#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2012 20:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ υπερασπιστές των προνομιούχων υπαλλήλων της Bουλής



Στημένο χάος και υποκρισία στη Βουλή. Αυτό μόνο θα μπορούσε να χαρακτηρίσει τα όσα έγιναν τις τελευταίες ώρες με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει να τιναχτεί στον αέρα όλη η διαδικασία. Η απόφαση του Γ. Στουρνάρα, να φέρει στη Βουλή διάταξη με την οποία ενέτασσε στο ενιαίο μισθολόγιο του υπαλλήλους της Βουλής έπεσε σα βόμβα στο κοινοβούλιο και έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης από άθλιους λαϊκιστές του ΣΥΡΙΖΑ και των Ανεξάρτητων Ελλήνων που θέλησαν να κάνουν μπάχαλο τη συνεδρίαση.

Η κίνηση του υπουργού Οικονομικών ήταν λανθασμένη διότι η Βουλή είναι αυτοδιοίκητη και… εθιμικώ δικαίω, για να υπάρξουν αλλαγές στα μισθολογικά πρέπει να αλλάξει ο κανονισμός. Όμως, η ρύθμιση για την ένταξη των υπαλλήλων στο ενιαίο μισθολόγιο είναι πέρα για πέρα σωστή και αποτελεί κεντρική επιλογή της κυβέρνησης. Δε μπορεί να κόβονται οι μισθοί και οι συντάξεις όλων των άλλων και οι εργαζόμενοι στη Βουλή να κρύβονται πίσω από το σαθρό σύστημα που έφτιαξαν όλα αυτά τα χρόνια οι πολιτικοί. Κάποτε, όμως, πρέπει να τελειώσει αυτό το θέμα. Όπως δεν πρέπει να υπάρχουν συντεχνίες με διαφορετικά προνόμια σε άλλους κλάδους, έτσι και οι υπάλληλοι της Βουλής δεν έπρεπε να εξαιρεθούν από τις μειώσεις.

Το διαδικαστικό λάθος του κ. Στουρνάρα και το γεγονός ότι έφερε τη ρύθμιση αυτή τη χρονική στιγμή, δεν αναιρούν το γεγονός ότι ως προς την ουσία, η ρύθμιση ήταν πέρα για πέρα σωστή. Αυτό λοιπόν το θέμα πήραν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και των Ανεξάρτητων Ελλήνων και το έκαναν σημαία ευκαιρίας. Όπως κατήγγειλε ο Γ. Στουρνάρας, συγκεκριμένοι βουλευτές πήγαν στο συνδικαλιστικό όργανο των υπαλλήλων της Βουλής και τους είπαν να ξεσηκωθούν και να κάνουν απεργία. Κι αυτοί φυσικά το έπραξαν απειλώντας να τινάξουν στον αέρα τη διαδικασία με έναν απίστευτο εκβιασμό. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, μέσα στη Βουλή ακόμη και τραμπούκικες ενέργειες έγιναν από συνδικαλιστές που εκβίασαν προκειμένου να πάρουν πίσω τις περικοπές στους μισθούς τους.

Και ήρθε η απόφαση του κ. Στουρνάρα να πάρει πίσω της διάταξη ώστε να προχωρήσει η ψήφιση των μέτρων που διακυβεύουν το μέλλον της χώρας. Και τότε έπεσαν οι μάσκες. Π. Λαφαζάνης και Π. Καμμένος σε ένα απίστευτο παραλήρημα άθλιου λαϊκισμού ζήτησαν την παραίτηση του κ. Στουρνάρα καταγγέλλοντάς τον για συνταγματική εκτροπή. Για την ταμπακιέρα βέβαια δεν είπαν τίποτε. Συμφωνούν με τις περικοπές που πρέπει να γίνουν ή έχουν συγκεκριμένους λόγους να υπερασπίζονται συντεχνίες που μέχρι πρότινος έπαιρναν 16 μισθούς και απίστευτα επιδόματα;

Αποκαλυπτικό της ξεδιαντροπιάς του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝ.ΕΛ. ήταν η τοποθέτηση της Αλέκας Παπαρήγα η οποία κατηγόρησε κόμματα της αντιπολίτευσης, απευθυνόμενη στον ΣΥΡΙΖΑ και τον Καμμένο για τον λαϊκισμό τους και ότι κάνουν πασαρέλα τη Βουλή. Ακόμη και οι βουλευτές της ΝΔ χειροκρότησαν την γ.γ. του ΚΚΕ η οποία είπε τα αυτονόητα. Την ώρα που έξω από τη Βουλή 100.000 άνθρωποι ζητούσαν απόσυρση των περικοπών κάποιοι δήθεν αριστερούληδες σαν τον Λαφαζάνη έβαζαν συνδικαλιστές να κάνουν απεργία για να διαλύσουν το Κοινοβούλιο.

Οι μάσκες έπεσαν. Ο ΣΥΡΙΖΑ κατάφερε να φέρει του μπαχαλάκηδες μέσα στη Βουλή. Χωρίς όμως κουκούλα. Διότι ήταν οι ίδιοι οι βουλευτές του.

Όμως, η διάταξη είναι κεντρική επιλογή του ίδιου του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης και θα έλθει τις επόμενες ημέρες με ξεχωριστή διάταξη. Διότι δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι δύο ταχυτήτων.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MEZ avatar
    MEZ 07/11/2012 20:30:07

    Για την προπαγάνδα του Σύριζα λες;

    • logios avatar
      logios @ MEZ 07/11/2012 20:34:56

      Έτσι έτσι

    • 1kris avatar
      1kris @ MEZ 07/11/2012 22:44:33

      Ασε εσυ στον κοσμο σου

  2. μν avatar
    μν 07/11/2012 20:35:46

    Το θέμα είναι ότι η κυβέρνηση ''τα 'κανε'' πάνω της κι αποδείχθηκε εξαιρετικά αδύναμη!!

    Όταν υποκύπτεις σε 10' στους διορισμένους τσάτσους σου,έστω κι αν παρακινούνται από το ΣΥΡΙΖΑ,πώς θα τα βάλεις με την Τρόικα και τη Μέρκελ; E;

  3. panos avatar
    panos 07/11/2012 20:41:00

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ..........

