#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ: «Λευτεριά στο γέροντα Παστίτσιο»!



Πληγή «στην καρδιά της ελευθερίας της έκφρασης» και «νίκη των πιο σκοταδιστικών και ακροδεξιών κύκλων» χαρακτηρίζει, με επίσημη δήλωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ δια της βουλευτού του Βασιλικής Κατριβάνου, την καταδίκη σε 10μηνη φυλάκιση με τριετή αναστολή του 27χρονου Φίλιππου Λοΐζου διαχειριστή της ιστοσελίδας «Γέρων Παστίτσιος» για «καθύβριση θρησκεύματος».

Η βουλευτής της αξιωματικής αντιπολίτευσης κάνει λόγο για «λογοκρισία» και «ποινική καταδίκη της σάτιρας και του λόγου», ενώ σημειώνει ότι «ο Παστίτσιος δεν προσέβαλε το θρησκευτικό αίσθημα, ούτε τις αξίες του ανθρωπισμού και της ανεκτικότητας που πρεσβεύει η χριστιανική πίστη», αντίθετα υποστηρίζει ότι ο Παστίτσιος έθιξε τη «νεοναζιστική και παγανιστική Χρυσή Αυγή η οποία έφερε πρώτη το θέμα στη Βουλή, υποδυόμενη τη θεοσεβούμενη, στην πραγματικότητα για λόγους ψηφοθηρίας».

Η υπόθεση αυτή που ξεκίνησε το Σεπτέμβριο του 2012 όταν ο προφυλακισμένος κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής Χρήστος Παππάς είχε καταθέσει ερώτηση στη Βουλή στην οποία υποστήριζε ότι η συγκεκριμένη ιστοσελίδα «υβρίζει, ειρωνεύεται και προσπαθεί να εξευτελίσει την ιερή μορφή της Ελληνορθοδοξίας, τον Γέροντα Παΐσιο».

Η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ αφήνει αιχμές για το «ζήλο» όπως αναφέρει της αστυνομίας και της δικαιοσύνης να «ανταποκριθούν στο αίτημα» ακροδεξιών κύκλων και καταλήγει στη δήλωσή της πως «η σημερινή καταδικαστική απόφαση αποτελεί ντροπή και για την ελευθερία και για τη δημοκρατία. Και, ταυτόχρονα, μια ευκαιρία για να ξανατεθεί επιτακτικά το ζήτημα της κατάργησης του αδικήματος της βλασφημίας και της καθύβρισης θρησκευμάτων. Πρόκειται για κραυγαλέο νομικό αναχρονισμό. Ο θεός, όπως επανειλημμένα έχουν τεκμηριώσει διαπρεπείς επιστήμονες, πιστοί και άπιστοι, δεν έχει ανάγκη από εισαγγελείς, τακτικούς ή αυτόκλητους».

K

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λούκιος avatar
    Λούκιος 17/01/2014 10:53:15

    Ας ξεκινήσουμε πιλοτικά με την αποποινικοποίηση της εξύβρισης του Μωάμεθ.

    • Draco avatar
      Draco @ Λούκιος 17/01/2014 11:38:44

      Πολύ σωστά!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Λούκιος 17/01/2014 15:22:34

      Αχαχαχαχαχαχαχα! Καλό!

      • Μουσακάς avatar
        Μουσακάς @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/01/2014 05:48:14

        Επειδή κάποιοι μέσα στον φανατισμό σας εξευτελίζεστε λιγάκι, κάντε κράτει με τα γέλια διότι θα σας βγει ξινό:

        Βίντεο που είχε αναρτήσει το Romfea.gr τον Μάρτιο του 2012 δείχνει τον Μητροπολίτη Πειραιώς να διαβάζει δημόσια τα Αναθέματα της Ζ” Οικουμενικής Συνόδου, κατά την Κυριακή της Ορθοδοξίας. Μέχρι εδώ -πάλι- καλά, συμβαίνει πάντα την Κυριακή της Ορθοδοξίας, σε ανάμνηση τόσο της Εικονομαχίας όσο και των Οικουμενικών Συνόδων, να διαβάζονται τα αναθέματα, για να υπενθυμίζεται ότι η Εκκλησία στάθηκε όρθια παρά τις επιθέσεις από τις αιρέσεις, τις αποσχίσεις και την καταδίωξη. Τα αναθέματα βέβαια είναι 7 και συγκεκριμένα, όπως έχουν αποτυπωθεί στις Συνόδους, δεν έχουν προστεθεί -ούτε αφαιρεθεί- άλλα, και αναφέρονται στον σχετικό Συνοδικό Όρο, τον οποίο όλοι οι χριστιανοί σέβονται και επικυρώνουν κατά τη Θεία Λειτουργία της Κυριακής της Ορθοδοξίας, φωνάζοντας τρεις φορές τη λέξη «ανάθεμα».

        Ο Μητροπολίτης Πειραιώς, όμως, μέσα στο πάθος του να καταδικάσει τους «εχθρούς της Εκκλησίας» αναθεματίζει επιπρόσθετα: τον Πάπα, τους Καθολικούς, τον Σβίγγλιο, τον Καλβίνο και τους Προτεστάντες, τους Εβραίους, το Ισλάμ, τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, και όσους γενικά προωθούν τον διαθρησκειακό και διαθρησκευτικό διάλογο και την «παναίρεση του Οικουμενισμού». Αυτό όχι μόνο είναι κατάφωρη παραβίαση της Ορθόδοξης Χριστιανικής διδασκαλίας και των αποφάσεων των Οικουμενικών Συνόδων. Αυτό, αγαπημένοι μου αναγνώστες, το ψευδές, προσβλητικό και αντικανονικό τελετουργικό που λαμβάνει χώρα συχνά στη Μητρόπολη Πειραιά είναι ο ορισμός της «κατ” εξακολούθηση καθύβρισης θρησκεύματος»…

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Μουσακάς 18/01/2014 17:37:31

          Αυτά τα παραπλανητικά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με τους κανόνες της Εκκλησίας. Κρίμα τον τόσο στόμφο και την ψαρωτική γραφή.

