04/01/2009 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρουκέτες από … Τοπλού εναντίον Μητσοτάκη

Εκτός από την περιοχή της Γάζας και στην Αθήνα πέφτουν ...ρουκέτες, ενόψει ανασχηματισμού. Μια μικρή, σαν τα πυραυλάκια της Χαμάς, έριξε, πχ, το «Πρώτο Θέμα» που μας λέει έστω και καθυστερημένα για τα λουσάτα ψώνια της Ντόρας την πρωτοχρονιά, «την ώρα που ο μπαμπάς της μας μιλάει για θυσίες». Ο ΕΤ Τύπος όμως ρίχνει μια κανονική οβίδα κτυπώντας την οικογένεια στο μαλακό υπογάστριο της Μονής Τοπλού.

Όπως γράφει σήμερα η Αγγελική Σπανού η Διεύθυνση Επιθεώρησης Δημόσιας Διαχείρισης ΝΠΔΔ και ΔΕΚΟ του υπουργείου Οικονομίας επιχείρησε «ευθεία παρέμβαση προκειμένου να απεμπλακούν ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης και η Ντόρα Μπακογιάννη από την υπόθεση της Μονής Τοπλού»!!!. Συγκεκριμένα, «ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Κωνσταντίνος Καλημεράκης (Χανιώτης και πολιτικός φίλος της οικογένειας Μητσοτάκη) επέστρεψε προς συμπλήρωση την πορισματική έκθεση του οικονομικού επιθεωρητή Κρήτης κ. Εμμανουήλ Χριστοδουλάκη για τη Μονή Τοπλού, ζητώντας του εμμέσως αλλά σαφώς την απάλειψη κάθε αναφοράς στον πρώην πρωθυπουργό και την κόρη του, υπουργό Εξωτερικών..».

Το γεγονός έχει εξαιρετικό πολιτικό ενδιαφέρον, δεδομένου ότι το σκάνδαλο της Μονής Τοπλού θεωρείται από πολλές πλευρές ως το «Βατοπαίδι της Κρήτης», ενώ έχει ξεκινήσει δικαστική διερεύνηση της υπόθεσης και επίκειται η ολοκλήρωση του πορίσματος, με το οποίο θα γίνει ο καταλογισμός της ζημίας εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ που υπέστη το Ελληνικό Δημόσιο.

Διαβάστε όλο το άρθρο εδώ: http://www.e-tipos.com/newsitem?id=68474

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 04/01/2009 14:54:30

    "ζητώντας του εμμέσως αλλά σαφώς την απάλειψη κάθε αναφοράς στον πρώην πρωθυπουργό και την κόρη του"


    Ακριβής,σύντομη, αναφορά,για την μορφή εμπλοκής τους, εμπεριέχεται στο ρεπορτάζ;

  2. Factorx avatar
    Factorx 04/01/2009 15:03:06

    Υπαρχει λινκ διαβασε το

  3. kanis avatar
    kanis 04/01/2009 15:05:32

    3. Ευχαριστώ. Εγώ το θυμάμαι, όχι όμως κι όλοι. Γι΄αυτό ρώτησα.

  4. ataktos avatar
    ataktos 04/01/2009 15:09:42

    Ο καθένας μας με το όνειρο του ζει ….

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 15:37:57

    Το αν μπλέκεται ή όχι ο Μητσοτάκης δεν το γνωρίζω αλλά δεν θα με εξέπληττε. Τρεις οι «προσφορές». Στην μία ήταν (τεχνοκρατικά) ο (συμπτωματικά) στέλεχος και συνεργάτης. Στην άλλη, πιθανοί αχυράνθρωποι. Η τρίτη μαϊμού.

    Η J&P είχε, τω καιρώ εκείνω, αγοράσει μεγάλη (αγονη αλλά παραθαλάσσια) έκταση απέναντι από το Βάϊ, έναντι δρχ 250.00 το στρέμμα αλλά και αυτό μπορεί να είναι σύμπτωση.

    Ωστόσο, το Τοπλού, δεν είναι Βατοπέδι:

    Πρώτον, δεν έχουν υπάρξει «λεφτά».

    Δεύτερον, με το σχέδιο σύμβασης που έχει υπογραφεί (αυτό που προβλέπει 10% επί των πάσης φύσεως εσόδων αμοιβή στο Ίδρυμα) δύσκολα θα υπάρξουν λεφτά.

    Τρίτον. Κατά την διαπραγμάτευση και σύνταξη του σχεδίου σύμβασης παραχώρησης, δεν υπήρξε παρέμβαση. Αν είχε μεγαλοκαρχαρίες, δεν θα σφύριζε κανείς κάτι λιγότερο επαχθές από το 10% (στον ΤΖΙΡΟ...);

    Τέταρτο. Το ιδιοκτησιακό δεν νομίζω ήταν ή θα είναι θέμα. ΕΚΤΟΣ εάν, είναι έντεχνος τρόπος να κυρηχθεί κάπως άκυρο το ισχύον σχέδιο σύμβασης, και πάνε για τροποποίηση (οπότε θα δείτε νεκρούς να ανασταίνονται)