  4. οαποτετοιοσ avatar
    οαποτετοιοσ 07/11/2012 20:43:18

    μεγαλη ντροπη αυτο που εκανε αποψε ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καμμενος..και το λεει ενας σφοδρος πολεμιος της πολιτικης ΝΔ....
    ευελπιστω ο σαμαρας θα περασει σε ανυποπτο χρονο την τροπολογια,θα ενταξει τους υπαλληλους της βουλης και των ΔΕΚΟ στον ενιαιο...και επισης θα ενταξει τα ταμεια των μηχανικων,δικηγορων.δημοσιογραφων κτλ κτλ στον ΕΠΟΥΥ

    να τελειωσουν οι πληβειοι..εκτος και αν υπαρχουν στην κοινωνια φυλετικα ανωτεροι ανθρωποι απο τους αλλους και δεν το εχουμε υποψιν...

    τελος ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ορος για απολυσεις και μεταταξεις ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αν περασε ο υπαλληλος(ιδιως των τελευταιων δεκα ετων) με γραπτο ΑΣΕΠ και αλλο γραπτο διαγωνισμο...οσοι περασαν με γραπτο ΑΣΕΠ οχι μονο να παραμεινουν,αλλα να επιβραβευτουν...

    αν τα κανει αυτα ο Σαμαρας γεια σαν τυο μαγκα και ας επεσε και σε ποσες κωλοτουμπες,αλλα θα τα κανει?πρεπει να επιλεξει ή την πατριδα ή το κομμα..και τα δυο δεν γινεται!

    • nestor avatar
      nestor @ οαποτετοιοσ 07/11/2012 23:13:30

      Ήμαρτον
      Δηλαδή αν πέρασαν με γραπτό ΑΣΕΠ είναι καλοί υπάλληλοι?
      Και οι κομματικά διορισμένοι είναι κακοί?
      Ωραίο κριτήριο αξιολόγησης.
      Έχω φίλους κομματικά διορισμένους με τόνους διάθεση να δουλέψουν και να εξυπηρετήσουν, και ξέρω επισης διορισμένους με ΑΣΕΠ που τα ξύνουν όλη μέρα.
      Πρέπει να αξιολογηθούν ΟΛΟΙ οι υπάλληλοι και να μείνουν οι καλοί ΟΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ.
      ΓΙΑ ΤΟ 80% των θέσεων του δημοσίου τα απαιτούμενα προσόντα είναι η διάθεση για δουλειά και οχι τα πτυχία.

      Όταν ρωτήσανε τον Σωκράτη να τους δώσει τον ορισμό του μορφωμένου ανθρώπου,

      Δεν ανέφερε τίποτε για την συσσώρευση γνώσεων. «Η μόρφωση είπε, είναι θέμα συμπεριφοράς…

      Ποιους ανθρώπους λοιπόν θεωρώ μορφωμένους;

      1. Πρώτα απ’όλους αυτούς που ελέγχουν δυσάρεστες καταστάσεις , αντί να ελέγχονται από αυτές…

      2. Αυτούς που αντιμετωπίζουν όλα τα γεγονότα με γενναιότητα & λογική..

      3. Αυτούς που είναι έντιμοι σε όλες τους τις συνδιαλλαγές..

      4. Αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα..

      5. Αυτούς που ελέγχουν τις απολαύσεις τους..

      6. Αυτούς που δεν νικήθηκαν από τις ατυχίες & τις αποτυχίες τους..

      7. Τελικά αυτούς που δεν έχουν φθαρεί από τις επιτυχίες και την δόξα τους…»

      ΣΩΚΡΑΤΗΣ

      • panas avatar
        panas @ nestor 07/11/2012 23:42:43

        Αφού με ανέντιμη συνδιαλλαγή διορίστηκαν, σίγουρα δεν αποτελούν και παράδειγμα προς μίμηση οι κομματικά διορισμένοι.
        Όσοι διορίστηκαν μέσω διαγωνισμών αυταπόδεικτα αποδεικνύουν και μεγαλύτερη γενναιότητα και περισσότερη αξιοπρέπεια.

      • Agamemnon avatar
        Agamemnon @ nestor 08/11/2012 15:24:37

        Εσύ, σοφέ Νέστορά μου, εξαιρείσαι από τους "ασεπιτζήδες" λόγω απροσμέτρητης... "σοφίας"! Don't worry λοιπόν!...

    • Tassos avatar
      Tassos @ οαποτετοιοσ 08/11/2012 10:58:05

      Μην χαθούμε όταν τα κόψει...

  5. Tasos avatar
    Tasos 07/11/2012 20:45:24

    Δηλαδή μας ενδιαφέρει το ποιοί τους στηρίζουν (που είναι όλα τα κόμματα της βουλής ακριβώς επειδή όλοι τους διόριζαν) ή το να τους κοπεί ο βήχας επιτέλους? Ποιό είναι το μείζον? Είναι ότι φάνηκε η κυβέρνηση να επιβάλει τις επιθυμίες της μόνο εκεί που δεν υπάρχει εκβιασμός (δηλαδή στον συνταξιούχο και όσους δεν έχουν μια συντεχνία από πίσω).
    Πολύ κακώς αναδεικνύετε στο antinews την λιγότερο σημαντική πλευρά ενώ θα έπρεπε να υπάρχει σαφής καταδίκη της κωλοτούμπας μπροστά στον εκβιασμό.

  6. oapot avatar
    oapot 07/11/2012 20:45:26

    μεγαλη ντροπη αυτο που εκανε αποψε ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καμμενος..και το λεει ενας σφοδρος πολεμιος της πολιτικης ΝΔ....
    ευελπιστω ο σαμαρας θα περασει σε ανυποπτο χρονο την τροπολογια,θα ενταξει τους υπαλληλους της βουλης και των ΔΕΚΟ στον ενιαιο...και επισης θα ενταξει τα ταμεια των μηχανικων,δικηγορων.δημοσιογραφων κτλ κτλ στον ΕΠΟΥΥ

    να τελειωσουν οι πληβειοι..εκτος και αν υπαρχουν στην κοινωνια φυλετικα ανωτεροι ανθρωποι απο τους αλλους και δεν το εχουμε υποψιν...

    τελος ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ορος για απολυσεις και μεταταξεις ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αν περασε ο υπαλληλος(ιδιως των τελευταιων δεκα ετων) με γραπτο ΑΣΕΠ και αλλο γραπτο διαγωνισμο...οσοι περασαν με γραπτο ΑΣΕΠ οχι μονο να παραμεινουν,αλλα να επιβραβευτουν...

