09/06/2011 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΟΚ: το χρέος το 2015 θα φτάσει τα 501 δισ. ευρώ !!!

Απίστευτο. Το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα αποκαλύπτει έναν εφιάλτη που δεν έχει προηγούμενο. Σύμφωνα με την πρόβλεψη το χρέος της χώρας το 2015 θα φτάσει τα 501 δισ. ευρώ ή το 198% του ΑΕΠ σε περίπτωση που συνεχιστεί το ίδιο τροπάρι της οικονομίας.

Φέτος θα εκτιναχθεί στα 364 δισ, του χρόνου στα 399 δισ., το 2013 στα 432 δισ και το 2014 στα 465 δισ. για να ξεπεράσει το μισό τρις το 2015. Το ετήσιο δημοσιονομικό έλλειμμα μετά την κάμψη που παρουσίασε τον τελευταίο χρόνο στα 23,5 δισ ευρώ, αυξάνεται εκ νέου με πρόβλεψη ότι θα επανέλθει ξανά στο ύψος που το παρέδωσε η κυβέρνηση Καραμανλή δηλαδή στα 36 δισ. ευρώ το 2015. Οι τόκοι από 16 δισ. ευρώ εφέτος θα ανέλθουν στα 28 δισ. ευρώ το 2015.

Όλοι μας λένε ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο, εκτός από την κυβέρνηση. Είμαστε δηλαδή χρεοκοπημένοι και δεν το ξέρουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 22:16:51

    Και ξαναρωτώ: εμείς, πέρα από το να σχολιάζουμε, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

    Πότε θα έρθει ο καιρός που θα στείλουμε στο δι@ολο τα κτήνη της τρόικας και τους ντόπιους συνεργούς τους στο βιασμό; Όταν το χρέος φτάσει το 1 τρισ.;

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/06/2011 22:18:00

    Wheeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!
    Καλώς ήρθατε στην τριτοκοσμική Disneyland του Παπανδρέου

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/06/2011 22:19:44

    Οι τελευταίες δυο σειρές του παραπάνω κειμένου τα λένε όλα...παίζεται ένα πρόστυχο και βρώμικο παιχνίδι εις βάρος της χώρας με θύματα την ίδια τη χώρα και φυσικά εμάς....

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/06/2011 22:22:44

    Είμαι περίεργος να δω πάντως, πόσοι θα προτιμήσουν, αυτή τη ζεστή Κυριακή του Ιουνίου, τις πέριξ των Αθηνών (και των άλλων πόλεων) παραλίες. Εκεί που έχουμε φτάσει, αυτός θα είναι ο δείκτης για να πω "καλά μας κάνουν" ή όχι...

  5. nick avatar
    nick 09/06/2011 22:26:12

    Η "σχεδόν χρεωοκοπημένη Ελλάδα" που λέει ότι παρέλαβε ο ΓΑΠ το 2009 είχε χρέος 300 δις ευρώ.
    Μετά από τόσα μέτρα, διάλυση του κοινωνικού ιστού της χώρας, παράδοση της εθνικής κυριαρχίας στους δανειστές, πεφωτισμένη καθοδήγηση από τρόικα - Ε.Ε., το 2015 το χρέος θα είναι 500+ δις ευρώ.

    Καλά από τον ΓΑΠ μπορείς να περιμένεις τα πάντα, ακόμα και να θεωρεί τα νούμερα αυτά αποτέλεσμα επιτυχημένης κυβερνητικής πολιτικής!
    Οι Μπαρόζο, Ρομπέι και λοιποί Ευρωπαίοι που έχουν και το θράσος να ζητούν συναίνεση-συνενοχή από τον Σαμαρά δε βλέπουν το παγόβουνο στο βάθος;;;

    Αντώνη, ζήτα εκλογές τώρα. Υπάρχει απροκάλυπτο σχέδιο διάλυσης της πατρίδας μας και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ nick 09/06/2011 22:36:36

      Για τους ΕυρωπΕους, δεν υπάρχει κανένα παγόβουνο. Απεναντίας, υπάρχει η λαφυραγώγηση της Ελλάδας, η οποία μετά θα αφεθεί να πέσει με ορμή στο παγόβουνο. Και όπως απερίφραστα δηλώνουν, η Ευρώπη δεν πρόκειται να πάθει το παραμικρό.

