#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ- ΑΝΕΛ: Νταλίκα με συρόμενο



Έχω έναν φίλο φορτηγατζή, που οδηγάει μια νταλίκα με συρόμενο, της οποίας είναι και ιδιοκτήτης. Ανέκαθεν μου έκανε εντύπωση η άνεση και κυρίως η ταχύτητα με την οποία οδηγούσε το μακρύ αυτό όχημα ακόμη και στον πιο στενό αγροτικό χωματόδρομο, φορτωμένο με 40 τόνους δημητριακά. Όταν τον ρώτησα παλαιότερα πως καταφέρνει να κινείται τόσο γρήγορα και αποφασιστικά σε τόσο στενούς και γεμάτους στροφές δρόμους χωρίς να φοβάται μήπως «στουκάρει» το συρόμενο, μου το ‘σκασε το μυστικό: «φίλε μου, εφόσον χωράει να στρίψει η νταλίκα, τότε είμαι σίγουρος χωρίς καμιά αμφιβολία ότι πίσω της θα στρίψει χωρίς να βρει πουθενά και το συρόμενο»…

Ακούγοντας τις τελευταίες μέρες, τόσο στην Βουλή όσο και στην τηλεόραση, τους βουλευτές των ΑΝΕΛ, δεν μπόρεσα να μην θυμηθώ τον φίλο μου τον νταλικέρη! Κι αν παρομοιάσει κανείς τον ΣΥΡΙΖΑ με μια νταλίκα με οδηγό τον κ. Τσίπρα, τότε εύκολα μπορεί, λαμβάνοντας υπόψη την πολιτική στάση του κ. Καμμένου και των βουλευτών του τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και πάντως τις τελευταίες τρεις ημέρες, να παρομοιάσει τους ΑΝΕΛ με το συρόμενό της.

Εκεί κατάντησε το περίφημο «πατριωτικό» κίνημα του Πάνου Καμμένου και των συν αυτώ «δεξιών επαναστατών» κατά των μνημονίων. Να σύρεται πίσω από τον κ. Τσίπρα, να «χωράει» όπου «χωράει» ο ΣΥΡΙΖΑ, να «στρίβει» όπου «στρίβει» ο ΣΥΡΙΖΑ, να ακολουθεί πιστά την πορεία των «επαναστατών χωρίς αιτία» και των ποικιλώνυμων αναρχο-τροτσκικών συνιστωσών του, μετατρεπόμενο γοργά και σταθερά σε ένα ταπεινό και απολύτως εξαρτημένο πολιτικό «συρόμενο», ένα προσάρτημα, ένα παρακολούθημα της νταλίκας του ΣΥΡΙΖΑ, που ειρήσθω εν παρόδω, έχει ήδη πάρει πορεία προς το «πουθενά».

Γιατί όλα αυτά; θα ρωτήσει κανείς. Τι κοινό μπορεί να έχουν αυτοί οι πρώην νεοδημοκράτες στην πλειοψηφία τους (στελέχη και οπαδοί) με τους κάθε λογής και απόχρωσης αριστεριστές του ΣΥΡΙΖΑ και των τρελών συνιστωσών του, καθώς και με τον κύριο όγκο του «βαθέως» ΠΑΣΟΚ που κουβαλάει τώρα η νταλίκα του κ. Τσίπρα; Γιατί έχουν προσδεθεί σφιχτά επάνω της ως πειθήνιο και άβουλο «συρόμενο» ο Πάνος, ο Τέρενς, ο κυρ-Παναγιώτης και τα άλλα «παιδιά» της ηγεσίας των ΑΝΕΛ;

Η μόνη λογική και προφανής συνάμα απάντηση, ειδικά τώρα που πλησιάζει η ώρα της απαγκίστρωσης της χώρας από τα μνημόνια και η έξοδός της στις αγορές, είναι η προσδοκία της εξουσίας και η λαχτάρα της «καρέκλας», που (φαίνεται πως) ελπίζουν τα στελέχη και οι βουλευτές των ΑΝΕΛ να εξασφαλίσουν παριστάνοντας ξεδιάντροπα το πολιτικό «συρόμενο», σε περίπτωση που ο ελληνικός λαός κάνει το σφάλμα να επιτρέψει στην νταλίκα του ΣΥΡΙΖΑ και των παρδαλών συνιστωσών του, μετά την τρελή πορεία των τελευταίων χρόνων, να «παρκάρει» στην εξουσία.