    αν τα κανει αυτα ο Σαμαρας γεια σαν τυο μαγκα και ας επεσε και σε ποσες κωλοτουμπες,αλλα θα τα κανει?πρεπει να επιλεξει ή την πατριδα ή το κομμα..και τα δυο δεν γινεται!

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 07/11/2012 20:45:54

    ".Θα επανέλθουμε με νέα διάταξη με την οποία θα εναρμονίζουμε τον Κανονισμό με ότι ισχύει για τα μισθολόγια του δημόσιου τομέα"
    Στουρνάρας.

    "Δικαιολογημένη η απεργία απέναντι σε μία πράξη που διαλύει και αποσυνθέτει το πολίτευμα"!!!
    Λαφαζάνης.

    Οριστικά και αμετάκλητα ρόμπα το κόμμα του Πάντζα.

    • Greco avatar
      Greco @ Κώστας ΜΠ 07/11/2012 22:48:43

      αυτη ειναι η "αριστερα" της ελλαδας, δυστυχως...

      ευτυχως το κκε νομιζω δεν ακολουθει σε ολο αυτο το καραγκιοζιλικι

  8. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 07/11/2012 20:46:09

    κινηση ΜΑΤ του Σαμαρα! μπορει να μη φαινεται τωρα αλλα μολις απεδειξε τα εξης

    1) τις συντεχνιες τις καλυπτουν ορισμενες ομαδες/κομματα στο κοινοβουλιο
    2) ΣΥΡΙΖΑ κ ΑΝΕΛ δεν ειναι τοσο "ανεξαρτητοι" και αντισυστεμικοι
    3) οι υπολοιποι δημοσιοι υπαλληλοι θα κινηθουν εναντια στο ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ-ΑΝΕΛ-συντεχνιες-συνδικατα
    4) τα τελευταια 38 χρονια η "ΑΡΙΣΤΕΡΑ" της προοδου ΕΠΕΒΑΛΕ με τον τροπο της αυξησεις μισθων, αλογες συνταξεις, προνομια κλπ

    σε λιγες ημερες θα φανει η τριπλα του Αντωνη.. μπορει να φαινεται ως υποχωρηση αλλα κοιταξτε το αποτελεσμα στις επομενες δημοσκοπησεις!

    • Karkampounas avatar
      Karkampounas @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 07/11/2012 22:08:06

      Είσαι πολύ άρρωστος! Τις επόμενες μέρες που θα αρχίσουν να τρέχουν τα 250 μέτρα ο άλλος θα θυμηθεί την θετρινίστικη αυτή κίνηση που μάλιστα την πήρε και πίσω με την ουρά στα σκέλια.

      • Lamproukos avatar
        Lamproukos @ Karkampounas 07/11/2012 22:23:05

        Όταν ο άλλος γράφει «κίνηση ματ Σαμαρά» σημαίνει ότι σκέπτεται σαν οπαδός κόμματος, και μάλιστα με μικροπολιτικά κριτήρια του κ.....

        Αυτά είναι που κατέστρεψαν τον τόπο.

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 07/11/2012 20:46:42

    Οτι ποιο έξυπνο έχει κάνει η κυβέρνηση.

    Πρώτη φορά σήμερα άνοιξα ράδιο στο αυτοκίνητο γύρω στις 7 και 30 και άκουσα ζωντανά τα γεγονότα και έβγαλα συμπέρασμα.

    Τους πέταξε ο Σαμαράς την πεπονόφλουδα και την πάτησαν.

    Σε πρώτη φάση ο Καμμένος έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα αφού πλέον οι εμφανίσεις τους και ο τόνος της φωνής του προκαλούν θυμηδία.

    Ο γυιός του μεγαλοεπιχειρηματία και ο γαμπρός του μεγαλοβιομήχανου επαναστάτης.

    Εμείς ρε παιδιά με 18 χρόνια στην πρώτη γραμμή και με 12ωρα καθημερινής δουλειάς τι έπρεπε να κάνουμε που εξαιτίας της κρίσης κινδυνεύουμε να ξεκινήσουμε από την αρχή.

    Επρεπε να σφάζουμε με κονσερβοκούτι άμα ο Καμμένος είναι έτοιμος να πάρει τα όπλα.

    Ο Σύριζα δεν έχει καταλάβει ότι δεν μπορείς να κερδίσεις τις εκλογές μόνο με τους απογοητευμένους αλλα΄χρειάζεσαι κα την ήρεμη δύναμη του εκλογικού σώματος.

    Με την τακτική του χάνει την μεγάλη μάζα..

    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ avatar
      ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ @ Aris. A 07/11/2012 21:46:06

      σωστος! τα ειπες υπεροχα!

  10. Γραικός avatar
    Γραικός 07/11/2012 20:50:15

    Αναμενόμενο. Στην Ελλάδα αυτοί που τάζουν λαγούς και πετραχήλια και κόπτωνται δήθεν για τα συμφέροντα των αδυνάτων είναι οι πουλημένοι στις συντεχνίες.

    Αχ κακόμοιρε Ελληνικέ λαέ και να 'χες ιδέα τι γίνεται γύρω σου...

    Τι ζητάω κι εγώ τώρα... Αν είχες, θα 'χες θεοποιήσει τον Παπαντρέα;

  11. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 07/11/2012 20:54:16

    Κύριοι,πρίν γράψετε κάτι,βουτήξτε την ΄΄πέννα΄΄σας στο μυαλό και οχι στο μελάνι..έτσι θα αποφεύγετε χαρακτηρισμούς όπως΄΄αθλιοι λαικιστές΄΄΄΄ξεδιάντροποι ΄΄κλπ.Δέν βλέπετε οτι κάνετε ακριβώς ότι κατηγορείτε..Σας διαβάζουμε και σοβαροί άνθρωποι ,που αγανακτούμε ενώ στη βάση ΄και επί της ουσίας συμφωνούμε με τα γραφόμενά σας...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:01:25

      Τι γράφει ψέμματα.

      Σήμερα υπερασπίστηκαν τους κοπρίτες της βουλής.

      Τους επιστημονικούς συμβούλους το 4.000 χιλιάδων που ρεμβάζουν τον Εθνικό Κήπο.

