#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρωσία: Καπνίστε γιατί χανόμαστε



Πόσες φορές δεν έχουμε πει «Α ρε, να είχαμε και εμείς έναν Πούτιν!». Όπως και να το κάνουμε ο άνθρωπος τόχει. Και ενώ εμείς βολοδέρνουμε ανάμεσα στην ανέχεια και στην ακρίβεια, δεχόμενοι κατραπακιές από παντού και καθημερινά, ήρθε και το τελευταίο μπερντάκι με την απαγόρευση του καπνίσματος, και μας αποτελείωσε. Ένα κουσούρι μας έμεινε, πάει κι`αυτό.

Ενώ όμως οι περισσότερες κυβερνήσεις του κόσμου, μαζί και η δικιά μας, προσπαθούν να κόψουν στους πολίτες τους το κάπνισμα, φορολογώντας το με μανία και απαγορεύοντάς το, η Ρωσία κάνει κάτι άλλο. Το φορολογεί μεν, το ενθαρρύνει δε.

Όπως λοιπόν ανακοίνωσε ο Ρώσος υπουργός Οικονομικών Alexei Kudrin: «Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι αυτοί που καπνίζουν και πίνουν βοηθούν τα μέγιστα το κράτος!». Έτσι ακριβώς.

Για μια χώρα όπου ο αλκοολισμός είναι γενικευμένος, και όπου 2 στους 3 ενήλικες είναι καπνιστές, η προτροπή αυτή ακούγεται παράλογη. Η Ρωσία όμως θέλει χρήματα. Οπότε, σκεπτόμενη ρεαλιστικά, φορολογεί το κάπνισμα και παράλληλα το ενθαρρύνει. Μήπως θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε και τη δική μας πολιτική; Μήπως αντί να καθιστούμε τους «μερακλήδες» παρίες, θα έπρεπε να τους έχουμε στα όπα όπα; Άλλωστε, όπως μας δείχνει και η Ρωσία, οι καπνιστές αποτελούν μοχλό ανάπτυξης. Καπνίστε λοιπόν γιατί χανόμαστε. Που είναι το μεμπτό;

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάγκουρας avatar
    Κάγκουρας 09/09/2010 11:59:28

    Σωστόόόός

  2. Κάγκουρας avatar
    Κάγκουρας 09/09/2010 12:04:09

    Αληθεύει ότι αυτός που απεικονίζεται στη φωτογραφία είναι ο στρειντζ ατράκτωρ; Για πιο μεγάλο τον έκανα.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κάγκουρας 09/09/2010 14:41:20

      Ο Strange Attractor είναι σε εφηβική ηλικία. Πριν πάει φαντάρος.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 16:05:16

        Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι είναι φώτο που σε έχει απέναντί του να τραγουδάς Κοινούση σαν τον Κακοφωνίξ;;;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 18:15:52

        lol

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 09/09/2010 23:00:24

        Κακίες.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2010 12:11:20

    το δικο μας φορο στα τσιγαρα τον περνει το ΔΝΤ για τοκακια.. ο Πουτιν το βαζει τσεπη και το κανει leverage.

    Να βγαλει ο ΓΑΠ το Πρασινο Τσιγαρο. Θα επανελθω... αχααααχα

    ΠΠ

    • tabullarium avatar
      tabullarium @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2010 12:56:22

      περί πράσινου τσιγάρου που θα σώσει την ελλάδα
      h**p://www.rand.org/news/press/2010/07/07/ και
      h**p://www.msnbc.msn.com/id/38379515/ns/business-us_business
      δεν πιστεύω να αμφισβητεί κανείς τις πηγές...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ tabullarium 09/09/2010 13:01:28

        Προτιμώ το πράσινο άλογο. Κάνεις και άσκηση, αθλητισμό: Ιππασία.

