#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ προωθούν τον δωρεάν τουρισμό "Έβρος - Αθήνα" για τους λαθρομετανάστες

[caption id="attachment_173780" align="alignnone" width="600" caption="Μεταφορά λαθρομεταναστών από Έβρο στην Αθήνα"][/caption]

Συνολικά 4.900 αλλοδαποί  προσήχθησαν σε υπηρεσίες της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής και 1.130 παράνομοι μετανάστες συνελήφθησαν χθες στο κέντρο της Αθήνας, στο πλαίσιο της επιχείρησης «Ξένιος Ζευς».

Οι αστυνομικές επιχειρήσεις για την καταπολέμηση της παράνομης μετανάστευσης συνεχίζονται και σήμερα στο κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα στο Μοναστηράκι, στην πλατεία Βάθης, στο Πεδίον του Αρεως και στην Ομόνοια.

Με την επιχείρηση «Ξένιος - Ζευς» στέλνουμε το μήνυμα ότι η Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, τόνισε σε δηλώσεις του ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Ν. Δένδιας. Η επιχείρηση άρχισε με εντολή του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά και όπως ξεκαθάρισε ο υπουργός, θα γίνεται καθημερινά

Όποιος αποπειράται να εισέλθει στη χώρα μας παράνομα, θα απωθείται στη μεθοριακή γραμμή, αλλά και αν ακόμα καταφέρει να εισέλθει ο ανέξοδος τουρισμός Έβρος-Αθήνα σταματάει εδώ, παρατήρησε χαρακτηριστικά. Όπως είπε, κάθε τοπικός Αστυνομικός Διευθυντής εντέλλεται και θα εφαρμόζει αυστηρά τη δυνατότητα που δίνει ο Νόμος 3386/2005 για την έκδοση διοικητικής απόφασης απέλασης κράτησης και δεν θα επιτρέπει την κάθοδο στην πρωτεύουσα ή σε άλλες πόλεις.

Ειδικά όσον αφορά στην πρωτεύουσα, ο κ. Δένδιας σημείωσε πως η επιχείρηση ανάκτησης της Αθήνας και αποκατάστασης της νομιμότητας δεν γίνεται με επικοινωνιακά κριτήρια και δεν θα είναι αποσπασματική, αλλά θα έχει μόνιμο χαρακτήρα και παράλληλα ανακοίνωσε την επαναφορά του θεσμού του αστυνομικού της γειτονιάς.

Μάλιστα, ο υπουργός αναφέρθηκε σε έγγραφο της Ελληνικής Αστυνομίας με τα ονόματα και τα κινητά τηλέφωνα των αστυνομικών της γειτονιάς των Πατησίων, του Αγίου Παντελεήμονα, της Κυψέλης. «Ο θεσμός αυτός» ανέφερε ο κ. Δένδιας, «θα λειτουργήσει με απόλυτη επίβλεψη, ώστε να μπορέσει ο Έλληνας πολίτης της Κυψέλης, των Πατησίων, του Αγίου Παντελεήμονα να έχει αποκούμπι στην ανάγκη του, τον αστυνομικό της γειτονιάς».

ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ υπέρ του δωρεάν μεταναστευτικού τουρισμού "Έβρος - Αθήνα"



Στο μεταξύ με ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ περιγράφει με γλαφυρό τρόπο όσα συμβαίνουν στο κέντρο της Αθήνας, αναλαμβάνοντας μάλλον ρόλο συνηγόρου της κυβέρνησης ,παρά των λαθρομεταναστών. Επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι το θέμα της λαθρομετανάστευσης προκαλεί την αγανάκτηση όλης της κοινωνίας. Ιδού τι αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ:

"4η Αυγούστου 2012. Πάνοπλοι αστυνομικοί συλλαμβάνουν με εντολή πρωθυπουργού οποιονδήποτε δε μοιάζει με Έλληνα και κινείται στο κέντρο της Αθήνας και  όχι μόνο.

 Μεσημέρι Σαββάτου, Ιπποκράτους και Ακαδημίας. Δεκάδες γονατισμένοι  άνθρωποι, οι περισσότεροι άντρες, φοβισμένοι, με σκυμμένο το κεφάλι είναι ακινητοποιημένοι  από τις ειδικές ομάδες της ΕΛ.ΑΣ . Έκπληκτοι περαστικοί, ένιωθαν ότι βρίσκονται σε μια χώρα που βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση και ζητούσαν εξηγήσεις για το οικτρό αυτό θέαμα που προσβάλει τους Έλληνες που έχουν περάσει κατοχή, προσφυγιά και μετανάστευση.

 Δεν έχει σημασία αν οι μετανάστες έχουν χαρτιά η όχι, οι οδηγίες είναι σαφείς. Σκούπα σε όλους.  Και σα να μην έφταναν όλα αυτά μαθαίνουμε έκπληκτοι από τα δελτία ειδήσεων ότι πρόκειται για το σχέδιο " Ξένιος Ζευς"!!! που έχει όχι μόνο τη στήριξη άλλα την εντολή του Πρωθυπουργού για να πραγματοποιηθεί.

 Θεωρούμε υποχρέωσή μας να  ενημερώσουμε  τον Πρωθυπουργό, τον Υπουργό Δημόσιας Τάξης  και τον όποιο εμπνευστή αυτού του σχεδίου κατ´ αρχήν τι σημαίνει Ξένιος Ζευς: "Στην Αρχαία Ελλάδα η φιλοξενία εθεωρείτο πράξη αρετής. Τους ξένους  προστάτευαν ο Ξένιος Δίας και η Αθηνά η Ξενία, όπως και οι Διόσκουροι Κάστωρ και Πολυδεύκης. Υπήρχε θεία απαίτηση για την περιποίηση των ξένων και εθεωρείτο αμάρτημα η κακή αντιμετώπισή τους".

 Από κοντά και το ΚΚΕ που κάνει λόγο "για επίδειξη απανθρωπιάς της συγκυβέρνησης στα θύματα της μετανάστευσης". Σε σχετική του ανακοίνωση το Κομμουνιστικό Κόμμα σημειώνει ότι «το μεγάλο πρόβλημα της συσσώρευσης μεταναστών που διαρκώς θα οξύνεται, δεν αντιμετωπίζεται με την επίδειξη αγριότητας, βαρβαρότητας στα θύματα». Παράλληλα, ζητεί «να δοθούν ταξιδιωτικά έγγραφα σε όσους μετανάστες θέλουν να φύγουν από τη χώρα προς άλλες χώρες της ΕΕ, να σταματήσει η συμμετοχή της χώρας στους επιθετικούς σχεδιασμούς ΗΠΑ, ΝΑΤΟ, ΕΕ κατά των λαών της Αφρικής και της Ασίας, να μη συμμετέχει η χώρα με κανένα τρόπο στις επεμβάσεις και στον πόλεμο στη Συρία»

Περισσότερα για την μεγάλη “επιχείρηση σκούπα” κατά των λαθρομεταναστών εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γρυνη avatar
    Γρυνη 05/08/2012 16:15:19

    Μπραβο, χιλια μπραβο και να συνεχιστει!!!
    Μετα και την εγκληματικη ενεργεια της Παρου απο τον λαθρο πακιστανο, το ποτηρι ξεχείλισε!!!
    αλλά "Η επιχείρηση άρχισε με εντολή του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά και όπως ξεκαθάρισε ο υπουργός, θα γίνεται καθημερινά", επρεπε και αυτό το αυτονόητο να γίνει με ΕΝΤΟΛΗ ΣΑΜΑΡΑ;
    ο υπουργος τι κάνει; περιμένει μονο να εκτελέσει εντολες;
    αχ, καημενε Προεδρε ποσα κουτσα αλογα να βαλεις να τρεχουν!!!

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ Γρυνη 05/08/2012 16:18:57

      και για οποιον εχει επιφυλαξεις για το αν πρεπει να πετυχει ο Σαμαρας, ας διαβαζει παρακαλω με προσοχη τις ανακοινωσεις του Συριζα!
      θα δει και τον αλλο τροπο... αυτον που περιμενει στη γωνια!
      διαλεγουμε και παιρνουμε...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γρυνη 05/08/2012 20:19:54

        Εκεί βρίσκεται η ουσία αδελφέ και όποιος δε την πιάνει πρέπει να βρεθεί τρόπος στέρησης πολιτικών δικαιωμάτων. Επειδή από όσους ψήφιζαν με την τσέπη και το ατομικό συμφέρον φτάσαμε εκεί που φτάσαμε σήμερα. Και κατάντησε η δημοκρατία αναρχία...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γρυνη 05/08/2012 16:19:19

      Θα διαφωνήσω μερικώς με την τελευταία παρατήρησή σας, γιατί, ναι, ο Πρωθυπουργός χαράσσει την βασική πολιτική και είναι ο κυρίως υπόλογος της κυβερνητικής αυτής πολιτικής και, ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, καλά κάνει ο Σαμαράς και το παίρνει πάνω του.