      Αυτή είναι η αλήθεια.

      Να τελειώνουμε με τις γιάφκες τον ανίκανων που μας ρουφούν το αίμα δεκαετίες.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:10:27

      Μά,ἑάν συμφωνεῖτε,γιατί ἀγανακτεῖτε;

      • ρωμανος αργυρος avatar
        ρωμανος αργυρος @ Κυθήριος 07/11/2012 21:54:19

        Αγαπητέ κυθήριε,αγανακτώ με τις ύβρεις,τό λεκτικό ύφος αν θές,καί συμφωνώ με την ουσία...Υπάρχει διαφορά και επιπλέον γραφίδες του ANTINEWS μας έχουν συνηθίσει σέ μαχητικήμεν,αλλά σοβαρή γραφή,χωρίς ακρότητες και χαρακτηρισμούς.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:11:02

      Τι απ' όλα σε πείραξε; Δεν είναι αθλιότητα και ξεδιάντροπος λαϊκισμός όσα έγιναν στη Βουλή; Αν μάλιστα ήσουν μέσα στο κτίριο και έβλεπες τα όσα συνέβησαν τότε θα καταλάβαινες για τι μιλάμε. Πραγματική ζούγκλα. Επίσης, θα μπορούσε να μιλήσει κανείς για κωλοτούμπα μόνο αν δεν έρθει ξανά η διάταξη τις επόμενες ημέρες. Διότι αν επέμενε ο Στουρνάρας σήμερα απλά θα έκανε το χατίρι του ΣΥΡΙΖΑ. Δηλαδή θα διαλύονταν τα πάντα, δε θα υπήρχε ψηφοφορία και οι ξένοι θα μας κουνούσαν το μαντήλι.

  12. H pena tis logikhs avatar
    H pena tis logikhs 07/11/2012 20:56:28

    Η απορία όμως που γεννάται είναι γιατί η κυβέρνηση υποκύπτει στις απειλές των υπαλλήλων της βουλής και όχι όλων των υπολοίπων Δ.Υ ; Εκεί γιατί δεν περνάει του Συριζα και των Ανελ ;
    Στημένο λοιπόν ;

  13. Κοινωνικός αυτοματισμός avatar
    Κοινωνικός αυτοματισμός 07/11/2012 20:58:17

    Η διαδικασία ήταν αντισυνταγματική και γι αυτό αντέδρασε η αντιπολίτευση, στοχεύοντας ίσως στην καθυστέρηση της ψήφισης των μέτρων σήμερα. Θεωρώ ότι η στάση Στουρνάρα ήταν μεθοδευμένη ώστε να βγει ο κος Σαμαράς και να φανεί ότι συγκρούεται με τα συμφέροντα. Μη ξεχνάμε όμως ότι οι περισσότεροι υπάλληλοι της Βουλής είναι βολεμένοι από τα κόμματα της συγκυβέρνησης. Αλλά ως συνήθως τσιμπήσατε το δόλωμα οι περισσότεροι...

    • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
      ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ Κοινωνικός αυτοματισμός 08/11/2012 15:55:28

      Απόλυτα σωστός είσαι εχθές το βράδυ παίχθηκε θέατρο.

  14. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 07/11/2012 21:03:52

    Μήπως φωνάξανε για το αυτοδιοίκητο της βουλής...; Εκτός και αν με την τροπολογία αυτή δεν παραβιάστηκε το αυτοδιοίκητο... δεν ξέρω κιόλας, άλλα βλέπω από δω και άλλα βλέπω από κει... Από κει και πέρα όλοι συμφωνούμε στο να μειωθούν επιτέλους οι μισθοί των υπαλλήλων της βουλής...

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/11/2012 21:13:20

    Ἀφελής ὥς εἶμαι,δέν περίμενα ὅτι οἰ προνομιούχοι ὐπάλληλοι τῆς Βουλῆς εἶχαν καί συνδικαλιστικό ὄργανο!

  16. vassilis avatar
    vassilis 07/11/2012 21:20:40

    Καλα κολπακι για να μην περασουν οι αλλαγες στα δικα τους παιδια!Και οι 300 στο κολπο!

  17. Γιάννης Τ. avatar
    Γιάννης Τ. 07/11/2012 21:20:55

    Αν η Κυβέρνηση ήθελε πραγματικά να "αποκαταστήσει" τις αδικίες δεν θα έφερνε τη ρύθμιση άρον άρον, αλλά θα έκανε τις περικοπές σε ξεχωριστό Ν/Σ. Αλλά, την έφερε απόψε, για να κερδίσει χρόνο από την ανακατοσούρα και το μπάχαλο που προκάλεσε. Αν ήταν σωστός ο κ. Στουρνάρας θα ενεργούσε αλλιώς. Άντε να ψηφιστούν τα μέτρα όπως όπως! Το ένα κοινοβουλευτικό πραξικόπημα διαδέχεται το άλλο από το πρωί στον "Ναο της Δημοκρατίας"!!! Δηλαδή η Χούντα πως ήταν;
    ΥΓ Παρακαλώ όποιος ξέρει ας διαφωτίσει... Το μισθολόγιο των υπαλλήλων της Βουλής περιλαμβάνεται νομικά στον Κανονισμό λειτουργείας τησ Βουλής; Αν είναι έτσι δεν πρέπει να γίνει Συνταγματική Αναθεώρηση ή ο Κανονισμός της Βουλής είναι ανεξάρτητος; Παρακαλώ όποιος ξέρει υπεύθυνα να ενημερώσει.

  18. CHRIS avatar
    CHRIS 07/11/2012 21:22:57

    Άντε πάλι "τα τελευταία μέτρα" από τον μπάρμπα ΣΑΜ.

  19. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:29:37

    ΄΄Αθλιότητες΄΄συνέβησαν ,πράγματι..δεν είμαι στη βουλή ομως παρακολουθω τηλεόραση και κρίνω..επιτρέψτε μου να έχω την άποψη ότι τέτοιες φράσεις δείχνουν επίπεδο που ξέρω,απ΄τα γραφόμενά σας ,πως δα σας εκφράζει.