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 15:43:07

    α... και για να μην το ξεχνάμε, η γη δεν πωλείται, ούτε υποθηκεύεται. Νοικιάζεται, μισθώνεται, αλλά δεν μεταβιβάζεται. Δύσκολη η αρπαχτή. Εξ άλλου, αν ήταν εύκολη, δεν θα είχε γίνει κάτι 15 χρόνια αργότερα;

    Ο λόγος που ΔΕΝ πιστεύω έχει Μητσοτάκη ή άλλους πολιτικούς στην υπόθεση, είναι ότι κανένας ξενοδόχος (και έχει πολλούς η Βόρεια κρήτη) δεν είναι υπέρ του έργου, καμμία μεγάλη ακτοπλοϊκή, κανένας μα κανένας. Και ο λόγος είναι απλός: Cash Flow. Το έργο ΘΕΛΕΙ μετρητά μπροστά, ΔΕΝ δίνει μετρητά μπροστά. Elementary my dear Watson.

  7. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 04/01/2009 15:45:11

    Παντου χωμενη η΄΄ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ΄΄΄!!!!!!!!!!!
    ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.Μηπως απο τους διαφορους ΄΄ΚΑΛΗΜΕΡΑΚΗΔΕΣ¨¨Κατα τα αλλα η επανιδρυση του κρατους τους μαρανε και ολα σεμνα και ταπεινα!!!! Οτελειος εξευελισμος!!!!

  8. Αρις avatar
    Αρις 04/01/2009 17:59:08

    ο λόγος που δεν προχώρησε είναι ότι επι χρόνια τώρα κάτοικοι και οργανώσεις του Ηρακλείου (όχι της Σητείας) αντιδρούν.Είναι γνωστά αυτά στην Κρήτη.Φοβήθηκαν μην μαθευτεί φαίνεται.
    @archaeopteryx
    Μα ο Μητσοτάκης δεν είναι μόνο πίσω απο το ίδρυμα που νοικιάζει την έκταση αλλά και από την αγγλική εταιρεία που το μισθώνει!!!!!!!!!!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2009 18:16:52

    Για την αγγλική εταιρία, δεν ξέρω (αλλά αχυράνθρωποι, γενικά, βρίσκονται). Για το Ίδρυμα; Εκτός αν είναι πίσω από τον Επίσκοπο ή τον Ηγούμενο; Δεν πάω να καλύψω τον ...Μητσοτάκη, αλλά μετά 15-20 χρόνια, και πόσα από αυτά κυβέρνηση ΝΔ, δεν θα είχε προχωρήσει κάτι; Μπά... το έργο δεν το θέλουν οι ξενοδόχοι... Ηρακλείου, Ρεθύμνου (και πολύ πιο διακριτικά, Αγίου Νικολάου)

  10. Αρις avatar
    Αρις 04/01/2009 18:35:36

    Αναφέρεται, επίσης, ότι στην εταιρία μετείχε «στενός φίλος» του πρώην πρωθυπουργού. Το ίδρυμα «Παναγία η Ακρωτηριανή» συστήθηκε επί διακυβέρνησης Μητσοτάκη, ενώ η εντολή ελέγχου στο ίδρυμα έγινε μετά από καταγγελία για στημένο διαγωνισμό, στον οποίο μετείχαν τρεις εταιρίες.

    Σύμφωνα με πληροφορίες που δημοσιεύθηκαν τότε στον τοπικό Τύπο, ο στενός φίλος του κ. Μητσοτάκη ήταν ο Ελληνοαυστραλός χρηματιστής Andrian Kyriazi, που μετείχε στο πρώτο Δ.Σ. της Loyalward Limited και αποχώρησε το 1999 από την εταιρία.

  11. Αρις avatar
    Αρις 04/01/2009 18:48:08

    Έστω ότι δεν το θέλουν οι ξενοδόχοι.Δεν αντιλέγω εγώ σ'αυτό.
    Ένας λόγος παραπάνω τότε να φοβάται ο Μητσοτάκης και να θέλει να είναι πιο προσεκτικός.
    Ας μην ξεχνάμε ότι στην Κρήτη βρίσκονται οι πιο ισχυροί ξενοδόχοι της Ελλάδας.Μαντωνανάκης, Αγγελόπουλος που ακούγεται ότι απο πίσω του είναι στελέχη του Πασοκ, Καψής κ.α πολλοί μάλιστα φίλοι του Κεφαλογιάννη.
    Εμένα μου φαίνεται ότι ο Μητσοτάκης ξεκίνησε κάτι επι πρωθυπουργίας του αλλά έπεσε στο λάκο με καρχαρίες γι'αυτό ξαναπροσπαθεί τώρα που είναι ισχυρή η Ντόρα.

  12. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 04/01/2009 20:53:19

    Και τα σχέδια του Εφρεμ και Αρσένιου στο Βατοπεδιο αλλά ήταν και κατέληξε να πνιγεί στην Βιστονυδα .

  13. Δείξε μου τους συνεργάτες σου… | Search Top Greek Blog avatar
    Δείξε μου τους συνεργάτες σου… | Search Top Greek Blog 08/11/2009 07:03:13

    [...]  Κι αυτό, λόγω επικαιρότητας με την εκλογή στη ΝΔ: Ρουκέτες από … Τοπλού εναντίον Μητσοτάκη [...]