός αυτοματισμός οποιαδήποτε φωνή διαμαρτυρίας για την απομύζηση του κοινωνικού συνόλου για την διατήρηση των προνομίων κάποιων πατρικίων; Για την (τεμπέλικη) άγνοια των επιπτώσεων στον καθένα από μας της κατασπατάλησης δημόσιων πόρων για μη ανταποδοτικούς σκοπούς; Για την (καταστροφικά εγωιστική) αδιαφορία προς τα κοινά αγαθά και την θεοποίηση του ατομικού οφέλους;
    Θερίζουμε όσα σπείραμε. Και σπείραμε πολλούς χαρακτηρισμούς για "προδότες" και "νενέκους" , για βουλή μπ...λο, για νόμους που είναι το δίκιο του εργάτη, διαπαιδαγωγήσαμε γενιές που μάθανε ότι κλείνουμε το μάτι στην "αρεστή" σε μας βία και την καταδικάζουμε μαζί με την καταδίκη για το θύμα, που μάθανε ότι πάνω από τους νόμους είναι οι επιθυμίες μας, που μάθανε ότι τα δικά μας μέτρα και σταθμά είναι ανώτερα από του διπλανού μας, που μάθανε ότι έτσι είναι επειδή έτσι νομίζουμε, που μάθανε ότι ο Σωκράτης ήταν κορόιδο.