      • Γρυνη avatar
        Γρυνη @ TopGunZ 05/08/2012 16:24:04

        φυσικα και καλα κανει και το παιρνει επανω του, αλλα λιγη βοηθεια δεν βλαπτει!!
        για καποιο λογο τους εβαλε εκει που τους εβαλε ο Προεδρος!

        Ο Σαμαρας ειναι "καταδικασμενος" να πετυχει!
        Και θα πετυχει!!!
        αν δεν πετυχει, ειμαστε καταδικασμενοι ολοι εμεις!!!!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Γρυνη 05/08/2012 16:28:23

          Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω αγαπητέ.

    • usher avatar
      usher @ Γρυνη 06/08/2012 00:36:04

      ειναι που εχει παρει κεφαλι ο μιχαλολιακος ειναι και το κλιμα στραβο με τα μετρα που πρεπει να βγουν τι να κανει και ο προεδρας.....ντου στους λαθρομεταναστες....μετα την απολυτα επιτυχημενη πολιτικη με τα στρατοπεδα συγκεντρωσης......ευγε νεε μου!!!!!!

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/08/2012 16:17:35

    Για την ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ, μήπως οι περαστικοί χειροκροτούσαν? Για τη δε του ΚΚΕ, τα θύματα της μετανάστευσης είναι ο γηγενής Ελληνικός πληθυσμός. Μην απορείτε μετά αν στο Πέραμα κατεβάσουν τα περιοδόπανα με τα σφυροδρέπανα και υψώσουν νεκρόπανα με χιτλερικά σύμβολα...

  3. sos avatar
    sos 05/08/2012 16:20:05

    Οι αποδομητές του ελληνικού έθνους (ΚΚΕ και σύριζα) ξαναχτύπησαν κάνοντας τουμπεκί ψιλοκομμένο για το ειδεχθές έγκλημα του Πακιστανού (βίασε το κορίτσι ενώ είχε πέσει σε κώμα μέσα στα αίματα), και παραχαράσσοντας το νόημα του Ξένιου Δία.
    Λοιπόν, οι αρχαίοι Έλληνες το εννοούσαν αυτό για Έλληνες από άλλες περιοχές. Εποικισμό και ξένους δε σήκωναν ούτε για πλάκα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sos 05/08/2012 16:23:51

      Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να γράψω και εγώ για τον Ξένιο Δία, αλλά φοβόμουν την ελλειπή γνώση μου επί θεμάτων αρχαιοελληνικής γραμματείας, ευχαριστώ που το διευκρινίσατε.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ sos 05/08/2012 17:42:41

      Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Αλλά στήν χώρα μας είθισται νά αμφισβητούνται τά αυτονόητα. Καί όταν αμφισβητείς τό αυτονόητο τό υπονομεύεις.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sos 05/08/2012 17:52:01

      Πας μη Έλλην βάρβαρος έλεγαν, και τους είχαν δούλους. Μη τρελαθούμε ρε Σύριζα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ sos 05/08/2012 20:21:12

      Πότε ήξεραν οι συγκεκριμένοι Ιστορία της Ελλάδας για να μάθουν τώρα; Αν ρωτήσεις για το σοβιέτ όμως, απέξω κι ανακατωτά!

  4. nikolas avatar
    nikolas 05/08/2012 16:43:32

    Τους μαζεύουμε όλους και τους στέλνουμε στους αγαπημένους μας Ευρωπαίους που κάνουν τα κορόιδα για ένα τόσο σοβαρό θέμα.

  5. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/08/2012 16:56:53

    Δεν υπάρχει περαστικός και κάτοικος του κέντρου που να μην χειροκροτεί την νομιμότητα και την επιβολή της. Οι πιο αρνητικοί είναι απλά οι δύσπιστοι που πιστεύουν πως είναι μια κίνηση που δεν θα έχει συνέχεια. Η ζωή θα δείξει και πάντως οι ανακοινώσεις Δένδια, με αναφορές στο αίσχος μπροστά από την τριλογία στην Πανεπιστημίου είναι ελπιδοφόρες.
    Οι ανακοινώσεις της ντροπής, οι ανακοινώσεις-όνειδος των ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ, πρέπει να μοιραστούν δωρεάν στους πολίτες , ιδίως του κέντρου, για να καταλάβουν όλοι πόσο τι φανατικοί, αντιδημοκράτες και ακραίοι είναι.

  6. Scarface avatar
    Scarface 05/08/2012 17:15:16

    Χειροτεροι ακομη και απο τους ανθελληνες, χαβιαροαριστερους μπουρδολογους συριζαιους, ειναι οι εμετικοι (πρωην) πασοκοι δεκοτζηδες και δυ που τους ψηφισαν, αδιαφοροντας για τις ανθελληνικες -εθνομηδενιστικες αποψεις τους (τις οποιες οι συριζαιοι ποτε δεν εκρυψαν), μονο και μονο για να παρουν τις μισθαρες τους πισω (σε τι νομισμα αραγε).

  7. arcane avatar
    arcane 05/08/2012 17:36:47

    Ομορφα, τους μαζέψαμε. Τώρα να δω αν η κυβέρνηση μπορεί και θέλει να τους επαναπατρίσει στις χώρες τους, γιατί αν δεν μπορεί θα γίνει ρεζίλι. Γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το έργο το έχω ξαναδεί;

    Ελπίζω να διαψευσθώ από τα γεγονότα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ arcane 05/08/2012 20:23:41

      Πρέπει να είναι υπερβολικά ηλίθιος κάποιος που ξεκινάει κάτι τόσο δυνατά και κάνει ντόρο και προκαλεί τους συριζαίους και τις συνιστώσες τους αν δε το πάει μέχρι το τέρμα και αν δεν έχει εφαρμόσιμο σχέδιο. Δύσκολο λοιπόν να μην προχωρήσει το πλάνο όπως πρέπει. Εκτός αν επέμβουν άλλοι να προστατεύσουν τους λαθρομετανάστες, όπως η χώρα που μας τους στέλνει...

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/08/2012 17:57:25

    Πάνοπλοι αστυνομικοί συλλαμβάνουν με εντολή πρωθυπουργού οποιονδήποτε δε μοιάζει με Έλληνα και κινείται στο κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο.

    Πιασανε και τουριστες ρε συριζαιοι;

    • arcane avatar
      arcane @ ψυχραιμια 05/08/2012 18:05:15

      Τουρίστες στη πλατεία Βάθη; Σίγουρα αστειεύεσαι. Μάλλον έχεις χρόνια να περάσεις από εκεί...

  9. Enzo avatar
    Enzo 05/08/2012 18:02:16

    Χαρτιά σε όλους και αφηστε τους για Ευρώπη .

  10. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/08/2012 18:06:47

    Tα καλά της πολυπολιτισμικής κοινωνίας: ανακοίνωση της Ελληνικής Φιλοζωικής Εταιρείας
    ( μήπως και αυτοί είναι πρά"χ"τορες της κυβέρνησης , Συριζαίοι;)

    "Η Eλληνική Φιλοζωική Εταιρεία κατέθεσε σήμερα στην Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Αθηνών, αναφορά με την οποία ζητά την άμεση παρέμβασή της, ώστε να σταματήσει ο βάναυσος αφανισμός των ζώων της Αθήνας από αλλοδαπούς, προς βρώσιν. Συνάνθρωποί μας, αλλοδαποί, μη έχοντας πλέον τα προς το ζην λόγω της οικονομικής κρίσης, σκοτώνουν με οποιονδήποτε τρόπο, όσα ζώα βρουν στο διάβα τους, προκειμένου να τραφούν με αυτά, οδηγώντας τη ζωή στο έσχατο σκαλοπάτι της. Η Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία έλαβε σοβαρότατες καταγγελίες και υλικό που συνοδεύεται από φρικτές φωτογραφίες για το θέμα της σφαγής σκύλων, του τεμαχισμού τους και πώς οδηγούνται στην πυρά. Μάλιστα το φαινόμενο επεκτείνεται σε όλα τα ζώα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν και τα δεσποζόμενα κι οι ιδιοκτήτες τους να ζουν με τον συνεχή φόβο ότι θα καταλήξουν στον πάγκο του χασάπη. Επειδή το υλικό είναι άκρως ανατριχιαστικό και μη δημοσιεύσιμο, κρίναμε σκόπιμο να αναλάβει την διερεύνηση της υπόθεσης η Εισαγγελία Αθηνών για περαιτέρω ενέργειες. Το ίδιο θέμα πριν λίγους μήνες η Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία είχε καταγγείλει στα ΜΜΕ και το διαδίκτυο, στηριζόμενη σε τηλεφωνική καταγγελία μελών της για κρεμασμένους και γδαρμένους σκύλους την οδό Αγησιλάου προς πώληση, χωρίς άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Τις πρόσφατες για το ίδιο θέμα καταγγελίες καθώς και το υλικό που τις συνοδεύουν, λάβαμε από την εκπρόσωπό μας στη Σουηδία, ενώ το θέμα κάνει το γύρο του κόσμου, όπου εκτός της Ελληνικής Φιλοζωικής Εταιρείας έχουν ενημερωθεί και δραστηριοποιούνται για τον τερματισμό αυτού του φρικτού φαινομένου και Οργανώσεις προστασίας των ζώων διεθνούς κύρους, για δυναμική συνεργασία"...
    http://www.filozoiki.gr/content/articles/view/200-ston-eisaggelea-frikiastiko-yliko

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ Kώστας ΜΠ 05/08/2012 19:11:19

      "Ουμανισμός" ή βαρβαρότητα;;;

      Μάλλον κατά την εκδοχή των θλιβερών άκριτων εκπροσώπων των μεταναστών, το ρητορικό αυτό σχήμα μετατρέπεται σε δόγμα ως εξής:

      "Ουμανισμός" και βαρβαρότητα...