  20. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:29:37

    ΄΄Αθλιότητες΄΄συνέβησαν ,πράγματι..δεν είμαι στη βουλή ομως παρακολουθω τηλεόραση και κρίνω..επιτρέψτε μου να έχω την άποψη ότι τέτοιες φράσεις δείχνουν επίπεδο που ξέρω,απ΄τα γραφόμενά σας ,πως δα σας εκφράζει.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ ρωμανος αργυρος 07/11/2012 21:59:13

      Τι κρίνεις αγαπητέ τον Καμμένο που δεν έχει ένσημο να κάνει επαναστατική γυμναστική.

      Από τα 18 υποψήφιος βουλευτής μοναδικό επάγγελμα η χαιρετούρα και το ρουσφέτι.

      Θα σκάσουν τα προγούλια και η μπάκα από την ευζωία και την μάσα και μιλάει για φτωοχολογιά ο Καμμένος.

      Αποκαλεί τον Στουρνάρα εκπρόσωπο των τραπεζιτών ο άνθρωπος που από τα γενοφάσκια του τρώει στα μακρυά τραπέζια της Εκάλης.

      • Κοινὸς νοῦς avatar
        Κοινὸς νοῦς @ Aris. A 08/11/2012 00:50:14

        Συγγνώμην, ὁ κ. Σαμαρᾶς τὶ ένσημα ἔχει;

  21. livas avatar
    livas 07/11/2012 21:30:49

    Συγγνώμη, αλλά αυτό το μαντήλι το βλέπω να ανεμίζει εδώ κι ένα τουλάχισοτν χρόνο. Κι ολο ανεμίζει κι όλο το καράβι δεν μπαρκάρει (και μεταξύ μας, ούτε πρόκειται...)

  22. Lamproukos avatar
    Lamproukos 07/11/2012 21:32:38

    ΥΓ Παρακαλώ όποιος ξέρει ας διαφωτίσει… Το μισθολόγιο των υπαλλήλων της Βουλής περιλαμβάνεται νομικά στον Κανονισμό λειτουργείας τησ Βουλής; Αν είναι έτσι δεν πρέπει να γίνει Συνταγματική Αναθεώρηση ή ο Κανονισμός της Βουλής είναι ανεξάρτητος; Παρακαλώ όποιος ξέρει υπεύθυνα να ενημερώσει.

    Έτσι είναι.

    Ο Στουρνάρας το έφερε επειδή ήξερε ότι θα γίνει ότι έγινε και δεν μπορεί να το περάσει.

    Η όλη ιδέα ήταν ο κόσμος να συζητάει αυτό, και τους απεχθείς σε όλους προνομιούχους της Βουλής, αντί για τα μέτρα που τον καίνε.

    Έψαχνε για χαζούς.

    Άλλο τα βρώμικα προνόμια των υπαλλήλων της βουλής, και άλλο να τους χρησιμοποιεί ΤΩΡΑ, ΕΠΙΤΗΔΕΣ η κυβέρνηση για αντιπερασπασμό, ώστε να περάσει χειρότερα μέτρα σε Ι.Υ, Δ.Υ και ελεύθερους επαγγελματίες...

    Ακόμα και να μπορούσε να το περάσει το μέτρο ―που ήξερε ότι δεν θα μπορούσε―, δεν θα είχε καμμία σημασία μπροστά στην γενική επίθεση σε όλους εμάς τους άλλους μη-προνομιούχους και μη εργαζόμενους στη Βουλή...

  23. akisenv avatar
    akisenv 07/11/2012 21:35:45

    Το τερματίσατε....!!!!!
    Καλη παρέα στον Στουρναρα....να τον χαιρεστε!!

  24. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/11/2012 21:42:44

    Σε ποια παράγραφου του κανονισμού αναφέρονταιτα μισθολογικά των υπαλλήλων;

    • Lamproukos avatar
      Lamproukos @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/11/2012 22:22:00

      Όλη η λειτουργία της βουλής υπάγεται σε αυτοδιοίκηση, σύμφωνα με το σύνταγμα:

      http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-67/

      Δεν έχει σημασία αν μας αρέσει ή όχι που υπάρχουν αυτά τα προνόμια, οι νόμοι είναι νόμοι, και το Σύνταγμα ακόμα παραπάνω. Αλλιώς δεν έχουμε δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε ότι η Χ.Α κάνει «αντιποίηση αρχής».

      Αν ήθελε η κυβέρνηση, και καλά, να αλλάξει τα μισθολογικά των υπαλλήλων της βουλής ―που οι ίδιοι έχουν διορίσει άλλωστε―, θα το έκανε με τις προβλεπόμενες διαδικασίες.

      Απλά ήθελε να γίνει το μπάχαλο με την άμεση απεργία των υπαλλήλων της βουλής, για να τραβήξει την προσοχή από τα άλλα μέτρα, και βέβαια για να πεί στον κόσμο «ορίστε, ωραία και δίκαια μέτρα πάμε να περάσουμε και δεν μας αφήνουν» (για τα υπόλοιπα άδικα και δολοφονικά μέτρα βέβαια, λόγος).

      • Γιάννης Τ. avatar
        Γιάννης Τ. @ Lamproukos 08/11/2012 01:01:01

        10000000+++++++++

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/11/2012 23:55:21

      Ναι αλλά τα μισθολογικά καθορίζονται με άλλο νόμο. Ο Πρόεδρος της Βουλής είναι αρμόδιος για τις προλήψεις και τις υπηρεσιακές λειτουργίες. Πουθενά δεν αναφέρει ο κανονισμός για τα μισθολογικά.
      Ξεκινάμε από το ΦΕΚ 146 Α του 1980 όπου ορίζεται στο άρθρο 84 η μισθολογική τους κατάσταση. Δεν είναι αναρμόδιος ο Υπουργός Οικονομικών για το μισθό τους. Ούτε εξουσιοδοτείται πουθενά ο Πρόεδρος της Βουλής να δίνει ότι μισθούς θέλει.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2012 00:22:56

        Και επειδή η αυτονομία της Βουλής όντως επιβάλλεται από το Σύνταγμα, τα μισθολογικά για να μεταβληθούν πρέπει να αλλάξει ο κανονισμός υπό τη μορφή νόμου από την ολομέλεια. Δλαδή, τυπικά, έπρεπε να υπάρχει συννενόηση του Στουρνάρα με το Μεϊμαράκη (γι΄ αυτό και τα μούτρα του τελευταίου).