        • faethon avatar
          faethon @ Μουσακάς 19/01/2014 23:38:43

          Έγραψες : "Επειδή κάποιοι μέσα στον φανατισμό σας εξευτελίζεστε λιγάκι ", 1) που αναφέρεσε , 2) σε ποιόν αναφέρεσε , 3) εσύ εξαιρείσαι από αυτόν τον φανατισμό-εξευτελισμό και γιατί ???

          Σε θίγει η μη χριστιανική στάση και συμπεριφορά του Μητροπολίτη Πειραιώς σαν άνθρωπο , χριστιανό ή και τα δύο ? γιατί πολύ θεολογικά μας τα λες.... μήπως σε ενόχλησε το ανάθεμα στους Εβραίους και στους άλλους που πήγαν στα Θεοφάνεια να δηλώσουν ότι η "αγάπη δεν είναι αμαρτία" ρωτάω εγώ από περιέργια...γιατί δεν κατάλαβα που κολλάει ο Μητροπολίτης Πειραιώς με το θέμα της ανάρτησης και πως τα συνδέεις...

          Για την ταμπακέρια τίποτα ε Μουσακά ? ,

          «κατ” εξακολούθηση καθύβρισης θρησκεύματος»… βλέπεις στην Μητρόπολη Πειραιά στην ενέργεια του Φίλιππου Λοΐζου «κατ” εξακολούθηση καθύβρισης θρησκεύματος» βλέπεις ?

          Το γεγονός ότι ο 27χρονος δηλώνει άθεος ( σε συνέντευξη του ) και όλο αυτόν τον καιρό ασχολείτο μόνο με τον Γέροντα Παΐσιο δεν σου λέει κάτι ? γιατί δεν έπιασε στο στόμα του κάποιον άλλον ? τον Μωάμεθ τον Βούδα τον Κούδα να πεί κάτι για τον Πάπα ή τους Εβραίους σαν 27χρονος άθεος που είναι και που ζει σε μια πολυτισμική κοινωνιά ?

          ο αθεισμός του είναι α λα κάρτ ?

          αυτό είναι ή δεν είναι φανατισμός κατά την γνώμη σου ?

          Αλήθεια εσένα Μουσακά ποία είναι η γνώμη σου για τον 27χρονο και την πράξη του (που είναι και το θέμα της ανάρτησης) ???

        • γρηγορης avatar
          γρηγορης @ Μουσακάς 29/01/2014 11:21:55

          γιατι ειναι καθυβριση ρε φιλε??βρες μου ενα κοινο με το αντιστοιχο του γεροντα παισιου που τον κοροιδευουν.αλλο να κατηγορεις καποιον και μαλιστα ευθεος και αλλο να κοροιδευεις.καμια σχεση.

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/01/2014 11:44:36

    Οντως ο Θεος ειναι ανενδεης. Εμεις εχουμε την αναγκη Του και πρεπει να Τον πλησιαζουμε απο μικρη ηλικια προκειμενου να νοιωθουμε τις ευεργεσιες της Θειας Χαρης Του. Ολοι οι Αγιοι αυτο εκαναν και γι αυτο εξεπεμπαν φωτισμο προσελκυοντας χιλιαδες κοσμο.
    Αν αυτα λεει ο ΣΥΡΙΖΑ-πριν ακομα αναλαβει-σκεφτειτε τι θα κανει μετα....
    Η πιστη στην Ορθοδοξια δεν θα πρεπει να ειναι κριτηριο και μαλιστα μεγαλο, για τις επιλογες μας στις εκλογες; Αναρωτιεμαι δηλαδη.

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Ρηνα 17/01/2014 12:33:54

      Να σου πω, εγω, ως θεος, θελω να σε διαβεβαιωσω οτι στις εκλογες δεν λαμβανω διολου υπ οψη μου την πιστη σου σε μενα. Κι επειδη ειμαι εκτος απο μεγαλοδυναμος και μεγαλοχαρος, γι αυτο ανεχομαι να ψηφιζουν και οσοι δηλωνουν αθεοι ή οπαδοι αλλων θρησκειων (ή και ποδοσφαιρικων ομαδων).

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ Ρηνα 18/01/2014 15:34:49

      Κατά τη γνώμη μου όχι

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ greekfournaris 18/01/2014 16:52:35

        Εσύ φούρναρη, κι από άλλες συζητησεις εδώ, είναι γνωστό ότι ψηφίζεις με κριτήριο την εχθρότητα προς την Ορθοδοξία.

  3. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 17/01/2014 12:24:53

    Ε άμα κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε τώρα... Δεν ήταν τίποτα. Γιατί υβρίστηκε και μάλιστα μετά θάνατον; Για την ιδιότητά του. Οπότε καλό είναι να είστε λίγο δημοκράτες και να καταλαβαίνετε ότι το 2014 δεν μπορεί να λοιδορείται κάποιος για τη θρησκεία του. Και με προπέτασμα καπνού την ελευθερία α λα κάρτ.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 17/01/2014 13:07:59

    Κυριακή, 24 Απριλίου 2011. To Άγιον Πάσχα, Η Ανάσταση του Σωτήρος.

    Η πολυαναμενόμενη και σπάνια Ειδική Άδεια δόθηκε στο συνεργείο του αμερικανικού τηλεοπτικού δικτύου CBS, για να επισκεφθεί τους Αγίους Τόπους της Μακεδονίας μας, Το Άγιον Όρος.