Οι οπαδοί όμως και οι ψηφοφόροι των ΑΝΕΛ τι λένε γι αυτό; Θα εξακολουθήσουν να στοιβάζονται σε ένα ταπεινό και ξενοκίνητο πολιτικό «συρόμενο» που τους οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια, ακριβώς εκεί που ποτέ τους δεν θα ήθελαν να πάνε; Αυτό είναι ένα ερώτημα που θα πρέπει να το απαντήσουν σύντομα ο καθένας τους για τον εαυτό του. Ο αρχηγός τους και τα στελέχη τους επιχειρούν να τους εγκλωβίσουν σε αυτό το «συρόμενο» του Αλέξη, παρά τις αρχικές διαβεβαιώσεις τους για το αντίθετο. Η στάση τους στην άκαιρη, αναίτια και ατελέσφορη πρόταση μομφής του κ. Τσίπρα, αποκαλύπτει ξεκάθαρα τις προθέσεις τους και τα αληθινά τους κίνητρα. Οι νεοδημοκράτες που τους ψήφισαν στις εκλογές του 2012, θα συνεχίσουν να τους ακολουθούν πιστά ακόμη και τώρα που ολοφάνερα έχουν μετατραπεί σε «πολιτικό παρακολούθημα» του «συντρόφου» Αλέξη - Ερνέστο Τσίπρα;

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 11/11/2013 09:51:05

    Αψογο!Υπαρχει και μια συμπληρωματικη εκδοση νταλικας με επικαθημενο συρομενο.Αυτο αναλογα με τα θελω του νταλικερη {πορω απεχει ο Τσιμπρας απο αυτον } το αποσυνδεει οποτε θελει αφηνοντας το σε χερσα γηπεδα και απομερους δρομους οπου κανεναν δεν ενοχλουν .Αυτη θαναι η μοιρα των ανεμοπαρμενων Ανελιστων του Κα{υ}μμενου !Ιδωμεν !

  2. Mariana avatar
    Mariana 11/11/2013 10:03:45

    Μια σαφώς γελοία αντιπολίτευση που προφανώς κάνει μια κυβέρνηση (την όποια κυβέρνηση) να φαίνεται ικανή και νικήτρια, είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα για τα συμφέροντα μιας φερόμενης ως δημοκρατικής χώρας?
    Μήπως η ξεφτίλα της αντιπολίτευσης θα έπρεπε να κάνει ένα λαό να ανησυχεί για το ενδεχόμενο να εθίζεται στο να θεωρεί κάθε φορά ως κατάλληλους τους λιγότερο ανίκανους?

  3. Eva avatar
    Eva 11/11/2013 10:25:22

    Ένα πατριωτικό (όπως λέτε) κόμμα
    θα συρθεί απο τον σύριζα της κ. Γαιτάνη (τα Σκόπια Μακεδονία)?

    • akenaton avatar
      akenaton @ Eva 11/11/2013 13:53:25

      Δεν το λέω εγώ, αυτοί το λένε αγαπητή Εύα ... Και όπως φαίνεται σύρονται! Το θέμα είναι αν θα τους ακολουθήσουν οι ψηφοφόροι τους.

  4. Tassos avatar
    Tassos 11/11/2013 10:32:32

    Και οι βουλευτές και οι ψηφοφόροι τους θα την κάνουν. Θα μείνει ο Ψεκασμένος με τους παλαβούς (βουλευτές και ψηφοφόρους)

  5. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 11/11/2013 10:37:37

    ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!!!!!!
    ΑΜ ΠΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. anton avatar
    anton 11/11/2013 10:52:10

    Σψογο το αρθρο και συμφωνώ με τα σχόλια κσι ειδικά της MARIANNA

  7. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 11/11/2013 12:32:34

    Επικαθήμενο*, όχι συρόμενο!_Κ.Π.

