27/01/2012 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρώσικο δώρο στην Ελλάδα μετά την επίσκεψη Σαμαρά

Αυξάνει τις ποσότητες ρωσικού αερίου η Ρωσία στην Ελλάδα. Χτές, λίγο μετά τη συνάντηση του Αντώνη Σαμαρά με τον επικεφαλής του ρωσικού ενεργειακού κολοσσού, Γκαζπρόμ, Αλεξέϊ Μίλλερ, η εταιρεία, σύμφωνα με το ειδησεογραφικό πρακτορείο, Ιτάρ Ταςς, ανακοίνωσε ότι θα αυξήσει το φυσικό αέριο που δίδει στην Ελλάδα.

Ειδικότερα, αναφέρει το πρακτορείο, "Η Γκαζπρόμ αποφάσισε έκτακτη αύξηση του φυσικού αερίου προς την Ελλάδα. Αυτό ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος της εταιρείας, Σεργκέϊ Κουπριάνοφ. Η Ελλάδα, εξαιτίας των έκτακτων καιρικών συνθηκών, έχει σοβαρά προβλήματα με το αέριο που της διοχετεύεται μέσω της Τουρκίας". Το 2011 η Ρωσία έστειλε 2,9 δισ.κυβικά αερίου.

Σύμφωνα με το Ιτάρ Ταςς, κατά τη διάρκεια της συνάντησης Σαμαρά-Μίλλερ, συζητήθηκαν θέματα ενεργειακής συνεργασίας Ελλάδας-Ρωσίας, ενώ ιδιαίτερη σημασία δόθηκε στην κατασκευή του αγωγού φυσικού αερίου South Stream, ο οποίος σχεδιάζεται να διέλθει και μέσω της Ελλάδος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/01/2012 15:13:51

    Μετά από αυτή την κίνηση, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πει ο Σαμαράς και το μεγάλο ΟΧΙ στο ξεπούλημα και στην εξαθλίωση που απαιτούν οι ευρωναζί. Και να μη φοβάται, ΔΕΝ πρόκειται να πάθει ό,τι έπαθε ο Καραμανλής μετά το βέτο στο Βουκουρέστι. Αυτή τη φορά, ο λαός ΞΕΡΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να διακρίνει την πατριωτική πολιτική, και δεν πρόκειται να φάει καμία φόλα.

  2. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 27/01/2012 15:29:12

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΤΩΝΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?ΠΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΦΤΩΧΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.

    • Y. avatar
      Y. @ kalesanos Ant 27/01/2012 16:20:42

      Γιατί, τώρα ζούμε πλούσια?

  3. αλιγγατωρας avatar
    αλιγγατωρας 27/01/2012 15:30:41

    θα το πεί? δύσκολες οι ώρες και η ιστορία δεν είναι με το μέρος του (οχι η δικιά του).

  4. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2012 15:33:49

    Σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους που αποφασίζουν να στερήσουν την Ελλάδα από πετρέλαιο, βγάζοντας όλο το εκδηκιτικό τους μένος εναντίον των Ελλήνων

  5. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 27/01/2012 16:03:04

    Καλοδεχούμενη η κίνηση .Ευχαριστούμε. Ο Σαμαράς ξέρει πλέον, δεν θα την πατήσει σαν τον ΚΚ. Τα πολλά κολλητιλίκια με την αρκούδα , κάνουν κακό στην υγεία της χώρας.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 27/01/2012 21:20:33

      Όταν λες ότι «κάνουν στην υγεία της χώρας», μήπως εννοείς πυρκαγιές, πορτοκαλί Δεκεμβριανά, επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα, τρομοκρατικά χτυπήματα κλπ; Αλλά, από την άλλη, εσύ ο ίδιος δεν χάνεις ευκαιρία να απαξιώσεις ως δήθεν συνομωσιολογία κάθε αναφορά στον βρώμικο πόλεμο που δέχτηκε ο Καραμανλής (ενώ δεν παραλείπεις να λιβανίσεις τον ΓΑΠ). Διάλεξε, γιατί δεν μπορείς να
      το'χεις δίπορτο!

      Όσον αφορά τον Σαμαρά, προσβλέπουμε σε αυτόν ως ηγέτη έθνους, όχι ως διαχειριστή προτεκτοράτου. Και να είσαι σίγουρος ότι η εξωτερική του πολιτική θα είναι ισορροπημένη και πολύπλευρη - όχι μονόπλευρη, όπως τη θες εσύ.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ ΚΜ 27/01/2012 21:54:37

        Οτι η ΝΔ διέλυσε τον κρατικό μηχανισμό το 2004-2009 είναι προφανές σε οποιονδήποτε σχετικά αμερόληπτο που ξέρει τι γίνεται στο Δημόσιο. Μόνο κανα γαλάζιο ρουσφετοστέιτζ θα διαφωνούσε.
        Οτι οι Αμερικανοί εχθρεύονταν απροκάλυπτα τον Καραμανλή και πιθανότατα του έκανα σαμποτάζ ( το υποπτεύομαι χωρία να μπορώ να το αποδείξω) είναι επίσης γεγονός.
        Ανικανότητα στον κρατικό μηχανισμό+εχθρότητα από την υπερδύναμη= Καταστροφή για τον τόπο.
        Πού διαφωνείς;
        Ο Σαμαράς αμερικανόφιλος είναι, απλά δεν έχει τις άκρες του ΓΑΠ . Πού θα πάει όμως; Θα τις αποκτήσει κι αυτός. Οι Ρώσοι δεν φαίνονται να τον πολυεμπιστεύονται πάντως. Ο μόνος πολιτικός που εμπιστεύονταν ήταν ο ΚΚ , που έλεγε σε όλα "Ντα".

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 27/01/2012 23:28:02

          Και να ήθελε ακόμα, κανέναν κρατικό μηχανισμό δεν θα μπορούσε να διαλύσει η ΝΔ όταν ανέλαβε το 2004 γιατί δεν υφίστατο καν κρατικός μηχανισμός. Υφίστατο μόνο πράσινος, πασοκικός μηχανισμός (μόνο κανας αυλικός της εκ Μινεσσότας Βασιλομήτωρος Μαργαρίτας θα διαφωνούσε). Και αυτόν δυστυχώς, δεν τον διέλυσε.

          Άν και δεν ξέρω γιατί ξαφνικά επικαλείσαι τον κρατικό μηχανισμό, πριν σου έφταιγε (σκέτη) η προσέγγιση με τη Ρωσία.

          Θα συμφωνήσω πάντως ότι , όσο για να μας μπάσει στο ΔΝΤ, ο ΓΑΠ είχε άκρες. Τα άλλα όμως (ότι δήθεν ο Σαμαράς δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στους Ρώσους κλπ) είναι ευσεβείς πόθοι δικοί σου, που δεν στηρίζονται σε κάποια στοιχεία.

          Τέλος, δεν μπορώ να μην επισημάνω ότι η κεντρική ιδέα του σχολίου σου είναι: «Να σκύψουμε λίγο».

        • Νίκος avatar
          Νίκος @ μεταρρυθμιστής 28/01/2012 01:08:10

          Πολλές άκρες ο GAP τόσες που την χώρα την πήγε εντελώς για φούντο. Μεταρυθμίσου το χρειάζεσαι.


          Η παραπάνω είναι απλά χειροπιαστή κίνηση βοηθείας όχι παπαρολογίες και lips support τύπου ''υπερδύναμης''.

          Κόψε την μιζέρια θα έχεις ζεστό χειμώνα.

  6. πυρομανης avatar
    πυρομανης 27/01/2012 17:16:14

    Αντε καιρος ηταν..
    Εχω βαρεθει να καθομαι..
    Αντε να ξανακαψουμε την Ελλαδα ,να ξαναγεννηθει το κινημα της τρομακρατιας,να ξαναρχισουν οι εξεγερσεις,επιτελους.

  7. HP avatar
    HP 27/01/2012 17:56:04

    Το αέριο δεν θα το πληρώσουμε?

  8. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 27/01/2012 18:28:38

    Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα, γιατί οι Έλληνες αρνούνται να κοιταχθούν στον καθρέπτη. Τα βάζουν με τους ευρωπαίους, ενώ οι ίδιοι εξέφρασαν την διαφθορά, οι ίδιοι εξέλεξαν όλα αυτά τα άτομα που κυβερνούν σήμερα. Αυτοί που εγκαταλείπουν το ΠΑΣΟΚ το κάνουν γιατί το κόμμα αυτό έχασε την ικανότητα του: να μοιράζει αδούλευτα χρήματα , να υπόσχεται και να κάνει διοριμούς και να δίνει υποσχέσεις ατιμωρησίας, προστατεύοντας τις πιο παράνομες ομάδες του πληθυσμού, να καταστρέφει την ιεραρχία στην δημόσια διοίκηση με την ισοπέδωση, ενώ τα στελέχη που κυριαρχούν σε αυτή να είναι κομματικοί πράκτορες.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Μεσσήνιος 27/01/2012 20:59:57

      Φίλε Μεσσήνιε, επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια, υπάρχει όμως ένα τεράστιο λάθος σε αυτά που λες, οπότε κι εγώ πρέπει να σου απαντώ ανάλογα.

      Γνωρίζεις πχ ότι οι άνεργοι στην Ισπανία ξεπέρασαν τους 5.000.000 amigos, δλδ. 21,5% του ενεργού πληθυσμού;

      Είναι αστείο να λέμε ότι "τα πράγματα είναι πολύ άσχημα, γιατί οι Έλληνες αρνούνται να κοιταχθούν στον καθρέπτη" την στιγμή που συνολικά ο πλανήτης είναι έτοιμος για φούντο. Είναι απλά αστείο.

      Φιλικά στο λέω.

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/01/2012 18:50:12

    Μετα απο ολα αυτα που μας συμβαινουν ειμαι σιγουρος οτι θα πρεπει να τριξουμε τα δοντια στους ...φιλους μας. Τα χρηματα που προσδοκουμε να παρουμε με τη νεα δανειακη συμβαση δεν θα μπουν ποτε στην Ελλαδα, (τουλαχιστο κατα συντριπτικο ποσοστο), θα παρακρατηθουν απο τους δανειστες μας εναντι παλαιων οφειλων.Οι Ελληνες κατα μεγαλο ποσοστο, εχουν πτωχευσει και με τη τυπικη πλεον πτωχευση δεν εχουν να χασουν και πολλα πραγματα! Αυτοι που σιγουρα θα χασουν ειναι οι δανειστες μας και οι Τραπεζες. Με τον τροπο που μας συμπεριφεροντε υπαρχει ορατος κινδυνος (;) αναθεωρησης του πολιτικου προσανατολισμου με ολες τις επακολουθες συνεπειες και για την Ελλαδα αλλα νομιζω και για τους ..φιλους μας και ..εταιρους στην ΕΕ! Οι Τροικα ΤΡΕΜΕΙ την μη υπογραφη του νεου Μνημονιου. Γιατι νομιζετε εθεσε βετο να μην γινουν εκλογες, να μην γινει Δημοψηφισμα.Γιατι εγιναν "μπαρουτι" οταν υπηρξαν διαρροες στην ψηφιση του πολυνομοσχεδιου Νομιζετε οτι μας αγαπουν και δεν μας πτωχευουν; Αν θα τους συνεφερε δεν θα δισταζαν ουτε ενα δευτερολεπτο,κατα κυριολεξια να μας καταστρεψουν! Να τολμησουμε να αντισταθουμε και αυτοι δεν θα τολμησουν ,γιατι αν τολμησουν θα χασουν πολλα εκτος τον επικρεμμαμενο ολεθρο της Ευρωζωνης!!

  10. DIMX avatar
    DIMX 27/01/2012 19:59:54

    Οταν λετε δώρο σημαινει δωρεάν ?

  11. Qnihilism avatar
    Qnihilism 27/01/2012 22:25:23

    Ρητορικό το ερώτημα σωστά;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Qnihilism 27/01/2012 23:32:49

      Πήρατε χαμπάρι ότι με τα εμπάργκο των «συμμάχων» μας προς το Ιράν, διαταρράσσεται ο ανεφοδιασμός της χώρας σε πετρέλαιο; Προφανώς και με την λέξη δώρο ο συντάκτης δεν εννοεί «τζάμπα αέριο» - είναι ένα «δώρο» πολιτικό/διπλωματικό, μια επιπλέον εναλλακτική.

      • DIMX avatar
        DIMX @ ΚΜ 28/01/2012 01:23:38

        δηλαδη κατι σαν τα δανεια που μας δινει το ΔΝΤ και οι συμαχοι , μια εναλακτικη λυση αφου δεν μπορουμε να δανειστουμε απο αλλου,

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ DIMX 28/01/2012 15:10:45

          Λες; Τότε γιατί κι ο Γερμανός ψωνίζει (σε τιμή αγοράς κι αυτός) από τον Ρώσο αέριο;

          Και, δε μου λες, ο Ρώσος προκάλεσε τα προβλήματα ανεφοδιασμού μας σε πετρέλαιο ή οι σύμμαχοί μας; Τί έκαναν αυτοί για να μας διευκολύνουν;

          Και τί αντιπροτείνεις εσύ; Μήπως το υγροποιημένο αέριο του Αλγερινού (όπως ο προηγούμενος πρέσβυς καλή ώρα) που θα μας κοστίσει τα τριπλάσια;

  12. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 27/01/2012 22:33:49

    αγαπητέ ..Μιχάλη σου διέφυγε κάτι,την συμφωνία για το Ρωσικό αέριο την έκανε ο ΓΑΠ από την Κοσταρίκα!!!(όπως λέμε Κώστα-Μαρίκα)

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ nickname@taleftaiparhoun.gap 27/01/2012 23:04:16

      Strange Sounds Costa Rica 2012 !!!!!! Τυχαίο?????????????

      http://www.youtube.com/watch?v=YqsGBEk_Uy8&feature=related

      • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
        nickname@taleftaiparhoun.gap @ daughter of mercy 28/01/2012 08:44:10

        στον κόσμο που ζούμε τίποτα δεν είναι τυχαίο!!Ιδιαίτερα όταν σε συν κυβερνά ο GAP

  13. kapsiotis avatar
    kapsiotis 27/01/2012 22:34:36

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ "ΧΕΙΡΑ ΒΟΗΘΕΘΙΑΣ"...!

    • DIMX avatar
      DIMX @ kapsiotis 28/01/2012 01:35:18

      Πραγματι οι Ελληνες και το 1821 περιμεναν " να ερθει ο Μοσκοβος να φερει το σεφερι" και αν δεν ξεσηκωνονταν μονοι τους ακομα θα περιμεναν το ιδιο και οι αριστεροι το 1945 περιμεναν τις μεραρχιες του Σταλιν για βοηθεια και το τι πηραν δεν περιγραφεται , τωρα ειναι η σειρα και των δεξιων να δοκιμασουν τα δωρα και τις υποσχεσεις των Ρωσων.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ DIMX 28/01/2012 16:00:23

        Οι λέξεις "Φιλική εταιρία" και οι Αλ.Υψηλάντης και Καποδίστριας μάλλον δε σου λένε κάτι έ; Γιατί δεν ήρθε από άλλη ξένη χώρα κανείς Έλληνας πίσω με πραγματική βοήθεια (διπλωματική, υλική) άραγε; Ξέρεις ή το ξέχασες πως ο Μέττερνιχ ήθελε να βοηθήσει το Σουλτάνο να καταπνίξει στο αίμα την επανάστασή μας και ο Καποδίστριας ως Υπ.Εξ. της Ρωσίας υπενθύμισε πως ως αδελφό έθνος λόγω Ορθοδοξίας πρέπει να μας στηρίξει έστω και ηθικά (στο παρασκήνιο και με άλλους τρόπους) και να εμποδίσει τέτοια απόφαση; Η τότε ΕΕ και ΝΑΤΟ λοιπόν ήθελαν επέμβαση στην Ελλάδα υπέρ του κατακτητή και η Ρωσία την απέτρεψε.

        Τώρα σε δικαιολογώ να ξαναπείς τις ίδιες βλακείες αν παραδεχθείς πως δεν είναι πατρίδα σου η Ελλάδα. Αλλιώς μια διόρθωση στην άποψή σου δε θα έβλαπτε ώστε να μην παίρνουν θάρρος ανιστόρητοι και λένε τα ίδια.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 28/01/2012 16:01:28

          προσθήκη: "ο Καποδίστριας ως Υπ.Εξ. της Ρωσίας υπενθύμισε στον Τσάρο..."

  14. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 28/01/2012 08:12:38

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΦΙΛΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΔΙΑΚΡΙΤΑ......ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ......ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΩΝΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΕΡΙ ΑΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΟΜΟΘΡΗΣΚΩΝ ......ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΠΑΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΣΥΡΙΑ......Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΚΟΜΒΟΣ......ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΠΕΔΙΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ........ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΥΔΡΟΓΟΝΑΘΡΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ........ΜΑ ΟΛΟΙ!ΟΛΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ Ε.Ε......ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ .....

  15. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 28/01/2012 09:22:26

    Πολύ καλή η κίνηση του κ. Σαμαρά. Οι καλές σχέσεις με τη Ρωσία μας χρειάζονται. Δεν υπάρχει κανένα κράτος στην περιοχή μας που να διαθέτει όλο το "ρωσικό " πακέτο: τεράστια οικονομική και στρατιωτική ισχύ, το ομόδοξον, τις καλές σχέσεις από αιώνες, τη γειτνίαση, την αποτρεπτική για όλα και όλους πυρηνική δύναμη.

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/01/2012 10:24:52

    Eιναι κακο να εχουμε σχεσεις και εκειθεν;Ειναι κακο να ξερουν οι ....αγαπημενοι μας οτι υπαρχει για την Ελλαδα και εναλλακτικη λυση; Η οποια μπορει να μην ειναι και η ιδανικοτερη αλλα σιγουρα δεν θα ειναι και τοσο αρεστη στους συμμαχους μας!