    Εκπομπή «CBS 60 Μinutes – Mt. Athos: A visit to the Holy Mountain»
    με τον γνωστό δημοσιογράφο Bob Simon http://youtu.be/AxATVCWNQNw

  5. Ξερόλας avatar
    Ξερόλας 17/01/2014 13:49:41

    Αν όποιος έγραφε στο διαδίκτυο αηδίες καταδικαζόταν το 99% των χρηστών θα ήταν πίσω από τα σίδερα. Ο τύπος είχε τριτοκλασάτο χιούμορ δε αντιλέγω αλλά όχι και να φάει τόσους μήνες φυλάκισης.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ξερόλας 17/01/2014 17:26:24

      Μην ανησυχείς, στα μαλακά έπεσε: η φυλάκιση είναι με αναστολή. Κι όταν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ, θα τον κάνει υφυπουργό, οπότε την «ταλαιπωρία» του θα την εξαργυρώσει σε δόσεις (1ο χιλιάρικα το μήνα).

  6. Κωστάκης avatar
    Κωστάκης 17/01/2014 13:54:05

    Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα ο γέροντας μου έκανε μεγάλο καλό. Θυμάμαι ήμουν 66 μέρες και 66 λεπτά συνεχόμενα ματιαγμένος. Παράξενες μορφές εμφανιζόντουσαν μπροστά στα μάτια μου. Δαίμονες με 7 κεφάλια και 7 χέρια ξεπετάγονταν μέσα από 7 σύννεφα και με καλούσαν να ασπαστώ τον Σατανά. Το πήρα απόφαση και επισκέφτηκα τον Άγιο. Μου είπε χωρίς να με έχει ξαναδεί '' Κωστάκη παιδί μου γιατί άργησε τόσο να με επισκεφτείς'' Οι σκέψεις και εικόνες πάγωσαν θα ορκιζόμουν πως σταμάτησαν και οι δείκτες του ρολογιού. Το μάτιαγμα έφυγε μαζί και με τον Σατανά που είχε φωλιάσει μέσα μου. Τον ευχαρίστησα μέσα σε μια ονειρική παραζάλη και γύρισα στην Σαλονίκη.
    Μετά από μια βδομάδα βρήκα την γυναίκα της ζωής μου και μου αύξησαν τον μισθό. Σεβασμός στον γέροντα

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κωστάκης 17/01/2014 14:48:27

      Αν είσαι εξυπνάκιας και φαντασιόπληκτος, δεν φταίει ο Γέρων Παΐσιος γι'αυτό.

    • Berlousconication avatar
      Berlousconication @ Κωστάκης 17/01/2014 15:01:57

      Τα όνειρά σου κράτα τα κρυφά, γιατί μια νύχτα κρύα,
      του έταξαν του Cipralex να γίνει εξουσία...

      Και να πλένεσαι συχνότερα, βοηθάει.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κωστάκης 17/01/2014 15:14:39

      Ἄν τύχει ποτέ καί διαβάσεις τό βίο του,θά δεῖς ὅτι μεταξύ ἄλλων,τόν ἐπισκέπτονταν καί πολλοί πού δέν τόν παραδέχονταν καί πού δέν εἶχαν καμμία μά καμμία σχέση μέ τήν ὀρθόδοξη πίστη.
      Κατά παραδοχή τῶν ἰδίων ὅμως,ἀφοῦ συνομιλοῦσαν ἔστω καί λίγο μαζί του,ἔφευγαν πολύ ὡφελημένοι καί σίγουρα προβληματισμένοι...
      Αὐτό στό λέει κάποιος πού τόν γνώρισε προσωπικά...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κωστάκης 17/01/2014 16:06:46

      Μάλλον βοήθησε που έκοψες και την πρέζα...

      • dimx avatar
        dimx @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/01/2014 19:15:49

        Καλοοοο !!!

    • Μεγάλη Ώρα avatar
      Μεγάλη Ώρα @ Κωστάκης 17/01/2014 19:47:34

      ''Το μάτιαγμα έφυγε μαζί και με τον Σατανά που είχε φωλιάσει μέσα μου. ''
      Αμ δε που έφυγαν καημένε.... Και το μάτιαγμα αλλά κυρίως ο έξω από εδώ, δε λένε να σε εγκαταλείψουν. Είναι μόνιμοι κάτοικοι του κενού σου εγκεφάλου. Είδαν...ευρυχωρία κι εγκαταστάθηκαν για πάντα :mrgreen:

      • Κωστάκης avatar
        Κωστάκης @ Μεγάλη Ώρα 18/01/2014 14:08:54

        Σας παρακαλώ μη μου απαντάτε τόσο σκληρά γιατί πληγώνομαι. Πάντως παρά τις ειρωνείες σας να ξέρετε ότι ο Γέροντας με βοήθησε να κόψω την ζουζού και όποτε τον χρειαζόμουν με ξεμάτιαζε και τηλεφωνικά.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Κωστάκης 18/01/2014 16:24:01

          Κωστάκη ἐκτός ἀπό κατεργάρης εἶσαι βλέπω καί ψευταράκος...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Κωστάκης 18/01/2014 16:50:53

          Έλα όμως που ΠΟΤΕ δεν είχε τηλέφωνο επειδή ήταν ερημίτης σε κελί στο Άγιο Όρος...

          • Κωστάκης avatar
            Κωστάκης @ Γεώργιος Τ. 19/01/2014 11:43:59

            Ντροπή σου βλάσφημε. Ένας άγιος σαν τον Παίσιο νομίζεις ότι χρειάζεται κανονική συσκευή τηλεφώνου για να μπορεί να τηλεφωνήσει??? Αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στις δυνατότητές του.