      • nick avatar
        nick @ Αυριανιστής 09/06/2011 22:48:10

        και επειδή το δηλώνουν; Έτσι δήλωναν και ότι το μνημόνιο είναι σχέδιο σωρηρίας για την Ελλάδα...
        Μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα. Μα 500+ δις χρέος; Δηλαδή πόσο % του ΑΕΠ; Αδιανόητο νούμερο...

  6. giorgos avatar
    giorgos 09/06/2011 22:33:14

    εδω και τωρα ο σαμαρας να καταγγειλει κυβερνηση και τροικα και να ηγηθει αγωνα περα απο τη νδ για τη σωτηρια της χωρας.τερμα τα ψεματα.καθε ωρα που περναει ειμαστε και πιο κοντα στη πληρη καταστροφη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ giorgos 09/06/2011 22:40:14

      Εγώ πάντως άκουσα το μεσημέρι τον Ι. Βρούτση σε κάποιο ραδιοσταθμό, και σε παρόμοια ερώτηση (αν θα γίνει πρόταση μομφής), τα μάσαγε και έλεγε ότι "το θέμα είναι που και οι ίδιοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ διαμαρτύρονται".

      Αν ο Αντώνης δεν χτυπήσει τη γροθιά στο μαχαίρι, μην περιμένουμε σοβαρά αποτελέσματα. Τα παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας θα εξωραΐσουν την κατάσταση, εμφανίζοντας ότι "η συναίνεση ήρθε, έστω και μερικώς", και η ΝΔ θα έχει χάσει οριστικά το τρένο, όχι της επανόδου της στην εξουσία, αλλά κυρίως της ευκαιρίας να απαλλάξει τη χώρα από τη φασιστική μπότα των τροϊκανών κατακτητών.

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 22:40:14

    Γνωρίζεται παιδιά τη λένε στο χωριό μου για τα μελλούμενα περί ΓΑΠ-ΣΥΝΟΜΗΛΗΤΩΝ ΤΟΥ και αποτελεσμάτων της πολιτικής του; 3 ήταν και κλαμπανίζανε στο μύλο του ΝΙΚΟΛΑΡΑ.

  8. lampros ioannou avatar
    lampros ioannou 09/06/2011 22:54:03

    ΑΔΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ
    ΑΔΙΚΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ
    ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ

    ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ lampros ioannou 09/06/2011 23:17:10

      ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ.ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ.ΕΚΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

      • lampros ioannou avatar
        lampros ioannou @ ΕΛΛΑΣ 09/06/2011 23:27:33

        μη φοβοσαστε, δεν εχουμε να χασουμε τιποτα απολυτως
        ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ
        δεν υπαρχει δικαστηριο να μας καταδικασει

  9. Sta_a avatar
    Sta_a 09/06/2011 22:54:57

    Αν περάσει το μεσοπρόθεσμο έχουμε τελειώσει σαν χώρα. Προσωπικά, θα έχω τελειώσει, ειμαι κάτω απο το όριο, δεν αντέχω άλλους φόρους, θα πεθάνω εγώ και η οικογενειά μου στην πείνα. Προδότη Γιωργάκη, το έλεγες, σε 3 χρονια η Ελλαδα θα είναι άλλη χώρα. Το εννοούσες προδότη. Και μας κορόιδευες στα μουτρα. Το ήξερα πως ησουνα απατεώνας αλλά οχι τόσο. Αν δεν γίνει κάτι δραστικό έχουμε τελειώσει. Εκει στη ΝΔ, ακούτε, ή τα έχετε κάνει πλακάκια με τον προδότη. Εκλογές τώρα, δεν ξέρω βρε παιδιά, καλύτερα πτώχευση παρά αυτό που θα γίνει. Ετσι και αλλιώς σε 3 χρονια θα μας φουντάρουν. Να μας μεινουν τουλάγιστον οι κρατικές επιχειρήσεις. Οχι βρε παιδιά. Οχι άλλη προδοσία. Δεν πάει άλλο!!!!!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Sta_a 09/06/2011 23:20:30

      ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΓΕΝΕΙΕΣ

  10. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 09/06/2011 22:58:06

    Μείον 50 δις που θα πάρουμε από τα "ασημικά", μας μένει χρέος 451 δις και η "ψάθα".

    GOD SAVE THE GAP and his iPad

  11. nikos1969 avatar
    nikos1969 09/06/2011 23:00:28

    ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...ΣΤΕΡΕΨΑΝ
    ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑ.-

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ nikos1969 09/06/2011 23:19:00

      ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΝΟΥΔΟΥΛΑ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.ΣΑΜΑΡΑ ΞΕΚΙΝΑ.....Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.

