#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2013 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ: Πατώντας μεταξύ Βουλής και Βίλας Αμαλία..χάνει την Πλατεία



Όπως λέει και ο Ποιητής έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις με «….ποιον θα πας και ποιον θα αφήσεις…».Στο παραπάνω σταυροδρόμι των επιλογών έχουν βρεθεί ουκ ολίγοι πολιτικοί άνδρες με οδυνηρά πολλές φορές αποτελέσματα.

Σε αυτή τη συγκυρία ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει να κουβαλάει πάνω του, όλα τα στοιχεία ενός κλασσικού σοσιαλδημοκρατικού κόμματος.

Ενός κινήματος καλύτερα που προσπαθεί να συγκεράσει εντελώς διαφορετικές και ετερόκλητες θέσεις, να ομαδοποιήσει αντιφατικές γραμμές των συνιστωσών, πάνω στα βασικά θέματα της υψηλής πολιτικής, και τέλος να πείσει πως αποτελεί κάτι καινούργιο με τα ίδια όμως παλιά συστατικά.

Η μη αναφορά στην πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για την λίστα Λαγκάρντ  του επικεφαλής της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου, της κυβέρνησης που μας οδήγησε ως εδώ, στην προανακριτική για τη λίστα, δείχνει ακριβώς αυτό το τελευταίο. Ο "νέος" ΣΥΡΙΖΑ συγκροτείται στα συστατικά του παλαιού ΠΑΣΟΚ.

Όπως έχει αναφερθεί στην Κουμουνδούρου θέλουν να γίνουν ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ. Θα συντηρήσουν τη συζήτηση γύρω από τον Βενιζέλο και  σε κάθε περίπτωση θα αποφύγουν και την παραμικρή έστω αναφορά στον ΓΑΠ. Γνωρίζουν ότι οι Παπανδρεϊκοί θα θυμηθούν στην κάλπη τη συμπεριφορά τους έναντι στην οικογένεια του ιδρυτή του ΠΑΣΟΚ.

Ως γνωστόν όμως ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να πατάει σε δύο (και περισσότερες) βάρκες και να ισορροπήσει ανάμεσα στο μετριοπαθές και «εν δυνάμει» κυβερνητικό ύφος του από τη μία, και στην καλή σχέση του με τους αντι-εξουσιαστές από την άλλη (τους κάλυπτε ως γνωστόν πάντα στις συγκρούσεις ακόμα και με το ΠΑΜΕ).

Σα να πατάει μεταξύ Βουλής και …βίλα Αμαλία, με λίγα λόγια!!

Σε αυτό το σημείο το ρεπορτάζ δείχνει πως με αυτήν του την τακτική ο ΣΥΡΙΖΑ, χάνει μεγάλο μέρος της «Πλατείας».

Όχι των Εξαρχείων και του Συντάγματος.

Όπως φαίνεται και από τις μετρήσεις που έχουν στην Κουμουνδούρου δεν καταφέρνει να κερδίσει το μέρος των αγανακτισμένων που πήρε στις εκλογές, εξαιτίας ακριβώς αυτού του πολιτικού εγκλωβισμού του.

Όσοι πίστεψαν τώρα βλέπουν ένα ΣΥΡΙΖΑ, να εξελίσσεται σε έναν ακόμα διαχειριστή του συστήματος με όρους δεκαετίας του 80, όμως.

Και όλοι αυτοί οι αγανακτισμένοι, που πήγαν στα αριστερά (γιατί ακριβώς δεν ήταν σε κάποια κατεύθυνση), έγιναν από αγανακτισμένοι…απογοητευμένοι.

Για να επιστρέψουμε στην αρχική μας ποιητική ρήση φαίνεται πως ο ΣΥΡΙΖΑ, εξαιτίας της πολυμορφίας του, χωρίς να μπορεί να απολέσει τον οπορτουνιστικό του χαρακτήρα,  χαράσσει πολιτική στρατηγική μάλλον με το απόφθεγμα ενός Λατινογενή Αριστερού διανοούμενου: Διαβάτη δρόμος δεν υπάρχει…τον δρόμο τον βρίσκεις προχωρώντας

Θ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 09/01/2013 15:50:26

    Μήπως βολεύει το φαινόμενο πολιτικό σύστημα τελικά το υβρίδιο ΤΣΙΠΡΑΣ ?????????????????