      Όταν η ανθρωπιά χάνει την αισθητική της και μετατρέπεται από λογικές καλού σαμαρείτημ, σε πεδίο πολιτικών σκοπιμοτήτων, τότε τα αποτελέσματα είναι φριχτά ωσαν τερατογέννεσης!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Kώστας ΜΠ 06/08/2012 00:41:27

      Αλήθεια ένα κόμμα (;) 'Οικολόγοι πράσινοι" που διατηρεί ακόμη εκπροσώπηση στο Ευρωκοινοβούλιο, έχει πάρει θέση ώστε να σταματήσει ο βάναυσος αφανισμός των ζώων της Αθήνας από αλλοδαπούς, προς βρώσιν;
      Γιατί στις προγραμματικές τους δηλώσεις έχουν πολυσέλιδη αναφορά στα δικαιώματα των ζώων... (http://www.ecogreens-gr.org/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=3209:--2012--&catid=15:animal-rights&Itemid=31)

  11. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 05/08/2012 18:06:57

    Με επικοινωνιακά κόλπα δεκαετίας του 90' δε λύνεται το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης.
    Ούτε με φασιστικές κραυγές επίσης.
    Τα σοβαρά κράτη έχουν οργανωμένη μεταναστευτική πολιτική κι όχι αποσπασματικές κωμικοτραγικές επιχειρήσεις.
    Σε λίγο καιρό που θα σκάσει και η Συρία θα καταλάβετε τη γύμνια μας.

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 05/08/2012 18:21:55

      οτι και και να γινει και καλο και κακο εμεις παντα στη γκρινια και στην μεμψιμοιρία!!!
      ας αρχισουμε απο τα απλα και θα παμε και στα δυσκολα...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Γρυνη 05/08/2012 19:57:20

        Α, μη του δίνετε αυτουνού σημασία, το ψευδώνυμο του υποδηλώνει το τριπλό του άσκοπου γαβγίσματος...

    • νικος1610 avatar
      νικος1610 @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 05/08/2012 22:31:25

      Πολυ θα ηθελα να ακουσω την οργανωμενη πολιτκη για τη μεταναστευση απλά πιπιλάμε κατι ετσι για να γινεται κουβεντα!>> εκει δε περιλαμβανεται η απελαση ? και το "σφραγισμα" των συνορων? και ακομα κατι αν δεν παρουν το μαντατο οτι απελαυνοντε οσοι ειναι λαθραιοι δεν προκειται να σταματησουν να ερχοντε.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/08/2012 02:31:35

      Δηλαδή η "ατυχής" βύθιση του πλοίου που μετέφερε μια καραβιά από Αλβανά στην Ιταλία από την Ιταλική Ακτοφυλακή ήταν "οργανωμένη μεταναστευτική πολιτική" ή σκηνή από ταινία του 1960 με πρωταγονιστή τον Πρέκα και θέμα τον τορπιλισμό της Έλλης;

      Όχι ότι με νοιάζει για τα Αλβανά αλλά λέμε τώρα...

      • man8os avatar
        man8os @ Χαλκιδέος 06/08/2012 22:13:17

        Το πρωτο

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/08/2012 04:38:03

      Θα σου δώσω ένα παράδειγμα ενός σοβαρού κράτους. Λέγεται Καναδάς.
      Έχω ολάκερο συγγενολόι στο Montreal. Εκεί ομιλούν Αγγλικά & Γαλλικά (επαρχία Quebec).
      Εγώ που είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός για να μεταναστεύσω εκεί θα:
      1) Πρέπει να ομιλώ την Αγγλική & τη Γαλλική γλώσσα. Επειδή δεν ξέρω τη δεύτερη θα πρέπει να κάτσω και να πάω σε ένα σχολείο εκεί και να τη μάθω. Εκτός κι αν πάω σε πλήρως αγγλόφωνες πόλεις (Ottawa, Torronto, Vancuver κλπ κλπ)....
      2) Η χώρα αυτή ανακοινώνει σε τι είδους ειδικότητες έχει ανάγκη. Από μηχανικούς, δικηγόρους, γιατρούς κλπ κλπ ΔΕ χρειάζεται. Μόνο τεχνίτες & εργατικά χέρια. Άρα τζίφος να εργαστώ ως μηχανικός εκεί. Εκτός κι αν ήμουν κάποιος Nikola Tesla.
      Πάμε παρακάτω....
      3) Αφού η δουλειά ΔΕΝ είναι ντροπή τότε να βράσω το πτυχίο μου και να πάω στο μαγαζί του θείου (όχι από το Σικάγο πάντως => ταινία Βασιλειάδου).
      Παρόλα αυτά!!! ούτε κι ο θείος μπορεί να μου κάνει εύκολα πρόσκληση γιατί θα του πει η χώρα εκεί => κ. μαγαζάτορα γιατί επιμένετε να προσλάβετε αυτόν, δε σας κάνει κάποιος από τους τόσους άλλους μετανάστες??
      Έτσι θα χρειαστεί να μπλέξει με δικηγόρους και τα ρέστα => έξοδα λοιπόν => το είχε κάνει με έναν ξάδελφο μου πριν χρόνια και τραβολογιόταν, τι να σας γράφω είναι πολλά...
      Παλιότερα μερικοί παντρεύονταν κάποια μόνο και μόνο για να πάρουν ιθαγένεια. Τώρα από όσο νομίζω δεν περνάει το κόλπο αυτό, αφού με τη λήψη της ιθαγένειας φύσαγαν τα διαζύγια φουλ.
      4) Μπορώ φυσικά να γραφτώ σε κάποιο αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο του Montreal για να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές κι έτσι να δηλώσω ότι κάπου πρέπει να εργάζομαι για να πληρώνω διαμονή & δίδακτρα και να συνεχίσω και για Ph.D. κι έτσι αποκτώντας τέτοιο βαρύ πτυχίο θα φιλοτιμηθεί ο Καναδάς να με κρατήσει. Αλλά τώρα στα 39 μου είναι ΠΙΚΡΑ να φάω 5+ χρόνια σε νέες σπουδές. Αν ήμουν 30 ναι θα το έκανα.
      5) Η Αυστραλία είτε άλλες δυτικές χώρες ζητούν μηχανικούς με άλλα κριτήρια. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες διότι δε με ενδιαφέρει να μεταναστεύσω όσο κι αν υποφέρω. Προτιμώ να ψοφήσω σαν παλιόσκυλο παρά να εγκαταλείψω την πατρίδα. Είναι θέμα προσωπικών επιλογών φυσικά.

      Συμπερασματικά λοιπόν, τα σοβαρά κράτη βάζουν κάποιες δικλείδες (άλλα περισσότερες κι άλλα λιγότερες) για να μην καταντήσουν ξέφραγα αμπέλια.

      Διότι δεν είναι μόνο οι ΣΥΡΙΖΑιοι - ΚΚΕδες που λένε ό,τι τους καπνίσει. Είναι κι οι Χρυσαυγίτες που εκμεταλλεύτηκαν τόσο καιρό την ανυπαρξία του κράτους.
      Ένα μεγάλο ΕΥΓΕ από εμένα στον κ. Δένδια.

      http://www.newsbomb.gr/politikh/story/223948/skliri-apantisi-dendia-ston-syriza

  12. someone avatar
    someone 05/08/2012 18:10:36

    με αυτες τις κινησεις ο ΑΝΤΩΝΗΣ δειχνει οτι δεν πηγε προεκλογικα στον ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ αλλα οτι σκεφτεται τον ΕΛΛΗΝΑ κατοικο αυτων των περιοχων μπραβο και συνεχεια

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ someone 05/08/2012 20:25:12

      Σωστός! Να τα λέμε όλα...

