03/03/2009 19:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ρολά» σε ασφαλιστικό ταμείο

«Ρολά» κατέβασε, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα ασφαλιστικό ταμείο. Πρόκειται για το Ταμείο Αλληλοβοηθείας Προσωπικού της Γενικής Τράπεζας, με 1.056 συνταξιούχους, το οποίο σταμάτησε ήδη να καταβάλλει συντάξεις, επειδή τα κεφάλαιά του... μηδενίστηκαν. Στο θέμα έχει ήδη παρέμβει η υπουργός Απασχόλησης, προσπαθώντας να βρεθεί λύση.

Ασφυκτικά είναι τα οικονομικά δεδομένα και για το Ταμείο Προνοίας του Δημοσίου.
Σύμφωνα με την ΑΔΕΔΥ, το Ταμείο έχει επιβαρυνθεί με 1,5 δισεκατομμύρια ευρώ από το κύμα συνταξιοδότησης στο δημόσιο, ενώ και ο Οργανισμός Περίθαλψης του Δημοσίου αντιμετωπίζει οικονομικό άνοιγμα 600 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο υπουργός Οικονομίας Γιάννης Παπαθανασίου, πρότεινε τη λήψη δανείου ύψους 650 εκατομμυρίων ευρώ με εγγύηση του Δημοσίου για το Ταμείο Πρόνοιας, αλλά η ΑΔΕΔΥ ζητά απευθείας επιχορήγηση από τον προϋπολογισμό.

City 99,5

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 03/03/2009 19:26:21

    Αρχισαν τα όργανα, σήκω από τη θέση σου!!!

  2. stelios avatar
    stelios 03/03/2009 19:29:47

    Ποιος διαχειριζοταν τα αποθεματικα δε θα μας πουν?

  3. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 19:30:11

    Μία απορία.

    Οι ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία του Δημοσίου δεν είναι paper money? Αφού αναλαμβάνει την υποχρέωση να τις καταβάλλει το Δημόσιο!!!

    Οι συνδικαλιστές της ΑΔΕΔΥ που πουλούν συνδικαλιστικές κατακτήσεις δεν το γνωρίζουν?

  4. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 19:38:36

    Γενική Τράπεζα

    SOCIETE GENERALE

    Να πληρώσουν από αυτά που έβαλαν στην άκρη όταν έκαναν τη συμφωνία πώλησης.

    Τι, δεν έβαλαν τίποτα στην άκρη?

    Αυτό πρώτη φορά συμβαίνει!!!!

  5. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 19:43:50

    Και μία ερώτηση για τα πακέτα στήριξης των Τραπεζών.

    Ως ιδιώτης θα βάζατε ποτέ κάπου τα χρήματά σας χωρίς χαρτιά συμμετοχής (π.χ. μετοχές)?