  2. Playstasion avatar
    Playstasion 09/01/2013 15:59:32

    Αφηστε τον τσιπρα να εκτεθει
    Οι υπολοιποι ψηφιστε την παραπομπη του ΓΑΠ σε προανακριτικη
    Και καλο θα ειναι ,να ειναι ΦΑΝΕΡΗ Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ , να δουμε ποιοι θα τον προστατεψουν

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Playstasion 09/01/2013 17:52:57

      ΄Εεεετσι !!!! Εκθέστε τον λοιπόν ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. Αλλά, μπαααααα.....

  3. TheHobbit avatar
    TheHobbit 09/01/2013 16:13:08

    ΝΔ: Πατώντας μεταξύ Κάθαρσης και ΒενιζελοΓΑΠ..χάνει την Πλατεία.

    Κι αυτός ωραίος τίτλος, δεν συμφωνείτε;

    "Όπως λέει και ο Ποιητής έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις με «….ποιον θα πας και ποιον θα αφήσεις…».Στο παραπάνω σταυροδρόμι των επιλογών έχουν βρεθεί ουκ ολίγοι πολιτικοί άνδρες με οδυνηρά πολλές φορές αποτελέσματα."

    Βρέθηκε και ο Σαμαράς στο σταυροδρόμι και επέλεξε Μπένυ Χιλλ!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ TheHobbit 09/01/2013 16:49:03

      Όταν βρεθούν τα στοιχεία και τον απαλλάξει τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε μόνο ο σύριζα καλύπτει αποδεδειγμένους τρομοκράτες και καταστραφείς περιουσιών και ίσως τους δολοφόνους των εργαζομένων της μαρφίν...

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/01/2013 16:14:07

    Είναι ξεκάθαρο ,εκτός απο τις...Ρόζες και τις Αμαλίες , η σημερινή εκλογική πελατεία του ΣΥΡΙΖΑ είναι μόνο οι Δημόσιοι Υπάλληλοι που δεκαετίες στήριζαν το ΠΑΣΟΚ και τώρα μετακόμισαν ομαδικά. (εκτός απο το μικρό ποσοστό των Δεξιών Δ.Υ , που πήγαν στους..ΑΕροψεκασμένους).

    Με έναν πιό σοβαρό αρχηγό ,και με κάποια στοιχειωδώς σοβαρά στελέχη , ίσως επειθαν και καποιους άλλους. Με τον Alexis , τον Τατσόπουλο και την Κλάραμπέλ όμως, δύσκολο...

    • ΟΛΕ avatar
      ΟΛΕ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 09/01/2013 18:26:26

      συγνώμη κ. Στέλιο αλλά με τον Τσίπρα αρχηγό πήγαν από το 4 στο 27...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΟΛΕ 10/01/2013 09:50:26

        Περιστασιακό λόγω Μνημονίου. Με τέτοια κοινωνική κρίση ,μια ΣΟΒΑΡΗ Αριστερά θα πήγαινε στο 57 ,όχι στο 27 (που όπως γράφω παραπάνω προέρχεται βασικά απο τους κρατικοδίαιτους)

  5. γαλατης avatar
    γαλατης 09/01/2013 16:14:21

    τώρα μάλιστα...ρίξτε στάχτη στα μάτια του κόσμου και απο την άλλη να σωθεί το παρασιτικό πολιτικό σύστημα Βενιζέλου και ΜΜΕ....ξέρετε εσείς....τόσα χρόνια στο κουρμπέτι είστε εξπέρ..γνήσιοι απόγονοι πασοκογκαιμπελισμού...Βίλα Αμαλίας δήθεν και φόροι,χαράτσια,εξαθλίωση,φυλακές και κερασάκι η υπεράσπιση Βενιζέλου !!!!ζήτω η νέα μεταδημοκρατία σας.....