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/01/2014 14:43:32

    Ξέρω ότι μόλις άρχισε η επίσημη εβδομάδα του φεστιβάλ «θεοκρατία είμαστε, Ιράν», μα εγώ θα διατυπώσω τη θέση μου κι ας λυσσάξει η «κοινή γνώμη» των φέησμπουκ και λοιπών διαδικτυακών καλντεριμιών. (η απόφαση χθες-προχθές δεν αφορούσε περιύβριση νεκρού, αλλά αυτή ήταν μία από της κατηγορίες που συζητούντο τότε που ξεκίνησε η ιστορία και αναφέρομαι ΚΑΙ σε αυτήν. Το πρόβλημά μου εδώ δεν είναι η υπόθεση Παστίτσιος, αλλά το παράλογο της αντίδρασης όσων σκίζουν τα ρούχα τους με την απόφαση, κρώζωντας «μεσαίωνας» και τα τοιαύτα)

    1. Επειδή πάλι έπεσε πρήξιμο με το «Ιράν των Βαλκανίων» και τον Παστίτσιο, ας μιλήσω κι εγώ από το «Ιράν της Δυτικής Ευρώπης» που έχει για Πρόεδρο της Δημοκρατίας έναν παπά (Joachim Gauck - και καλά κάνει). Όλοι επικεντρώνονται στην θρησκευτική πλευρά του πράγματος και στην σχέση της με την ελευθερία του λόγου. Ξεκολλήστε! Ανεξάρτητα από οποιαδήποτε θρησκευτική προσωπικότητα, ο υποφαινόμενος χαίρεται που η πολιτεία και το νομικό σύστημα προστατεύει από ενδεχόμενο «περιύβρισης νεκρού». Το Facebook είναι δημόσιος χώρος, και ειδικά τα groups και τα pages, ήτοι όχι τα προσωπικά προφίλ χρηστών. Αν ο Παύλος Μπακογιάννης, ο Νίκος Μπελογιάννης ή ο Ελευθέριος Βενιζέλος εικονίζονταν σε δημόσιο χώρο με ένα παστίτσιο αντί για πρόσωπο (η εικόνα παραπέμπει ευθέως στην νεκρική αποσύνθεση της σάρκας) και εμπαίζονταν σκαιά, θα ήταν αβάσιμο το αίτημα συμπολιτών μας (αλλά και του νεκρού, που αδυνατεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του) προς την Πολιτεία για νομική προστασία;

    2. Κλείνοντας τη στρόφιγγα της λογικής, αυτό το αυτονόητο γεγονός μεταλλάσσεται αυτομάτως άρδην αν πρόκειται για θρησκευτικό πρόσωπο: ξαφνικά δεν είναι ζήτημα κοινής λογικής μα και τήρησης του νόμου, αλλά ζήτημα «θρησκοληψίας», «θεοκρατίας», «έλλειψης ελευθερίας του λόγου». Αυτή η διαστρέβλωση των δεδομένων μόλις αυτά εισέρχονται σε αμφισβητούμενες περιοχές μαρτυρά οργιώδη ακρισία.

    3. Όμως και πέρα από το αν ο νόμος περί περιύβρισης νεκρού είναι εύλογος ή λανθασμένος, αυτήν την στιγμή είναι νόμος του κράτους – την εφαρμογή του οποίου θα επιζητούσα επιμόνως αν υβρίζετο δημοσίως π.χ. κάποιος πρόγονός μου. Αρνούμαι ακόμα και να φανταστώ την εικόνα της γιαγιάς μου με το πρόσωπό της φωτοσοπαρισμένο σε νεκρικές σάρκες που αποσυντίθενται/«παστίτσια», να εμπαίζεται δημοσίως: είμαι ευγνώμων στον νόμο που θα προστάτευε την σχωρεμένη γυναίκα από μια τέτοια μοίρα.

    4. Ως προς την καθ’ ημάς περιύβριση θρησκεύματος τώρα, να σημειώσουμε ότι η σελίδα δεν εικόνιζε μόνο τον Παΐσιο, αλλά και την Παναγία σαν μακαρονάδα μπολονέζ και τον Χριστό σαν δεινόσαυρο. Η συζήτηση για το αν θα έπρεπε να «μην υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα» στον δημόσιο χώρο (τα ανοιχτά γκρουπ στο φβ είναι ΔΗΜΟΣΙΟΣ χώρος) με τέτοιου είδους παρεμβάσεις είναι μακρά και επικαλείται μια ριζοσπαστικά ατομοκεντρική αντίληψη περί κοινωνίας, και σε κάθε περίπτωση το θέμα δεν είναι τόσο μονοδιάστατο όσο το θέλουν κάποιοι.

    5. Και επειδή πολλά ακούστηκαν: άλλο ο ευρωπαϊσμός και άλλο η ευρωλαγνεία. Οι κλαίουσες ευρωμαινάδες του «θεοκρατία είμαστε, Ιράν, δε θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη» αντικαθιστούν την πραγματική Ευρώπη (τον… «υπαρκτό ευρωπαϊσμό») με μια φαντασιώδη: μια φαντασιώδη Ευρώπη όπου δεν υπάρχουν περιορισμοί της αντίληψης της ελευθερίας του λόγου ως ασυδοσίας. Στον «υπαρκτό ευρωπαϊσμό» όμως μπορείς να καταλήξεις φυλακισμένος αν έχεις διαφορετική γνώμη από την «επίσημη» για το Ολοκαύτωμα ή τις αμβλώσεις ή το Ισλάμ, σε ένα ρεσιτάλ θεσμικής επιβολής της πολιτικής ορθότητας. Παρεμπιπτόντως, πραγματική θεοκρατία έχουν χώρες όπως η Μεγάλη Βρεττανία ή η Νορβηγία, όπου οι φέροντες την ύπατη πολιτική και θρησκευτική εξουσία είναι τα ίδια πρόσωπα (λεξικογραφικός ορισμός της θεοκρατίας), ναι, στην «Ευρώπη» των υλακιζόντων. Ευρώπη δεν είναι μόνο η Γαλλία, ούτε μόνο ο τρόπος με τον οποίο η Ευρώπη αυτοπαρουσιάζεται...

