10/09/2008 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ: Σε γκέτο έχει μετατραπεί το κέντρο της Αθήνας

Ερώτηση προς τον υπουργό Εσωτερικών Προκόπη Παυλόπουλο κατέθεσε σήμερα ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Φώτης Κουβέλης με θέμα: «Η γκετοποίηση του ιστορικού κέντρου της Αθήνας».

Ο κ. Κουβέλης κάνοντας λόγο για υποβάθμιση της περιοχής της Αθήνας που εκτείνεται από το Δημαρχείο ως το Μεταξουργείο και τη μετατροπή της σε κέντρο παρανομίας, θέτει στον Υπουργό τα παρακάτω ερωτήματα:

Ποια μέτρα θα λάβει για την αντιμετώπιση των οργανωμένων κυκλωμάτων ναρκωτικών, πορνείας και λαθρεμπορίου στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, καθώς και για την προστασία των καταστηματαρχών και των κατοίκων της περιοχής;… Ποιος ο σχεδιασμός για την αναζωογόνηση του ιστορικού κέντρου της Αθήνας, το οποίο βρίσκεται τα τελευταία χρόνια σε συνθήκες κοινωνικής και οικονομικής εγκατάλειψης;

Και επειδή πρέπει να γίνεται διάλογος αφιερώνουμε την είδηση στους υπερασπιστές της "παγκοσμιοποίησης" κάθε θλίψης και δυστυχίας :  

- Πολυπολιτισμική Αθήνα 

- Όταν στην Ελλάδα θα κατοικούν τρία εκατομμύρια μετανάστες 

- Μετανάστευση και κρίση: μια απόπειρα σύνθεσης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/09/2008 13:07:59

    Τι σκούζουν οι μάγκες? Αυτοί δεν είναι υπέρ των δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων, των μεταναστών και των τοξικομανών? Εκεί δεν είναι τα γραφεία τους? Τα Εξάρχεια που είναι δικός τους χώρος δεν έχουν καταστραφεί? Υπεύθυνος είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

    Όλως τυχαίως εκεί που έχει βάλει το ποδαράκι του ο ΣΥΡΙΖΑ δηλ. στην πλατεία Κουμουνδούρου και στα Εξάρχεια έχει διαλυθεί ο κοινωνικός ιστός. Να μας αφήσουν ήσυχους λοιπόν οι υποκριτές!!!

  2. Γκούλαγκ 4-80 avatar
    Γκούλαγκ 4-80 10/09/2008 13:10:36

    Είδανε στο ΣΥΡΙΖΑ ότι πέφτουν τα ποσοστά και σε λίγο θα το παίζουνε και εθνικόφρωνες.

    Ρε ούστ απ'δω... αφού πρώτα με την κάλυψή σας το κάνατε μπουρδέλο το κέντρο ζητάτε τώρα και τα σπασμένα...

  3. Greek citizen avatar
    Greek citizen 10/09/2008 13:21:23

    Παιδια, η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ του ΣΥΡΙΖΑ δεν εχει ΟΡΙΑ! Ας το "παιξουν" αυτοι αστυνομικοι και να καθαρισουν οι ιδιοι το Ιστορικο Κεντρο της Αθηνας! που τους επιασε τωρα ο πονος.... η εγκληματικοτητα, η λαθρομεταναστευση, οι εμποροι ναρκωτικων δεν αντιμετωπιζονται με "ευχελαια" κυριοι του ΣΥΡΙΖΑ! Αντιμετωπιστε επιτελους και την πραγματικοτητα. Ειμαι υπερ των νομιμων μεταναστων, που πληρωνουν τους φορους τους και σεβονται το Ελληνικο Συνταγμα. Κυριοι του ΣΥΡΙΖΑ καντε μια βολτα στα Ελληνικα Νησια να δειτε τι "τραβανε" καθημερινως οι Λιμενικοι μας και μετα να μιλατε για λαθρομεταναστευση και εγκληματικοτητα. Αυτα τα πραγματα ειναι για σοβαρους ανθρωπους οχι για "παιδικες χαρες" οπως το ΣΥΡΙΖΑ! Δεν ειναι ολα μονο πολιτικο κοστος και αριθμοι για το κομμα σας το οποιο το σεβομαι αλλα ειναι εκτος πραγματικοτητας!

  4. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 10/09/2008 13:41:43

    Και τα Ζωνιανά στην Κρήτη του καθάρματος δεν είναι .Κατηγόρησε κάνεις σας το κάθαρμα η το πράσινο ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ .ηρεμία.

  5. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 10/09/2008 14:37:46

    Καλώς τα παιδιά.
    Καλώς τα 3-0.
    Διαχρονικές κουβέντες ενός (κατά κόσμον) γραφικού.

  6. makedonas avatar
    makedonas 10/09/2008 15:14:01

    Αστείοι :-(

  7. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 10/09/2008 16:37:38

    @ο νοών....νοείτω

    ειναι δικα σου ?
    "
    Ο τρόπος που αντιμετωπίζουν αυτούς που διαγωνούν, είναι και αυτός ξεκάθαρος, βλέπε…φασίστες, χουντικοί, εθνικιστές… και άλλα τέτοια επίθετα, ενώ μερικοί από αυτούς που τα λένε αμφιβάλλω εάν ξέρουν και την ακριβή και μόνη έννοια των λέξεων που τόσο εύκολα προφέρουν.
    Δεν θα μπω στη διαδικάσία να τους χαρακτηρίσω ούτε καν στη διαδικασία να τους ονοματίσω.
    Δεν θα τους δώσω την υπόσταση και την αναγνώριση που ζητάνε.
    Θα συνεχίσω να μιλάω μετά λόγου γνώσης, και όχι εντυπωσιασμού και αερολογίας"

  8. conquistador avatar
    conquistador 10/09/2008 16:44:05

    Είναι θλιβερό να δημιουργούνται ghetto στην Ελλάδα.
    Ούτε αποικιοκράτες υπήρξαμε, ούτε σκλαβέμποροι στο παρελθόν, όπως οι αξιοπρεπείς Ευρωπαίοι εταίροι μας ('Αγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι, από δω παν και οι άλλοι), για να τα χρειαζόμαστε.
    Είμαστε και ανοργάνωτοι, γίναμε και αναίσθητοι, οπότε...