      • tabullarium avatar
        tabullarium @ tabullarium 09/09/2010 13:01:35

        το λίνκ του msnbc έχει κατεβάσει το άρθρο.Θα το δείτε εδώ h**p://abcnews.go.com/Business/wireStory?id=11234591

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 09/09/2010 12:17:46

    "Όπως λοιπόν ανακοίνωσε ο Ρώσος υπουργός Οικονομικών Alexei Kudrin: «Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι αυτοί που καπνίζουν και πίνουν βοηθούν τα μέγιστα το κράτος!». Έτσι ακριβώς."


    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....Έτσι είναι το σωστό κύριοι!!!
    Όχι ντεμέκ και δήθεν απαγορεύσεις και τα "δικαιωματα" των αντικαπνιστών και ναχαμε να λέγαμε...
    Κρίση δεν έχουμε;;;Λεφτά δεν θέλετε;;;
    Ε ορίστε...!!!
    Κάντε τεκέδες τα γραφεία και τις δημόσιες υπηρεσίες να γεμίσουν τα ταμεία του κράτους.

    χαχαχαχαχαχαχαχα...ρε τον Βλαδίμηρο ρε...!!!!

  5. athamas avatar
    athamas 09/09/2010 13:22:57

    Tο πιό έξυπνο μέτρο που έχω διαβάσει ποτέ από κυβέρνηση!!!

    Επειδή στην φύση του ανθρώπου είναι να αντιδρά σε κάθε εξουσία οι αντιδραστικοί / αναρχικοί / αντιεξουσιαστές / αντι ..«κάτι» τέλος πάντων θα κόψουν το κάπνισμα για αντίδραση στην εξουσία!

    «Ότι απαγορεύεται τόσο πιο πολύ επιδιώκεται» (βλ. ποτοαπγόρευση π.χ.) και άρα η απαγόρευση του καπνίσματος ΔΕΝ θα μειώσει ούτε τους καπνιστές ούτε το κάπνισμα αλλά μάλλον το αντίθετο θα το αυξήσει έστω και αν αυτό θα γίνεται σε χώρους που δεν απαγορεύεται. (ελπιζω να με διαψεύσουν τα μελλοντικά στοιχεία βέβαια αλλά δεν το πολυπιστεύω)

    Τώρα όσο για τους νομιμόφρονες και συμμορφωμένους με τις υποδείξεις της εξουσίας και με τους φιλοκυβερνητικούς και φιλοπάτριδες αυτοί θα αυξήσουν το κάπνισμα για να υπακούσουν στην εξουσία / κυβέρνηση και για να ενισχύοσυν οικονιμικά την μητέρα Ρωσία!

    Το βρίσκω απλά τέλειο!

    Εξ άλλου και αυτοί που θα πεθάνουν λίγο νωρίτερα απ το προσδοκώμενο λόγω καπνίσματος ε .. κάποια στιγμή έτσι και αλλοιώς θα πέθαιναν! «Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα» κανένας δεν έζησε για πάντα. Σάμπως ο Λάζαρος που αναστήθηκε εδώ βρίσκεται; α μπά! Ξανάφυγε και πάλι για δεύτερη φορά.
    Ας πάνε τουλάχιστον φχαριστημένοι και μπαφιασμένοι οι άνθρωποι! έχοντας συνεισφέρει τα μέγιστα στην μητέρα Ρωσία!

    Βλέπετε πως πρέπει νάναι μια πατριωτική κυβέρνηση;
    Σαν τη Ρώσικη!
    Όχι σαν τις αμερικανιές του Jeffrey που απ τη μια μιλάει για μέτρα και απ την άλλη στερεί το κράτος απ' τα έσοδα των καπνιστών και κόβει και μια απ τις ελάχιστες απολαύσεις που έχουν απομείνει στους συμπατριώτες μας!
    «Έξω τώρα οι Αμερικάνοι!»

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/09/2010 13:26:03

    Το Υπουργειο Υγειας της Αυστραλιας με προσφατη ερευνα, απεφανθη:Οι καπνιστες κινδυνευουν εξισου με ολους τους υπολοιπους στα πασης μορφης καρδιακα-καρκινικα νοσηματα, καθοσον, το οξυτατο προβλημα της εποχης εντοπιζεται καθαρα στα διατροφικα ζητηματα.Οπως τα μεταλλαγμενα, βεβαιως-βεβαιως..Οποτε καπνιστε και πιειτε αφοβα, αποφυγετε το αγχος (δεν επιλυνει κανενα προβλημα), και τρωτε λιγοτερο...Για το τελευταιο φροντισε αμεσα ο ΓΑΠ και η ΤΡΟΙΚΑ!!!

    • athamas avatar
      athamas @ ΧΡΗΣΤΟΣ 09/09/2010 14:17:16

      Ακριβώς!
      Αν και ο γράφων υπήρξε καπνιστής 4 τουλάχιστον πακέτων / 24ωρο μέχρι το 1994 - έκτοτε ούτε τσιγάρο! - είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι τα προβλήματα υγείας που αποδίδουν στον καπνό δεν έχουν σχέση με τον καπνό αλλά με τις διατροφικές συνήθειες του ανθρώπου.
      Ο παππούς μου κάπνιζε απ τα 17 μέχρι τα 94 και ανεβοκατέβαινε τα βουνά της Πίνδου σαν αγριοκάτσικο μέχρι τα 92 του που ασθένησε σοβαρά.
      Και βλέπω άλλους μή καπνιστές να είναι υπέρβαροι, να μην μπορούν να περπατήσουν ούτε 500 μ. σε ευθεία χωρίς να λαχανιάσουν και που φεύγουν πριν τα 60 από καρδιαγγειακά κλπ προβλήματα.

      Κυρίως ο καπνός είναι πρόβλημα σε συνδυασμό με διατροφή πολλών λιπαρών.
      Αν η διατροφή είναι προσεγμένη και ο οργανισμός «Σπαρτιάτικος» δεν τρέχει μία ή και αν τρέχει κάτι είναι απειροελάχιστο σε σχέση με κακή διατροφή, ακινησία, παχυσαρκία.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ athamas 09/09/2010 19:33:26

        Επειδή είμαι σίγουρος ότι θα μας διαβάζουν και άνθρωποι που θα έχασαν κάποιον δικό τους από την "αρρώστια" του καπνίσματος και δεν θέλω να προσβάλω την νοημοσύνη κανενός θα πω έτσι με τρόπο ότι κι εγώ είμαι πάρα πολύ σκεπτικός και καταλήγω σε τέτοια συμπεράσματα όπως κι εσύ.
        Δεν υποννοώ ότι το κάπνισμα είναι άμοιρο ευθυνών απλά βλέπω πάρα πολύ κόσμο (κυρίως τρίτης ηλικίας) να καπνίζει υπερβολικά πολύ και να έχει ελάχιστα προβλήματα υγείας σε αντίθεση με άκαπνους μεν αλλά υπέρβαρους δε.
        Κάτι σίγουρα παίζει με τη σύγχρονη διατροφή σε αντιδιαστολή με ότι έτρωγαν (και κάπνιζαν) οι παππούδες μας χρόνια πριν.

        Το άγχος φυσικά είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο...

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 09/09/2010 14:40:00

    Ο Πούτιν χρειάζεται τα λεφτά των φόρων για να κυβερνήσει, αφού δεν περιμένει δόσεις ΔΝΤ, ούτε κλέβει μέσα απ' τον δανεισμό της Ρωσίας για να την "τελειώσει" μέσα σ' ένα χρόνο όπως κάνουν οι "δικοί μας" ΑΡΧΟΝΤΕΣ! Ο ΓΑΠ μόνο την πειθάρχηση των σκλάβων θέλει και γι αυτό εξαγγέλει για να τρομοκρατεί. Ολα τα άλλα τα έχει λυμένα.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/09/2010 16:21:04

    Θα βοηθούσαν ακόμα πιό πολύ το κράτος, άν έβαζαν στο παιχνίδι και το βαπόρι από την Περσία.

    • athamas avatar
      athamas @ Ο Θείος 09/09/2010 16:37:01

      Αν έβαζαν μέσα το παπόρι απ την Περσία θα βοηθούσαν σίγουρα την ΕΛΛΑΔΑ!
      Για την Ρωσία δεν ξέρω αλλά η μισή Ελλάδα πίνει αβέρτα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ athamas 09/09/2010 16:41:54

        Εκεί είχαν ως καταφυγή και το "κονβόι απ' την Καμπούλ". Αντί καναβουριές, παπαρουνιές. Κυρίως οι ορεινοί Ρώσοι, Καυκάσιοι, στέλνονταν ως στρατιώτες κατοχής στο Αφγανιστάν και εθίστηκαν. Το Αφγανιστάν ήταν για τους ορεινούς Ρώσους ότι το Βιετνάμ για τους Αμερικανούς (όταν είχαν ακόμη κληρωτή θητεία και όχι επαγγελματικό στρατό).

    • minaras avatar
      minaras @ Ο Θείος 09/09/2010 20:49:09

      Το φωνάζω εδώ και καιρό.Η κάνναβη στην Ελλάδα φυτρώνει παντού και είναι άριστης ποιότητας,είναι πολύ φθηνή η καλλιέργεια της και διαδεδομένη η χρήση της από έλληνες πολίτες κάθε κοινωνικού στρώματος και ηλικίας.Το σύστημα της Ολλανδίας αν εφαρμοστεί στην ελλάδα θα αποφέρει τρελά κέρδη και απο τους φόρους στο κράτος αλλά και σε όλες τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών καθώς οι ορδές των ναρκοτουριστών που κατακλύζουν όλο το χρόνο την Ολλανδία θα προτιμήσουν την ηλιόλουστη Ελλάδα.
      Η Καλιφόρνια,η πιό χρεωμένη πολιτεία των ΗΠΑ περιμένει απο την αποποινικοποίηση που πρόσφατα έγινε να ορθοποδήσει οικονομικά απο αυτους τους φόρους μεσα σε μία πενταετία! Ακολουθούν και άλλες πολιτείες.
      Μην ξεκινήσετε με δικαιολογίες όπως εγκληματικότητα κτλ γιατί σας προκαλώ να κάνετε μια βόλτα στις 3 το πρωί στο κέντρο του Άμστερνταμ και στο κέντρο της Αθήνας...
      Επίσης όποιος πεί ότι θα καταργηθεί η αποποινικοποίηση στην Ολλανδία , απαντώ απο τώρα οτι κάθε χρόνο το ίδιο ανακοινώνεται αλλα τελικά ποτέ δεν γίνεται γιατι είναι πολλά τα λεφτά.
      Η χρήση κάνναβης στην Ελλάδα είναι υπαρκτό φαινόμενο με αυξητική τάση και τίποτα μα τίποτα δεν θα την σταματήσει.Αντ'αυτου μπορουμε να επωφεληθούμε ως κράτος απο την φορολόγηση αυτου του εμπορίου.
      Επίσης μια ενδεχόμενη αποποινικοποιήση θα αποδεσμεύσει απο την αστυνομία μεγάλο αριθμό αστυνομικων που θα μπορούν να ασχοληθούν με πραγματικές μορφές εγκληματικότητας με ταυτόχρονη μείωση του προϋπολογισμού της αστυνομίας που προορίζεται για την καταστολή της κάνναβης.
      Ξεκολλάτε αγαπητοί

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/09/2010 16:50:00

    "Τον Πούτιν τον αντάμωσαν πεντέξη θεριακλήδες" (ή χα*ικλήδες, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα).

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/09/2010 17:18:54

    Τα πρεζόνια γιατί τα αφήνετε απ'έξω;
    Να φορολογήσουμε και την κόκα αλλά και το "εμπόριο" όπλων διότι
    τα έσοδα του κράτους εμφανίζονται μειωμένα.
    Λίγη σοβαρότητα όμως δεν βλάπτει. Μάλλον για μεγάλη ανοησία μου
    ακούγεται...άσχετο που ωφελεί προσωρινά την οικονομία μήπως
    επιβαρύνει το σύστημα υγείας; αλλά βέβαια αυξάνει και η κίνηση
    στα "κοράκια", διότι τώρα τελευταία είχαν κάποιες αναδουλειές...

  11. athamas avatar
    athamas 09/09/2010 19:20:23

    Σοβαρότητα;
    Γιατί είναι ανοησία το να επιτρέπεται το κάπνισμα;
    Γιατί είναι ανοησία να θέλει κάποιος να καπνίζει πολύ;
    Γιατί είναι ανοησία να πεθαίνει κάποιος ζώντας όπως αυτός θέλει και όχι όπως ο "Χ" άλλος παράγοντας προσπαθεί να του επιβάλλει;
    Και όσο για την επιβάρυνση του συστήματος υγείας μην είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στο κάπνισμα.
    Μάλλον στην κακή διατροφή, στο άγχος που διακατέχει όλον τον κόσμο σήμερα, στο ότι μερικοί οδηγούν παραβιάζοντας κάθε διάταξη του ΚΟΚ, στο ότι οι εργοδότες απολύουν τους εργαζόμενους και μένουν άνεργοι, στο ότι ο άνθρωπος αντι να ζεί φυσιολογικά εργαζόμενος 8 ώρες την μέρα αναγκαεται ενίτοτε να εργάζεται και 20, στο ότι η εφορία και το κράτος γδέρνουν τους πολιτες και τους φορτώνουν άγχος κλπ κλπ κλπ χίλιοι άλλοι παράγοντες.

    Αν βέβαια μου πείς ότι θα καταργήσουμε τα αυτοκίνητα επειδή κάποιοι σκοτώνονται λόγω υπερβολικής ταχύτητας, ότι θα καταργήσουμε όλα τα τρόφιμα που εν δυνάμει αλλά και κυριολεκτικά σκοτώνουν κόσμο, όλα τα αλκοολούχα επειδή πίνοντας τα και οδηγώντας κάποιος σκοτώνεται και σκοτώνει και επιβαρύνει το σύστημα υγείας... ε εντάξει τότε ας καταργήσουμε και το κάπνισμα!

    Ανοησία είναι να θεωρεί κάποιος ως μόνη νοήμονα άποψη την δική του και όσες απόψεις αντιτίθενται ή δεν ταιριάζουν απόλυτα με την δική του να τις θεωρεί ανοησίες.

    Λογικό είναι και νοήμον το να δέχεται κάποιος όλες τις απόψεις ως ίσες - αν και αντίθετες ή διαφορετικές - με την δική του άποψη και αν έχει επιχειρήματα να αντιπαρατίθεται αφήνοντας κατά μέρος τους χαρακτηρισμούς.

  12. Misha avatar
    Misha 09/09/2010 19:55:08

    Όταν οι Ρωσοι ζήτησαν από τις αμερικανικές δυνάμεις στο Αφγανιστάν να καταστρέψουν τις καλλιέργειες του οπίου αυτοί αρνληθηκαν.

    • athamas avatar
      athamas @ Misha 09/09/2010 20:10:11

      Μα το χασίς είναι χρήμα.. πολύ χρήμα!
      Που μετατρέπεται ανάλογα με τις ανάγκες σε όπλα, σε χούντες, σε εξαγορές κυβερνήσεων, σε αποβλάκωση της νεολαίας κλπ κλπ
      Δεν καίει κανείς τόσα φράγκα τόσο εύκολα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ athamas 09/09/2010 20:19:54

        Exactly.

        Πως αλλιώς χρηματοδοτούνται όλες αυτές οι "σινεματικές" πολεμικές επιχειρήσεις (black-ops), οι σύγχρονες αποικίες, οι παρεμβάσεις στα δημόσια πράγματα άλλων κρατών , οι μεταφορές "υπόπτων", οι χρηματισμοί δημοσίων προσώπων κτλ;;;;

        Μαύρο χρήμα...lots of it.

        Όπλα, trafficking, drugs...

  13. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 09/09/2010 20:20:37

    Έχω ρωτήσει πολλούς ιατρούς, εάν έχουν υπογράψει οι ίδιοι, ή εάν έχουν δει υπογεγγραμμένη γνωμάτευση θανάτου που να οφείλεται στο τσιγάρο.
    Όλοι φυσικά απήντησαν όχι, δίοτι το κάπνισμα, λένε, είναι μακροχρόνιο αίτιο και αποτέλεσμα αλλά όχι στιγμιαίος λόγος θανάτου.
    Σε δεύτερη ερώτηση, γιατί δεν αναφέρεται πουθενά σε ιατρικό πόρισμα θανάτου, ότι η αιτία προήλθε από το κάπνισμα, η απάντησις ήταν ότι το κάπνισμα αποδεδειγμένα συν-δημιουργεί τις αιτίες από τις οποίες μπορεί να επέλθει ο θάνατος.
    Σε τρίτη ερώτηση, εάν αποδεδειγμένα έχει υπάρξει γνωμάτευση ότι έχει επέλθει θάνατος από αποκλειστική αιτία το τσιγάρο, η απάντηση ήταν και πάλι αρνητική.
    Σε τέταρτη ερώτηση, εάν γνωρίζουν σε τι ποσοστό οφείλεται ένας θάνατος από το κάπνισμα σε σχέση με άλλους παράγοντες, μου απάντησαν...υψηλό.
    Σε πέμπτη ερώτηση, εάν στο σύνολο των θανάτων που έχουν ερευνηθεί, αποκλειστούν οι άλλοι παράγοντες που συνεισφέρουν στο θάνατο, και σε αντιδιαστολή γίνει και το αντίθετο, τι ποσοστά θανάτου θα είχαμε για κάθε μία από τις περιπτώσεις, η απάντηση ήταν...απορία ψάλτου βήξ.

    Πήγα να κάνω και έκτη ερώτηση, αλλά προτίμησα να στρίψω ένα τσιγάρο.

    Αφού, δεν κυκλοφορώ στα καυσαέρια, χρησιμοποιώ ελάχιστα το κινητό και κάθε άλλη ασύρματη συσκευή, η διατροφή μου είναι ισορροπημένη προσπαθώντας να αποφεύγω σκουπιδοτροφές χωρίς να τις αποκλείω τελείως, γυμνάζομαι τακτικά, έχω αποβάλλει το πολύ άγχος από την ζωή μου, ακολουθώ τους κανόνες της υγιεινής, δεν ασχολούμαι με την τηλεόραση και τους πολιτικούς, διαβάζω αρκετά, επισκέπτομαι συχνα την φύση με όλες τις αισθήσεις μου, έχω φίλους, γελάω αρκετά, νοιώθω χαρούμενος πολλές φορές, και έχω μία ισορροπημένη σχέση με την σύντροφό μου, με συμπαθέστατη μητέρα.
    Καλά, την τελευταία παράγραφο...μη την πάρετε και "τοις μετρητοίς", λέω και καμμιά μ...κία για να κλεισει ωραία το σχόλιο.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ο νοών...νοείτω 09/09/2010 20:32:47

      "Πήγα να κάνω και έκτη ερώτηση, αλλά προτίμησα να στρίψω ένα τσιγάρο."

      Χαχαχα...καλόοοοο!!!

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ tsilivithras 09/09/2010 20:40:10

        Και που να δεις και τον γιατρό, που έβαλε τα γέλια...