  13. ΚΜ avatar
    ΚΜ 05/08/2012 18:19:18

    Μακάρι να είναι η αρχή για να μπει μια τάξη και να αδειάσει η χώρα μας από τους απρόσκλητους εισβολείς! Επικροτώ 100% και προσμένω και συνέχεια.

    ΥΓ: Η σπασμωδικότατη (εως κωμικότατη, θα έλεγα, άν δεν είχαμε μπλέξει τόσο άσχημα) ανακοίνωση του συριζαριού, λες και τους έβαλαν νέφτι (...), είναι ένδειξη ότι πρόκειται για σοβαρή προσπάθεια αντιμετώπισης του προβλήματος.

  14. A.M. avatar
    A.M. 05/08/2012 18:26:21

    Ας αναγνωρίσουμε στον Σαμαρά ότι έχει ήδη αρχίσει να κάνει σωστή δουλειά στο συγκεκριμένο ζήτημα της λαθρομετανάστευσης και ότι οι προεκλογικές του εξαγγελίες δεν ήταν μόνο λόγια.
    Μια βόλτα από το Πεδίον του Άρεως στο Μουσείο και από εκεί μπροστά από το Πολυτεχνείο και μέχρι την Ομόνοια θα πείσει και τον πιο δύσπιστο ότι «κάτι επιτέλους έχει αρχίσει να γίνεται!»
    Στην Τοσίτσα και Πατησίων δεν βλέπεις πλέον εκείνους τους έγχρωμους να μοιράζουν δόσεις στην μέση του δρόμου και αυτό είναι μια πολύ καλή ένδειξη.

    Εύχομαι καλή συνέχεια...
    ...εις αναμονήν και άλλων ευχάριστων εκπλήξεων!

    • noldor avatar
      noldor @ A.M. 06/08/2012 11:15:05

      Συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτά που αναφέρεις ήταν οι τελευταίοι "σπασμοί" του Χρυσοχοϊδη.

  15. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 05/08/2012 18:30:37

    Μπράβο, είναι μια καλή αρχή.
    Μόνον όσοι ζουν στα γκέτο του κέντρου της Αθήνας (πώς μας φαίνεται άραγε ως διατύπωση;) γνωρίζουν τι σημαίνει λαθρομετανάστευση.
    Απορεί κανείς τι θα γινόταν αν η δύστυχη κοπέλα της Πάρου ήταν κόρη βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ ή του ΚΚΕ...
    Ζούμε σε ένα απέραντο φρενοκομείο (το οποίο ούτε ο Καραμανλής δεν μπορούσε να φανταστεί...).

  16. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/08/2012 18:42:33

    Το ότι το συριζαριό και λοιπές '' δημοκρατικές '' δυνάμεις , έσπευσαν ν'αντιδράσουν , χωρίς την παραμικρή αναφορά στο κτήνος της Πάρου βεβαίως, αποδεικνύει ότι πάει να γίνει δουλειά ! Ο '' Ξένιος Ζεύς'' να ΄ρθει και στην Πάτρα, υπάρχει και εδώ πρόβλημα. Α. Σαμαρά , συνέχισε έτσι !!

  17. MikeC avatar
    MikeC 05/08/2012 19:02:13

    Μπράβο στον Πρωθυπουργό! Αρκεί αυτό να συνεχιστεί συστηματικά. Η αστυνομία γνωρίζει ακριβώς το ποιοι και το που.

    Αν ο Πρωθυπουργός συνεχίσει αυτή την πορεία σε αυτό το θέμα, θα έχει τεράστια οφέλη (και πολιτικά) από τους κατοίκους του κέντρου.

    Μακάρι…

  18. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 05/08/2012 19:23:51

    Ο Ξένιος Ζεύς προστάτευε τον ξένο δηλαδή τον Ελληνα που επισκεπτόταν άλλη ελληνική πόλη.Τον ξένο με τη σημερινή έννοια τον αποκαλούσαν βάρβαρο.Καλώς λοιπόν δόθηκε αυτή η κωδική ονομασία. Οι Ελληνες είναι αυτοί που χρειάζονται την προστασία του Ξενίου Διός απο τους εισβολείς στη Χώρα τους.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Παναγιώτης 06/08/2012 02:34:57

      Άσε που η βάρβαροί άκουγαν "ΔΙΑΣ" και νόμιζαν ότι ήταν μάρκα οδοντόπαστας! Θέλω να πω ότι οι βάρβαροι κι όχι οι ξένοι (που ήταν Έλληνες) δεν είχαν τους ίδιους θεούς με τους προγόνους μας.

  19. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 05/08/2012 19:38:46

    Οι του ΚΚΕ και του Συριζα μπορουν να εφαρμοσουν τον Ξενιο ΔΙΑ για αρχη, δεχομενοι τους λαθρο στα γραφεια τους αντι για την Αμυγδαλεζα. Αλλως τουμπεκι ψιλοκομενο.

  20. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 05/08/2012 20:00:22

    Στις γειτονιές όπου ζούμε και γνωριζόμαστε μεταξύ μας, έχω να δηλώσω ότι,
    οι "αριστεροί" μόνο στη θεωρία είναι αντιρατσιστές και συμπάσχουν τάχα
    με τους φτωχούς, λαθρομετανάστες κτλ.
    Στην καθημερινότητα και στην πράξη, έχουν τόση σχέση με ειλικρινή συμπαράσταση σε αναξιοπαθούντες όσο εγώ με την ΝΑΣΑ.
    Είναι σίγουρο ότι με τις θέσεις του( Σύριζα-ΚΚΕ) δεν συμφωνούν
    ούτε οι ψηφοφόροι τους.
    Θα το επαναλάβω για μία ακόμη φορά αριστερός είναι τρόπος ζωής και
    καθημερινής συμπεριφοράς, και πάνω απ' όλα πατριωτης.
    Αν είναι να είσαι αριστερός τύπου, Κουτσογιωργα,Τσοχατζοπουλου,
    άστο καλύτερα.

  21. Αθηνά-Μαρία avatar
    Αθηνά-Μαρία 05/08/2012 20:01:17

    Τι να πώ βρέ παιδιά ; Είμαι άφωνη μπροστά στη ξ ε δ ι α ν τ ρ ο π ι ά των αναρχο-θολο-ψευτο-διεθνιστο-ανθελληνο-κουλτουλιάρηδων της υποκρισίας και του freddocino. ΤΟΣΗ πρόκληση ; Ακόμη και μετά το ειδεχθές έγκλημα του κοριτσιού ( Ναι ! Το αξίζουν , να τους συμβεί στους ίδιους παρόμοιο γεγονός...) εξακολουθούν να παπαγαλίζουν τα ηλίθια επειχειρήματα πού τους έμαθαν; έλεος, έλεος, έλεος...Από τούς λαθρομετανάστες (μπορεί) να γλυτώσουμε από Συριζαίους και συνοδοιπόρους όμως ; Τούς γονείς του κοριτσιού δεν τούς σέβονται; ΝΤΡΟΠΗ Ανατριχιάζω με την σκέψη τι θα γινόταν εάν το κοριτσάκι ήταν τουρίστρια τι ΣΑΛΟΣ θα είχε γίνει πάλι στο εξωτερικό εις βάρος μας και φυσικά εις βάρος του πνέοντος τα λοίσθια τουρισμού μας. Οσο γιά τα ζωάκια ...άλλο τρομακτικό. Σκοτώνουν ελάφια στην Πάρνηθα , το ξέρετε; σε λίγο θα τρώνε και ανθρώπους δεν απέχουν πολύ. Φρίκη

    • Αθηνά-Μαρία avatar
      Αθηνά-Μαρία @ Αθηνά-Μαρία 05/08/2012 20:03:18

      συγγνώμη γιά το " επιχειρήματα " ... τυπογραφικό !

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Αθηνά-Μαρία 06/08/2012 02:38:14

      Αθηνά-Μαρία, η σύζυγός μου είναι από χωριό κοντά στα Τρίκαλα. Πριν 2-3 χρόνια, την περίοδο του Πάσχα που επισκεπτόμαστε το χωριό του πεθερού και βολτάροντας στο κέντρο της πόλης, μου έδειξε ένα συντριβάνι στο οποίο έχουν στο κέντρο το γυμνό άγαλμα ενός παιδιού που βγάζει νερό από το στόμα του και το λένε οι ντόπιοι χαϊδευτικά "Νικολάκη". Μου είπε δε "πριν 2-3 χρόνια εδώ είχε πολλά περιστέρια όπως και κύκνους στο ποτάμι. Από τότε που ήρθαν οι Αλβανοί στην πόλη, δεν έμεινε ούτε πουλί πετάμενο!". Τα ελάφια θα σκεφτούν λες;

  22. A.A avatar
    A.A 05/08/2012 21:39:11

    Δεν αρκούν τα μέτρα "σκούπες". Πρέπει να υπάρξει νομοθετική μεταβολή, να επανέλθει η δραστική δικαστική απέλαση καταδίκων για πλημ/τα (που καταργήθηκε τνο Απρίλιο με ψήφους και της ΝΔ!!!), να τιμωρούνται αυστηρά χωρις αναστολή όσοι εκμισθωνουν σπίτια και απασχολούν παρανομους μετανάστες και να εισαχθεί η αρχή ότι όποιος μπαίνει παράνομα στη χώρα δεν νομιμοποιείται ποτέ. Επίσης να γινουν , με τη βοηθεια της Ε.Ε, κινήσεις στις χωρες προέλευσης για επανεισδοχή των λαθρομεταναστών. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα!