  25. seaman avatar
    seaman 07/11/2012 21:47:34

    Το θέμα με τους υπαλλήλους του κοινοβουλίου μάλλον έντεχνα σκηνοθετήθηκε για να δημιουργηθούν οι εντυπώσεις που όλοι μας αντιληφθήκαμε. Θα ήταν πειστικό το επιχείρημα της ισονομίας και τηςισότητας αν δεν υπήρχε παράλληλα και χωρίς κανένας να μιλάει για αυτή, η διάταξη που αναστέλλει την προβλεπόμενη μείωση για τους υψηλόμισθους υπαλλήλου,ς βάσει των ρυθμίσεων του ενιαίου μισθολογίου, δημιουργώντας δημόσιο δύο και τριών ταχυτήτων.

  26. apotetoios avatar
    apotetoios 07/11/2012 21:53:30

    25 ευρω εισιτηριο για εισαγωγη στο νοσοκομειο?!!!!!!!!!!!!
    τωρα το ειδα!και μονο με ενα τετοιο μετρο πεφτουν κυβερνησεις..τι ναι αυτα!

    κατι αλλο..εδω απλα απορια εχω..οταν λεει μειωση του εφαπαξ για οσους εφυγαν ιουνη 2010 και δεν εχουν παρει ακομη εφαπαξ...πως γινεται ρε σεις?2μιση χρονια και δεν τους δωσαν ακομα εφαπαξ?να πεθανουν θελουν και μετα να το δωσουν?!!

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ apotetoios 07/11/2012 23:37:54

      Δεν φτάνει που μας ταλαιπώρησαν επί σειρά ετών, δεν φτάνει που δεν είχαν κανένα αντικείμενο και δεν προσέφεραν κανένα έργο, δεν φτάνει που πήραν τζάμπα μισθούς τόσα χρόνια, πρέπει να τους δώσουμε κι εφ' άπαξ κι από πάνω...

      Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι παίρνουνε εφ' άπαξ;;;

      • Marios St avatar
        Marios St @ Βασίλης Γκιώνης 10/11/2012 11:19:21

        @Βασίλης Γκιώνης
        Τι είναι το εφ άπαξ ξέρεις ?
        Μπαααααα
        ποιανού είναι τα χρήματα ξέρεις ??
        Μπαααααα
        δεν τα συζητάτε αυτά με τον Τζίμερο η τον Μανο ??
        Μπαααααα

        Απλά είναι πιασάρικο και το πετάμε ως ρουκέτα και νομίζουμε ότι είμαστε in και trendy
        το zong από το τηλεπαιχνίδι με το Μικρούτσικο το θυμάσαι ??

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ apotetoios 09/11/2012 14:39:52

      Εδώ πάμε επίσκεψη σε ορθοπεδικό και για μια εξέταση 5 λεπτών μας ζητάει 50Ε. Τα 25 για εισαγωγή σε νοσοκομείο πολλά είναι. Όχι ότι πρέπει να μπουν αλλά για τη σύγκριση και μόνο. Γιατί δεν βάζει πλαφόν και στις ιατρικές επισκέψεις που ζητάνε την μάνα τους και τον πατέρα τους; Οφθαλμίατρος -φίρμα ντε- μου ζήτησε 70Ε να μου μετρήσει την πρεσβυωπία , του άφησα 20Ε και έφυγα.

  27. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 07/11/2012 21:59:34

    Εάν απολυθούνε 300.000 δημόσιοι υπάλληλοι δεν χρειαζόμαστε Μνημόνιο 3!!!

  28. CHRIS avatar
    CHRIS 07/11/2012 22:04:35

    Πωπωπω! Ομιλία Βενιζέλου είναι αυτή ή μιλάει ο Γ. Παπαδόπουλος; Αυτό το ύψος φωνής... Ησυχία! Παρακαλώ! Ησυχία!

  29. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/11/2012 22:18:43

    Το απέραντο φρενοκομείο.
    Αυτοί που έβριζαν την κόρη πολύδωρα για τον θρασύτατο διορισμο της, βγήκαν στα κεραμίδια επειδή η κυβέρνηση είπε ότι πρέπει να μειωθεί ο μισθός της.
    Δεν μας ψεκάζουν αδέρφια, δεν χρειάζεται.
    Είμαστε για τα σίδερα.
    Δεν υπάρχει λογική,ούτε καν συναίσθημα.
    Ολα κινούνται στην παράνοια.

  30. Α avatar
    Α 07/11/2012 22:26:04

    Από το πρωΐ σήμερα, Συριζα και Καμμένος κάνουν ΤΑ ... ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ για να ματαιωθεί η ψήφιση του νομοσχεδίου και να μην πάρει τα χρήματα της δόσης η Ελλάδα. Κατά τ΄άλλα σφάζονται ποιος πονάει πιο πολύ το λαό ...
    Επίσης μέσα στο κοινοβούλιο, μ΄ένα λόγο πολύ χαμηλού επιπέδου, συνεχίζουν την προσφιλή τακτική του λαϊκισμού.
    Κρίμα , πολύ φτηνοί, πολύ δημαγωγοί και προπάντων άκρως επικίνδυνοι...

  31. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 07/11/2012 23:15:27

    Ξανααπεργεί το "συνδικάτο" της βουλής...

    Ο Καμμένος και ο Τσίπρας δεν λένε στους ψηφοφόρους τους (αποκλειστικά δημόσιοι υπάλληλοι) οτι είναι οι πρώτοι που δεν θα δούνε φράγκο για πολύ καιρό αν δεν πάρουμε τη δόση...

  32. Γ.Μ avatar
    Γ.Μ 08/11/2012 00:03:02

    Ο Συριζα εχει ( ανοιξει ) ξεκαθαρα την ρομπα του προτεινοντας Αρσενη.Ειναι το κομμα των Δεκο και των κατεξοχην κεφαλαιοποιησαντων του προσχεδιαζμενου υπερδανεισμου της Ελλαδας μεχρι το ΔΝΤ σημερα. Εσεις εχετε ακομα αποριες ποιον εκπροσωπει ;
    Οσο για τον Καμμενο (του Τερενς, του Δημαρα και του Μαρκατου ) τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ;
    Στον Ελληνικο καρναβαλο πολιτικων και ψηφοφορων καθε μασκα επιτρεπεται .