    6. Σημείωση ακροτελεύτια, διότι δεν αλλάζουν τα παραπάνω ό,τι εντός νόμου κι αν γινότανε: 10μηνη φυλάκιση *με αναστολή* σημαίνει καθόλου φυλακή δι'εφέσεως. Άρα όσοι έχουν ως περιεχόμενο ονειρώξεων τον «παστίτσιο» στης φυλακής τα σίδερα, για να τεκμαρθεί το πόσο βασανισμένοι είμαστε, ας ξυπνήσουν. Επειδή ἐχει πέσει η ηρωοποίηση του αιώνα και επειδή ο άνθρωπος προφανώς θα βγει βουλευτής στις επόμενες εκλογές δι' απλής δηλώσεως στο Πρωτοδικείο, προτείνω να πάρει την έδρα του Τατσόπουλου από σήμερα για να γλυτώνουμε χρόνο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/01/2014 19:00:49

      Άψογος!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/01/2014 23:24:03

      Μακάρι να ήμασταν Ιράν. Το Ιράν έχει χρέος 4% τού ΑΕΠ του!

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/01/2014 14:49:34

    Να μιλάς με σεβασμό για Άνθρωπο που έπαθε καρκίνο επειδή μόνιμα στην προσευχή του που ήταν πολλές ώρες την ημέρα ζητούσε να πάρει τον καρκίνο όσων τον αξίζουν. Και θεράπευσε με το λόγο του μόνο χιλιάδες κόσμο. Μια βόλτα την ημέρα της μνήμης του ή το προηγούμενο βράδυ στο μοναστήρι έξω από τη Θεσσαλονίκη που βρίσκεται ο τάφος του θα σε κάνει να καταλάβεις το πόσο λάθος είσαι.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/01/2014 14:53:55

    Και μετά κάποιοι εναντιώνονται σε όσα γράφω εναντίον του σύριζα πάντα με αφορμή όσα λένε και γράφουν αυτοί.

    Μάγκες μια κουβέντα: εδώ ήταν, είναι και θα είναι Ορθόδοξη χώρα και σε όποιον αρέσει. Οι λοιποί αν δε μπορούν να ζήσουν με τρόπο που σέβεται την ιδιοπροσωπία μας ανοιχτά είναι τα σύνορα. Δε θα αλλάξουμε εμείς. Αλλιώς και τα κάγκελα καλά είναι για τα μούτρα σας αν δε έχετε σεβασμό στη ήθη και τις αξίες μας.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 17/01/2014 15:27:16

      Πολύ σωστός Γεώργιε Τ. !!!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Γεώργιος Τ. 17/01/2014 15:38:55

      Κάνεις λάθος. Δεν "ήταν", σίγουρα τα τελευταία χρόνια "είναι" αλλά για το "θα είναι" μην είσαι σίγουρος. Αλλά ακόμα κει σήμερα που "είναι" γιατί νομίζεις ότι πρέπει να τιμωρηθεί κάποιος που σατιρίζει όχι "κάποιον" αλλά κάτι, μια νοοτροπία. Εσύ πιστεύεις ότι ο γέροντας Παΐσιος είναι αποδεκτό από όλους όσοι "είναι" ορθόδοξοι χριστιανοί ότι έκανε θαύματα ή προφητείες??
      Μια κλίκα παραθρησκευτικών ατόμων γέμισε το internet με διάφορες αηδίες που τάχα έκανε ο άνθρωπος. Ο καταδικασμένος σατίριζε τη νοοτροπία "αν εγώ έχω δει ένα θαύμα και το κάνω δημόσια γνωστό κανείς δεν δικαιούται να το αμφισβητήσει".

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ηλίας 17/01/2014 17:40:18

        Και τότε γιατί με το φωτοσόπ έκανε την Παναγία ... μακαρονάδα και τον Χριστό ... δεινόσαυρο; Αυτοί (λέμε τώρα) σε τί του φταίξανε εν προκειμένω; Φερετζέδες λοιπόν οι δικαιολογίες τύπου «σατίριζε».

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ηλίας 17/01/2014 18:58:03

        Αν δεν ψάχνεις σε τέτοια θέματα είσαι επιεικώς απαράδεκτος να εκφέρεις άποψη. Εγώ έχω γεγονότα δικών μου ανθρώπων που δεν ήξεραν το Γέροντα Παΐσιο (τους είχα πει εγώ πράγματα) και τους έκανε θαύμα απίστευτο που ήρθαν και μου το είπαν μόνοι τους. Εννοείται 10 χρόνια και βάλε μετά την κοίμησή του. Μιλάμε για χιλιάδες θαύματα. Αν ο στόχος ήταν η εμπορική εκμετάλλευση θα είχε ανακυρηχθεί Άγιος επίσημα εδώ και 10 χρόνια και θα έχτιζαν ναούς στο όνομά του. Εκεί κάτι να έλεγες από άγνοια. Τώρα είσαι προκατηλλειμένος και άσχετος μαζί. Άσε λοιπόν τη λάσπη για Άνθρωπο που δε τον φτάνουμε στο δαχτυλάκι του. Η αδικία επιστρέφεται πάντα. Πρόσεχε λοιπόν. Φιλική συμβουλή.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 18/01/2014 13:16:48

      Γεώργιος Τ.,

      Παράδειγμα πρός μίμηση

      .She Did It Again !!! W O W !