  12. lornion avatar
    lornion 09/06/2011 23:04:20

    δεν ξέρουν από μαθηματικά?δείχνει να ενδιαφέρονται για το παρόν,προσμένοντας να κερδίσουν εκλογές οπότε γίνουν .Αμα έχουν προστάτη που πιέζει για την σωτηρία μας, νομίζουν νάχουν καιρό να σπαταλήσουν τα προσμενόμενα δανεικά. λογαριάζουν καβγαδίζουν ,ξενυχτάνε και την άλλη μέρα πέρα βρέχει. Κυβέρνηση να σου τύχει.

  13. anonymous avatar
    anonymous 09/06/2011 23:11:56

    Το χρέος είναι μη διαχειρίσιμο αν δεν παγώσει η τοκοφορία.

  14. ο ξένος avatar
    ο ξένος 09/06/2011 23:14:24

    Ουδείς αντικειμενικός παρατηρητής αμφιβάλλει ότι η Ελλάδα είχε και έχει δημοσιονομικό πρόβλημα. Ωστόσο, δεν πρέπει να ξεχνάμε το επίμαχο χρονικό διάστημα. Την περίοδο που ο Σαμαράς έλεγε: "Επιτέλους ξεκολλήστε, πάρτε μέτρα". Την ίδια περίοδο που η Βάσω έλεγε: "Πάρε μέτρα" και ο Παπακωνσταντίνου την κοιτούσε σαν ΟΥΦΟ.
    Δεν θέλω να πιστεύω ότι ο Παπανδρέου είναι προδότης, αλλά αν δεν κάτσει στο σκαμνί, η Ελλάδα δεν πρόκειται να δει άσπρη άσπρη μέρα εις τον αιώνα τον άπαντα. Έχει το τεκμήριο της αθωότητας, όμως πρέπει να δώσει εξηγήσεις. Φοβάμαι μόνο, μήπως αυτά με τα ελικόπτερα που λένε, δεν αποδειχτούν και τόσο γραφικά, όσο ακούγονται σήμερα. Ένοχος ή όχι, κατηγορούμενος είναι σίγουρα.
    Όσο για τη ΝΔ, είναι τουλάχιστον τραγελαφικό να σφυρίζει αδιάφορα όταν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ζητάνε εκλογές! Αν αυτό δεν είναι αδιέξοδο, τότε τί είναι;

  15. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 09/06/2011 23:23:36

    Έκαναν κατάληψη της χώρας σαν να ήταν μπανανία και μιλάμε για μέλλον... έθνος... ανεξαρτησία κλπ; Αυτό θα γίνει μόνο όταν η «Οικογένεια» το αποφασίσει. Η «ελληνική» κυβέρνηση είναι απλά γκαουλάιτερ αυτής της συμμορίας ξένων εξουσιαστών. Θλιβερά εκθηλυμένα υποχείρια.

  16. straydog avatar
    straydog 09/06/2011 23:27:29

    Καλά όλοι εσείς που βρισκόσασταν,όταν οι αγρότες έτρωγαν τις επιδοτήσεις
    στα μπουζούκια,όταν οι κυβερνήσεις εχτιζαν αστείες σχολές ΤΕΙ στην επαρχία,
    όταν όλοι διεκδικούσαν και τελικά έπαιρναν απίθανα επιδόματα στο Δημόσιο,
    όταν όλοι πανηγύριζαν για την Χρυσή Ολυμπιάδα της Γιάννας,όταν...,όταν....
    Δεν βλέπατε ότι όλα ήσαν δανεικά;Τώρα σάς έπιασε ο πατριωτισμός;Το ξέσκισματης Ελλάδας τα 30 τελευταία χρόνια δεν το νοιώθατε;Δίκαια υποφέρετε τώρα όλοι οι``αγανακτισμένοι``μετά το πέρας του βολέματος.Μόνο τα αθώα παιδιά αξίζουντον οίκτο,αλλά αυτά έχουν ευτυχώς την ζωή μπροστά τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ straydog 09/06/2011 23:31:24

      Αντί εσείς οι νεοφιλελεύθεροι να προκαλείτε, αρχίστε καλύτερα να ψάχνετε τρύπες να χωθείτε. Ξέρεις, υπάρχουν ακόμα στα σούπερ μάρκετ οι κονσέρβες "Σώρις"...