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/03/2009 20:00:41

    Τα παλιοσκυλα,τα καταφεραν,με το ετσι και με το αλλοιως,να τα καταστρεψουν τα Ταμεια.
    Αλλα και οι αθλιοι,οι υπαλληλισκοι,που το μονο που ονειρευονται,ειναι να καθονται και να πληρωνονται,ας τα λουζονται τωρα.
    Οι αλλοι τι φταινε,που δουλευαν,για πανω απο 35 χρονια;
    Τωρα,θελουν να βγαλουν στο ανταρτικο τις κυρατσες που θελουν να παρουν συνταξη απο τα 50,υποβαλοντας αιτησεις κατα χιλιαδες,και δεν καταλαβαινουν,οτι πριονιζουν το κλαδι,πανω στο οποιο στεκονται ολοι.
    Δε βλεπουν τους εργαζομενους του ιδιωτικου,που σκοτωνονται για ενα μισθο,με την ανασφαλεια της θεσης τους,πανω στο κεφαλι τους.Και που πρεπει να πανε στα 60 και βαλε,για να παρουν συνταξη.
    Αλλα και οι πολιτικοι της πουτσας,που ανεχονται τετοια πραγματα,χωρις να κανουνε τιποτα για να το στταματησουν,τι σου λεει πια;
    Παλια,οταν ηταν ο πατερας μου στο Δημοσιο,(δουλεψε 38 χρονια,και επαθε καταθλιψη,οταν τον εδιωξε υποχρεωτικα ο γερο Παπαντρεου,το 63,με την 35ετια),για να παρεις συνταξη,επρεπε να εχεις απο 25 χρονια και πανω,και μετραγανε πεντηκοστά,ενω λογω πασοκ,σημερα,μετρανε τα τριακοστα πεμπτα.
    Αυτο σημαινει,οτι οταν ενας παιρνει συνταξη με 25 χρονια,παλια,επαιρνε τα 25/50,δηλαδη το μισο,ενω σημερα,παιρνει τα 25/35,δηλάδη, πολυ περισσοτερα.
    Το ιδιο και εαν ειχε παραπανω χρονια.Δηλαδη,για 30 χρονια,σημερα,παιρνει 30/35,ενω παλια,30/50,που ειναι πολυ μεγαλη διαφορα στην τσεπη.
    Αρα,τον συμφερει καποιες φορες,να φευγει πολυ νωριτερα,αφου μαζι με τα Ταμεια Προνοιας και Μετοχικου,που προστιθενται,μπορει να παιρνει τα ιδια που θα επαιρνε εαν εργαζοταν.
    Και καθονται και το κουυβεντιαζουν,οτι και καλα,οι μαμαδες,που ειρησθω εν παροδω,τρωνε τη θεση ενος αντρα,που θα δουλευε 35 χρονια,αν δουλευε αυτος,εχουν λεει ανηλικα παιδια,(στα 50 λεμε τωρα),που τις εχουνε αναγκη,λεει,και πρεπει να κατσουνε στο σπιτι να τα φυλανε.
    Δηλαδη,και 35 χρονων να τα κανανε,στα 50 τους,τα παιδια ειναι ηδη 15,οπότε για τι ανηλικα μιλαμε;
    Οταν ηταν 2,3,4,5,6 χρονων,που πραγματικα ειναι τα παιδια ανηλικα,αυτες δουλευουν, και δε μπορουν βεβαια να μιλανε τοτε για συνταξη με ελαχιστα χρονια υπηρεσιας,και τα παρατανε στην οποια Βουλγαρα η Φιλιππινεζα,η τα στελνουν σε παρκιν παιδιων,για να αρρωσταινουν καθε τρεις και λιγο,ή να ταλαιπωρουνται απο αγνωστα ατομα και εν πολλοις επικινδυνα,(και να μαθαινουν την ξενη γλωσσσα,αντι για την Ελληνικη),επειδη θελουν οι γονεις,να κανουν τη μεγαλη ζωη,λες και οι παλιες μαναδες,που καθοντουσαν στο σπιτι για να μεγαλωσουν τα παιδια τους,εχασαν απ αυτο.Οπως και τα παιδια τους.
    Σας ζοριζω μ αυτα που γραφω,αλλα η κατασταση ειναι πολυ επικινδυνη,και δε βλεπω καμια σοβαροτητα απο κανενα,οπότε μας βλεπω ολους να βουλιαζουμε.

  7. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 20:01:20

    theo1611- min ta les ola ke avrio mera ehoume ...

  8. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 20:36:27

    @ataktos

    Υπάρχει και η κατηγορία ατάκτων που φορτώνει και εκρήγνυται, σε μιά μέρα, σε μια ώρα, σε μια στιγμή!!!

    Και αύριο μέρα έχουμε (για να φορτώσουμε και να ξαναεκραγούμε!!!)

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2009 20:44:30

    Πέρα από την διαχρονική ευθύνη των κυβερνήσεων:

    -που είχαν τα αποθεματικά των Ταμείων άτοκα με διψήφιο πληθωρισμό, για να δανείζεται το κράτος
    -μετά ανακάλυψαν το ...Χρηματηστήριο
    -και έπειτα βρήκαν τα ...δομημένα

    πρέπει σε αυτή τη χώρα να γίνει μία σοβαρή κάποτε συζήτηση.
    Δεν μπορεί το Ελληνικό Ασφαλιστικό σύστημα, πέρα από τις όποιες παθογένειες πχ της εισφοροδιαφυγής, να είναι το μόνο που δεν είναι ανταποδοτικό.
    Δεν γίνεται να υπάρχουν περιπτώσεις που 20 και 25 χρόνια εργασίας αποδίδουν περισσότερη σύνταξη από τη συνέχιση της εργασίας.
    Θα πρέπει, για να κάνουμε και προτάσεις και όχι μόνο να συζητούμε:

    -να καταργηθεί το ΕΚΑΣ και τα επιδόματα - βοηθήματα, η τρίτη ηλικία δεν είναι ....επαίτες για να δίνει η κοινωνία βοήθημα
    -να θεσπιστεί μία κατώτερη Εθνική σύνταξη για όλους
    -από εκεί και πέρα να προσαυξάνει η Εθνική σύνταξη με βάση τις ασφαλιστικές εισφορές του καθένα και όχι με βάση τις εισφορές των τελευταίων 5 χρόνων ή τη δύναμη κάθε συνδικάτου, γιατί και η τρίτη ηλικία έχει χρέος απέναντι στους δικούς της απογόνους .
    Οσο για τις γυναίκες ας τους δίνεται πληρωμένη άδεια για τα παιδιά (πλήρης αποδοχές) και όχι σύνταξη με 25 χρόνια εργασίας που το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η εκτέλεση των αυριανών εργαζομένων, των ίδιων των παιδιών τους, με τη κατάρρευση των Ταμείων.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2009 20:55:41

    Για να το συνεχίσω και να ...θυμώσω ορισμένους, πρέπει με τη γέννηση κάθε παιδιού να δίνεται ΑΦΜ και ΑΜΚΑ, έτσι ώστε να υπάρξει πλήρη μηχανογράφηση τόσο του εργατικού δυναμικού όσο και των ασφαλιστικών δυνατοτήτων.
    Η παρακολούθηση της εργασιακής και ασφαλιστικής πορείας, δημιουργεί μια βάση δεδομένων που μπορεί να χαρτογραφήσει την πορεία και τις ασφαλιστικές δυνατότητες της κοινωνίας, καθώς και να γίνει μελλοντική πρόβλεψη.
    Η Εθνική Σύνταξη δεν θα δίνεται σε κάποιον που έχει ένα πάνω από ένα εισοδηματικό κατώφλι, αλλά θα του παραχωρείται εαν στο μέλλον παραστεί ανάγκη.

  11. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 22:19:58

    Ο Ιθαγενής- ke meta pios hazos tha psifizi KK @ GAP mono kanenas kathisterimenos apo ton papou tou

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2009 23:02:23

    Ακόμα και οι χαζοί θα πρέπει να καταλάβουν ότι εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχουν θαύματα: ή σηκώνουμε τα μανίκια ή βάζουμε λουκέτο.
    Οτι είναι αντικοινωνικό δεν μπορεί να είναι κεκτημένο, όταν καταρρεύσει η χώρα δεν θα σωθούν τα μπλε τα πράσινα ή τα κόκκινα ανθρωπάκια, αλλά θα βουλιάξουμε όλοι μαζί.

  13. Suhoi avatar
    Suhoi 03/03/2009 23:07:57

    theo1611Says: Γενική Τράπεζα SOCIETE GENERALE Να πληρώσουν από αυτά που έβαλαν στην άκρη όταν έκαναν τη συμφωνία πώλησης.

    Πολύ σωστός. Επί ΠΑΣΟΚ. Ακης δεν ήταν τότε ο αρμόδιος; Και με την ευκαιρία ένα κουΐζ: Ποιός ήταν τότε στη Γενική υψηλόβαθμο στέλεχος, που κατόπιν, επί ΝΔ, τον συναντάμε και στο σκάνδαλο των Ομολόγων; Χοχοχο

  14. Helmut avatar
    Helmut 04/03/2009 10:50:21

    Σιγά μη σκάσουμε για άλλο ένα "ρετιρέ" προκλητικά προνομιούχων δημόσιων υπαλλήλων.

    Και δεν φταίει και η Societe Generale. Να τα πληρώσει ο Τσοχατζόπουλος και οι λοιποί προκάτοχοί τους στο Εθνικής Άμυνας που έκαναν όργια τόσα χρόνια με τα λεφτά της Γενικής (Μετοχικό Ταμείο Στρατού, θυμίζω) δίνοντας δάνεια σε "ημετέρους" και "επιχειρηματίες" που δεν ξεχρέωσαν ούτε μία δραχμή.

  15. ...σεμνά avatar
    ...σεμνά 04/03/2009 11:08:58

    @6 Προβοκάτωρ.