      Australia says NO -- This will be the second Time Julia Gillard has done this!...

      She sure isn't backing down on her hard line stance and one has to appreciate her belief in the rights of her native countrymen.

      A breath of fresh air to see someone lead with guts and determination.
      Australian Prime Minister does it again!!

      The whole world needs a leader like this!
      Prime Minister Julia Gillard - Australia

      Muslims who want to live under Islamic Sharia law were told on Wednesday to get out of Australia, as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.

      Separately, Gillard angered some Australian Muslims on Wednesday by saying she supported spy agencies monitoring the nation's mosques. Quote:
      'IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT... Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.'

      'This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom.'

      'We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society, learn the language!'

      'Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools. If God offends you,then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture.'

      'We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us.'

      'This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom, 'THE RIGHT TO LEAVE'.'

      'If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country that accepted you.'

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Φωτεινή 18/01/2014 16:54:29

        Μπράβο της. Έχει μπάλες αυτή και δεν έχουν οι άνδρες που έπρεπε. Δυστυχώς. Παρόλα αυτά τουλάχιστον στην Ελλάδα μας δεν έχουμε ακόμη φαινόμενα εφαρμογής της σαρίας. Πάλι καλά να λέμε γιατί τότε θα γίνει μεγάλος σαματάς. Και οι αριστεροί άθεοι που μιλούν ενάντια στον υποτιθέμενο φανατισμό των ορθοδόξων, θα πάρουν το μέρος των τρελών αυτών. Θυμήσου το Φωτεινή μου και μακάρι ποτέ να μην έρθει η ώρα να δούμε τέτοια φαινόμενα.

  10. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 17/01/2014 15:35:32

    Απαράδεκτη απόφαση ! Δεν έπρεπε να δώσουν αναστολή αλλά έπρεπε να εκτίσει άμεσα την ποινή του ο αριστερός τσόγλανος . Πρέπει κάποτε να καθαρίσει ο τόπος από τα λογής λογής σκουπίδια που συσσωρεύτηκαν με την ανοχή της συντριπτικής πλειοψηφίας των Ελλήνων.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νικηφορος Φωκας 17/01/2014 19:01:29

      Έλα ντε. Από αναστολές χορτάσαμε. Χωρίς τιμωρία δεν βάζουν μυαλό πορωμένοι και εμπαθείς σαν αυτόν.

  11. ιεραξ avatar
    ιεραξ 17/01/2014 16:38:39

    Αλλάξτε το παστίτσιος με σολωμό(ν), τους παπάδες της φωτο με ραβίνους και κάντε σάτιρα στους Εβραίους. Τολμάτε ρε αριστερίστικα κουτοπόνηρα μίσθαρνα ύπουλα σκουλήκια.........

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ιεραξ 17/01/2014 19:02:58

      Μα ο κομμουνισμός ιδρύθηκε από Εβραίους και οι συναγωγές δεν έπαθαν τίποτε επί ΕΣΣΔ 90 χρόνια. Μόνο η Ορθοδοξία διώχθηκε και κόλλησαν οι όψιμοι κολλημένοι στην Ελλάδα να συνεχίζουν τη λάσπη.

  12. VAGOS avatar
    VAGOS 17/01/2014 17:31:46

    Kαλως ή κακος,ειμαστε ελληνες.
    ενας πολυ δυνατος συνεκτικος κρικος αυτου του εθνους ειναι η θρησκεια.
    ο χριστιανισμος και η ορθοδοξια.
    οσο και να μην μου αρεσει πρωσοπικα.
    καλο θα ηταν να μην βοηθησουμε στην διαβρωση ενος ακομα συνεκτικου δεσμου
    του εθνους.
    η πατρις κινδυνευει...
    ας κανουμε ο καθενας το κομματι του για να μπορουν τα παιδια μας να εχουν πατριδα εκτος απο εθνικοτητα.
    μεσα σε αυτο το πλαισιο, σεβομαι και υπερασπιζομαι την ορθοδοξια αν και δεν θελω ουτε και μπορω να λεγομαι χριστιανος.
    στο βοτανικο,στη συγκεντρωση πηγα και θα παω και θα ξαναπαω.
    ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ και με το <> βοηθα .
    λεω εγω...

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 17/01/2014 17:47:30

    Απαράδεκτη απόφαση.Όταν οι Δανοί έβγαζαν καρτούν και γελοιοποιούσαν τον Προφήτη Μωάμεθ,όλοι το χαρήκαμε και βρήκαμε τις αντιδράσεις των Μουσουλμάνων βγαλμένες από τον Μεσαίωνα.
    Ξαφνικά,με τον γέροντα Παστίτσιο,μας έπιασαν οι ευαισθησίες μας και αρχίσαμε τα λογύδρια ότι ελευθερία έκφρασης δεν σημαίνει ασυδοσία..Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Νίκος 18/01/2014 10:30:04

      Δε θα σου απαντήσω εγώ αλλά αυτός που τα λέει και πιο καλά!
      h*p://www.youtube.com/watch?v=o72QOOIpdnA

  14. Μεταφραστής avatar
    Μεταφραστής 17/01/2014 18:19:04

    Πρέπει στη σάτιρα να υπάρχουν όρια;Μέχρι ποιο σημείο μπορεί να φτάνει η ελεύθερη έκφραση κάποιου;
    Ερωτήματα που μέχρι και σήμερα οι Δυτικές κοινωνίες δεν έχουν καταφέρει να δώσουν απάντηση..Στη Γαλλία απαγορεύονται οι παραστάσεις του Ντιεντονέ για υποδαύΛιση αντισημιτικού μίσους,στη Δανία επιβλήθηκε ποινή σε γυναίκα που μίλησε εναντίον του Ισλάμ,στη Βρετανία συνέλαβαν έναν άνδρα που έκανε πλάκα εις βάρος του Μαντέλα,σε πολλές χώρες της Ευρώπης η άρνηση του Ολοκαυτώματος είναι παράνομη,στην Ελλάδα η Ολυμπιακή επιτροπή τιμωρεί μια αθλήτρια για ένα ανέκδοτο και έναν νεαρό που σατυριζει έναν μοναχό.Μια απίστευτη αστυνομία σκέψης και έκφρασης...Θα έπρεπε να θοςυβηθουμε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μεταφραστής 18/01/2014 00:14:15

      Μπα. Απλώς πρέπει κάποιοι να πάνε στη ζούγκλα αφού δε σέβονται τις αξίες της πλειοψηφείας. Αναρχία και δημοκρατία είναι έννοιες εχθρικές άλλωστε.

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/01/2014 21:17:33

    Δέ χαρήκαμε! Ἀντιθέτως προβληματιστήκαμε ἰδιαίτερα γιά τό πού μποροῦν νά φτάσουν οἱ τρελαμένοι μουσουλμάνοι,ὅταν αἰσθάνονται ὅτι θίγονται τά ἱερά τους σύμβολα ἤ πρόσωπα. Κι αὐτό σέ ὅποια χώρα κι ἄν βρίσκονται...

  16. Dyer avatar
    Dyer 17/01/2014 21:20:53

    Δυστυχώς επειδή είχαμε την ορθοδοξία για συνεκτικό κρίκο φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!
    Ένα κράτος που ελπίζει να σωθεί από την ελεημοσύνη του Μεγαλοδύναμου και κάθε μεγαλοδύναμου.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Dyer 17/01/2014 21:33:04

      Αυθαίρετο εντελώς το συμπέρασμα και ανακόλουθο, βάσει της ιστορικής μας εμπειρίας. Άλλωστε, άν πάψουμε να έχουμε την Ορθοδοξία ως συνεκτικό κρίκο, θα μεταλλαχθούμε σε κάτι άλλο, σε κάτι ξένο - οπότε κι άν ακόμα «σωθεί» αυτό το άλλο (ό,τι κι άν μπορεί να σημαίνει το ρήμα), αυτό που είμαστε εμείς δεν θα έχει σωθεί: θα έχει χαθεί.

      • Dyer avatar
        Dyer @ ΚΜ 17/01/2014 22:23:19

        Θα μεταλλαχθούμε σε κάτι ξένο!!!!
        Μήπως σε κάτι περισσότερο αυθεντικό.
        Επαιρόμαστε για την καταγωγή μας από την αρχαία Ελλάδα.
        Πραγματικά πόση σχέση έχουμε με τη φιλοσοφία τους και πόση με την εβραϊκή;
        Αν θέλουμε να λεγόμαστε έλληνες η απόρριψη της ορθοδοξίας είναι απαραίτητη.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Dyer 18/01/2014 00:12:46

          Σατανολάτρες ήμασταν τότε που σκοτώναμε το Σωκράτη επειδή δεν προσκυνούσε είδωλα...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Γεώργιος Τ. 18/01/2014 02:11:29

            Έτσι ακριβώς. Και στην πρώτη ευκαιρία το συνειδητοποίησαν και απέρριψαν αν τα είδωλα οι ίδιοι οι αρχαίοι Έλληνες. Βγάλτους «μη Έλληνες» κι αυτούς, Dyer.

            ΥΓ: Σπάω πολλή πλάκα όταν διάφοροι (καλή ώρα) πολέμιοι της ορθόδοξης πίστης, ενώ κατά τα άλλα πασχίζουν να μασκαρέψουνε την «παπαδοφαγία» τους ως δήθεν πρόοδο, προσπαθώντας (όπως νομίζουν) να δυσφημίσουν τη ορθόδοξη πίστη, την αποκαλούν (καθαρά μειωτικά) «εβραϊκή». Με τον ακριβώς ίδιο τόνο όπως κάτι Χρυσαυγίτες και λοιποί φυλετιστές, όταν μιλάνε για τους Εβραίους. Μιλάμε για πολλή πρόοδο!

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ ΚΜ 18/01/2014 16:56:20

            Άμα είσαι άσχετος μπερδεύεις πολλά ΚΜ. Έτσι κι αυτοί με το Χριστό και τους φαρισαίους. Τα άκρα αντίθετα δηλαδή.

          • Dyer avatar
            Dyer @ Γεώργιος Τ. 19/01/2014 02:21:13

            Εγώ δεν γνωρίζω τη διαφορά των φαρισαίων και του Χριστού, όμως εσύ δεν γνωρίζεις από ελληνική φιλοσοφία, μόνο στην εβραϊκή έχεις εντρυφήσει και γι’ αυτό βλέπεις σατανάδες και αμαρτωλούς!!!

          • Πνεύμα αντιλογίας avatar
            Πνεύμα αντιλογίας @ Dyer 19/01/2014 10:08:14

            H εμπάθεια στάζει από τα μπατζάκια βλέπω......

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Dyer 19/01/2014 22:49:37

            Ο Αριστοτέλης είπε για Έναν Θεό Δημιουργό του παντός. Ο Σωκράτης πέθανε επειδή δίδασκε ότι τα είδωλα δε σώζουν αλλά πρέπει να κατέβει ο ίδιος ο Θεός στη γη να σώσει το ανθρώπινο γένος από τα χάλια που είχε. Και έγινε. Και ο χρησμός του μαντείου υων Δελφών κάτι παρόμοι είπε περί τέλους εποχής της ειδωλολατρίας και αρχής της εποχής του Χριστού. Μάλλον εσύ δε γνωρίζεις τίποτα τελικά...

          • Dyer avatar
            Dyer @ Γεώργιος Τ. 20/01/2014 18:19:03

            @Γεώργιος Τ.
            Η σημαντικότερη διαφορά μεταξύ της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας και της χριστιανικής είναι ότι η πρώτη υιοθετεί τη διαλεκτική μέθοδο για να ερμηνεύσει το κόσμο και να προσέγγιση την αλήθεια (η οποία μπορεί και να μη είναι μοναδική), ενώ η δεύτερη κατέχει την εξ απολήψεως μοναδική αλήθεια και το σύμπαν οφείλει να προσαρμοστεί με αυτή. Η πρώτη είναι ένα ανοικτό ταξίδι στη γνώση, ενώ η δεύτερη είναι ένα δόγμα που οριοθετεί τη γνώση.
            «Έλα μου όμως που την Παλαιά Διαθήκη την έχει κάνει γνήσια και αποδεκτή σε όσους Τον πιστεύουν ο ίδιος ο Χριστός.»
            Δηλαδή η γνησιότητα του Χριστού αποδεικνύεται από τη Π.Δ. την αξιοπιστία της οποίας εγγυάται ο Χριστός. Ωραία αποδεικτική μέθοδος!!!

  17. Ας κρατήσουν οι χοροί... avatar
    Ας κρατήσουν οι χοροί... 17/01/2014 22:31:01

    Και ένας πνευματικός άνθρωπος - μοναχός να ήτανε μόνο, από τη στιγμή που τον αποδέχεται ένα μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού, η στοιχειώδης ευγένεια απαιτεί να αποφύγει κάποιος να προσβάλει τη μνήμη του. Τόσο απλό ζήτημα ο αλληλοσεβασμός. Αλλά όταν απουσιάζει ο αυτοσεβασμός, όλα τα άλλα, ψιλά γράμματα.

  18. ARIMANIOS avatar
    ARIMANIOS 18/01/2014 01:33:46

    Τώρα συγγνώμη κιόλας, αλλά βγάλανε ανακοίνωση για λογοκρισία,ελευθερία λόγου και μεσαίωνα αυτοί που την πέσανε στον γελοιογράφο Χατζόπουλο για ένα σκίτσο της Ζωίτσας????????????? Α λα συριζ- καρτ ...

  19. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 18/01/2014 10:22:18

    Μ αυτά και μ αυτά είμαστε ταμάμ για εμφύλιο.Να φύγουν οι μεν να πάνε φυλακή οι δε,είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...

  20. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/01/2014 18:55:00

    Πὀλύ φοβᾶμαι ὅτι σύντομα θά μᾶς ἐπιβάλουν αὐτή τήν ἐφαρμογή (σαρία). Στίς Βρυξέλλες οἱ μαντῆλες εἶναι περισσότερες ἀπό τά ξανθά κεφάλια. :mrgreen:

  21. Τσάρος avatar
    Τσάρος 18/01/2014 21:56:14

    Γιατί, η μητέρα σου τι είναι για την πολιτεία; Θα άφηνες κάποιον να την χλευάζει δημοσίως; Γιατί να αφήσεις να χλευάζουν έναν μοναχό;

  22. Dyer avatar
    Dyer 19/01/2014 02:11:55

    Αν δεν κάνω λάθος οι ορθόδοξοι έχουν την εβραϊκή μυθολογία σαν ιερό αυθεντικό κείμενο, τα Ευαγγελία βασίζουν την αξιοπιστία τους στις προφητείες των εβραίων, και τελος οι πράξεις των αποστόλων αντιμετωπίζουν τους έλληνες και τη φιλοσοφία τους σαν το μεγαλύτερο κακό. Κατά τα λοιπά ελληνισμός και ορθοδοξία είναι ταυτόσημα!!!
    ΥΓ απέρριψαν τα είδωλα και επέβαλαν τους σταυρούς και τις θαυματουργές εικόνες!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Dyer 19/01/2014 22:47:15

      Έλα μου όμως που την Παλαιά Διαθήκη την έχει κάνει γνήσια και αποδεκτή σε όσους Τον πιστεύουν ο ίδιος ο Χριστός. Και επειδή αποδεικνύει το ότι είναι Αυτός ο Σωτήρας και λυτρωτής του κόσμου, οι ίδιοι οι Εβραίοι απαγόρευσαν την ανάγνωσή της και έφτιαξαν νέα έκδοση όπου αφαίρεσαν τις αναφορές που τους ενοχλούσαν. Επομένως; Είτε αυτοί πλέον δεν είνανι Εβραίοι, είτε έχασαν την ευλογία που είχαν μέχρι που Τον σταύρωσαν, όταν και εσχίσθη το καταπέτασμα του Ναού από πάνω έως κάτω. Πρέπει να μελετήσεις για να τα καταλάβεις αυτά όμως. Αλλιώς θα λες και θα γράφεις μπορούφες άγνοιας και προκατάληψης.

  23. γρηγορης avatar
    γρηγορης 29/01/2014 11:16:09

    φιλαρακι,η χαζος εισαι, η το παιζεις ασχετος και γενικα αν δεν ξερεις τι ηταν ο γεροντας Παισιος να μην εχεις αποψη και να μην σχολιαζεις

  24. γρηγορης avatar
    γρηγορης 29/01/2014 11:47:20

    εγω βλεπω οτι υπαρχουν πολλα μπερδεμενα παιδακια εδω μεσα, που δεν ξερουν τι τους γινεται, και εχουν και αποψη για τον γεροντα Παισιο.και να ξερετε αυτο δεν ειναι σατυρα,υπερασπιζεστε εναν καραγκιοζη και πανω απο ολα κομπλεξικο.