      • straydog avatar
        straydog @ Αυριανιστής 10/06/2011 00:00:23

        Άξια αυτοαποκαλείσαι ``αυριανιστής``.Τις αστείες σταλινογκαιμπε-
        λίστικες μεθόδους να πετάς χαρακτηρισμούς αντί να απαντάς στα
        ερωτήματα,άντε πούλα της εκεί που της αγοράζουν ακόμα...σε τίποτα
        καθυστερημένα του ΚΚΕ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ straydog 09/06/2011 23:39:36

      Άσε τα αθώα τα παιδιά straydog
      Με την Πρόνοια του Παπανδρέου ευτυχώς φορτώνονται χρέος ακόμα και τα αγέννητα.
      Όσο για το πού είμασταν, να σου θυμήσω ότι δεν υπήρχαν δίαυλοι επικοινωνίας, όπως υπάρχουν σήμερα.

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ straydog 10/06/2011 00:24:33

      για θυμησε μου εσυ, αστειες σχολες τει στην περιφερεια ο τωρινος """Σωτηρας"""" της ελλαδας δεν εφτιαξε;;;

      ποιος ειναι ο θεος ιανος ο πριγκηψ;;;

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ straydog 10/06/2011 00:24:33

      για θυμησε μου εσυ, αστειες σχολες τει στην περιφερεια ο τωρινος """Σωτηρας"""" της ελλαδας δεν εφτιαξε;;;

      ποιος ειναι ο θεος ιανος ο πριγκηψ;;;

    • dima avatar
      dima @ straydog 10/06/2011 03:19:50

      εγω εξυπνε που ειμαι τριανταρης με δυο πτυχια και δεν εχω ψηφισει τα δυο μεγαλα κομματα και θα πρεπει να περιμενω 10 χρονια μπας και δω στον ηλιο μοιρα, δεν πρεπει να αγανακτησω?
      συλλογικη ευθυνη ενος λαου αναγνωριζαν μονο οι ναζι

  17. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 09/06/2011 23:35:25

    ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ?

    • lampros ioannou avatar
      lampros ioannou @ ΕΛΛΑΣ 09/06/2011 23:53:52

      τιποτα δεν μπορουν να μας κανουν, αλλωστε οι περισσοτεροι Ελληνες εχουν καταλευκο ποινικο μητρωο, μη το ξεχνας. Τοτε να δειτε που θα αρχισουν να διαπραγματευονται....

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ lampros ioannou 10/06/2011 00:57:26

        ΤΟΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ

    • straydog avatar
      straydog @ ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 00:07:06

      Να σε ενημερώσω πχ σε κάτι απλό...η εισαγόμενη αντιβιωση που παίρνεις,όταν σου πρήζεταιτο δοντάκι,θα πάει από 10 € στα 30 € και αν θα μπορείς να την αγοράσεις,γιατί θα πληρώνεσαι σε νέες δραχμές,αν έχεις δουλειά βέβαια.
      Ετοιμαστείτε,λοιπόν,να γίνετε Κουβανοί...Συμπερασματικά,οι παλληκαριές
      θέλουν και επιδέξιους κώλους

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ straydog 10/06/2011 00:09:37

        Ναι, ε; Για να δούμε αν θα γίνει έτσι όπως τα λένε οι τρομολάγνοι ευρωλιγούρηδες ή αν τα ελληνικά παραρτήματα των φαρμακευτικών θα αναγκαστούν να σταματήσουν την τρελή υπερτιμολόγηση των σκευασμάτων...

  18. ο ξένος avatar
    ο ξένος 09/06/2011 23:37:58

    Κι άλλοι δανείστηκαν, κι άλλοι έχουν αστείες σχολές όπου πτυχιούχοι ΤΕΙ τελειώνουν τα μεταπτυχιακά τους με άριστα, κι άλλοι πήραν επιδοτήσεις, κι άλλοι έκαναν ολυμπιακούς αγώνες, κι άλλοι έχουν μεγάλους μισθούς (55 χιλιάδες ευρώ είχε φθάσει ο μισθός εκπαιδευτικού στην Ιρλανδία), όμως για το πρόβλημα της Ελλάδας συζητούν on camera Ομπάμα και Μέρκελ.

  19. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 00:01:00

    ο διεθνούς φήμης Ακαδημαϊκός Βασίλειος Μαρκεζίνης δηλώνει ότι στα εθνικά και στα οικονομικά θέματα οι κυβερνώντες αντικατέστησαν το Μολών Λαβέ μέ το «Πωλών Λαβέ».