  9. Γεώργιος Α. Κατακουζινός avatar
    Γεώργιος Α. Κατακουζινός 10/09/2008 18:36:08

    Κάποιος βουλευτής υπέρμαχος της ιδιωτικής οδήγησης, κατέθεσε ερώτηση στην βουλή για το υψηλό ποσοστό τροχαίων ατυχημάτων που αυξάνει σταθερά κάθε χρόνο. Αν δεν υπήρχαν I.X και πηγαίναμε όλοι με μέσα μαζικής μεταφοράς, θα είχαν εκμηδενιστεί τα τροχαία. Αφιερωμένο στους υποστηρικτές των ΙΧ πάσας θλίψης και δυστυχίας.
    Τα λέγαμε εμείς (εγώ και ο Μήτσος) και τώρα έφτασε η ώρα που έρχονται στα λόγια μας με την ουρά στα σκέλια, χεχεχε.

  10. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 10/09/2008 18:39:47

    Γκέτο είναι η Μύκονος του Αλογό, του Βουλγαρό και των νεο-λαμόγιων. Το κέντρο της Αθήνας είναι ο αρχοντικός παράδεισος των πραγματικών, των αναντάν-παπαντάν νεοδημοκρατών από σόι, των περήφανων δεξιών της ΕΡΕ, άντε να μή πώ και τι άλλο... Το δείχνουν άλλωστε διαχρονικά τα εκλογικά αποτελέσματα.
    Όσο δεν τίθεται ζήτημα ΕΞΟΥΣΙΑΣ, κι ο σύριζα για γαρνιτούρα καλός είναι.

  11. Γεώργιος Α. Κατακουζινός avatar
    Γεώργιος Α. Κατακουζινός 10/09/2008 18:52:15

    Ζαχαροπλάστη χωρίς σύνορα, υποστηρικτή κάθε θλίψεως και δυστυχίας. Είπαμε, μας κάνει την τιμή ο FactorX να επιτρέπει διάλογο στο ζήτημα, αλλά δεν μπορείς να πηγαίνεις και ΤΟΣΟ κόντρα, είπαμε. Είσαι εκτός γραμμής (το πλαίσιο εννοώ που μπαίνει ο σταυρός) και θα σε αναλάβουν κάποιοι σε λίγο όταν επιστρέψουν το βράδυ από τον κάματο. Άκου επιγραμματικά και από εμένα για να μαθαίνεις. Η παγκοσμιοποίηση οδηγεί στην λαθρομετανάστευση, αυτή με τη σειρά της στην γκετοποίηση και από εκεί πάμε ντουγρού στον Αφρικανό που κόβει λαρύγγια νεογέννητων. Έτσι πάει, εντελώς γραμμικά, μονοκόμματα και απόλυτα, άρα απαιτείται χτύπημα στη «ρίζα του κακού», δηλαδή την παγκοσμιοποίηση. Αναλυτικότερα, από αρμοδιότερους το βράδυ.

  12. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 10/09/2008 19:33:05

    Λυπάμαι Γεώργιε Καντακουζηνέ που το υπενθυμίζω, αλλά αυτό το καλοκαίρι το παιδί από την Αυστραλία το λυντσάρανε στη Μύκονο των golden boys και γίνανε και τόσα άλλα εκεί γύρω. Δεν το βλέπεις αυτό το ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΚΕΤΤΟ, αυτό που αναπτύσσεται χάρις στο δόγμα "ηθικό είναι ότι είναι νόμιμο; Αυτό γεννάει και τα άλλα "συμβατικά".
    Η "Αφρική" είναι πολύ πιό κοντά απ' όσο νομίζουμε, και οι πιό απάνθρωποι "Αφρικανοί" δεν είναι πάντα μαύροι.
    Αυτά με τη high society ζούγκλα. Όσο για την υδροκέφαλη Μπουζουμπούρα μας, να τη χαιρόμαστε, σαν τα μούτρα μας την έχουμε κάνει.

  13. Μένιος avatar
    Μένιος 11/09/2008 00:29:28

    Οι Σομαλοί για την αναγνώρισή τους σφαζότανε?
    Οι αερολογίες των γραφικών φέρνουν τέτοια αποτελέσματα.
    Σε λίγο ο Κουβέλης θα υμνεί την μέθοδο του άλλου γραφικού, Μπερλουσκόνι, "φαντάροι στους δρόμους"
    Αλί

  14. μπραβο avatar
    μπραβο 11/09/2008 11:48:50

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟΣ.
    ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΠΑΤΡΑ) ΣΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΓΚΡΟΜ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΑΔΕΡΦΩΝ ΜΑΣ. Η ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ. ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ .
    ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΚΟ ΔΙΕΘΝΙΣΜΟ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΙΟ ΓΝΗΣΙΟ...
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΩΝ ΚΡΥΦΟΠΑΣΟΚΩΝ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΕΝΩΝ