05/06/2011 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρομπάϊ: «Συζητούμε και τις υποθήκες για τα νέα δάνεια» !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 05/06/2011 14:32:19

    Υποθήκη είναι και ο Χρυσός της Ελλάδας.
    Μπορεί κάποιος από την Κυβέρνηση του "αγωνιστή" να μας πεί σε ποιά χέρια βρίσκεται ο χρυσός?

  2. tsar avatar
    tsar 05/06/2011 14:41:06

    h**p://www.youtube.com/watch?v=xPnqpswUhPQ

    Η τελευταία φάση της συζήτησης στην διάλεξη με θέμα, η ιστορία των κεντρικών τραπεζών και η σημασία τους σε αυτή την κρίση από τον Γιώργο Καισάριο.

    Ειδικός καλεσμένος ο κύριος Παναγιώτης Γεννηματάς

    Η διάλεξη και συζήτηση πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Φιλελευθέρων Μελετών το Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011.

    Το στέλνω, όχι τόσο για τον κ.Καισάριο (και την γνώμη του), όσο για τις απόψεις που εξέφρασε ο κ.Γεννηματάς.

  3. ichnilatis avatar
    ichnilatis 05/06/2011 14:52:37

    ΔΙΕΡΡΕΥΣΑΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΕΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

    - Ο πολίτης στην υπηρεσία των ξένων και του κράτους
    - Οι βουλευτές αντιπροσωπεύουν τους ξένους κι όχι τους πολίτες
    - Η κυβέρνηση χαρίζει την περιουσία της χώρας στους ξένους, φροντίζει να την απολαμβάνουν, τους διαθέτει, χρήματα, αγαθά και υπηρέτες χωρίς απαιτήσεις και νομοθετεί τους όρους που επιθυμούν.
    - Η ευημερία, η μόρφωση και ο πολιτισμός των πολιτών έπεται της προστασίας των ξένων.
    - Όλοι οι θεσμοί και η άρχουσα τάξη της χώρας τίθενται στην υπηρεσία υλοποίησης αυτού του προγράμματος και η ανταμοιβή τους θα προέρχεται από την εκμετάλλευση των πολιτών χωρίς την παραμικρή επιβάρυνση των ξένων.
    - Η χώρα θα παραμένει στην ΟΝΕ και την ΕΕ για να είναι δυνατή η εφαρμογή του προγράμματος, που θα τροποποιείται και θα παρατείνεται κατά βούληση.

    Περισσότερα από http://vasilikanews.blogspot.com/2011/06/blog-post.html#more

  4. ataktos avatar
    ataktos 05/06/2011 14:56:54

    τι έπαθε χθες στην Κοζάνη ο Πάρις Κουκουλοπουλος και οι άλλοι βουλευτές του Ελληνικού Κοινοβουλίου συν Περιφερειάρχης , Δήμαρχοι της Κοζάνης στο Τ.Ε.Ε./Τ.Δ.Μ. ????

  5. factorx avatar
    factorx 05/06/2011 14:59:36

    τι έπαθε; πές μας

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 15:06:15

    Αν νομίσατε ότι τελειώσαμε με συμφωνίες Ντονινίκ και ΓΑΠ-ΝΧ, είσαστε γελασμένοι..!
    Οι νέες Υπόγειες Συμφωνίες - Πράσινες Προτάσεις στο κλαρί!!!
    Δηλώσεις Βαν Ρομπάϊ. Ο Κανένας "πουλάει" στον Τίποτα.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 15:12:58

      Σωστός!!!

  7. ataktos avatar
    ataktos 05/06/2011 15:10:20

    η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα και η .. πλατεία Συντάγματος ..

  8. Ενας ακομα avatar
    Ενας ακομα 05/06/2011 15:27:20

    Σφαλιαρες και στους 300....να τους παρουμε με τις πετρες και να μην ξανα πατισουν το ποδι τους στην Ελλαδα

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ενας ακομα 05/06/2011 16:50:47

      Και στους 300? Επικίνδυνοι συμψηφισμοί...

  9. East avatar
    East 05/06/2011 17:12:46

    Η κρίση οφείλεται στο ότι καταναλώναμε χωρίς να παράγουμε.

    Παράγουμε ελάχιστα και πανάκριβα.

    Χρειαζόμαστε επομένως ανταγωνιστική οικονομία.

    Αυτό γίνεται με 2 τρόπους: Είτε θα χρησιμοποιήσουμε μετανάστες ως φθηνό εργατικό δυναμικό, είτε θα εξαθλιώσουμε τους Έλληνες ώστε να δουλεύουν αυτοί τις δουλειές των μεταναστών και με Κινέζικα μεροκάματα.

    Επίσης, δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για ανταγωνιστικότητα, και να κάνουμε "πράσινη ανάπτυξη", και να πληρώνουμε για την "πράσινη ενέργεια" 12 φορές περισσότερο από τον εγχώριο λιγνίτη(ο οποίος επαρκεί για πολλές δεκαετίες). Ακριβή ενέργεια σημαίνει ακριβά προιόντα και υπηρεσίες.

    Επίσης χρειάζεται δραστική μείωση γραφειοκρατίας και φορολογίας για τους πολίτες, απλοποίηση της νομοθεσίας, αλλαγή χωροταξίας και διευκόλυνση της μονοκατοικίας/αγροικίας(στο διαμέρισμα δεν παράγουμε τίποτα), κτλ κτλ.

    Η Ελλάδα δεν έχει την ισχύ των Δυτικών, όπου ζούσαν με τύπωμα χρήματος, και πληρώναν τους πολίτες τους για να μην εργάζονται. Μόνο με αύξηση της παραγωγής/ανάπτυξης/ΑΕΠ θα αντιμετωπίσουμε την κρίση.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ East 05/06/2011 22:07:40

      Το βιολί σου εσύ, ευλογημένε! Μην τυχόν πάρει πόδι κανας λαθρομετανάστης και χάσουμε το κελεπούρι....

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/06/2011 18:36:47

    Την βασικότερη αυτή είδηση δέν την έβγαλαν σήμερα σε κανένα κανάλι και σε κανένα δελτίο. Μεγάλη σημασία έχει, η είδηση αυτη να κυκλοφορήσει στις συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα, στον Λ.Πύργο και σε όσες άλλες πόλεις έχουν σήμερα ξεσηκωμένους στις κεντρικές πλατείες.

    Χωρίς συζήτηση και αμφιβολία είναι η πλέον σοβαρή είδηση που δικαιολογεί κάθε επαναστατική ενέργεια. Σήμερα. Τώρα. Και όχι αύριο . . .

    ΠΕΛΙΑΣ