  20. Enzo avatar
    Enzo 10/06/2011 00:02:25

    Χρεοκοπία τώρα παιδια παρα σε 3 με 4 χρόνια,
    Σαμαρά δεν είναι ταμπού πλέον

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Enzo 10/06/2011 00:06:49

      +++++++++++

      Κανένα ταμπού. Το έχει πει προ μηνών και ο Σόιμπλε.

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/06/2011 00:04:55

    Αυτά που θα δεις οσονούπω, δεν θα έχουν σχέση ούτε με ΚΚΕ, ούτε με αριστερά, ούτε με τίποτα απολύτως. Ελπίζω μόνο να προλάβεις να τα δεις. Η κοινωνία σιγά-σιγά καταλαβαίνει ότι απέναντί της βρίσκεται ΜΟΝΟ ο νεοφιλελευθερισμός και οι θεραπαινίδες του.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/06/2011 00:23:01

    To 2013 θα γινει ο μονιμος μηχανισμος στηριξης στον οποιο θα μπουμε αμεσως.
    Ο μηχανισμος αυτος προβλεπει αναδιαρθρωση και ελεγχομενη χρεωκοπια πριν την εισοδο σε αυτον.Τοτε θα γινει το κουρεμα.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ψυχραιμια 10/06/2011 00:55:23

      ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΟΡΤΩΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ

      • Dal avatar
        Dal @ ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 14:14:04

        Και αφού έχουμε υποστεί επί τέσσερα χρόνια το ΓΑΠικο μνημόσυνο.
        Μέχρι τότε δεν θα έχει παραμήνει τίποτε όρθιο και τίποτε Ελληνικό.

  23. Enzo avatar
    Enzo 10/06/2011 00:37:26

    Πρέπει να πιέσουμε άμεσα τους δυτικούς ότι θα κάνουμε στάση πληρωμών και ότι θα πληρώσουμε μόνο το κεφάλαιο χωρίς τους τόκους όταν θα έχουμε. Επίσης να ενημερωθεί και να προετοιμαστεί ο Ελληνικός Λαός για την επίθεση που δέχεται η χώρα, εσωτερική και εξωτερική.
    Σαμαρά βγες μπροστά διαφορετικά η χώρα θα διαλυθεί.

  24. straydog avatar
    straydog 10/06/2011 00:39:00

    Κακομοίρηδες,την ελεημοσύνη των Ευρωπαίων τη λέτε τωρα ``μόνιμο μηχανισμό
    στήριξης`` και έτσι ξαναγίνεστε εθνικά υπερήφανοι...δεν ξέρω αν είστε πιό
    πολύ για κλάμματα η για γέλια

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ straydog 10/06/2011 00:50:42

      Χε χε, η τοκογλυφία τώρα ονομάζεται ελεημοσύνη;

      Δεν Νομίζω Τάκη

  25. ΜΠ avatar
    ΜΠ 10/06/2011 00:49:44

    Θα το ξαναπώ από αυτό το βήμα: Αντώνη κόψε τις περιοδίες και τα αεροπλάνα και μην μπαίνεις στο τριπάκι αυτό. Θυμίζει τον ΓΑΠ που μόλις βγήκε καβάλησε το αεροπλάνο και τον χάσαμε για μήνες-μας έσκαβε τότε το λάκο.
    Πρέπει να είσαι παρόν στην Ελλάδα, με βροντερή παρουσία στη βουλή: ΠΡΌΤΑΣΗ ΜΟΜΦΉΣ, ίσα που προλαβαίνεις το τρένο της ιστορίας. Όταν θα ανέβεις στο αεροπλάνο θα πρέπει να είσαι Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΌΣ που θα παρακαλανε οι έξω να δούνε, και θα παρακαλούν για να πας να τους βρεις για να διαπραγματευτείς ΕΣΥ μαζί τους, όχι εκείνοι. Και αυτό γιατί θα έχουν καταλάβει ότι το δικό τους game is over, και θα τρέμουν τις συνέπειες όπως θα είναι η διάλυση της Ευρωζώνης. :)

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΜΠ 10/06/2011 00:56:34

      ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ .....ΣΥΓΓΡΟΥ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΕΛΛΑΣ 10/06/2011 01:07:48

        Το έχουν ρίξει στη Μελέτη

  26. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 10/06/2011 08:20:51

    Ζούμε ένα εφιάλτη. Ο συνεχής δανεισμός από την κυβέρνηση της μετριοΠΑΣΟΚρατίας και οι Υπεύθυνοι - Ανεύθυνοι της Κυβέρνησης με πρωτοστατούντες τον Πρωθυπουργό και τον Υπουργό Οικονομικών, μέλη μιας ομάδος παιδικής χαράς, μας οδηγεί στην καταστροφή. Σήμερα στην Ιαπωνία ανακοινώθηκε οτι θα χρειαστούν $ 120 δισεκατομμύρια (€ 83 δισεκατομμύρια) για την ανασυγκρότηση της οικονομίας μετά τους πρόσφατους καταστροφικούς σεισμούς. Και εμείς, η Ελλάδα, χρειαζόμαστε ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΚΕΤΟ, € 90 - 100 δισεκατομμυρίων, μετά την έγκριση του ΠΡΩΤΟΥ, ποσού € 110 δισεκατομμυρίων. Οι Υπεύθυνοι πρέπει να πάνε για εσχάτη προδοσία.

  27. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 10/06/2011 09:27:11

    ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΝ. ΑΣ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗ ΓΩΝΙΑ

  28. ataktos avatar
    ataktos 10/06/2011 09:30:17

    είναι πολύ απλό το θέμα .. πρέπει να επανέρθει η οικονομία μας στην πραγματική τους αξία ..και όχι στην χρηματιστηριακή!!!

  29. neo avatar
    neo 10/06/2011 14:23:21

    ρε straydog, τι ειναι αυτα που λες, γιατι σπέρνεις διχόνοια αυτές τις δύσκολες για το έθνος ώρες; Αισθάνεσαι ωραία λέγοντας ολα αυτά; Τι έχεις να κερδίσεις με το να πουλάς εξυπνάδα; Οι περισσότεροι από εμάς, καταλάβαμε τα λάθη του παρελθόντος, και προσπαθούμε τώρα να εξιλεωθούμε κάνοντας το σωστό. Τέρμα πια τα λάθη, τέρμα πια τα ψέμματα. Μόνο αλήθεια απο δω και πέρα. Και η αλήθεια είναι μια, οτι αν δεν ανατραπεί αυτή η βρώμικη κυβέρνηση που εμείς ψηφίσαμε, την εχουμε βάψει. Εστω και αν αυτο σημαίνει οτι οι πιο πολλοί απο εμας, θα πάμε ενάντια στα συμφέροντά μας, για το καλό όλων μας πρεπει να φυγουν αυτοι ΧΤΕΣ, καθώς και το σύνολο του πολιτικού κόσμου. Και κάτι άλλο, εσυ γιατι βγάζεις την ουρά σου απ'έξω, τι έκανες τα τελευταία 30 χρόνια, γιατι ότι και να ψήφιζες ή και να μην ψηφιζες καθόλου, το ίδιο συνυπεύθυνος εισαι και εσύ. Αν πάλι προσπάθουσες να μας προειδοποιήσεις, και πάλι μια μικρή ευθύνη την έχεις, γιατι προφανώς δεν προσπάθησες αρκετά...

  30. george52 avatar
    george52 10/06/2011 14:43:33

    Φιλε factorx, οποιος δεν ξέρει ή δεν καταλαβε ότι είμαστε χρεοκοπημένοι εδω και 1 τουλάχιστον χρόνο, η είναι εντελώς Πασοκομματόσκυλο ή εντελώς αφελής...
    Επισήμως δεν το έχουμε δηλώσει γιατί δεν μας αφήνει η ΕΕ.
    Οταν θα έχουμε διαλυθεί και ξεπουληθεί σαν χώρα, θα μας αφήσουν να το ανακοινώσουμε και επίσημα.
    Τότε όμως θα είναι πολύ αργά και για μας αλλά και για τις επερχόμενες γενιές.
    Ο ΓΑΠ και τα τσιράκια του πρέπει να φύγουν χθες. Ομως όταν προσπαθείς να πολεμήσεις το πολυβόλα (μέτρα) της κυβέρνησης με το βαμβάκι (μούτζες και ειρηνικες συγκεντρώσεις) δεν γίνεται τίποτα.
    Η ιστορία μας έχει δείξει δυστυχώς ότι καμία μεγάλη αλλαγή δεν έχει γίνει χωρίς αίμα. Ας ελπίσουμε ότι πρώτοι εμείς θα το καταφέρουμε αυτό, αν και πολύ αμφιβάλω.