  33. Mak avatar
    Mak 08/11/2012 00:13:48

    Στόχος από το πρωί είναι να αναβληθεί η συζήτηση και ψήφιση των μέτρων είτε με αφορμή την αντισυνταγματικότητα, είτε με τα όσα έβαλαν να κάνουν οι υπάλληλοι της Βουλής.

    Τους έδωσαν την αφορμή η απουσία των βουλευτών το πρωί και η αβλεψία του Στουρνάρα.

    Απορώ τι έχουν στο μυαλό τους όταν προσπαθούν να αναβάλουν την ψήφιση των μέτρων με τέτοια τεχνάσματα; Να πετύχουν μία επικοινωνιακή νίκη; Να "σώσουν" τη χώρα έστω και πρόσκαιρα;

    Οι άμεσες συνέπειες από την εικόνα ακυβερνησίας και μπάχαλου δεν τις υπολογίζουν; Μετά τις εκλογές στις ΗΠΑ, η ψήφιση των μέτρων είναι το πιο σημαντικό θέμα στην παγκόσμια οικονομική ειδησεογραφία. Αντιλαμβάνεται κανείς τις άμεσες συνέπειες που θα είχε μία τέτοια εξέλιξη;

    Είτε ενστερνίζονται τη λύση της δραχμής είτε του εκβιασμού σε σχέση με τη βιωσιμότητα του Ευρώ, πως μία τέτοια εικόνα/εξέλιξη θα ωφελούσε στο παραμικρό τη χώρα;

    Θυσιάζουμε τα πάντα στο βωμό του πρόσκαιρου πολιτικού κέρδους.

  34. TARAMAS avatar
    TARAMAS 08/11/2012 00:41:46

    Σιγά τα αίματα Τσε...

  35. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 08/11/2012 01:02:09

    Ἐδῶ καράβια πνίγονται, βαρκοῦλες ἀρμενίζουν..

    Ψηφίσθηκε σήμερα μὲ διαδικασία-παρωδία ἕνας νόμος 730 σελίδων ποὺ ἀλλάζει τὸ μέλλον ὅλων μας, καὶ ἀντὶ νὰ ξεσηκωθῆτε γι' αὐτό, χαλᾶτε τὸν κόσμο γιὰ τὰ τερτίπια τῆς ἀντιπολίτευσης.

    Μωραίνει Κύριος ὅν βούλεται ἀπωλέσαι.

    • Φανη avatar
      Φανη @ Κοινὸς νοῦς 08/11/2012 10:32:31

      Παντα ειχα εκτιμηση στο κοινο νου των ανθρωπων, συλλαμβανει πιο καθαρα τα νοηματα, αεριζει πιο ευκολα το μυαλο του απο νοσηρες δυσοσμιες και δεν χανει ευκολα την κριση του αναμεσα σε δαιδαλωδη μονοπατια υποκειμενικης και συμφεροντολογικης σκεψης.

  36. af avatar
    af 08/11/2012 02:01:39

    Δεν ασχολουμε με την πολιτικη αλλα πιστευω πως την ποιο εντιμη σταση την κρατησε το κκε!Εχει τις αποψεις του και δεν αλλαζει σταση καθε μερα οπως τα αλλα κομματα.Τιμια θα την χαρακτηριζα χωρις γελοιοτητες και κωλοτουμπες.Ισως επειδη τσαλακωθηκε πολυ στις προηγουμενες εκλογες και προσεχει περισσοτερο.Θα δειξει...

  37. Manhattan avatar
    Manhattan 08/11/2012 03:32:05

    Να παίρνουν και οι ιδιωτικοί λοιπόν.

  38. alex23 avatar
    alex23 08/11/2012 03:42:24

    δεν τον ενδιαφερει τον συριζα να πεισει τον κοσμο(μεγαλη μαζα) με επιχειρηματα ή να καταθεσει καποιο ρεαλιστικο μετρο..

    επενδυει στον θυμο και στις υποσχεσεις στους βολεμενους και δειχνει με κινησεις σαν την σημερινη οτι θα πολεμησει για να σωθουν τα προνομοια οποιων συντεχνιων σταθουν αρωγοι στα σχεδια του..

    επενδυει στην ανοδο της χα που πιστευει οτι θα κοψει ψηφους απο την νδ, και πλεον δεν κρυβει την αγαστη συνεργασια του με τον καμμενο, που προωθει και σαν αλλοθι σε καποιες απο τις συνιστωσες για μια στροφης του συριζα στα κεντροαριστερα, με σκοπο μια μελλοντικη τροικα της δραχμης..

  39. Lamproukos avatar
    Lamproukos 08/11/2012 08:29:43

    Εσύ δεν είσαι υπαλληλος, αφεντικό είσαι.

    Φθηνούς υπαλλήλους θέλεις για να πουλάς αιρκοντίσιον με μεγαλύτερο κέρδος;