  23. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 05/08/2012 21:53:41

    Συγχαρητήρια. Να συνεχισθεί.
    Τέτοιες ενέργειες ξεσκεπάζουν το τσίρκο του Σύριζα. Πρέπει να συνεχισθούν. Θα βλέπουμε τον Σύριζα να βγάζει ανακοινώσεις εναντίον της ίδιας της Ελληνικής κοινωνίας , ουσιαστικά.

  24. roadrunner avatar
    roadrunner 05/08/2012 22:10:51

    "Υπήρχε θεία απαίτηση για την περιποίηση των ξένων και εθεωρείτο ΑΜΑΡΤΗΜΑ η κακή αντιμετώπισή τους”.

    Ας ενημέρωσει κάποιος τη ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ ότι οι Έλληνες δεν πιστεύουν πια στο Δωδεκάθεο, ώστε να χαρακτηρίζουν αντίστοιχα και τα αμαρτήματα.
    Ας τους ενημερώσουν στο ΣΥΡΙΖΑ, ότι οι Ελληνες εδώ και πάμπολλες εκατοντάδες χρόνια είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι στο θρήσκευμα.
    Να σταματήσουν λοιπόν, στο ΣΥΡΙΖΑ,
    να ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ,
    κρίνοντας ΔΗΜΟΣΙΑ τα αμαρτήματα με βάση τους ηθικούς νόμους του Δωδεκάθεου (τους οποίους ερμηνεύουν ούτως ή άλλως λανθασμένα).

    Ας ενημερωθεί ο ΣΥΡΙΖΑ, ότι ΑΜΑΡΤΗΜΑ θεωρείται στη χριστιανοσύνη, η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής (όπως αποπειράθηκε ο Πακιστανός προστατευόμενος του ΣΥΡΙΖΑ εναντίον ΕΝΟΣ ΑΘΩΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ), ειδεχθή πράξη για την οποία το συγκεκριμένο κόμμα, όπως και το ΚΚΕ σιώπησε.

    • man8os avatar
      man8os @ roadrunner 06/08/2012 22:34:03

      Ο βαρβαρος δεν ειχει καμια ασυλια... Μονο το ομογλωσσον...

  25. sakis avatar
    sakis 05/08/2012 22:14:08

    Δεν εξηγείται αλλιώς η σφοδρή αντίδραση των γνωστών –για τις θέσεις τους απέναντι στους λαθραίους αλλοδαπούς- κομμάτων της αριστεράς.

    Με μια ανακοίνωση-διήγημα-λαΙκό άσμα για… γέλια και για κλάματα ο ΣΥΡΙΖΑ επιχειρώντας να «αποκαθηλώσει» τη λογική, να διαστρεβλώσει τις έννοιες και με δόσεις από κακογραμμένο δακρύβρεχτο διήγημα της χειρότερης ποιότητας των βιβλίων τσέπης κατάφερε τελικά να προσφέρει στην ελληνική κοινωνία –για άλλη μια φορά- τις κάκιστες των υπηρεσιών του.

    Αλλά ας δούμε την πρωτοφανή αυτή ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ η οποία εκτός των άλλων είναι φανερό ότι είναι γραμμένη στο πόδι (πιθανώς οι συντάκτες-στιχουργοί της βιάζονταν να πάνε στην παραλία) πιο αναλυτικά και ας «θαυμάσουμε» την συγγραφική δεινότητα του Δημήτρη Τσουκαλά, -αυτός τουλάχιστον την υπογράφει- βουλευτή Επικρατείας και υπεύθυνου Τομέα Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη του ΣΥΡΙΖΑ:

    «Πάνοπλοι αστυνομικοί συλλαμβάνουν με εντολή πρωθυπουργού οποιονδήποτε δε μοιάζει με Έλληνα και κινείται στο κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο».

    Δείτε πόσο ωραία συνθέτει το σκηνικό που συμφέρει τον κ. Τσουκαλά και τους περί αυτού: Πάνοπλοι αστυνομικοί, συλλαμβάνουν με εντολή του Πρωθυπουργού! Δηλαδή κανονικά οι αστυνομικοί θα έπρεπε να ήταν ντυμένοι ως κλόουν για να διασκεδάζουν επιπλέον του λαθρομετανάστες και ο Πρωθυπουργός να ήταν σε κάποια παραλία.

    «Μεσημέρι Σαββάτου, Ιπποκρατους και Ακαδημίας. Δεκάδες γονατισμένοι άνθρωποι, οι περισσότεροι άντρες, φοβισμενοι, με σκυμενο το κεφαλι ειναι ακινητοποιημένοι από τις ειδικές ομάδες της ΕΛ.ΑΣ «

    Μεσημέρι Σαββάτου, ξεκινά σαν στοίχος από λαϊκό άσμα, με γονατισμένους ανθρώπους –εάν ήταν όρθιοι προφανώς θα κατηγορούσαν την Αστυνομία ότι τους έκανε καψόνι- αλλά και ακινητοποιημένοι, ενώ κατά τον ΣΥΡΙΖΑ θα έπρεπε να αφήσουν να κάνουν και τις βόλτες τους, από τις ειδικές ομάδες της ΕΛΑΣ! Αυτές οι ειδικές ομάδες φταίνε για όλα…

    Και συνεχίζει ο ευφάνταστος συντάκτης-στιχουργός

    «Έκπληκτοι περαστικοί, ένιωθαν ότι βρίσκονται σε μια χώρα που βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση και ζητούσαν εξηγήσεις για το οικτρο αυτο θέαμα που προσβάλει τους Έλληνες που έχουν περάσει κατοχή, προσφυγιά και μετανάστευση».

    Εδώ πραγματικά είναι από τα καλύτερα σημεία του διηγήματος-τραγουδιού. Οι έκπληκτοι περαστικοί! Λες και δεν ζουν στην Ελλάδα οι «έκπληκτοι» αυτοί περαστικοί, λες και δεν έχουν δει δεν βιώσει στο πετσί τους οι «έκπληκτοι περαστικοί» την τραγική όσο και απαράδεκτη κατάσταση με την άλωση της Αθήνας αλλά και της Ελλάδας συνολικά από τους εισβολείς αλλοδαπούς που είναι και έκπληκτοι!
    Και δεν είναι μόνο αυτό: Ζητούσαν και εξηγήσεις από την Αστυνομία –που έκανε το αυτονόητο δηλαδή την τήρηση του νόμου- για το οικτρό αυτό θέαμα! Καλά που τους βρήκε ο ΣΥΡΙΖΑ τους έκπληκτους αυτούς περαστικούς; Από πού ήρθαν, από τον Νιμπίρου;

    »Δεν έχει σημασία αν οι μετανάστες έχουν χαρτιά η όχι, οι οδηγίες είναι σαφείς. Σκούπα σε όλους. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά μαθαίνουμε έκπληκτοι από τα δελτία ειδήσεων ότι πρόκειται για το σχέδιο "Ξένιος Ζευς"!!! που έχει όχι μόνο τη στήριξη άλλα την εντολή του Πρωθυπουργού για να πραγματοποιηθεί. Θεωρούμε υποχρέωσή μας να ενημερώσουμε τον Πρωθυπουργό, τον Υπουργό Δημόσιας Τάξης και τον όποιο εμπνευστή αυτού του σχεδίου κατ´αρχήν τι σημαίνει Ξενιος Ζευς: "Στην Αρχαία Ελλάδα η φιλοξενία εθεωρείτο πράξη αρετής. Τους ξένους προστάτευαν ο Ξένιος Δίας και η Αθηνά η Ξενία, όπως και οι Διόσκουροι Κάστωρ και Πολυδεύκης. Υπήρχε θεία απαίτηση για την περιποίηση των ξένων και εθεωρείτο αμάρτημα η κακή αντιμετώπισή τους"».

    Έχουμε και άλλους έκπληκτους εδώ, εκτός από τους περαστικούς. Είναι οι στιχουργοί του τραγουδιού καθώς του ξένισε το όνομα της επιχείρησης; Ξένιος Ζεύς. Να τους πληροφορήσουμε μόνο, ότι η έννοια της φιλοξενίας την οποία επικαλούνται είχε την έννοια του προσωρινού καθεστώτος και σε αυτή περιλαμβάνονταν μόνο οι Έλληνες και όχι ασφαλώς οι βάρβαροι. Αλλά την πραγματική έννοια της φιλοξενίας οι «στιχουργοί» του ΣΥΡΙΖΑ την αγνοούν, ή κάνουν πως την αγνοούν.