    • alexis avatar
      alexis @ γαλατης 09/01/2013 16:41:59

      Πανω απο ολα ο Αλεξης. Μη πουμε τιποτα για το παιδί που ολα τα κανει σωστα και οταν ερθει στην εξουσια τερμα φόροι, χαράτσια, εξαθλίωση, φυλακές

    • GreekinLux avatar
      GreekinLux @ γαλατης 09/01/2013 17:20:13

      Ποιά στάχτη στα μάτια; σε λίγο θα μας πείτε ότι και τα αναρχοάπλυτα που έκαναν ντου σήμερα ήταν βαλτά από το Σαμαρά για ν' αποπροσανατολίσει τον κόσμο. Πόσο περισσότερο "γκάου" πιά;... πόσο;;;

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 09/01/2013 16:48:42

    Πρέπει τελικά να υπήρξε ακόμα πιο οδυνηρό για σας κι από όσο φανταζόμασταν το ξήλωμα της Γιάφκας-Αμαλίας, και η θετική απήχηση που βρήκε στο λαϊκό αίσθημα. Αρχή ξηλώματος της μπαχαλοκρατίας σας.

  7. Φουρναρης avatar
    Φουρναρης 09/01/2013 17:52:46

    Kαλά ρε παιδιά έχετε και εσείς εδώ αγωνία μην και ο Συριζα δεν πάει πλατεία ??

  8. Tryphoon avatar
    Tryphoon 09/01/2013 21:04:53

    Μήπως και η ΝΔ πρέπει να αποφασίσει αν είναι ένα κεντροδεξιό ευρωπαϊκό κόμμα ή ακροδεξιό? Γιατί το εμφυλιοπολεμικό παραλήρημα του Κρανιδιώτη τις τελευταίες εβδομάδες σε ακροδεξιό κόμμα παραπέμπει.

    • Drakos avatar
      Drakos @ Tryphoon 09/01/2013 22:20:05

      Κατ' εμέ ο Φαήλος ο Κρανιδιώτης πολύ απλά είπε την αλήθεια και τίποτ' άλλο. Και σωστές κοινωνίες μόνο πάνω στην αλήθεια μπορούν να στηριχτούν. Δεν έχω τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με τον Φ. Κρ. αλλά το σωστό να λέγεται.

  9. Δημοκράτης avant-garde avatar
    Δημοκράτης avant-garde 10/01/2013 18:58:07

    Ο Φαήλος είπε την αλήθεια.
    Κανένα ευρωπαϊκό ή αμερικανικό (Β. ή Ν. Αμερικής) κόμμα δεν θα ανεχόταν την επίθεση στο κράτος και την προστασία εγκληματικών συμμοριών (που βαφτίζουμε Τσιριζοπολιτική).
    Όσον αφορά την "εμφύλιο" απο ότι γνωρίζω απο την ιστορία και μαρτυρίες υπάρχει μόνον στις μυθιστορίες των ηττημένων κομμουνιστών. Εκείνο που υπήρξε ήταν μία ένοπλη εξέγερση εναντίον της νόμιμης κυβερνήσεως για την επιβολή σκληρής κομμουνιστικής δικτατορίας τον Δεκ. του 1944. Δεν συμμετείχαν οι κομμουνιστές στις επόμενες εκλογές και αιματοκύλισαν την Ελλάδα μέχρι τον Αύγουστο του 1949 δημιουργώντας ξενοκίνητες συμμορίες.
    Η Ελλάδα σύσσωμη με επικεφαλής κεντρώους πολιτικούς έσωσε την Ελλάδα απο την σκλαβιά και τον γεωγραφικό διαμελισμό πληρώνοντας ακριβό τίμημα (οι κομμουνιστές προξένησαν συνολικά περισσότερες ζημιές και δολοφονίες απο τους Γερμανούς κατακτητές). Μέχρι και γενοκτονία Ελλήνων έκαναν με το παιδομάζωμα (όπως οι Τούρκοι μάζευαν τα Ελληνόπουλα για γενιτσάρους).
    Το ΚΚΕ δεν έχει ζητήσει συγνώμη ακόμη παρόλο που τα αδελφά του κόμματα είναι απαγορευμένα στην μισή ΕΕ μαζί με το άθλιο σύμβολό τους) Υπάρχει και ημερομηνία μνήμης καθορισμένη απο το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο κάθε Αύγουστο για τα θύματα των σφαγών απο τους ΝΑΖΙ και τους Κομμουνιστές.
    Αυτά τα ολίγα για να μην ξεχνάμε την ιστορία