  40. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 08/11/2012 10:15:22

    Η άθλια μεθόδευση του ΣΥΡΙΖΑ (και των ΑΝΕΛ) να θέσουν ζήτημα συνταγματικότητας του υπό ψήφιση νόμου υποτίθεται ότι έγινε στο όνομα της συνταγματικής δημοκρατικής τάξης. Αλλά η συνταγματική τάξη είναι το τελευταίο πράγμα, για το οποίο σκοτίζεται αυτό το κόμμα. Ουσιαστικά, η μεθόδευσή του στρεφόταν εναντίον της υπέρτατης δημοκρατικής κατάκτησης, στην οποία στηρίζεται το κοινοβουλευτικό σύστημα, δηλαδή της αρχής της δεδηλωμένης. Ο φτηνός αυτός τακτικισμός επιχειρήθηκαν πραξικοπηματικά, σε ειδικά επιλεγμένη χρονική στιγμή, κατά την οποία η μεγάλη πλειονότητα των βουλευτών της συμπολίτευσης ήταν απούσα. Η συνωμοτικότητα στην υπηρεσία της υπέρτατης υποκρισίας με σκοπό να υπηρετηθεί ο πιο αγοραίος μακιαβελισμός. Με ανάλογα τερτίπια δεν κατάφερναν άλλωστε χρόνια τώρα οι αρστερούληδες να κυριαρχούν στις συνελεύσεις των συλλογικών οργάνων; Με σκόπιμες ατερμονολογίες και διαρκείς ενστάσεις σε διαδικαστικά θέματα παρέτειναν συστηματικά τις συζητήσεις ως τα μεσάνυχτα, υποχρεώνοντας έτσι τη «σιωπηρή πλειοψηφία» να αποχωρήσει κουρασμένη ή αηδιασμένη. Οπότε οι παμπόνηροι αριστερούληδες, έχοντας μείνει πια μεταξύ τους, «έκαναν παιχνίδι», εκλέγονταν εκ του ασφαλούς και διαιώνιζαν την παρουσία τους σε υπεύθυνα πόστα.
    Εκεί, όμως, όπου οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ έδωσαν τα ρέστα τους ήταν το μισθολογικό θέμα των υπαλλήλων της Βουλής. Επωφελούμενοι ενός ατυχούς χειρισμού του υπουργού Εθνικής Οικονομίας, ο οποίος, όμως, επί της ουσίας είχε απόλυτο δίκιο, οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ προσπάθησαν ανεπιτυχώς να ασελγήσουν σε βάρος της νοημοσύνης μας και να μας παρουσιάσουν τη μέρα για νύχτα. Οι άνθρωποι οι οποίοι υποτίθεται ότι μάχονται για την ισότητα και υψώνουν αναθέματα εναντίον των προνομίων που αποκτήθηκαν αθέμιτα και χαριστικά, μετατράπηκαν από τη μια στιγμή στην άλλη σε ηρωικούς υπερασπιστές της ανισότητας και της διατήρησης των προνομίων. Οι άνθρωποι, που μετέτρεψαν ορισμένους βουλευτές τους σε εγκαθέτους, οι οποίοι παρέσυραν τους υπαλλήλους της Βουλής σε αστραπιαία απεργία χωρίς να έχει προηγηθεί απολύτως καμιά συνέλευση και καμιά σχετική απόφαση του συλλογικού τους οργάνου, βάλθηκαν ξαφνικά να μας πείσουν ότι κόπτονται (αν είναι ποτέ
    δυνατόν!) γα τους θεσμούς και τις διαδικασίες, ακριβώς τη στιγμή που αυτά όλα τα εξευτέλιζαν και τα γελοιοποιούσαν. Αποκλειστικός σκοπός τους να ματαιωθεί πραξικοπηματικά η συζήτηση και η ψήφιση του ανεπιθύμητου άρθρου, δηλαδή να καταργηθούν οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες στο όνομα του πιο απροκάλυπτου ολοκληρωτικού παροξυσμού. Οι άνθρωποι, που τα δικά τους τάγματα εφόδου, οι κουκουλοφόροι μπαχαλάκηδες, είχαν περιζώσει τη Βουλή με τις βόμβες μολότωφ και απειλούσαν εμμέσως να εισβάλουν σ’ αυτήν, είχαν φορέσει το προσωπείο των Θερμοπυλομάχων υπερασπιστών της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι, οι οποίοι, στο όνομα των συμφερόντων της δημοκρατίας, του λαού και του έθνους είχαν «αλώσει» τις προάλλες τον έσχατο προμαχώνα του ελληνισμού, το Γενικό Επιτελείο Στρατού.
    Έλεος, κ. Τσίπρα! Το κόμμα σας παρουσιάζει σοβαρό έλλειμμα ΤΣΙΠΑΣ. Αν το ενδεχόμενο να είσαστε στις μελλοντικές εκλογές το πρώτο κόμμα του κοινοβουλίου δε θέλετε να αποτελέσει τον εφιάλτη του ελληνισμού, επιτέλους συμμαζέψτε τους συνεργάτες σας, ξεκαθαρίστε τους λογαριασμούς σας με τις «συνιστώσες» σας, διαλύστε τα τάγμα εφόδου σας και αναρωτηθείτε σοβαρά ΠΟΥ, ΤΕΛΙΚΑ, ΤΟ ΠΑΤΕ!

    • κεντρώος εξτρεμιστής avatar
      κεντρώος εξτρεμιστής @ Παρατηρητής 08/11/2012 14:22:19

      Ετσι ακριβώς. Αυτό κάνουν πάντα στα συλλογικά όργανα και στις συνελεύσεις. Ομως χθες έπεσαν πάνω στο Βαγγέλα. Για τον παλιό ΟΝΝΕΔΙΤΗ ήταν ψωμοτύρι... Έκλεισε το μαγαζί, φώναξε τους δικούς του και πήρε τη συνέλευση. Η ΔΑΠ το έχει κάνει εκατοντάδες φορές.

  41. pasokos avatar
    pasokos 08/11/2012 12:12:21

    Όλα ωραία και πολύ σωστά τα αναφέρει το άρθρο, αλλά δεν στέκει. Ούτε ο αρθρογράφος του φαίνεται το ξέρει (αλλά πως να το ξέρει όταν δεν το ξέρουν και οι περισσότεροι και όλοι το κρύβουν), αλλά το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε χτες, περιλαμβάνει την αναστολή της εφαρμογής του ενιαίου μισθολογίου σε 70,000 υπαλλήλους έως το 2016 (!) - κυρίως του ΥΠΟΙΚ (εφοριακούς)! Κεντρική κυβερνητική επιλογή για ισονομία είπατε;

  42. tarzan avatar
    tarzan 08/11/2012 13:13:55

    μηπως ...

  43. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/11/2012 13:22:26

    Η φωτό τα λέει όλα. Είναι το μέλλον μας, δυστυχώς. Πλήρης αποτύπωση της πραγματικότητας κι ας είναι από την άνοιξη. Ο λουκουμάς Πάνος ακτινοβολεί περιχαρής, ενώ σαλιαρίζει και γλείφει τον Τσίπρα να του παραχωρήσει την αντιπροεδρία και 2-3 υπουργεία, για να αισθανθεί κι αυτός οτι διαθέτει εξουσία. Απο την άλλη ο Τσίπρας με το ζόρι δίνει το χέρι του, είναι μάλλον αδιάφορος, τον έχει γραμμένο τον Πάνο.'Ισως ντρέπεται κιόλας.
    Μ΄έναν προπέτη, ημιαμόρφωτο πρωθυπουργό κι έναν εξουσιομανή, ημιπαράφρονα σύμαχο του, το μέλλον μας προδιαγράφεται λαμπρό....

  44. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/11/2012 13:23:11

    σύμμαχο, με μάτιασε ο μορφωμένος ο...Τσίπρας.

  45. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/11/2012 13:27:34