    Και το πόνημα αυτό τελειώνει με τα συνήθη:

    »Η κυβέρνηση σε μια ύστατη προσπάθεια να κρύψει το πραγματικό της πρόσωπο κρύβεται πίσω από βαρύγδουπες εκφράσεις και επικοινωνιακά τρυκ, που στερούνται σοβαρότητας, και υποτιμα τη λογική, τη νοημοσύνη, τις γνώσεις μας και ότι μας έχει απομείνει και δεν μπορούν με τίποτα να το ξεπουλήσουν. Τον πολιτισμό μας. Αναρωτιόμαστε αν και σε αυτό το " επιχειρησιακό σχέδιο" της Κυβέρνησης συμμετέχουν το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ. Ο ΣΥΡΙΖΑ- ΕΚΜ ειναι αντίθετος με κάθε είδους πόγκρομ που προσβάλει την ανθρώπινη φύση και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Το γεγονος οτι η επιχειρηση αυτή εξελιχθηκε την 4η Αυγούστου θλιβερή επέτειο της κατάλυσης της Δημοκρατίας από τον Ιωάννη Μεταξά (σ.σ. βάζουμε και ένα Μεταξά μέσα για να πετύχει το «γλυκό»)- το 1936 ειναι τυχαιο;».

    Επικαλείται εδώ ο ευφάνταστος "καλλιτέχνης" του ΣΥΡΙΖΑ ότι διώχνοντας τους εισβολείς αλλοδαπούς από τη χώρα, ξεπουλάμε τον πολιτισμό μας! Εδώ είναι που η λογική μας αφήνει… χρόνους. Η προστασία δηλαδή της ελληνικής κοινωνίας, η προσπάθεια να μη θρηνήσουμε και άλλα θύματα Έλληνες (ήδη μετράμε τουλάχιστον 31 Έλληνες νεκρούς από δολοφονικές επιθέσεις λαθρομεταναστών, χωρίς να αναφέρουμε καν το κορίτσι στην Πάρο που χτυπήθηκε ανηλεώς από ένα Πακιστανό) είναι ξεπούλημα του πολιτισμού μας!

    Θα μπορούσαμε να πούμε χιλιάδες άλλα τόσοι για το πραγματικά αυτό ντροπιαστικό κείμενο, του ΣΥΡΙΖΑ -υπάρχει και ένα "ε κου μου" στο τέλος αλλά δεν το αναφέρουμε για λόγους συντομίας- ο οποίος βλέποντας πιθανούς μελλοντικούς του ψηφοφόρους να φεύγουν για εκεί που ανήκουν, στις πατρίδες τους δηλαδή βιώνει τον δικό του, προσωπικό πανικό. Εάν όμως συνεχίσουν έτσι μόνο αυτός θα τους μείνει γιατί ο λαός σίγουρα θα τους πάρει με τις πέτρες.

  26. Κάτων avatar
    Κάτων 05/08/2012 22:34:18

    Σκληρή ήταν η απάντηση του υπουργείου Δημόσιας Τάξης στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ για την επιχείρηση «Ξένιος Ζευς» στο κέντρο της Αθήνας και στις κατηγορίες του βουλευτή Επικρατείας της αξιωματικής αντιπολίτευσης Δ.Τσουκαλά ότι η εν λόγω επιχείρηση προσβάλλει τον πολιτισμό μας

    Σε ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του υπουργείου, τονίζεται ότι προκαλεί κατάπληξή το γεγονός ότι ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ χαρακτηρίζει «προσβολή για τον πολιτισμό μας» μια επιχείρηση κατά την οποία συλλαμβάνονται παράνομοι μετανάστες, «οι οποίοι έχουν μετατραπεί, σε σημαντικό ποσοστό τους, σε όργανα συμμοριών και συμμετέχουν σε κάθε είδους παραβατικές πράξεις».

    «Πραγματικά προσβολή για τον πολιτισμό μας όμως είναι να ανέχεσαι να διαβιούν ανθρώπινες ψυχές σε συνθήκες απαράδεκτες υγειονομικά (και όχι μόνο) και να στοιβάζονται κατά δεκάδες σε άθλια διαμερίσματα, που στερούνται τις στοιχειώδεις υποδομές», επισημαίνει το υπουργείο και συνεχίζει στον ίδιο τόνο:

    «Προσβολή για τον πολιτισμό μας είναι να θυμάσαι τα 'ανθρώπινα δικαιώματα' μόνο όταν πρόκειται για τους παράνομους μετανάστες, αλλά να μην θυμάσαι το δικαίωμα στη ζωή δεκάδων θυμάτων που βρήκαν τραγικό θάνατο, ακόμη και για λίγα ευρώ.

    Προσβολή για τον πολιτισμό μας είναι να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα και να παριστάνεις ότι αγνοείς πως η επιχείρηση 'Ξένιος Ζευς' πραγματοποιείται με πλήρη σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα.

    Προσβολή για τον πολιτισμό μας είναι να παρακολουθείς αδιάφορος την οικονομική καταστροφή σε δεκάδες χιλιάδες μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις στο ευρύτερο Κέντρο της Αθήνας, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, όπως και την συνεπακόλουθη αύξηση της ανεργίας, σε περίοδο οικονομικής κρίσης.

    Αλλά και προσβολή για την Δημοκρατία μας είναι να ταυτίζεις όσους αντιστάθηκαν στην κατάλυση των πολιτικών ελευθεριών την 4η Αυγούστου 1936 με τους… παράνομους μετανάστες! Και είναι σίγουρα καινοφανής η απαίτηση στις ημερομηνίες πραξικοπημάτων να σταματά κάθε κρατική δραστηριότητα, για να μην θιγεί η 'δημοκρατική ευαισθησία' του ΣΥΡΙΖΑ».

    «Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη Ν.Δένδιας ζήτησε από την πρώτη στιγμή τη συστράτευση της ελληνικής κοινωνίας και του πολιτικού κόσμου στην προσπάθεια να ανακτήσουμε τις πόλεις μας και να αντιμετωπίσουμε μια μείζονα ανθρωπιστική κρίση, μπροστά στην οποία δεν μπορούμε να μείνουμε άπραγοι. Όπως διαπιστώνουμε δυστυχώς από την ανακοίνωση του κ. Τσουκαλά, ο ΣΥΡΙΖΑ όχι απλώς δεν επιθυμεί να συστρατευθεί σε αυτή την προσπάθεια αλλά επιδιώκει και να την τορπιλίσει. Ο ελληνικός λαός ας βγάλει τα συμπεράσματά του», καταλήγει η ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του υπουργείου.

  27. Περικλής avatar
    Περικλής 05/08/2012 23:48:02

    Όταν κάθε μέρα μπαίνουν 700 περίπου από τον έβρο είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να φύγουν από το κέντρο της Αθήνας και να διασκορπιστούν σε όλη τη χώρα δημιουργώντας μεγαλύτερα προβλήματα. Ενα πρώτο μέτρο μαζί με τις προσαγωγές είναι μπλόκα παντού ώστε να κοπούν οι μετακινήσεις για να μπορέσεις να τους μαζέψεις. Σε όλες τις εξόδους της Αθήνας , στα διόδια , στα λιμάνια και αντίστοιχο μάζεμα σε όλες τις πόλεις.

    Συνοψίζοντας :
    1. Σφράγιση συνόρων και όποιος επιχειρήσει πυροβολείται (ένας Σύριος πήγε να μπει στο Ισραήλ και πυροβολήθηκε χθές, δεν εμφανίστηκε δεύτερος).
    2. Μπλόκα παντού.
    3. Συνεχείς συλλήψεις (δεν χρειάζεται και πολύ τάκτ).
    4. Απέλαση άμεση.
    5. Ενημερωτική εκστρατεία στο πληθυσμό να μην τους δίνει ούτε δεκάλεπτο (μπαρμπρίζ, επαιτεία, πλανόδιοι κλπ).
    6. Άμεση επέκταση του μέτρου στα νησιά (βούλιαξαν από τους λάθρο) και σύλληψη μέχρι ενός (εκεί αν δεν μπορούν να μπουν σε πλοίο δεν έχουν δυνατότητα να φύγουν).
    Ας γίνει και ένα δημοψήφισμα να δουν τι θέλει ο κόσμος.

    Όσο για τα επιχειρήματα ότι δήθεν θέλουν να φύγουν και δεν μπορούν λόγω ταξ. εγγράφων κάνουν λάθος. Εδώ ήρθαν να μείνουν , δεν υπάρχει χώρα στην ευρώπη με τέτοιο μπάχαλο.

    Το τι λένε οι άπλυτοι του Σύριζα και οι ηλίθιοι του ΚΚΕ δεν μας αφορά.