    *στο συρόμενο, συνήθως στρίβει ο μπροστινός άξονας, έτσι χωρά σε στενά δρομάκια. Αυτό δεν συμβαίνει στο επικαθήμενο, όπου η καρότσα μπορεί να ακινητοποιήσει τον τράκτορα, ειδικά όταν είναι king size.

  8. Β. Μαγγανάς avatar
    Β. Μαγγανάς 11/11/2013 12:48:20

    Οι ψηφοφόροι του Καμμένου είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία δημόσιοι υπάλληλοι πρώην ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας (οι δημόσιοι υπάλληλοι που πρόσκεινταν στο ΠΑΣΟΚ πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ).
    Μόλις η συγκυβέρνηση (και πιο πριν ο Παπαδήμος) τους έκοψε τα "απίθανα" επιδόματα και πλέον κατάλαβαν ότι τελείωσε το party, έφυγαν από Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ και πήγαν στα κόμματα που υπόσχονται επαναπρόσληψη, επιπλέον προσλήψεις, μισθολογική "αποκατάσταση", επαναφορά των "επιδομάτων" κτλ.
    Στα κόμματα αυτά έχουν μεταφέρει και τη νοοτροπία τους φυσικά...

  9. βαγόνι avatar
    βαγόνι 11/11/2013 16:28:28

    Μιά μικρή συμβολή στην "αγκιτάτσια" σου,akenaton,
    μού'ρθε πριν απο λίγο το τετράστιχο...
    Η Ζωή και η Ραχήλ,
    μούσες του Eugene O' Neil,
    ειδικά στο "Wildermess",
    άντε τώρα,τρέχα βρές!
    Μή το παίρνεις σοβαρά πάντως, καθένας κάτι προσφέρει,
    δεν είναι λίγο αυτές οι δυό καρατερίστριες...άσε που ανάλογα
    λουλουδάκια άνθούν σε πολλούς κήπους...όπως βλέπεις,ο
    παράταιρος γάμος που σε απωθεί,δε στερείται προσφοράς και
    μάλιστα σε καταθλιπτικούς καιρούς...δεν είναι λίγο!

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/11/2013 17:54:58

    Ανεκδοτο εχει καταντησει ο Καμμενος. Σε λιγο θα μας πει οτι δεχεται να ερθουν κι αλλοι Λαθρο στην Ελλαδα, κι οτι το Αιγαιο ανηκει στα ψαρια του...

  11. stamoschios avatar
    stamoschios 11/11/2013 18:07:53

    Σωστός ο γράφων

  12. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 11/11/2013 18:20:54

    Ο Καμμενος εφτασε στο σημειο να υπερασπιστει και τον Καρχιμακη.Να τον χαιρονται οι ψηφοφοροι του...

    αποσπασμα απο την ομιλια Καμμενου

    "επειδή ο Καρχιμάκης τα έβαλε – για εμένα ήταν ένας μεγάλος αντίπαλος στη Βουλή αυτή και έχουμε επανειλημμένως «σκοτωθεί» μεταξύ μας - με τον Προβόπουλο, να πηγαίνει υπάλληλος της ΕΥΠ, ο οποίος διώκεται για κατασκοπεία, και τον κατηγορεί ότι χρησιμοποίησε – λέει - απόρρητα έγγραφα."

  13. Ραγιάς avatar
    Ραγιάς 11/11/2013 18:47:51

    χαχα, ενώ Μπατσοκ και ΝΔ είναι μια χαρά να είναι αγκαλίτσα.
    Μέχρι χθες υπήρχαν χωριστά καφενεία στα χωριά.

  14. GJ avatar
    GJ 11/11/2013 19:09:06

    Το χειρότερο χτες βράδυ στη Βουλή ήταν όταν ο κ. Καμένος αναφέρθηκε στο ότι "ο λαός πεινάει", ...και σκέφτηκα, αν τρώει τόσο, μάλλον δεν περισσεύει για τους υπόλοιπους.