  28. τα υπογλώσσια avatar
    τα υπογλώσσια 06/08/2012 00:25:03

    δηλαδή για να καταλάβω ο σύριζα και το κκε στηρίζουν την λαθρομετανάστευση?δηλαδή πάνε ενάντια στους νόμους του κράτους και στην θέληση του 90% της ελληνικής κοινωνίας ?
    πουπήγε η κοινή λογική?εΙχαν ποτέ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ τα υπογλώσσια 06/08/2012 02:47:37

      Ποιους νόμους αγαπητέ και ποια ελληνική κοινωνία? Στην ίδια τους την υπόσταση πάνε κόντρα, όταν ο λαθρομετανάστης είναι ο κυριότερος εχθρός του προλετάριου, κλέβοντάς του δουλειά, αξιοπρέπεια και την ίδια του τη ζωή. Είναι ελεεινά παράλογο τα, υποτιθέμενα, αριστερά κόμματα να μην στηρίζουν τον φτωχό εργαζόμενο, αλλά τους διαφόρους "καπιτάλες" που βρίσκουν την αγιαχαρά τους με τους λάθρο! Ακόμα και ο Μαρξ ήταν ενάντια στους μετανάστες εργάτες!

  29. τα υπογλώσσια avatar
    τα υπογλώσσια 06/08/2012 00:28:13

    οσοι τους θέλουν να τους βάλουν στα σπίτια του;

    αρκετή τρελίτσα πούλησαν

  30. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 06/08/2012 01:09:23

    Θελει δυναμικη συνεχεια εντος Ελλαδας και αποτελεσματικες κινησεις στα συνορα. Με λιγα λογια να καταλαβει ο καθενας οτι στην Ελλαδα δεν μπαινεις αν δεν εχεις νομιμα ταξιδιωτικα εγγραφα. Οποιος θελει ας κατσει στις οχθες του ποταμου Εβρου να τρωει βατραχια, ή να κανει ηλιοθεραπεια, αλλα στην Ελλαδα ΔΕΝ μπαινεις. Μετα οταν δουν πως δεν μπαινουν , ας γυρισουν πισω στη Τουρκια που εχει 7% αναπτυξη να βρουν καμια δουλιτσα.

    Κρινονται πολλα σ αυτο το θεμα για το μελλον της Ελλαδας κ της παραταξης. Προεδρε μην κανεις βημα πισω.

  31. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/08/2012 02:44:08

    Σαφή θέση το ΚΚΕ που λέει μονίμως ΟΧΙ σε όλα; Τι περίμενες να πει; Μπράβο στις απελάσεις και στο ξεβρώμισμα της χώρας; Αυτοί λένε ΟΧΙ πριν προλάβεις να τους ρωτήσεις. Όσο για το αλλοδαπό κεφάλαιο, ποιούς εννοείς; Τους ξένους επενδυτές; Αυτοί φέρνουν χρήματα δεν πέρνουν χρήματα ούτε βιάζουν ανήλικα κορίτσια αφού πρώτα τους έχουν λιώσει το κεφάλι στα βράχια. Άντε να μην λέμε ότι μας κατέβει στην γκλάβα ίσια-ίσα για να χρυσώσουμε το χάπι.

  32. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/08/2012 02:53:42

    Σαφώς μας κάνει πλάκα? Ο Πρωθυπουργός της χώρας (και όχι Αντωνάκης, εκτός αν παίζατε αμπάριζα στο σχολείο μαζί) έφερε τους Αλβανούς? Ανιστόρητος ή μίσθαρνο? Ο Παπούλιας ήρε το εμπόλεμο με Αλβανία το '85, ανοίγοντας ουσιαστικά τα σύνορα! Ο Σαμαράς το μόνο που έκανε, και το πήρανε όλα τα ζωντόβολα και το κάνανε σφεντόνα, ήταν να ευχηθεί καλή κατάληξη στον αγώνα των Βορειοηπειρωτών ενάντια στο Χότζα, επί της ευκαιρίας υποδοχής, ως Υπ.Εξ., Ελλήνων φοιτητών από την ταραγμένη Ρουμανία του υπό κατάρρευση καθεστώτος Τσαουσέσκου! Αλλά φυσικά, όλα τα ντουγάνια το πήρανε και το ονομάσανε "πρόσκληση στους Αλβανούς"! Τι κάνεις Γιάννη, τρεις παρά τέταρτο...

  33. ΚΜ avatar
    ΚΜ 06/08/2012 03:26:01

    Βαγγέλη πρέπει να ντρέπεσαι που βάζεις τις νόμιμα εργαζόμενες φιλιππινέζες οικιακές βοηθούς (που δούλεψαν στα σπίτια ουκ ολίγων πλούσιων αριστερών) και τους ομοίως νόμιμως εισελθόντες και εργασθέντες (βάσει διμερών συμφωνιών) Πακιστανούς (που κι αυτοί προσέφεραν με τη δουλειά τους) τηε δεκαετίας του '70 στο ίδιο καζάνι με τους σημερινούς λαθροεισβολείς και κατσαπλιάδες.

    Νιώθω υποχρέωσή μου να διαμαρτυρηθώ γιατί έχω γνωρίσει Πακιστανούς που είχαν εργαστεί στην Ελλάδα την δεκαετία του 1970 (πριν φύγουν για αλλού) και επρόκειτο για άλλη ποιότητα ανθρώπων από αυτούς που βλέπεις σήμερα να εποικίζουν την Ελλάδα. Τότε, δεν ερχόταν κάθε καρυδιάς καρύδι. Και, ακόμα και αυτοί οι λίγοι που έρχονταν (πάντοτε βάσει διμερών συμφωνιών), έρχονταν για να καλύψουνε συγκεκριμμένες ανάγκες και ήξεραν εξάλλου ότι έρχονταν σε ένα κράτος με νόμους, τους οποίους ώφειλαν να σεβαστούν. Καμία σχέση με το σημερινό χάλι ανομίας.

  34. βαγγελης avatar
    βαγγελης 06/08/2012 05:16:49

    βεβαια η χουντα με διμερεις συμφωνιες αφου υπηρχε ελλλειψη απο εργατικα χερια.λογικο ειναι εφοσον υπηρχαν πολιτικοι κρατουμενοι αφου για να εργαστεις ακομη και στην οικοδομη ηθελες κοινωνικα φρονηματα!!!πολλοι ΕΛΛΗΝΕΣ στην απεξω!!!τωρα διαμαρτυρονται για το παρεμποριο ο εμπορικος κοσμος της συμπρωτευουσας....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ 900 ΑΔΕΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ οταν οι εβραιοι εκκενωναν τα μαγαζια τους λογω πογκρομ!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ βαγγελης 06/08/2012 06:07:32

      Βαγγέλη, δεν μας τα λες καλά. Επικρίνεις την Χούντα που έφερνε λίγες εκατοντάδες ξένων εργατών με διμερείς συμφωνίες (για συγκεκριμένους τομείς και για περιορισμένο χρόνο), ακόμα κι αν τότε η ανεργία ήταν ανύπαρκτη. Ωραία. Τώρα όμως που η ανεργία είναι στο 20% με τα επίσημα στοιχεία (και ακόμα παραπάνω με τα ανεπίσημα) πόσο θράσος πρέπει να έχεις για να αβαντάρεις το κατσίκωμα τον λαθροβιούντων πλιατσικολόγων και λαθρεμπόρων; Σκέφτηκες πόσα εκατομμύρια ζωές γηγενών καταστρέφεις; Ή νομίζεις ότι επειδή η εξαθλίωση που τους επιφυλάσσεις δεν περιλαμβάνει ξερονήσια, είσαι δημοκράτης; Όχι μεγάλε - κάτι άλλο είσαι!

      ΥΓ: Αν ήσασταν τοοοοόσοι πολλοί κουκουέδες στα ξερονήσια, τότε θα παίρνατε και παραπάνω ποσοστά στις εκλογές του 1974 από το 9αράκι % που πήρατε. Εξάλλου, ακόμα κι αν ίσχυαν οι κωμικές στατιστικές σου, τότε η μαζική επάνοδος στην παραγωγή τόσων αποκλεισμένων από την εργασία θα έπρεπε είχε σταθεί καταλύτης γενικότερης οικονομικής άνθησης μετά το 1974 - αντιθέτως από ότι συνέβη.

  35. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 06/08/2012 08:17:34

    Για δες που μας βγήκαν και οι συριζαίοι ελληνόφρονες...
    Ωρέ παλληκάρια οι αρχαίοι όταν ο φιλοξενούμενος προσέβαλε την φιλοξενία ή παρανομούσε, εφιλοξενείτο πλέον πέραν του αχέροντος απο τον Αδη.
    Αν έχετε διαβάσει τον Ομηρο θα θυμάστε ότι καταστράφηκε η τροία και η τρώες επειδή ένας φιλοξενούμενος προσέβαλε τον βασιλιά που τον είχε στο σπίτι του.
    Αμ ο Οδυσεύς? Τι ωραία φιλοξενία προσέφερε οταν επέστρεψε στο σπίτι και βρήκε τους αργόσχολους φιλοξενούμενους,με σαιτιές.
    Αφήστε βρε παλληκάρια τα αρχαιοελληνικά και πιάστε τον Μάρξ για παραδείγματ.Θα τρελλαθούμε αυγουστιάτικα. Να διαβάσουμε τώρα και καμιά ανακοίνωση μαχαλολιάκου για διεθνιστική αλληλεγγύη και οτι οι εργάτες θέλουν ψωμί και τριαντάφυλλα και να φουντάρουμε μόνοι μας στην φαλκονέρα.

  36. GO avatar
    GO 06/08/2012 08:30:58

    Φίλοι του ANTINEWS, προσέξτε την είδηση:
    "Συνολικά 4.900 αλλοδαποί προσήχθησαν σε υπηρεσίες της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής και 1.130 παράνομοι μετανάστες συνελήφθησαν χθες στο κέντρο της Αθήνας, στο πλαίσιο της επιχείρησης «Ξένιος Ζευς»".
    Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι από τους 4.900 προσαχθέντες, μόνο οι 1.130 κρίθηκαν απελάσιμοι. Είναι, ποτέ, δυνατόν οι υπόλοιποι 3.770 να είχαν σωστά "χαρτιά"; Το θεωρώ απίθανο. Ας ψαξει η ΕΛΑΣ το εργοστάσιο παραγωγής και διάθεσης πλαστών εγγράφων.

  37. Διας avatar
    Διας 06/08/2012 09:06:35

    Μπράβο στον Σαμαρά και στον Δένδια !!!!!!! Τώρα αν Αλέξης τους θέλει μπορεί να φιλοξενήσει καμιά πεντακοσαριά απ δαύτους στο σπίτι του ... να προσέχει όμως γιατί έχει και παιδιά και κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,ο θεός είναι μεγάλος και βλέπει ... Α ξέχασα ο Αλέξης δεν πιστεύει στο θεό.......οπότε θα έλεγα ότι ο διάολος έχει πολλά ποδάρια..............

  38. ΛΕΩΝΙΔΑΣ avatar
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ 06/08/2012 11:08:04

    Ο ΞΕΝΙΟΣ ΖΕΥΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑΤΑΡΟΜΟΓΓΟΛΟΥΣ ΣΚΥΘΕΣ ΚΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΣΟΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΞΕΣΚΙΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΩΘΙ ΣΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΩΝ,ΒΡΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΝΙΟ ΖΕΥ...ΟΥΣΤ ΡΕ

  39. Tassos avatar
    Tassos 06/08/2012 12:39:33

    Λοιπόν στον τίτλο πρέπει να προστεθεί και η ΧΑ. Αυτοί που πραγματικά ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ να υπάρχουν λαθρομετανάστες κλέφτες, δολοφόνοι, βιαστές είναι η ΧΑ. Μούδιασαν από τον ΞΕΝΙΟ ΔΙΑ. Σε λέει "μας ξεδοντιάζει ο Σαμαράς. Τι θα πουλάω τώρα? "

  40. elli avatar
    elli 06/08/2012 13:17:23

    Μακάρι να ήταν αλήθεια τα μέτρα κατά της λαθρομετανάστευσης, αλλά αν είδατε το ρεπορτάζ στην τηλεόραση προσεκτικά θα πρέπει να είδατε ότι από τους αλλοδαπούς που είχαν βάλει στη σειρά, οι περισσότεροι γελούσαν!
    Αυτό συμβαίνει γιατί ξέρουν ότι απλά τους κάνουν μια βόλτα και τους ξαμολάνε παρακάτω!
    Από τα λεγόμενα ενός αλλοδαπού που τον είδαν να κατεβαίνει από το λεωφορείο οι δημοσιογράφοι, την μια μέρα (Σάββατο) τον έπιασαν 3 φορές και τον άφησαν, και την άλλη μέρα τον έπιασαν 1 φορά και τον άφησαν!
    Εν τω μεταξύ, το ρεπορτάζ για την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης ήρθε απανωτά με την ανακοίνωση ότι ο δράστης της υπόθεσης με την 15 χρονη είναι Πακιστανός.
    Απλά επειδή ξέρουν πολύ καλά ότι ο Έλληνας έχει φτάσει στα όριά του με την εγκληματικότητα που προέρχεται από τους αλλοδαπούς , τώρα παίζουν αυτό το θεατράκι της αντιμετώπισης της λαθρομετανάστευσης. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Τα συμπεράσματα είναι δικά σας και φυσικά ο χρόνος θα δείξει τι είναι αλήθεια και τι όχι!

  41. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 06/08/2012 13:26:55

    Το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ πιστεύουν ότι αφού αλλοιώθει η σύνθεση του πληθυσμού θα μπορέσουν να ελέγξουν την πολύμορφη πληθυσμιακή μάζα που θα δημιουργηθεί προς όφελός τους. Πιστεύουν...

    Εκτός από αυτό βέβαια στα επόμενα χρόνια θα διαφανεί εαν τα έπαιρναν κιόλας από διάφορες ΜΚΟ για να μπαχαλοποιηθεί η χώρα ή αν στελέχη τους εκμεταλλεύονταν το μαύρο χρήμα που δημιουργείται από την λαθρομετανάστευση.

  42. sakis avatar
    sakis 06/08/2012 21:26:51

    Και για όσους λένε ότι και οι Έλληνες βιάζουν και σκοτώνουν θα πω το εξής.Το ότι στα 10.000.000 Ελλήνων υπάρχουν δολοφόνοι,βιαστές,εγκληματίες είναι κάτι το φυσιολογικό όπως και στην Ελβετία,και στην Σουηδία και την Νορβηγία έχουν τους αντίστοιχους εγκληματίες όπως δεν υπάρχει χώρα του πλανήτη που να μην έχει βιαστές και δολοφόνους δηλ τι σημαίνει το ότι υπάρχουν και Έλληνες εγκληματίες πρέπει να αφήσουμε ανοχύρωτη την χώρα και να φέρουμε τους τριπλάσιους και τετραπλάσιους εγκληματίες λαθρομετανάστες ;.Ωραία λογική δηλαδή αν κάποιος είναι ανάπηρος και του λείπει το χέρι άρα δεν θα είχε πρόβλημα να του κόψουν και το πόδι αφού έτσι κι άλλιώς ανάπηρος είναι
    Αν δεν είχαμε 500 βιασμούς το χρόνο και είχαμε 100 ή δεν είχαμε 1000 δολοφονίες το χρόνο αλλά είχαμε 200 θα σας έπεφτε λίγο;
    ρε υποκρίταροι ψευτοαριστεροί του συριζα χρησιμοποιείτε την συλλογική ευθύνη όπως γουστάρετε.Στην Αμάρυνθο που κατήγγειλε μια κοπέλα από την Βουλγαρία ότι την βίασαν συμμαθητές της και τελικά αθωώθηκαν παμψηφεί από το δικαστήριο γκαρίζατε βρίζοντας το χωριό ώς φασίστες και το νησί της Εύβοιας ώς νησί ναζιστών και στέλνατε ακροαριστερούς εξτρεμιστές στο χωριό για να εκφοβίσουν το χωριό φαντάζομαι τότε ίσχυε η συλλογική ευθύνη και βρίζατε όλους τους κατοίκους της κοινοτητας ως ρατσιστές ακόμα το διακαστήριο που τους αθώωσε το βγάλατε λίγο πολύ ώς συνεργάτες κάποιας ακροδεξιάς μαφίας.Τα δικά σας δικά σας και τα δικά μας πάλι δικά σας.Η το ότι σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ τα 2.000.000 λαθρομετανάστες κάνουν περισσότερα εγκλήματα από τα 10.000.000 Έλληνες και το 70% των φυλακών κρατουμένων είναι αλλοδαποί φαντάζομαι οι νεφελίμ και οι εξωγήινοι είναι υπέυθυνοι για όλα αυτά.
    Και κάτι τελευταίο όλους εσάς τους δήθεν ''προοδευτικούς'' όταν κάποιος Έλληνας επιτίθεται και ξυλοκοπεί κάποιον λαθρομετανάστη και βγαίνετε και γκαρίζετε για το ναζισμό που απειλείται η Ελλάδα και σας αντιπαραβάλλουν το επιχείρημα ότι χιλιάδες εγκλήματα γίνονται kai από τους λαθρομετανάστες και πολλές φορές αναίτια προς τους Έλληνες εκει ρε υποκριτές γιατί κάνετε τους Κινέζους και λέτε να μην κάνουμε συμψηφισμούς;Ούτε καν λογικά επιχειρήματα έχετε να αντιπαρατεθείτε