  15. Greg avatar
    Greg 11/11/2013 23:15:30

    Εμένα λοιπόν ελάχιστα με ενοχλεί η όποια συνεργασία Καμμένου - Τσίπρα, εμένα με καίει η συνεργασία του πολιτικού εκτρώματος Βενιζέλου με το κόμμα που στήριξα και ψήφιζα πάντοτε, το κόμμα για το οποίο είχα μεγάλες προσωπικές - οικονομικές απώλειες.

    Εμένα αυτή η γελοιότητα με καίει και με απομάκρυνε ΟΡΙΣΤΙΚΑ από το κόμμα που ανήκα από το '74 μέχρι χθες.

    • Eva avatar
      Eva @ Greg 12/11/2013 11:56:59

      Το ότι αυτή η συνεργασία οφείλεται στο κομμάτι ΑΝΕΛ δεν σας απασχολεί
      μάλλον.

  16. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 11/11/2013 23:36:47

    Λόγω καιροσκοπισμού, υπέρμετρης φιλοδοξίας και αμετροέπειας ο Πάνος Καμένος έχει ανεπανόρθωτα ριζοσπαστικοποιήσει του κόμμα του, μολονότι διατηρεί ως «φύλλο συκής» κάποιες διαχωριστικές γραμμές (π.χ. λαθρομεταναστευτικό) από τις εθνικά μειοδοτικές προγραμματικές θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ. Από κει και πέρα, συγκολλητική ουσία των ΑΝ.ΕΛ με το ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά τη γνώμη μου ο Μαριάς, ένας παλαιός συνεργάτης της Κουμουνδούρου, που ο Καμένος τον έχει στα δεξιά του χωρίς να αντιλαμβάνεται ότι ο εν λόγω κύριος λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος.

    Το χειρότερο είναι ότι η βάση των ΑΝ.ΕΛ., και ιδιαίτερα η νεολαία τους, έχει τόσο πολύ διαβρωθεί από τη ριζοσπαστικοποίηση, ώστε πολύ λίγο θυμάται τις εθνοπρεπείς αφετηρίες του ιδρυτή του κόμματος και γι’ αυτό ελαχιστοποιεί τις αποστάσεις της από τη νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ. Χαρακτηριστικό είναι ένα περιστατικό από παλαιότερη διαδήλωση. Ενώ η αστυνομία καταδίωκε κουκουλοφόρους μπαχαλάκηδες, οι τελευταίοι κατέφυγαν στις γραμμές της νεολαίας των ΑΝ.ΕΛ, οι οποίες άνοιξαν φιλόξενα για να υποδεχτούν τους διωκομένους, αλλά έκλεισαν προστατευτικά γι’ αυτούς όταν πλησίασε η αστυνομία...

    Το λόγο τον έχουν πλέονοι σοβαροί βουλευτές του Καμένου, που επιβάλλεται να αναλάβουν επιτέλους τις ευθύνες τους, εφ’ όσον βέβαια δε θεωρούν… τις αναρριχήσεις στα κάγκελα έναν αξιόπιστο τρόπο άσκησης της πολιτικής. Και κυρίως η εκλογική βάση των ΑΝ.ΕΛ., που ευελπιστώ ότι στις επόμενες εκλογές θα γυρίσει την πλάτη στον επίδοξο μετεκλογικό συνεργάτη του πρώην προέδρου του 15μελούς.

    Και για να φαιδρύνω λίγο την ατμόσφαιρα, ομολογώ πως το άρθρο του Akenaton μου θύμισε μια φράση, με την οποία κάποιος φίλος μου συνηθίζει να απαξιώνει όποιον θεωρεί ότι δεν έχει οντότητα και αφήνεται να τον σέρνουν οι τρίτοι από τη μύτη: «Ρυμουλκούμενο όχημα μικρού ωφελίμου φορτίου»…